Оцет ми додаємо до борщу, пєльмєнів чи холодцю, щоб... було смачніше. А шо, якщо я тобі скажу, що оцет допомагає худати?..
Численні експерименти показують, що оцет допомагає худати [1-3]. Оцет розганяє метаболізм? Нє. Спалює жир? Нє.
Оцет, а точніше оцтова кислота, яка в ньому є, затримує їжу в жилудку [4, 5]. Як це може впливати на масу тіла? Коли жилудок розтягується, активуються рецептори натягу на його стінках, і по нервах до мозку йде сигнал, який робить нас ситими. Якщо їжа довше перебуває в жилудку, ми довше відчуваємо себе ситими. А якщо ми довше ситі після трапези, ми рідше і менше їмо, а отже вживаємо менше калорій, що позитивно впливає на масу тіла. А якщо ми на дієті - неважливо якій - ми більш ситі, і, відповідно, з меншою імовірністю зриваємося на чебуреки. Ну хіба не за#бісь?!
Коли оцтова кислота всмоктується в кров, печінка її переробляє в ацетат, який може позитивно впливати на ситість [6].
ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ?
Пробувати, експериментувати. Не до всіх страв підійде оцет (їв колись вівсяне печиво з оцтом?). Але, додавши оцет до борщу чи холодця, ти не тільки зробиш ці страви смачнішими, а й ситнішими.
Мені здається розумною наступна стратегія. 1-2 рази на день безпосередньо перед трапезою, випивати склянку води з 10-15 мл оцту. Одним ударом двох зайців: 1) вода, спожита перед трапезою, знижує кількість спожитих за нею калорій [7]; 2) оцет зробить тебе надовго ситим.
ЯКИЙ ОЦЕТ ВИБРАТИ?
По суті байдуже, спиртовий чи яблучний, адже оцтова кислота - те, шо нам треба - є і там і сям. В яблучному оцті більше корисних речовин, але все одно настільки мало, що це практично не має значення.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ!
Якщо в тебе є гастроентерологічні проблеми (гастрит, виразка тощо), діабет, проблеми з нирками чи будь-які інші проблеми зі здоров'ям, проконсультуйся в свого лікаря щодо можливості споживання оцту.
І НЕ ЗАБУВАЙ ПРО ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД
Оцет позитивно впливає на масу тіла, бо сприяє ситості. Але! Якщо він тобі не смакує в їжі чи у склянці води перед їжею, прийми зважене рішення, варто чи ні. Бо їжа має нас радувати, а отже мусить смакувати. А підвищити ситність їжі можна й іншими ефективними шляхами:
1) споживати їжу з високим індексом ситості: ту, яка містить багато води, менше калорій і жиру, більше клітковини і білка [8];
2) їсти повільно, ретельно пережовувати, фокусуючись на трапезі [9, 10].
3) їсти білкову їжу на сніданок [11].
Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ
ЛІТЕРАТУРА:
1. Apple cider vinegar for weight management in Lebanese adolescents and young adults with overweight and obesity: a randomised, double-blind, placebo-controlled study (Abou-Khalil, 2024)
2. Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral
Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving
restricted calorie diet: A randomized clinical trial (Khezri, 2018)
3. Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass, and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects (Kondo, 2009)
4. Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study (Hlebowicz, 2007)
5. Delayed gastric emptying rate may explain improved glycaemia
in healthy subjects to a starchy meal with added vinegar (Liljeberg, 1998)
6. The Short-Chain Fatty Acid Acetate in Body Weight Control and Insulin Sensitivity (Hernández, 2019)
7. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults (Jeong, 2018)
8. A satiety index of common foods (Holt, 1995)
9. Slow Food: Sustained Impact of Harder Foods on the Reduction in Energy Intake over the Course of the Day (Bolhuis, 2014)
10. The effect of mastication on food intake, satiety and body weight (Hollis, 2018)
11. A dairy-based, protein-rich breakfast enhances satiety and cognitive concentration before lunch in overweight to obese young females: A randomized controlled crossover study (Dalgaard, 2024)
Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/