121. Co zmieniło się dla HEX po aktualizacji Merge na Ethereum?
Długo oczekiwana fuzja Ethereum oficjalnie zakończyła się powodzeniem, a ostateczne przejście na proof-of-stake (PoS) miało miejsce 15 września 2022 roku o 06:42:42 UTC w bloku 15537393. Dla użytkowników HEX, na tej sieci nic się nie zmieniło i nic nie muszą robić, aby mieć do niego dostęp. Należy postępować jak dotychczas.
Po wdrożeniu PoS sieć Ethereum jest o 99,95% bardziej energooszczędna według The Ethereum Foundation, a Merge przygotowuje grunt pod przyszłe rozwiązania skalowania, w tym sharding. Oczekiwania po tej aktualizacji okazały się jednak większe niż faktyczne korzyści, a podróż do realizacji prawdziwego potencjału Ethereum, jak twierdzi współzałożyciel projektu Vitalik Buterin jest ukończona dopiero w około 55%. Jonathon Miller, dyrektor zarządzający Kraken w Australii, ostrzegł, że przejście „nie będzie magiczną kulą do rozwiązywania problemów ze skalowaniem w Ethereum”, zauważając, że australijskie firmy blockchain nadal będą musiały polegać na rozwiązaniach warstwy 2, takich jak Polygon lub Optimism, aby się rozwijać. Według Milesa Deutschera, konieczne są jeszcze dalsze kolejne etapy rozwoju ETH, poprzez aktualizacje: The Surge, The Verge, The Purge i The Splurge.
Połączenie nie obeszło się bez kontrowersji. Zmiana warstwy wykonawczej sieci głównej Ethereum (ETH), która połączyła się z warstwą konsensusu Beacon Chain i tym samym nie wykorzystuje już ani nie opiera się na mechanizmie konsensusu dowodu pracy (PoW), spowodowało, że Górnicy na fundamentach których powstała i rozwijała się sieć, którzy gwarantowali bezpieczeństwo i siłę napędową rozwoju technologii, niemalże z dnia na dzień zostali pozbawieni lukratywnego źródła dochodu na rzecz mniej opłacalnego. Wysokiej klasy sprzęt wydobywczy miał się stać niedochodowy. Grupa społecznosci i deweloperów reprezentująca górników pracujących na dowód pracy w ETH, ogłosiła, że przeprowadzą własny hard fork w ciągu 24 godzin od połączenia. Chandler Guo zaprezentował pomysł EthereumPoW (ETHW) na Twitterze 27 lipca 2022 r. Od tego czasu temat ten przyciągnął wiele uwagi, szczególnie wśród górników przeciwko Merge. Nawet założyciel firmy Tron i inwestor Poloniex, Justin Sun, prowadził kampanię na rzecz projektu wspierania mechanizmu PoW w Ethereum przekazując darowizny na zbudowanie ekosystemu jednak po fuzji Poloniex rozpoczął wspieranie innego rozwidlenia o nazwie EthereumFair (ETHF). Deweloperzy EthereumFair powstali zatem z podzielonej frakcji deweloperów Ethereum, która starała się utrzymać algorytm POW. Takie podziały opierające się o podobną nazwę sieci z pewnością powodują chaos wśród inwestorów. Obecnie funkcjonują aż 4 sieci z nazwą Ethereum: Ethereum (ETH); EthereumPoW (ETHW); EthereumFair (ETHF); Ethereum Classic (ETC).
Na dwóch nowych rozwidleniach skopiowano całą najnowszą zawartość sieci w tym tokeny HEX. Można zatem przyjąć, że największe airdrop'y w historii właśnie się dokonały. Wyceny tokenów można śledzić na https://dexscreener.com/ Należy mieć jednak na uwadze, że bez funkcjonujących stablecoinów, wsparcia głównych deweloperów oraz społeczności, w dodatku działających pod tą sama nazwą (co może być odbierane jako gorsza kopia) przyszłość i stabilność pozostałych forków Ethereum jest wysoce niepewna i ryzykowna.