Мандзяк Віктор @mandziak Channel on Telegram

Мандзяк Віктор

@mandziak


Все для підпищиків каналу

Мандзяк Віктор (Ukrainian)

Канал Мандзяк Віктор - це місце, де ви знайдете все необхідне для підписників. За допомогою цього каналу ви зможете отримувати доступ до унікального контенту, корисних порад, цікавих інформаційних матеріалів та багато іншого. Мандзяк Віктор працює над тим, щоб зробити ваше перебування на каналі як найбільш приємним та корисним. Будьте впевнені, що ви завжди будете в курсі актуальних подій та отримуватимете першими всю необхідну інформацію. Приєднуйтесь до каналу Мандзяк Віктор і отримуйте задоволення від корисного та цікавого контенту, який ми готові надати вам!

Мандзяк Віктор

08 Dec, 15:08


А знаєш, в чому різниця в схудненні між Василем і Миколою?
Коля силовими тренуваннями стимулює процеси росту в своїх мʼязах, що не дозволяє організму їх розщеплювати і використовувати як енергію, якої при схудненні бракує організму, а Вася - ні. Тому якщо тіла обидвох хлопців хронічно спалюватимуть більше калорій, ніж хлопці споживатимуть, то маса тіла зменшиться в обидвох, але Коля збережу мускулатуру, і виглядатиме як Мікеланджелівський Давид, а Вася зі своїм жірасжігающім кардіо перетвориться в вареник, з якого витягли начинку. І не тому, що робив кардіо, а тому що НЕ робив силові вправи.

Тепер ти, надіюсь, розумієш, наскільки НЕважливо робити кардіо при схудненні і наскільки НЕсуттєво воно впливає на процес.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

08 Dec, 15:08


ДОСІ РОБИШ ЖИРАСЖІГАЮЩЄЄ КАРДІО? Пффф…

Люди приходять у фітнес-центри робити жироспалююче кардіо, бо знають, що саме такі тренування спалюють жир. А силові? Ні-ні, при силовому тренуванні згорають вуглеводи, нам таке не підходить, ми ж худати зібрались.

Бідні люди, обмануті, заплутані…

Біоенергетика людського організму - це вкрай складно, і якщо б я спробував пояснити її хоча б поверхнево, то лишився би не понятим вопше. Тому прошу мене прастіть біохімікам, фізіологам і науковцям, я спрощу все до 2+2, щоб донести до людей ключову ідею: кардіо для схуднення - не манна небесна, не панацея, і навіть не необхідна.

Вася і Коля - два кєнти, обидва хочуть похудати. Двоє тренуються в модному тернопільському фітнес-центрі. Разом приходять туда, разом втомлені волочить ноги додому. Вася робить жироспалююче кардіо, а Коля піднімає гантелі, присідає і качає прес.

Обидвоє спалять за тренування по 350 калорій. Вася зменшить свою жирову тканину на 44 грами (44 грами жиру - скільки коштує година кардіо. А ти шо думав, кілограм?); Коля своїм крехтанням-пихтінням під важкою штангою використає 87 грамів глікогену (глікоген - вуглеводи, які запасаються в тілі людини, в основному в мʼязах і печінці).

(Так, все чуть складніше, бо і при кардіо організм використовує вуглеводи теж, і 44 грами спаленого жиру - це не тільки жирова тканина, а й жир, який запасається безпосередньо у мускулатурі Василя, але ми ж домовились спрощувати)

ОК, Вася і Коля вертаються зай#бані зі своїх тренувань додомцю. Вася, який позбавився 44 грамів своєї жирової тканини, і Коля, який збіднів на 87 грамів глікогену. Хто з них провів ефективніше тренування з точки зору похудання? Га?

Коля, будучи хорошим другом, запросив Васю пошпіляти Доту,. І звісно, гостинна мама Колі нагодувала похудальщиків варениками зі сметаною - кожен «заправив» свої жилудки шістьма сотнями калорій. І тут ми підібралися до ключової ідеї…

Коля, виконуючи силові вправи на глікогені, звільнив місце в своїх вуглеводних комірках в мʼязах і печінці для 87 грамів вуглеводів, тому 350 калорій з вареників запасеться в мʼязах і печінці у вигляді глікогену. Решту - 250 вареничних калорій - організм спалить продовж наступних 3 годин (зверни увагу, без будь-яких тренувань).

А шо там у Васі? Вуглеводні комірки Василя переповнені, бо він робив кардіо на жирах. Тому продовж наступних трьох годин після трапези його тіло теж спалить 250 калорій, а тих 350 калорій, які заповнили глікогенові комірки Колі, в організмі Васі перетворяться в… 44 грами жирової тканини. Якраз в ту кількість, яку бідолага важко спалював, виконуючи жірасжігающєє кардіо. Упс!

Маса тіла ні у Васі, ні у Колі не зміниться, хіба якщо не відбудеться ДЕЩО дійсно важливе…

Навіть в стані спокою, без будь-якого кардіо-х#ярдіо, твоє тіло в годину спалює десь стільки ж калорій, скільки кілограмів в твоєму тілі. Вдень і вночі - постійно твоє тіло спалює енергію. І маса твого тіла буде зменшуватись, якщо в твоє тіло калорії поступатимуть з меншою швидкістю, ніж спалюватимуться. Так, калорії поступають у великій кількості і різко (сніданок, обід, вечеря), а спалюються ПОСТІЙНО і по-трохи. Важливо, щоб сумарно спалилось більше, ніж спожилось: щоб середня швидкість спалювання калорій перевищувала середню швидкість їх споживання.

Кардіо змушує мʼязи спалювати калорії, і впливає позитивно на загальні витрати енергії. Але треба дивитись на речі тверезими очима:

по-перше, три годинних кардіо-тренування в тиждень підвищать загальні енерготрати організму всього на 6% (в тиждень твоє тіло спалює 17500 калорій, і лише 1000 з них - кардіо);

по-друге, аналогічний вплив буде від будь-якого іншого виду фізичної активності.

Продовження👇

Мандзяк Віктор

05 Dec, 18:07


ЛАЙФХАК 9: ЇЖ КЛІТКОВИНУ

Овочі, фрукти, крупи і бобові містять в собі клітковину, яку ще донедавна вважали чимось зайвим і непотрібним в раціоні — відходами. Тепер ми знаємо, що клітковина оздоровлює, зокрема годує наших кєнтів бактерій товстого кишечника, і просто цілюща для похудальщика. Адже знижує засвоюваність калорій і сприяє ситості через різні механізми, від затримки їжі в жилудку до складного механізму клубового гальма (про останній допитливий підпищик може почитати сам).

ЛАЙФХАК 10: СПИ ПО-ЛЮДСЬКИ

Недосипання підвищує голод, апетит, тягу до калорійної їжі, робить так, що тобі важче сказати канфєті "Ні!", робить тебе кволим і менш енергійним, знижуючи рухову активність і додає пару годин, коли ти не спиш і можеш доставляти їжу руками до рота. Таким чином недосипання збільшує надходження енергії в тіло, і знижує спалювання калорій — пряма дорога до зайвої ваги, а не похудання.

Тому спати треба міцно і солодко, 7-8 годин 😴. А для того треба знати правила здорового сну. Тримай, мені не жаль:

1️⃣ Використовуй спальню лише для сексу і сну. Спальня має викликати рефлекторну реакцію — засинання. Якщо ти там їсиш, дрочиш, залипаєш в тік-тоці, рефлекс не виникатиме.

2️⃣ Якщо ліг і не можеш заснути впродовж 15 хв, встань з ліжка і займись чимось (почитай книжку, розкинь карти таро, єб#ни на скрипці, розгадай кросворд, запусти повітряного змія, зліпи сніговика, запарь мівіну тощо). Коли втомишся, знову лягай спатки. Якщо не спиться протягом 15 хв, повторюй процедуру. І так аж поки не відрубаєшся.

Справа в тому, що коли ти крутишся-вертишся і не можеш заснути, мозок починає асоціювати ліжко не зі сном, а з тривогою. Ти лягаєш, а серце починає калатати. Тривога не сумісна із засинанням.

3️⃣ Якщо недоспав, не досипай зранку чи протягом дня. Потерпи до вечора, а тоді плюхнись в ліжко, і тебе вирубає в секунду. Будеш досипати - зіб'єш графік сну.

4️⃣ Не пий каву і чай за 6 годин до сну. Кофеїн перешкоджає засинанню.

5️⃣ Не тренуйся перед сном, уникай емоційних подій перед сном (позитивних також). Сон не сумісний зі збудженням, сон потребує релаксу.

6️⃣ Лягай спати в один і той же час, незалежно будній день чи вихідний. Все таки біологічний годинник десь такий як в твоєму айфоні, чим гріх не користуватись.

7️⃣ Спи в прохолодному приміщенні з температурою 18-19 градусів. В час коли формувалось тіло безшерстого примата, він спав в печері або під голим небом, де банально нікуди було прикрутити чавунну батарею. А так як вночі прохолодно, ми пристосовані спати при дещо нижчих температурах. Мерзнути не треба, ковдру я в тебе не забираю.

Всьо, подякуй Богу за Вітю, переглядай час від часу цю статтю, і головне, використовуй цих 10 простих, але дієвих порад на практиці. На жаль, хороші поради працюють лише при їхньому застосуванні. Читання текстів калорії не спалює, як і когнітивна робота загалом. Ох і ах.

Читай оригінальну статтю в журналі тут 👉🏻 https://egoistmagaz.in.ua/zahoplenia/10-prostykh-i-diyevykh-layfkhakiv-dlya-skhudnennya/

Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

05 Dec, 18:06


ЛАЙФХАК 2: НЕСМАЧНЕ НАСАМПЕРЕД

Життя жорстоке: чим більш корисна і дієтичніша їжа — тим вона менш смачна.

(А щоб ти луснула, клята Еволюція! За що мені любов до пряників і ненависть до огірка?!!)

Їж дієтичну їжу на початку трапези. Адже з кожною пропханою до рота ложкою, радість від їжі зменшується. Перші ложки найсмачніші. Хай "першими ложками" будуть овочі, фрукти, нежирне мнясо чи якась каша. Мозок запам'ятає цей приємний досвід, і зробить висновок, що помідор не така в же й гидота, а з часом ти взагалі це полюбиш.

А ще, заповнивши жилудок некалорійною їжею, ти лишиш менше місця для вареників, зефіру та інших калорійних бомб 🍧🍰.

ЛАЙФХАК 3: КОВБАСУ ГЕТЬ З ОЧЕЙ!

Людина — тварина лінива, як і будь-яка інша тварина. Скористаймося нашою природою собі ж на користь. Ускладни доступ до продуктів, які варто обмежити, і спрости шлях дієтичної їжі до писка. Помий овочі, поріж, виклади на тарель і постав в холодильник в помітному місці. Фрукти і ягоди мають прикрашати собою стіл 🍎🍐.

Сальтисон і здобні булочки сховай в коморі злих сусідів, які бувають вдома лише по вихідних. В ідеалі просто не купуй небажану їжу. Коли ти враз о третій ночі захотів шоколаду, а вдома нема, вірогідність того, що ти просуватимешся містом в комендантську годину до продуктового кіоска з арматурою3: і зв'язкою ключів в руках, вкрай невисока.

Хочеш смачненького — купи порцію, з'їж, подякуй собі за приємний досвід і живи далі.

ЛАЙФХАК 4: ПИЙ ВОДУ

Багато людей мають дурацьку звичку тамувати спрагу калорійними напоями, від фанти до всяких соків 🧃. А це зайві, пусті калорії, та ще й з великою кількістю фруктози, які погано насичують і призводять до переїдання. Ну хіба ж так можна?!

Тамуй спрагу водою (можна газованою), чаєм, кавою або газованими напоями на некалорійних підсолоджувачах.

ЛАЙФХАК 5: ЇЖ БІЛОК (не бІлок)

Білок — найситніший макронутрієнт. Спалює багато калорій, щоб засвоїтись, а потім ще й щоб вивестись з організму. І спалюється менш ефективно в організмі, ніж жири і вуглеводи. Мускулатуру береже і просто необхідний для здоровля 💪. Не нехтуй мнясом, рибою, бобовими, іічками і молочною продукцією — твоє тіло потребує білок, особливо на похуданні.

ЛАЙФХАК 6: ВІДТИСКАЙСЯ

Силові вправи, від присідання, до пресу качання, змушують тіло покривати дефіцит калорій саме за рахунок боків, живота і складок на спині, адже мускулатура, яка важко працює, захищена від використання її як енергетичного чи пластичного матеріалу.

А ше силові вправи роблять мускулатуру випуклою, тому після похудання тебе порадують не тільки ваги, а й люстерко 💃.

ЛАЙФХАК 7: ЇЖ З МЕНШОГО ПОСУДУ

На відчуття насичення і ситості впливає усвідомлення нами кількості поглинутого провіанту: якщо я думаю, що вже зжер багато, я відчуваю себе ситим. Одна і та ж їжа в меншому посуді здається обʼємнішою. Налий зупу в менший таріль, і вона дасть тобі більше ситості. До речі, щодо зупи, про неї наступний лайфхак…

ЛАЙФХАК 8: ЇЖ ЗУПУ

Вода нас не робить ситими, бо швидко покидає жилудок після споживання, та й калорій не містить в собі, щоб стимулювати різні гормони ситості (інсулін, GLP-1, лептин тощо). Але хіба якщо це не вода в складі… зупи. Супи ситні 🍲, а люди, що їх вживають, зазвичай стрункіші.

Але будьмо реалістами, якщо твоя рідка страва — борщ на шпондері з майонезом і куском білого хліба, то то троха не той «жироспалюючий» суп, про який говорить наука.

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

05 Dec, 18:06


10 ПРОСТИХ І ДІЄВИХ ПОХУДАТЄЛЬНИХ ЛАЙФХАКІВ

В чудовому журналі "Егоїст" вийшла моя стаття. Ділюсь нею з підпищиком...

Схуднути — не потічок перейти, то є тяжко, але процес може бути й як тяжелезний, так і досить комфортний. Лови 10 простих похудатєльних лайфхаків, які зроблять твій шлях до тіла мрії більш коротким і менш тернистим. Погнали!

ЛАЙФХАК 1: ВОРУШИ КОПИТАМИ

Нема простішого і приємнішого способу спалити калорії від ходьби 🚶‍♂️. За годину швидкої ходьби можна спалити до 250 калорій. До речі, раджу ходити саме швидко, бо 10 тисяч кроків в швидкому темпі спалять більше калорій, ніж та сама кількість кроків, пройдена неспішно. А ще швидкий темп зекономить тобі купу часу на тік-ток і серіали. Ну ЗБС же!

Гуляй в гарних місцях, з собакою (замість собаки можеш використати друга, я так завжди роблю), з гарною музикою, з подкастом — зроби прогулянку цікавою і приємною, і твій мозок вимагатиме тебе повторити це ще і ще.

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

05 Dec, 13:07


-30 КГ🔥

Світлана з серпня 2023 року зберігає свій результат😎

Спочатку вона худнула з нами 120 днів і за цей час позбулася 30 кг та -19 см.

🏋️‍♀️Тренування проводились в домашніх умовах з вагою власного тіла та в залі. Вживала солодке і смачненьке😌🍩

Сторінка Світлани в Instagram.

Biк: 19 р
Зріст: 180 см

❗️ОСТАННІЙ ДЕНЬ АКЦІЇ❗️

Хочеш так само?
пиши "цікавить" сюди ➡️➡️➡️@sport_food_life

Мандзяк Віктор

05 Dec, 11:07


Підшкірна жирова клітковина є у всіх ссавців, люди — не виключення. Основна місія цього органа — зберігати калорії. Саме тому, коли ми калоріями зловживаємо, підшкірна жирова клітковина, наповнившись ними, розростається. Наше мудре тіло дуже щільно упаковує калорії під шкірою. От дуже-дуже щільно🫸🫷. Чому? Організму важливо мати запаси енергії, але не менш важливо, щоб вони не займали багато простору. Адже дуже об'ємне, важке та неповоротке тіло — легка здобич для хижаків і поганий дабиччік.

Отже, підпищик, підшкірна адипозна тканина — дуже щільно упаковані калорії. І в людини, і в свині 🐷.

Тепер ти бачиш, як я люблю гратись словами? Я загорнув в 157 слів те, що можна було виразити трьома: 1 - сало; 2 - дуже; 3 - калорійне. "Дуже" — це скільки?

Все пізнається в порівнянні. Що там вважається в адептів ЗОЖ-ПП шкідливим для фігури? Бульба? Так от, сало в 10 разів калорійніше від картоплі. В десять разів, прикинь! В 100 грамах сала близько 800 кілокалорій, що складає третину всіх калорій, які ти маєш споживати на добу, а якщо худнеш — половину.

Майже всі калорії сала — жир. А оскільки сало — тваринний продукт, багато в ньому саме насичених жирних кислот, якими не рекомендовано зловживати в ім'я здоров'я і довголіття. До того ж в салі майже нема вітамінів та мінералів.

Враховуючи все сказане, я тобі сало рекомендую сприймати як їжу не для тіла, а для душі, як цукор чи катлєти. Салом не варто наїдатись, ним треба ласувати. Наїдайся нежирним м'ясом з овочами, підпищик. Ох і ах...

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

05 Dec, 11:07


САЛО, ФІГУРА І ЗДОРОВ'Я

Ну що ж, підпищик, поговоримо про українське національне 🇺🇦. Знаєш, я інколи (часто) заздрю лінгвістам. Вони працюють з такою крутою штукою — мовою. Дивись, як гарно: живе м'ясо — м'яз; живе сало — підшкірна адипозна клітковина.

О, ми вже добрались до суті статті! Сало — це підшкірна жирова тканина свині. Пам-па-рам! Шо, не поняв? Чесно, я би й сам не поняв. ОК, давай я не буду скупитись на слова.

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

04 Dec, 17:57


Сьогодні ми попрацюємо над твоїм переконанням: обмежувати себе в їжі — каторга.

Я не знаю твій досвід в похуданні, але припускаю, що це була якась дурацька дієта з виключенням з раціону купи різних смачних продуктів, з якимось "правильним" режимом харчування і сраними двома літрами води. Плачевний досвід 🥲. Насправді адекватне схуднення — це не аскетизм, це смачно. Але справа не тільки в дієті…

Пересічна людина рідко їсть у відповідь на істинний голод. Вона щось жве перед телевізором; за компанію; коли тривожно чи сумно; рефлекторно у відповідь на думку про їжу, запах їжі, вигляд їжі; в ситуаціях і місцях, які асоціюються з їжею. Це безлад!

Людина, яка їсть осмислено, яка знає, як виглядає справжній голод, їсть тоді, коли організм сигналізує про потребу підкріпитись. В цей момент гормональна система (низький лептин та інсулін, високий грелін) роблять навіть не надто звабливу їжу... звабливою. ☝️Голод — краща приправа до їжі.

А знаєш, що ще змінюється при обмеженні їжі? Ставлення до себе. Самооцінка росте як на дріжджах від усвідомлення, що ти контролюєш тіло, а не воно тебе. А з самооцінкою, однозначно, відбуваються позитивні зміни у всіх сферах життя.
А зміни відображення в люстерку? А легкість в тілі? А компліменти? А зміна гардероба? Це все ой як підкріплює поведінку. Хочеться ще і ще!

Людина — єдина істота, яка здатна бачити те, чого ще нема, а відтак планувати і, при потребі, відкладати задоволення. Керуватись емоціями, відчуттями, потягами — абсолютно рабська позиція. Ми не собаки Павлова і не щури Скіннера. Ми люди! Ми здатні відтерміновувати задоволення. Успіх у будь-якій справі — це ЗАВЖДИ результат відкладеного задоволення, коли людина робила не те, що хочеться, а те, що треба, відповідно до своїх цінностей та цілей.

Ні, обмежувати себе в їжі — не каторга, а стиль життя.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

04 Dec, 17:57


ОБМЕЖУВАТИ СЕБЕ В ЇЖІ — ЦЕ (НЕ) КАТОРГА

Ти знав, що людиною керують її переконання? 🧐

А знаєш, чому процвітають 20-денні марафони стрункості? Бо люди мають наступне переконання: обмежувати себе в їжі — каторга. І якщо вже обмежувати себе в їжі, то тільки 3 тижні. Та жорстока реальність, підпищик, невблаганна: якщо на тобі зайві кілограми, і ти прагнеш їх спекатись — обмежувати себе в їжі прийдеться ВСЕ ЖИТТЯ.

Конкретно твій організм не справляється. Чому? Обширне питання на цілу книжку. Тут же скажу тільки, що ти не був створений для того середовища, в якому родився і живеш. Твоя природна ніша не передбачає цукру, олії, чіпсів, бургерів, автомобілів, ескалаторів, ліфтів тощо. Ти мав бігати по савані і жвати прісні корінці та кислі плоди.

Але ти тут у 21 столітті, не хочеш обмежувати себе в їжі і прагнеш вузьку талію. Прийдеться вибирати щось одне, підпищик…

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

04 Dec, 15:02


💬🥰
"...коли я проходжу біля кожного дзеркала і бачу там своє відображення, я розумію, що все реально."

(с) Коблюк Галина,
167 днів нового життя

-20 кг (85,3-65,3) та -15 см 🥰
Вживає солодке і смачненьке, тренується вдома.

Вік: 20 р
Зріст: 177 см

🔥50% ЗНИЖКИ ДО 5 ГРУДНЯ🔥

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди➡️➡️➡️ @sport_food_life

Мандзяк Віктор

04 Dec, 11:41


Але якщо в категорію запрєщьонки ти відправиш половину всіх продуктів харчування, це матиме негативні наслідки ☝️. У тебе залишиться купка "здорових", але не надто смачних продуктів, з яких ти постійно зриватимешся на запрєщьонку.

❗️Забороняючи собі щось, ми це "щось" починаємо жадати ще дужче — психологічний трюк.

Нам вкрай важливо реабілітувати майонез, чим і займемось.

Майонез — це сума його складників: олія, яєчні жовтки, цукор, сіль, оцет, емульгатори, стабілізатори, консерванти тощо.

Олія, особливо якась екзотична, на кшталт, оливкової — щось дуже корисне. А от в складі майонезу — фу, кака.

Яєчні жовтки — багате джерело всього корисного, але як тільки вони попадають в майонез — стають отрутою.

Сіль, яка в природному вигляді міститься в м'ясі — нормально, а в майонезі — біла смерть.

Цукор у фруктах корисний, а доданий в майонез — жах. Оцет в закрутках просто смачно, а в майонезі — кара небесна.

Відчуваєш іронію? 🙃

Якщо розібрати кожен інгредієнт майонезу, ми не побачимо нічого шкідливого.

Ой, ледь не забув, емульгатори, стабілізатори та консерванти — звучить страшно, особливо, коли не розумієш, що це. Те, чого не знаєш, завжди лякає. Люди бояться хімії.

А так як хімія — все навкруги, в тому числі і ми самі, це досить таки кумедно. При тому, вважається, що все природне (нерукотворне) має бути корисним. Давай не забувати про бліду поганку і вовчі ягоди. 🍄

Що б там не казали теологи, рослини не створені для блага людини 🙅‍♂️. Вони створені самі для себе, і від чотирилапих і двоногих істот, які прагнуть ними полакомитись, захищаються, часто отрутами.

А от складники їжі (Ешки чи підсолоджувачі) створені нами для нас, з любов'ю і скрупульозною перевіркою на безпечність.

Карочє, майонез — смачний і корисний соус.

Щодо фігуpи потрібно пам'ятати про високу калорійність майонезу — 621ккал. Тому знай міру 👌.

Вся трагікомедія в тому, що супер-мега корисну оливкову олію, в якій калорій набагато більше (884ккал), люди щедро ллють в салати, адже корисно. Логіка наступна: якщо продукт корисний, чим більше я його в себе запхаю — тим більше користі отримаю. Переконання, такі переконання...

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

04 Dec, 11:41


МАЙОНЕЗ ШКІДЛИВИЙ?

Дехто (більшість) мають такі знання в сфері здорового харчування, що краще би не мали ніяких 😜.

Вони вважають цукор шкідливим (сіль, до речі, теж), бояться їсти фрукти ввечері, намагаються випити 2 літри води, картопля — шкідливий продукт, кава — дуже шкідливий, а майонез — мега шкідливий. Про майонез ми давно не згадували. Пора...

Безшерстий примат — це клубок різних переконань: земля кругла; старість треба поважати; скромність прикрашає; з рота смердить, бо гнилі зуби; майонез шкідливий.

Переконання стають частиною нас, вони буквально пускають коріння в нашому мозку, впливаючи на нашу поведінку. І, на жаль, не завжди позитивно.

Якщо ти уникаєш майонезу — це не кінець світу, ти просто позбавляєш себе можливості відчувати майонезний смак, що не смертельно.

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

04 Dec, 08:49


-26,8 кг🔥

Це нові результати нашої підопічної, яку ми незадовго до цього публікували, тому хочемо поділитися свіжими фото📸

За рік з нами Христина Гарбарук скинула 20,5 кг, а з грудня 2023 року вже самостійно зберігає та ПОКРАЩУЄ результат і вже -26,8 кг (83,2-56,4)

Вік: 25 р
Зріст: 163 см

🎁50% ЗНИЖКИ НА ПРОГРАМУ ДО 5 ГРУДНЯ🎁

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди ➡️➡️➡️@sport_food_life

Мандзяк Віктор

03 Dec, 18:10


АНАТОМІЯ

Надіюсь, підпищиця, у тебе багата уява.

🤔💭 Уяви собі руку (плече) в поперечному розрізі. В центрі ти бачиш кружальце — це плечова кістка. Далі видно, як її окутують шарами різні м'язи, а ті вже покриваються шаром жиру, і накриває це все шкіра.

Робимо висновок: ці негарні коливання створює або кістка, або м'яз, або жир, або шкіра.

Нумо разом шукати негідника, який створює гидкі «крила».

🦴 КІСТКА

Кістка залягає глибоко і тверда як камінь, відповідно трястись не може. Виключаємо зі списку підозрюваних.

🥩 М'ЯЗИ

Славнозвісні “крила” локалізовані в районі триголового м'яза плеча. В людей, які не виконують фізичні вправи цей м'яз слабкий, адже в побуті практично не використовується. Але, я б обманув тебе, звинувативши в утворенні крил відсутність фізичних вправ і, відповідно, слабкість мускулів. Ні, це не так. Яким би слабким не був м'яз, він не може висіти. Навіть в стані спокою, зовсім слабкий м'яз перебуває в певному тонусі (напружений). А в желе він перетворюється тільки тоді, коли перерізається нерв, який іннервує його.

Який висновок ми вже можемо зробити?

До “крил” на руках м'язи не мають жодного відношення. Тому, якщо б ми давали підопічним 100500 вправ для розвитку тріцепса, то це було б, м'яко кажучи, непрофесійно.

І м'язи виключаємо зі списку підозрюваних в утворенні “крил”.

🧈 ЖИР

Жир не твердий, як кістка і не має тонусу, як м'яз. То може то він винний у гидких “крилах” на руках? Ще б пак! Знайшли поганця!

Чому в чоловіків нема проблеми з “крилами” на руках?

Локалізація жиру задана генетично і детермінована статтю. В чоловіків надлишок їжі зазвичай зберігається в животі у вигляді вісцерального жиру, у жінок — на стегнах, сідницях, животі, спині та руках, тобто всюди. В когось більше на сідницях та ногах, в когось на животі, а в когось і на руках, це вже генетика, від неї не втечеш.

🪽🚫 Як ми забираємо "крила"?

Якщо славнозвісні крила в нашої підопічної утворились завдяки переїданню, ми, спланувавши гіпокалорійну дієту та підібравши певні фізичні вправи, змусимо її недоїдати. Тобто, засіб в боротьбі проти "крил" — гіпокалорійний спосіб життя, про який я тобі завжди говорю. І нічого тобі шукати спеціяльні вправи на ютюбі.

В результаті ненависний жир, що утворив крила, зрозуміє, що його лихий задум — псувати фігуру красуні, розгадано, буде змушений здатись і покинути місце своєї тимчасової дислокації — руки. Це називається ліполізом.

Звісно, силові вправи для тріцепса плеча робити треба, адже розвинені м'язи, які не прикривають собою "крила" жиру, виглядають вельми естетично.

І тут ми робимо єдиний висновок, підпищиця: “Крила” на руках утворені зайвим жиром, забереш жир — забереш крила.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

03 Dec, 18:10


ЯК ПРИБРАТИ “КРИЛА” НА РУКАХ?

Перед початком роботи з новою підопічною ми збираємо необхідну для роботи інформацію: вік, ріст, маса тіла, заміри, протипоказання і т.д. Ну і звісно, мусимо знати ціль.

Відповідаючи на запитання про ціль нашої роботи, часто підопічні скидають фото руки, де задня частина плеча (там де тріцепс) висить і бовтається наче холодець, з підписом: “Ось ці крила треба забрати.”

І дійсно, проблема варта уваги.
🪽 Що ж це за крила такі, звідки беруться?

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

03 Dec, 16:41


-52 КГ НА ПРОГРАМІ 😎

💬 «Мені здається, що це абсолютно 2 різні людини)»

(с) Катя Рабовлюк
505 днів нового способу життя

-52,6 кг та -39 см
Катя займалася вдома, їла солодке🧁 та смачненьке🍔

🔥50% ЗНИЖКИ ДО 5 ГРУДНЯ🔥

Хочеш так само?
Пиши «цікавить» сюди➡️➡️➡️@sport_food_life

Мандзяк Віктор

03 Dec, 11:01


Cхуднення — завжди зусилля, це змагання із:

🔺 лінощами, які є нашою, людською сутністю;
🔺 намаганням нашого дикого організму нічого не змінювати (гомеостаз).

Є люди, яким боротьба в кайф, гребсти проти течії приносить їм радість. А плоди які... Та й не в плодах суть, ці мазохісти кайфують від самого процесу, від боротьби.

На жаль, це не про більшість, якій прийдеться потерпіти в процесі побудови тіла з миловидними контурами.

Якось мій хороший товариш висловився: «Мудрий в гору не піде, мудрий гору обійде». І дійсно, не будьмо твердолобими та впертими сміливцями, тому пропоную прийняти як аксіому таке твердження:

💭 В кожного з нас є поріг — грань, до якої ми здатні терпіти.

Наведу наглядний приклад 👇

Набравши повні груди повітря, ми затамовуємо подих, змагаючись з друзями, хто довше (всі так робили в дитинстві). Хто переможе?

Той, що готовий довше терпіти, боротись із дискомфортом, спричиненим накопиченням CO2 в крові. Відмова буде моральною, ніяк не фізіологічною. Фізіологічна відмова в даному випадку — втрата свідомості. Ну, можливо, переможець наділений більшою буферною ємністю крові, але навряд чи. Поріг стійкості в нього вищий, більша сила волі ☝️.

Поріг в кожного свій, і його варто всіляко уникати. Якщо ж перейдеш його, то зробиш «вдих поразки» перед жиpом.

5 МЕТОДІВ ВІДДАЛЕННЯ ВІД ПОРОГУ

1️⃣ В супермаркет ситим.
Згадай, що відбувається з тобою, і яка їжа опиняється в твоїй корзині, коли, зі смоктанням в шлунку, опиняєшся в продуктовому магазині. Все, що не твоє по праву (за дієтою), стане твоїм обов‘язково. Тому, поїв, а тоді на закупи.

2️⃣ Вдома нічого зайвого з їжі.
Ця рекомендація віддалить «поріг зриву» далеко за обрій. Щоправда, втілити її в реальність не просто. Адже ми не раки-самітники, живемо сім‘ями, які часто не хочуть підтримати скульптора свого тіла, і вживати морозиво та тістечка поза межами домівки. Боротись з ними варто, бо такі умови співіснування всім будуть корисні (вони також будуть харчуватись більш корисно).

(Якщо ти на програмі «Наука і здоровий глузд» і тобі можна морозиво в певній кількості, купуй кожного дня цю кількість, з’їдай, але вдома краще не тримай. Завтрашня порція нехай тебе чекає в магазині.)

3️⃣ Застілля почни з некалорійної їжі.
Заповни шлунок овочами, грибами, здоровими гарнірами та нежирним м’ясом, і місця там для висококалорійних смачностей лишиться небагато.

4️⃣ Правило п’яти хвилин.
Часто нам ліньки тренуватись, це нормально, ми ж люди. Прояви силу волі, запусти двигун, почни тренування, а далі буде легко. І це не фантазії завернутого тренера. Перших 5 хвилин тренування організм впрацьовується, це так і називається — ефект впрацювання. Перетерпи перших 5 хвилин, далі адреналін зробить все за тебе. Просто почни! Але не в’яло, а через не хочу, енергійно. Ефект гарантую!

5️⃣ Міряйся, зважуйся.
Злітають штани — хороший індикатор, але цифри — об‘єктивніші, явні. Намалюй графік, і кожних два тижні внось туди нові дані. Це мотивує. А мотивація — рушійна сила.

Стань грамотним полководцем. Суперник сильніший: військо більше твого, ще й кіннота там одна (голод, лінь, харчові звички). Тільки хитрощами! Стань стратегом і ворог впаде, тобто жиp зійде!

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

03 Dec, 11:01


5 ЛАЙФХАКІВ CХУДНЕННЯ

🗣 Менше їсти, більше рухатись! Е-ге-гей!
🗣 Рот на замок! Е-гей!!!
🗣 Хочеш їсти? В холодильнику яблуко. Не хочеш яблуко — не хочеш їсти!

Всі ці рекомендації легше проговорити, ніж реалізувати. І, думається мені, ти знаєш, про що я… Якщо тебе заманюють схудненням за супер-методикою без зусиль, тікай, підпищик, тебе дурять.

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

24 Nov, 20:53


Правило 80/20 - от шо нам треба.

80% калорій відвести на цільну їжу, в якій багато води, білка, кліткивини, але мало калорій, що дасть хорошу ситість. А 20% калорій залишити на УЛЮБЛЕНЕ - просто смачне: цукор до кави, печиво, шоколад, ковбасу снеки. Це дозволить харчуванню бути смачним, а тобі не зриватись. Правило 80/20 - ти ситий і вдоволений своїм "харчовим життям".

2. ОТРИМУВАТИ З ЇЖІ ВСЕ НЕОБХІДНЕ
З їжею ми МУСИМО отримувати певні речовини (незамінні амінокислоти, певні жирні кислоти, вітаміни, мінерали, харчові волокна) в необхідній кількості, щоб наш організм працював справно. Правило 80/20 задовільняє й це теж. Адже цільна натуральна їжа має високу щільність незамінних речовин (в перерахунку на одну калорію). Їж 80% калорій у вигляді цільної їжі (повторюсь: овочі, фрукти, нежирне м'ясо, риба, яйця, менш жирні молочні продукти, крупи, бобові) і дефіцитів бути не повинно.

ПІДСУМОК
Серед гулу голосів спеціалістів, які тригерять тебе гучними заголовками про шкідливу лактозу чи мнясо, яке викликає рак, є те, що не викликає жодного сумніву в науці про харчування людини: НЕ ПЕРЕЇДАЙ І ОТРИМУЙ З ЇЖІ ВСЕ НЕОБХІДНЕ. Правило 80/20 - на мою думку, краще, що можна придумати на даний час.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

24 Nov, 20:53


ХАРЧУВАННЯ, ЩО ДІЙСНО МАЄ ЗНАЧЕННЯ?

Нам, людям, притаманно намагатись підтвердити свої переконання. Ця "упередженість підтвердження" перешкоджає нам посягати реальність. Авжеж, ми сконструйовані виживати і плодитись, а не виявляти факти і закономірності. Так як науковці - теж люди, з кістками і нирками, вони теж... упереджені: мають ідеї і намагаються їх підтвердити, хоч, мабуть, не в такій мірі як пересічна людина. Звісно, ніхто з науковців не скаже, що вуглеводи не можна після шостої, бо вони перетворюються в жир, бо це протирічить біохімічним даним, і науковець, який би таке ляпнув, був би піднятий на сміх в науковій спільноті. Як ніхто з науковців не порадить пити зранку воду з медом щоб "запустити метаболізм". Там ситуація трохи інша...

На сьогоднішній день тільки в сфері ожиріння в день виходить близько 100 досліджень. В день! Різні, когортні, рандомізовані контрольовані тощо. З різним дизайном, і часто діаметрально протилежними результатами. Кожен, хто хоче підтвердити свою точку зору, знайде "підходящий доказ". Зрештою, дані - це лише дані, їх можна інтерпретувати по-всякому. От де знайдеться місце людській винахідливості і польоту фантазії.

Весело спостерігати як проповідник веганства Майкл Грегор віртуазно наводить аргументи на користь дієти на основі рослин (plant-based diet). Особливо генетичний аргумент: "Наші філогенетичні предки вживали рослини як мінімум 60 млн років, а м'ясо - лише останніх 2 мільйона", забуваючи додати, що крупи і бобові ми їмо лише 500 поколінь (10 000 років).

Стефан Ліндеберг в своїй книжці Food and Western Disease ледь не кожне слово підкріплює якимось дослідом (часто десятьма). І через всю книжку проноситься одна єдина теза "їж, те, що міг їсти твій предок від 2 000 000 до 10 000 років тому, а саме мнясо (хоча дичина, яку їв наш предок зовсім не схожа на свинину, ні за кількістю жиру, ні за жирнокислотним складом), рибу, овочі, фрукти, горіхи і бульбини всякі. Крупи і бобові не бажано (пане Грегор, ваш вихід). Корову в палеоліті, звісно, ніхто не доїв, тому Ліндеберг наводить 100500 аргументів, чому молочка шкідлива.

Я вже мовчу про серйозних вчених, які в 21 столітті відстоюють ідею шкідливості вуглеводів (і інсуліну, звісно) і публікуються в серйозних наукових журналах.

Цукор шкідливий - це аксіома, просякнута всіма ЗОЖ-ПП пабліками. І залежність викликає, і ожиріння, і рак, і альцгеймер. Та племена Хадза, що живуть дике життя на сході Африки, споживаючи 15% калорій з меду (читай "з цукру"), мають прекрасне здоров'я, вузьку талію і ясний розум АЖ ДО ГЛИБОКОЇ СТАРОСТІ.

Насичений жир, кажуть, шкідливий. ВООЗ радить обмежити до 10% від калоражу. Але Кітавани - племена, які мешкають на острові в Океанії, отримують 17% калорій з насиченого жиру, і вони... практично не хворіють неінфекційними захворюваннями, з якими пов’язують насичений жир.

Цю статтю можна було б продовжити в тому ж дусі, але я зупинюсь і перейду до порад.

Твій покірний слуга, Вітя - не гуманоїд, я теж людина, а отже теж упереджений. Так, я маю певні переконання, які намагаюсь підтвердити. Не спеціально, а тому що я людина. І навіть те, що я це усвідомлюю, не позбавляє мене цієї риси. Але мої переконання - це не інтроєктовані ідеї якогось гуру. Я вивчав, аналізував, переосмислював, відкидаючи те, в шо вірив у відповідь на переконливі аргументи. Поділюсь з тобою тим, що Я ВВАЖАЮ важливим в харчування в 21 віці.

1. НЕ ПЕРЕЇДАТИ
Ожиріння - важлива причина зниження якості і тривалості життя. На хлопський розум, тіло, в якому надто багато жиру, погано працює. ССЗ, рак, діабет, гепатоз, апное уві сні, погіршення лібідо, безпліддя, проблеми опорнорухового апарату - це тільки мала частина того, в чому винен зайвий жир в тілі. В їжі є калорії, і важливо, щоб їх НЕ надходило в організм більше, ніж він спалює; а якщо є зайва вага, потрібно, щоб надходило ще менше.
Шо робити? Менше їсти? Ні, бо якщо ти МЕНШЕ їсиш - ти БІЛЬШЕ голодний. Виключити все смачне і калорійне? Ні, бо заборона того, що ти любиш - це знущання над собою і неминучий зрив.

Продовдення👇

Мандзяк Віктор

22 Nov, 16:54


🍇СУХОФРУКТИ ЧИ ФРУКТИ, ШО КРАЩЕ ДЛЯ ПОХУДАННЯ?

Мандзяк Віктор

21 Nov, 19:47


ПУНКТ 4: ЇЖ КЛІТКОВИНУ
В овочах, фруктах, крупах і бобових є клітковина - специфічні вуглеводи, які знижують засвоєння калорій. Їж таку їжу, і ти будеш засвоювати на 100 калорій менше, що дозволить тобі з'їдати додаткових 100 калорій - 100 калорій задоволення на радість харчовому інстинкту, залишаючи той же 20%-ий дефіцит. Викакати 100 калорій - те саме, що спалити (суть та ж, що й в “пункті 1”).

А ситість, яку дасть клітковина, зроблять харчовий інстинкт більш спокійним, а думки про баняк вареників - менш спокусливими і нечастими.

ПУНКТ 5: ПАМ'ЯТАЙ ПРО БІЛОК
Білок - найситніший тобто він робить тебе ситим, ще більше заспокоюючи харчовий інстинкт. А ще, щоб засвоїтись, білок спалює 20-30 всіх тих калорій, які з собою приносить в організм, що дозволить тобі з'їдати ще десь 50 додаткових калорій (50 калорій для харчового інстинкта), залишаючи 20%-ий дефіцит калорій незмінним (знову той же принцип, що й в “пункті 1”). А враховуючи, що білок береже мускулатуру, інстинкт пі#датості теж не буде обділеним, спостерігаючи в люстерку естетичні випуклості і ввігнутості.

1,5 грама білка на кг маси тіла більш ніж достатньо для всіх перелічених профітів.

ПУНКТ 6: ЇЖ ГОЛОДНИМ
Голод - найкраща приправа до їжі (с). Їж, проголодавшись, і інстинкт буде шаленіти від кайфу, даруючи тобі невимовну радість.

ПУНКТ 7: ПРИПРАВИ
Хоч голод - сама-сама приправа, класичні приправи ніхто не відміняв. Чорний перець, кмин, куркума, кориця, паприка - екпериментуй, пробуй, роби їжу смачнішою.

Підпищик, почуй Вітю: ЯКЩО ТИ ХОЧЕШ СХУДНУТИ РАЗ І НАЗАВЖДИ, ТИ МУСИШ ВДОВІЛЬНЯТИ ХАРЧОВИЙ ІНСТИНКТ, інакше зрив і повернення до старого способу життя. Як цього досягти, я тобі тезисно накидав, далі діло за деталями і твоїми конкретними діями. Детялі - в моїх інших статтях, відео, подкастах і книжках; дії - мусиш реалізовувати сам. Я можу навчити, а робити прийдеться тобі самому. Ох і ах.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

21 Nov, 19:47


СЕКРЕТ ПОХУДАННЯ В "ТРЬОХ СЛОВАХ"

Шо, підпищик, думав знайдеш секрет похудання в "трьо словах" від Віті, і вернешся до просирання часу в інтернеті? Нєа, слів буде троха більше ніж три, але я вірю, що в час кліпового мислення ти ще здатен втримати фокус уваги декілька хвилин. Попі#дували дізнаватись секрет похудання!

КОРОТЕНЬКИЙ , АЛЕ НЕОБХІДНИЙ ВСТУП
Людина - соціальна тварина, і це пояснює як пандемію ожиріння, так і безкінечну боротьбу з "кілограмами" в 21 столітті. Поясню.

Людиною керують відчуття і емоції, які умовно можна поділити на приємні і неприємні. До приємних ми тягнемося і робимо все можливе, щоб їх відчувати; від неприємних же намагаємось позбавитись і уникнути. Як і чому виникають різні відчуття і емоції? Емоції і відчуття визначають інстинкти: емоціями і відчуттями інстинкти нами керують. Якщо інстинкт задовільняється - емоції і відчуття позитивні; не задовільняється - негативні. В тому все твоє життя, підпищик!

ЯКІ ІНСТИНКТИ ВПЛИВАЮТЬ НА МАСУ ТВОГО ТІЛА?
Обриси твого тіла - це результуюча боротьби багатьох інстинктів, але два з них основні: харчовий інстинкт і інстинкт пі#датості. Ти в скрутному становищі: харчовий інстинкт вимагає калорій, більше, частіше, ше і ше; інстинкт пі#датості прагне вузьку талію. Саме тому ти вже 100500 разів худнув, і саме тому ти читаєш цю статтю: ти хочеш задоволення від їжі... і талію теж хочеш. Бідняга.

ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ?
Кожен з цих двох інстинктів буде бунтувати, якщо ти його не задовільнятимеш. Відсутність талії псуватиме тобі настрій щораз, як ти побачиш Людину в люстерку - так інстинкт пі#датості використовує неприємні емоції, як важіль впливу на тебе, він прагне задовільнитись. Відсутність задоволення від їжі знижуватиме настрій і викликатиме сильну тягу до пєльменів, катлєт і канфєт - харчовий інстинкт теж прагне задовільнитись. Нам треба і вовків нагодувати, і овець їм не згодувати: худнути не забираючи в себе задоволення від їжі. Так, це можливо! Як цього досягти, в наступних семи пунктах.

ПУНКТ 1: БІЛЬШЕ РУХАЙСЯ!
Щоб худнути, треба створити умови, щоб в тіло надходило на 20-25% калорій менше, ніж тіло спалює. Якщо ти ведеш пасивний спосіб життя, і спалюєш, припустимо, 2000 калорій на добу, то мінус 20% - це 1600 калорій. Якщо ж ти спалюватимеш додаткових 500 калорій щодня, тренуючись і гуляючи в парку, то зможеш їсти... на 500 калорій більше. Додаткових 500 калорій радості і задоволення! Харчовий інстинкт заплескає в свої липкі від меду долоні. А бонусом здоров'я, розвинені м'язи - інстинк пі#датості одобрить. Бінго! І не ламай себе через коліно: вибери руханку по душі і зроби тренування прікольними, а прогулянки цікавими завдяки улюбленим подкастам в навушниках.

ПУНКТ 2: МЕНШЕ ЖИРУ В ЇЖІ
Жир більш як в два рази калорійніший від вуглеводів і білків. Якщо ти припиниш лити олію на сковорідку і почнеш запікати мнясо і варити яйця замість смажіння, сметану заміниш на грецький йогурт, жирне молоко і кисломолочний сир на нежирні аналоги, а свинину з кусками сала - на телятину, ти набагато менше втратиш в смаку, ніж виграєш в зниженні калорійності раціону. Якщо ти звик напихатися жирним харчом, дай собі місяць часу, смакові рецептори до жирного в роті відновляться, і кайфу від менш жирної їжі буде ще більше!

ПУНКТ 3: ЇЖ МЕНШ ЕНЕРГЕТИЧНО ЩІЛЬНУ ЇЖУ
Вибираючи менш жирні аналоги їжі, ти зменшуєш кількість калорій в кожному грамі їжі, що дозволяє тобі їсти багато їжі і худнути. Але жир - це не єдиний детермінант калорійності продуктів, другий - не менш важливий - це вода. Вода не містить калорії, але має вагу і об'єм, а отже дає об'єм і вагу їжі без калорій. Налягай на "водянисту" їжу (овочі, фрукти, каші, м'ясо і риба) - їстимеш багато їжі, але мало калорій.

Продовження👇

Мандзяк Віктор

20 Nov, 14:54


ОЦЕТ ДОПОМАГАЄ ХУДАТИ

Оцет ми додаємо до борщу, пєльмєнів чи холодцю, щоб... було смачніше. А шо, якщо я тобі скажу, що оцет допомагає худати?..

Численні експерименти показують, що оцет допомагає худати [1-3]. Оцет розганяє метаболізм? Нє. Спалює жир? Нє.

Оцет, а точніше оцтова кислота, яка в ньому є, затримує їжу в жилудку [4, 5]. Як це може впливати на масу тіла? Коли жилудок розтягується, активуються рецептори натягу на його стінках, і по нервах до мозку йде сигнал, який робить нас ситими. Якщо їжа довше перебуває в жилудку, ми довше відчуваємо себе ситими. А якщо ми довше ситі після трапези, ми рідше і менше їмо, а отже вживаємо менше калорій, що позитивно впливає на масу тіла. А якщо ми на дієті - неважливо якій - ми більш ситі, і, відповідно, з меншою імовірністю зриваємося на чебуреки. Ну хіба не за#бісь?!

Коли оцтова кислота всмоктується в кров, печінка її переробляє в ацетат, який може позитивно впливати на ситість [6].

ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ?
Пробувати, експериментувати. Не до всіх страв підійде оцет (їв колись вівсяне печиво з оцтом?). Але, додавши оцет до борщу чи холодця, ти не тільки зробиш ці страви смачнішими, а й ситнішими.

Мені здається розумною наступна стратегія. 1-2 рази на день безпосередньо перед трапезою, випивати склянку води з 10-15 мл оцту. Одним ударом двох зайців: 1) вода, спожита перед трапезою, знижує кількість спожитих за нею калорій [7]; 2) оцет зробить тебе надовго ситим.

ЯКИЙ ОЦЕТ ВИБРАТИ?
По суті байдуже, спиртовий чи яблучний, адже оцтова кислота - те, шо нам треба - є і там і сям. В яблучному оцті більше корисних речовин, але все одно настільки мало, що це практично не має значення.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ!
Якщо в тебе є гастроентерологічні проблеми (гастрит, виразка тощо), діабет, проблеми з нирками чи будь-які інші проблеми зі здоров'ям, проконсультуйся в свого лікаря щодо можливості споживання оцту.

І НЕ ЗАБУВАЙ ПРО ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД
Оцет позитивно впливає на масу тіла, бо сприяє ситості. Але! Якщо він тобі не смакує в їжі чи у склянці води перед їжею, прийми зважене рішення, варто чи ні. Бо їжа має нас радувати, а отже мусить смакувати. А підвищити ситність їжі можна й іншими ефективними шляхами:
1) споживати їжу з високим індексом ситості: ту, яка містить багато води, менше калорій і жиру, більше клітковини і білка [8];
2) їсти повільно, ретельно пережовувати, фокусуючись на трапезі [9, 10].
3) їсти білкову їжу на сніданок [11].

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
1. Apple cider vinegar for weight management in Lebanese adolescents and young adults with overweight and obesity: a randomised, double-blind, placebo-controlled study (Abou-Khalil, 2024)
2. Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral
Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving
restricted calorie diet: A randomized clinical trial (Khezri, 2018)
3. Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass, and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects (Kondo, 2009)
4. Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study (Hlebowicz, 2007)
5. Delayed gastric emptying rate may explain improved glycaemia
in healthy subjects to a starchy meal with added vinegar (Liljeberg, 1998)
6. The Short-Chain Fatty Acid Acetate in Body Weight Control and Insulin Sensitivity (Hernández, 2019)
7. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults (Jeong, 2018)
8. A satiety index of common foods (Holt, 1995)
9. Slow Food: Sustained Impact of Harder Foods on the Reduction in Energy Intake over the Course of the Day (Bolhuis, 2014)
10. The effect of mastication on food intake, satiety and body weight (Hollis, 2018)
11. A dairy-based, protein-rich breakfast enhances satiety and cognitive concentration before lunch in overweight to obese young females: A randomized controlled crossover study (Dalgaard, 2024)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

20 Nov, 11:35


На початку 20 століття два антропологи, Франк Рассел та Алес Хрдлика (ну і прізвище), незалежно один від одного досліджували цих людей. Вони відмічали неймовірну кількість жиру в тілах багатьох представників племені.

Що сталось, чому стрункий Піма зажирів🤔

В другій половині 19 століття територія Аризони почала масово заселятись. Білі люди перебили всю дичину, а води ріки Гіла почали відводити для власних угідь, повністю зруйнувавши звичний уклад життя корінного населення.

В результаті Піма почали голодувати і заледве зводили кінці з кінцями. Плем'я вижило за рахунок гуманітарної допомоги США, і не просто вижило — люди стали вкрай огрядними.

Чому? На це є дві причини.

Причина 1️⃣

З приходом білих людей, з їхньою гуманітарною допомогою у вигляді рафінованих продуктів (цукор, борошно вищого сорту і т.д.), Піма почали харчуватись як і типові американці. Рафіновані продукти смачні, калорійні та неситні. А коли Піма має доступ до смачненького і коли Піма не ситий — Піма їсть.

А коли Піма їсть багато — Піма жиріє 🤷‍♂️.

Індіанці, як і раніше, їли коли хотілось. Але раніше, харчуючись необробленою, первозданною їжею, ситість виникала швидко і тривала довго. Риба, м'ясо, злакові, фрукти та овочі — роблять нас ситими, не дозволяючи переїдати. Та й первозданною їжею не особливо хочеться зловживати: наситився і забув про їжу на деякий час. Піма не планували розростатись в ширину і товщину, в них не було вибору, ультраперероблена їжа зробила цей вибір за них.

Причина 2️⃣

В американців Піма перейняли не тільки їжу, а й фізичну активність. Колись спритні, м'язисті мисливці, стали повними та неповороткими. Піма стали статичними, пасивними, як класичний представник розвиненого суспільства.

Що в нас вийшло

З однієї сторони у Піма підвищився калораж їжі, з іншої — знизились енергозатрати. Підпищик, це тобі нікого не нагадує?

Плем'я Піма — всього лиш приклад, який демонструє основний виклик людству в третьому тисячолітті. Кількість людей з ожирінням росте в геометричні прогресії. Безшерстий примат перехитрив сам себе в гедоністичних бажаннях щодо смачної їжі та потакаючи своїй ліні.

РЕЗЮМЕ

Надлишок рафінованої їжі та гіподинамія — основні причини ожиріння і, як наслідок, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу, раку тощо.

Ніхто тобі, підпищик, не пропонує кинутись в ліс з луком через плече та стрілами в трусах, як і не просить повністю відмовитись від смаколиків. Потрібно шукати розумне рішення.

☝️Дозована фізкультура та їжа, якої не торкалась жадібна рука харчової промисловості (м'ясо, риба, яйця, нежирні молочні продукти, злакові, бобові, овочі та фрукти) як основа раціону — профілактика зайвої ваги та ожиріння.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати реальність

Література:
Нема, читай буквар

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

20 Nov, 11:35


🧐 ПОВЧАЛЬНА ІСТОРІЯ

Плем'я Піма — аборигени Америки, які проживають в штаті Аризона (частина в Мексиці). Насправді вони там проживали ще до штату Аризона, ба більше, ще тоді коли не було на материку ніяких штатів і білих людей. До 20 віку ці індіанці були вправними мисливцями та фермерами. Дичини в тих краях було досхочу, а Піма вправно володіли луками та стрілами. В ріці Гіла вони ловили рибу та устриць. Ця ж ріка давала їм воду для вирощування пшениці, квасолі, кукурудзи, інжиру і т.д.

Їжі в цих індіанців було стільки, що в часи "каліфорнійської золотої лихоманки" вони допомагали нею американцям, що рухались по знаменитій "дорозі на Санта-Фе" в пошуках золотого щастя 🌽.

Незважаючи на необмежений доступ до їжі, Піма були стрункими, вони не мали зайвої ваги. Але щастя тривало недовго…

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

19 Nov, 21:33


🔥ДЕ ВЗЯТИ МОТИВАЦІЮ?

Мандзяк Віктор

18 Nov, 20:42


🥛ЯКЕ МОЛОКО ПИТИ ПРИ ПОХУДАННІ?

Мандзяк Віктор

16 Nov, 20:56


ВОДА, ЯКА ДОПОМАГАЄ ХУДАТИ

Вода не містить в собі калорій, відповідно не може ніяк впливати на масу тіла? Ні, вода не містить в собі калорії, але саме тому вона ВПЛИВАЄ на масу тіла. Припі#довуй паски безпеки, тебе чекають інтелектуальні ігри від Віті!

Слідкуй за думкою:
1) чим більш сита людина, тим менше вона хоче їсти і МЕНШЕ з'їсть калорій, якщо їжа буде поставлена їй перед писком;
2) враховуючи, що маса тіла зменшується, коли в тіло поступає МЕНШЕ калорій, ніж спалює тіло, ситість ПОЗИТИВНО впливає на масу тіла (чому? Читай пункт “1”).
Ні, ситість не гарантує, що ми не пхатимемо їжу до рота, зрештою, люди їдять 12 годин поспіль на весіллі і за годину після ситної трапези поліруються морозивом (а як же ж, бл#ть, охолоджуватись в спеку?). Ні, ситість потенційно знижує кількість споживаних людиною калорій. Короче, ситість - це добре для похудання, бо голод - відсутність ситості - змушує людину думати про їжу не менше, як переповнений сечовий міхур пивного алкоголіка- про вбиральню.

ЩО ВИЗНАЧАЄ СИТІСТЬ?
Ситість (небажання їсти) - це результуюча багатьох факторів, основні з яких:
1) заповнення жилудка їжею (на стінках шлунка є рецептори, які активуються коли шлунок розтягується і нервами до мозку йде "сигнал ситості");
2) наявність в крові (і в мозку, звісно) кишкових гормонів ситості (холецистокінін, GLP-1, пептид-YY), інсуліну, лептину, глюкози, амінокислот тощо.

Все, що в нас під цифрою "2" стимулюється калоріями з їжі, відповідно, H2O, будучи абсолютно БЕЗкалорійною речовиною, не може мати жодного впливу на цей фактор ситості. А як щодо цифри "1", чи може вода розтягнути жилудок? Може, але тут наші інтелектуальні ігри не завершуються, лише починаються...

Жилудок - орган мудрий: перед тим як відправити їжу в кишки, він мусить її подрібнити до 1 мм3. Але воду подрібнювати не потрібно, вона... рідка, тому покидає "харчовий мішок" за 15-20 хвилин повністю. Отже, ти не можеш випити літр води і бути ситим як від баняка голубців, бо вода не затримується в жилудку.

Але якщо випити 300 мл води перед трапезою, то за трапезою ти з'їсиш менше калорій [1]. Вода короткочасно заповнює собою жилудок, лишаючи менше місця для калорій? Тіпа, альо, вареник, рукавичка переповнена?!!

А люди, які худнули, випиваючи тричі на день півлітра води за пів години до прийому їжі, за три місяці скинули на 2 кілограми більше від тих, що цього не робили [2]. Хм, цікаві дані, і відразу тисячу думок: ЧОМУ і ЯК? Півтора літра води перед їжею сприяли гідратації організму, і в цих піддослідних менше проявлялась протягом дня спрага, яку люди можуть сплутати з голодом? Чи в них не виникало бажання протягом дня пити калорійні напої - цукрований чай та кава, соки, кампоти - з тих же причин: вони не були спраглі? Хм... Не переключайся на рекламу, підпищик, далі цікавіше...

Люди, які частіше вживають супи, зазвичай мають меншу масу тіла [3,4]. А суп - то шо? Це калорії, які як кораблики плавають у воді у вигляді кусків овочів і мняса. Що тут особливого? Може, це просто співпадіння? Може, люди, які люблять їсти зупу, люблять й марафони бігати, тому вони худі? Можливо, зупоїди - заядлі бігуни, але наступні дані натякають, що саме вода в складі їжі - причина менших тілесних габаритів зупоїдів...

Якщо взяти рисову запіканку з курятиною, добавити води і розкалатати ложкою, зробивши таким чином зупу, ця "запіканка" буде ситнішою і призведе до меншого споживання калорій протягом дня [5]. Мабуть, справа в тому, що розмішана з калоріями вода довше затримується в жилудку, роблячи нас ситими.

А в своєму культовому експерименті 1995 року Сюзанна Холт встановила чітку кореляцію між кількістю води в їжі і його ситністю в перерахунку на одну калорію, звісно [6]. Вода в складі їжі - це ситно. А хіба не тому майже вся ультраперероблена їжа - бургери, чіпси, канфєти, печиво - погано насичує і призводить до переїдання, що в ній мало води? Порівняєм такий харч з їжею ЗОЖ-ПП.
Ультраперероблена: чіпси - 2% води; шоколадні канфєти - 2%; вафлі - 7%.
ЗОЖ: ябко - 86% води; телятина на грилі - 60%; огірок - 96%; гречка варена - 75%.
Ти бачиш різницю, підпищик? Я - дуже.

Далі👇

Мандзяк Віктор

16 Nov, 20:56


Вода в складі їжі розбавляє калорії, дозволяючи зоповнити жилудок, а отже насититись меншою кількістю калорій. О боги, хіба не це нам потрібно?! В той час, як ПП-блогери тобі пропонують калорійнющі ПП-десерти на горіхах, меді, куразі і вівсяному борошні, побач те, що ДІЙСНО важливо: маніпуляція кількістю води і жиру в їжі - основний інструмент зміни енергетичної щільності їжі. Вибирай продукти з високим вмістом води і низьким вмістом жиру - отримаєш багато їжі і мало калорій, а отже - ситість меншою кількістю калорій. Запам'ятай, затям, запиши на листочку, постав в рамочку, повішай на холодильник. Це база!

ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ?
1. Пий чисту воду замість калорійних напоїв (соків, фант, морсів, лимонадів);
2. Пий склянку води перед трапезою;
3. Їж дієтичні супи;
4. Вибирай продукти з високим вмістом води.
Все це дозволить тобі споживати менше калорій без полоскання яєць в кип'ятку і випробовування сили волі на міцність. От шо таке наука і здоровий глузд!

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
1. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults (Jeong, 2018)
2. Water Consumption Increases Weight Loss During a Hypocaloric Diet Intervention in Middle-aged and Older adults (Dennis, 2009)
3. Soup Consumption Is Associated with a Reduced Risk of Overweight and Obesity but Not Metabolic Syndrome in US Adults: NHANES 2003–2006 (Zhu, 2013)
4. Consumption of soup and nutritional intake in French adults: consequences for nutritional status (Bertrais, 2001)
5. Water incorporated into a food but not served with a food decreases energy intake in lean women (Rolls, 1999)
6. A satiety index of common foods (Holt, 1995)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

14 Nov, 22:22


ЧОМУ "ПРАВИЛЬНА" ЗУПА ДОПОМАГАЄ ХУДАТИ?

Їжа, яка добре насичує, даючи мало калорій, сприяє похуданню. Ачєвіднає нєвєраятнає. Якщо ти наїшся заправленим майонезом борщем на м'ясі з кусками жиру. А ще між кожними двома ложками цієї "національної страви" впинатимешся зубами в натертий часником пампушок, то така "зупа" схудненню, звісно, не сприятиме. А от овочевий суп з нежирним мнясом чи рибою - то шо... Вітя прописав. Розкажу чому така зупа допомагає худати і навчу її варити. Якщо тебе теорія не цікавить, гортай в кінець, там рецепт "правильного" супу. Допитливим же поясню. Попі#дували!

Зупа - то рідина, але на відміну від напоїв, її не прийнято перехиляти з посудини до рота, а використовується певне пристосування - ложка - об'ємом в 15 мілілітрів. І це перша вагома причина, чому дієтична зупа добре насичує. Поясню...

В науці є таке поняття як "сенсорно-специфічне насичення" - це банально коли ти насичуєшся певним смаком їжі, і більше її не хочеш [1]. Коли ти, до прикладу, п'єш сік великими ковтками, 200 мл напою вмить проскакують через ротяку, і ти не встигаєш "насититись" смаком цієї "цукрованої води". Але якщо ти їсиш зупу "15-мілілітровою ложкою", то мусиш 33 рази зачерпнути цю страву, щоб спорожнити півлітрову миску. А ше тримати ту зупу в роті, жуючи. Довго зупа в роті -> насичуєшся зупиним смаком -> відчуваєш себе ситим. Рухаємось далі...

Наша система регуляції харчової поведіки - жилудок, кишки, вентромедіальний гіпоталамус - формувалась під тиском повільного надходження калорій в тіло, адже ні мнясо дикого оленя, ні волокнисті палеолітичні фрукти не могли спожитись так швидко як твої бургери чи вафлі, та й калорій містили порівняно мало. Насичення потребує часу, і чим довше ти їсиш свою їжу, тим меншою кількістю калорій наїсишся [2]. 33 ложки "правильної" зупи, яку ще треба пожувати (овочі, мнясо) потребують достатньо часу щоб спожитись і роблять нас ситими якраз тоді, коли ложка задзеленькотить по дні савєцкої миски і спожито буде не 100500 калорій, як від набитого за три хвилини бургером жилудка. Ше не всьо...

Овочі в зупі, всякі різні, від моркви до капусти, містять в собі клітковину, яка добре насичує і знижує засвоєння калорій [3]. А білок з зупиного мняса чи риби - то взагалі дууууже ситна штука, а ще він спалює багато калорій, щоб засвоїтись (для задротів DIT білка 20-30%) і береже мускулатуру, щоб після похудання ти був не лише легкий, а й пі#датий [4]. А вода, яка є основою будь-якої рідкої страви, "розбавляє калорії", а отже дає об'єм їжі без жодної калорії, ще більше сприяючи насиченню [5]. Короче, правильний суп - то ситість без зайвих калорій.

З ТЕОРІЄЮ ЗАВЕРШИЛИ, ПЕРЕХОДИМО ДО ПРАКТИКИ!

Тримай, підпищик, до біса простий рецепт "правильної" зупи.

Помісти в каструлю воду, нежирне мнясо чи рибу, овочі (які хочеш) сіль, перець і лавровий лист. Запали камфорку. Всьо, за 30-50 хвилин страва буде готова і матиме позитивний вплив на фігуру. Але, якщо ти хочеш, щоб твій суп ввібрав в себе справжню жироспалюючу силу, тобі потрібно виконувати продовж всієї варки ритуальний танець. Стрибай, присідай, відтискайся і качай прес - мотиляй своїми трубчастими кістками так, ніби в тебе вселився чортяка! Не забудь привіткрити кришку, щоб зупа ввібрала в себе всю жироспалюючу силу танцю, інакше всьо пропало.

По завершенні виключай вогонь, приймай душ і можеш братись за споживання "правильної" зупи. От шо таке наука і здоровий глузд!

P.S. Якщо хочеш, щоб було трішки менш дієтично, але смачніше, добав собі в тарілку 20 грамів сметани. Якщо хочеш максимально дієтично... ніх#я не додавай.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

ЛІТЕРАТУРА:
1. Sensory-specific satiety for a food is unaffected by the ad libitum intake of other foods during a meal. Is SSS subject to dishabituation? (Meillon, 2013)
2. Eating rate of commonly consumed foods promotes food and energy intake (Dongen, 2010)
3. Effects of high- and low-fiber diets on human feces (Beyer, 1978)
4. Protein, weight management, and satiety (Paddon-Jones, 2008)
5. A satiety index of common foods (Holt, 1995)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

14 Nov, 21:40


-43,9 кг🔥

Шкапʼяк Тарас з нами за програмі «Наука і здоровий глузд» 211 днів💪

За цей час Тарас схуднув на 43,9 кг (130,5-86,6) та звузив талію на 31,5 см (119-87,5)🥰
Вживає солодке і смачненьке, тренується вдома.

Вік: 33 р
Зріст: 182 см

Хочеш так само?
Пиши «цікавить» мені сюди ➡️➡️➡️@sport_food_life,
там на тебе чекає вигідна пропозиція😎

Мандзяк Віктор

14 Nov, 16:36


Мене могло б хвилювати, звідки мій підпищик отримуватиме вітамін В12, який є тільки у тваринній їжі? Але всьо гуд: протягом року ти їв багато мняса, проскакувала куряча печінка і її ж іічко, тому в твоїй печінці запасів кобаламіну вистачить до Різдва 2024 року.

Я б міг хвилюватись через залізодефіцитну анемію, адже жілізо з рослин ху#оватєнько засвоюється. Але мій підпищик буде налягати на бобові, горіхи, гречку, зелень і курагу — до Різдва протягне. А на Різдво, підпищик, як тільки сядеш за святковий стіл, ти не стартуй з баняка куті, і навіть не з самогоночки, а вчепись зубами в печінку (не тещину, свинячу)...

Але я загалом не хвилюватимусь про вітамінно-мінеральний статус підпищика, бо він буде харчуватись різноманітно. Буде ж? 👀

Я трохи хвилююсь за фігуру свого підпищика... Пообіцяй мені, підпищик, що знатимеш міру в шоколадних канфєтах і здобних булочках з маком. Пообіцяй, чуєш? 🙏🏼

Якщо мій підпищик хоче ще й під шумок похудати, він має пам'ятати про білок, який дуже помічний в таких справах.

А точніше про 8 есенціальних амінокислот, які в окремих рослинних джерелах часто представлені в неоптимальних пропорціях і концентрації. Але, якщо мій підпищик вживатиме різноманітні білкові рослини — від гороху до кукурудзи — всі ці есенціальні штуки поступатимуть в його тіло.

Але, бляха-муха, матінка Природа (можливо, Бог) у всі рослинні джерела білка напхала купу вуглеводів, тож тобі прийдеться добре покумекати, аби білок наїсти, а вуглеводи не переїсти. 🤔

Загалом рекомендації в піст можна звести до наступних двох пунктів:
1. Харчуйся якомога різноманітніше;
2. Необроблена їжа (та що в магазині не в блискучих обгортках) — основа; ультраперероблена — чучуть.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Нема, читай буквар

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

14 Nov, 16:35


ШО ЇСТИ В ПІСТ?

Ти, підпищик, людина віруюча, я — не дуже. Я знаюсь в харчуванні, ти — не дуже. Ми з тобою доповнюємо єден другого…

До 24 грудня тобі їсти плоть тварин, їхні яйця, продукти їхніх молочних залоз заборонено. Бджолячу риганину, якщо я правильно вловив логічний ряд, тобі теж не можна. Але ти все-таки перепитай священника, буде обідно, якщо ти через мене про#беш можливість поливати гречку медом півтора місяця. Короче, привіт, тимчасовий вегане! 👋

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

13 Nov, 22:10


ЯКОЇ ЖИРНОСТІ МОЛОКО/КЕФІР/ЙОГУРТ ПИТИ?

Людині, щоб відчути себе ситою і відставити виделку в сторону, треба заповнити жилудок їжею. Тобто, ти ся не вспокоїш, поки не пропхаєш через дірку в лиці в жилудок десь пів кіля харчу. Але в п'ятиста грамах їжі може бути 3000 калорій, якшо це шоколадні канфєти, і всього лиш 75 калорій, якщо напхатися огірками. Звісно, після півкіля огірків ти далеко не будеш таким же ситим, як після канфєт, бо гормони, які виробляє кишківник у відповідь на калорії, які в нього попадають, і калорії, які появляються в крові під час і після трапези мають вагомий вплив на насичення і ситість. Огірками мозок не на#беш... повністю. Але в науці НЕМА ЖОДНОГО СУМНІВУ, що чим більший об'єм їжі на певну калорійність, тим краще їжа насичує [1].

В магазинах нам пропонують рідкі молочні продукти різної жирності - 1%, 2%, 3%... . Який вибрати підпищику, що хоче талію ввігнуту, а не випуклу? Судячи з першого абзацу статті, буде логічно припустити, що чим менше жиру в напої, тим менше в ньому калорій, а отже більше об'єму на задану калорійність, краща насичуваність і менше спожитих калорій в кінцевому результаті. Але, бажаючи бути максимально переконливим, я в трьох словах і максимально весело-пі#дато розкажу про один експеримент, щоб тебе осяйнуло і направило на правильний харчовий шлях. Як казав піп з мого дитинства, будьте уваааажні!

Піддослідних поїли півлітровими йогуртами. Були три варіанти цієї смакоти: низькожирний некалорійний (230 ккал); жирний калорійний (510 ккал); вуглеводний калорійний (510 ккал). Але люди не знали ніх#ра про ці чудойогурти, ні про калорійність, ні про хімічний склад. Більше того, вчені постарались, щоб на смак вони були ідентичні. І шо? В чому сіль? В тому, що через півгодини після того, як йогурти опинилися в животах піддослідних, вчені їх запросили до шведського столу. Кажуть: "От вам їжа всяка-різна, їжте-пригощайтесь, то всьо безплатно". А самі тим часом записували кожну калорію, яка попадала до рота піддослідних. Навіщо? А щоб зрозуміти. наскільки ситний був йогурт. Якщо ситний, то люди мають менше з'їдати через дві години. Геніально!

Готовий почути результат експерименту, підпищик? Ну диви, тобі з тим потім жити...

Після калорійних коктейлів люди споживали за шведським столом на... 70 калорій менше [2]. Але, враховуючи, що калорійні коктейлі на 280 калорій калорійніші від дієтичного, то сумарно з йогурта і шведського столу люди, що пили калорійні йогурти спожили на 210 (!) калорій більше, ніж після дієтичного. Двіста десять зайвих калорій!Вдупляєш величину різниці?

Але то ше не всьо...

Була ше одна група людей, яка не пила йогурт ніякий, але разом з усіма пригощалася за шведським столом. А ну вгадай, ці люди з'їли більше чи менше калорій, від тих шо пили йогурти? Правильна відповідь: БІЛЬШЕ ніж сумарно (йогурт + шведський стіл) спожили ті, що пили дієтичний йогурт, але МЕНШЕ ніж ті, що пили калорійні йогурти.

ВИСНОВОК В ТРЬОХ СЛОВАХ
Чим менше калорій на певний об'єм і вагу продукту або чим більше об'єму і ваги на певну калорійність продукту (що одне і те ж), тим краще насичення, менше спожитих калорій і вужча талія. І це релевантно не тільки для твердої їжі, а й для "рідких калорій". Пий менш жирне молоко, кефір, йогурт, готуй дієтичні супи - не про#беш.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
1. A satiety index of common foods (Holt, 1995)
2. Age-related impairments in the regulation of food intake (Rolls, 1995)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

13 Nov, 18:06


Різниця між цими фото — 280 днів роботи за програмою «Наука і здоровий глузд», зміна харчових звичок та збільшення активності😎

Майя Швець схуднула за цей час на 5,3 кг (60-54,7) та звузила талію на 10 см (77-67). Підопічна значно покращила своє самопочуття та фізичну активність🥰

Майя займається в залі, їсть солодке і смачненьке🧁
Схуднення завершено, перейшли на етап стабілізації результату💪

Вік: 33 р
Зріст: 163 см

Хочеш так само?
Пиши «цікавить» сюди➡️➡️➡️ @sport_food_life, там на тебе чекає вигідна пропозиція😉

Мандзяк Віктор

13 Nov, 15:23


🥝🍒ЧИ МОЖНА НАБРАТИ ЗАЙВУ ВАГУ ФРУКТАМИ?

Мандзяк Віктор

11 Nov, 15:37


ЩО КОРИСНІШЕ: ФРУКТИ ЧИ ФРЕШІ?🤔

Тисни тут 👈,
щоб подивитись повне відео😎

Мандзяк Віктор

11 Nov, 13:49


-30,4 кг🔥

Олексій Новицький з нами за програмі "Наука і здоровий глузд" 211 днів💪

За цей час Олексій схуднув на 30,4 кг (100-69,6) та звузив талію на 28 см (111-83)🥰
Вживає солодке і смачненьке, тренується вдома.

Вік: 40 р
Зріст: 178 см

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди ➡️➡️➡️ @sport_food_life,
там на тебе чекає вигідна пропозиція😎

Мандзяк Віктор

10 Nov, 12:49


ЛЛЯНА ОЛІЯ ЧИ НАСІННЯ ЛЬОНУ - ШО КРАЩЕ ДЛЯ ФІГУРИ І ЗДОРОВЛЯ?

Сліпо довіряючи експертам, ми вважаємо корисним те, що при детальному розгляді назвати корисним, язик не повернеться. Вибрати найкалорійнішу речовину в продукті, витягнути її з продукту, запхати в пляшку і поставити на полиці продуктового магазину, розказавши всім, шо то дуже корисно - сміх і гріх. І це в час, коли надмірна кількість калорій, які ми отримуємо з їжі - основна причина метаболічних порушень, і як наслідок зниження якості і тривалості життя. Чи розумна ти, людино?!

Якщо ти не догадався, я про олії.

Я теж додаю "речовини" до своєї їжі. Наприклад, цукор до кави. Але не для того, щоб зробити мій ранковий напій здоровішим, а щоб зробити його смачнішим. Ні, я не ставлю знак "дорівнює" між цукром і олією, все ж таки фруктоза і альфа-ліноленова жирна кислота - це різне. Я про інше...

Як і цукор є в природньому вигляді у фруктах і овочах, так і жир міститься в багатьох цільних продуктах, наприклад, в насіннях. Давай просто порівняємо хімічний склад лляної олії і насіння льону, з якого її отримують, щоб ти узрів як і де тебе на#бали, інтроєктувавши в твою голову ідею "корисності олій". Інертність суспільства вражає, як і відсутність здорового глузду!

МАКРОНУТРІЄНТНИЙ СКЛАД (тут і надалі на 100 г продукту)
Насіння льону: білки - 18,3 г; вуглеводи (майже повністю клітковина) - 29 г; жири - 42 г.
Лляна олія: білки - 0 г; вуглеводи - 0 г; жири - 100 г.
В насінні льону аж 18 грамів білка. Хоч амінокислотний профіль далеко не найкращий, але при змішуванні різних джерел білка, це легко компенсовується. В олії ж, звісно, білка нема, вопше.

В насінні 28 грамів харчових волокон, що має вагомий вплив і на фігуру, і на здоровля, бо клітковина насичує, знижує засвоєння калорій, є їжею для мікробіому кишківника [2]. В олії клітковини... нема.

В насінні льону 42 грами жиру, тоді як в олії - 100. 18% жирних кислот і олії і насіння льону - це омега-3 альфа-ліноленова жирна кислота - дуже корисна штука, і до речі, основна причина, чому лляна олія вважається корисною.

Отже, ми вже знаємо, що в насінні льону на відміну від лляної олії багато білка і величезна кількість клітковини. А що там з калорійністю?

КАЛОРІЙНІСТЬ
Насіння льону: 534 ккал;
Лляна олія: 884 ккал.
Як я вже сказав, олія - це речовина, а не продукт. І не просто речовина, а найкалорійніша з тих, що попадають до рота людини. А відтак олія - це найкалорійніша їжа на планеті Земля.

В насінні льону на етикетці 534 калорії, але давай тепер порахуємо ФАКТИЧНУ калорійність насіння льону, з урахуванням біодоступності калорій, бо то шо є в їжі, не завжди попадає в кров.

Відомо, що десь 16% калорій з сирих горіхів не засвоюється [1], бо більшість клітинок горіха, в яких заховані калорії, не розкушуються зубами при жуванні, що ускладнює доступ травних ферментів до макронутрієнтів, і як результат, багато калорій зливається в унітаз. Насіння дууууже схожі з горіхами, а отже вони теж погано засвоюються. Віднімаємо 16% від тієї калорійності, яка зазначена на етикетці, і отримуємо... 450 ккал/100г. Але то ше далеко не всьо...

Зазначених на етикетці 534 калорій - це з урахуванням калорій з клітковини, яку чомусь розглядають як "класичні вуглеводи", які дають тілу 4 калорії на 1 грам. Але даруйте, клітковина не розщеплюється ферментами тонкої кишки, а лише ферментами бактерій товстої кишки з утворенням так званих коротколанцюгових жирних кислот. Ці речовини містять калорії, але бактерії теж не всесильні, і можуть витягнути з одного грама спожитого харчового волокна десь лише 1,5 ккал. Отже з урахуванням фактичної калорійності клітковини, наше насіння вже має калорійність 382 калорії (450 - 68).

А якщо врахувати, що клітковина знижує засвоюваність калорій [2], то можна ще сміливо відняти 30 калорій і отримати 350 ккал на 100 грамів насіння льону.

Отже, в 100 грамах лляної олії 884 калорії, а в насінні льону - 350. Різниця в 2,5 рази.

Продовження👇

Мандзяк Віктор

10 Nov, 12:49


МІКРОНУТРІЄНТНИЙ СКЛАД
Якщо продукт дуже корисний, то в ньому має бути багато корисних речовин, вітамінів та мінералів. Так, підпищик? Дивимось...

В лляній олії НЕМА НІЧОГО окрім денної норми вітаміну Е в 100 грамах (не бажаєте закрити норму ОДНОГО вітаміну половиною денної норми калорій, сір?)
А в 100 грамах насіння льону: денна норма магнію і фосфору; 25% денної норми кальцію; 32% - заліза; 39% - цинку.

ДЕ ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД?

Якщо ти заправляєш салати якоюсь "корисною" олією, бо в ній корисні жири, то чи не буде розумніше замінити її насінням, з якого її екстрагували? Га? Отримаєш ті самі корисні жири, а ще купу клітковини, білка і мікронутрієнтів, але НАБАГАТО менше калорій. Праснісь і пой, це здоровий глузд! Якщо ти ллєш в салат олію, бо тобі так смачніше, вірю, але знай, що кожних 10 грамів олії збільшують калорійність твого салату на 90 калорій. Смачність має свою ціну. І, як на мене, "калорійна ціна" заправки олією салату неоправдано висока, особливо, якщо талія випукла, а не ввігнута, але вирішувати, звісно, тобі.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
1. Food processing and structure impact the metabolizable energy of almonds (Gebauer, 2016)
2. Effects of high- and low-fiber diets on human feces (Beyer, 1978)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

10 Nov, 09:06


ФІЗКУЛЬТУРА ДОПОМАГАЄ ЗМІНЮВАТИ ЗВИЧКИ🔥

повне відео дивись за посиланням✔️

Мандзяк Віктор

09 Nov, 18:28


ЖИРИ ЧИ ВУГЛЕВОДИ - ШО МІШАЄ ТОБІ ХУДАТИ?

Нещадно я писав тобі, що розумно обмежити споживання жирної їжі при похуданні з прагматичних міркувань.

Слідкуй за думкою:
1) жири більш як в два рази калорійніші від вуглеводів;
2) відповідно, чим більше жиру в продукті, тим більше калорій на одиницю ваги і обʼєму їжі;
3) так як заповнений жилудок - важливий фактор ситості, щоб заповнити жилудок жирною їжею, треба спожити більше калорій;
4) отже, калорійна (а отже жирна) їжа погано насичує, і якщо ти обмежуєш себе в їжі щоб схуднути, ти на такій їжі більш голодний, а якщо живеш без обмежень, то з більшою імовірністю переїдатимеш, розширяючи свою талію, якщо налягатимеш на такий харч.

А тепер речення для особливо НЕобдарованих когнітивними здібностями підпищиків (капслоком): ВІТЯ НІДЕ І НІКОЛИ НЕ РАДИВ ВИКЛЮЧАТИ ЖИР З РАЦІОНУ, «обмежити жирну їжу» і «виключити жир як нутрієнт з раціону» - це троха різне, альо, бл#ть!

Але сьогодні я хочу підняти зовсім інше, але не менш важливе питання…

Мені здається (я переконаний), ми не на тому сфокусовані, коли мова йде про «шо їсти щоби бути струнким і здоровим?». І нам варто вирватись з тісних обійм нутриціологічного редукціонізму. (Редукціонізм - це коли розглядають складові якогось "чогось", щоб зрозуміти щось про це «щось». Наприклад, вивчають механізм роботи шестєрьонок механічного годинника, щоб зрозуміти як він двічі в добу показує шосту годину)

В інстаграмній нутриціології редукцонізм призводить до наступних безглуздостей: «Правильне співвідношення БЖВ» Шо, бл#?! «У фруктах цукор, а отже вони шкідливі, особливо ввечері» Шо, н#х?! «В бульбі крохмаль, отже вона шкідлива… крохмалисті овочі теж» О, боги! «Вуглеводи - в першу половину дня» Мда…

Кумедно, але навіть на рівні спеціалістів гречку називають «складними вуглеводами». Альо, гречка - це ПРОДУКТ, в якому крім складних вуглеводів є білок, троха жиру, харчові волокна, мікронутрієнти і багато води (якщо, звісно, ти не їсиш її сирою).

Саме тому, і спеціалістам, і просто людям, які прагнуть стрункості і здоровля треба змістити фокус уваги з речовин на продукти - з шестєрьонок на годинник.

Спеціаліст повинен розуміти хімічний склад і енергетичну щільність різних продуктів, і як це впливає на здоровʼя і фігуру людини розумної, а пересічній людині важливо тримати в голові просту дихотомію, яку я опишу нижче.

Їжа буває:
а) зроблена природою;
б) зроблена людиною.

В чому різниця?

ЇЖА, ЗРОБЛЕНА ПРИРОДОЮ
Природи як якоїсь сутності, яка щось робить, звісно не існує. На Землі є різні організми, які живуть/ростуть і розмножуються. Вони містять в собі органічні і неорганічні речовини. Як людині потрібні білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінерали для існування, так і картоплі, буряку і скумбрії. Отже, Природа не робила для нас ніякої їжі, бо по-перше, життя - це просто організація матерії (не цілеспрямований і сліпий процес); по-друге, що випливає з першого, їжу для нас ніхто ніколи не створював, ми її виборювали, викопуючи, зриваючи з гілок, впольовуючи і навіть відбираючи в хижаків. Але всі ці організми, які ростуть на кущах і деревах, в полі, під землею, бігають і плавають, мають певні характеристики, які важливі в контексті нашого пі#ділінькання про здоровля і фігуру:

1) в них, зазвичай, небагато калорій, а це означає що вони менш смачні (ними не хочеться зловживати), і вони добре насичують, бо заповнюють собою жилудок, даючи мало калорій (фрукти, ягоди, овочі, злакові, бобові, нежирне мнясо і риба, яйця);

2) ті, що ростуть, містять в собі харчові волокна, які купою різних механізмів (збільшення харчового комка, затримка хімусу в жилудку, активація "клубового гальма") роблять нас ситими; завдяки гелям, які утворюються при взаємодії харчових волокон і води, ускладнюється доступ харчових ферментів до макронутрієнтів, і в результаті менше калорій засвоюється організмом;

Продовження👇

Мандзяк Віктор

09 Nov, 18:28


3) організми - тіла білкові, отже "їжа, зроблена природою" містить в собі, зазвичай, багато білка, особливо та, що бігала і плавала перед тим, як стала їжею (м'ясо, риба), або ще не встигла побігати (яйця), або продукти з молочних залоз ссавців (молоко, кисломолочний сир), а білок добре насичує, і просто життєвонеобхідний;

4) організми - рослини, тварин, гриби - містять в собі багато різних мінералів і вітамінів, для необхідних СВОЇХ біохімічних процесів. Віддаючи себе на з'їдення нам, вони дарують ці речовини нам.

Отже, їжа, зроблена природою ситна, нею важко переїсти і не хочеться зловживати. В такій їжі багато корисних речовин.

ЇЖА, ЗРОБЛЕНА ЛЮДИНОЮ
Людина створює їжу для іншої людини, щоб та інша людина дала їй взамін "цінну обмінну валюту". Так як бажаючих створити і продати їжу за "цінну обмінну валюту" багато, конкуренція жорстка за наші роти. І виграє цю конкуренцію той, що створить найдешевший і най... здоровіший продукт? Нєа, найдешевший і найсмачніший, адже пересічна людина шукає в їжі кайфу. Який продукт смачний? Калоріний. Отже майже вся ресторанна їжа і більшість того, що лежить на прилавках магазинів - це калорійний харч: фаст-фуд, жирнючі стейки, чізкейки і цалати-цезарі - це все калорійно; солодощі, ковбаси, напівфабрикати, снеки - це все калорійно. Така ціна конкуренції за наші роти.

А це означає, що "їжа, зробленою людиною":
1) змушує спожити тебе багато калорій, щоб заповнити жилудок;
2) спонукає тебе її їсти, навіть коли ти не голодний.

А ще харчова промисловість видаляє зі своїх продуктів харчові волокна (біле борошно, цукор, олія, шліфований рис), бо вони роблять їжу менш смачною. І з такою їжею з кожною калорією в тіло поступає мало корисних речовин.

Отже, "їжа, зроблена людиною" погано насичує, спокушає зловживати нею, дає нам мало корисного.

ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ?
Припинити фокусуватись на нутрієнтах - жирах і вуглеводах. І змістити фокус уваги на їжу. Якщо основою твого раціону буде "їжа, зроблена природою", то це буде найбільш мудра турбота про своє здоровля і фігуру. Цільна, натуральна їжа, яка не пройшла складну промислову переробку - це основа твоєї дієти, а шоколадки, півасік десь-колись і чіпси - це просто невеличкі радості в нашому непростому житті. Але важливо, щоб ці радості були саме невеличкими. Раджу на таку їжу віддавати не більше як 20-30% калорій. От що таке наука і здоровий глузд!

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

07 Nov, 21:55


ЯК ПОБОРОТИ ЛІНЬ ДО ТРЕНУВАНЬ?

Мандзяк Віктор

07 Nov, 19:18


Ти можеш розвести руками: "В мене менопауза, спати не дають комарі, а спокою — начальство, діти забирають весь час, ще й змушують доїдати за ними піцу 🤷‍♀️", — і ми тебе дружно пожаліємо, але краще від самообману тобі не стане. Ти сама це знаєш. Менопауза — не вирок, зі стресом можна навчитись справлятись конструктивно, а 7 годин на сон може виділити кожен. Короче, ти поняла, не треба себе най#бувати.

ОК, а як бути коли живіт вже завеликий (а завеликий для жінки — талія більше 80 см)? Як його зменшити?

Адреналін — гормон, який активно виділяється у відповідь на гострий стрес, такий як інтенсивна фізкультура. Одна з функцій цього гормону — розщеплювати жир. А так як вісцеральний жир дуже чутливий до дії адреналіну [12], зовсім не дивно, що важкі тренування краще звужують талію від жіразжігающєва кардіо 🤸‍♀️ [13].

Та я не хочу, щоб ти мала ілюзію щодо цілющого впливу тренувань на вісцеральне ожиріння. Інтенсивні тренування виводять жир з вісцеральної жирової тканини в кров, і, звісно, деяка частина цього жиру згорає в активних мускулах. Але це крапля в морі.

Основне завдання при боротьбі з центральним ожирінням — це не розщеплення жиру, з цим ніколи нема проблем. Основне завдання — не дозволити розщепленому адреналіном та іншими ліполітичними гормонами жиру вернутись назад в живіт. А для цього нам потрібен дефіцит калорій. Вісцеральний жир дуже чутливий до дефіциту калорій. Жир виходить в кров з живота і вже назад не вертається, адже тілу бракує енергії з їжі — от як воно працює.

❗️Отже, формула боротьби з "пивним животом": мінімізація стресу + повноцінний сон + дефіцит калорій + інтенсивні тренування = осина талія.

В мене всьо.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
1. Obesity in menopause – our negligence or an unfortunate inevitability? (Kozakowski, 2017)
2. The Role of Hypothalamic Estrogen Receptors in Metabolic Regulation (Frank, 2014)
3. Dietary energy intake across the menstrual cycle: a narrative review (Rogan, 2023)
4. Cortisol secretion in relation to body fat distribution in obese premenopausal women (Mаrin, 1992)
5. Effects of physiological hypercortisolemia on the regulation of lipolysis in subcutaneous adipose tissue (Samra, 1998)
6. Impact of Cortisol on Reduction in Muscle Strength and Mass: A Mendelian Randomization Study (Katsuhara, 2022)
7. Stress-induced hyperphagia: empirical characterization of stress-overeaters (Kaiser, 2022)
8. Leptin as a Biomarker of Stress: A Systematic Review and Meta-Analysis (Bouillon-Minois, 2021)
9. Sleep duration and five-year abdominal fat accumulation in a minority cohort: the IRAS family study (Hairston, 2010)
10. Sleep Deprivation: Effects on Weight Loss and Weight Loss Maintenance (Papatriantafyllou, 2022)
11. Effects of sleep deprivation on serum cortisol level and mental health in servicemen (Song, 2015)
12. Gluteofemoral body fat as a determinant of metabolic health (Manolopoulos, 2010)
13. Exercise training-induced visceral fat loss in obese women: The role of training intensity and modality (Zhang, 2021)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

07 Nov, 19:18


Отже, менопауза ➡️ мало естрогену ➡️ підвищений апетит ➡️ переїдання ➡️ вісцеральне ожиріння.

Усвідомлюючи, що хтось може цю інформацію використати для самооправдання, хочу уточнити: вплив зниженого рівня естрогену на апетит незначний, це просто маленький пазлик у величезній картині детермінантів центрального ожиріння.

Ти можеш сказати: "Вітя, мені 35, до менопаузи далеко, а живіт напнувся ніби я на сьомому місяці вагітності, хоч я вже як три роки монашка. Піз#иш ти, Вітя! 🤬"

Давай на хвильку забудемо про пані Менопаузу, і запросимо в нашу статтю Його Нервозність Стрес. Чи може стрес надувати живіт як святкову кульку? Може…

Вісцеральне ожиріння — одна з ключових характеристик синдрому Кушинга. А основна причина цієї хвороби — один гормон, який змушує вироблятись інший гормон в дуже великій кількості. І цей "інший гормон" — добре відомий тобі кортизол, гормон стресу. В жінок з вісцеральним ожирінням підвищений рівень кортизолу в крові [4].

Ця інформація недвозначно натякає нам, що стрес якось зв'язаний з типом фігури "яблуко" — тоненькі ручки і ножки, які відходять в різні сторони, як промені від сонця на малюнку першокласника. Але як? Як стрес змушує жир запасатись в животі?

Кортизол розщеплює підшкірний жир, але протидіє розщепленню вісцерального жиру [5]. А якщо ми добавимо сюди ще той факт, що кортизол розщеплює не тільки жир на кінцівках, а й м'язи [6], то можеш буди певен, тонкі ноги Гру з "Нікчемний я", які на собі утримують масивний тулуб — справа рук непростого стресового життя всесвітнього злодія 🦹‍♂️.

ОК, але щоб виросло здоровенне брюхо, як в того ж Гру, треба багато їсти? Так? О, так, і стрес тут великий помічник…

42% безшерстих приматів "заїдають стрес" [7]. І чим? Огірками, помідорами чи, може, курячим філе? Додамо ще один факт і все стане на свої місця: при стресі збільшується тяга до калорійної їжі [7]. То чим заїдають люди стрес, підпищик? Правильно, чикулядками, згущьонкою і чіпсами, що може легко призвести до потрапляння в тіло зайвих калорій, які відправляться прямісінько у вісцеральну жирову клітковину. Бо, як ти вже знаєш, стрес не тільки спонукає тебе зайвий раз попрацювати щелепами, а й направляє спожите на збереження в живіт.

І ніби нам мало заїдання стресу і тяги до калорійної їжі, стрес ще й знижує гормон ситості лептин [8]. А щоб тобі! 🤦‍♂️

А сон? В народі кажуть "полежи трохи, най ся сало зав'яже". Може, ми надто багато лежимо з заплющеними очима? Ні, якраз навпаки: люди, які сплять 5 і менше годин, мають більші животи, ніж ті, шо стуляють очі на 6-7 годин [9]. І це не помилкова кореляція: фізичну активність, харчування та інші фактори вчені врахували.

☝️Недостатній сон — одна з причин центрального ожиріння. Але як і чому? Які механізми?

При недосипанні рівень гормону ситості лептину знижується, а гормону голоду греліну — підвищується [10]. За#бісь! Тяга до вареників зі шкварками та іншої калорійної їжі росте [10]. Клас! І, вишенька на торті: при недосипанні в крові багато кортизолу [11]. Отже, майже все що зв'язує хронічний стрес і велике пузо має відношення і до недосипання.

А тепер скажи мені, підпищиця, якщо ти в менопаузі, вся на нервах і спиш по 4-5 годин на день, які шанси, що в тебе великий живіт? 50%? 70? А може 99%? Ми не знаємо точних цифр, але з тим треба щось робити.

ОК, зі стресом нині не просто. А спати тобі хто боронить? Та й, зрештою, ніхто силоміць хліба з повидлом до рота не пхає. Жир не накопичується з повітря, воно всьо відбувається через рот і жилудок. Мусять бути зайві калорії. Розумієш? Напрацювання конструктивних харчових звичок, харчові правила, троха якоїсь руханки — ба хто тобі то боронить робити?

продовження...👇

Мандзяк Віктор

07 Nov, 19:18


"ПИВНИЙ ЖИВІТ" В ЖІНКИ — ПРИЧИНИ І ЯК БОРОТИСЬ?

👀 В моїй попередній статті "ПИВНИЙ ЖИВІТ — МІФ чи ФАКТ?" ти прочитала, що естроген захищає від вісцерального ожиріння і про те, що накопичення жиру в животі взагалі притаманне більше чоловікам. Але коли приходить її Неминучість пані Менопауза, рівень естрогенів знижується, і вже нема кому боронити живіт жінки від зайвих калорій. Всі зайві булочки і згущьонка відкладаються в животі 🫢. В менопаузі ризик абдомінального ожиріння в жінки майже в 5 разів вищий, ніж в жінки репродуктивного віку [1].

І, можливо, справа не лише в тому, що спожиті зайві калорії жінки, яка вийшла з репродуктивного віку, зберігаються в животі, а й в самій причині зайвих калорій: естроген може знижувати апетит, роблячи мозок більш чутливим до гормону ситості лептину [2], а ще — стимулюючи виділення тонким кишечником холецистокіну — гормону, який знижує розмір порції їжі, і ще — пригнічуючи виділення жилудком гормону голоду греліну [3].

продовження...👇

Мандзяк Віктор

07 Nov, 14:16


Христина Волошин - учасниця програми "Наука і здоровий глузд"
Між фото різниця 170 днів співпраці і нового способу життя💪

170 днів
-6,3 кг та -7 см

Сторінка Христини в інста.

🔥ДО КІНЦЯ АКЦІЇ 8 ГОДИН🔥

пиши "цікавить" мені сюди➡️➡️➡️ @sport_food_life
не прощолкай😎

Мандзяк Віктор

07 Nov, 13:20


Пам'ятаєш, десь в середині статті мова йшла про те, що пивні алкоголіки споживають на 248 кілокалорій більше від звичного люду? А, може, це не зайві калорії? Може, мозкова канцелярія працює нормально і враховує кожну "пивну" калорію? Може, любителі пінного споживають 248 додаткових калорій, щоб компенсувати підвищений метаболізм, спричинений етанолом? Може, ці калорії не додаткові, а якраз в пору? Вони точно десь майже якраз, адже, переїдаючи щодень на 248 ккал, за 10 років ми б важили по 200 кілограмів. При переїданні, неважливо з алкоголем чи без, організм намагається різними шляхами спалити зайві калорії [8]. Але судячи з того, що в кожного другого на планеті зайва вага, ми їмо дуже багато. ОК, фінішуємо, бо бачу, що почав нову статтю...

РЕЗЮМЕ


Пиво якщо й має негативний вплив на талію, то він незначний. Любиш — дозуй; не любиш — не пий.
P.S. Віртуально тисну тобі руку, підпищик. В час Тік-Току люди, що готові читати довгі та складні статті — вимираючий вид 🤝

В мене всьо.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ

Література:
1. Estrogen Deficiency and the Origin of Obesity during Menopause (Lizcano, 2014)
2. Determination of estrogenic activity in beer by biological and chemical means (Promberger, 2001)
3. Beer consumption and the ‘beer belly’: scientific basis or common belief? (Schu¨tze, 2009)
4. Fluid calories and energy balance: the good, the bad, and the uncertain (Mattes, 2006)
5. The role of sugar-sweetened beverages in the global epidemics of obesity and chronic diseases (Malik, 2022)
6. Alcohol Consumption and Adiposity: A Longitudinal Analysis of 45,399 UK Biobank Participants (Inan-Eroglu, 2022)
7. The Energy Cost of the Metabolism of Drugs, Including Ethanol (Pirola, 1972)
8. Role of nonexercise activity thermogenesis in resistance to fat gain in humans (Levine, 1999)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

07 Nov, 13:20


Безумовно, мозок відчуває отримані з пінного напою калорії, але, як і у випадку з солодкою водою, здається, не повністю компенсує це калорійне навантаження, зниженням споживання їжі. Підхмелена канцелярія мозку вбиває в вентромедіальний гіпоталамус (центр ситості) помилкові цифри, і ми переїдаємо? Чи нє? І що означає "здається"?..

Чи часто ти, підпищик, бачиш огрядних алкашів? Не те щоб їх нема, але, вочевидь, серед когорти людей з девізом "П'ю, бо люблю; люблю, бо п'ю" повних людей не більше, ніж загалом в популяції сучасних безшерстих приматів [6].

Але як так? Ми ж бачили, що пивні алкоголіки споживають більше калорій. І як пояснити те кляте дослідження 1972 року, яке не йде мені з голови...🤔

В 1972 році вчені провели жорстокий експеримент, але б'юсь об заклад, учасникам він прийшовся до душі. 11 алкоголіків чоловічої статті й одну алкоголічку (мабуть, щоб розбавити пацанячу компанію) вчені зібрали в лабораторії [7]. Перший тиждень до бухла їх не допускали взагалі, зате скрупульозно занотовували все їстівне, що попадало до рота цих бідолаг, щоб визначити ту кількість калорій, яка буде підтримувати стабільну масу тіла. А тоді почалось...

Половину всіх калорій на 16 днів вчені замінили алкоголем. Половину 🫣! Для наших героїв це було раєм на Землі: халявне бухло і нормальний закусон! Вчені не уточнюють, яким саме напоєм веселили народ в цьому експерименті, але згідно з розрахунками, кожен з них споживав аналог півлітрової пляшки горілки в день, дехто навіть більше! Я думаю, це було одне з найвеселіших досліджень за всю історію людства. В результаті цієї веселої інтервенції алкаші в середньому схудли майже на кілограм. Як? Їхній калораж мав збігатись з енерговтратами. Що сталось? Про це пізніше. Дай, спочатку розкажу до кінця, що вчені витворяли в тому 1972 році…

На цьому вчені не зупинились. Там були ще два... алкоголіки...Цим двом поталанило навіть більше, їм їжу не заміняли на алкоголь, а до звичного споживання додали 2000 алкогольних кілокалорій. Це 850 грамів горілки! В сумі в тіло цих людей щодня потрапляло 4500 ккал. Як ти думаєш, сильно хлопці зажиріли? Аж ніяк. В одного з них за місяць такого п'янства-обжирання маса тіла збільшилась всього на 190 грамів. А от коли опісля цій же людині 2000 ккал з алкоголю замінили на шоколад, за два тижні він набрав майже три кіля. Що за чортівня з тим спиртом?! Як пояснити такі вражаючі результати експериментів?

Досі наші роздуми крутились довкола спожитих калорій. Але давай не забувати про другу складову енергетичного балансу — витрати енергії...

В народі кажуть: "Горівка гріє". Калорії в нашому тілі згорають з 60-відсотковою ефективністю. 40% калорій просто перетворюються в тепло, яке підтримує температуру тіла на рівні 37 градусів. Вочевидь, етиловий спирт збільшує втрати калорій з теплом [7], і тіло змушене спалювати більше білків, жирів та вуглеводів, щоб задовольнити свої потреби в АТФ (енергетичний еквівалент всього живого на Землі). Говорячи людською мовою, алкоголь підвищує метаболізм. Але не спіши, підпищик, сідати на пивну чи горілчану дієту...

За 11 років до «п’яного експерименту» вчені визначили що після споживання 0,7 г/кг етанолу (десь 100 г самогонки) в алкоголіків метаболізм підвищується на 28%, тоді як в здорових людей всього на 9 [7]. Можливо, це зв'язано з неефективною роботою печінки залежних від оковитої людей.

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

07 Nov, 13:20


Ми спостерігаємо два явища: вживання пива і великий живіт. І автоматично їх пов‘язуємо причинно-наслідково. А як працює уява! Пиво попадає в жилудок, і найкоротшим шляхом, минаючи кровообіг, всмоктується у вісцеральну адипозну тканину (жир в животі). Там же рукою подати. Або: в пиві є фітоестрогени, які сприяють накопиченню жиру в животі. Хоча добре відомо, що естрогени захищають від вісцерального ожиріння [1]. Та й кількість фітоестрогенів в пиві мізерна, з практично відсутньою біологічною активністю [2]. Нехай тебе не вводить в оману назва "фітоЕСТРОГЕН", ці сполуки навіть не стероїди, відповідно, не здатні впливати на ядро клітини. Короче, не сци, підпищик, пиво не зробить з тебе жінку, корінець не відсохне, ще одна дірка в тілі не з'явиться.

То де правда? Звідки береться великий живіт?

Накопичення жиру в животі — це так званий андроїдний тип відкладення жиру, тобто він притаманний більше чоловікам. Дуже шкідлива штука, до речі, і одна з причин, чому чоловіки живуть менше від жінок. Вісцеральним ожирінням страждають більше чоловіки ніж жінки, і пиво теж п'ють більше чоловіки. І мимоволі здається, що саме пиво і є причиною великого живота.

Але ми викидаємо з нашого наративу факти, які нам його псують. А саме, що є ціла армія жінок, які зловживають пивом, а "пивного живота" не мають (їх, як я вже сказав, естрогени захищають). Ми не помічаємо чоловіків, які літрами п'ють пиво, і залишаються стрункими. Бо це псує нам нашу гарну історію про «пивний живіт». Ми тикаємо в пузо хлопа, що любить пиво зі словами: "То в тебе від пива" 🫵.

Ми не враховуємо, що ті, що зловживають алкоголем, загалом ведуть нездоровий спосіб життя, що є, безумовно, важливою причиною як ожиріння загалом, так і його вісцерального типу.

Пиво не містить в собі якихось речовин, що сприяють накопиченню жиру. Це харчовий продукт, в якому є калорії, як і в яблуці чи в картоплі, і якщо тими калоріями зловживати, в чоловіка буде рости брюхо. З таким же успіхом можна великий живіт наректи "вареничним животом" чи "кефірним" 🧐.

ОК, підпищик, ми вже знаємо, що в чоловіків жир в животі накопичується від надлишку калорій. Чи може пиво посприяти цьому надлишку?

Вчені порівняли животи тих, що не п'ють пиво взагалі, і тих, що вливають в себе більше літра гіркого пінного напою щодня. В перших талія в середньому 92,8 см; в других — 95,6 [3]. Різниця незначна, але вона є, і може бути зумовлена тим, як я вже сказав, що любителі пива, зазвичай, ведуть не особливо здоровий спосіб життя.

В 100 грамах світлого пива 45 кілокалорій. 45 ккал — це половинка ЗОЖ-ПП зеленого яблука. Це ніщо. Але давай не будемо себе дурити, найменша порція пива — 0,33 л, та й мало хто зупиняється на таких "дитячих" дозах.

Короче, люди часто п'ють пиво літрами. Літр пива — це вже 5 великих яблук. А зараз дай мені інтуїтивну відповідь: що зробить тебе більш ситим, 5 середніх яблук чи літр пива? Яблуко треба жвати, потім воно затримується в жилудку, давить на його стінки, що мозок інтерпретує як "Нам дали їжу, можна розслабитись і ввімкнути відчуття ситості та вимкнути гидотне відчуття голоду". Пиво пролітає через шлунок в мить, і от ти вже шукаєш кущі, аби відкрити краник і випустити в природу зайву рідину.

І це не фантазії на тему, "рідкі калорії" дійсно погано стимулюють ситість (до речі, це не стосується молочки і супів. Запивай, підпищик, зупу молоком — будеш стрункий як бамбук) [4]. Але підожди...

Калорії пива — це вуглеводи і спирт. Якщо людство твердо впевнилось в тому, що вуглеводи спожиті в розчині, погано насичують, що призводить до переїдання [5], що ми знаємо про розчин спирту? Точніше, про розчин вуглеводів та етанолу, чим і є пиво.

Вчені порівняли, скільки в середньому споживають калорій з їжі ті, що не п'ють пива, і ті, що поглинають його більше літра в день. Виявилось, що споживання більше літра пива в день знижує калорійність раціону на 278 ккал... якщо не враховувати самого пива [3]. А якщо доплюсувати "пивні" калорії, то пивні алкоголіки отримують на 248 ккал більше. Яким чином ця інформація може дати відповідь на наше питання: "Чи добре насичує пиво?"

продовження👇

Мандзяк Віктор

07 Nov, 13:20


ПИВНИЙ ЖИВІТ — МІФ чи ФАКТ?

Велике, заокруглене пузо, що створює своєму власнику неабиякий дискомфорт при акті зашнуровування взуття, в простонародді обзивається пивним животом. Вважається, що такі животи виростають у відповідь на вживання пива. Х#йтам… 🙄

Звідки взявся цей міф?

Зі спостережень. Ми, люди, падкі до пояснень. Ми "знаємо" причину будь-якого явища. І навіть якщо не знаємо, все одно знаємо. Людина не запрограмована на фразу "я не знаю". Створюючи наративи, ми автоматично пов'язуємо між собою явища, які відбулись в один і той же часовий проміжок: великий живіт від пива, бо люди з великими животами п'ють пиво — все сходиться. За#бісь! 👍

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

07 Nov, 08:58


Олександра Каралаш - учасниця програми "Наука і здоровий глузд" за 57 днів схуднула на 8,5 кг та звузила талію на 11 см😉

🎁ОСТАННІЙ ДЕНЬ АКЦІЇ -60% НА ПРОГРАМУ🎁

хочеш так само?
пиши «цікавить» мені сюди ➡️➡️➡️ @sport_food_life

не прощолкай😉

Мандзяк Віктор

06 Nov, 19:01


🟢 Лайфхак 3: Поєднай бажане з веселощами

Їжа в контексті веселощів покращує вподобання такої їжі [1] А яка в нас, підпищик, їжа асоціюється з веселощами? Шо ми їмо на забавах? Га? Торти, ковбаси і всякі Олів'є — це ще з дитинства в нас асоціюється зі святом, а отже посилює нашу тягу до такої їжі.

Діти люблять ігри, користуйся цим. Ложка за маму, ложка за сусіда — працює. Нарізати овочі різними фігурками —працює. Дозволити дитині взяти участь в приготуванні їжі, а потім спожити цю вищу кухню — працює. Влаштувати двобій між огірком і морквою, а потім з'їсти переможця — працює. Мозок дитини запам'ятає: огірок = прікольно, а прікольно треба повторити.

🟢 Лайфхак 4: Поєднай бажане з голодом

Сократ казав, голод — найкраща приправа до їжі. Голодному смакує все, і запам'ятовується мозком як смачне [3]. Звісно, якщо дитина постійно хапає зі столу печенюшки (які, якогось х#я, на ньому лежать), залазить в холодильник, подивитись чи мама поновила запаси його улюблених солодких йогуртів Растішка Вісцерального Жиру, тобто харчується імпульсивно, то по справжньому голодною вона буває рідко.

Дай дитині добре проголодатись, а тоді постав перед нею те, що вона не любить, але вартувало би полюбити. Сократ не дасть збрехати, дитині засмакує, і з часом вона захоче таке їсти не будучи й дуже голодною.

☝️ ТРИ СЛОВА НА КІНЕЦЬ

За замовчуванням великі та маленькі люди люблять енергетично щільну (калорійну) їжу. А щоб полюбити їжу, яка покращує здоровля і фігуру, потрібно докласти зусиль.

Звичка має велику силу. Корисні звички твоя дитина може пронести через все життя (погані теж). Хай ці 4 лайфхаки допомагають тобі формувати у свого чада звичку харчуватись здорово і різноманітно.

В мене всьо.
Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

P.S. Ці ж лайфхаки можна (треба) застосувати по відношенню і до дорослої людини, тобто до подружжя, коханки, брата, свата і себе коханого (всім їм з турботою дай почитати цю статтю, а собі збережи, щоб потім освіжити в пам'яті).

ЛІТЕРАТУРА:
1. Children’s Preferences for High-Fat Foods (Birch, 1992)
2. Eating as the "means" activity in a contingency: Effects on young children's food preference (Birch, 1984)
3. Conditioned Food Preferences (Capaldi, 1992)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

06 Nov, 19:01


Яку ще їжу любить дитина? 🤔 Ту, з якою вона знайома. Ні, не та жовтобока грушка з сусідського садка, яку вона бачить дорогою до школи, а їжа з якою вона знайома, так би мовити, особисто — та, яку вона відчула на смак. Люди, а ще більше маленькі люди, харчові неофоби. Діти вкрай примхливі в плані їжі, бо вони біологічні машини... машинки. Звісно, біологічній машинці потрібні калорії, але не менш важливо не запхати до рота чогось отруйного, зіпсованого чи неїстівного.

Єдиний смак, якого не бояться діти —солодке. Гірке сприймається як отруйне, кисле — як зіпсоване або нестигле, а до солоного дітям взагалі байдуже. Тому фраза "Мій Василько не любить овочі, рибу, м'ясо, фрукти та гречку" — це ні про що. Він не любить, бо він обережна біологічна машинка 🙈.

Ми, батьки, відповідальні за те, що наші діти полюблять. Відповідальні за те, які харчові звички вони понесуть в доросле життя. І це той випадок, коли пускати справу на самотік не варто. Адже за замовчуванням людині, великій чи малій, калорійна їжа смакує більше, ніж некалорійна.

І якщо твоя дитина причаститься до цукрованої води замість звичайної води; до яблучного пирога — замість яблука; сметани — замість кефіра; булочки —замість цільнозернового хліба; чіпсів - замість печеної бульби, вірогідність нажити зайві кілограми в неї збільшена в рази, якщо не в десятки разів.

ОК, діти не люблять незнайому їжу. І, мабуть, обіцяні золоті гори за спожитий огірок, не призведуть до того, що у 18 років твоє чадо наб'є татуху "FANAT OGIRKIV 🥒".

По-перше: обіцянки винагороди за їжу знижують вподобання цієї їжі [2], а по-друге, щоб дитині полюбити нову їжу, якщо вона не надто смачна, її треба спожити 8-10 разів [1].

Тому нам потрібен науковий підхід, а саме (я тебе здивую) Павлов зі своїми умовними рефлексами вкупі зі Скіннером і Ватсоном (не тим що кєнтувався з Холмсом). Про класичне обумовлення почитаєш самостійно, бо це нудно, а я таке не люблю, тому перейду відразу до практичних питань, а саме до обіцяних лайфхаків…

🟢 Лайфхак 1: Поєднай бажане зі смачним

Якщо ти хочеш, щоб твоє чадо полюбило певну їжу, поєднай її з їжею, яку воно вже любить [3]. Твоя дитина любить парові катлєти? — поклади на тарілку до них помідори. Їй смакує гуляш? — додай гречку. Вимагає картопляне пюре? — пюре із запеченим лососем, сір.

Але часовий проміжок між потраплянням до рота "смачної" і "корисної їжі" повинен бути не більше 9 секунд. Тобто, першу ложку — пюре за маму ➡️ другу ложку — риба за тата ➡️ пюре за бабу ➡️ рибу за Тузіка.

🟢 Лайфхак 2: Поєднай бажане з калоріями

Ми вчимо свій організм любити певну їжу завдяки метаболічним ефектам, які вона викликає в організмі.

Алкоголіку смакує об'єктивно гидотна на смак горілка через "звеселяючі" ефекти, які вона викликає. Ми долаємо свою вроджену відразу до гіркого смаку і жити не можемо без кави, бо кофеїн нас стимулює. А одна з причин, чому нам смакує калорійна їжа — велика кількість життєдайної енергії, яка появляється в крові після її споживання.

Ми вчимось любити певну їжу, як і фільми жахів, шопінг, азартні ігри, спорт, с#кс, цигарки, через різні плюшки які вони нам дають, і які ми не завжди усвідомлюємо.

Усвідомити, що у твоїй крові плаває дох#я глюкози неможливо, але організм запам'ятає, шо ти пхав до рота десятки хвилин тому і змусить тебе це полюбити. І як ми можемо цим скористатись?

Якщо я з'їм броколі, і відразу за ним чебурек, звідки організму знати, що з двох продуктів принесло багато калорій? Нізвідки 🤷‍♂️. Тому поєднай в одному прийомі їжі своєї дитини "смачну" і "корисну" їжу, і дитина полюбить "корисну". Мед з вівсянкою чи кисломолочний сир з варенням — ідеальні приклади.

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

06 Nov, 19:01


ЯК ЗРОБИТИ ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ЗДОРОВИМ? 4 ЛАЙФХАКИ

Яку їжу люблять діти? 🧐 Насамперед солодку [1]. Любов до солодкого вроджена, а в маленьких діток ще й загострена. Виробники солодких газованих вод, від гіганта Coca-Cola до ТМ Солодуся-Ху#ся, добре знають, що 10%-ий розчин цукру найбільш смакує безшерстому примату. А приматику? Для дітей тут працює правило "чим більше — тим краще", дай мені солодкого, більше і частіше. Три столові ложки цукру в склянці молока? Ням.

До речі, щодо "більше". Задумайся, підпищик, ти в літню полудневу спеку, гуляючи зі своєю семилітньою доцею, купуєш вам обидвом ідентичне морозиво, ідентичної ваги, в ідентичній обгортці, хоч вага ваших тіл різниться в 4 рази.

Хочеш побути на її місці? З'їж чотири морозива за раз. І прошу тебе, не вумнічай мені про растущій організм, процеси розвитку організму потребують до смішного мало калорій.

продовження...👇

Мандзяк Віктор

06 Nov, 15:45


Марина Мех - учасниця програми «Наука і здоровий глузд»

Між фото різниця 368 днів співпраці💪
За цей час Марина схуднула на 45,3 кг (110-64,7) та звузила талію на 46 см (116-70)
Марина тренувалася вдома з вагою власного тіла.
Вживала солодке і смачненьке.

Зріст: 165см
Вік: 37 р

🔥ДО КІНЦЯ АКЦІЇ -60% ЗАЛИШИВСЯ 1 ДЕНЬ🔥

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди➡️➡️➡️ @sport_food_life

Мандзяк Віктор

06 Nov, 11:47


ЧОТИРИ АРГУМЕНТИ ЇСТИ ПЕЧІНКУ

В той час як людям намагаються продати концентрат насиченого жиру (масло гхі) або звичайні сушені ягоди (ягоди годжі) під лейблом суперфуда, попі#ділінькаємо про справжній суперфуд - печінку.

Говоритимемо про яловичу печінку, хоча хімічний склад свинячої чи курячої схожий.

Хоч я не люблю слово "суперфуд", бо воно створює ореол якоїсь надкорисності певного продукта, та все ж таки із пєсні слов нє викінєш: печінка - суперфуд.

АРГУМЕНТ 1
В 100 грамах печінки цілих 20 грамів білка. А це означає, що печінка:
1) ситна;
2) змушує твоє тіло спалювати багато калорій щоб засвоїтись (для задротів, білок має високий DIT);
3) позитивно впливає на твою мускулатуру, а отже, і на контури тіла.

АРГУМЕНТ 2
В печінці білок найвищої якості. PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) - показник, який визначає засвоюваність і повноцінність амінокислотного складу (амінокислоти - цеглинки, з яких складається білок) білків різної їжі, для білків печінки складає "одиницю", що є найвищим показником, на рівні еталонного іічка. Короче, в печінці ідеальний білок.

АРГУМЕНТ 3
Всьо 3,5% жиру робить печінку дієтичним джерелом білка - 135 калорій в 100 грамах. Браво, печінка!

АРГУМЕНТ 4
Печінка ссавців - орган, в якому тіло зберігає важливі речовини, зокрема вітамін В12. Мене веселить, коли в намаганні продати підпищику мед (що по суті цукор), пасічники розпинаються, розказуючи про неймовірну кількість вітамінів і мінералів в романтичному продуктів бджолярства. В меді багато вітамінів, звісно, але кожен з них представлений в такі смішній кількості, що воно не має жодного практичного значення для людини. А от печінка - один з найпоживніших продуктів харчування людини: в 100 грамах яловичої печінки 18 добових норм (!) вітаміну А; 34 добових норм (!) вітаміну В12; дві третини вітаміну В9; 2/3 - фосфору; третина необхідного заліза і купа інших незамінних речовин.

КОЛИ І З ЧИМ ЇСТИ ПЕЧІНКУ?
Коли хочеш і з чим хочеш ("коли шо і з чим можна їсти?" - одне із самих тупих питань, яке я від вас чую).

ВИСНОВОК В ТРЬОХ СЛОВАХ
Печінка куряча, яловича чи свинна - дієтичний високобілковий продукт з високою поживною цінністю, рекомендовано до вживання Мандзяком Віктором всім, хто слідкує за фігурою і піклується про здоровля.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

ЛІТЕРАТУРА:
Читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

06 Nov, 08:15


Богдан Кривокульський - учасник програми «Наука і здоровий глузд»

Між фото різниця в 225 днів💪 За цей час -27кг та -25см

Сторінка Богдана в Instagram.

🔥ДО КІНЦЯ АКЦІЇ -60% ЗАЛИШИВСЯ 1 ДЕНЬ🔥

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди➡️➡️➡️ @sport_food_life

Мандзяк Віктор

05 Nov, 21:45


ЯК БОРОТИСЯ З ГОЛОДОМ? - ТРИ ЛАЙФХАКИ

Голод - це слово, яке означає, шо підпищик хоче ням-ням, а точніше - неприємне відчуття бажання їсти. Давай розбиратись, як зробити так щоб позбавити підпищика, який хоче бути вузьким на рівні пупця, цього гидотного надокучливого досвіду. Отже, три лайфхаки від голоду. Попі#дували!

ЛАЙФХАК 1: ДОМОВСЯ ІЗ СОБОЮ КОЛИ ТИ МАЄШ ЇСТИ
Те, що люди називають голодом, далеко не завжди відображає фізіологічну потребу в калоріях. Нас оточує смачнюща їжа: на столі лежить понадкушуване дітьми вівсяне печиво, а в холодильнику чекає свого часу ковбаса салямі. Воно наскільки смачне, що не потребує справжнього голоду, воно смакуває навіть коли ми ситі. Якщо в тебе нема чітких розпланованих прийомів їжі, то як тільки занудьгуєш, занервуєш, засумуєш, мозок рефлекторно викличе думки про смачненьке, створить бажання і потягне твою руку до печива чи клямки холодильника. І це якраз те бажання, яке ти чомусь називаєш голодом. Боже, підпищик, до чого ж бідний в тебе словарний запас! Ні, то не голод, то умовно-рефлекторна реакція. Ти завчив себе реагувати на нудьгу пряниками, як Павлов вчив своїх псів виділяти слину на лампочку.

Домовся із собою, скільки разів в день і коли ти маєш їсти. Домовся і дотримуйся! Залізне слово дай собі. Умовно-рефлекторні потяги ігноруй, і з часом вони щезнуть (згаснуть, мовою науки). Хочеш пряник - перехочеш! А як же кіно без попкорну? Так як з ним, тільки без. А солоденьке до кави можна замінити на каву... просто каву.

ЛАЙФХАК 2: ЗАЙМИСЬ ДІЛОМ!
Якщо твій "голод" - то просто рефлекс, який виникає, коли тобі скучно, то... не живи скучно. Бінго! Мозок - то машина для задоволення потреб. Якщо в тебе нема ніяких інших потреб, то мозок задовільнятиме постійно одну потребу - харчову. Невже ти не хочеш саморозвитку, здоровля, краси, сексу, спілкування, кар'єрних звершень? Га? Чому не читаєш, не вчиш англійську, не пі#ділінькаєш з кєнтами, не молодиш дівок/хлопів, не робиш "холодні продажі", не опановуєш нові навики? Га? Чому твій мозок не занятий ділом? Де ти знаходиш час на настирні безперервні думки про ковбасу і пряники?

Справа в тому, що мозок, який занятий конкретним ділом, не може захотіти ковбаси. Хіба якшо те діло - якась галіма зал#па, яка тобі нецікава. Тоді інше питання: а навіщо ти робиш те, що твій мозок лінується робити? То такий метод самаістязанія?

Віднайди в житті те, що любиш, від чого тарчиш, і нав'язливих думок про їжу стане менше.

ЛАЙФХАК 3: ЗРОБИ СВОЄ ХАРЧУВАННЯ СИТНИМ
Ти можеш бути голодним дійсно, якщо твоя їжа неситна. А яка їжа ситна, підпищик? Сало, жирне мнясо, катлєти і київський торт? Нам здається, що калорійна їжа ситна, але наука і здоровий глузд так не гадає. Поясню...

Нас не колише, чи ситна порція торта, бо вона явно ситніша від порції бульби. Нас цікавить ситність ОДНІЄЇ КАЛОРІЇ в продуктах. Нам важливо не те, як нас насичує 100 грамів бульби, а яку ситість викликає 100 калорій з бульби. Бо ситими ми хочемо бути, щоб не переїдати, а переїдання - це не про кількість їжі, а про калорійність.

Поясню на рівні ясельної групи. 100 грамів сала ситніше, ніж 100 грамів бульби, але так як в салі в 10 разів більше калорій, виникає питання: 100 грамів сала в 10 разів ситніше, ніж 100 г картоплі? Відповідь: звісно, ні.

ОК, то яка їжа ситна?
Низькокалорійна, багата білком і клітковиною. Відповідно, овочі, фрукти, бобові, крупи, бульба (не фрі), нежирне мнясо, риба, яйця, нежирна молочка - це все їжа, яка добре насичує В ПЕРЕРАХУНКУ НА ОДНУ КАЛОРІЮ. Харчуйся на основі такої їжі, і будеш стрункий. Адже така їжа не тільки ситна, а й менш смачна від тортів і ковбас - нею не хочеться "заїдати нудьгу", про що ми пі#ділінькали в лайфхаках 1 і 2.

Всьо, подякуй Богу за Вітю.

ЛІТЕРАТУРА:
Читай буквар.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати цей світ

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

05 Nov, 19:12


ЯК БОРОТИСЯ З ГОЛОДОМ?🥷

Мандзяк Віктор

05 Nov, 11:48


Чому я знову зачіпаю тему дитячого харчування? 3/4 людей з ожирінням мають проблеми з вагою з самого дитинства, і тільки 10% дітей з нормальною масою тіла виростають в дорослих з ожирінням [1].

Ти скажеш, генетика. Я ствердно хитну головою, але додам щось про культуру харчування і фізичної активності в сім'ї, і ще дещо…

Чи цікаво тобі, підпищик, як організм регулює кількість жиру в тілі? Не цікаво? Прийдеться потерпіти 🤷‍♂️, буду розказувати.

Жирова тканина виробляє гормон ситості лептин, який інформує мозок про енергетичний статус: скільки жиру в організмі та чи достатньо їжі ми споживаємо.

Чим більше жиру на сраці та боках, тим більше гормону ситості☝️. Виглядає так, ніби організм цим гормоном захищає себе від ожиріння. У тебе мало би появитись питання: а чому тоді так багато повних людей довкола?

Ожиріння — це хронічний запальний процес невисокої інтенсивності. Запалений мозок не відчуває гормон ситості. Окрім того, при ожирінні лептин не може пройти фейс-контроль мозку — гематоенцефалічний бар'єр.

Лептин — це захист не від переїдання, а від недоїдання. Ти здивуєшся: як гормон ситості може захищати від недоїдання? Слухай далі…

Коли ми худнемо, в нас зменшується кількість фабрики зі створення лептину, тобто жиру в тілі стає менше. Схема наступна: менше жиру в організмі ➡️ менше гормону ситості ➡️ більше хочеться їсти. Голод, як результат нестачі лептину — потужний стимул шукати щось поживне.

Коли вище я тобі казав, що при зменшенні кількості жиру в організмі зменшується продукція лептину, я спростив.

Вироблення лептину залежить не так від кількості сала на ваших боках, як від об'єму жирових клітин адипоцитів [2]. Великий адипоцит продукує багато гормону ситості, маленький — мало.

Задачка рівня 3 класу:

У Каті 20% жиpу в організмі, у її коліжанки Лесі теж. Кількість адипоцитів в Катиному тілі невисока, але вони всі великі як кавуни (якщо дивитись під мікроскопом, звісно). А Леся, навпаки, має багато дрібних адипоцитиків.

Питання: хто з них в близькому майбутньому має великі шанси стати круглим, як Колобок?

Леся, звісно, Леся. В неї маленькі жирові клітини, які синтезують мало лептину. Леся постійно хоче їсти. В неї апетит буде підвищений, аж допоки її адипоцити не наповняться жиром і зрівняються в розмірі з Катиними. Але так як їх в Лесиному тілі набагато більше, до того часу вона вже стане Колобком.

А до чого тут пі#дюки? 🧐

Кількість жирових клітин формується в дитячому віці, і десь з 20 років аж до смерті залишається практично незмінною [1], якщо нема явного ожиріння. Якщо дитина переїдає, організм змушений утворювати багато нових адипоцитів, аби зберігати в них жир, як мед в сотах. Саме час вернутись до Лесі…

Леся була пухкенька в дитинстві. Рідні раділи цьому, особливо бабця по татовій лінії. Вона виросла з великою кількістю жирових клітин, які тепер прагнуть заповнитись жиром. Леся худне, адипоцити зменшуються і виробляють мало гормону ситості. Леся голодна, переїдає і знову стає колобком, і починає все з початку…

Насправді не все так страшно, як прозвучало в попередньому абзаці. Самоконтроль, конструктивні харчові звички і руханка якась — все це в сумі допоможе контролювати масу тіла власникам великої кількості адипоцитів. Прийдеться працювати над собою.

Життя — складна штука, і наше завдання, завдання батьків — підготувати дітей до нього. В їхньому житті буде багато викликів, не створюймо штучно ще один — вічну боротьбу із зайвою вагою. Повторюсь ще раз, діти — пластилін, з якого ми ліпимо, гарячий пластилін, який остигає з кожним днем. Ліпи поки теплий.

В мене всьо.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати реальність

Література:
1. Dynamics of fat cell turnover in humans (Nature, 2008)
2. Long-term prospective and controlled studies demonstrate adipose tissue hypercellularity and relative leptin deficiency in the postobese state (J Clin Endocrinol Metab, 2005)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

25 Oct, 20:15


П'ЯТЬ ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛ ЗДАРОВАВА ОБРАЗА ЖІЗНІ

Коли ти був піз#юком, дорослі придумували тобі правила - чистити зуби двічі на день, їсти рідке для жилудка і срати в унітаз, а не на підлогу. Це називається вихованням. Ти виріс, всьо, ніхто тебе вже не виховує, і якщо хтось і встановлює тобі правила, то тільки бос Петро Васильович, правила, які вигідні йому. Всім чхати на тебе, підпищик. Ох і ах. І якщо ти хочеш талію ввігнуту, а здоровля богатирське, мусиш створити собі правила сам. Бо то твоє "з понеділка починаю нове життя" працює рівно... до вівторка. Якщо ти хочеш щоб бажана поведінка відтворювалась регулярно, ЗРОБИ ЇЇ ПРАВИЛОМ. Чіткі правила не будуть тебе змушувати вмовляти себе шось робити. Ні, є правило - треба виконувати. Зрештою в дитинстві ти не торгувався з собою чистити зуби чи ні, не пояснював собі щораз, що пломби дорогі, а дантисти - садисти. Ні, ти чистив зуби, бо це правило, а правило не обговорюється.

Сьогодні я тобі дам декілька важливих ЗОЖ-правил, які дійсно мають значення, на відміну від "тьоплай вади с лімонам" і "фрукти в пєрвую палавіну дня". Дам тобі правила, які працюють.

Припіз#овуйся ремньом безпеки, ми рушаємо в країну науки і здорового глузду!

ПРАВИЛО 1: Я ЇМ ЛИШЕ ЗА СТОЛОМ
Сучасний люд відкриває шлюзи для калорій беззупину: вдома, за рогом в булочній, в машині, в кіно, на дивані, в спальні, розмовляючи по телефону з коханкою, кохаючись з коханкою. Це суттєво збільшує кількість поглинутих калорій, а вслід за цим - обхват талії. Досить! Обіцяй собі їсти лише за столом, без телефона в руках. Лише ти, стіл і їжа. Залізне правило!

ПРАВИЛО 2: Я ЇМ ЇЖУ КОНКРЕТНУ КІЛЬКІСТЬ РАЗІВ В ДЕНЬ
Ти можеш їсти п'ять разів невеликими порціями, або двічі на день "пєрвоє, второє і кампот з десертом". Вирішувати лише тобі, з точки здоровля байдуже: часто, але мало чи багато але рідко. Але. Визнач кількість прийомів їжі, визнач приблизно час кожного прийому, назви кожен з них (наприклад, докоханковий, післякоханковий, переджінковий), і всьо: з'їв свій післякоханковий салат і чекаєш вечірнього переджінкового зеленого борща. Ніякої їжі поміж обумовленими прийомами їжі. Інакше як і при недотриманні першого правила - зайві калорії набігатимуть за день. Навіть якщо кум запросив на свіжину. Ні, правило!

ПРАВИЛО 3: Я НЕ П'Ю ЦУКОР
Коли-фанти, соки, кампоти, кваси-х#яси - цукровані води, які дають тілу зайві калорії без ситості. Яблуко дасть ситість, сок - нє. А якщо нема ситості - є голод. Є голод - є переїдання. Воно тобі тре? Правило: ніякого цукру у воді. Хочеш пити - напийся води.

ПРАВИЛО 4: 7000 КРОКІВ ЯК ОТЧЕ НАШ
Ходьба - найпростіший спосіб спалити калорії. Просте правило, яке вкрутить тобі пропелер в сраку: "я не ляжу спати, поки в застосунку здоровля не буде вказано, що я пройшов 7 тисяч кроків". Повір, і машину запаркуєш подалі від входу в торговий центр, і на зупинку швидше вийдеш з маршрутки, і за пивом поїдеш на ногах. А ввечері, на подив рідним, ходитимеш по хаті взад-вперед, поки не побачиш "7000", така то сила - ПРАВИЛО.

ПРАВИЛО 5: ПОРЦІЯ ОВОЧІВ І ФРУКТІВ ЩОДНЯ
Овочі і фрукти низькокалорійні, заповнюють собою жилудок, лишаючи менше місця для вареників з капустою. Пообіця щодня з'їдати мінімум по одній порції овочів і фруктів. Їж їх на початку, наприклад, "післякоханкового" і "переджінкового" прийому їжі, коли ти ше голодний, щоб більше смакували і полюбились з часом.

Почни з цих п'яти простих правил. Інтегруй їх в своє життя, сумлінно виконуй, і з часом вони стануть звичками. Далі. Читай мої статті, і на основі них створюй нові правила. Повір, я публікую лише перевірені і науковообгрунтовані інструменти. Пройде час, спосіб твого життя непомітно зміниться, а з ним і обхват талії, здоровля, енергійність і якість життя. А якщо проживеш на пару років більше, пообіцяй, що в ці "додаткові" роки життя кожного вечора дякуватимеш Богу за Вітю.

Всьо.

Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати реальність

ЛІТЕРАТУРА:
Нема, читай буквар.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

24 Oct, 20:10


🍕ЧОМУ ТИ МАЛО ЇСИШ, АЛЕ НАБИРАЄШ ЗАЙВУ ВАГУ?

Мандзяк Віктор

23 Oct, 16:12


Я вже тобі писав, що тіла фізично активних людей краще розуміють, скільки треба їсти, щоб талія лишалась вузькою. Ні, не ти це розумієш, а твоє тіло так налаштовує апетит і голод, щоб ти не переїдав [1].

А от щоб показати ще одну цілющу талієзвужуючу силу фізкультури, я мушу тобі в двох-трьох словах розказати про те, як організм силкується зберегти твою талію вузькою під тиском баняка вареників на сніданок і палки ковбаси на вечерю.

Кількість жиру в тілі регулює мозок 🧠 — желеподібна субстанція, старанно схована під міцною черепною коробкою. Він постійно отримує інформацію від жирової тканини про кількість стратегічних запасів калорій, які та в собі зберігає. Як? Жирова тканина виробляє гормон лептин відповідно до свого розміру: багато жиру в тілі — багато лептину; мало жиру — мало лептину.

Коли талія поза метр в обхваті, а підлога на кухні прогинається під натиском центнера ваги тіла, лептину багато, і мозок МАВ БИ розуміти, що стратегічних запасів дох#я... задох#я, і МАВ БИ знизити апетит і підвищити метаболізм, щоб тіло не стало надто габаритним, неповоротким і, як результат, смачним обідом для палеолітичного тигра. Але чому люди роз'їдаються до 150, а інколи й до 200 кілограмів?

Бо система регуляції обхвату талії підпищика була створена для палеоліту, а не 21 століття. Сучасна людина дорвалась до калорій 🍔. Під натиском величезного потоку калорій, які регулярно і системно надходять в тіло, мозок починає погано чути сигнали жиру: він стає нечутливим до лептину (лептинорезистентність). Сліпий мозок гадає, що в 100-кілограмовому тілі надто мало запасів калорій, і не знижує апетит. А до чого тут фізкультура? Терпіння, підпищик, терпіння...

Коли ти, напружуючи свої біцепси-тріцепси 💪, енергійно ворушиш своїм тілом, мускулатура виділяє в кровообіг гормоноподібну речовину інтерлейкін-6 (IL-6). На щурах було показано, що цей білок покращує чутливість мозку до лептину [2]. Тобто, якщо людина із зайвою вагою починає рухатись, мозок прозріває: "Йохана-бабай, так, виявляється, в нас запасів енергії на три роки наперед!", і знижує апетит.

Більше того, на тих же маленьких хвостатих істотах було показано, що IL-6 незалежно від покращення лептинорезистентності, знижує апетит [3].

А щоб тебе остаточно змотивувати ворушити тілом, скажу наступне: після тренування концентрація IL-6 в крові зростає в... 100 разів [3].

Так, люди — не щури. Але вчені ставлять експерименти на цих ссавцях не тому, що турбуються про фігуру гризунів, а тому, що добре знають, що з точки зору ожиріння ми дууууууже схожі з ними [4].

✍️ ВИСНОВОК В ДВОХ СЛОВАХ

Тренування — це не банальне спалювання калорій. Незважаючи на те, що організм прагне компенсувати втрачені на тренуванні калорії, підвищуючи апетит і знижуючи дещо обмінні процеси (про що я тобі писав раніше), продукція активними м'язами інтерлейкіну-6 покращує чутливість до лептину, сприяючи схудненню. Отже, фізкультура і підвищує апетит, і знижує його, якщо є лептинорезистентність. Знаю, дещо складно і заплутано, але наука... це складно і заплутано. Короче, воруши тілом, то корисно для фігури, з якого боку не глянь.

В мене всьо.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати реальність

ЛІТЕРАТУРА:
1. The ability of habitual exercise to influence appetite and food intake in response to high- and low-energy preloads in man (Long, 2002)
2. Exercise Improves Insulin and Leptin Sensitivity in Hypothalamus of Wistar Rats (Flores, 2006)
3. Exercise Improves Insulin and Leptin Sensitivity in Hypothalamus of Wistar Rats (Flores, 2006)
4. Obese Humans and Rats (Schachter, 1974)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

23 Oct, 16:12


ФІЗКУЛЬТУРА ДЛЯ ПОХУДАННЯ — ТО ПРОСТО СПАЛЮВАННЯ КАЛОРІЙ?

Обхват твоєї талії залежить від того, скільки калорій ти їсиш і спалюєш. Але мускульна робота — то не банальне спалювання калорій. Мотиляння кінцівками впливає на те, скільки ти їсиш. Поясню...

продовження... 👇

Мандзяк Віктор

23 Oct, 13:47


403 дні нового життя в Олі 🥰
Оля Татарська-Гринчук стала ще на крок ближча до своєї цілі.

💬❤️«Бо так по відчуттях, як я почуваю себе зараз, я себе ще ніколи не почувала. Я просто розумію, що ця програма - це найкраща інвестиція в себе і найважче в ній було наважитись на перший крок»


За цей час Оля схуднула на 21,8 кг та звузила талію на 36 см.
Тренується вдома 3-4 рази на тиждень, також їсть солодке і смачненьке🍩🍔

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди ➡️➡️➡️ @sport_food_life , на тебе чекає вигідна пропозиція😜

Мандзяк Віктор

21 Oct, 17:31


ШО РОБИТИ, КУДА БІГТИ? 😱

Смакові рецептори і "дофамінова чутливість" з часом відновлюються, коли їжа стає менш калорійною. Споживай звичайну природну їжу як основу раціону, і з часом ти її полюбиш.

Ми щодня приймаємо близько 200 харчових рішень. Вони не завжди усвідомлені і спираються на досвід, зокрема звички: що і де я їв вчора, після вчора і взагалі останнім часом буде впливати на те, що я їстиму сьогодні. Автоматизми — лінивий мозок не хоче кожен раз розмірковувати, що краще покласти до рота, він спирається на вчорашні рішення. Їж сьогодні здорову їжу, щоб завтра це стало автоматизмом.

Отже харчуючись на основі звичайної їжі природньої їжі — овочі, фрукти, крупи, цільнозернового хліба, бобові, молочні продукти меншої жирності, м'ясо і риба — така їжа з часом не тільки буде смакувати краще, а й стане звичною. І радості від їжі буде достатньо, і талія буде достатньо вузькою, щоб ти був здоровий і вдоволений своєю фігурою.

От що таке наука і здоровий глузд!

В мене всьо.
Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати реальність

ЛІТЕРАТУРА:
1. Reward Mechanisms in Obesity: New Insights and Future Directions (Kenny, 2011)
2. Recent fat intake modulates fat taste sensitivity in lean and overweight subjects (Stewart, 2012)
3. Confection Confusion: Interplay Between Diet, Taste, and Nutrition (May, 2021)
4. Reduced dietary intake of simple sugars alters perceived sweet taste intensity but not perceived pleasantness (Wise, 2016)
5. Reduced dopaminergic tone in hypothalamic neural circuits: expression of a “thrifty” genotype underlying the metabolic syndrome? (Pijl, 2003)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

21 Oct, 17:31


Окрім того, що в роті в нас є "датчики калорій" — смакові рецептори — мозок запам'ятовує смак, запах, текстуру їжі, після споживання якої в кров поступало багато калорій. Більше того, він запам'ятовує місце, де ти отримав цю смакоту. Саме тому ти знов і знов зарулюєш на Мак після роботи.

Тобою керує Природа, сліпа Природа. Сліпа, бо не бачить, що її творіння попало в середовище, де калорії вже давно не в дефіциті, її дитя не бігає за звіриною днями саваною, а зарулює на мерседесі в магазин за вафлями і булочками 🦁🥐.

Будь-яка корисна поведінка мусить дарувати радість, від життєвих звершень і сексу, до їжі. Але в погоні за харчовими радостями ми втрачаємо радість від здорового тіла.

Не голодний, а добре годований щур, щоб отримати "сучасну людську їжу" (печиво, м'ясний паштет, M&M’s, арахісове масло), готовий витримувати удари електричним струмом чи естремальний холод [1]. А людина готова миритись з розширеною талією, погіршенням здоров'я, об'єктивно гіршою якістю життя і прогнозованим зниженням його тривалості, лиш би досвідчувати радість від гіперкалорійної їжі. Чи розумна ти, людино?! 😫

Кожен раз, коли ти пхаєш до рота гіперсмачну їжу, мозок запам'ятовує все, що зв'язане з нею: запах, смак, місце, час, звуки, щоб в майбутньому викликати сильне бажання отримати це знов у схожому контексті. Бажання, якому буде важко опиратись.

Так формуються харчові звички. І кожен раз, коли ти НЕ напихаєшся фаст-фудом, ти руйнуєш ці звички. І якщо ти десять разів проїдеш повз Мак, не заруливши до нього, на одинадцятий — Мак перестане бути салієнтним: ти його не помічатимеш, він злиється з фоном, а слина не буде виділятися з привушних залоз.

Кожен раз, коли ти бомбардуєш свої смакові рецептори гіперсолодкою, гіпержирною їжею, ці "датчики калорій" втрачають свою чутливість [2,3]. А харчування натуральною їжею (овочі, фрукти, крупи, бобові, м'ясо, риба) відновлюють чутливість смакових рецепторів, роблячи яблуко суб'єктивно солодким наче мед [4].

І проблема не закінчується в роті, вона і під черепною коробкою теж 🧠. "Притуплена" дофамінова реакція у відповідь на смачну їжу може бути однією з причин ожиріння в деяких людей [5]. Звідки береться ця "притупленість"? В декого це генетика, а для інших — це результат бомбардування мозку гіперсмачною їжею. Другий варіант — це толерантність у всій красі: з часом калорійна їжа вже так не радує як раніше, і ти мусиш їсти її ще більше, і ще більш калорійну. Зайва вага — закономірний наслідок.

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

21 Oct, 17:31


ЯК ОТРИМУВАТИ РАДІСТЬ ВІД ЗДОРОВОЇ ЇЖІ?

Я вкрай не згоден з тезою, що їжа не повинна споживатись для отримання задоволення. Повинна! 🤌

По суті будь-яка поведінка повинна призводити тварину (людину в тому числі) до уникнення чи позбавлення неприємного досвіду чи отримання радості.

Так, матінка Природа керує нами, смикаючи за емоційно-чуттєві ниточки, змушуючи робити те, на що вона нас запрограмувала, фокусуючись на виживанні і репродукції.

Їжа — це життєво необхідні калорії, тому за отримання їх ми отримуємо порцію радості. І чим більше калорій ми в себе запхали через дірку в обличчі, тим більше радості нам дарує матінка Природа 😁.

продовження… 👇

Мандзяк Віктор

21 Oct, 07:50


613 днів нового життя😎

Таня Галат завершила худнути і перебуває на етапі стабілізації один місяць.
Продовжує співпрацю💪

Вік: 23 р
Зріст: 172 см

Підопічна худнула з нами 585 днів, за цей час позбулась лишніх 21,8 кг (88,2-66,4) та звузила талію 18 см (86-68)💪

Таня працює за програмою «Наука і здоровий глузд» вдома з вагою власного тіла.
Вживає солодке і смачненьке🍫

Хочеш так само?
Пиши «цікавить» мені сюди➡️➡️➡️@sport_food_life, там на тебе чекає вигідна пропозиція😉

Мандзяк Віктор

19 Oct, 10:55


Між цими фото різниця 183 дні😎

За цей час з нами Шкапʼяк Тарас схуднув на -41,8 кг (130,5-88,7) та звузив талію на -29,5 см (119-89,5)

Тренується в домашніх умовах 3-4 рази на тиждень, вживає солодке і смачненьке😌🍩

Biк: 33 р
Зріст: 182 см

Хочеш так само?
Пиши «цікавить» мені сюди ➡️➡️➡️ @sport_food_life,
там на тебе чекає вигідна пропозиція😎

Мандзяк Віктор

19 Oct, 09:27


Збільшення маси тіла потребує надлишку калорій. Для когось це не проблема — подумаєш, жерти треба, але не для цих людей. Їм треба долати свою швидку насичуваність, невиражений апетит і метаболізм, який прагне все зайве спалити. Як бути?

Просто багато їсти — не спрацює, твій жилудок не резиновий... 🥲

Не всі продукти однаково ситні. Відомо, що чим більше в їжі води, клітковини і білка, і менше калорій — тим він ситніший. Тобі, мій худий друже, треба ці знання використати собі на користь.

Їж горіхи, тверді сири, жирний кисломолочний сир. Щедро заправляй салати олією, їж жирне м'ясо і рибу, додавай до раціону випічку, шоколад, канфєти. Солоди чай та каву цукром.

Використовуй час від часу смажіння. Частину ситного білка з продуктів заміни на протеїновий коктейль. Але...

❗️Нам треба і овець нагодувати, і щоб вовки не постраждали.

Вовки — здоров'я. Надлишок фруктози із солодкого в тандемі з переїданням, яке тебе чекає, негативно впливає на печінку, і фруктоза любить конвертуватись в жир, коли її багато. Тому знай міру. До 70 грамів фруктози на добу, більше не варто.

Так, клітковина ситна. Але ти не можеш повністю її уникати, відмовляючись від овочів та фруктів, бо це ні разу не здорова історія. Твій організм потребує і клітковину, і всякі вітаміни-мінерали, які містять в собі дари природи. Хоча б 25 грамів клітковини ти маєш наїдати.

Щодо рухової активності, то тут теж треба шукати баланс ⚖️. Ти не мусиш опановувати всі відомі людству види спорту. Твоєму апетиту і без того важко встигнути за енерговитратами. І весь, або практично весь, час проведений в залі, присвячуй силовій роботі.

Коли ти кажеш, що мускули тобі сняться десь під ранок, а потім мені триндиш, що в тебе два тренування силові, два кардіо, як ти, бляха-муха, розставляєш пріоритети?! 😤Любиш кардіо — роби в якості розминки 20 секунд... шутка, 5-10 хвилин.

Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати реальність.

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

19 Oct, 09:27


ЯК ХУДОМУ НАБРАТИ МАСУ?

Привіт, мій тендітний від природи, підпищик! Про ріст м'язів я пишу рідко, але думки, які рояться в мене в голові після нещодавньої статті "Їсть все підряд, а худа як тріска - відьма?", пасувало би викласти на папері як логічне продовження. До речі, якщо ти ту статтю не читав, мусиш це зробити перед опрацюванням даної, а не після. А ще раджу пройтись по "Як накачатись - 8 принципів"

📌 Проблема надто худих людей — їхній невиражений апетит та "марнотратний фенотип", про який ми говорили нещодавно (організм намагається спалити всі зайві калорії). Ще, як ми у минулій статті говорили, може бути знижена засвоюваність їжі.

продовження👇

Мандзяк Віктор

18 Oct, 17:27


Те, що тобі варто знати про твої цілі…

Мандзяк Віктор

18 Oct, 08:17


-40 кг🔥

Підопічна вже 1,7 роки веде абсолютно новий спосіб життя і не збирається зупинятися.
Як вдалось досягнути такого результату?

-39,8кг(119,8-80)
-35см(125-90)

Тренується вдома з вагою власного тіла + систематично має піші прогулянки.
Харчується підопічна за програмою, вживає солодке і смачненьке🧁

Вік: 32 р
Зріст: 170 см

хочеш так само?
пиши «цікавить» мені сюди ➡️➡️➡️ @sport_food_life, там на тебе чекає вигідна пропозиція 😉

Мандзяк Віктор

17 Oct, 20:27


ЇСТИ НА ПІВ ВІДРА МЕНШЕ - НЕ ПРАЦЮЄ!

Дивись повне відео за посиланням

Мандзяк Віктор

16 Oct, 20:53


☝️ТЕ, БЕЗ ЧОГО ТИ НЕ ЗМОЖЕШ ПОХУДАТИ

Мандзяк Віктор

16 Oct, 20:40


Такий результат Віталій Бобух досягнув за 96 днів, тренуючись з нами на програмі в домашніх умовах 💪

За цей час Віталій схуднув на 12 кг (81,6-69,6) та звузив талію на 17 см (89-72)🥰
Вживає солодке і смачненьке, тренується вдома 3-4 рази на тиждень.

Зріст: 179 см

Хочеш так само?
Пиши "цікавить" мені сюди ➡️➡️➡️@sport_food_life,
там на тебе чекає вигідна пропозиція😉

Мандзяк Віктор

16 Oct, 17:45


Попавши в організм, калорії мають лише дві можливості: 1) згоріти; 2) стати частиною організму. Якщо твій кум худий як гончий пес, скільки б він не поглинав провіанту, всі ЗАСВОЄНІ калорії він спалює. О, ти поняв, підпищик, на що я натякаю? Нє? Ну тоді я продовжу натякати...

🐶Пси їдять гівно. Чому? Бо в гівні є калорії. А чому там є калорії? Бо не всі вони засвоюються з їжі. В більшості людей більше ніж 95% спожитих калорій благополучно засвоюються [1]. Але гівно твого худого ненажерливого кума може бути більш калорійне, ніж твоє. Деякі люди втрачають з калом до 20% спожитих калорій [2]. Якщо ти гадаєш, що я вже пояснив парадокс "худих відьом", то не спішися, я навіть не починав...

💬"ОК, Вітя, припустимо, я засвоюю 95% спожитих калорій, а мій кум 80%, що на 15% менше, — поставить руки в боки мій підпищик, — але ж він їсть не на 15% більше, ніж я, а в два-три рази. І худий, зараза! А я так розкабанів, що днями мусів проколювати нову дірку на ремені. І скоро вже не буде де ті дірки робити. Поясни."

🔍В старенькому дослідженні кінця минулого тисячоліття вчені протягом 8 тижнів перегодовували на 1000 ккал 16 добровольців [3]. Закономірно, люди набрали зайві кілограми, хтось більше ніж 4 кілограми, хтось 3, хтось 2. Але був один, назвемо його "кум підпищика", маса якого залишилась практично без змін. Відьмак? Вчені не міряли енергетичну цінність його калу, але заміряли багато чого іншого...
Його базовий метаболізм (трата калорій на роботу організму в стані спокою) збільшився майже на 200 кілокалорій! Таким чином організм "кума підпищика" намагався спалити зайві калорії, оберігаючи його від зайвої ваги. Енерговтрати на перетравлення і засвоєння їжі теж зросли майже на 200 кілокалорій, хоча, якщо врахувати додаткову тисячу кілокалорій, споживану ним, вони мали б зрости лише на 100 ккал. А знаєш, яким чином "кум підпищика" компенсував останніх 600 зайвих кілокалорій? Він несвідомо підвищив свою рухову активність. Почав метушитись, мотиляти кінцівками: ходити там, де інші стоять; стояти там, де інші сидять; сидіти там, де інші лежать. Це не був ЗОЖ-ПП, тіло саме змушувало його це робити. Такий організм.

Отже, можливо, твій кум дійсно багато їсть, але калорії погано засвоюються, а ті, що засвоїлись, вдало компенсуються високими енерговтратами організму. Але в мене є ще думки з цього приводу...

🧙‍♀️Часто нарікання на відьом звучать так: "На обідній перерві вона витягує з торби величезну канапку з ковбасою і майонезом. В мить поглинає, наче пітон маленьку мишку. Тягнеться за другою. І знов демонстративно чавкає, спостерігаючи мою реакцію. А потім все це полірує цілою плиткою шоколаду, яку запиває пепсі. Кінець трапези знаменує характерною відрижкою, і самовдоволено покидає кухню, попередньо недвозначно крутнувшись переді мною, в знак демонстрації своєї тендітності. А я сиджу, згорбилась, в очах мокро від сліз. Давлюсь курячим філе, і думаю, чому життя таке несправедливе".

‼️От ти мені скажи, підпищик, ти свого ненажерливого, але худого кума скільки годин в день спостерігаєш? Годину? Дві? Ну максимум три. А в добі, на хвилиночку, 24 години. Ти з однієї трапези свого кума, робиш висновок про загальну кількість спожитої ним їжі. А може, твій кум їсть два рази в день. Може він не перекушує, не піджовує. В кінотеатрі не плямкає ротом, тримаючи між ногами відерце з солодким попкорном. Він поїв ситно, об'ємно, калорійно і забув про існування їжі на годин 7. А ти ходиш, шось постійно дзьобаєш, в каву сипле столову ложку цукру, не можеш заснути, не набивши жилудок харчом і б'єшся в груди: "Я нич не їм".

В мене всьо.
Віктор Мандзяк - той, що силкується пізнати реальність

Література:
1. Diet and Health: Implications for Reducing Chronic Disease Risk (1989)
2. Role of Energy Excretion in Human Body Weight Regulation (Lund, 2020)
3. Role of nonexercise activity thermogenesis in resistance to fat gain in humans (Levine, 1999)

Моя сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Мандзяк Віктор

16 Oct, 17:45


ЇСТЬ ВСЬО ПІДРЯД, А ХУДА ЯК ТРІСКА - ВІДЬМА?

В кожного є знайомий/кум/друг/брат/сват/нанашко, який їсть як не в коня корм, а як знімає футболку, можна вивчати анатомію опорно-рухового апарату і показувати діткам те ребро, з якого була створена Єва🦴. Куди ті всі калорії діваються в ньому? Починає закрадатися сумнів в істинності теорії енергетичного балансу.
А ну не чіпайте мені цю теорію! Зараз все поясню...

продовження👇