U-LEAD рекомендує @uleadrec Channel on Telegram

U-LEAD рекомендує

@uleadrec


Канал для представників територіальних громад усієї України. U-LEAD з Європою продовжує працювати: ми надаємо корисні рекомендації та інформацію, наші радники надають консультації з питань поточної діяльності у цей складний для нашої країни період.

U-LEAD рекомендує (Ukrainian)

U-LEAD рекомендує - це канал для представників територіальних громад усієї України, який надає корисні рекомендації та інформацію. U-LEAD з Європою продовжує працювати над підтримкою України у цей складний для нашої країни період. На каналі ви знайдете поради та консультації від наших радників з питань поточної діяльності. Якщо ви шукаєте підтримку та актуальну інформацію для вашої територіальної громади, то канал U-LEAD рекомендує - саме те, що вам потрібно!

U-LEAD рекомендує

21 Nov, 16:02


ПІДГОТОВКА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА ДО РОБОТИ В ОСІННЬО-ЗИМОВИЙ ПЕРІОД

Матеріал 10 із 10

Осінньо-зимовий період 2024-2025 рр. потребує ретельної та зваженої підготовки через значні пошкодження інфраструктурних об’єктів енергетичної сфери та можливі проблеми з енергоносіями. Підготовка житлового сектору до зими є важливим завданням для органів місцевого самоврядування.

Для ефективної підготовки потрібно виконати низку ключових заходів таких як:

1️⃣ Підготовка систем опалення житлових будинків:
Провести ревізію, ремонт та гідравлічне випробування систем опалення. Забезпечити очищення та промивання теплових мереж, щоб уникнути аварій в холодний період. Налагодити технічний стан котелень та роботу теплопостачальних організацій.
2️⃣ Перевірка стану покрівель будинків:
Обстежити дахи на предмет протікань або інших пошкоджень. Виконати необхідний ремонт, щоб запобігти скупченню снігу та льоду, що може пошкодити будинки.
3️⃣ Впровадження заходів з утеплення будівель (енергоефективності):
Організувати заходи щодо утеплення під'їздів, підвалів, горищ та стін будівель. Перевірити стан та у разі потреби відремонтувати вікна та двері для зменшення тепловтрат. Важливим чинником є наявність місцевих програм стимулювання участі населення у реалізації енергоефективних заходів!
4️⃣ Перевірка мереж багатоквартирних будинків:
Оцінити стан водопровідних і каналізаційних труб, особливо в місцях, де існує ризик їх замерзання. Ревізії електричної мережі та її елементів в будівлях. Перевірка стану газопостачальних мереж. Виконати заміну або ремонт зношених ділянок мереж.
5️⃣Забезпечення ефективної роботу аварійних служб у громаді:
Організувати чергування аварійних служб для оперативного реагування на можливі аварії (прориви труб, неполадки в системі опалення).
6️⃣ Забезпечення безпеки пішохідних зон:
 Підготувати ресурси для прибирання снігу та обробки доріг і тротуарів протиожеледними засобами.
7️⃣ Впровадження заходів з інформування населення:
Проводити роз’яснювальну роботу серед мешканців щодо заходів з енергозбереження та правил безпечного використання обігрівальних приладів, облаштування пунктів незламності та приміщень цивільного захисту населення, тощо.

Слід зазначити що реалізація вищезазначених заходів дозволить суттєво зменшити ризики виникнення аварійних ситуацій та підвищити комфорт проживання мешканців в опалювальний сезон.

З метою якісної підготовки теплових господарств до опалювального періоду слід особливу увагу звернути на Правила підготовки теплових господарств до опалювального періоду, з якими можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1310-08#Text
 
#МуніципальніПослуги
#ЖитловіПитання

U-LEAD рекомендує

20 Nov, 16:01


ЩО ТАКЕ ВОЛОНТЕРСЬКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ?

Матеріал 4 із 4

В попередніх публікаціях ми вияснили для чого ОМС залучати волонтерів та які правові механізми для цього існують. Проте, ця діяльність потребує певного системного підходу та включеності відповідальних осіб. І тут нам допоможе “волонтерський менеджмент”.

Волонтерський менеджмент - алгоритм, що має на меті побудову стійких стосунків між організацією та волонтерською спільнотою, дозволяє спільно й ефективно досягати поставлених цілей.

Якісний менеджмент волонтерів важливий для сталої співпраці з ними:
🔹 допомагає швидко закрити нагальні потреби у громаді;
🔹 виправдовує сподівання й відповідає потребам волонтера;
🔹 підвищує ефективність взаємодії у громаді й обсяг наданої допомоги;
🔹 сприяє формуванню дружньої волонтерської спільноти;
🔹 дає змогу волонтеру підвищувати свої компетенції й здобувати досвід.

Цикл волонтерського менеджменту — відображає «шлях» координатора волонтерів, який варто врахувати організації при побудові процесів роботи з волонтерами.

Він містить декілька основних етапів:
1️⃣ Планування програми.
Пропишіть, скільки волонтерів потрібно, які функції вони будуть виконувати, хто їх координуватиме та які ресурси потрібні.
2️⃣ Залучення волонтерів.
На цьому етапі важливо зрозуміти, якого волонтера ви шукаєте, які особисті та професійні навички вам важливі та через які канали комунікації ви можете знайти цю людину.
3️⃣ Відбір волонтерів.
Окрім того, що ви прописали в програмі, на цьому кроці важливо також зрозуміти, яку користь волонтер дасть громаді та навпаки — які переваги це дає волонтеру?
4️⃣ Адаптація волонтерів.
Визначте, як ви плануєте включити волонтера в життя організації, що нам важливо про нього знати, як правильно координувати та чи потрібно провести додаткове навчання.
5️⃣ Мотивація.
Цей етап потрібен, щоб визначити, які переваги матимуть волонтери, що їх мотивує та як цю мотивацію підтримувати.
6️⃣ Супровід та підтримка.
Зрозумійте, як ви комунікуєте з волонтерами, які конфлікти можуть виникати та їх розвʼязувати без втрати мотивації.
7️⃣ Оцінка й визнання волонтера.
Пропишіть, як ви можете оцінити роботу — вашу та волонтера, які способи відзначення волонтера можна використати: відзнаки, сертифікати, подяки, спільні зустрічі тощо.
8️⃣ Залучення до спільноти.
Це останній етап, на якому потрібно визначити, як виглядатиме комунікація з волонтерами поміж проєктами, де ви з ними комунікуєте та у випадку, якщо волонтер вам не підходить, які ще можливості ви можете їм порадити.

Для того, щоб побудувати ефективну та якісну роботу з волонтерами важливо не пропускати жоден з етапів та не створювати план у вакуумі – робота з волонтерами має посилювати ту діяльність, яку ми вже провадимо в громаді та допомагати нам швидше досягати результатів.

#Волонтерство

U-LEAD рекомендує

19 Nov, 16:01


📢 ВАЖЛИВІ АСПЕКТИ ПІДГОТОВКИ ПРОЄКТУ РІШЕННЯ ПРО МІСЦЕВИЙ БЮДЖЕТ

🔹 Типова форма рішення про місцевий бюджет затверджена наказом МФУ від 03.08.2018 № 668. Це базовий документ, на основі якого здійснюється підготовка проекту бюджету.

Ключові моменти при підготовці проекту рішення:

🔹 Назва та код бюджету. Визначаються згідно з додатками до Закону України "Про Державний бюджет на 2023 рік".

🔹 Правильне визначення головного розпорядника бюджетних коштів (ГРБК). Лише місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевих рад, їх апарати та структурні підрозділи мають право виступати головними розпорядниками бюджетних коштів. Це регулюється п. 3 частини 2 ст. 22 БКУ.

🔹 Відображення коду КД . Згідно з наказом МФУ № 11.

🔹 Відображення коду ГРБК. Згідно з наказом МФУ № 793, код визначається за складовими Програмної класифікації видатків. Нещодавно додано код 50 для Військових адміністрацій населених пунктів.

🔹 Відображення показників за кодами класифікації. Обов'язково дотримуватись наказів МФУ № 11 та № 793 для відображення показників.

🔹 Оборотний залишок бюджетних коштів. Для балансування бюджету, оборотний залишок встановлюється на рівні не більше 2% планових видатків загального фонду. Це необхідно для покриття тимчасових касових розривів, а його розмір затверджується у рішенні про бюджет.

🔹 Резервний фонд. Доцільно передбачити резервний фонд для непередбачених видатків, який забезпечує додаткову фінансову безпеку бюджету.

#Бюджет
#ПлануванняБюджету

U-LEAD рекомендує

18 Nov, 16:02


🇺🇦 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД 🇺🇦
 
🎯 ПРОГРАМА БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ «ДИТЯЧИЙ ПРИХИСТОК»
 
💡 Мета програми «Дитячий прихисток» – допомога дітям в Україні (на підконтрольній території) в забезпеченні їхніх основних потреб у безпеці, освіті та здоров'ї
 
📝 Напрями спрямування гранту:
🔹 Ремонт, оновлення будівлі або іншого майна для безпеки дітей. Даний тип допомоги спрямований на забезпечення безпеки та комфорту дітей, які навчаються
🔸 Освіта та навчання дітей в Україні. Даний тип допомоги спрямований на забезпечення доступу до якісної освіти для всіх дітей в Україні, незалежно від місця їхнього проживання
🔹 Оздоровлення та реабілітації дітей в Україні. Даний тип допомоги спрямований на допомогу дітям, які зазнали фізичних або психологічних травм в тому числі внаслідок війни. Допомога може включати в себе медичне обслуговування, психосоціальну підтримку тощо
 
💼 Хто може стати учасником програми «Дитячий прихисток»?
🔹 дошкільні навчальні заклади
🔸 навчальні заклади початкової та середньої освіти
🔹 лікарні
🔸 дитячі будинки
🔹 гуртожитки
🔸 інші заклади соціальної інфраструктури
🔹 благодійні фонди
 
💵 Сума гранту: до 200 000 грн.
 
Дізнатися більше
 
🎯 IREX ОГОЛОШУЄ ГРАНТОВИЙ КОНКУРС — ВИРІШЕННЯ КРИТИЧНИХ ПРОБЛЕМ ВПО У ПРИЙМАЮЧИХ ГРОМАДАХ
 
Програма «Єднання заради дії» оголошує грантовий конкурс проєктів, спрямованих на вирішення критичних проблем ВПО в приймаючих громадах. Це можливість для громадських організацій, які готові працювати над вирішенням критичних викликів, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи, такими як житло та працевлаштування, надання психосоціальної підтримки, сприяння соціальній згуртованості
 
💡 Мета конкурсу:
🔹 Створення сприятливих умов для інтеграції внутрішньо переміщених осіб у громади та посилення їх соціального впливу за новим місцем проживання
🔸 Вирішення критичних проблем ВПО зокрема, таких як: житло, працевлаштування
🔹 Створення матеріалів ЗМІ для зменшення упередженості щодо ВПО
🔸 Підвищення рівня толерантності серед жителів громади до ВПО
🔹 Сприяння налагодження діалогу між місцевою громадою, органами місцевого самоврядування та внутрішньо переміщеними особами
🔸 Розвиток місцевої ідентичності та почуття приналежності до громади
🔹 Підвищення рівня соціальної згуртованості через інноваційні проєкти, доцільність яких можна обґрунтувати з точки зору теми соціальної єдності, побудови діалогу та побудови миру
 
📍 До участі запрошуються 18 областей: Черкаська, Чернівецька, Хмельницька, Тернопільська, Закарпатська, Полтавська, Житомирська, Рівненська, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Одеська, Миколаївська, Чернігівська, Львівська, Волинська, Київська, Кіровоградська, Вінницька
 
💼 Учасники: громадські та благодійні організації, які офіційно зареєстровані та включені до Реєстру неприбуткових організацій
 
💵 Розмір наданого гранту буде залежати від специфіки затвердженого проєкту
 
Дедлайн подання заявок: 15.12.2024, до 23:59
 
📆 Термін реалізації проєктів: від 4 до 10 місяців
 
Дізнатися більше
 
#МожливостіДляГромад

U-LEAD рекомендує

18 Nov, 08:01


Каталог відкритих заходів «U–LEAD з Європою» з інформування, що проходять щосереди доступний на сайті «U–LEAD з Європою». Для отримання посилання на заходи зверніться до Регіонального офісу «U–LEAD з Європою» у вашій області.

📆 Дата: 20.11:2024

📌 Європейські програми підтримки як інструмент розвитку територіальних громад: можливості, виклики та успішні кейси

10:00 - 11:30

📌 Як звільнити посадових осіб місцевого самоврядування з ініціативи роботодавця?

10:00 - 11:30

📌 Формування та затвердження місцевого бюджету на 2025 рік

10:00 - 12:00

📌 Особливості оплати праці в комунальних закладах охорони здоров’я

10:00 - 11:30

📌 Забезпечення надання якісних освітніх послуг в територіальній громаді в умовах воєнного стану

10:00 - 12:00

📌 Можливі наслідки нехтування вимогами Закону України «Про адміністративну процедуру»

14:00 - 16:00

#UWednesday

U-LEAD рекомендує

15 Nov, 16:01


ПІДБІРКА ЦІКАВИНОК ЗА ТИЖДЕНЬ
11–15 листопада 2024 р.
  
🔹 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД
 📖 почитати

🔸 БЮДЖЕТНИЙ ДОКУМЕНТООБІГ: ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ПЛАНУВАННЯ ТА РОЛІ БЮДЖЕТНОГО ЗАПИТУ
 📖 почитати
  
🔹 ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ЩОДО УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ ЗБОРАМИ СПІВВЛАСНИКІВ Матеріал 9 із 10
 📖 почитати

🔸 НАВІЩО ОМС ЗАЛУЧАТИ ВОЛОНТЕРІВ?
Матеріал 3 із 4
📖 почитати

 🇺🇦 U-LEAD разом до Перемоги! 🇺🇦
  
 #НайкращеЗаТиждень

U-LEAD рекомендує

14 Nov, 16:01


НАВІЩО ОМС ЗАЛУЧАТИ ВОЛОНТЕРІВ?

Матеріал 3 із 4

Ми вже писали раніше (матеріал 1 та матеріал 2), що органи місцевого самоврядування можуть самостійно залучати громадян до волонтерської діяльності.

Давайте розглянемо ситуації за яких такий варіант дій буде потрібний:

🔹 Наприклад, у вашій громаді немає громадських та благодійних організацій, які займаються волонтерською діяльністю;

🔹 Або ж, коли певні напрями волонтерської діяльності не охоплені ніким з наявних організацій.

Як бачимо, в обох випадках є гострі проблеми і для їх вирішення необхідно залучити певну кількість людей. Особливо актуально це у регіонах, що межують з лінією бойових дій.

Ви, як ОМС, не можете чекати коли хтось самостійно візьметься за цю справу, а тому вам необхідно самим організувати для цього волонтерів.

Також, варто розуміти, що самостійне залучення волонтерів допомагає ОМС реагувати на різні виклики:
вирішення поточних питань: Наявність постійної групи волонтерів допомагає вирішувати різні питання, з якими складно справитись самостійно. Наприклад, сортування та роздача гуманітарної допомоги, підтримка літніх людей, тощо;
екстрене реагування на позапланові ситуації: Коли виникають екстрені ситуації (пожежа, руйнування через обстріл тощо) то завчасно підготовлені волонтери можуть швидко долучитися та допомогти рятувальникам ліквідовувати наслідки цих подій. швидко реагують на наслідки критичних ситуацій;
організація великих заходів: При підготовці великих масових заходів, які завчасно плануються та організовуються, як то ярмарки, фестивалі чи конференції, на невеликий період часу потрібно велику кількість людей. Для таких цілей можна залучати волонтерів.

Залучення волонтерів також дає для ОМС низку переваг:

🔅 Підвищення довіри до влади.

Коли громадяни бачать, що їхні зусилля є важливими і визнаними, це створює позитивний імідж місцевої влади і підвищує довіру до ОМС, оскільки громада сприймає їх як партнерів, готових до співпраці і підтримки ініціатив знизу.

🔅Залучення нових ідей до покращення роботи.

Волонтери часто мають свіжий погляд на проблеми та нові підходи до їх вирішення. Завдяки цьому органи місцевого самоврядування можуть отримати цінні ідеї для вдосконалення процесів управління, організації громадських ініціатив або вирішення конкретних завдань.

🔅 Посилення гнучкості.

Залучення волонтерів дозволяє ОМС швидше реагувати на нові виклики та непередбачені ситуації. Волонтери можуть бути корисними в разі надзвичайних ситуацій, де ресурси органів місцевого самоврядування можуть бути обмеженими.

Як знайти волонтерів?

1️⃣ Зрозумійте, хто вам потрібний. Які в цієї людини мають бути знання та навички, який вік, скільки вільного часу їй потрібно?
2️⃣ Напишіть анонс про пошук волонтерів. Анонс має бути чітким та пояснювати кого ви шукаєте та що ці люди будуть робити в рамках волонтерства.
3️⃣ Поширте анонс там, де його прочитають волонтери. Варто використовувати не лише ваші вебсайти, а й сторінки та групи в соціальних мережах, які стосуються вашої громади. Також це можуть бути спеціалізовані вебресурси про волонтерство, як от Волонтерська Платформа (волонтерство.укр).

Ці кроки допоможуть вам знайти волонтерів для вашого заходу або діяльності.
А як побудувати якісний волонтерський менеджмент та чому він важливий - ми розповімо у наступному дописі.
 
#Волонтерство

U-LEAD рекомендує

13 Nov, 16:02


ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ЩОДО УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ ЗБОРАМИ СПІВВЛАСНИКІВ

Матеріал 9 із 10

Співвласники багатоквартирного будинку приймають рішення щодо управління на зборах, згідно із Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Збори мають право приймати рішення про розпорядження спільним майном, вибір та відкликання управителя, зміну умов договору, проведення ремонтів, визначення витрат на управління, та інші питання, пов'язані з утриманням будинку.

Ініціатором зборів можуть бути три і більше співвласників або управитель. У новозбудованих будинках збори можуть проводитися після реєстрації права власності на більшу частину площі квартир та нежитлових приміщень. Рішення зборів оформлюється протоколом, де зазначаються ініціатор зборів, дата і місце, кількість співвласників, результати голосування та інші важливі деталі. Протокол підписується головою зборів.

Для прийняття рішень необхідна підтримка власників площі, що перевищує 50%. Для рішень з питань реконструкції, капітального ремонту чи відключення від комунальних послуг потрібна підтримка понад 75% загальної площі будинку. Такі рішення є обов'язковими для всіх співвласників, навіть для тих, хто став власником після прийняття рішення.

Протоколи зберігаються у двох примірниках: у управителя та у виконавчого комітету відповідної ради, яка публікує резолютивну частину рішення на своєму офіційному сайті.

#МуніципальніПослуги
#ЖитловіПитання

U-LEAD рекомендує

12 Nov, 16:01


📢 БЮДЖЕТНИЙ ДОКУМЕНТООБІГ: ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ПЛАНУВАННЯ ТА РОЛІ БЮДЖЕТНОГО ЗАПИТУ

Формування місцевого бюджету базується на програмно-цільовому підході, що вимагає створення ефективної системи бюджетного документообігу.

Основою формування проєкту бюджету за видатками є бюджетний запит. Це документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції до проекту бюджету на плановий бюджетний період з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

Важливо: бюджетний запит складається виключно для формування проєкту бюджету та не формується у стадії виконання.

Під час складання бюджетного запиту на 2025 рік розпорядники повинні врахувати:
попередні результати програм;
конкретний перелік заходів по досягненню мети бюджетної програми;
зобов’язання про кредиторську та дебіторську заборгованість;
прогнозовані ціни на енергоносії;
розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму для розрахунку;
витрат на оплату праці;
прогнозовані обсяги видатків, які дає розпоряднику нижчого рівня головний розпорядник;

☝🏻 Такий підхід допомагає створити збалансований та прозорий бюджет, що відповідає пріоритетам громади.

#Бюджет
#ПлануванняБюджету

U-LEAD рекомендує

11 Nov, 16:01


🇺🇦 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД 🇺🇦
 
🎯 КОНКУРС ВІД НУМО – РЕМОНТ ПРОСТОРІВ
 
💡 Молодіжні центри, що є членами Асоціації молодіжних центрів України, можуть подавати свої заявки для отримання фінансування на ремонт, умеблювання просторів, а також на закупівлю обладнання
 
💼 Участь можуть взяти молодіжні центри з підконтрольних регіонів України, будь-яких форм власності
 
Для участі обов’язково бути членом Асоціації молодіжних центрів
 
🔹 У заявці необхідно вказати назву територіальної громади, область та населений пункт, де буде втілено проєкт, а також його назву та загальний бюджет. В бюджеті просимо зазначити статті витрат, одиниці вимірювання, їх кількість, вартість та обґрунтування
 
🔸 Взаємодія у межах фінансування передбачає активну комунікацію між молодіжним центром та НУМО. Для ефективної взаємодії просимо визначити координатора від вашого центру як контактну особу та вказати всі необхідні контактні дані у формі
 
💵 Сума гранту: 10 000 євро для  5 молодіжних центрів (з них 8500 на ремонт та умеблювання простору та 1500 на закупівлю обладнання)
 
Дедлайн подання заявки: 20.11.2024
 
📆 Термін реалізації проекту – до 15.02.2025
 
Дізнатися більше
 
🎯 2-Й КОНКУРС СУБГРАНТІВ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ EU4CSOS EMPOWER UA
 
Конкурс субгрантів в межах проєкту EU4CSOs Empower UA має на меті забезпечити фінансовою підтримкою та підвищити спроможність ОГС надавати якісні соціальні послуги людям, які опинилися у складних життєвих обставинах відповідно до Державних стандартів соціальних послуг
 
💡 Пріоритетними напрямами проєктів для отримання субгранту є:
🔹 Забезпечення населення, яке опинилося у складних життєвих обставинах, якісними соціальними послугами
🔸 Підвищення спроможності ОГС надавати послуги відповідно до Державних стандартів соціальних послуг
🔹 Розширення спектра соціальних послуг, які надають ОГС
 
📎 Проєктні пропозиції повинні включати наступні заходи:
🔹 Виявлення потреб населення громади, де планується впровадження діяльності, у соціальних послугах
🔸 Надання соціальних послуг відповідно до Державних стандартів або внутрішніх стандартів організації-заявника (проект підтримуватиме лише надання стандартизованих послуг)
🔹 Забезпечення моніторингу кількості та якості наданих послуг з використанням системи моніторингу, запропонованої Організацією
🔸 Крім діяльності з надання послуг населенню, організації можуть витрачати частину (не більше 10 %) коштів проєкту на заходи з організаційного розвитку
 
Важливо, що заходи у рамках проєкту можуть передбачати розширення послуг, що надаються Стандартом, зокрема, можуть включати надання екстреної допомоги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах
 
📍 Територія діяльності в межах субгранту: підконтрольні регіони України
 
💼 Отримувачі субгрантування: ОГС, які працюють у соціальній сфері
 
💵 Можлива сума субгранту: від 40 000 євро до  60 000 євро
 
Дедлайн подання заявок: 18.11.2024, до 18:00
 
📆 Термін реалізації проєктів: 1 рік
  
Дізнатися більше
 
#МожливостіДляГромад

U-LEAD рекомендує

11 Nov, 08:05


Каталог відкритих заходів «U–LEAD з Європою» з інформування, що проходять щосереди доступний на сайті «U–LEAD з Європою». Для отримання посилання на заходи зверніться до Регіонального офісу «U–LEAD з Європою» у вашій області.

📆 Дата: 13.11:2024

📌 Зміни у правовому регулюванні діяльності старост громад в умовах воєнного стану

10:00 - 11:30

📌 Організаційні заходи з забезпечення доступу до публічної інформації в ОМС

10:00 - 12:00

📌 Як підтримати сили оборони з місцевого бюджету?

10:00 - 11:00

📌 Організація органами місцевого самоврядування евакуаційних заходів населення

10:00 - 12:00

📌 Додаткові заходи щодо проведення атестації педагогічних працівників у громаді у 2024-2025 навчальному році

10:00 - 12:00

📌 Інформаційна сесія проєкту ЄС IPRSA щодо запуску пілотної програми для інноваційних груп дрібних агровиробників (SIG) у Київській, Черкаській, Житомирській, Чернігівській областях

10:00 - 12:00

📌 Заповіти і довіреності: кому і як посвідчувати?

14:00 - 16:00

#UWednesday

U-LEAD рекомендує

08 Nov, 16:01


ПІДБІРКА ЦІКАВИНОК ЗА ТИЖДЕНЬ
4 - 8 листопада 2024 р.
  
🔹 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД
 📖 почитати

🔸 РОБОТА НАД ПРОЄКТОМ БЮДЖЕТУ: ПОЕТАПНЕ ПЛАНУВАННЯ 
 📖 почитати
  
🔹 ЯК ОМС МОЖЕ САМОСТІЙНО ЗАЛУЧАТИ ВОЛОНТЕРІВ? Матеріал 2 із 4
 📖 почитати

🔸ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ПОСЛУГИ З УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ Матеріал 8 із 10
📖 почитати

 🇺🇦 U-LEAD разом до Перемоги! 🇺🇦
  
 #НайкращеЗаТиждень

U-LEAD рекомендує

07 Nov, 16:03


ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ПОСЛУГИ З УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ

Матеріал 8 із 10 (продовження)

Вартість послуг з управління встановлюється за домовленістю сторін, а в разі призначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або іншим органом — суб’єктом владних повноважень, якому делеговано функції зі здійснення управління об’єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг, — на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Ціна послуги з управління встановлюється договором про надання послуги з управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо сторони не визначили іншу розрахункову одиницю послуги з управління, та включає:

🔷 витрати на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису;
🔷винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Управитель веде окремий облік доходів і витрат (облікову карту) щодо кожного багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до цієї інформації щодо їхнього будинку в порядку, передбаченому договором.
Управитель щороку звітує перед співвласниками про виконання кошторису та подає їм на погодження новий кошторис у порядку, визначеному договором про надання послуги з управління.

У разі якщо за дорученням співвласників управитель здійснює накопичення коштів на реконструкцію, реставрацію, проведення капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку, надає в оренду, встановлює сервітут щодо спільного майна багатоквартирного будинку або якщо управитель уклав договори з виконавцями комунальних послуг від імені та за рахунок співвласників (крім випадку укладення колективного договору про надання комунальних послуг), управитель зобов’язаний відкрити для приймання платежів та проведення розрахунків за кожним багатоквартирним будинком, що перебуває в його управлінні, окремий банківський рахунок та забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на відповідному рахунку.
Кошти такого рахунка є власністю співвласників багатоквартирного будинку та використовуються виключно за цільовим призначенням.

Доходи від використання спільного майна багатоквартирного будинку та встановлення сервітутів спрямовуються на капітальний ремонт (заміну) спільного майна багатоквартирного будинку, якщо інше не встановлено договором на надання послуг з управління багатоквартирним будинком або рішенням співвласників багатоквартирного будинку чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Також управитель зберігає й веде технічну документацію на будинок і забезпечує внесення змін до неї в разі зміни технічного стану будинку, зокрема в результаті проведення його капітального ремонту або реконструкції, переобладнання, перепланування тощо.

У разі невиконання управителем вимог цього Закону та договору співвласники багатоквартирного будинку або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку мають право вимагати дострокового припинення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Якщо відбувається припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком залишок коштів, що обліковуються на день припинення договору управління на окремих банківських рахунках, відкритих управителем повертається кожному із співвласників, які вносили плату, якщо інше не передбачено договором або рішенням співвласників. У частині залишків коштів, що утворилися за рахунок доходів від використання спільного майна багатоквартирного будинку, кошти повертаються пропорційно до частки співвласника багатоквартирного будинку.

#МуніципальніПослуги
#ЖитловіПитання

U-LEAD рекомендує

07 Nov, 16:01


ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ПОСЛУГИ З УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ

Матеріал 8 із 10

Послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб’єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.

Послуга з управління багатоквартирним будинком має включати в себе обов’язковий перелік робіт (послуг), визначений наказом Мінрегіону від 27 липня 2018 року № 190, а саме:
🔷 Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання.
🔷 Технічне обслуговування ліфтів.
🔷 Обслуговування систем диспетчеризації.
🔷 Обслуговування димових та вентиляційних каналів.
🔷Технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності).
🔷Поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), та іншого спільного майна багатоквартирного будинку.
🔷Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання.
🔷Поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності).
🔷Прибирання прибудинкової території.
🔷Прибирання приміщень загального користування (у тому числі допоміжних).
🔷Прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами.
🔷Дератизація.
🔷Дезінсекція.
🔷Придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку.

Управління багатоквартирним будинком здійснюється управителем на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Такий договір укладається строком на 1 рік, з можливістю продовження його строку дії. З Типового договору не можна видаляти норми, а тільки розширювати зміст договірних прав та обов’язків.

Законодавством передбачено вимоги до особи управителя:
🔶 Якщо управитель - фізична особа - підприємець зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати у штаті за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)".
🔶 Якщо управитель - юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)".
 
Під час надання послуги з управління управитель забезпечує виконання погоджених із співвласниками робіт та послуг з дотриманням встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо якості житлово-комунальних послуг та вимог до якості, у тому числі щодо періодичності виконання таких робіт (послуг), визначених договором управління.

#МуніципальніПослуги
#ЖитловіПитання

U-LEAD рекомендує

06 Nov, 16:33


ЯК ОМС МОЖЕ САМОСТІЙНО ЗАЛУЧАТИ ВОЛОНТЕРІВ?

Матеріал 2 із 4

Ми вже писали раніше, що органи місцевого самоврядування можуть самостійно залучати громадян до волонтерської діяльності.

Давайте детальніше розберемось у тому, які ж правові підстави та механізми для цього є.

Згідно з Законом України «Про волонтерську діяльність», залучати волонтерів можуть організації та установи, які є неприбутковими та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Таким формальним вимогам відповідають органи місцевого самоврядування, адже вони теж мають статус неприбуткових організацій. Такий самий статус мають й комунальні установи та організації.

Тож, на рівні громади залучати волонтерів можуть, наприклад:

🔸місцева рада або її виконавчі органи;

🔸заклади соціального захисту;

🔸заклади культури;

🔸молодіжні центри;

🔸інші комунальні установи.

Вибір організації, яка буде залучати та координувати діяльність волонтерів, залежить від багатьох факторів. На це може впливати розмір громади, напрямки за якими потрібно залучити волонтерів, періодичність залучення волонтерів та інші обставини. Тут немає єдиного правильного шаблону.

Аналогічно це стосується і кількості комунальних організацій в одній громаді, які залучають волонтерів - обмежень тут немає.

За потреби, всі ці організації можуть укладати із волонтерами договори про провадження волонтерської діяльності. Національна соціальна сервісна служба України розробила зразки двох форм таких договорів, що укладається:

🔹 між волонтером та органом державної влади або місцевого самоврядування,

🔹між волонтером та організацією або установою.

Важливо розуміти, що робота волонтерів безкоштовна, проте не менш цінна. Волонтерів важливо забезпечувати завданнями, які відповідають їхнім сподіванням і здібностям, а системна координація їх діяльності - запорука успішної та довгострокової співпраці.

Ключове, на що радять звернути увагу експерти U-LEAD – залучення волонтерів повинно відбуватися не хаотично, а за певними правилами та алгоритмом дій.

Про те, навіщо ОМС залучати волонтерів та як застосовувати для цього волонтерський менеджмент - читайте в наступних публікаціях.

#Волонтерство

U-LEAD рекомендує

05 Nov, 16:01


📢 РОБОТА НАД ПРОЄКТОМ БЮДЖЕТУ: ПОЕТАПНЕ ПЛАНУВАННЯ

Процес складання проєкту бюджету – це тривалий та кропіткий процес, що реалізується в кілька важливих етапів:

1️⃣ Розрахунки доходів. Місцевий фінансовий орган розраховує доходи з урахуванням реалістичних прогнозів.

2️⃣ Міжбюджетні трансферти. Після затвердження трансфертів Мінфіном місцевий фінансовий орган доводить ці дані до відома місцевих розпорядників коштів (ГРК).

3️⃣ Інструкції для розпорядників коштів. На основі отриманих трансфертів, місцевий фінорган видає наказ із детальними інструкціями для підготовки бюджетних запитів.

4️⃣ Бюджетні запити. Головні розпорядники коштів формують свої бюджетні запити, враховуючи всі бюджетні програми, які вони забезпечують .

Фінальний аналіз бюджетних запитів допомагає визначити їхню відповідність цілям, пріоритетності та ефективності використання коштів. На основі аналізу місцевий фінорган приймає рішення про включення запитів до проекту місцевого бюджету.

#Бюджет
#ПлануванняБюджету

U-LEAD рекомендує

04 Nov, 16:01


🇺🇦 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД 🇺🇦
 
🎯 КОНКУРС «ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ДО ПРОЦЕСІВ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ГРОМАД»
 
Успішні пропозиції мають зосереджуватися на:
🔹 Посилення спроможності ОМС у сфері долучення до інклюзивного відновлення та стратегічного розвитку, що базуються на фактичних даних
🔸 Підкреслення важливості участі громади та інклюзивного прийняття рішень у місцевих процесах стратегічного планування та планування відновлення, розробці та впровадженні місцевих проєктів та ініціатив з відновлення та розвитку
🔹 Посилення спроможності громадянського суспільства брати участь у прийнятті місцевих рішень (включаючи стратегічний розвиток, муніципальне планування і відновлення), наданні ресурсів і підтримки органам місцевого самоврядування
🔸 Зміцнення ролі громадського суспільства у здійсненні контролю за прийняттям рішень і розробкою політики ОМС, посилення спроможності громадянських акторів (активних громадян, ОГС, активістів громад і лідерів) ставати лідерами та рушіями змін
🔹 Сприяння співпраці між місцевими зацікавленими сторонами, у тому числі державними органами, неприбутковими організаціями, бізнесом та мешканцями, для спільного вирішення місцевих найгостріших питань
🔸 Посилення прозорості, відповідальності та належного врядування у загальному процесі прийняття місцевих рішень, у тому числі у плануванні місцевого відновлення та розвитку
 
💼 Учасники конкурсу:
🔹 Неприбуткові організації, зокрема благодійні організації, громадські об’єднання (в тому числі організації громадянського суспільства та спілки), які офіційно зареєстровані в Україні не менше двох років
🔸 Організація-заявник повинна мати підтверджений досвід у проведенні роботи щодо цільової розбудови потенціалу громадянського суспільства та волонтерських груп
 
💵 Сума гранту: 60 000-80 000 доларів США
 
📆 Максимальний термін реалізації проекту – 12 місяців
 
Дедлайн подання заявки: 17.11.2024
 
Дізнатися більше
 
🎯 ПОСИЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ: ГРАНТОВИЙ КОНКУРС ПРОЄКТІВ ВІД ПРОГРАМИ USAID «МРІЄМО ТА ДІЄМО»
 
💡 Проєкти можуть включати, але не обмежуватися, такими напрямками, визначеними дослідженнями програми “Мріємо та діємо”:
🔹 підтримувати ініціативи молоді в утвердженні їхньої громадянської ідентичності
🔸 посилювати відчуття гордості серед молоді за приналежність до України
🔹 посилювати єднання молоді та активну участь у суспільно важливих процесах своєї громади, регіону та всієї країни
🔸 розбудовувати мережі молоді та наставників/тьюторів в Україні і використовувати ці мережі для сприяння залученню молоді до налагодження крос-регіонального діалогу
🔹 сприяти дослідженню молоддю історичного минулого своїх громад /регіонів / України в цілому з метою переосмислення та відходу від радянського чи колоніального трактування та поширенню релевантних наративів української ідентичності
🔸 сприяти вивченню молоддю локальних культурних особливостей та національних спільнот для кращого розуміння внутрішньої різноманітності української культури
 
💵 Сума гранту: 30 000-80 000 доларів США
 
📆 Тривалість реалізації: до 12 місяців
 
Дедлайн подання заявок: 08.11. 2024
 
Дізнатися більше

#МожливостіДляГромад

U-LEAD рекомендує

04 Nov, 08:02


Каталог відкритих заходів «U–LEAD з Європою» з інформування, що проходять щосереди доступний на сайті «U–LEAD з Європою». Для отримання посилання на заходи зверніться до Регіонального офісу «U–LEAD з Європою» у вашій області.

📆 Дата: 06.11:2024

📌 Проєктний підхід у громадах: як ефективно працювати з програмами підтримки ЄС

10:00 - 11:30

📌 Інформація з обмеженим доступом та оприлюднення відеозаписів засідань місцевих рад: алгоритм дій для ОМС

10:00 - 12:00

📌 Додаткові заходи щодо проведення атестації педагогічних працівників у громаді у 2024-2025 навчальному році

10:00 - 12:00

📌 Особливості оплати праці в комунальних закладах охорони здоров’я

10:00 - 11:30

📌 Як складати графік відпусток в органах місцевого самоврядування?

14:00 - 15:30

#UWednesday

U-LEAD рекомендує

01 Nov, 16:02


ПІДБІРКА ЦІКАВИНОК ЗА ТИЖДЕНЬ
28 жовтня - 1 листопада 2024 р.
  
🔹 МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАД
 📖 почитати

🔸 ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ 2025 РОКУ 
 📖 почитати
  
🔹 ВЗАЄМОДІЯ ВОЛОНТЕРІВ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ Матеріал 1 із 4
 📖 почитати

🔸СПОСОБИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ ОСББ Матеріал 7 із 10
📖 почитати

 🇺🇦 U-LEAD разом до Перемоги! 🇺🇦
  
 #НайкращеЗаТиждень

U-LEAD рекомендує

31 Oct, 16:02


СПОСОБИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ ОСББ.

Матеріал 7 із 10

Як ми вже зазначали у попередніх консультаціях ОСББ власними силами забезпечує утримання будинку та його прибудинкової території власними силами співвласників, а також шляхом найму кваліфікованого персоналу та укладання договорів з підрядними організаціями. Це здійснюється в рамках кошторису утримання будинку та прибудинкової території, який затверджується загальними зборами ОСББ. На підставі кошторису загальні збори визначають і затверджують види та розмір внесків, які співвласники сплачують на рахунок ОСББ. Правління щорічно звітує про виконання кошторису перед загальними зборами ОСББ.

Якщо ОСББ не має можливості самостійно забезпечити управління будинком існує можливість укладення договору з професійним менеджером (зазвичай фізичною особою — підприємцем), що здійснює управління поточною діяльністю об’єднання та контроль за роботою залучених підрядних організацій. Такий варіант властивий для будинків, де правління не має необхідних компетенцій або необхідного часу для забезпечення повноцінного самостійного управління будинком.

Також будинки, в яких створено ОСББ, також можуть залучити професійного управителя, уклавши з ним Типовий договір про надання послуги з управління будинком. Крім того, ОСББ може співпрацювати з суб’єктами, що виконують функції з управління будинками, для замовлення окремих послуг або робіт. У цьому випадку такий суб’єкт господарювання є виконавцем послуг (підрядником), а не управителем щодо будинку ОСББ.

Нижче розглянемо особливості договірних відносин з управителем та з надавачами окремих послуг з утримання будинку.

Особливості побудови відносин з управителем:

🔹 Договір з управителем про надання послуги з управління укладається від імені всіх співвласників (управитель працює із кожним співвласником)
🔹містить обов'язковий перелік робіт (послуг) з утримання відповідно Наказу Мінрегіону №190.
🔹Управляюча компанія або ФОП надає тільки обов'язкові послуги.
🔹Співвласники сплачують кошти на рахунок управляючої компанії або ФОП.
🔹Управляюча компанія або ФОП відповідальні перед співвласниками.

Особливості укладення договору з виконавцем окремих послуг з утримання будинку:

🔸 Виконавцем послуг може бути юридична особа або фізична особа-підприємець, які не отримують статус управителя.
🔸Не підпадає під правове регулювання договору управління та регулюється загальними нормами цивільного законодавства.
🔸оплата послуг здійснюється за рахунок відповідних внесків співвласників.
🔸Надаються тільки конкретні послуги, замовлені ОСББ/співвласниками
🔸Договір укладається в простій письмовій формі на умовах сторін
🔸Рішення про укладення договору приймається Загальними зборами або 🔸Правлінням ОСББ на підставі кошторису, затвердженого зборами
🔸Співвласники сплачують кошти на рахунок ОСББ, а ОСББ за актами виконаних робіт оплачує послуги виконавцям.
🔸Виконавець послуг відповідальний перед ОСББ.
 
#МуніципальніПослуги
#ЖитловіПитання