25 грудня – День пам'яті Святителя Спірідона, єпископа Триміфунтського, чудотворця.
Святитель Спірідон Триміфунтський чудотворець, народився наприкінці ІІІ століття на острові Кіпр.
З дитинства святий Спірідон пас овець, чистим і богоугодним життям подражав старозавітним праведникам: Давиду - в кротості, Якову - в сердечній доброті, Аврааму - в любові до мандрівників.
У зрілому віці святий Спірідон став отцем сімейства. Надзвичайна доброзичливість і душевна чуйність привернули до нього багатьох: безхатченки знаходили в його будинку притулок, мандрівники — їжу та відпочинок. За невпинну пам'ять про Бога і добрі справи Господь наділив майбутнього святителя благодатними дарами: прозорливості, зцілення невиліковних хворих та вигнання бісів.
Після смерті дружини, за царювання Костянтина Великого та його сина Констанція, святий Спірідон був обраний єпископом міста Триміфунта. У сані єпископа святитель не змінив свого способу життя, поєднавши пастирське служіння зі справами милосердя.
Він вів дуже просте життя, сам працював на своїх полях, допомагав бідним та нещасним, зцілював хворих, воскресав мертвих. У 325 році святитель Спіридон брав участь у Нікейському Соборі, де була засуджена єресь Арія, який відкидав Божественне походження Ісуса Христа та, Пресвяту Трійцю. Але святитель дивовижним чином виявив проти аріан наочний доказ Єдності у Святій Трійці. Він узяв у руки цеглу і стиснув її: миттєво вийшли з неї вгору вогонь, вода вниз, а глина залишилася в руках чудотворця.
Прості слова благодатного старця для багатьох виявилися переконливішими за вишукані промови вчених чоловіків. Один із філософів, який дотримувався аріанської єресі, після розмови зі святим Спірідоном сказав: «Коли замість доказу від розуму з вуст цього старця почала виходити якась особлива сила, докази стали безсилі проти неї… вустами його говорив Сам Бог».
Святитель Спірідон мав велику заслугу перед Богом. За його молитвою народ позбавлявся посухи, зцілювалися хворі, виганялися демони, звергалися ідоли, воскресали мертві.
Одного разу до нього прийшла жінка з мертвою дитиною на руках, просячи заступництва святого. Помолившись, він повернув немовля до життя. Мати, вражена радістю, впала бездиханою. Знову святитель підняв руки до неба, закликаючи Бога. Потім сказав померлій: «Воскресни і встань на ноги!» Вона встала, ніби прокинувшись від сну, і взяла свого живого сина на руки.
Відомий із життя святого і такий випадок. Якось він зайшов у порожню церкву, наказав запалити лампади та свічки та розпочав Богослужіння. Люди, що знаходилися неподалік, були здивовані ангелоподібним співом, що долинав з храму. Вражені чудовими звуками, вони попрямували до церкви. Але коли вони увійшли до неї, то не побачили нікого, окрім єпископа з небагатьма церковнослужителями. Іншого разу під час богослужіння по молитві святого лампади, що згасали, самі собою стали наповнюватися оливою.
Святитель мав особливу любов до жебраків. Ще не будучи єпископом, він усі свої доходи витрачав на потреби ближніх та мандрівників. У сані єпископа Спірідон не змінив свого способу життя, поєднавши пастирське служіння зі справами милосердя.
Одного разу до нього прийшов бідний землероб, просячи в борг грошей. Святитель, обіцявши задовольнити його прохання, відпустив хлібороба, а вранці сам приніс йому цілу купу золота. Після того як селянин з вдячністю повернув свій долг, святитель Спіридон, подавшись до свого саду, сказав: «Підемо, брате, і разом віддамо Тому, Хто так щедро дав нам у борг». Святитель став на молитву і просив Бога, щоб золото, раніше перетворене з тварини, набуло знову свого первісного вигляду. Шматок золота раптом заворушився і перетворився на змію, яка почала звиватися і повзати.
По молитві святителя Господь звів на місто зливу, яка розмила житниці багатого і немилосердного торговця, який продавав хліб під час посухи за дуже високими цінами. Це врятувало багатьох бідняків від голоду та злиднів.