4 ознаки хорошого роботодавця 💼
Я знаю, що в нас зараз Інтернет-епоха успєшного успєха, де всі і кожен повинен ставати підприємцем, але треба бути реалістом – багатьом така перспектива не подобається і не підходить. Багато хто хоче стабільності, менше нервів та ризиків. Тому вирішив описати кілька своїх критеріїв хорошого роботодавця. Я розумію, що зараз багато хто втратив роботу і перебуває в пошуках хоча б якоїсь підходящої вакансії, але мені здається, що все одно варто знати ці ознаки:
📍Диверсифіковані джерела доходу. При пошуку роботодавця звертайте увагу на його джерела доходу. Якщо це українська компанія, що орієнтується на внутрішній ринок, то як би ви прекрасно не працювали, але в країні війна та криза. Тому таке підприємство майже гарантовано буде отримувати менше прибутку, який потім буде виплачуватись вам у вигляді зарплати, бонусів, соцпакету і тд. Ідеально, коли підприємство орієнтується на диверсифікований експорт (тобто воно надає свої послуги клієнтам по всьому світу: і в США, і в ЄС, і в умовному Сінгапурі або Чилі). Часто це айті-компанії, але певен, що підприємства з інших індустрій теж знайдуться.
📍Свобода дій. Чудово, коли компанія дозволяє бути автономним та обирати найкращу для тебе модель роботи. Мене завжди дивували ці суперечки про те, де краще працювати: в офісі чи вдома, оскільки я не розумію для чого обирати щось одне. Класна компанія - це та, яка дає тобі альтернативи на вибір, і тоді ти можеш як лишитись вдома, так і приїхати в офіс, якщо тобі це зручніше.
📍Відсутність жорсткого контролю. Я розумію, що багато людей думають, що якщо керівник не дивиться, то можна байдикувати. Якщо ви з таких людей, то вам слід або змінити професію, або переосмислити те, як влаштований світ та економіка. Якщо ж ви зацікавлені в роботі, то ознакою хорошого роботодавця є відсутність жорсткого котролю. Всі ці трекінги часу, автоматичні скріншоти твого екрану кожні 15 хвилин, зобов’язання рухати мишкою час від часу – це все сором. Якщо людина захоче халявити, то вона знайде спосіб як поводити мишкою, щоб роботодавець думав, що вона працює. Я розглядаю наявність таких систем контролю як дуже негативний фактор. Рано чи пізно це бажання керівництва контролювати вас перейде всі розумні межі.
📍Жодних: “Ми одна сім’я, яка працює за ідею”. Якщо ви таке чуєте, то тікайте. Лише виняткові компанії дійсно можуть працювати за якусь високу ідею. У переважній більшості випадків ви просто команда професіоналів, яка працює разом, щоб надати якнайкращі послуги клієнтам та отримувати якнайбільше грошей. Все. Робота ≠ сім’я.
Зрозуміло, що є велика кількість й інших важливих факторів (зарплата, соцпакет, кар’єрне зростання), але це ви і так самі знаєте.
А які для вас редфлеги🚩 чи навпаки ознаки хорошої компанії?