Скрижаль: Історичний HUB @skrizhalua Channel on Telegram

Скрижаль: Історичний HUB

@skrizhalua


Твій 🇺🇦 просвітницький HUB:

🌻 Історія України
🌻 Факти, які вщент розбивають пропаганду московитів
🌻 Архіви, фото, авторські відео, міфологія
🌻 По всім питанням: @Schastya_Nastya
🌻 Донат на канал

5375411207947347

https://send.monobank.ua/jar/97cTdJStwi

Скрижаль: Історичний HUB (Ukrainian)

Скрижаль: Історичний HUB - це твій український просвітницький канал, який пропонує цікаві матеріали з історії України. Тут ти знайдеш факти, які вщент розбивають пропаганду московитів, а також архіви, фото, авторські відео та міфологію. Якщо у тебе виникли питання, звертайся до адміністратора @Schastya_Nastya. Також є можливість підтримати канал шляхом донату за посиланням https://send.monobank.ua/jar/97cTdJStwi. Приєднуйся до історичного HUBу та дізнавайся більше про минуле України!

Скрижаль: Історичний HUB

19 Nov, 14:21


🌻 10 років 8 місяців 27 днів

3926 днів війни , а не 1000 днів! 1000 днів - повномасштабної

В ніч на 27 лютого 2014 року москальська регулярна армія без розпізнавальних ознак захопила Верховну Раду автономної республіки Крим, тим самим здійснивши акт прямої військової агресії проти суверенної Української держави.

Саму ж військову операцію з анексії українського півострова московський генштаб розпочав ще 20 лютого, тобто ще до втечі з Києва підконтрольного москві президента Януковича.

Збройне захоплення найвищого представницького органу громади АРК і анексія півострову, повністю перекреслили цілу низку договорів і угод укладених між Україною і московією за попередні 20+ років, серед яких Будапештський меморандум 1994 і договір про дружбу і співробітництво 1998 року. Так розпочалася війна. Тоді ми ще раз переконалися в нікчемності «договорів» з московією.

Для багатьох війна почалася 24 лютого 2022 року. Проте це не так. Маємо про це памʼятати.

📌 На стоп - кадрах з камер спостереження бачимо процес захоплення російськими військовими Верховної Ради АР Крим в ніч на 27 лютого 2014 року.

​​🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

19 Nov, 14:06


🌻 35 років тому на Байковому кладовищі в Києві були урочисто перепоховані, із цвинтаря концтабору в Пермській області, Олекса Тихий, Юрій Литвин і Василь Стус. Вони були репресовані, закатовані та вбиті режимом московії.

Це був, мабуть, один з перших випадків, коли радянська влада не завадила використовувати українську національну символіку. Останні подиху совку.

📌 На фото процес цього перепоховання 19 листопада 1989 року

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

19 Nov, 14:02


10 років 8 місяців 27 днів

3926 днів

1000 днів повномасштабної

Скрижаль: Історичний HUB

18 Nov, 09:24


🌻 90 років тому, 18 листопада 1935 року розпочався Варшавський процес над 12-ма членами ОУН, обвинуваченими у співучасті у вбивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького, відповідального за пацифікацію українців.

На лаві підсудних поруч зі 26-річним Степаном Бандерою були також Дарія Гнатківська, Ярослав Карпинець, Микола Климишин, Богдан Підгайний, Іван Малюца, Яків Чорній, Євген Кочмарський, Роман Мигаль, Катерина Зарицька, Ярослав Рак і Микола Лебедь.

Акт обвинувачення займав 102 сторінки машинопису. Звинувачені відмовлялися говорити по-польськи, віталися окликом «Слава Україні!», і використовували судову залу як трибуну для проголошення ідей ОУН.

Загалом, в рамках справи по вбивству Перацького, поліція заарештувала понад 800 осіб. У цей же час влада створила концентраційний табір у Березі Картузькій, де перебувало понад 120 ОУНівських діячів.

Процес завершився в січні 1936 року засудженням Бандери, Лебедя і Карпинця до страти. Решта обвинувачених отримали від польської влади тюремні терміни від семи до п'ятнадцяти років.

📌 На першій світлині пропагандистський плакат ОУН з портретами членів організації, які проходили обвинуваченими на Варшавському процесі

📌 Пацифікація:

16 вересня 1930 року польська влада вдалась до перших каральних акцій щодо галицьких українців в рамках польської політики «пацифікації».

Також назва «Галичина» була офіційно замінена на Східна «Малопольща». Відбувалися масові арешти, побиття та вбивства людей, закриття українських установ та знищення українських памʼяток культури, мови та літератури. Ці акції, що полягали в нападах, побиттях, грабунках і приниженнях українців охопили тоді близько 450 населених пунктів в Східній Галичині.

З середини вересня 1930 року до пацифікації було залучено шістнадцять рот поліції, а з кінця вересня та на початку жовтня до поліційних акцій також долучились і військові підрозділи — полки уланів і полк кінних стрільців.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

17 Nov, 11:39


🌻 Родина з Вінниччини,
початок XX століття

Збірка

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

16 Nov, 18:06


🌻 Цікавий факт, який
можливо
ви не знали

79 років тому, 16 листопада 1945 року, вже після завершення Другої Світової війни, в Сполучені Штати Америки було доставлено 88 німецьких вчених та інженерів, які під час війни займалися розробкою ракетної зброї на німецькому полігоні Панемюнде.

Серед них був і головний розробник німецької балістичної ракети «Фау» і майбутній керівник американської космічної програми — Вернер фон Браун.

📌 На фото конструктор Вернер фон Браун (в цивільному) в оточенні офіцерів Вермахту на полігоні Пенемюнде на півночі Німеччини в лютому 1941 року.

📌 На іншому
він же (ліворуч), пояснює 35-му президенту США Джону Фіцджеральду Кенеді принцип дії ракетоносія Сатурн - 5 на мисі Канаверел 16 листопада 1963 року

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

16 Nov, 12:36


🌻 13 листопада народився Павло Губенко, відомий як Остап Вишня. Письменник, що передусім асоціюється в українців із гумором та сміхом.

Мало хто знає, але життя Вишні, насправді, не було «веселим».

Вперше він потрапив у полон до більшовиків як офіцер медичної служби Української Народної Республіки.Тоді від розправи письменника початківця врятували фейлетони, які дуже сподобалися радянським чиновникам.

З 1920-х Вишня присвячує себе творчості і стає дуже популярним письменником з власним впізнаваним стилем - «вишневими усмішками».
Однак вже у 1930-х, як і більшість української інтелігенції з харківського будинку «Слово», письменника репресує радянська тоталітарна
машина.


26 грудня 1933 року Остапа Вишню заарештовують із звинуваченям в контрреволюційній діяльності та тероризмі.

23 лютого 1934 року судова "трійка" оголосила вирок: розстріл. Однак Вишні неймовірно щастить - у березі страту несподівано замінюють десятирічним увʼязненням у північних таборах. Гумориста етапують на поселення в с. Чиб'ю Ухтинсько-Печорського табору (нині - м.Ухта, Республіка Комі), де він відбуває покарання.

На цьому випробування не припинилися. У 1937-му письменника знову мали розстріляти. Але йому вдається уникнути смерті. Є різні версії його порятунку від кулі.

Одна з них говорить, що для розстрілу вʼязнів етапували до іншого табору через річку Печору. Оскільки крига вкрила річку, заарештованих довго не могли доправити до місця призначення. За цей час начальника табору розстріляли, а наказ про страту Остапа Вишні загубився. Інша версія полягає в тому, що письменник захворів на запалення легенів і, таким чином, уник етапування.

Остап Вишня відсидів у таборах майже 10 років. У вересні 1943 року Микита Хрущов на прохання Олександра Довженка умовив Сталіна випустити Остапа Вишню з ГУЛАГу.

Хоча письменник повернувся додому з підірваним здоров'ям та виснаженням, але Вишня почав знову писати гуморески.

Помер письменник 1956 року у Києві.

🤓 На світлині Остап Вишня зі своїм мисливським собакою в Ірпені у Будинку творчості письменників, 1948 рік. Вишня любив мисливство та рибальство.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

14 Nov, 14:06


🐈 Цікаві історії, повʼязані з Бісмарком. Всі ж люблять котиків? Перед вами Непотоплюваний Сем, він же Оскар, кіт, який служив у Крігсмаріне (військово-морський флот нацистської Німеччини) та Королівському флоті (військово-морський флот Великої Британії) під час Другої світової війни.

Повідомляється, що він належав моряку на борту німецького лінкора «Бісмарк».

18 травня 1941 року «Бісмарк»виконував свою першу місію, коли був потоплений союзниками. З 2100 членів екіпажу на борту вижили лише 115 людей і один кіт.

🌊 Корабель «Козак» підібрав кота і дав йому ім'я Оскар. Наступні кілька місяців Оскар жив на кораблі, поки його не атакував німецький підводний човен, в результаті чого загинули 159 членів екіпажу, але не Оскар, якого решта вцілілих привезли до берегів Гібралтару.

Незабаром Оскара перевели на HMS Ark Royal, де йому дали ім'я «Непотоплюваний Сем».

За іронією долі, Ark Royal (Королівський ковчег) брав активну участь у потопленні «Бісмарка». Після низки невдалих спроб корабель здобув репутацію «корабля-щасливчика», однак його везіння незабаром вичерпалося.

🐈 14 листопада 1941 року «Королівський ковчег» був торпедований підводним човном, в результаті чого перекинувся і затонув. Сема знайшли, чіпляючись за шматок дерева, і описали як «розлюченого, але цілком неушкодженого».

Знищення «Королівського ковчега» завершила морську кар'єру Сема, і він прожив решту своїх років у Белфасті, працюючи «моряком» до 1955 року.

Отакі цікаві історії 🐈

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

12 Nov, 12:49


🌻 316 років тому, 12 листопада 1708 року в Троїцькому соборі в Глухові, що на Сумщині, за присутності московитського царя Петра І, митрополит Іосафат відслужив літургію, після чого прокляв гетьмана Івана Мазепу і його прихильників довічно.

В той же день в Глухові здійснили символічну страту Мазепи, — повісили його опудало. У москві Мазепу назвали зрадником великого царя і наклали на нього анафему.

Шведський король Карл XII навесні 1709 року уклав договір із Мазепою за яким визнавав його законним князем України, а сама Україна проголошувалась вільною від усілякого чужого посягання. Карл зобов'язувався не укладати миру із Петром без виконання союзницьких зобов'язань стосовно України.

Івана Мазепу проклинали гучно й показово. Дотепер у проросійських храмах його називають «клятвопреступником».

З релігійної точки зору, Мазепиній душі нічого не загрожує. Вселенський Патріархат ніколи не визнавав анафеми українського Гетьмана – вважав, що вона накладена не за провину перед Церквою, а з політичних
міркувань.

На світлині, зробленій на початку ХХ століття, зображений собор святої Трійці в Глухові, в якому в листопаді 1708 року московити проклинали гетьмана Мазепу. До наших днів цей собор не зберігся, в 1962-му році його зруйнувала совкова влада.

📌Цікавий факт:

Первісне значення слова «анатема» – «жертва Богові за обітницею». Проте з часом воно набуло негативного значення – означало «відлучення». Людину, яку піддали цьому актові, відлучали від громади вірян, вона не могла приймати релігійних таїнств. І найгірше: вважали, що тепер вона позбавлена і будь-якого Божого захисту.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

12 Nov, 11:16


🌻 Два роки тому, 11 листопада, українські Сили оборони звільнили від рашистів місто Херсон.

Це була визначна історична подія, адже ворог захопив місто ще на початку широкомасштабного вторгнення. Саме у той час сотні людей виходили і створювали проукраїнські мітинги, кидалися на ворожі танки без зброї. Херсонці продемонстрували справжню козацьку волю та жагу до свободи, за що платили тяжку ціну від агресора.

У той день, 11 листопада 2022 року, херсонці разом з усією Україною плакали від радості. Згодом окупант почав закидати місто касетами, обстрілювати з танків, важкої артилерії, почали летіти на місто і керовані авіаційні боєприпаси. Майже кожного дня, жителі Херсонщини піддаються смертельним обстрілам.

Але не дивлячись на всі випробування, українці сильні. Ми повинні згадати та вшанувати всіх воїнів, які поклали життя, визволяючи Херсон.

Підготовка та звільнення міста відбулася не за 1-3 дні, і навіть не за місяць. Це були близько пів року чітких, злагоджених дій, боїв, в яких поклали свої життя українські Герої. Памʼятаємо якою ціною.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

09 Nov, 20:02


🌻 «Незмінне обличчя жорстокої москви» – передрук фоторепортажу з газети «Chicago Herald and Examiner» за квітень 1935 року

«Вільне слово», Торонто, ч. 45, 9 листопада 1963 р. ЦДАЗУ, бібл ф. № 3, інв. № 6443-О

Підписатися

Скрижаль: Історичний HUB

09 Nov, 13:30


🌻 Чи замислювалися ви колись, як відбувалася мобілізація за часи УПА? Чи цікаво дізнатися, яка була відповідальність за неявку і відмову від служби? Тоді допис для вас. 😎

Перед вами повстанські мобілізаційні повістки в ряди УПА жителів села Головниця Корецького району Рівненської області

Наказ

Дня 9 листопада 1944 року

Згідно розпорядження УПА про мобілізацію всього здібного до несення військової служби населення наказую :

Громадянину с. Головниці Попову Василю Івановичу 1925 року явитися в повнім бойовім ріштунку на умовлене місце призначення.

📌 За неявку Ваше майно буде конфісковане, а Ви будете передані органам революційного суду.

Командир Коваль

Державний архів Рівненської області

Що там з непопулярними рішеннями ?
🤷‍♀️

Проте, для наших предків військова служба не була чимось страшним (не про страх як він є, адже кожна людина чогось боїться і це природньо, як природньо бояться смерті чи поранення), служба не була тим, від чого тікали або паплюжили її значення. Раніше навіть не думали про те, що можна просто не стати на захист своєї країни, коли вона цього потребує і кличе. Служба завжди викликала повагу, означала силу та честь, мужність і відповідальність, любов до своєї Батьківщини. Честь і шана всім воїнам, які боронять і захищають Україну від ворожої навали. Всі існуючі янголи охоронці, Боги, духи наших предків, — щоб завжди стояли на вашому захисті. Сил нашим Героям.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

05 Nov, 13:49


🌻 56 років тому, 5 листопада 1968 року в Києві колишній вояка УПА Василь Макух підпалив себе на знак протесту проти русифікації, колоніального статусу України і введення радянських військ до Чехословаччини. Через два місяці в Чехії аналогічну дію вчинив чеський студент Ян Палах.

В 1946-му році важкопоранений Макух потрапив до рук НКВД і отримав 15 років таборів.

Там він познайомився з Лідією Запарою родом з Дніпра, теж засудженою до каторги в таборах більшовиками.

Після звільнення вони жили разом у Дніпрі, оскільки повертатися на Львівщину (де він народився) Макуху було заборонено.

Жити в окупації він так і не зміг, і 5 листопада 1968 року, коли більшовицька влада готувалася відзначати річницю Жовтневої революції, в центрі Києва на Хрещатику він став живим смолоскипом.

💔 Його останні слова :

«Геть окупантів, хай живе вільна Україна!»

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

04 Nov, 21:00


🌻 4 листопада 1861 року з Відня до Львова прибув перший потяг міжнародного сполучення «Ярослав».

Ця подія ознаменувала початок залізничного руху на теренах України і започаткувала історію української залізниці.

🚂 Саме в цей день, 4 листопада, в Україні відзначається день залізничника.

📌На світлині зображена споруда першого львівського вокзалу. Відкриття львівського вокзалу Залізниці Карла Людвіга відбулося в 1861 році. Будівля вокзалу складалася з чотирьох чотириповерхових веж, з’єднаних між собою двоповерховими спорудами.

За час повномасштабної війни українські залізничники допомогли перевезти мільйони людей та вантажів.

Українські залізничники допомогли евакуювати мільйони людей із районів бойових дій. На жаль, війна забрала життя
751 працівника Укрзалізниці.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

04 Nov, 10:21


🌻 Втрачена пам’ятка: будівля Міської Думи — перлина Хрещатика.

1 листопада 1941 року радянські підпільники підпалили будівлю Міської Думи, яка знаходилася на місці сучасного Майдану Незалежності.

Будівля Міської Думи була зведена у 1874-1876 роках на Хрещатицькій площі за проєктом київського архітектора німецького походження Олександра-Петра-Адріана Шілє (1830-1897), який обіймав посаду Міського архітектора.

Серед найбільш відомих творінь цього зодчого є знамениті Фонтани Термена, які вже понад 120 років прикрашають парки та сквери у центрі столиці.

📌 Будівля мала форму підкови, у якій могли зашифровуватися ініціали архітектора, але на кадрах з аеровідеофіксації часів Другої Світової війни добре видно, що будівля скоріше нагадувала тризуб.

Спорудження мало надзвичайне історичне значення: вперше з 1490-х років адміністративний центр міста був перенесений з Подолу на Хрещатик, де і розміщується по сьогоднішній день.

🌾Підписатися🌾

Скрижаль: Історичний HUB

31 Oct, 19:30


🌻 68 років тому, 31 жовтня 1956 року розпочалось бомбардування Єгипту. Ізраїль, Велика Британія і Франція намагалися змусити Єгипет відкрити Суецький канал, який ті «націоналізували».

Кількома місяцями до того президент Єгипту Гама́ль Абде́ль На́сер оголосив про націоналізацію Суецького каналу. Це вдарило по економічних інтересах багатьох країн, особливо Британії і Франції, зробило їх у той час ситуативними союзниками Ізраїлю.

💥 Ситуація, що склалася, увійшла в історію як «Суецька криза».

22 жовтня 1956 року у французькому місті Севр були підписані таємні угоди між Британією, Францією і Ізраїлем, відповідно до яких країни збиралися разом розпочати бойові дії проти Єгипту.

З 31 жовтня по 6 листопада коаліція бомбовими ударами знищила практично всю авіаційну інфраструктуру Єгипту і висадила свій десант в районі міст Порт-Саїд і Порт-Фуад.

6 листопада о 23:30 війська отримали наказ припинити вогонь.

🧐 Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН зону Суецького каналу зайняли миротворчі сили ООН.

📌 На фото ізраїльські танкісти 7-ої танкової бригади завантажують боєкомплект і заправляють свої «Шермани» під час бойових дій на Синайському півострові на початку листопада 1956 року.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

31 Oct, 17:33


🌻 Раніше багатьма улюблена рубрика — міфологія та традиції.

Велесова ніч відзначалася у ніч з 31 жовтня на 1 листопада — вважається слов'янським аналогом Гелловіна.

Будинки в цю ніч прикрашають горобиною та під порогом розсипають сіль з метою відлякування злих сил. Також прикрашають оселі яблуками та осінніми квітами.

У наших предків, давніх слов’ян, ця ніч вважалася ніччю великої сили, коли тоншає кордон між світами, коли духи предків і тих, що мають народитися у майбутньому стають одним цілим, єднаючись з обома світами, зі стихіями та їхньою міццю!

Перш за все, це було сімейне свято. У «Велесову ніч» духи предків поверталися до своїх нащадків, щоб благословити рід та дати пораду у вирішенні тої чи іншої проблеми.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

31 Oct, 10:51


🌻 Традиційне українське вбрання з с. Маловенделівка, Новоайдарська селищна громада, Луганська область

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

31 Oct, 10:19


🌻 31 жовтня 1870 року московія заявила, що не вважає себе пов'язаною Паризьким мирним договором 1856 року, який забороняв їй тримати флот у Чорному морі.

Європа тоді проковтнула мовчки. Це ще раз доводить, що московія ніколи не виконує умови підписаного договору.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

30 Oct, 13:11


🌻 Сестри та малюк з Полтавщини.

Початок ХХ ст

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

28 Oct, 21:16


🌻 В мене є ще відео в архіві будівництва Держпрому у 1920ті, Харків.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

28 Oct, 21:14


🌻 7 листопада 1928 року в Харкові офіційно відкрито Держпром.

Харківський Держпром був першою залізобетонною багатоповерхівкою у Східній Європі.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

28 Oct, 21:09


🌻 Харків 100 років тому. Унікальне архівне відео

Багатьох будівель, які на хроніці, на жаль, вже немає. Маємо змогу побачити початок будівництва Держпрому. Сьогодні рашисти вирішили знищити і будівлю Держпрому — памʼятки архітектури, яка під захистом ЮНЕСКО. Постраждали і люди. Харків, тримайтеся. 💔

🌾Підписатися🌾

Скрижаль: Історичний HUB

28 Oct, 09:58


🌻 28 жовтня 1942 року вперше після ліквідації більшовиками Української Народньої Республіки, у Краматорську постав символ України!

На честь річниці звільнення міста від більшовиків, Краматорська організація українських націоналістів на центральній площі міста встановила Золотий Тризуб України. Він постав на тому місці, де до німецької окупації стояв пам’ятник членіну.

Під час німецької окупації на Донеччині місцеві проводи ОУН активно діяли у 18 із 35 районів області. Тим часом нацистські окупанти проводили пропагандистську діяльність.

Українські сили влаштовувались до міських управ, поліції з метою підривної діяльності; і не забували про мову і культуру, сприяли розвитку. Створювали кооперативи, видавництва, а також відкривали українські школи, театри і навіть друкували українські газети. Не менше 90% членів місцевих проводів ОУН на Донеччині були місцевими мешканцями.

ОУНівське підпілля Краматорська максимально інфільтрувало своїх агентів до окупаційних органів управління містом: до міської Управи та поліції, проводячи підривну роботу проти німців та більшовицьких партизанів.

І саме завдяки ОУНівцям у 1942 році на центральній площі Краматорська знову постав символ України!

🥲 Після «визволення совєтами Донеччини від німецьких окупантів» ОУНівське підпілля Донеччини в основному було ліквідовано.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

26 Oct, 14:14


🌻 26-го жовтня 1939-го року у Львові почалися триденні «народні збори» Західної України, які завершували процес окупації більшовиками Галичини й Волині.

Ці збори, ніби то від імені всього населення західноукраїнських земель урочисто ухвалили звернення до Верховної ради СCCР про включення Галичини й Волині до складу совку.

📌На фото представники «народних зборів» у львівській опері тримають в руках «ухвалений ними» документ

Методичні референдуми були і тоді. 🤬

Зверніть увагу на «щасливі» обличчя!

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

24 Oct, 18:08


🌻 68 років тому, в Будапешті набирало обертів антикомунітичне повстання!

Угорські революціонери розраховували на підтримку з боку країн НАТО, однак Захід обмежився політичною, дипломатичною та інформаційною підтримкою.

👀 Каталізатором революції стала критика правління Сталіна, яка лунала від його наступника Микити Хрущова. Вона викликала ланцюгову реакцію опозиційних виступів у країнах Центральної Європи.

Тож 22 жовтня 1956 року угорські студенти сформулювали 16 протестних вимог до влади. 23 жовтня вимоги були оприлюднені на демонстрації, яка швидко охопила центр угорської столиці. Йшлося про проведення вільних виборів, створення нового уряду і виведення радянських військ з Угорщини.

💥В ніч на 24 жовтня до Будапешту завезли близько 6 тисяч радянських військових. Угруповання мало 290 танків, 120 бронетранспортерів, 156 гармат. Совкові військові одразу почали «наводити лад».

Найкривавіша бійня сталася 4 листопада. Було кинуто радянське військове угруповання загальною чисельністю 31 550 осіб, яке підтримували угорські робочі дружини (25 тисяч) і працівники органів держбезпеки (аналог КГБ) (1,5 тис. осіб). До 10 листопада опір було повністю придушено. А після цього почалися масові репресії.

😢Лідер революціонерів Надь і міністр оборони Угорщини Пал Малетер були засуджені до страти. Всього було страчено, за окремими оцінками істориків, близько 350 людей. Близько 26 тисяч повстанців було піддано судовому переслідуванню, з них 13 тисяч було засуджено до різних термінів тюремного ув'язнення.

Криваві події в Будапешті восени 1956-го року призвели до масової еміграції з країни представників інтелігенції, а також боляче вдарили по авторитету совку в очах всього цивілізованого світу, який побачив наочний приклад комуністичного імперіалізму.

🤷‍♀️ Шкода, що через потвору Орбана, Угорщина наразі тільки паплюжить свою репутацію.

📌 Угорський прапор із вирізаним комуністичним гербом символізував спротив комунізму, на вулицях Будапешту. І класика: «узьких» відправляли «домой»

🌾Підписатися🌾

Скрижаль: Історичний HUB

23 Oct, 13:28


🌻 Весільна світлина з Луганщини

с. Проказине, Старобільський р-н. Луганської області

Колекція музею м. Рубіжне

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

23 Oct, 10:15


🌻 113 років тому, вперше була застосована авіація у війні!

Сталось це 23 жовтня 1911-го року під час італійсько-османської війни в Лівії.

✈️Тоді італійський льотчик капітан Карло П'яццо здійснив годинний розвідувальний політ над турецькими позиціями поблизу Триполі на своєму літаку Bleriot Х.

Через декілька днів капітан П'яццо здійснив перше коректування артилерійського вогню з повітря, а вже в листопаді італійський пілот Джуліо Ґавотті скинув зі свого літака кілька гранат, що можна вважати першим в історії бомбардуванням ворожих позицій!

💥10 жовтня 1912-го року під час розвідувального польоту, літак Nieuport, яким керував капітан Рікардо Мойцо, був обстріляний із землі рушницями і від отриманих ушкоджень він змушений був здійснити посадку. Це був перший в історії літак, який був збитий під час бойових дій.

Османи захопили Мойцо в полон і доправили його в штаб міста Ель-Азізія, що в 55-ти кілометрах на південний захід від Триполі.

🤷‍♀️Загалом збитому італійському льотчику був наданий хороший прийом. Його сестрі навіть відправили телеграму, повідомивши, що з ним все добре, за підписом самого Мойцо.

Через деякий час іще один італійський літак був обстріляний рушничним вогнем із землі, але пілот зумів посадити машину на італійській території.

📌На фото капітан Карло П'яццо — перший льотчик в історії, який здійснив бойовий виліт.

📌На другому фото — Джуліо Ґавотті в своєму літаку — пілот, який перший в історії здійснив бомбометання на ворожі позиції.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

23 Oct, 10:03


🌻 9 травня 1955 року Федеративна Республіка Німеччина, ще до об'єднання зі Східною Німеччиною (НДР), офіційно стала членом блоку НАТО. Це рішення було оголошено 23 жовтня 1954 року на Паризькій конференції дев'яти держав.

Статті цієї конференції скасовували в Західній Німеччині окупаційний режим, а уряд ФРН офіційно зобов'язався не застосовувати силу для об'єднання Німеччини і зміни існуючих кордонів. Також ФРН брала на себе зобов'язання не виробляти засобів масового ураження таких як ядерна, хімічна або бактеріологічна зброя.

Паризькі угоди вступили в силу 5 травня 1955 року, а вже через 4 дні, 9 травня 1955 року, ФРН офіційно приєдналась до НАТО.

📌 На світлині урочиста церемонія підняття прапору ФРН в штаб-квартирі НАТО на околицях Парижу 9 травня 1955 року з нагоди вступу цієї країни до альянсу.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

20 Oct, 17:02


🌻 Хасиди на залізничному вокзалі у Луганську, 2007 рік. 👀

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

18 Oct, 08:39


🌻 Околиці нинішньої метро Лівобережної в Києві.

1890-ті роки

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

17 Oct, 04:57


​​🌻Московити постійно відкушували шматками наші українські землі. За кожної нагоди🤬

99 років тому, 16 жовтня 1925 року рішенням Президії ЦВК СРСР Україна передала московії Східний Донбас і Таганріг, а замість очікуваної Північної Слобожанщини отримала лише зовсім незначні території на північному сході.

Цим було законодавчо оформлено нову лінію кордону між УСРР та РСФРР, яка, зазнавши надалі невеликих змін, після розпаду СРСР стала державним кордоном між Україною та рф.

Питання про кордон між радянськими Україною та московією постало у 1919 році.

У Кремлі змушені були спиратися на задекларований у квітні-травні 1917 року Українською Центральною Радою етнографічний принцип, який у листопаді був юридично оформлений ІІІ Універсалом УЦР.

Однак, через складнощі втілення в життя, він обмежувався губернськими межами — територією УНР було означено 9 губерній, їх було визнано але Таврійську — без Криму, а Чернігівську — без чотирьох північних повітів (Мглинського, Суразького, Стародубського та Новозибківського).

У 1920 році до Донецької губернії УСРР з центром в Луганську було долучено значну частину колишньої Області Війська Донського, на основі якої згодом було утворено дві округи — Таганрозьку, де переважали українці, та Шахтинську, де переважали москалі.

Саме у такому складі, тобто з Шахтами та Таганрогом, УСРР у грудні 1920 року була вперше визнана радянською московією Незалежною Державою, а у липні 1923 року увійшла до складу СРСР.

Одразу після створення СРСР питання кордону знову стало предметом переговорів.

Це здавалося логічним кроком, оскільки національний склад населення при територіальному розмежуванні між УСРР та РСФРР був врахований лише на губернському рівні.

Українці запропонували приєднати до УСРР частину Курської й Воронезької губерній РСФРР загальною чисельністю в 2 млн 51 тис осіб, серед них 69% становили українці.

Представники РСФРР виступили проти.

Комісія ЦВК СРСР винесла компромісне рішення — приєднати до УСРР території із загальною чисельністю 1 млн 19 тис осіб, з яких 58,1% становили українці.

Серед територій, що підлягали приєднанню, були і Білгородський та Грайворонський повіти Курської губернії.

Кремлю зміни кордону видалися завеликими, й більшовицьке керівництво вчинило всупереч рішенню комісії та рекомендаціям її голови. Були враховані пропозиції лише москальської сторони які, як зауважував голова комісії Олександр Черв’яков, «на відміну від українських, жодного принципового обґрунтування не мають».

Частковим виправленням кордону на північному сході не обмежилися. На виконання звернення кацапської сторони московії було передано території на сході та південному сході УСРР: більшу частину Шахтинського та Таганрозького округів (в останньому українці становили абсолютну більшість).

Формальна крапка в питанні про кордон поставила ухвала Президії ЦВК СРСР від 16 жовтня 1925 року «Про врегулювання кордонів УСРР з БСРР та РСФРР», яка так і не пройшла належного за Конституціями УСРР, РСФРР та СРСР затвердження вищими органами влади цих державних утворень.

Основними змінами кордону стали з одного боку долучення до України майже всього колишнього Путивльського повіту Курської губернії РСФРР, а з іншого — передача більшої частини Шахтинської та Таганрозької округ УСРР до складу радянської московії.

Загалом до складу УРСР було передано територію, на якій проживало 278 тисяч осіб, а до складу московії з України — територію з населенням в 478,9 тисяч.

📌 Формування українсько-москальського радянського адміністративного кордону (1918-1928). Відтінками зеленого позначені території, що 16 квітня 1920 року були включені до складу Донецької губернії УСРР. Східний Донбас, який позначений темно-зеленим, повернули до складу РСФРР 16 жовтня 1925 року.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

15 Oct, 10:38


🌻 Чому ми часто зустрічаємо поняття ОУН-УПА написані разом?

ОУН-УПА — поняття, яким у розмовному стилі об'єднують діяльність ОУН (заснованої 1929 року) та УПА (1942—1954) під час Другої світової війни.

ОУН прийняли рішення, що мають бути і свої військові в умовах супротиву і боротьби як проти ворога, так і за самостійну державу. Виникла УПА. Під час ДСВ підрозділи УПА очолювали політики націоналісти ОУНівці (не всі звичайно).

В ОУН були колишні військові у складі (за часів УНР, які були військовими). Євген Коновалець, наприклад, на той час вже загиблий. Але найголовніше, що під час ДСВ УПА були створені під егідою ОУН(Б). Вони працювали разом над самостійною Українською Державою.

Націоналісти зазвичай воюють. Як і зараз.

УПА проіснувало з 1942 до 1954

ОУН з 1929 року існувало і в 1992 переформувалися в громадську організацію, а не політичну.


🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

15 Oct, 10:32


🌻 Важливий допис.

Різниця між ОУН та УПА

Багато людей вважають, що Степан Бандера очолював ОУН з 1929 року, але насправді це не так. Коли люди чують пісню «Батько наш Бандера», вони асоціюють з ним створення ОУН, а іноді і УПА. Я не вперше чую, що він був очільником УПА, це також невірно. Матеріал, який я підготувала — допоможе вам назавжди розібратися з цим.

🤓 ОУН була утворена у 1929 році, а з 1929 по 1938 рік ОУН очолював Євген Коновалець!

📌 Євген Коновалець — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів (1927), перший голова ОУН.

Хоч він і був військовим, а не політиком, колись організував антигетьманське повстання – він був людиною честі, яка не склала зброю, яка не поїхала в еміграцію, а продовжила боротьбу за вільну Україну. Українська військова організація (яку він очолював) була однією із засновників ОУН. Коновалець дійсно мав великий авторитет і був обраний очільником ОУН.

😒 Після вбивства чекістами Євгена Коновальця в ОУН стався розкол. Вже у 1940 році Організація Українських Націоналістів поділилася на

🔗ОУН(Б) Бандерівці ще кажуть революційна та

🔗ОУН (М) Мельниківці.


Бандера ж з 1933 році очолив крайовий провід ОУН. Йому було 24 роки. Його зоряний час – це Варшавський і Львівський процеси, на яких він патріотично виступав, доводив право українців на власну державу. І саме це зробило йому політичне ім’я, він став ідейним лідером і символом цього руху. У міжвоєнний період, від 1934 і до 1939 року, Бандера перебував за ґратами. Падіння польської держави дозволило йому вийти з увʼязнення. Після проголошення Акту відновлення Української Держави влітку 1941 року, він був заарештований німцями і до осені 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен.

🤯 Отже, у 1934 році крайовий керівник Бандера був ув’язнений і отримав довічний термін, а провідника Коновальця в 1938 вбили радянські спецслужби. Ось у таких екстремальних умовах діяла Організація українських націоналістів.

Повернемося до розколу ОУН. Обидві організації ставили перед собою однакову мету - створити незалежну Українську державу. Проте шляхи її досягнення, політичні орієнтації суттєво відрізнялися. Мельниківці розраховували на підтримку Німеччини у вирішенні українського питання, зокрема, вважали, що визволення України від більшовиків можливе лише в союзі з Німеччиною. Прихильники Бандери вважали, що Українська держава може бути утворена лише в результаті національної революції, власними силами українського народу. Не виключали бандерівці й можливість боротьби з Німеччиною.

🤓 І все ж таки повернемося до теми помилок, які трапляються, вивчаючи історію. Що таке УПА ? Чому плутають з ОУН? Як запамʼятати різницю?

😎 Дуже просто!

УПА — це Українська повстанська АРМІЯ, вона була створена пізніше за ОУН, а саме — 14 жовтня 1942 року на день Українського козацтва та свято Покрова, яке вшановували козаки. УПА — це військова структура, це партизани, а не політична організація як ОУН. Вони воювали. І її очільником став Роман Шухевич, а не Степан Бандера або хтось інший.

Що обʼєднує ОУН і УПА? УПА під час Другої світової створена під егідою ОУН(Б) як армія. Обʼєднують українські націоналісти, прихильники боротьби за самостійну Українську Державу. Різниця: ОУН політики, а УПА військові. УПА було створено саме під час Другої Світової.

Сподіваюсь інформація для вас була цікавою і корисною. 🤗

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

14 Oct, 10:07


​​🌻 14 жовтня символічний день створення Української Повстанської Армії.

Я вже згадувала про це 1 жовтня, позаминулого року 14го ми відмічали День захисників України, День українського козацтва, Покрова і день створення УПА. День створення УПА — історична дата, хоча і символічно була створена на Покрова, проте залишилася 14го жовтня.

«Там, десь далеко на Волині створилась армія УПА» — говорить нам народна пісня. І це справді так. Із жовтня 1942-го року свої збройні загони почала формувати бандерівська фракція ОУН.

Однак, не варто забувати, що це не зовсім так, це не перша УПА. До того, а саме з кінця червня 1941-го року, на Волині і Поліссі вже діяли збройні загони українських націоналістів, які також називались УПА, але із приставкою - «Поліська Січ».

Командиром цієї першої УПА був отаман Василь Боровець , на псевдо «Тарас Бульба», більш відомий зараз як Тарас Бульба-Боровець. Політичний провід над УПА Бульби - Боровця здійснював уряд УНР в екзилі.

Перша УПА була офіційно заснована 22-го червня 1941-го року, тобто в перший день німецько-більшовицької війни. Станом на 1941-ий рік чисельність УПА «Поліська Січ» сягала, за різними оцінками, від 3-ох до 10-ти тисяч бійців.

Відповідно до бачення отамана Боровця, подібні «січі» (місцеві народні армії) мали бути й на інших українських землях і мали координувати свою діяльність. Оскільки підрозділи Боровця страждали від гострої нестачі керівних кадрів, він звернувся за допомогою до ОУН, і з літа 1941-го року між ними почалася співпраця.

З осені 1942-го року паралельно із УПА «Поліська Січ» на Волині і Поліссі свої збройні відділи почала створювати бандерівська ОУН, котрі також взяли назву УПА.

Влітку 1943-го року бандерівська УПА роззброїла УПА Бульби - Боровця. Деякі члени першої УПА перейшли до другої, яка спираючись на ОУНівську агентуру в північно - західних українських землях набирала чисельності.

Першим командиром нової УПА став Роман Клячківський на псевдо «Клим Савур», а начальником штабу був призначений полковник армії УНР Леонід Ступницький на псевдо «Гончаренко».

Окрім бандерівців і бульбівців в той час на Волині і Тернопільщині існував ще один український збройний рух, яких складався із прихильників Андрія Мельника. Він був мало чисельним, налічував до трьох тисяч осіб і перестав існувати до літа 1943-го.

В лютому місяці 1943-го року за ініціативи Романа Шухевича в селі Тернобежжя на Львівщині була скликана конференція бандерівської ОУН, на якій Микола Лебідь, який керував ОУН(Б) під час перебуванні Степана Бандери в ув'язненні, висловив сумнів в початку широкомаштабного збройного повстання у зв'язку із неготовністю особового складу, і нестачею озброєння і боєприпасів. Заклики керівника ОУН (Б) в Галичині Михайла Степаняка про початок повстання проти німецької адміністрації не знайшли підтримки.

Більшість учасників конференції підтримали Романа Шухевича, який вважав, що насамперед необхідно діяти проти совєцьких партизанів і поляків, а боротьба проти німців є другорядною і повинна носити пасивний і оборонний характер.

Ця конференція фактично затвердила створення бандерівської УПА, окреслила її цілі і визначила її ворогів.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 14:20


🌻 Січові стрільці в Яремче.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 09:31


🌻 На світлині вбивця Степана Бандери і Лева Ребета, агент КГБ — Богдан Сташинський у вересні 1962-го року в Мюнхені.

Фото з архіву Мюнхенської кримінальної поліції.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 06:25


🌻 67 років тому, 12 жовтня 1957 року, агент КГБ Богдан Сташинський скоїв вбивство одного із провідних діячів ОУН — Лева Ребета.

Сташинський підстеріг Ребета в Мюнхені біля офісу журналу «Українського самостійника». Маючи при собі загорнуту в газету спеціальну зброю, сконструйовану у московській «спецлабораторії №12» він вистрелив в обличчя Ребета синильною кислотою. Смерть наступила практично миттєво від закупорки судин головного мозку.

🥲Через відсутність решток хімічної речовини, лікарі констатували смерть Ребета від серцевої недостатності.

Лева Ребета було поховано на цвинтарі «Вальдфрідгоф» у Мюнхені, а вже 30-го жовтня 2010-го року його прах перепоховали на Личаківському кладовищі у Львові.

🤬Сташинський був нагороджений комуністами фотоапаратом «Контакс» за вдалу операцію.

Через два роки за такою ж схемою, але вже з більш вдосконаленої зброї, у Мюнхені він вб'є провідника організації — Степана Бандеру.

📌 Лев Ребет з родиною в Мюнхені.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 05:15


🌻 Цікаве фото з фотосалону в Заліщиках на Тернопільщині, 1930-ті роки.

Найімовірніше, що це батько з донькою.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

11 Oct, 08:58


🌻 Звісно, що це не квадробери, і не Гуцульщина. Якщо тільки не бігати як вільний кінь у гірських районах Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей в цій масці. 😁 Насправді, ці дівчата з бурлеску.

Бурлеск – це яскраве театральне видовище, де серйозність перетворюється на пародію, а звичайне стає незвичайним. Це комічна вистава, яка грається з літературними сюжетами, соціальними нормами та стереотипами.

Початки бурлеску сягають XVI століття. З часом він зазнав багатьох змін і перевтілень. Особливої популярності жанр набув у XIX-XX століттях, коли бурлеск-шоу стали невід'ємною частиною розважальної культури.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb