Канал Артема Костюка @dniprohistory Channel on Telegram

Канал Артема Костюка

@dniprohistory


Розповідаю про місто Дніпро: історія, деталі, будівництво метро.

Автор проекту OldMaps.dp.ua.

Окремий канал про будівництво метро: https://t.me/metrodp

Для зв'язку зі мною: https://t.me/artkostyuk

Чат каналу: https://t.me/+vQLUmArvKwAxZjVi

Канал Артема Костюка (Ukrainian)

Вітаємо на каналі Артема Костюка! Тут ви знайдете цікаву та докладну інформацію про місто Дніпро - його історію, цікаві деталі, та навіть будівництво метро. Я, Артем Костюк, розкажу вам про усе, що пов'язано з цим чудовим містом. Будівництво метро - це окрема тема, на яку я також зупиню увагу. Я буду ділитися цікавими фактами, новинами та історією цього важливого процесу. Також ви можете зв'язатися зі мною особисто за посиланням https://t.me/artkostyuk, а також приєднатися до чату каналу за посиланням https://t.me/+vQLUmArvKwAxZjVi. Приєднуйтесь до нашого каналу, де кожен зможе дізнатися більше про Дніпро та його цікаву історію!

Канал Артема Костюка

07 Nov, 06:31


Дуже класна карта Катеринослава та околиць 1882 року додана новим історичним шаром на OldMaps. Точна, якісна, з величезною кількістю деталей. У прив'язці до координат проявляє багато цікавого.

Прямий перехід до перегляду шару

Невеликий реліз до випуску оновлення

.
#oldmapsdp

Канал Артема Костюка

31 Oct, 18:15


Ось так басейн виглядає у період підвищеної небезпеки...

Люблю це місце. Я тут з дитинства плавав. І добре пам'ятаю його до ремонту на тих світлинах

Канал Артема Костюка

31 Oct, 17:46


Пишу пост прямо з тренування. Трохи порівнянь старих світлин басейну Метеор і процесу його реконструкції у середині 00-х.

Старі фото з колекції музею "Машини Часу"

Канал Артема Костюка

25 Oct, 17:31


Ще одна класна світлина відновлення Старого мосту у 1945 році - я додав її у ту свою статтю, яку нещодавно написав. Насправді у мене є ще багато різних світлин моста в різні часи (в основному це відомі фото), але я не хочу перевантажувати ту статтю великою кількістю фото. Цю фотографію обов'язково треба додати, бо вона рідкісна і дуже інформативна.

Ще раз дякую моєму другу Вадиму Пономаренко за такі артефакти.

Нагадаю, це також тимчасові конструкції, які проіснували до 1954 року, коли на їх місце встановили нові, капітальні, які ми бачимо сьогодні.

Ще один цікавий факт, який я не згадав у статті (тому що не мав в фотографії, де це видно): цей міст, який на фото, збирали з різних металоконструкцій. Тобто текстура конструкцій прольотів у деяких місцях різнилася. Можливо це були б/у ферми з якихось інших мостів.

Це моє припущення, я поки не зустрічав доказів своєї гіпотези.

На краю кадру праворуч видно фрагмент тимчасового моста на дерев'яних опорах.

Канал Артема Костюка

24 Oct, 07:00


Звичний ракурс, нічний знімок. Здавалося б - нічого особливого, скільки подібних фотографій звідси зробили. Але є нюанс.

Це 1978 рік.

Фото прислав мені підписник Георгій Чистяков. Дуже дякую!

Автор: Борис Корзин

Канал Артема Костюка

16 Oct, 08:58


Ще до того, як п'ятий тролейбусний маршрут подовжили по вул.128-Ї Бригади Тероборони (Курчатова), бачити тролейбусну контактну мережу тут було рідкістю. Ось фото 1990 року, звичний ракурс, але з цікавими деталями.

Тролейбусна лінія тут була технічна - для відстою тролейбусів, або для якихось об'їздів чи з'єднування ліній - таких у місті і сьогодня багато. Стрілки були демонтовані, тому потрібно було перемикатися з провода на провід через такі незамислуваті заглушки (хоча на протилежному боці стрілка залишилась). Але технічною ця лінія була не завжди.

Не знаю точно, до якого року, але тут проходив тролейбусний маршрут №1, який йшов з Підстанції, по Гагаріна, Карла Маркса, Курчатова до заводу Петровського. Ось він позначений на схемі 1967 року. На початку 80-х маршрут вже не функціонував.

Також на фото видно будівництво управління метрополітену, автовокзалу ще не було. А оті загадкові металоконструкції-стовпи перед ним - вже були.

Джерело: alltransua.com | Collection of Aare Olander

Канал Артема Костюка

15 Oct, 05:55


У своєму олдскульному затишному блозі написав нову статтю, про наш Старий міст. Колись давно я вже писав про нього, але тоді у мене було менше світлин, я знав менше фактів про нього да і стаття та вийшла якась сумбурна.

Тому у цій статті я вирішив зібрати і показати на фотографіях всі ті зміни, які відбувалися з мостом впродовж його 140-річного існування (а їх було багато, особливо після попередньої війни). Також я намагався зрозуміло розповісти про ті залишки дерев'яних опор, які ми бачимо поруч з опорами моста.

https://artkostyuk.com/history-dnepr/istoriya-starogo-mostu.html

Покажу хоч сучасному поколінню, що таке вести блог було у 2000-х 😊

Канал Артема Костюка

13 Oct, 10:38


Проспект Науки (Гагаріна), у 50-х роках. Це проміжок між Телевізійною та Кюрі. Знято з гуртожитку №1 ДНУ, на задньому плані гуртожиток №2.

І трамвай.

Дякую за фото моєму другу Вадиму Пономаренко.

Ось ще пару світлин цього місця зі старих постів і теж з трамваєм.

Канал Артема Костюка

11 Oct, 19:09


Продовжуємо огляд цікавих фото зруйнованого попередньою війною міста, з альбому, що відсканував Саша Волок.

Це масив Північний (нагадаю, 1945 рік). Був зруйнований ще до звільнення міста. Коли саме - точно не знаю, можливо у вересні 1941-го.

Я давно бачив цю світлину, але вона була у дуже поганій роздільній здатності. А мене цікавив саме задній план, який можна побачити тільки на якісному фото.

Ще цікаво: були відновлені майже всі будівлі, що на фото, окрім недобудованого Палацу культури - це ота крайня будівля вдалині по центру. Інформації про неї майже нема, окрім заготовки статті на сайті Дніпровської енциклопедії. І взагалі це не точно, що тут йдеться саме про цю будівлю.

Подивіться різницю між 1941 та 1943 роком - у квітні 41-го вона майже добудована (ще є будівельний паркан), у 43-му вже зруйнована. Руїни існували тут ще у 60-70-х, потім на цьому місці побудували дитячий садок.

У мене взагалі була підозра, що це недобудований вокзал. Сьогодні саме навпроти цього місця є зупиночна платформа...

Канал Артема Костюка

07 Oct, 17:52


⬆️ Той мій пост набув великого розголосу, інформація дійшла до представників німецької спільноти і пошуковців, які займаються ексгумацією і перепохованням німецьких солдат. Власне, після всіх бюрократичних процедур, вони отримали дозвіл на шурфування місцевості. Шурфи - це кілька невеликих тестових розкопів в зоні майбутніх розкопок, щоб остаточно виявити об'єкти пошуку перед проведенням основних робіт.

Так от шурфування показало, що поховань у цьому місці немає і розкопки довелося відмінити.

Сумніви про наявність тут німців почали з'являтися ще до проведення шурфування, коли інші пошуковці (які теж в темі), надали документи і докази, що позначені на хрестах на відомих фото покійники - вважаються перепохованими у середині 2000-х вже з кладовища в Парку Пам'яті і Примирення біля автовокзалу. Тобто у 41-му біля 9-ї лікарні організували госпітальне кладовище, пофоткались там мені для посту в Telegram-канал, а вже пізніше, у 42-43 роках - їх всіх перепоховали на центральне кладовище біля автовозалу.

Я спеціально купив деталізовані аерознімки цієї місцевості 1943 року, щоб роздивитися хоч якусь текстуру, яка дасть інформацію.

Але тоді я не знав, що існують більш детальні аерознімки, які по суті давали відповіді на всі питання. На фото до цього посту видно, що тут вже немає ніякого цвинтаря - тут просто недоглянута територія (цей сквер у лівій частині кадру, уточню)

Нагадаю, фото з Обласного архіву, альбом відсканував Олександр Волок. Посилання на оригінал файлу.

Канал Артема Костюка

07 Oct, 17:51


Це комплекс будівель 9-ї лікарні у 1945 році і саме той сквер, де було тимчасове кладовище німецьких солдат.

Скоріше за все ви пам'ятаєте історію про німецьке кладовище на території 9-ї лікарні і заплановані там розкопки. Якщо ні - нагадаю.

Але здається я не розповів, чим все закінчилося... ⬇️

Канал Артема Костюка

05 Oct, 19:07


Я давно знав про цей тонель, але не знав, що він зберігся до сьогодні. Схоже на колектор 60-70-х років, але ні - це був повноцінний тонель, який використовувався великою кількістю людей.

У 40-х тут була акваторія Дніпра.

У 60-х берегова лінія змінюється: з'являються перші обриси майбутньої Набережної Заводської, формується затока з човниковою станцією, потрапити туди можна пропливши під невеликим мостом.

У 70-х Набережна вже сформована, потрапити на човникову станцію можна по збудованому під вулицею тунелю.

У 2000-х затока перетворюється в болото, сьогодні там все поросло деревами.

А тунель залишився.

Дуже дякую підписнику Anton Peter - він навіть тягнув мене туди, а я щось тяжкий на підйом був. Він пішов і пофоткав все сам.

До речі, такий прохід у затоку у місті є ще як мінімум один і він скоріше за все функціонує.

Канал Артема Костюка

02 Oct, 08:28


Знову рейки, ви мабуть помітили, як мені цікаво шукати сліди залізничних (і трамвайних) ліній, які колись були на звичних нам вулицях.

Перша фото це перехрестя Княгині Ольги та Проспекту (зорієнтую: приблизно там стояв пам'ятник Горькому). По Проспекту видно проходять дві нитки трамвайних ліній, які перетинає залізнична гілка. Ця гілка повертала у бік вокзалу, проходила біля Озерки - через двори сучасних будинків 113 - 115 - 117. На другій світлині видно якраз саме це місце: торгові павільони Озерки, залізнична гілка з поїздом і фундаменти зруйнованих будівель, на місці яких будуть побудовані ці сталінки 113 - 115 - 117.

Ось це місце на OldMaps - там все добре видно.

Також посилання на фото в високій роздільній здатності на Флікері Олександра Волока: фото 1, фото 2.

Канал Артема Костюка

30 Sep, 13:11


Там відомий всім Олександр Волок відсканував у високій якості і опублікував для загалу деякий скарб. Це альбом з фотографіями 1945 року під назвою "Фотоальбом разрушений и злодеяний, причиненных немецко-фашистскими захватчиками..." (скоротив). На цих світлинах, як ви вже зрозуміли, зафіксовані руйнування в місті після тієї війни, причому більшість цих руйнувань фіксувалися з пролітаючого на низькій висоті літака. Альбом викладений як посторінково, так і окремими високоякісними сканами. Завдяки такій якості ми можемо побачити багато деталей на світлинах. Я краєм ока передивився світлини і хотів би деякі деталі, які мене зацікавили, показати вам.

Тому, ось вам спочатку посилання на альбом, а наступними постами можемо обговорити деталі на деяких світлинах.

Навігація на сервісі flickr паршива: там спочатку йдуть сторінки альбому з підписами, а потім окремі фото.

Альбом зберігається у Державному архіві Дніпропетровської області.

Канал Артема Костюка

30 Sep, 05:16


Запустив на OldMaps в локації Дніпрових порогів оновлений історичний шар 1943-11-06. Раніше цей шар складався тільки з одного знімка району селища Микільське-на-Дніпрі (порог Ненаситець), а завдяки ініціативі колеги Сергія Чигввнцева, який надав матеріал з власної колекції, до шару додалися ще п'ять знімків. І тепер серія покриває території від Волоського майже до Запоріжжя. В майбутньому я планую з'єднати міста Дніпро і Запоріжжя цією серією, докупивши ще кілька файлів.

Нагадаю, у листопаді 1943 року рівень води в Дніпрі сильно знизився через підрив ДніпроГЕС, тому на цих знімках ми можемо побачити багато артефактів.

Реліз до оновлення

Перегляд шару

.

#oldmapsdp

Канал Артема Костюка

21 Sep, 18:06


Дві чудові світлини з'явилися на аукціоні eBay: панорами міста 1942 року.

Першу локацію впізнати легко - це вид на Проспект зверху, знято приблизно з Будинку з Атлантами. На передньому плані праворуч боковий фасад Прокуратури, позаду ЦУМ.

Друга світлина знята трохи північніше: ліворуч на передньому плані центральний фасад Прокуратури, праворуч видно край фабрики Володарського. Позаду видно ЦУМ, Троїцький собор.

Перемогти на аукціоні за ці лоти насправді шансів мало, але я знаю точно, що всі ці артефакти купуються і зберігаються в оригінальному вигляді. Дуже сподіваюся, що той, хто все це зберігає, врешті втілить задумане. Це його ніша, нехай він цим займається.

Дякую Сергію Мушенку за наводку.

Канал Артема Костюка

13 Sep, 09:27


Для більшого розуміння ось конфігурація трамвайних колій у цьому районі