🌻 Важливий допис.
Різниця між ОУН та УПА
Багато людей вважають, що Степан Бандера очолював ОУН з 1929 року, але насправді це не так. Коли люди чують пісню «Батько наш Бандера», вони асоціюють з ним створення ОУН, а іноді і УПА. Я не вперше чую, що він був очільником УПА, це також невірно. Матеріал, який я підготувала — допоможе вам назавжди розібратися з цим.
🤓 ОУН була утворена у 1929 році, а з 1929 по 1938 рік ОУН очолював Євген Коновалець!
📌 Євген Коновалець — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів (1927), перший голова ОУН.
Хоч він і був військовим, а не політиком, колись організував антигетьманське повстання – він був людиною честі, яка не склала зброю, яка не поїхала в еміграцію, а продовжила боротьбу за вільну Україну. Українська військова організація (яку він очолював) була однією із засновників ОУН. Коновалець дійсно мав великий авторитет і був обраний очільником ОУН.
😒 Після вбивства чекістами Євгена Коновальця в ОУН стався розкол. Вже у 1940 році Організація Українських Націоналістів поділилася на
🔗ОУН(Б) Бандерівці ще кажуть революційна та
🔗ОУН (М) Мельниківці.
Бандера ж з 1933 році очолив крайовий провід ОУН. Йому було 24 роки. Його зоряний час – це Варшавський і Львівський процеси, на яких він патріотично виступав, доводив право українців на власну державу. І саме це зробило йому політичне ім’я, він став ідейним лідером і символом цього руху. У міжвоєнний період, від 1934 і до 1939 року, Бандера перебував за ґратами. Падіння польської держави дозволило йому вийти з увʼязнення. Після проголошення Акту відновлення Української Держави влітку 1941 року, він був заарештований німцями і до осені 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен.
🤯 Отже, у 1934 році крайовий керівник Бандера був ув’язнений і отримав довічний термін, а провідника Коновальця в 1938 вбили радянські спецслужби. Ось у таких екстремальних умовах діяла Організація українських націоналістів.
Повернемося до розколу ОУН. Обидві організації ставили перед собою однакову мету - створити незалежну Українську державу. Проте шляхи її досягнення, політичні орієнтації суттєво відрізнялися. Мельниківці розраховували на підтримку Німеччини у вирішенні українського питання, зокрема, вважали, що визволення України від більшовиків можливе лише в союзі з Німеччиною. Прихильники Бандери вважали, що Українська держава може бути утворена лише в результаті національної революції, власними силами українського народу. Не виключали бандерівці й можливість боротьби з Німеччиною.
🤓 І все ж таки повернемося до теми помилок, які трапляються, вивчаючи історію. Що таке УПА ? Чому плутають з ОУН? Як запамʼятати різницю?
😎 Дуже просто!
УПА — це Українська повстанська АРМІЯ, вона була створена пізніше за ОУН, а саме — 14 жовтня 1942 року на день Українського козацтва та свято Покрова, яке вшановували козаки. УПА — це військова структура, це партизани, а не політична організація як ОУН. Вони воювали. І її очільником став Роман Шухевич, а не Степан Бандера або хтось інший.
Що обʼєднує ОУН і УПА? УПА під час Другої світової створена під егідою ОУН(Б) як армія. Обʼєднують українські націоналісти, прихильники боротьби за самостійну Українську Державу. Різниця: ОУН — політики, а УПА — військові. УПА було створено саме під час Другої Світової.
Сподіваюсь інформація для вас була цікавою і корисною. 🤗
🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb