#PERU
Čo je a čo obsahuje „núdzový batoh“?
Geofyzikálny inštitút Peru (IGP) denne zaznamenáva seizmické pohyby na rôznych miestach krajiny, čo znamená, že kedykoľvek môže dôjsť k zemetraseniu veľkej intenzity. Indeci (Národný inštitút civilnej obrany) v Peru preto odporúča, aby všetky domácnosti mali núdzový batoh, aby boli pripravené na akúkoľvek prírodnú katastrofu.
Čo obsahuje
„Tento batoh by mal mať približnú hmotnosť 8 kg a obsahovať vnútorné, bočné a predné vrecká podľa dostupnosti,“ uviedol Indeci. Mal by obsahovať aj produkty na zabezpečenie hygieny ako sú rúška, mydlo, ochranné štíty, alkohol (tekutý alebo gélový), rukavice, označená fľaša s dezinfekciou a fľaše s vodou (pozri infografiku).
Zároveň by mala byť k dispozícii aj rezervná škatuľa. Čo by mala obsahovať? Sú to predmety, ktoré sa používajú od druhého do štvrtého dňa po núdzovej udalosti, a mali by byť skladované na chladnom a suchom mieste. Táto škatuľa by mala obsahovať nasledujúce položky:
- Jedlo: balená voda, instantné polievky, konzervy, sušené alebo kondenzované mlieko, cukríky, suché sušienky a čokoládové tyčinky.
- Oblečenie a hygiena: svetre, spodnú bielizeň, ponožky, hrubú deku, uteráky, mydlo, zubnú kefku a pastu.
- Ostatné: hrniec, termosku, poháre, taniere, jednorazový príbor, noviny, špendlíky, baliacu fóliu, náhradné batérie a plast na podlahu alebo strechu.
Počas simulácie
Indeci tiež odporúča obyvateľstvu dodržiavať tieto tri kroky počas simulácie:
1. Prvý krok: Simulácia sa začína zvukom húkačiek, zvonov, píšťal alebo podobných signálov, ktoré predstavujú varovanie pred blížiacim sa nebezpečenstvom.
2. Druhý krok: Po signáli sa evakuujte organizovane po evakuačných trasách do bezpečnej externej zóny alebo na zvolené miesto.
3. Tretí krok: Dodržujte pokyny autorít až do ukončenia cvičenia.
Ako sa pripraviť na simuláciu?
Indeci aktualizoval metodológiu pre vytvorenie Rodinného plánu núdzových opatrení, ktorý je zhrnutý v piatich samohláskach, ktoré všetci poznáme: I U E A O (Identifikujeme, Umiestňujeme, Elaborujeme - Vypracujeme, Asignujeme - Rozdeľujeme a Organizujeme).
- Identifikujeme: členov rodiny, riziká vnútri a mimo domu, dostupné zdroje a skupiny prioritnej starostlivosti.
- Umiestňujeme: bezpečné zóny (vnútorné a vonkajšie), evakuačné trasy, miesta stretnutia a zhromaždenia.
- Vypracujeme: rodinnú mapu rizík a zdrojov, balíček na prežitie a stratégiu komunikácie v prípade núdze.
- Rozdeľujeme: úlohy pri príprave a reakcii.
- Organizujeme: organizujeme sa a zúčastňujeme sa simulácií, spolupracujeme so susedmi a komunitou.
zdroj: Geofyzikální institut v Peru vydal doporučení všem obyvatelům si připravit nouzový batoh
Príklad pre celý svet
V čase klimatických katastrof je osveta nevyhnutná a doslova zachraňuje životy. Práca Indeci v Peru je ukážkovým príkladom, ako prevencia a vzdelávanie môžu minimalizovať následky katastrof.
Koncept „núdzového batohu“, pravidelné simulácie a pripravenosť na krízové situácie sú kroky, z ktorých by si mali brať príklad aj iné krajiny. Peru dokazuje, že organizovaná prevencia a informovanosť dokážu chrániť životy a majetok. Ich úsilie je inšpiráciou pre celý svet. 🌍👏
➡️ t.me/TvorivaSpolocnost