Опис Новомосковська за 1958 рік.
"Це місто розташоване на березі ріки Самари в 30 км від Дніпропетровська, та є частиною індустріального Придніпров’я.
В середині ХІХ століття в Новомосковську вже проживало більше 9700 жителів. Місто стояло на доволі жвавому тракті Полтава-Керч, по якому проходили обози з сіллю з Криму. Це в якійсь мірі пожвавлювало економіку міста і сприяло розвитку кустарних промислів, особливо по обробці шкіри та переробці сільськогосподарської сировини.
На початку ХХ століття промисловість Новомосковська обмежувалась лише дрібними майстернями. В період економічного підйому сусідніх регіонів, Новомосковськ залишався глухим повітовим містечком. Виправити ситуацію повинна була відкрита в 1915 році залізнична гілка Мерефо-Херсонської лінії. Але завадили Перша світова війна та буремні часи революції.
Після встановлення радянської влади, був взятий курс на індустріалізацію. Головним підприємством міста став жерстєкатальний завод, будівництво якого розпочалось в 1932 році.
Завдяки сировині від інших металургійних підприємств Придніпров’я, цей завод виготовляв білу та поліровану жерсть, оцинковане та кровельне залізо. Завод був розташований на відстані 3-х кілометрів від станції. На величезному заводському майданчику розмістились корпуса цехів та інші заводські споруди, які надавали місту сучасного індустріального колориту.
Навколо заводської території почали рости нові житлові квартали з багатоповерховими будинками, магазинами, школами, клубом. Цей новий район значно відрізняється від іншої міської території як характером забудови так і ступінню благоустрою.
Біля станції Новомосковськ розташоване друге велике підприємство міста – шпалопропиточний завод, який на це місце був перенесений з Кайдак. Його продукція - оброблені методом противогнильного консервування шпали, бруси та телеграфні стовпи, користуються величезним попитом на всіх залізних дорогах південного регіону.
Наймолодше підприємство міста, це калібровочний завод, який готує насіння кукурудзи для сільськогогосподарських підприємств країни.
Також в місті працює цілий ряд комбінатів та артілей легкої та харчової промисловості.
Місто росте і розвивається, до його старої території тепер входять колишні передмістя – Вороновка, Животилівка, Декабристів, Перевал, Красний Кут та Решетняков Кут. Це створює доволі різку різницю між окремими кварталами міста. Якщо центр вже став схожим на сучасне місто, то околиці ще зберігають риси типового українського села.
Зростає значення Новомосковська як культурного міста. В місті працює літній театр, кінотеатри, бібліотеки, клуби, відкриваються нові школи, в учбових закладах готують вчителів, медиків та спеціалістів по механізації сільського господарства.
Останнім часом збільшується значення курортних, лікувальних та профілактичних закладів, все частіше використовують місцеві мінеральні джерела та грязі.
Потужна індустріальна база, закладена в місті, відкриває широкі перспективи для подальшого розвитку та процвітання Новомосковська і його жителів."
Матеріал підготував Ігор Лисенко
#история_новомосковск_рідна_новостепанівка
#описание_новомосковск