Нова фішингова атака, спрямована на військових та їхніх рідних. Мета - отримати доступ до фейсбук-акаунтів.
Розбираємо детально, що тут не так.
Кілька військовослужбовців, отримали лист, скріншот якого ви бачите на зображенні. Мета листа - з одного боку, вкотре підняти тему корупції та дискредитація влади, але головна мета - змусити за допомогою цієї легенди перейти за посиланням. Посилання фішингове і веде на сторінку, яка виглядає як сторінка фейсбуку, де треба ввести свій логін і пароль.
Ось тут можна перевірити, куди веде посилання https://www.ipvanish.com/link-checker/ (у листі - не посилання на фб, а посилання на сторонній сайт, який потім збирає дані, а тоді пересилає на відповідний ресурс).
Максим Луночкін із Лабораторії цифрової безпеки пояснює: “Справді, за текстом заховане справжнє посилання, що веде на одноразовий домен на сервісі розсилки емейлів. Ймовірно, використовується для трекінгу - збирається інформація скільки людей перейде за посиланням. Цей сервіс також активно використовується зловмисниками для поширення шкідливого програмного забезпечення, фішингів та спаму. Не менше насторожує текст повідомлення, який більше схожий на інформаційну кампанію в стилі російських спецслужб”.
Далі переходимо до аналізу самого листа. Для цього ми попросили військового із позивним Червоний, керівника бронетанкової служби однієї з бригад, розібрати детально текст і фото, які лежать в основі розсилки.
Отож, на першому фото - деревʼяний макет танка в натуральну величину.
На другому фото - точно не танк. «Друге фото цікаве тим, що з другого боку світить світло. Тобто, це мала бути наскрізна пробоїна в танку? Але проблема в тому, що тиск ззовні, тиск в броні і тиск всередині башти - різний. Тобто, траєкторія того, що нібито пробило цей «танк», змінилася б. Взагалі, схоже на простріл бетонної споруди, яку прошили крупнокаліберною кулею», - каже Червоний.
Що таке танк UKR007 - не знає жоден із танкістів, з ким ми спілкувалися. Незрозуміло, чи це номенклатура, чи стройовий номер танка, чи хтось передивився Джеймса Бонда.
«Ланцет» залишає зовсім інші сліди. Ось, наприклад, як на цих фото https://cutt.ly/TeH4Ja5t
Далі у листі йдеться про пробоїну, довжиною 30-40 см. Це що таке має бути, щоб мати таку броню і щоб її прошити «Ланцетом»? Це пише людина, яка дуже далека від реальних танків і озброєння загалом.
Щодо броні. Про це можна написати окремий матеріал. Якщо дуже коротко і просто: бронь танка є литим виробом, вона виготовляється в спеціальному ливарному цеху і проходить перевірку. Ще є нюанс по танках: броня певний час стоїть під відкритим небом і набирається щільності. Не заглиблюючись в деталі, те, що броня стара ніяк не впливає на її характеристики. Може бути краща, ніж нова, нещодавно відлита.
Але крінж в листі на цьому не закінчився. Про яку військову доктрину взагалі йдеться? Що це взагалі таке? Є воєнна доктрина, але вона втратила свою чинність у 2021 році. Натомість є Стратегія воєнної безпеки України, але там, як і у воєнній доктрині до цього, нічого не було про те, що треба підставляти лобову броню. Та й про танки там нічого нема, бо документ має зовсім інші завдання і відповідні формулювання. Червоний пояснює, що ворог може нанести удар з будь-якого боку, тому історії про «підставляти лобову броню» виглядають максимально абсурдно.
Щодо вимагати прозорості в Уряду - це правильна річ. Проте є таке поняття як військова таємниця (зараз у законодавстві вживається термін «державна таємниця у сфері оборони»). Тему військових закупівель, і тим паче основного озброєння точно не можна розглядати в контексті відкритих даних, тим паче в умовах війни.
У сухому залишку: листи спрямовані на військових та їхніх рідних, в легенді листа - тема корупції та розкрадання бюджету на озброєнні. Інформація у листі - фейкова, написана людиною, далекою від теми танків. Фото - деревʼяний макет і бетонна стіна. Мета такої розсилки - отримати дані про військовослужбовців. Схоже, що подібних розсилок стає більше. Будьте обережні з листами від незнайомих контактів.