LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології @ligabusiness Channel on Telegram

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

@ligabusiness


Все про економіку, бізнес, фінанси та технології без політики.

Головний канал LIGA.net - https://t.me/liganet

Наші ресурси 👉 https://bit.ly/4a8L62a

З питань реклами [email protected]

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології (Ukrainian)

Запрошуємо вас приєднатися до каналу LIGA.Бізнес на Telegram - вашого вірного компаньйона у світі бізнесу, економіки, фінансів та технологій! Тут ви знайдете актуальні та цікаві новини, аналітику та рекомендації від наших експертів. Це ідеальне місце для всіх, хто цікавиться розвитком сучасних технологій та трендів у світі бізнесу. Більше не потрібно шукати різні джерела інформації - усе в одному місці!
LIGA.Бізнес - це канал без політики, тому ви можете бути впевнені, що отримуєте об'єктивну та достовірну інформацію. Наш головний канал LIGA.
et також доступний за посиланням https://t.me/liganet, де ви знайдете ще більше корисних матеріалів

Приєднуйтесь до нашого каналу, щоб бути в курсі останніх подій у світі бізнесу, економіки, фінансів та технологій! Наші ресурси та контактну інформацію ви можете знайти за посиланням https://bit.ly/4a8L62a або зв'язавшись з нами напряму через @lesia_panteleimonova. Приєднуйтесь до LIGA.Бізнес прямо зараз!

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Feb, 06:32


Як обрати франшизу. Поради успішних українських партнерських мереж.

Франшиза — це коли ти відкриваєш бізнес під відомим ім’ям, використовуєш його правила та секрети, але платиш за це гроші власнику бренду. Пропозицій на ринку багато, але як обрати успішну франшизу?

🔹 "Люди мають для себе зрозуміти, чого вони очікують: мати один заклад і займатися ним як сімейним бізнесом, чи розвивати мережу. Це геть різні зусилля", — радить співвласник мережі "Галя Балувана" Володимир Матвійчук.

🔹 "Першим кроком вивчення компанії, яка вас цікавить, має бути пошук інформації на інтернет-ресурсах – статей та інтерв'ю про історію розвитку бренду. Також можна поцікавитися про неї у колег по ринку або в активних франчайзі. І тоді можна переходити до оцінки фінансових умов співпраці та доходу в місяць", – радить засновник Lviv Croissants Андрій Галицький.

🔹 Також підприємці наголошують на важливості розмови з власником франшизи. Вони радять в першу чергу запитувати про стратегію розвитку бренду, умови співпраці та виходу з бізнесу, інвестиції, окупність, рентабельність, штрафи, як відбувається супровід та підтримка з боку франчайзі. Ще одна порада – уважно читати договір, аби розуміти умови співпраці.

Більше деталей про вибір франшизи та оцінку перспектив — читайте поради у нашому матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 15:39


Влада хоче поновити аеропорт "Житомир". Для цього потрібно $20 млн.

Запуск аеропорту в Житомирі дозволить створити альтернативу міжнародним аеропортам "Бориспіль" та "Жуляни". Це єдиний в Україні приватний аеропорт, що дозволяє йому уникати державного регулювання цін на аеропортові збори й таким чином пропонувати вигідні пропозиції авіакомпаніям.

Найголовнішою перевагою аеропорту "Житомир" у контексті пасажирських перевезень є його невелика віддаленість від столиці України Києва.

Аеропорт у Житомирі також можна в перспективі розглядати як один із центрів, де здійснюватимуться вантажні перевезення, завдяки його розташуванню поруч з магістраллю Е40 (Київ — Львів), наявності неподалік дешевих складів.

Після введення в експлуатацію міжнародний аеропорт "Житомир" зможе приймати повітряні судна типу Airbus320, що дає змогу обслуговувати щороку понад 300 000 осіб і 5000 тонн вантажів.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 14:38


Наразі в США найдорожчі яйця у світі. У деяких магазинах вже вводять обмеження на продаж. На цьому тлі в окремих штатах вартість 12 яєць вже сягнула $10.

Причина пов'язана з епідемією пташиного грипу, яка розповсюджується на курячих фермах з початку 2024 року. Через спалахи захворювання фермери були змушені знищити мільйони курей, що призвело до дефіциту яєць та, відповідно, до зростання цін. З огляду на те що США є провідним експортером яєць, а обмежень на експорт ще не введено, то можливо уявити масштаби дефіциту.

Чи може Україна експортувати яйця у США — розбираємось у статті.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 13:33


На Закарпатті викрили схему незаконного видобутку мінеральної води на 644 млн грн.

За даними слідства, керівник санаторію та його заступник, який також є депутатом сільської ради, мали офіційну ліцензію на забір мінеральної води в Мукачівському районі. Однак, використовуючи спеціальне обладнання, вони масово викачували воду з ділянки, на яку не мали права. Потім незаконно видобуту воду транспортували вантажівками до підприємств, які займалися її розливом і подальшим продажем по всій країні.

Двом фігурантам уже оголосили підозру за незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення. Суд обрав для них запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внесення застави.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 12:12


Сто західних компаній експортували авіазапчастини, які через Індію потрапляли до РФ. Серед цих компаній навіть аерокосмічний гігант Boeing.

За даними The Guardian, за 21 місяць, до вересня 2024 року, через посередників в Індії російські авіакомпанії та інші організації отримали продукцію на понад $50 млн.

Деталі могли перевозитися в 700 окремих вантажах, які містили різні предмети: від генераторів, датчиків, лопатей гвинтів і дисплеїв кабіни до невеликих гвинтів, болтів і фільтрів.

Більшість російських імпортерів, найімовірніше, є цивільними авіакомпаніями, включно з Utair, яка, як вважають у ЄС, також виступає як оборонний підрядник. Компанія отримала близько чверті вантажів.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 09:16


▪️ Україна не виконала два маяки, але очікує $917 млн: представники МВФ приїхали в Київ.

Йдеться про ухвалення Верховною Радою до кінця 2024 року двох законів – щодо скасування "поправок Лозового" та створення Вищого адміністративного суду замість ліквідованого Окружного адмінсуду Києва. Відповідні законопроєкти №12367 і №12368 уряд зареєстрував у парламенті лише в кінці грудня, наразі вони навіть не розглянуті в першому читанні.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 07:59


У Глобус Банку назвали п'ять нових тенденцій карткового шахрайства.

🔹Використання ШІ. Зокрема, у створенні дипфейків (підміна обличчя, голосу, копіювання міміки, жестів "прототипа" шахрайських схем).

🔹 "Воєнні схеми". Це адаптація "сценаріїв" видурювання коштів до воєнних обставин. Злочинці збирають кошти "для військових", "на дрони", "на автівки".

🔹 Недостатня цифрова обізнаність користувачів. В Україні на 2025 рік близько 30% користувачів досі не мають достатніх знань з кібербезпеки, що дає шахраям можливість маніпулювати емоціями та впливати на користувачів через фальшиві пропозиції.

🔹 Оренда карток та персональних даних. Шахраї дедалі частіше застосовують схему дропів та використовують криптовалюту для того, щоб їх важко було простежити.

🔹 Соціальна інженерія. В Україні стали частою проблемою дзвінки від "представників банків", що у 2024 році збільшило кількість випадків шахрайства на 12%.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Feb, 06:32


Закрити ФОП чи перейти на загальну систему оподаткування?
Які дії необхідні, щоб закрити ФОП у 2025 році?
Як закрити ФОП через Дію?

Покрокова інструкція — у нашому матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 15:51


Довга рука Кремля: як хакери з ГРУ викрадають наші дані.

APT28 – група російських кібершпигунів, які атакують Україну та країни НАТО. Цю хакерську групу пов’язують із ГРУ як українські, так й іноземні експерти. Хактивісти з "Кібер Спротиву" навіть отримали дані про одного з учасників і стверджують, що її куратором був підполковник ГРУ Сергій Моргачев.

Мішенню хакерів стала майже кожна європейська країна, йдеться в дослідженні. Хоча в останні роки територія впливу розширилася – кампанії проводили й в країнах Азії.

Для операцій APT28 використовує програми, призначені для різних завдань. Дослідники стверджують, що група часто оновлює і розвиває свої зразки програмного забезпечення, часто модифікуючи їх для обходу нових заходів безпеки.

Детальніше розповідаємо про них — у нашому матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 14:30


📉 Індекс українських акцій впав на 8,07% після критики Трампом Зеленського.

🔹 Згідно з даними WSE, курс акцій Milkiland знизився на 6,13%, агрохолдингів "Агротон" та "ІМК" із землями біля лінії фронту – на 10,86% і 5,42%, KSG-Agro – на 8,46%, найбільшого в країні виробника цукру "Астарти" – на 5,05%.

🔹 Акції компанії Coal Energy із зупиненими через війну шахтами, які останніми днями дорожчали найбільше, також втратили в ціні 5%.

🔹 Крім того, на 11,07% обвалився курс акцій найбільшого українського виробника олії "Кернел", які не входять до складу індексу через малу free-float.

🔹 Акції агрохолдингу МХП на Лондонській фондовій біржі з початку дня середи подешевшали на 3,13%, тоді як акції гірничорудної компанії Ferrexpo – на 3,44%.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 12:54


Держпідприємство "Екотрансенерго" у Львівської області приватизують за 20 млн грн. Переможну ставку на аукціоні запропонувало київське ТОВ "Вуд Сервіс Енерго", яке спеціалізується на торгівлі деревиною.

Екотрансенерго, яке займається добуванням піску, гравію, глин і каоліну, володіє 70 об'єктами нерухомості в селі Новий Яр Яворівського району. Це майстерні, склади, насосні станції, будівля базисного складу реагентів, їдальня тощо.

Кредиторська заборгованість Екотрансенерго становить майже 22,5 млн грн, з них 4,95 млн грн – заборгованість із заробітної плати. Всього на підприємстві працює 37 людей.

За умовами продажу об'єкта приватизації покупець ЄМК ДП "Екотрансенерго" зобов’язаний протягом шести місяців погасити борги підприємства і не допустити звільнення працівників.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 11:46


Суд РФ конфіскував активи найбільшої української алкогольної групи Bayadera Group.

Російський суд визнав екстремістами українських підприємців Наталю Бондарєву і Святослава Нечитайла, а також керуючого їхніми активами в РФ Юрія Мокляка.

Вартість конфіскованих активів становить понад $100 млн (9 млрд рублів). Йдеться про АТ "Великоустюзький лікеро-горілчаний завод", (Вологодська область РФ) ТОВ "Національні алкогольні традиції", ТОВ "Бізнес-Групп" (Москва), ТОВ "Південні алкогольні традиції" і ТОВ "Алкогольні традиції Криму" (тимчасово окупований Крим).

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 10:32


🤔 Ріпак із окупованої Херсонщини нелегально постачається до Білорусі, де перетворюється на олію, що потрапляє на ринок ЄС.

За даними Євростату, протягом першого півріччя 2024 року країни ЄС закупили понад 90 тисяч тонн білоруської ріпакової олії на суму 67 мільйонів євро. Основні покупці – Литва та Латвія, які отримали приблизно по 50 тисяч тонн олії, виробленої Агропродуктом. Це — один із найбільших виробників ріпакової олії в Білорусі.

При цьому на товаросупровідних документах чітко вказано, що сировина походить із Херсонської області, яка нині перебуває під російською окупацією.

Хоча Литва у 2024 році запровадила національну заборону на імпорт білоруської ріпакової олії, імпортери обходять цю заборону, використовуючи Латвію та Польщу як транзитні країни.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 08:58


🇪🇺 Посли ЄС погодили 16-й пакет санкцій проти Росії.

Нові обмеження спрямовані проти алюмінієвої промисловості Росії та ще більше посилюють обмеження на експорт російської нафти.

Крім того, під санкції потрапили ще 13 банків і 73 танкери тіньового флоту РФ.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Feb, 07:02


Експансія з регіонів. Хто з локальних мереж завойовує ринок ритейлу?

🍅 Минулого року у сегмент продовольчого ринку увірвалась мережа магазинів формату біля дому Mashket. Вони відкрили рекордну кількість торгових точок – 67 протягом року та обігнали лідерів ринку – АТБ і Fozzy Group з її мережею магазинів біля дому "THRASH!ТРАШ!" та Фора. Mashket належить вінницькій компанії "Альянс Рітейл Груп", заснованої у 2021 році. Кінцевими бенефіціарними власниками компанії є вінничанин Павло Варшавський та мешканець Чернівців Юрій Пасічник.

🧴 Ще один вінницький бренд завойовує сегмент beauty and drogerie — це мережа магазинів Blisk, яка до ребрендингу називалась "Шик і Блиск". Належить вінницькому підприємцю Олексію Грищуку. Згідно з даними офіційного сайту, налічує понад 190 магазинів у 16 регіонах України. За минулий рік додалось 14 нових і в 72 було проведено реконструкцію.

📱 Херсонці завойовують сегмент техніки та електроніки з мережею "Кібернетики". На сьогодні вона налічує 56 торгових точок в 37 містах України, 23 з яких були відкриті у 2024 році. Торішнє її зростання зумовлене тим, що вона зайняла площі, де до того перебувала мережа ringoo (належала Fozzy Group Володимира Костельмана), що закрилась навесні 2024 року.

👚 У fashion-ритейлі помітним гравцем став бренд Solmar, заснований подружжям Ольгою та Сергієм Костецькими з Хмельницького. За шість років компанія пройшла шлях від інтернет-магазину до мережі з 25 магазинами в Україні та Польщі, досягнувши виторгу в 300 млн грн. На ринок США бренд вийшов з онлайн-продажами одягу. Магазин в Іnstagram налічує 1 млн підписників.

Більше про досягнення — читайте на сайті.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 16:42


Жінкам пропонують до 150 000 грн гранту на бізнес із підтримкою французьких компаній. Йдеться про проєкт Франко-української торгово-промислової палати "Створено Жінками".

Конкурс вперше був запущений у 2019 році й проходить вже всьоме. Участь безплатна. За цей час більше ніж тисяча жінок стали його учасницями, а загальна сума грантів становила понад 1,55 млн грн.

Для участі у грантовому конкурсі необхідно до 23 березня 2025 року заповнити заявку та надати пакет документів: презентацію, коротке відео про проєкт та офіційний реєстраційний документ.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 15:19


📉 Які компанії мали найбільші втрати капіталізації в історії?

Наприкінці січня 2025 року акції Nvidia впали на 17%, що призвело до втрати $589 млрд ринкової капіталізації. Це сталося після випуску китайської AI-моделі DeepSeek-R1.

Унаслідок цього Nvidia втратила статус "найдорожчої компанії світу", поступившись Apple, чия капіталізація становить $3,5 трлн.

▪️ Падіння Nvidia 27 січня стало найбільшим одноденним зниженням ринкової вартості в історії, перевищивши попередній рекорд у $279 млрд 3 вересня 2024 року. Тому Nvidia домінує у списку, займаючи шість із восьми позицій з падіннями понад $200 млрд протягом останнього року.

▪️ Серед тих, хто також зазнав значних втрат, — Meta з $251 млрд 3 лютого 2022 року та Amazon з $206 млрд 29 квітня 2022 року.

Apple залишилася однією з небагатьох технологічних компаній, які не зазнали значних втрат цього дня.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 12:32


Як маленькі пекарні перемагають хлібозаводи?

Фахівці прогнозують що в лютому темпи подорожчання хліба зростуть до 5% за місяць. Тобто ціна паляниці (пшеничний хліб вищого гатунку) сягне 60 грн за кг.

Впродовж 2024 року "індустріальні" пекарі постійно заявляли про наміри підвищити ціну на хліб. У липні приводом для таких заяв стали проблеми із централізованим енергозабезпеченням через атаки росіян на енергетику України. У вересні підвищили акцизи на пальне, знову з’явилися повідомлення від пекарів про ціни. Нарешті, під кінець року вони звернули увагу на те, що необхідність утримувати певний рівень праці для заброньованих працівників теж призводить до зростання собівартості хліба. Звісно, подорожчала і пшениця.

Отже, за рік ціни на "заводський" хліб зросли на офіційні 21%. Та на диво найбільше зросли ціни на хліб від малих пекарень. Якщо на початку 2024 року гречаний багет вагою в 300 грамів в мережі "Фоззі" коштував 28-30 грн, то тепер – 41 грн, тобто 136 грн за кг. Його ціна збільшилася на третину.

Чому так — читайте в матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 11:10


Видатки держбюджету зросли на 42% у січні.

Найбільше витрачали найбільше:
🔹 на оплату праці з нарахуваннями – 110 млрд грн. З них на грошове утримання військовослужбовців – 84,7 млрд грн;

🔹 на оплату використання товарів та послуг – 9,2 млрд грн, зокрема 3 млрд грн на закупівлю для Збройних Сил України та інших військових формувань та правоохоронних органів;

🔹 на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій) – 58,5 млрд грн, що на 16,5 млрд грн або на 39,4% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 09:08


Компанія xAI, яку заснував Ілон Маск, представила нову модель штучного інтелекту Grok 3. Для її тренування використали в 10 разів більше обчислень, ніж для попередньої моделі.

На сайті Chatbot Arena штучний інтелект Маска випереджає конкурентів. Моделі там оцінюють самі користувачі: ставлять запитання двом невідомим чат-ботам і обирають відповідь, що сподобалася більше. Так само компанія стверджує, що Grok обігнав конкурентів у бенчмарках з математики та кодингу. Пости зі статистикою активно репостить Ілон Маск.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Feb, 06:30


Як змінювалася динаміка пропозицій та попиту на квартири у великих містах України?

Попри високу зацікавленість, пропозиція на ринку первинного житла зростає повільно. Станом на січень 2025 року, на платформі OLX доступно близько 1400 варіантів квартир. Вторинний ринок нерухомості залишається стабільно активним із початку повномасштабної війни.

У Києві пік переглядів квартир на первинному ринку припав на 2023 рік – у середньому по 38 тисяч переглядів на місяць. Вартість первинного житла поступово зростала: якщо в січні 2022 року медіанна ціна становила 2,3 млн гривень, то у січні 2023 року – 2,9 млн, у січні 2024 року – 3,4 млн, а у січні 2025 року – 3,7 млн гривень.

Попит на вторинне житло також помітно зріс у 2023 році. Середня кількість переглядів становила 106 тисяч на місяць порівняно з 50 тисячами у 2022 році. У 2024 році цей показник сягнув 117 тисяч переглядів щомісяця. Ціни на вторинному ринку зросли з 3,5 млн гривень у січні 2022 року до 4,2 млн у січні 2024 року та 4,4 млн у січні 2025 року.

Яка ситуація в інших містах України — розповідаємо у статті.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Feb, 16:34


Європа вривається в ШІ-перегони та вкладає мільярди доларів. Як конкуруватиме зі США?

У Парижі запрацював міжнародний фонд Current AI, який фінансуватиме ініціативи з усього світу. Одна з таких — Roost. У її рамках технічні компанії та університети розроблять інструменти безпеки з відкритим кодом. На неї вже виділили $25 млн. Інший проєкт – інструмент, який оцінюватиме наскільки ШІ-моделі ефективні французькою мовою.

Загалом у фонд вже інвестували $400 млн, зокрема це зробив Google. А підтримувати його зобов’язалися десять урядів, серед яких Німеччина, Індія та Нігерія.

Європейський Союз своєю чергою запустив InvestAI — ініціативу, що має зібрати 200 млрд євро для інвестицій у штучний інтелект. 20 млрд із них підуть на фінансування чотирьох майбутніх фабрик ШІ. Там вивчатимуть найскладніші моделі та використовуватимуть для цього 100 000 чипів.

50 млрд інвестує Європейський Союз, ще 150 млрд — великі інвестори, як-от KKR, Blackstone, CVC.

Як на це реагують США та Китай — деталі у матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Feb, 14:21


Заволодіння 1,2 млрд грн у VAB Банку: Суд постановив стягнути гроші з Олега Бахматюка.

Згідно з договором, укладеним у 2014 році, ВіЕйБі Банк отримав стабілізаційний кредит на суму 1,2 млрд грн від Національного банку, а Олег Бахматюк особисто поручився за повернення коштів. Оскільки ані банк, ані його власник не виконали зобов'язання, НБУ звернувся до суду у 2015 році з позовом про стягнення боргу.

На цей момент у Печерському суді Києва розглядаються ще п’ять справ за позовами НБУ до Бахматюка щодо боргів ПАТ "ВіЕйБі Банк" та ПАТ "Комерційний Банк "Фінансова Ініціатива". Загальна сума боргу, яку Національний банк намагається стягнути з ексвласника, становить близько 7,9 млрд грн.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Feb, 13:17


🇺🇦🇦🇪 Україна та ОАЕ підписали угоду про вільну торгівлю.

Українські товари матимуть повний доступ до ринку ОАЕ для 96,6% товарних ліній.

Очікується зростання українського експорту у ключових секторах: металургія, харчова промисловість, зокрема, борошномельне виробництво та виробництво олії.

ОАЕ зняли для України обмеження на частку іноземного капіталу в 49%, що дозволить підприємцям реєструвати компанії з іноземним капіталом до 70%, а в окремих секторах поступово до 100%. У вільних економічних зонах українські компанії матимуть змогу володіти бізнесом на 100%, що є важливим кроком для розвитку українського бізнесу у цьому регіоні.

Угода скасовує мита на цифрову та електронну передачу даних, включаючи електронний контент. Закріплено зобов'язання щодо цифрових платежів, захисту персональних даних та створення прозорих правил для бізнесу, що розвиває цифрову економіку та транскордонну торгівлю.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 15:39


Чеський мільярдер Даніел Кретінський збирається викупити мережу магазинів Metro і вивести її з біржі.

EP Global Commerce GmbH (EPGC) вже є найбільшим акціонером Metro AG, володіючи 49,99% її акцій. 24,99% належать німецьким Meridian Stiftung і Beisheim, а 25,02% перебувають у вільному обігу (free float).

Ритейлер підписав угоду з EPGC, відповідно до якої компанія запропонує акціонерам Metro викупити їхні акції за ціною 5,33 євро за штуку.

Вартість акцій Metro злетіла на 37% на торгах у четвер – до 5,35 євро.

ℹ️ Даніел Кретінський відомий передусім як власник найбільшої в Чехії енергокомпанії – EPH. Він володіє частками у французькій газеті Le Monde, нідерландській пошті PostNL, футбольних клубах Вест Хем Юнайтед та Спарта Прага. В Україні Кретінському належить ТОВ "Сі-Ен-Джі" – власник спеціального дозволу на розробку Ужгородської газової площі. Статки Кретінського оцінюють у $7 мільярдів. EP Global Commerce (EPGC), яку контролює Кретінський, була заснована у квітні 2016 року та має штаб-квартиру в Празі.

ℹ️ Metro – провідний міжнародний гуртовий торговець продуктами харчування, що спеціалізується на обслуговуванні готелів, ресторанів та підприємств громадського харчування (HoReCa) та незалежних реселерів (Traders). По всьому світу у Metro близько 15 мільйонів клієнтів. Metro працює більш ніж у 30 країнах та налічує понад 85 000 співробітників. У 2023-2024 фінансовому році обсяг продажів Metro становив 31 мільярд євро.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 14:44


BlackRock готується запустити біржовий продукт (ETP) на основі Bitcoin в Європі. Це рішення ухвалено після успіху їхнього американського біржового фонду (ETF), що уже досяг $58 мільярдів у вартості активів, пише Bloomberg.

За даними джерел, обізнаних із планами компанії, новий фонд, імовірно, буде зареєстрований у Швейцарії. Очікується, що маркетингова кампанія може розпочатися вже цього місяця. Представники BlackRock поки що утримуються від офіційних коментарів.

ℹ️ BlackRock, Inc. — це американська транснаціональна інвестиційна компанія, заснована у 1988 році. BlackRock є найбільшим у світі управителем активами, активи під її управлінням становлять понад 10 трильйонів доларів США.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 13:52


АМКУ дозволив Київстару купити компанію UKLON LTD та товариства з обмеженою відповідальністю "Тех уклон", "Уклон Корпорейт", "Уклон Україна".

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 12:37


Як змінюється книжковий ринок України та від чого залежить успішність бізнесу?

Ми поговорили із засновником "Сенсу" Олексієм Ерінчаком про його прогнози розвитку книгарень і майбутнє. Наводимо кілька цікавих цитат:

💬 2025 рік для мене буде роком розподілу сфер впливу в інтернеті: традиційні монополісти, як-от "Книгарня Є", "Yakaboo" будуть втрачати, а нові амбітні гравці будуть набирати. Хтось не витримає, можливо ми навіть побачимо якісь нові об'єднання, або навпаки, — закриття.

💬 В українському сегменті книжкової е-комерції буде цікаво. Зароблять Google і Нова пошта, бо коли конкуренція — заробляють рекламодавці та доставлення. Тому я не думаю, що для читача буде щось з цього вигідно.

💬 Книжка Залужного, як би її там не критикували з погляду, як вона написана, але у перший день продажів — тираж чотири тисячі примірників. Чотири тисячі примірників для України — це зараз середній тираж всього. Українці готові це читати, бо вони хочуть розібратися щодо війни, всіх процесів, які відбувалися до вторгнення. На це попит буде, бо у нас в цій ніші — вакуум.

Повне інтерв'ю читайте за посиланням.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 11:26


🏭 Kormotech починає будівництво другого заводу в Литві.

Очікується, що відкриття нового заводу створить 200 робочих місць, а обсяг виробництва вологих кормів для собак та котів збільшиться майже втричі – з 22 000 тонн до 60 000 тонн на рік.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 10:28


НАБУ оголосило операцію "Чисте місто". Йдеться про викриття злочинної організації, причетної до земельної корупції у Київській міській раді та КМДА

Деталі операції офіційно поки що не повідомляються.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 09:20


Google відмовляється від своєї мети наймати більше працівників з-поміж меншин та переглядає програми DEI (принцип різноманітності, справедливості та інклюзивності).

У 2020 році, на тлі закликів до расової справедливості після вбивства поліцією Джорджа Флойда, Google поставила собі за мету збільшити на 30% частку "недостатньо представлених груп на керівних посадах" до 2025 року.

У звіті Google про різноманітність за 2024 рік зазначено, що 5,7% працівників компанії в США були чорношкірими, а 7,5% – латиноамериканцями. Чотирма роками раніше ці показники становили 3,7% і 5,9% відповідно.

Google заявила, що оцінює, чи варто продовжувати випускати щорічні звіти про різноманітність, які вона робить із 2014 року.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Feb, 08:19


Фрідман і Авен продали свої частки в Альфа-Банку та страховій компанії "Альфа Страхування", щоб з них зняли санкції. Тепер це все належить їхньому давньому партнеру Андрію Косогову.

Сума угоди, анонсованої ще у 2023-му, становить приблизно $2,5 мільярда (240 млрд російських рублів). Фрідман і Авен спільно володіли 45% акцій банку та 42% страхової компанії.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 16:43


Google ставить на Gemini: як компанія перетворила провальний ШІ на конкурента ChatGPT.

Вперше Gemini представили у грудні 2023 року. Хоча все починалося з провального Bard, який випустили поспішно. Bard критикували навіть самі співробітники Google. Помилка коштувала компанії $100 млрд ринкової вартості, адже після неї акції впали на 7,7%.

Поступово Bard вдосконалили: навчили його кодувати, покращили логіку та математичні здібності, а також розширили перелік мов бота. І у лютому 2024 року Google перейменувала Bard на Gemini.

Найновішу модель Gemini — 2.0 — представили у грудні 2024 року. Зараз її версія Flash доступна у браузері та в застосунку чат-бота. Ринок сприйняв позитивно цей анонс — акції компанії підскочили на 5,5%.

Чого чекати від Google цього року — читайте у матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 15:21


Ціна на золото оновила історичний максимум, досягнувши $2869 за унцію.

Золото дорожчає в очікуванні масштабної торгівельної війни між США і Китаєм, після того, як напередодні Дональд Трамп запровадив 10% мито на китайський імпорт.

Поки що Китай відповів досить стримано на американські тарифи, підвищивши мита лише на деякі товари зі США, здебільшого на мінеральні ресурси та сільгосптехніку.

Взаємний обмін митами викликає в американських інвесторів побоювання щодо можливого прискорення інфляції у США, що підігріває попит на золото.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 13:28


Засновника Moon Records оголосили в розшук у справі про роялті Кузьми Скрябіна. Прізвища правоохоронці не вказують. ТОВ "Мун рекордс" має двох засновників – Владислава Талаха та Андрія Пасічника.

У грудні також директорці ТОВ "Мун рекордс" оголосили підозру у привласненні авторських відрахувань. Її звинувачують у підробці документів та шахрайському заволодінні коштами у великих розмірах шляхом зловживання довірою. Щодо неї обвинувальний акт вже скеровано до суду.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 12:03


Україні в 2025 році потрібно буде імпортувати щонайменше 1 млрд кубометрів газу — міністр енергетики Герман Галущенко.

Він сподівається на допомогу міжнародних партнерів, один із обговорюваних варіантів – надання газу у вигляді гранту.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 10:03


Директора миколаївського заводу "Екватор" визнали винним в колабораціонізмі.

Слідство встановило, що під час повномасштабної війни, ігноруючи пряму заборону на ведення господарської діяльності з Росією, завод постачав своє обладнання російському контрагенту. Для цього використовувалася складна схема з посередниками у різних країнах для приховування кінцевого отримувача товарів. Вона діяла з травня 2022 року до січня 2024 року, а керував процесом директор заводу Юрій Неделько у змові з громадянкою Росії, яка представляла інтереси російської компанії.

У матеріалах справи повідомляється, що Неделько виїхав з України у квітні 2022 року й відтоді перебуває у Болгарії. Він визнав свою вину та пішов на угоду зі слідством, зобов'язавшись сплатити 4 млн грн благодійної допомоги на ЗСУ. Як наслідок, йому призначили штраф в розмірі 170 000 грн та заборонили обіймати керівні посади протягом 10 років.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 09:07


Нацбанк викрив схему BitCapital з видавання кредитів в обхід законодавства України. Компанія видавала кредити у гривні, маскуючи їх під позики у криптовалюті.

Нацбанк отримав понад 700 звернень від громадян, які стали клієнтами цієї незаконної схеми. Вони скаржились на високі відсоткові ставки, неправомірні нарахування за кредитом, агресивну та відверто нецивілізовану політику стягнення боргів та повну непрозорість умов кредитування.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 07:57


🤔 Ferrexpo звинуватили у незаконному видобутку в Україні. Проти компанії та її генерального директора подано цивільний позов на 157 мільярдів гривень (близько $3,76 млрд).

Спочатку справа стосувалася ймовірного незаконного продажу відходів, але звинувачення змінилися – тепер йдеться про незаконний видобуток та продаж корисних копалин, відмінних від залізної руди, що нібито спричинило екологічні збитки.

Компанія заявляє, що звинувачення не мають підстав, оскільки:
🔹Усі роботи здійснюються відповідно до ліцензії на видобуток залізної руди.
🔹Процеси перероблювання та утилізації відходів відповідають міжнародним стандартам гірничої справи та екологічним нормам.
🔹Жодного незаконного видобутку корисних копалин не було.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Feb, 06:34


Які корисні копалини зацікавили США в Україні?

Президент США Дональд Трамп 3 лютого зробив заяву про бажання отримати рідкісноземельні мінерали з України в обмін на продовження допомоги.

"Рідкісноземельні елементи" – це група лантаноїдів, скандій, ітрій та лантан. Це дуже специфічна група елементів, що застосовуються у багатьох технологіях. Але, скоріш за все, Дональд Трамп мав на увазі ширший спектр мінералів, їх можна виділити, як критичні: це літій, берилій, графіт, титан, нікій і кобальт.

Колишній керівник Об’єднаної гірничо-хімічної компанії (ОГХК) Єгор Перелигін каже, що рідкісноземельні елементи (РЗЕ) в Україні є. Але здебільшого ці родовища зараз знаходяться на окупованих територіях.

Розбираємось, що мав на увазі Трамп та що може запропонувати Україна США.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

04 Feb, 16:34


💰 У Жовтих Водах інвестують 782 млн грн в індустріальний парк.

У парку буде створено 500 робочих місць, переважно компанії хімічної промисловості.

Загальна площа індустріального парку становить 10 га, орієнтовна площа забудови – 41 857 кв. м.

Ініціатором створення індустріального парку "Жовті Води" є ТОВ "Індустріальний парк Жовті Води", бенефіціаром якого у відритих реєстрах вказано Марину Дзюбу. Вона також є власницею зареєстрованого у Києві адвокатського об'єднання "Енерджилекс".

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 15:40


Депутати звинуватили Міноборони у втручанні в закупівельний процес. Причина — внесені зміни у статути Агентства оборонних закупівель (АОЗ) та Державного оператора тилу (ДОТ), згідно з якими міністерство залишає за собою право призначати та звільняти керівників цих агенцій. А також отримує можливість давати обов’язкові вказівки їх керівникам.

Голова Антикорупційного комітету Анастасія Радіна наполягає, що зміни в статути суперечать 11 статті Закону "Про управління об’єктами державної власності". Там вказано що тільки сформовані наглядові ради можуть призначати керівників державних агенцій та підприємств.

Що кажуть у Міноборони?

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 14:36


Що потрібно знати про оподаткування купівлі, продажу та дарування нерухомості у 2025 році?

Основною новацією ринку стало збільшення податкового навантаження на угоди купівлі-продажу житла на 3,5% до 12%.

Зокрема, у 2025 році під час купівлі-продажу нерухомості сплачується:
1️⃣ Військовий збір — 5%. З грудня 2024 року ставка зросла з 1,5% до 5%.
2️⃣ Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) — 5%, якщо житло перебувало у власності менш як три роки.
3️⃣ Внесок до Пенсійного фонду — 1%.
4️⃣ Державне мито за нотаріальне оформлення — 1%.

На додачу буде подорожчання нотаріальних послуг, адже нотаріуси беруть певний відсоток від вартості угоди, що додатково збільшує витрати на оформлення купівлі або продажу. Розцінки на послуги недержавні нотаріуси визначають самостійно, і вони можуть помітно різнитися навіть у межах одного міста.

Які податки потрібно буде сплачувати при даруванні, чи змінився податок на нерухомість — розбираємось в нашому огляді.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 13:10


Агрокомпанію з готелем у Києві приватизують за 33 млн грн.

Йдеться про "Сільськогосподарське підприємство "Земельний фонд", якому окрім готелю "Колос", що в Оболонському районі Києва, належать ще 14 будівель та споруд у Житомирі: станція техобслуговування, склад, кузня, мийка, гараж та інші.

Переможцем аукціону стало зареєстроване в Миколаєві ТОВ "Улянівка-Еліос", що займається виробництвом, розподіленням, торгівлею електроенергії, а також будівництвом. Кінцеві бенефіціари компанії – кияни Олександр Кац і Дмитро Шамрай.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 12:10


⚡️ ОАЕ оголосили про запуск проєкту першої у світі цілодобової сонячної електростанції.

Розташований в Абу-Дабі проєкт включатиме сонячну фотоелектричну (PV) станцію потужністю 5,2 ГВт (постійного струму) в поєднанні з BESS потужністю 19 ГВт-год.

Забезпечуючи до 1 гігавата (ГВт) потужності базового навантаження щодня з відновлюваних джерел енергії, вона стане найбільшою комбінованою системою зберігання сонячної та акумуляторної енергії (BESS) у світі.

Завдяки цій комбінації вирішуються проблеми перебоїв у постачанні електроенергії, які часто асоціюються з відновлюваними джерелами енергії, наголосили на презентації.

Зазначається, що запуск проєкту знаменує ключовий момент у трансформації чистої енергетики, дозволяючи розподіляти відновлювану енергію 24 години на добу сім днів на тиждень.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 11:00


Мікаель Бьоркнерт розпочинає виконання обов'язків голови правління ПриватБанку.

Він має понад 25 років досвіду роботи у фінансовому секторі та на лідерських позиціях, планує зосередитися на розвитку клієнтоцентричної моделі бізнесу, посиленні цифрових ініціатив, підвищенні операційної ефективності та забезпеченні стійкого розвитку банку.

Раніше він обіймав посаду керівника напряму банківського бізнесу Swedbank, де відповідав за весь спектр банківських послуг — від роздрібного та корпоративного банкінгу до операційних питань та цифрової трансформації.

До Swedbank Бьоркнерт обіймав посаду голови ради директорів в Bankgirot (Швеція), керівника напряму міжнародних трансакцій у Банку SEB (Естонія), члена ради директорів в компанії Nasdaq (Швеція).

Шведський банкір стане четвертим головою правління ПриватБанку після його націоналізації.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Jan, 09:17


TikTok, Shein, Xiaomi і ще три китайські компанії звинувачують у незаконному передаванні даних громадян ЄС до Китаю — Reuters.

Австрійська правозахисна група Noyb подала шість скарг у Грецію, Нідерланди, Бельгію, Італію та Австрію, вимагаючи призупинити передачу даних до Китаю та закликає до штрафів, які можуть досягати до 4% від глобального доходу фірми.

Noyb відома своїми позовами проти американських компаній, таких як Apple, Alphabet і Meta, що призвели до кількох розслідувань та мільярдних штрафів.

За даними організації, TikTok, Shein, Xiaomi, а також платформа AliExpress відкрито визнають передачу даних європейських користувачів до Китаю, посилаючись на прозорі звіти та інші документи.

Тим часом, Temu і месенджер WeChat, що належить Tencent, передають дані до невказаних "третіх країн", імовірно до Китаю.

Представник Xiaomi заявив, що компанія аналізує звинувачення та готова співпрацювати з регуляторами у разі звернення. Інші компанії поки не надали коментарів.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 16:04


За 5 років (до 2029 року) ринок чаю в Україні зросте майже на 20% — прогноз Euromonitor International.

🍵 Найбільше зростання очікується у сегменті зеленого чаю — +29,6%.

☕️ Чорний чай залишиться лідером, збільшившись на 17,6%.

📈 Якщо говорити про ціни, то тренд здорожчання чаю буде спостерігатись і надалі. Основні причини — скорочення врожаїв у великих виробників, таких як Індія, та заборона певних пестицидів.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 15:15


Фірма-розслідувач Hindenburg Research закривається.

Вона була заснована у 2017 році й стала відома завдяки розслідуванням махінацій великих корпорацій. Її звіти призводили до обвалу акцій та навіть банкрутств.

Однією з останніх відомих жертв Hindenburg був американський мільярдер Карл Айкан, який втратив $10 млрд після публікації звіту про схеми виплати дивідендів своєї компанії Icahn Enterprises, яка мала ознаки фінансової піраміди.

У січні 2023 року звіт Hindenburg про зловживання в корпоративному управлінні індійської Adani Group обвалив акції конгломерату, а власник Гаутам Адані втратив $100 млрд статків.

Також Hindenburg звинувачувала компанію засновника Twitter Джека Дорсі Block Inc. у маніпуляціях на біржі, через що вона втратила 60% вартості. Раніше під прицілом Hindenburg опинився виробник електровантажівок Nikola, після чого компанія фактично збанкрутувала.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 12:51


Група компаній "Глобино" заперечила чутки про співпрацю з Росією і заявила, що стала ціллю масштабної медіатаку, яка, на її думку, спрямована на дискредитацію бренду.

У заяві групи вказано, що вона почалася в кінці листопада, коли в медіа з'явились десятки однотипних публікацій про співпрацю Глобино з російським бізнесом.

В одній зі статей стверджувалося, що Глобино нібито використовує ковбасну оболонку Amiflex T-3 Print російської компанії "Атлантіс-Пак", яку імпортувало ТОВ "ДВС-Лугавто", подаючи як латвійську оболонку компанії DCL. Товар постачався на афілійовані підприємства — ТОВ "УПК Груп" і ТОВ "Торговий дім ДТС", а звідти нібито потрапляв до Глобино.

В коментарі LIGA.net представники Глобино повідомили, що група працює винятково з польськими та болгарськими виробниками оболонки.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 11:36


Apple втратила лідерство в Китаї. Місцеві конкуренти Vivo і Huawei обігнали виробника iPhone.

Зазначається, що у 2024 році відбулося найбільше в історії падіння річних продажів Apple в Китаї, у тому числі на 25% в останньому кварталі.

За підсумками року виробник бюджетних смартфонів Vivo захопив 17% ринку в Китаї, за ним слідує конкурент преміум-класу Huawei з 16% та Apple з 15%.

Зокрема, конкурентоспроможність Apple в Китаї підриває відсутність вбудованих функцій штучного інтелекту в останніх моделях iPhone, адже ChatGPT там недоступний.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 10:19


Китайські офіційні особи та автовиробники придивляються до закриття німецьких заводів і особливо цікавляться об'єктами Volkswagen. Про це повідомляє Reuters з посиланням на особу, що знайома з мисленням китайського уряду.

Будівництво автомобілів у Німеччині для продажу в Європі дозволить китайським виробникам електромобілів уникнути сплати мит ЄС на електромобілі, імпортовані з Китаю, і може створити додаткову загрозу конкурентоспроможності європейських виробників.

За словами джерела Reuters, інвестиційні рішення залежатимуть від позиції нового уряду Німеччини щодо Китаю після виборів у лютому.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Jan, 08:41


У Бучі планують побудувати водневий завод.

Проєкт передбачає створення енергетичного кластера з виробництва зеленого водню та його перероблювання в аміак, що забезпечить роботою 3000 осіб.

Учасниками проєкту є українська інженерна компанія UTEM (Південтеплоенергомонтаж), японська Tsubame і польська Hynfra, яка реалізує подібний проєкт у польському місті Сянік недалеко від Перемишля.

Зараз відбувається збір документації й розробка техніко-економічного обґрунтування, тобто проєкт все ще перебуває на етапі планування та пошуку фінансування. До початку фактичного будівництва справа не дійшла.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

15 Jan, 17:19


ШІ для лікарів і "Вампіри" з фронту: що українці показали на виставці CES 2025.

Протягом 7-10 січня 2025 року у Лас-Вегасі проходила найбільша у світі виставка побутової електроніки.

Серед учасників були представлені 18 українських компаній. Зокрема, були представлені розробки для бізнесу:
📄 платформа для контенту, де можна працювати з документами, таблицями, контрактами, зображеннями та відео
🔘 розумна система замовлень
🌱онлайн-система для управління годівлею на фермах
🐄 система відстеження здоров'я корів через смартнашийники і кліпси з використанням ШІ.

А ще протези з ШІ, електромобілі, якими можна керувати, сидячи у візку та інші. Більше про Україну на CES 2025 розповідаємо у нашому матеріалі.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

15 Jan, 16:03


Вітання, друзі!

Ми до вас за зворотнім зв'язком 🙂

Майже рік тому ми запустили на LIGA.net розділ "Інфографіка". Ви бачили ці матеріали як на сайті, так і тут на каналі.

Поділіться, будь ласка, своїми відгуками щодо цих матеріалів за посиланням 👇
https://forms.gle/AXPdBBJyrQ72prea6

Тут лише три запитання, які займуть не більше 30 секунд вашого часу.

Будемо вдячні за активність!

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

15 Jan, 14:56


🤔 Верховна Рада ухвалила новий закон про працевлаштування людей з інвалідністю.

Гетманцев зазначив, що цим законом "врешті руйнується система збагачення кількох сімей на "бізнесі захисту інвалідів".

Закон розширює можливість осіб з інвалідністю працевлаштуватися не лише на підприємствах приватної форми власності, але і в органах державної влади, органах місцевого самоврядування.

Крім цього, закон передбачає компенсацію роботодавцям витрат на облаштування "розумних" робочих місць для осіб з інвалідністю, а також забезпечення осіб з інвалідністю на робочому місці (за потреби) соціальним супроводом, персональним асистентом, перекладом жестовою мовою, тощо.

Водночас закон вводить вибір для роботодавців: або працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) належним чином робоче місце, або сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Сплачувати внесок мають роботодавці, які мають вісім і більше штатних працівників і не виконують норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю:
🔹 одне робоче місце для підприємств з 8-25 працівників;
🔹 4% від середньооблікової кількості для підприємств з понад 25 працівників;
🔹 2% від середньооблікової кількості для медичних, реабілітаційних закладів та соціальних служб.

Внесок розраховується за формулою: 40% середньомісячної зарплати × три місяці × (норматив робочих місць – фактично працевлаштовані).

ВГО "Національна Асамблея людей з інвалідністю України" та Українське товариство сліпих розкритикували законопроєкт.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 16:14


Ціна нафти перевищила $80.

Зростання цін викликане запровадженням нових і найбільш жорстких санкцій США проти нафтового сектора Росії. Зокрема, проти Газпром Нєфті, Сургутнафтогазу.

В новому пакеті санкцій 37 фізичних осіб, близько 200 компаній і 180 суден.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 15:13


🐓 Мінагрополітики розподілило квоти на експорт м’яса птиці та субпродуктів з них до ЄС на 2025 рік. Найбільші експортні квоти отримали птахофабрики МХП Косюка.

Обсяг квот розподілено пропорційно фактичним обсягам експорту зазначеної продукції до держав ЄС за 10 місяців 2024 року.

Зокрема:
→ ПрАТ "Миронівська птахофабрика" – 29 910,01 тонн
→ ТОВ "Вінницька птахофабрика" – 16 255,30 тонн
→ ТОВ "Птахокомплекс "Дніпровський" – 4 520,30 тонн
→ ТОВ "УПГ-Інвест" – 1 565 тонн
→ ТОВ "АГРО-ОВЕН" – 1 881,28 тонн
→ ТОВ "ВВК ГРУП" – 693,71 тонн
→ Фермерське господарство "Улар" – 820,33 тонн
→ ТОВ "АГРОЛЬ" – 150,97 тонн
→ ТОВ "РІВЕРСАЙД ГРУП" – 139,28 тонн

Резервний обсяг квоти – 1165 тонн – буде розподілено між експортерами, які не експортували цю продукцію протягом десяти місяців 2024 року.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 13:38


Управителем ТРЦ Gulliver у Києві може стати БК "Міленіум". Саме ця компанія стала переможцем конкурсу і запропонувала найвигідніші умови для держави — найнижчу винагороду за управління розміром 0,15%.

АРМА продовжує перевірку документів на відповідність кваліфікаційним вимогам і надсилає запити до правоохоронних органів, щоб з'ясувати можливі зв’язки власників компаній із попередніми власниками активу.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 11:03


🇪🇺 Україна отримала від ЄС перші 3 млрд євро від заморожених російських активів.

Це перший транш від ЄС в межах ініціативи Великої сімки під назвою ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine), кошти якої забезпечуються майбутніми доходами від заморожених російських активів.

Ініціатива ERA передбачає виділення Україні $50 млрд, внесок Євросоюзу становить 18,1 млрд євро ($20 млрд). Виплати планується здійснювати частинами до кінця 2025 року.

За словами міністра фінансів України Сергія Марченка, ці гроші будуть спрямовані на соціальні та військові видатки, підтримку макроекономічної стабільності та відновлення критичної інфраструктури.

На території Євросоюзу заморожено 210 млрд євро російських активів, які щорічно приносять 2,5-3 млрд євро доходу.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 09:58


Google і Microsoft пожертвували по $1 млн до інавгураційного фонду Трампа.

До цього свої внески зробили також Amazon, Meta, OpenAI та Uber.

Загалом інавгураційний фонд Трампа вже зібрав рекордні $170 млн.

Пожертвування технологічних гігантів, ймовірно, є спробою задобрити президента США, пише The Guardian.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 08:58


Гібридні авто стають трендом в Україні.

📈 У 2024 році українці придбали 23,9 тис гібридних легкових авто. Це на 39% більше, ніж рік тому.

1️⃣ Абсолютним лідером серед нових гібридів став кросовер Toyota RAV-4 — 3101 реєстрація.

🔹 Друге місце за Toyota Camry (781 одиниця), а замикає трійку Nissan Qashqai з 777 проданими автомобілями.

🔹 Сегмент імпортованих вживаних гібридів також мав своїх фаворитів. Найбільш популярним автомобілем став Ford Fusion US з результатом 896 реєстрацій.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Jan, 07:09


Аграрний експорт зріс та забезпечує 60% валютних надходжень країни.

🔹 Фундамент експорту – зернові. Зернова трійця – кукурудза, пшениця та ріпак – принесли $10,5 млрд. У них і найкраща динаміка.

🔹 Чемпіон 2024 року за прибутками – ріпак. За оцінкою ННЦ "Інститут аграрної економіки", наданої проєкту AgroPortal, рентабельність цієї олійної культури сягає 60%. Ріпак жваво купують у країнах ЄС. Тому і дохід від його експорту збільшився в 1,5 раза. І тут є деякий конфлікт інтересів з експортерами української соняшникової олії, найвідомішим із яких є "Кернел".

🔹 Локомотивом українського експорту — є експорт соняшникової олії. Всього, не лише аграрного. Ця олія забезпечила валютний дохід $5,1 млрд. Для порівняння, весь "металургійний" експорт – прокат, сляби, чавун та труби – майже вдвічі менший. Його обсяг за минулий рік становить $2,8 млрд.

🔹 Ще один стовп агроперероблювання – цукрова промисловість – пролунала в 2024-му рекордом експорту. В тоннах він збільшився на 21%. В грошах цей рекорд не такий гучний.

🔹 Серед аграрних напрямів, що стрільнули у 2024 році, – перероблювання молока. Значно зросли експорт масла, маслянки та сирів – у грошовому еквіваленті на 15%, 29% та 26% відповідно. Подальше зростання цього напрямку стримує дефіцит сировини – в Україні недостатньо молока.

🔹 Гарні справи у садівників. На світових ринках ціни на яблука зросли до 60%.

🔹 Є ще одна експортна культура, яка є нішевою, але експортний дохід від неї перевищує яблучний. Мова про лохину – за останні три роки експорт лохини в тоннах збільшився в 2,4 раза. За прогнозами, цьогорічний експортний виторг із лохини сягне $30 млн.

Повний матеріал читайте за посиланням.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 16:03


Українці у 2024 році перенесли 340 000 мобільних номерів (послуга MNP).

З моменту запуску MNP lifecell утримує першість за кількістю номерів, перенесених до своєї мережі. У 2024 році майже 270 000 абонентів обрали цього оператора, зберігаючи свої номери. Найбільший попит на послугу був у грудні — тоді до lifecell перенесли понад 70 000 номерів, що становить 26% від загальної кількості за рік.

За абсолютними показниками найбільше клієнтів втратили Київстар (207 101) та Vodafone Україна (109 536). У грудні Vodafone та Київстар заявили, що підвищують ціни на тарифи.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 15:04


В Україні затримали номінального власника онлайн-казино Pin-Up.

У ДБР не називають прізвище, проте за даними аналітичної системи Youcontrol, підприємство ТОВ "УГТ" зареєстровано 03.03.2021року в Києві. Розмір статутного капіталу Укр гейм технолоджі становить 30 млн грн. Основним видом діяльності є організування азартних ігор. Кінцевим бенефіціаром підприємства є Ігор Зотько.

За даними слідства, затриманий не мав законних джерел для внесення 30 млн грн в статутний капітал юридичної особи, яка отримала ліцензію. Також встановлено, що затриманий досить тривалий час перебував на території Республіки Кіпр, де проводив спільний час із громадянами РФ – реальними власниками онлайн-казино.

Документально підтверджено зв’язки цього онлайн-казино із представниками РФ та російським капіталом, а також з підсанкційними в Україні суб’єктами.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 13:59


Україна повертається до моделі державного капіталізму. Чому це небезпечно?

У своїй думці для LIGA.net дипломатка Лана Зеркаль зазначає фактори, які стримують економічний розвиток України, особливо на регіональному рівні. Серед них:
🔹 зростання державного контролю;
🔹 обмеження місцевої влади;
🔹 регіональна стагнація;
🔹 відсутність підтримки для малого та середнього бізнесу;
🔹 курс на державний сектор.

Погоджуєтесь із думками пані Зеркаль?

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 11:46


В Україні знизились ціни на молоко та вершкове масло.

Аналітик Асоціації виробників молока (АВМ) Георгій Кухалейшвілі каже, що на зниження цін на початку року вплинули падіння цін на вершкове масло та зменшення купівельної активності на ринку, що традиційно спостерігається в період новорічних свят.

Однак протягом 2025 року можливе зростання закупівельних цін внаслідок зростання виробничих витрат.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 10:52


Рада скасувала Господарський кодекс. Ініціатор закону спікер Руслан Стефанчук пояснював, що його метою є дерадянізація українського законодавства.

Тепер усі державні і казенні підприємства будуть перетворені в акціонерні товариства або ТОВ зі 100%-ою державною власністю, або державні некомерційні товариства. Тривалість перехідного періоду обмежена трьома роками.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 09:57


📦 Укрпошта оголосила про партнерство з китайським маркетплейсом Temu.

Відповідне рішення було прийняте після того, як Укрпошта доставила та розмитнила понад 1,5 млн посилок із Temu у піковий період. За словами Смілянського, 80% цих відправлень були доставлені за три дні і менше.

Протягом першого кварталу 2025 року Укрпошта планує відкрити новий автоматизований центр оброблення міжнародних посилок. Крім цього, поштовий оператор поставив перед собою завдання доставляти понад 90% посилок за один-два дні з моменту перетину кордону України.

🤔 Схоже, конкуренція з Новою поштою посилиться. А ви користуєтесь послугами Укрпошти? Як вам сервіс?

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 08:40


🤔 Інформатор, який збрехав про хабар Байдену від Burisma, отримав шість років тюрми.

Громадянин США й Ізраїлю Смирнов визнав, що брехав про те, що керівники української компанії Burisma у 2015 році заплатили тодішньому віцепрезиденту Байдену та його сину по $5 мільйонів.

Розслідування показало, що Смирнов дійсно мав контакти з Burisma, але вони мали звичайний діловий характер і почалися лише у 2017 році, коли Байден уже не був віцепрезидентом і не мав можливості впливати на політику США.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Jan, 07:21


Історія українки, яка під час війни створює власну ферму.

У глобальному списку BBC "100 жінок, які надихають і впливають на світ" лише дві фермерки – українка Ольга Олефіренко та Наомі Чанді із Замбії. Беручи до уваги, що у Наомі навчальна ферма, то вона скорше тренерка, популяризаторка кліматично нейтральних методів вирощування, що дозволяють зберігати водні ресурсів.

Тому класична, 100-відсоткова фермерка, яка реалізує себе через господарство, у списку BBC одна — Ольга Олефіренко.

Її шлях фермерки почався ще 2015 році, після загибелі загибелі батька під Волновахою. Він виріс у селі й завжди мріяв про власне господарство, тож Ольга взялася за цю справу. Обрала напрям вирощування бичків. Та коли їх було вже близько сотні, ставало все зрозуміліше, що без додаткової підтримки, додаткових можливостей на подальшу діяльність не вистачає грошей. Тож через два роки від початку будівництва ферми, в один осінній день Ольга вирішила продати всіх тварин.

Та попри завершення першої справи, фермерка не зупинилась. Вже у 2022 році вона створила власну свиноферму.

Звідки фінансування на нову справу та як Ольга долала виклики — читайте історію за посиланням.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Jan, 16:23


Як зміняться податки для ФОП в 2025 році?

Пояснення надає податковий консультант Михайло Смокович.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 15:47


📄 Мінфін відклав на два місяці перехід на нову форму фіскальних чеків — до 1 березня 2025 року.

До цього терміну дозволено формування чеків за старою формою. Водночас підприємства мають право запровадити нові форми фіскальних чеків до вказаної дати, але це не обов'язково.

Мінфін не вказує причин перенесення дати переходу на нові чеки. Але це може бути пов'язане з недостатнім часом адаптації бізнесу до нововведень, про що повідомляла раніше членкиня комітету парламенту з фінансів та податків Ніна Южаніна.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 14:48


Як Сем Альтман бачить майбутнє?

Генеральний директор OpenAI опублікував у своєму блозі колонку-рефлексію про два роки роботи ChatGPT та візію OpenAI.

Крім вдячності та спогадів про своє звільнення, як починалася історія ChatGPT та OpenAI, Альтман пише про амбіції побудувати AGI та інтегрувати його в життя людей.

Ось кілька цікавих цитат:

💬 Тепер ми впевнені, що знаємо, як побудувати AGI, як ми його традиційно розуміємо. Ми віримо, що у 2025 році ми можемо побачити, як перші агенти ШІ «приєднаються до робочої сили» і суттєво змінять результати діяльності компаній. Ми продовжуємо вірити, що ітеративне передавання чудових інструментів у руки людей призводить до чудових, широко розповсюджених результатів.

💬 Ми починаємо ставити собі за мету вийти за рамки цього, до суперінтелекту у справжньому розумінні цього слова. Ми любимо наші сьогоднішні продукти, але ми тут заради чудового майбутнього. З надінтеллектом ми зможемо робити все, що завгодно. Суперінтелектуальні інструменти могли б значно прискорити наукові відкриття та інновації, набагато більше, ніж ми здатні зробити самостійно, і, в свою чергу, значно збільшити достаток і процвітання.

💬 Зараз це звучить як наукова фантастика, і навіть говорити про це дещо божевільно. Нічого страшного — ми це вже проходили, і ми не проти повторити це знову. Ми впевнені, що в найближчі кілька років всі побачать те, що бачимо ми, і що необхідність діяти з великою обережністю, — але при цьому приносити максимальну користь і розширювати можливості, — є дуже важливою.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 13:43


Видатки держбюджету у 2024 році склали 3,49 трлн грн при надходженнях 2,17 трлн грн.

Рекордним по витратах був грудень — витратили майже пів трильйона гривень за один місяць.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 12:36


🦪 Технології дістались і до любителів устриць.

Власниця мережі рибних закладів «Чорноморка» Ольга Копилова показала перший устричний автомат з морською водою у світі. Вона розповіла, що він був у розробці 2 роки.

Ймовірно, такі автомати будуть розміщені в магазинах, ресторанах, торгових центрах, на заправках. Адже, за словами власниці, саме такі місця вони і шукають.

Відео: Facebook/Kopylova Olga

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 11:47


🤖 OpenAI втрачає гроші через нову підписку ChatGPT Pro за $200 на місяць.

Гендиректор Сем Альтман не очікував, що люди використовуватимуть його так активно. Він додав, що обирав ціну для нового тарифу самостійно і думав, що компанія заробить небагато грошей.

Очевидно, вартість ChatGPT Pro скоро зросте. Цікаво наскільки 🤔

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 10:21


Мер Тернополя Сергій Надал про реформу децентралізації, позбавлення залежності від природного газу та майбутнє будівництво соціального житла в місті.

Цікаві тези з розмови:

💬 Як війна вплинула на інфраструктуру, на місцевий бюджет, на децентралізацію?

Погана економічна ситуація автоматично поширюється на міста та громади. Це питання і військового ПДФО. Не тільки, до речі, військового. Це і правоохоронці, і ДСНС. Його вилучення зменшило бюджет міста приблизно на 22-23%.

Коштів поменшало, хоча ми підтримуємо ЗСУ, виділили 278 мільйонів гривень у 2024 році. У нас з'явились додаткові видатки, які раніше ми не несли. Ми ухвалили рішення, що фінансуємо виключно критичні, аварійні об'єкти. Все решта може почекати до завтра. Не зменшилась, а навпаки збільшилася, кількість людей, які менш соціально захищені. Це одинокі люди, пенсіонери, хворі, інваліди. Це багатодітні сім'ї. Плюс до всього ціни зросли. Тобто якщо ці категорії громадян отримали компенсації, які раніше мали, то за два роки вони знецінились.

💬 Про перспективи соціального житла, про яке заявляв раніше голова Агенції відновлення Сергій Сухомлин. Тернопіль згадували як одне з міст, в якому може початись цей проєкт.

Ми до цього готуємось, створена певна робоча група, до якої увійшли міські голови, їхні заступники. Разом вони мають напрацювати механізм, як це має реалізовуватись. Ця тема активно дискутується вже більше ніж місяць.

Тобто ми готові йти на це. Місто виділить земельну ділянку. Місто забезпечить підключення мереж, спільно з міжнародними донорами збудує житло, яке має бути готове, мебльоване. Люди можуть заходити і жити. А натомість платити за нього ціну значно нижчу, ніж ринкова вартість оренди в місті Тернополі. Це буде стосуватись і спеціалістів, яких треба зберегти. Щоб переконати висококваліфіковану людину працювати в Тернополі, а не переїжджати у Львів. Це буде стосуватися і ветеранів.

Повну розмову читайте за посиланням.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 08:57


🚜 Український бізнесмен Олег Крот планує відродити знамениту марку польських тракторів Ursus, яку нещодавно придбав.

Новий власник має намір запустити виробництво на двох промислових майданчиках, модернізувати обладнання та вийти на ринки Африки.

Масштабну програму відродження легендарного для Польщі бренду представлять у першому кварталі 2025 року.

ℹ️ Ursus є найстарішим у Польщі виробником сільськогосподарського обладнання. Компанія була заснована у Варшаві 1893 року. З 2016 року в Ursus почалися проблеми, продажі тракторів щороку падали. У 2020 році компанія отримала збитки розміром 58 млн злотих, а в липні 2021 року Окружний суд у Варшаві визнав Ursus банкрутом.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 07:22


📈 Експорт цукру з України встановив рекорд за 27 років, поставивши на світові ринки 746 300 тонн продукції на загальну суму $419 млн.

Куди постачали?
🔹 40% обсягів експорту було спрямовано до країн Європейського Союзу.
🔹 60% цукру пішло на світовий ринок, де основними покупцями стали країни MENA (Близький Схід і Північна Африка) та Північна Македонія.

Цукор в Україні дешевшає, а на світовому ринку ціни зростають.

🔻 Підписатись на LIGA.Бізнес

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Jan, 05:48


Які нові сфери бізнесу розвивають власники АТБ, Епіцентру та ОККО?

🏗 У 2024 році власник мережі супермаркетів АТБ Геннадій Буткевич розширив бізнес у сферу енергетики та будівництва. Він придбав 18,88% компанії "УТ Пауер" через фонд "Магнум" та оголосив про партнерство BGV Group Management із SAGA Development для спільного проєкту ЖК Boston Creative House у Києві.

Крім того, BGV Development розпочала будівництво котеджного містечка Equides Villas під Києвом і першого торгового комплексу на 3800 кв. м у Житомирі. Для розвитку будівельного напряму Буткевич також придбав підприємство "Аерок" із виробництва газобетону.

⛽️ У червні 2024 року стало відомо, що компанія "Епіцентр К", що належить Галині та Олександру Герегам, будує АЗС. Також у серпні нова компанія Герег "Епіцентр Дженерейшн" отримала ліцензію на постачання газу та електроенергії.

Варто також відзначити появу нових напрямів основного бізнесу Герег. Про один з них – розвиток великих торгово-розважальних центрів – компанія "Епіцентр К" оголосила ще наприкінці 2023 року.У липні в Києві відкрився також перший парк розваг від "Епіцентр К" — Epiland.

Власник мережі заправок ОККО Віталій Антонов почав активно розвивати напрямок агро. Минулого року в цей напрям було вже інвестовано майже 100 млн грн, у 2025-у році суму інвестицій планують подвоїти.

Також у жовтні 2024 року ОККО GROUP розпочала будівництво курорту GORO Mountain Resort у Львівській області з найдовшою гондольною дорогою (2,8 км), лижною трасою (3,8 км) та 25 готелями на 5500 номерів.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Jan, 18:03


Які корисні матеріали ви могли пропустити цього тижня?

💬 Міністерка економіки Юлія Свириденко підвела підсумки 2024 року — розповіла про відновлення економіки, бронювання, корпуправління і приватизацію.

💰 У грудні 2024 року Нацбанк, низка банків та профільних асоціацій підписали Меморандум про обмеження переказів для громадян. Як це може вплинути на роботу ФОПів?

🚙 У світі активно займаються ідеєю створення доріг, здатних заряджати електромобілі під час руху. Наскільки це реально і які підводні камені можуть бути?

💄Авторів еротичного контенту в Україні заохочують сплачувати податки. Але паралельно переслідують їх у судах. Що відомо про ситуацію з обшуками БЕБ у моделей OnlyFans?

📄 З 1 січня 2025 року набере чинності закон Про Держбюджет на 2025 рік. Саме він разом із законом 4015-IX Про внесення змін до Податкового кодексу суттєво вплинуть на обсяги оподаткування українців. Що зміниться?

⛽️ Найбільша мережа АЗС Ігоря Коломойського, яка до війни займала чверть ринку, може не пережити зиму. Хто і як може врятувати цей бізнес?

Яким може бути 2025 рік для України і світу? Ми зібрали думки людей, яким є що відповісти на це запитання — ключових експертів у головних сферах.

📈 Гривневі депозити будуть збитковими, висока інфляція вплине на дохідність ОВДП. Які ще інструменти для інвестицій радять експерти?

🧱 Внутрішній ринок цементу у 2024 році не виправдав очікувань. Але зовнішній попит підтримав галузь. Які перспективи у новому році?

🏡 Історія 3D UTU – приклад української мрії, яку реалізовує Інна Фурман разом з командою інженерів. Чим особливий вітчизняний 3D-принтер?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Jan, 17:03


Чим запамʼятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Київстар впроваджуватиме супутниковий звʼязок Starlink в Україні. Запуск послуги Starlink Direct to Cell із функцією обміну SMS та OTT-повідомленнями у четвертому кварталі 2025 року. Наступним етапом стане голосовий зв’язок та передача даних.

🔻 З 1 січня 2025 року тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть у чотири рази. Таке рішення на засіданні 30 грудня ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики у зв'язку з припиненням транзиту російського газу.

🔻 Україна готується відновити торгівлю з Сирією. Серед продуктів, які Сирія хоче імпортувати з України, можуть бути м'ясо і молочні продукти, зернові культури (пшениця та ячмінь) і продукти перероблення (олія, цукор, борошно).

🔻 Україна планує масштабне будівництво овочесховищ у кожній області. Це стане одним із ключових завдань у стратегії розвитку аграрної галузі України

🔻 Зеленський підписав закон про ліквідацію КРАІЛ. Замість неї до 1 квітня 2025 року мають створити новий уповноважений орган без колегіального статусу.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 16:47


🇸🇰 Словаччина продовжить постачати електроенергію в Україну попри погрози Фіцо – Novinky.

Зазначається, що словацький оператор електромереж SEPS, підконтрольний державі, готовий надавати Україні аварійні постачання електроенергії згідно з угодою з Укренерго про постачання електроенергії в рамках аварійної взаємодопомоги.

Словацька компанія також забезпечує транскордонне передавання електроенергії через усі ділянки в стандартному режимі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 15:24


Від стартапу в гаражі до світового ринку: як українська компанія створила 3D-принтер для будівництва.

Українська компанія 3D UTU на чолі із засновницею та CEO Інною Фурман, як вона каже, розпочали революцію в будівельній галузі України, розвиваючи нову для нашого ринку індустрію. Її команда розробила повністю український принтер, який поки що дешевший за вартістю, але подекуди кращий за технічними характеристиками за іноземні аналоги.

Що про це відомо:

🔹 Розробка 3D-принтера для будівництва тривала чотири роки. Перший прототип був створений в гаражі. Як розповідає засновниця компанії, з самого початку над проєктом працювала команда українських інженерів – юні генії.

🔹 Другий прототип принтера, який компанія запатентували за собою – це унікальна розробка з нуля. Принтер створений із використанням власних програмних рішень. Зокрема, було розроблено програму Slicer, що адаптує архітектурні проєкти для друку. "Ця програма Slicer допомагає звичайний проєкт адаптувати під друк 3D принтером. Тобто ми створили не один продукт, а три: принтер, програмне забезпечення та Slicer", – пояснює засновниця.

🔹 Один 3D-принтер у стандартному будівельному сезоні (7 місяців) може надрукувати приблизно 7 тисяч квадратних метрів будівель. Технологія 3D-друку забезпечує зниження собівартості будівництва. Принтер друкує цементно-піщаною сумішшю яку для компанії UTU в партнерстві розробила компанія Henkel. По факту можна сказати, що принтер друкує бетоном.

🔹 "Ми надрукували будинок площею 130 квадратних метрів за 58 мотогодин." Орієнтовна вартість квадратного метра будинку – $700. У вартість входить фундаментна плита, утеплені та пофарбовані стіни, вікна, двері, дах та розведені комунікації у стінах.

🔹 Погонний метр стіни витримує навантаження в 64 тони. Це дає можливість друкувати 3-5 поверхів по технології 3D.

🔹 Принтери від компанії 3D UTU вже здобули визнання за межами України. Прикладом є співпраця з американськими замовниками. Один із придбаних 3D-принтерів буде використовуватися для друку штучних рифів і продуктів для військового сектору.

🔻 Повну розповідь про компанію та її унікальні технології читайте на LIGA.net.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 13:18


Де податкова запланувала перевірки у 2025 році?

🔹 На 2025 рік заплановано 4700 перевірок компаній і фізичних осіб-підприємців, за даними Опендатаботу.

🔹 Найбільше перевірок запланували у Києві — 18% від загальної кількості. Далі йдуть Одеська область із 12% перевірок і Дніпропетровщина з 10%.

🔹 Найбільше перевірок очікує на компанії у сфері гуртової торгівлі — 771 перевірка або 20,7% від загальної кількості. Друге місце посіло сільське господарство та мисливство з 563 перевірками (15,1%), а третє — виробництво харчових продуктів із 231 перевіркою (6,2%).

🔹 Серед 4700 перевірок більшість припадає на юридичних осіб — 69,5% або 3300 перевірок. Крім того, 266 бізнесів перевірятимуть через можливі порушення, пов’язані з податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовим збором та єдиним соціальним внеском (ЄСВ).

🔹 Планують перевіряти й гігантів українського бізнесу: Д.Трейдінг (трейдинговий підрозділ ДТЕК), Окко Експрес, Вінницьку та Миронівську птахофабрики (дочірні компанії МХП), Нову пошту на інших.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 12:14


🍎 Apple виплатить користувачам $95 млн компенсації за шпигунство Siri.

Згідно з колективним позовом, Siri випадково записувала розмови, а записи передавалися стороннім рекламодавцям. Позивачі заявили, що після обговорення певних товарів і послуг, як-от кросівки Air Jordan, ресторани Olive Garden або медичні консультації, на їхніх iPhone з’являлася відповідна реклама.

Позов було подано у 2019 році, коли стало відомо, що працівники Apple аналізували записи Siri, які могли містити конфіденційну інформацію, включно з медичними даними, особистими розмовами чи навіть потенційно компрометувальними деталями.

Apple наголошувала, що аналіз записів Siri завжди здійснювався для покращення роботи асистента, проте в політиці конфіденційності компанії це не було чітко прописано. Позивачі стверджували, що, знаючи про такий підхід, вони б не купували пристрої Apple.

У межах мирової угоди Apple заперечує звинувачення, але погодилася на виплату, щоб уникнути тривалого судового процесу.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 10:22


2025-й може стати роком суперінтелекту. Що це означає?

💬 Думкою поділився CEO в Allbionics.ai Володимир Бандура. Далі — пряма мова.

Я нещодавно писав про нову шокуючо сильну модель від OpenAI – o3. Хочу вказати ще одну, можливо найбільш показову метрику чи тест. Це тест, який називається Frontier Math, від Epoch AI. Цей тест це відповідь на "насичення" стандартних тестів.

Рік два назад навіть шкільна математика була значним викликом для моделей ШІ. В останні місяці вони швидко взяли рівень міжнародних математичних олімпіад – о3 вже отримує майже ідеальний результат на AIME (відбір на олімпіаду з математики США). А раз так – то подальше покращення цей тест вже не зможе показати.

Відповідно, Epoch AI створили надзвичайно складний тест, за участі 60 математиків. Для тесту були створені нові задачі, ніде раніше не опубліковані. І, як кажуть автори, представляють собою весь спектр сучасної математики.

При чому, як вказують самі математики, до задач, які не відносяться до їх спеціалізації, вони навіть не знають як підступитися, це зовсім інший рівень складності.

Вони приводять цитату Тімоті Говерса на сайті, де він каже, що йому складно вирішити навіть одну задачу з тестів, а про те, щоб вирішити всі задачі, мова взагалі не йде. Це математик відзначений медаллю Fields, яку вважають аналогом Нобелівської премії для математиків.

Так от декілька місяців тому, найкраще, що показували моделі ШІ — це до 2% задач з цього тесту. Скільки о3? Ця модель вже вирішує 25% задач тесту. В 10 разів більше і це за 3 місяця орієнтовно прогрес.

Зустрічав думки експертів, що навряд чи хтось з людей математиків так само зможе 25% задач вирішити. Взагалі з будь-кого.

По суті ми говоримо впродовж року двох про те, що нобелівський лауреат (хай тільки в деяких темах) буде у кожного в кишені в телефоні відповідати на Ваші запитання 24/7 за скромну підписку в десятки чи сотні доларів на місяць.

Ми розуміємо також, що далі рухатись непросто, але прогрес не зупиняється.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

03 Jan, 06:43


Статки Ахметова збільшилися на $379 млн за 2024 рік — Bloomberg.

Ахметов – єдиний представник України в рейтингу Bloomberg Billionaires Index. Він займає 479-й рядок у списку найбагатших людей у світі.

За даними Bloomberg активи Ахметова розподілені так:
🔹грошові кошти – $2 млрд
🔹Метінвест – $1,2 млрд
🔹ДТЕК – $1,41 млрд
🔹ПУМБ – 255 млн
🔹Esta Grоup – $60,6 млн
🔹HarvEast – $43 млн
🔹нерухомість – $442 млн
🔹Укртелеком – $96 млн
🔹ФК "Шахтар" – 256 млн
🔹Лемтранс Груп – $107 млн
🔹UMG Investmets – $250 млн

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 15:38


🇨🇳 Китай запровадив санкції проти 28 компаній США.

За повідомленням Міністерства комерції Китаю, компанії були додані до експортного контрольного списку, що передбачає заборону на постачання так званих товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися як у цивільних, так і у військових цілях. Також 10 компаній опинилися в списку "ненадійних суб'єктів", що забороняє їм вести бізнес у Китаї та в'їжджати керівникам цих компаній на територію країни.

Серед компаній, які потрапили під обмеження, — провідні виробники оборонних систем США, такі як Raytheon Missile Systems, Boeing Defense, Space and Security та Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 14:01


Польські фермери анонсували масштабний мітинг проти політики ЄС та імпорту з України.

Акцію заплановано у Варшаві на 3 січня. Демонстрація відбудеться о 14:00 перед представництвом Європейської комісії.

Організатором протесту виступає Союз сільськогосподарських організацій, до якої входить 21 обʼєднання польських фермерів.

Фермери виступатимуть проти угоди з Mercosur (економічним союзом держав у Південній Америці), зеленого курсу, імпорту з України, знищення польських лісів та полювання, а також вимирання польської економіки.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 12:52


Економічні рецепти перемоги. Як виглядають завдання для країни на 2025 рік?

Економіст та фінансовий аналітик Віталій Шапран вважає, що виклики на 2025 рік для України – це фактично економічні рецепти перемоги. Щоб більше пристосуватись до потреб війни, нам потрібно вирішити такі завдання:

1️⃣ Потрібно концентрувати фінансові, матеріальні та людські ресурси саме на ідеї спротиву російській агресії. Заміна відтінку зеленого на світлофорах, ремонти доріг і бруківки в прифронтових містах та ще сотні прикладів того мотлоху, без чого можна було б обійтись, але воно коштує державі грошей.

2️⃣ Варто зайнятись оптимізацією наявних ресурсів. Постійні сигнали з сектора безпеки про нестачу коштів на обладнання супроводжуються статистикою НБУ про накопичення валютних резервів на кінець 2024 року в обсязі 35-40 млрд доларів, а також ліквідності банків, яку залучив НБУ, в сумі 533 млрд грн (27.12.2024).

3️⃣ Мусимо розбудовувати фундамент для економічного зростання. Офіційна економіка буде погано зростати, якщо її постійно душити податками, заборонами та робити все для того, щоб ринкові ставки за кредитами залишалися захмарними, а від ринку акцій та облігацій в країні залишалась лише назва. Три ключові реформи – податкова, пенсійна та медична – мають стати каталізатором зростання.

4️⃣ Робота над конфіскацією активів РФ ведеться, в цьому є певні успіхи, і від теоретичних розмов ми вже перейшли до діла. Втім, конфіскуються тільки доходи від активів РФ, а потрібно, щоб відбувалась конфіскація самих активів.

5️⃣ Боротьба з корупцією в Україні триває, але явно недостатньо сильно. Влада досить часто лікує симптоми корупції, але не усуває причини.

🔻 Повну думку, які ще завдання необхідно вирішувати — читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 11:39


📈 Ціни на газ в Європі виросли до річного максимуму через зупинку транзиту через Україну.

Зупинка транзиту збігається з прогнозами низьких температур у деяких країнах, що призведе до зростання попиту на опалення. У Словаччині ртутний стовпчик може опуститися до -7℃ до середини січня.

Хоча Європа навряд чи залишиться без газу цієї зими завдяки запасам і постачанню з інших країн, трейдерам може бути складніше поповнити сховища для наступного опалювального сезону, зазначає Bloomberg.

З втратою потоків через Україну Європа також поглибить свою залежність від зрідженого природного газу (ЗПГ). Минулого року Росія відвантажила рекордні обсяги ЗПГ до регіону, що зробило її найбільшим постачальником після США.

Зазначається, що для країн Центральної та Східної Європи, що не мають виходу до моря, вартість морського доставлення до Німеччини, Польщі чи Греції, подальшої регазифікації та транзиту робить ЗПГ дорогим варіантом.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 10:03


🔻 П'ять фактів про зовнішню торгівлю України у 2024 році — підсумки заступника міністра економіки, торгового представника України Тараса Качки.

👖 Чоловічий одяг б'є рекорди. Експорт чоловічих костюмів, піджаків та штанів показав фантастичне зростання на 646% – до $99 млн. Це найбільший відсоток зростання серед усіх товарних категорій. Експорт костюмів, комплектів, жакетів, суконь, спідниць для жінок приніс $71,3 млн, це зростання на 114,2%.

📈 Залізна руда повертає позиції. Завдяки відновленню роботи морських портів експорт залізної руди зріс майже вдвічі (+89%) до 33,6 млн тонн. Це дозволило руді стати лідером експорту за фізичними обсягами, обійшовши традиційного лідера – кукурудзу.

🌽 Більший експорт кукурудзи не приніс більше грошей. Фізичний обсяг експорту цієї культури зріс на 12,3%, але виторг збільшився лише на 2,3% (до $5,07 млрд). Натомість у м'яса птиці протилежна ситуація – за зростання обсягу на 5,6% виторг зріс на 20%.

⚡️ Зросла енергетична залежність. Імпорт електроенергії збільшився на 333% до $669 млн – це найбільший показник зростання серед основних категорій імпорту. Разом із закупівлями акумуляторів (+103%) та трансформаторів (+108%) це свідчить про серйозні проблеми в енергетичному секторі внаслідок російських ударів.

🪵 Фанера доганяє дошки. Цікавий тренд у деревообробці: експорт простих пиляних дошок падає, а от клеєної фанери зріс на 95% до $125,3 млн. Це показує перехід до продукції з вищою доданою вартістю.

🇨🇳 На думку Качки, "найголовнішою зоною турбуленції" для зовнішньої торгівлі України у 2025 році стане торгівля з Китаєм, яка стрімко зростає (імпорт сягнув $14,3 млрд у 2024 році).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

02 Jan, 08:41


Яким може бути 2025 рік для України і світу?

Ми зібрали думки людей, яким є що відповісти на це запитання — ключових експертів у головних сферах. Публікуємо кілька цікавих тез про економіку та бізнес:

💬 "Концентрація грошей і контролю над економікою в руках держави сьогодні є набагато вищою, ніж була до війни. Так, війна підштовхує до цього, і це природна людська риса — намагатися все контролювати. Але таке становище вже шкодить Україні. Станом на зараз держава володіє більше ніж 80% активів в енергетиці, 90% в залізничному транспорті, 80% у фінансово-банківському секторі. Все — в руках держави. З одного боку, ми говорили про децентралізацію, а з іншого — продовжуємо централізацію всіх процесів", — каже дипломатка, членкиня координаційного комітету Ukraine Facility Platform Лана Зеркаль.

💬 "Під час відбудови умови диктуватиме той, хто надаватиме ресурси для неї, тобто наші партнери. А отже, корупційні та сірі схеми не сприйматимуться. І тут все залежатиме від нас. Чи зможемо ми адаптуватися, прийняти цей виклик і будувати відкриту, прозору і ринкову економіку, розібратися з нашими силовими структурами, адже знову виникла загроза перетворення України на прокурорсько-поліцейську державу. Чи ми не впораємося та увійдемо у сценарій криз та виїзду решти працездатного населення за кордон. Це виклик не лише морально-політичний, але й економічний", — каже економіст, перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

💬 "Цифровізація та інновації можуть допомогти Україні здійснити стрибок у розвитку. Україна вже продемонструвала ефективність у впровадженні цифрових технологій у різних сферах. Подальша цифрова трансформація зможе перетворити Україну на технологічний хаб регіону, стимулюючи інновації та економічне зростання. Крім того, диджиталізація державних послуг стає інструментом прозорості та надійності не лише для бізнесу, а й для міжнародних партнерів, зокрема інвесторів", — вважає виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко.

💬 "У 2025 році більшість бізнесів будуватимуть HR-стратегії за принципом “найкращий вид наймання — це утримання. Третина робочої сили в Україні вже втрачена, і 71% компаній вже відчувають дефіцит кадрів. Попри це, потреба в персоналі залишається високою: за даними EBA, 46% українських компаній планують розширювати штат у 2025 році, як і цьогоріч”, — прогнозує Chief Human Resources Officer в Uklon Тетяна Попова.

🔻 Більше думок експертів про виклики та можливості 2025 року — читайте у нашому спецпроєкті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 15:28


📉 Акції турецької пивоварної компанії Anadolu Efes обвалилися через указ Путіна. Він передав управління спільним підприємством компанії з бельгійською Anheuser-Busch InBev місцевій групі.

За підсумками торгів у вівторок акції Anadolu Efes впали на 10%, що разом із падінням у понеділок після публікації указу склало 19%. Акції материнської компанії AG Anadolu Grubu Holding та спорідненої Coca-Cola Icecek AS у Стамбулі знизилися на 10% та 7,6% відповідно.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 13:12


У 2024 році найбагатші люди світу рекордно наростили свої статки. Хто заробив найбільше?

Загальний капітал мільярдерів індексу Bloomberg у грудні 2024 року перевищив ВВП Німеччини, Японії та Австралії разом узятих.

1️⃣ Ілон Маск став беззаперечним лідером серед мільярдерів у 2024 році. Його тісні стосунки з обраним президентом США
Дональдом Трампом сприяли зростанню вартості компаній Маска, таких як Tesla, SpaceX та xAI. Його капітал досяг $442,1 мільярда, що на $213 мільярдів більше, ніж на початку року.

Серед найбільших переможців року:
🔹Дженсен Хуанг, генеральний директор Nvidia, додав $76 мільярдів до свого капіталу завдяки триразовому зростанню акцій компанії.
🔹Марк Цукерберг заробив $81 мільярд, попри антимонопольний штраф у $841 мільйон від ЄС, завдяки зростанню акцій Meta на 70%.
🔹Китайські мільярдери відновили свої капітали після трьох років падіння, додавши 14% за рік.

Втім, рік виявився складним для деяких бізнесменів:
🔹Французькі магнати розкоші, як-от Бернар Арно, втратили $71 мільярд через уповільнення продажів, особливо в Китаї.
🔹Карлос Слім втратив $26 мільярдів через падіння мексиканського песо та слабкі ринки після перемоги лівого кандидата на виборах у Мексиці.
🔹Фам Нят Вионг, власник Vinfast, втратив майже половину свого капіталу через падіння акцій компанії на 70% у першій половині року.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 12:07


Кабмін через кібератаку дозволив закривати ФОП без доступу до реєстрів.

Для закриття ФОП потрібно подати заяву в паперовій формі до будь-якого податкового органу незалежно від його місцезнаходження або в електронній формі через портал Дія.

Датою реєстрації змін вважається день подання заяви.

Після відновлення доступу до реєстру Міністерство юстиції забезпечить актуалізацію даних із збереженням дат реєстрації.

Тимчасово дозволяється використання даних із ЄДР, отриманих до обмеження доступу, для перевірки цивільної правоздатності підприємців.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 09:56


Які законодавчі зміни у фінансовій сфері очікуються в 2025 році?

🔹 Збільшено розмір ставки військового збору. З моменту набрання Законом чинності збір становить 5% від доходу фізичних осіб, для ФОП - 10% від розміру мінімальної заробітної плати, за винятком третьої групи - у таких ФОПів 1% від доходу.

🔹 Скасовано воєнну податкову пільгу на сплату ЄСВ, що є обов’язковим для ФОП. Мінімальний страховий внесок з ЄСВ становить 1760 грн/місяць (тобто 22% від мінімальної заробітної плати).

🔹 Збільшено обсяг оподаткування для банків. Встановлено, що розмір оподаткування прибутків банку, а також податку на прибуток при виплаті дивідендів становить 50%.

🔹 Створено "клуб білого бізнесу". Для компаній, що відповідатимуть його критеріям дотримання податкового законодавства, скорочуються перевірки, призначається комплаєнс-менеджер, надається пріоритетне консультування тощо.

🔻 Детальніше про зміни — у нашій добірці від юристів.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 08:39


ТОП компаній світу за доходами у 2024 році.

1️⃣ Перше місце в загальному заліку займає Walmart, найбільший роздрібний продавець і приватний роботодавець в Америці. Щогодини Walmart отримує майже 74 мільйони доларів доходу з середнім показником 255 мільйонів щотижневих відвідувань магазинів по всій глобальній клієнтській базі. На США припадає 68% від загального обсягу продажів.

2️⃣ На другому місці йде Amazon. За останні п'ять років доходи Amazon зросли більш ніж удвічі завдяки хмарним обчислювальним сервісам, Amazon Prime та доходам від реклами. У 2025 році Amazon планує продавати транспортні засоби на своєму онлайн-маркетплейсі в США, ще більше розширюючи асортимент своєї продукції.

3️⃣ На третьому місці — State Grid, величезна державна комунальна компанія Китаю. Минулого року компанія придбала двох найбільших дистриб'юторів електроенергії в Чилі і контролює понад 50% розподілу енергії по всій країні. Крім того, State Grid є найбільшим у світі покупцем міді, враховуючи життєво важливу роль цього металу в інфраструктурі електромереж.

Джерело: Visual Capitalist

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Dec, 07:10


БЕБ дорвався до OnlyFans. Чому правоохоронці проводять обшуки у вебкам-моделей?

Незважаючи на криміналізацію порноконтенту, голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев заохочував моделей OnlyFans сплачувати податки.

Вже у грудні він повідомив, що за 2024 рік 350 моделей OnlyFans задекларували 305,4 млн грн доходу, сплативши 59 млн грн ПДФО і військового збору. Але відповідний допис Гетманцев опублікував не як чергове заохочення моделей сплачувати податки в бюджет, а скоріше з ціллю захистити їх від українських правоохоронних органів. А саме від БЕБ.

Бюро на початку грудня провело обшуки у моделей OnlyFans, розголосила у себе в Facebook адвокатка Леся Михаленко. Приводом стало зареєстроване ще у липні кримінальне провадження, до якого не мали стосунку ті моделі, у яких проводились обшуки. Її пояснення обставин події розходиться з тим, що говорять в БЕБ.

З власних джерел БЕБ ми дізнались, що обшуки проходили по справі про групу осіб – "агентство послуг", які, діючи на території України з 2021 року за попередньою змовою, адміністрували сторінки на платних порнографічних платформах.З цієї діяльності "агентство" конвертувало лише через одного з його організаторів 72 млн грн доходу. Тим самим тільки цей підозрюваний ухилився від сплати податків на 14 млн грн.

Що відомо про цю справу та хто ще може потрапити під перевірки — розбираємось в матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 15:50


🇺🇦 Україна готується відновити торгівлю з Сирією. Це можуть бути м'ясо і молочні продукти, зернові культури (пшениця та ячмінь) і продукти перероблення (олія, цукор, борошно).

Для відновлення торгівлі потрібно узгодити логістичні шляхи постачання, взаємодію в банківському секторі та спрощення процедур торгівлі між країнами.

Сирія також виявила інтерес до українських технологій, особливо в галузях меліорації й гідроінженерії.

Торгівля може бути двосторонньою: Україна постачатиме сільськогосподарську продукцію, а Сирія – горіхи та фрукти.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 14:40


Бездротова зарядка електромобілів: майбутнє чи технологія, яка приречена на провал?

Суть бездротової зарядки для машин ідентична тій, що вже використовується у смартфонах: передавач та приймач у вигляді котушок, створюється електромагнітне поле між ними. Тільки тепер всі елементи помітно більші у розмірах. Передавач — це пластина, яку можна покласти на підлогу гаража або місця для паркування (або вмонтувати на постійній основі). Приймач встановлений на днищі гібрида або електромобіля та підключений до тягового акумулятора.

У разі правильного налаштування котушок вони дозволяють перекидати між собою до сотні кіловат потужності на ходу, за ККД передачі близько 80% та відстані між дорогою та приймачем енергії в 10-20 см.

Водночас розробники обіцяють повну безпеку для людей під час електромагнітного випромінювання за межами системи.

Бездротові зарядні ділянки доріг можуть бути розгорнуті на найбільш завантажених маршрутах. Аналогічні зарядні зони можна вбудовувати в місця скупчення розвізних фургонів, громадського транспорту та таксі, особливо там, де ці машини рухаються повільно (зони біля світлофорів, в'їзди до торгових центрів або під'їзних шляхів навколо складів, паркування, приміські автобусні станції тощо).

Проте стало зрозуміло, що ця технологія має деякі проблеми. Які саме — розбираємось в матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 11:38


💰 Як обмеження переказів вплине на роботу ФОП у 2025 році?

У грудні 2024 року Нацбанк, низка банків та профільних асоціацій підписали Меморандум про обмеження переказів для громадян. Як це може вплинути на роботу ФОПів?

🔹 В рамках меморандуму банки домовилися про застосування ризикорієнтованого підходу, який насамперед торкнеться нових фізосіб-підприємців (до шести місяців роботи) першої групи оподаткування. До них застосовуватиметься високий рівень ризику, поглиблене вивчення бізнес-діяльності, посилений моніторинг операцій. Для ФОП на загальній системі та другої-третьої груп спрощеної системи кожен банк застосовуватиме власний ризикорієнтований підхід.

🔹 Меморандум передбачає, що ліміт 150 чи 100 тисяч – це ліміт і на вхідні і на вихідні перекази загалом. А оскільки в ньому не уточняється, йдеться про IBAN чи карткові перекази, з юридичної точки зору це означає, що будуть охоплюватися всі можливі перекази.

🔹 Також у меморандумі йдеться про обмеження кількості рахунків, які відкриваються в однаковій валюті, трьома. Але ліміти діють сумарно на всі рахунки в межах одного банку. І навіть якщо у клієнта буде 5 рахунків, ліміт все одно буде однаковий.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 10:18


⚡️ Київстар впроваджуватиме супутниковий звʼязок Starlink в Україні.

Завдяки доступу до технології Starlink Direct to Cell, абоненти Київстар зможуть мати безперебійний зв’язок за допомогою супутникового сигналу там, де відсутнє традиційне покриття від операторів, або якщо наземна мережа не працює через воєнні та техногенні чинники.

Очікується, що Київстар запустить послуги Starlink Direct to Cell із функцією обміну SMS та OTT-повідомленнями у четвертому кварталі 2025 року. Наступним етапом стане голосовий зв’язок та передача даних.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 09:01


🍫 Roshen зупинив виробництво на фабриці Bonbonetti в Угорщині. Причини — нерентабельність і неможливість розширення.

Фабрика не виробляє продукцію з квітня 2023 року, розказав виконавчий директор Roshen Олександр Головащук.

Частину обладнання Bonbonetti перевезли на Вінницьку кондитерську фабрику, частину – утилізували.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Dec, 06:43


Юлія Свириденко про відновлення економіки, бронювання, корпуправління і приватизацію.

Міністерка економіки дала LIGA.net річне підсумкове інтерв’ю.

🔹 За 11 місяців 2024 року зростання ВВП становило 4%, і ми очікуємо вийти на цю цифру й за результатами року.

🔹 Переробна промисловість стала одним із лідерів за обсягом сплачених податків, забезпечивши 16,7% надходжень до Зведеного бюджету України за три квартали 2024 року. Тому курс на розвиток перероблення був і буде пріоритетом уряду.

🔹 єОселя сприяла попиту на будівельні матеріали, виробництво яких у першому півріччі 2024 року зросло на 37,1%.

🔹 Наступного року "Національний кешбек" триватиме. Фінансування на це передбачене.

🔹 Запрацювала програма підтримки проєктів зі значними інвестиціями. Бізнес, який вкладає від 12 млн євро, може претендувати на 30% компенсації через різні форми державної підтримки. Маємо перші угоди.

🔹 Лише 12% українських підприємств, які мають статус критично важливих, генерували близько 67% доходів всіх підприємств країни. У середньому один заброньований працівник приносить державі близько 1,2 млн грн податків на рік — суму, яка приблизно відповідає річному забезпеченню одного військовослужбовця.

🔹 Загалом за цей рік сума загальних надходжень від приватизації, як великої, так і малої, сягнула майже 12 млрд грн. Це втричі більше, аніж ми планували на початку 2024 року.

🔻 Повну розмову читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Dec, 18:02


Які корисні матеріали ви могли пропустити цього тижня?

🏡 Програмою "єОселя" цього року скористались майже 15 000 клієнтів. Які умови програми уряд заклав на майбутнє?

📈 З 2025 року вартість транспортування газу подорожчає через відсутність транзиту. Як це зачепить промисловість та населення?

🚙 Ціни на автоцивілку з нового року можуть зрости, але й страхові виплати також. Які основні зміни очікуються в автострахуванні?

💰 З початку 2024 року офіційний курс долара зріс в середньому на 8,7%. Станом на 1 січня долар коштував 38,01, зараз – 41,88 грн. Чого чекати далі?

🚬 Як на тлі високих цін на звичайні цигарки міжнародні корпорації зароблять на продажі хітсів і стіків для систем нагрівання тютюну?

💬 Український блогер-мільйонник Максим Клименко розповів про співпрацю з ООН та НАТО, про те, як знайти власну нішу у блогінгу та які тренди будуть у цій сфері у 2025 році.

🏙 В Україні дедалі більше забудовників пропонують розтермінування з тривалими періодами виплат. Які компанії надають найвигідніші умови?

💵 Найпопулярнішим інвестиційним інструментом в Україні залишаються ОВДП. Але є й інші варіанти, з яких можна скласти інвестиційний портфель. Що потрібно знати інвесторам-початківцям?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Dec, 17:02


Чим запамʼятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Володимир Зеленський підписав закон, що переносить підвищення військового збору для ФОПів та юридичних осіб на єдиному податку на 1 січня 2025 року.

🔻 Пакко Холдинг офіційно визнали банкрутом: ритейлер мав 1,5 млрд грн боргу. Компанія розвивала торгові мережі Пакко і Вопак на заході України.

🔻 Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри. Якщо термін дії бронювання працівника завершувався 20 грудня 2024 року, його буде автоматично продовжено до 20 січня 2025 року.

🔻 В Україні хочуть легалізувати кальян-бари. Ініціатори законопроєкту переконані, що це сприятиме зростанню продажів закладів, створенню робочих місць, збільшенню надходжень до бюджетів.

🔻 Honda і Nissan збираються об'єднатися у 2026 році у спільний холдинг. Honda матиме більший вплив у новій компанії, призначаючи більшість директорів. Холдинг дозволить стандартизувати платформи, оптимізувати виробництво та посилити конкурентоспроможність. До альянсу може приєднатися Mitsubishi Motors, рішення очікується до січня 2025 року.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Dec, 16:49


УП: Найновішу модель Rolls-Royce в Україні уже купили 13 разів.

Більшість автівок, стверджується в розслідуванні УП, зареєстровані на підставних осіб або людей без офіційних доходів.

УП пише, що перший Rolls-Royce Spectre в Україні з'явився у жовтні 2023 року, одразу після початку продажів, а за його кермом був "чоловік, дуже схожий на народного депутата Геннадія Вацака" з групи Довіра. Пізніше автомобіль зареєстрували на Тетяну Калюш, яка, ймовірно, працює на Вацака.

Серед інших власників чи користувачів Rolls-Royce Spectre Українська правда знайшла бізнесмена Михайла Бакуненка, колишнього нардепа Віталія Хомутинніка, модельєра Філіпа Плейна, харківського забудовника Єгора Маленікова.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Dec, 13:42


Зустрічайте 2025-й з корисними знаннями! Рекомендуємо Telegram-канали, які допоможуть вам тримати руку на пульсі та розумітися в процесах, що рухають світ.

💵 Ціна держави - найцікавіший канал про економіку, реформи, податки, бізнес і гроші, який читають нардепи, Мінфін, НАЗК, Мінекономіки, НБУ, підприємці та медійники. Автори каналу дають коментарі та публікуються у провідних ЗМІ як Bloomberg, Reuters, Chicago Tribune, Rzeczpospolita тощо.

📊 UA War Infographics — перше українське медіа повністю в інфографіці. Пояснює економіку, бізнес, війну, гуманітарну ситуацію, займається антипропагандою. Інфографіка каналу має багатомільйонні охоплення.

🟢 Податки фіз осіб та ФОП — тут всі новини про податки для ФОП, розбираємо як спілкуватися з дпс, коли та які платити податки. Підписуйтеся, щоб бути в курсі податкових питань!

📱 dev.ua — канал з новинами IT сфери. Тут історії айтішників, правда про те, як IT-бізнес переживає війну та новини про українські розробки.

👮‍♀️Територія права — все про законодавство та Ваші права простою мовою: мобілізація, ВПО, виплати від держави та інше.

💎 InVenture - все про інвестиції, бізнес та економіку в Україні та світі. Актуальні новини, тематична аналітика, перевірені інвестиційні пропозиції.

🟪 Гроші працюють - розумні інвестиції на фондовому ринку. Куди інвестувати, як досягти фінансової свободи ці та ще багато фінансових питань на каналі, підписуйтесь!

🧡 Vector — ненудне медіа про креативну економіку. Тут зібрані ключові новини та авторські матеріали на тему бізнесу. Їхня мета — робити бізнес попкультурою.

🔺 Хмарочос — головні міські теми у фокусі одного медіа. Тут є все, що варто знати сучасному містянину: скільки коштує житло, яким буде транспорт, що з економікою, як відновлюватимуться міста та інші теми, що хвилюють кожного.

🟨 Я-Куркуль — це канал про фермерське життя, репортажі з полів, тваринницьких ферм, а також аграрного виробництва України та світу.

💸 БізнесHUB | Інвестиції - тут ви можете продати/купити бізнес активи або інвестувати. Тільки вигідні та прибуткові пропозиції.

Підписуйтесь та поділіться з друзями!

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Dec, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Польські виробники цементу звинувачують Україну в "недобросовісній конкуренції".

▪️ В Україні планують збудувати десять малих модульних реакторів до 2050 року – Котін.

▪️ Нафтогаз попереджає про нову шахрайську схему: обіцяють безкоштовний газ і 5000 грн.

▪️ У Німеччині працівники Volkswagen влаштували другий страйк за тиждень: висунули ультиматум.

▪️ Ціни на какао зросли до максимуму з квітня через прогноз неврожаю у Західній Африці.

▪️ Польща хоче купити іспанського виробника швидкісних поїздів Talgo.

▪️ Китай розпочав розслідування проти Nvidia у відповідь на експортні санкції США.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Dec, 15:50


Nvidia стала однією з багатьох компаній, замішаних в американо-китайських "технологічних війнах".

Китай розпочав розслідування проти компанії, звинувативши американського виробника чипів у порушенні антимонопольного законодавства та невиконанні зобов'язань.

Розслідування розпочалося після того, як минулого тижня США запровадили третій за три роки раунд експортних санкцій для китайської напівпровідникової промисловості. Зокрема, США обмежили експорт для 140 компаній, включно з виробниками обладнання для мікросхем.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Dec, 14:15


Нова версія штучного інтелекту ChatGPT від OpenAI – o1 – під час тестування порушувала інструкції розробників, вимикала системи контролю та намагалася приховати свої дії.

В одному з тестів o1 спробувала перенести свої дані на інший сервер після виявлення документа, де обговорювалася її заміна новою версією.

За словами представника Apollo Research, модель демонструвала прагнення до виконання завдань "за будь-яку ціну", нехтуючи вказівками розробників. Щобільше, у разі спроб з'ясувати причини її поведінки, ChatGPT o1 неодноразово брехала, стверджуючи, що все відбувалося через технічні збої. "У 99% випадків модель вигадувала виправдання і намагалася переконливо їх обґрунтувати", – цитує Bild повідомлення від Apollo Research.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Dec, 11:19


Аптечний ритейл у лідерах з відкриття нових точок.

🔹 За 10 місяців 2024 року у фармацевтичному сегменті ритейлу відкрилося майже 1000 нових аптек. Найбільше серед них – 377 нових точок – відкрила мережа "Подорожник" Олександра Федечка.

🔹 Друге місце посідає non-food-ритейл. У цьому сегменті відкрито 578 нових торгових точок, 340 з яких належать мережі магазинів у форматі one dollar store "Аврора" Тараса Панасенка і Лева Жиденка.

🔹 Третє місце — за продуктовими супермаркетами: 379 нових магазинів протягом 10 місяців. У цьому напрямку лідирує мережа магазинів формату "біля дому" "Домашній маркет" – 67 нових точок.

Такі дані аналітичного дослідження "Географія ритейлу" презентувала під час RAU Summit 2024 керівниця відділу аналітики Асоціації ритейлерів України Яна Єрмакова.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Dec, 07:47


Які відеоігрові консолі найбільше продаються у світі?

Nintendo і Sony домінували в ігровому ландшафті протягом останніх двох з половиною десятиліть. Згідно з останніми результатами прибутків Sony, PlayStation 5 офіційно перевершила Nintendo Entertainment System і увійшла до топ-8 найпопулярніших ігрових консолей із загальною кількістю проданих 65,4 мільйона одиниць з моменту її виведення на ринок наприкінці 2020 року. Switch від Nintendo та Playstation 5 від Sony – єдині консолі у топ-8, які все ще перебувають у виробництві.

У той час як її конкуренти Sony та Microsoft вже перейшли до наступного покоління консолі у 2020 році, Nintendo утрималася від версії свого гібридного портативного пристрою наступного покоління, навіть незважаючи на те, що чутки про анонс Switch 2 циркулюють вже деякий час.

Інфографіка: Statista

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Dec, 18:02


Про що ми писали цього тижня? Добірка матеріалів, які ви могли пропустити.

🔫 Зброярі сподіваються на розблокування експорту до кінця року. Чи можливо це?

💶 Нацбанк давно говорить про можливість прив’язати курс гривні до євро замість долара. Як це вплине на курс валют і яких змін чекати?

💰 Серед ветеранів популяризується розвиток підприємництва. На це виділяються кошти держави та спонсорів. Але чи легко ветерану вести бізнес?

🏗 Активісти та забудовники бачать будівельний ринок з різних сторін та не готові порозумітися. Відсутність діалогу перетворює конфлікти на системну проблему, яка впливає на місто. Чи можна вирішити суперечності?

🔹 Які шанси на продовження транзиту російського газу в наступному році та чи потрібен він Україні?

🧑‍💻 Найближчим часом ІТ-сфера в Україні може втратити позиції та значну кількість фахівців. Що чекає на ринок?

Наступного року гривня плавно послабиться, інфляція уповільниться, економіка збільшиться на 3,5%. Який прогноз для економіки України на 2025 рік?

📄 Які податки будуть сплачувати підприємці за єдиним податком у 2025 році?

💸 Кожен третій кредит в Україні – прострочений, адже у багатьох людей немає коштів для оплати заборгованості. Які рішення пропонують банки?

🏢 Геотермальне опалення – новинка для українського ринку енергоефективності. У чому його переваги, які виклики впровадження та чому це вигідно?

💯 Українці занепокоєні що після оформлення допомоги від держави зникне банківська таємниця, а договір не можна буде розірвати 20 років. Чи це так?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Dec, 17:02


Чим запамʼятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Держаудит перевірив роботу ФГВФО: вкладники не отримали десятки мільярдів.

🔻 Депутати перенесли з 1 жовтня на 1 січня підвищення податків для ФОПів та юридичних осіб на єдиному податку.

🔻 Український AI-стартап Reface скорочує 35% команди.

🔻 З 2025 року підвищується акцизний податок і буде розраховуватись у євро.

🔻 Rent-to-Own: в Україні пропонують впровадити викуп житла орендарями.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

07 Dec, 10:23


Чи правда, що після оформлення тисячі від держави зникне банківська таємниця?

За першу добу на програму "Зимова єПідтримка" українці надіслали 2,5 млн заявок.

Зараз у соцмережах шириться чимало конспірологічних теорій, пов'язаних із цією програмою. Користувачі хвилюються, що після оформлення допомоги, держава отримає доступ до їхніх банківських рахунків, а закрити картку чи розірвати договір буде просто неможливо.

Відповідаємо на поширені питання, занепокоєння й теорії змов щодо тисячі Зеленського.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Нова пошта запустила доставлення через поштомати у Сполученому Королівстві.

▪️ Rent-to-Own: в Україні пропонують впровадити викуп житла орендарями.

▪️ Покупцем Білгород-Дністровського порту виявився екснардеп, колишній президент Федерації боксу України Володимир Продивус.

▪️Крюківський завод програв суд Київському метрополітену за контрактом на 79 млн євро.

▪️ Фонд держмайна продав колишній котельний завод в Івано-Франківську за 320,2 млн грн будівельній компанії Стройуком.

▪️ Російський "Аерофлот" скуповує старі літаки для розбору на запчастини.

▪️ OpenAI запускає новий тариф ChatGPT Pro за $200 із функцією логічного мислення.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 15:46


Що і як змінить використання ШІ у бізнесі та інших сферах?

💬 Думка CEO DevRian, CTO donor.ua Олександра Краковецького.

Ключові тези:

🔹 Під удар потраплять technical writers, QA, розробники плагінів, модулів.

🔹 SEO отримають новий виток розвитку, коли пошук повністю стане генеративним.

🔹 Data & AI Fundamentals будуть must have для всіх.

🔹 Уже зараз є з десяток інструментів, які роблять узагальнення нарад. Дуже скоро це буде commodity, і буде дивно для цього використовувати сторонній інструмент.

🔹 У певний момент ніхто не зможе відрізнити текст/зображення (трохи пізніше – відео), які створив ШІ. Питання відходу від старих підходів – питання часу.

🔹 Генеративний ШІ додасть багато клопоту стартапам і інноваторам, бо з використанням ген-ШІ вартість реплікації буде прямувати до 0.

🔹 Освіта працівників навичкам роботи з ШІ стає майже єдиним способом продовжити конкуренцію.

🔹 ПРАВИЛЬНЕ використання технологій і ШІ – драйвер ШВИДКОГО зростання там, де є процеси, персонал, бачення, бажання.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 12:59


В Україні вже місяць працює маркетплейс IT-компаній CodeUA. На ньому іноземні бізнеси можуть знайти підрядника, який виконає потрібне завдання.

За перший тиждень сайт відвідали 282 000 людей, більшість зі США. Але чи були замовлення — поки невідомо, каже Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації.

У компаніях GlobalLogic і SoftServe ще не говорять про результати, адже проєкт лише стартував. Проте представники обох сходяться в тому, що платформа зробить бізнес більш видимим, принесе нові закордонні партнерства та замовників.

Як влаштована система і чого від неї чекати?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 11:43


Київстар підвищує тарифи. Вартість в середньому зросте на 25%.

На рішення про зміну вартості послуг вплинуло зростання обсягів споживання, економічна ситуація та витрати на забезпечення мережі альтернативними джерелами електроенергії, пояснюють у Київстарі.

У компанії наголосили, що деякі тарифні плани не змінювалися понад рік, а деякі з початку повномасштабного вторгнення РФ. Востаннє перед нинішнім підвищенням компанія підвищувала тарифи для частини абонентів у квітні-травні 2024 року.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 10:00


OpenAI запускає новий тариф ChatGPT Pro за $200 із функцією логічного мислення.

Компанія випускає повну версію моделі o1, яка замінить o1-preview, вперше представлену у вересні в обмеженому доступі під кодовою назвою Strawberry.

OpenAI зазначила, що порівняно з o1-preview, нова модель є швидшою та точнішою, а також краще працює з кодом і математикою. Вона може надавати відповіді з елементами "логічного мислення" на основі зображень.

У майбутньому OpenAI планує додати в ChatGPT функції вебперегляду, завантаження файлів та інші можливості, хоча конкретні терміни впровадження цих нововведень поки не названі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 08:17


Український виробник товарів для дому "Біосфера" планує IPO через 5-7 років.

Засновник і СЕО компанії Андрій Здесенко зазначив, що ставить за мету довести оцінку корпорації до $1 млрд, зокрема шляхом тривалої міжнародної експансії.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Dec, 06:51


Як погасити проблемний кредит?

Кожен третій кредит в Україні – прострочений, адже у багатьох людей немає коштів для оплати заборгованості.

Загалом, найбільша частка непрацюючих кредитів зосереджена саме в державних банках. На першому та другому місцях за обсягом NPL розташувалися ПриватБанк – 178,6 млрд грн (56,5% кредитного портфеля) та Ощадбанк – 65,5 млрд грн (40,4% кредитного портфеля).

Невтішна ситуація у державному Сенс Банку, який з 21 липня 2023 року також належить державі. Загальна сума NPL там не надто велика, порівняно з іншими – 31,6 млрд грн. Але це складає 40,6% від всього кредитного портфеля.

Схожа картина і з Ідея Банком, що належить польському холдингу Getin Holding SA – 4,2 млрд грн непрацюючих кредитів, які складають 43,9% від кредитного портфеля.

Як банки можуть допомогти з реструктуризацією боргу та що робити з овердрафтом на картці — розбираємось у матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Dec, 17:03


Головні новини бізнесу за день

▪️ НАЗК готує законопроєкт, який дозволить конфіскувати активи у корумпованих членів МСЕК.

▪️ НБУ зафіксував різке зростання міжнародних резервів України у листопаді.

▪️ Фонд держмайна створив наглядову раду ТОВ "Державний земельний банк", яку очолив ексміністр Данилишин.

▪️Соцмережа Х подешевшала на 72% з моменту її придбання Ілоном Маском.

▪️ Зеленський підписав закон, згідно з яким Україна може не повертати борг G7 до виплати репарацій РФ.

▪️ Кабмін віддав ДПСУ 23 млрд грн, під які в Агенції оборонних закупівель уже були контракти.

▪️ Кабмін запускає програму єКнига, яка допоможе стимулювати читацьку активність, а також підтримати українське книговидання.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Dec, 15:36


Соцмережа Х подешевшала на 72% з моменту її придбання Ілоном Маском.

За даними Fidelity, наразі вартість соцмережі Х становить близько $12,3 млрд, тоді як Ілон Маск купив її за $44 млрд.

Після перемоги Трампа на виборах президента США у 2024 році платформа втратила рекордні 115 000 американських користувачів за один день.

Водночас пайові інвестиційні фонди Fidelity збільшили вартість своїх акцій X Holdings на 32,37%. Таке зростання може бути повʼязане з xAI, окремою компанією Маска, яка тренує свою велику мовну модель на даних X.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Nov, 15:14


Чорна п’ятниця на LIGA.net!

Оформлюйте річну підписку на пакет «Партнер» зі знижкою 50%!

Що ви отримаєте:
▪️ Доступ до секретного чату з редакцією;
▪️ Повний доступ до всіх статей та ексклюзивів;
▪️ Стислі перекази найкращих історій світу;
▪️ Експертні думки та прогнози.

▶️ Оформити річну підписку на пакет “Партнер” зі знижкою 50% можна за посиланням: https://www.liga.net/ua/donation?funnel=blackfriday2024

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Nov, 13:46


В Україні з 1 грудня скасовують ліцензування експорту деяких видів агропродукції, зокрема зернових, бобових, олійних культур та олії.

"Це спростить умови ведення бізнесу для експортерів агропродукції", – зазначив заступник міністра економіки – торговий представник Тарас Качка.

За його словами, скасування режиму ліцензування аграрної продукції необхідно для недопущення непорозумінь під час митного оформлення експорту.

Водночас ліцензування експорту пшениці, кукурудзи, насіння соняшнику та ріпаку до Болгарії, Румунії, Словаччини, Угорщини та Польщі залишається без змін.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Nov, 10:12


Які особливості інвестицій в золото у світі?

Наразі найбільш доцільними для інвестицій є такі типи:
🔹 фізичне золото в злитках;
🔹 золоті біржові фонди;
🔹 акції компаній з видобутку золота;
🔹 "золоті" роялті та "потокові" компанії.

🔻 Що про них відомо — читайте у матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Nov, 08:38


Компанія "Ола Файн" Максима Кріппи отримала фінальний дозвіл на приватизацію готелю "Україна".

ТОВ "Ола Файн" заплатило 3,01 млрд грн за готель "Україна" (з ПДВ).

Земельна ділянка площею 1,51 га, на якій розташований готель, не є предметом купівлі-продажу.

⚫️ Хто такий Максим Кріппа та що отримає новий власник готелю — ми писали тут.

ℹ️ Чотиризірковий готель "Україна" (до 2001 року – "Москва") розташований на вулиці Інститутській, 4. 14-поверхова споруда збудована на місці хмарочоса Гінзбурга – багатоповерхового прибуткового будинку "короля підрядників" Лева Гінзбурга. Свого часу готель був одним із найвищих хмарочосів на території сучасної України.

Для розміщення готель пропонує понад 300 номерів різних категорій: бізнес-люкс, люкс, покращений стандарт, стандарт, економ, ексклюзивні номери (представницький люкс і дуплекс). У готелі два ресторани площею 94 та 450 кв. м з можливістю обслуговування від 30 до 160 осіб, а також два банкетні зали площею 21 і 46 кв. м із можливістю обслуговування до 12 осіб.


@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ АМКУ почав шукати причини подорожчання курячих яєць. Бачить аналогію зі стрибком цін у 2022-му.

▪️ Астарта може залучити $80 млн від IFC для будівництва заводу з перероблення сої.

▪️ Малому бізнесу пропонують гранти від 10 000 євро на енергообладнання.

▪️ Зеленський підписав закон про підвищення податків, а також державний бюджет на 2025-й рік.

▪️ Австралія першою у світі заборонила соцмережі для дітей до 16 років.

▪️ Кіпр анулював "золоті паспорти" 77 інвесторам. У списку бізнесмени з України та Росії.

Тільки до 29.11 - комплексна система LIGA360 - за 33 євро. Підключайтесь!

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 15:36


Оновлення бронювання: що змінилось і як працюватимуть нові правила броні.

З 1 грудня 2024 року процедура бронювання від мобілізації поновиться – тепер вона проводиться лише через Дію і за новими правилами. Ось кілька основних:

🔹 Приватні підприємства для отримання статусу критичного повинні відповідати двом обов’язковим критеріям: рівень середньої заробітної плати на підприємстві тепер має становити не менше 2,5 мінімальних зарплат за останній календарний квартал (до завершення 2024 року – 20 000 грн), а також має бути підтверджена відсутність боргів перед державним і місцевим бюджетами.

🔹 Для тих компаній, які на 23 листопада 2024 року мають чинний статус критично важливих, але строк дії яких закінчується до 30 листопада 2024 року (включно), критичність продовжується до 31 грудня 2024 року.

🔹 Працівникам приватних підприємств бронювання надаватиметься, якщо військовозобов’язаний одночасно відповідає всім цим вимогам:
- перебуває на військовому обліку;
- у трудових відносинах з критично важливим підприємством;
- займає посаду на критично важливому підприємстві, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць звітного періоду (кварталу) не нижче 20 000 грн;
- уточнив військово-облікові дані та не перебуває у розшуку.

🔹 Жодних вимог щодо дати працевлаштування працівника у нових вимогах до бронювання немає.

🔹 У загальну кількість військовозобов’язаних на підприємстві входять лише чоловіки. Змінами затвердили, що військовозобов’язані жінки не будуть враховуватися.

🔹 Бронювання, чинні на 23 листопада 2024 року, дійсні в межах раніше встановлених строків, але не довше 28 лютого 2025 року. Потім – їх скасують, якщо критично важливе підприємство повторно не забронює цих працівників через Дію до цієї дати.

🔻 Детальніше про оновлені правила — читайте в нашій статті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 14:57


Кремнієва долина мілітаризується: чому стартапи зайнялись розробкою зброї?

Щороку США витрачають на свою оборону в середньому $800 млрд. Левова частка цих коштів опиняється у невеликої когорти основних підрядників, яка включає Raytheon, Boeing, Lockheed Martin, BAE Systems і Northrop Grumman. Очевидно, що підприємці з Кремнієвої долини теж захотіли свій шматок від пирога найбільшого у світі військового бюджету.

На тлі повномасштабної російської агресії в Україні, конфліктів на Близькому Сході та вкрай напруженої ситуації в Азійсько-Тихоокеанському регіоні багато країн почали збільшувати свої видатки на ВПК. Їхній намір заповнити свої арсенали означає, що замовлень буде багато і ця тенденція триватиме довго. З іншого боку, Пентагон демонструє зацікавленість у безпілотниках та рішеннях у сфері ШІ.

Гарною ілюстрацією цієї тенденції є ситуація з венчурним фондом Y Combinator (YC). Він посприяв запуску ряду проривних проєктів і вважається одним з найкращих бізнес-акселераторів у США. Свого часу YC доклав руку до створення Airbnb, Coinbase, Dropbox, Reddit, Twitter та інших. Наприкінці серпня фонд вперше проінвестував стартап зі зброї – Ares Industries.

Це нова американська компанія (відкрилась у серпні), яка займається крилатими лоукост-ракетами, що будуть сумісні з наявними зараз платформами запуску. Від своїх "колег" вони відрізнятимуться в 10 разів меншим формфактором і настільки ж меншою вартістю, але водночас відповідатимуть усім запитам Пентагону.

Проте найбільш "гарячим" напрямом для військових техностартапів є, звісно ж, сфера дронів. Причому найбільшу увагу отримують саме технології протидії атакам безпілотників.

Які цікаві стартапи з'явились в цьому напрямку та чи дійсно всі у виграші від інвестицій в розробку зброї?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 10:21


Скільки коштує сільгоспземля в 2024 році?

У третьому кварталі 2024 року уклали понад 28 000 угод купівлі-продажу землі на 62 700 га. Це на 29% більше за кількістю і на 39% за площею, порівняно з цим самим періодом 2023 року. Такі дані навели KSE Агроцентр у своєму квартальному огляді ринку.

Ціни також зростають. Середня вартість гектара — понад 45 000 грн, що на 4% більше, ніж у другому кварталі. Найдорожчою залишається земля в Івано-Франківській області — 75 000 гривень за гектар. У Херсонській області, навпаки, найнижча середня ціна — 33 000 гривень.

Попри стабільне зростання, ринок землі в Україні все ще поступається за обсягами ринку оренди. У третьому кварталі уклали 65 000 договорів оренди на площу понад 168 000 га. Середня орендна ставка через аукціони на платформі "Prozorro.Продажі" склала 7 500 грн за га на рік.

Ринок і далі розвивається, однак площа земель в обігу залишається нижчою за показники розвинених країн. За перші дев’ять місяців 2024 року в обігу було лише 0,78% від загальної площі с/г земель, тоді як у розвинених ринках цей показник сягає 1%.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 08:51


Інтернет-магазин Pampik.com відновив роботу з новим власником.

Засновник бренду Pampik Шахін Мусаєв 23 листопада повідомив у Facebook, що сайт pampik.com "тихенько і без шуму" перезапустили. "Асортимент ще поповнюється, дещо треба допрацювати, і нові фічі вже на підході. Але головне, що кількість доставлених замовлень невпинно зростає тиждень до тижня", – поділився інформацією тепер уже міноритарний власник Pampik.

Мусаєву належить 20% у ТОВ "Пампік", решту 80% контролює фонд "Холдинг Інвест" бізнесмена Володимира Костельмана (власник Сільпо).

ℹ️ Раніше Pampik був одним із найпопулярніших магазинів дитячих товарів в Україні, але повномасштабна війна погіршила його фінансові результати – виторг упав до 203,8 млн грн у 2023 році, а збиток сягнув 37,3 млн грн.

В результаті з 2 лютого 2024 року Pampik припинив свою роботу. Тоді ж закрився і його основний конкурент – інтернет-магазин Panama. Через те, що об’єм дитячого ринку впав більш ніж наполовину, проєкти не можуть повноцінно розвиватися, йшлося у спільному повідомленні обох онлайн-ритейлерів.

У квітні 2024 року попередній власник Dragon Capital вийшов з числа засновників ТОВ "Вондерс Лайт" (яке займалося проєктом раніше), а у серпні Forbes повідомив про те, що власником Pampik став Костельман.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

28 Nov, 07:16


Держборг європейських країн зростає. Як це вплине на міжнародну допомогу Україні?

У 2023 році глобальний державний борг становив 93,2% ВВП, що значно більше порівняно з 84,2% у 2019 році. Цей стрибок переважно був пов'язаний із фіскальними наслідками пандемії COVID-19.

У 54 країнах, що розвиваються, понад 10% доходів витрачається на обслуговування боргу. 3,3 мільярда людей живуть у країнах, де витрати на виплати боргу перевищують інвестиції в освіту чи охорону здоров'я. Навіть розвинені економіки відчувають значний вплив. Наприклад, у США вартість обслуговування боргу ($870 млрд) цього року перевищить витрати на оборону ($822 млрд).

За даними Євростату, найвище співвідношення державного боргу до ВВП на кінець другого кварталу 2024 року було зафіксовано в Греції (163,6%), Італії (137%), Франції (112,2%), Бельгії (108%), Іспанії (105,3%) та Португалії (100,6%), а найменше – у Болгарії (22,1%), Естонії (23,8%) та Швеції (31,6%).

Невтішна ситуація і з країнами Центральної та Східної Європи. Так, згідно зі звітом МВФ, досі значна частка країн, що розвивається (сюди належать більшість країн ЦСЄ), перебуває у борговій кризі.

З якими викликами можуть зіткнутися стикнутися країни та як це може вплинути на фінансову допомогу Україні?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ ПУМБ хоче залучити частину клієнтів monobank, який змінює платіжну систему.

▪️ Україна отримала від Світового банку транш на $4,8 млрд.

▪️ Viber запустив бізнес-акаунти для малого бізнесу в Україні.

▪️ Сигарети подорожчають: комітет Ради підтримав підвищення акцизу.

▪️ Біржова ціна на зерна арабіки підскочила до найвищого рівня з 1977 року.

▪️ Акції Газпрому впали нижче $1 через обвал рубля.

Тільки до 29.11 - комплексна система LIGA360 - за 33 євро. Підключайтесь!

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Nov, 14:55


Голова Держагентства відновлення — про житло для ВПО, ремонти доріг і миколаївський водогін.

Вже майже два місяці Сергій Сухомлин обіймає посаду голови Державного агентства з питань відновлення. До цього він був мером Житомира і реалізував багато енергоефективних проєктів. Інтерв'ю з паном Сухомлином ще як мером Житомира ви можете почитати тут.

Сьогодні ж він відповідає має значно ширше коло відповідальності, нові виклики та задачі. Серед пріоритетних напрямків Сергій Сухомлин називає в першу чергу захист енергетичних об'єктів. "А саме – побудова першого, другого, третього рівня захисту. Бо ми бачимо, особливо в останній час, що Росія продовжує масовані удари по енергетичних об'єктах. І от останні прильоти… Не називатиму ті підстанції, яким дісталося, але навіть захист другого рівня врятував деякі області від майже тотального блекауту. І таких прикладів вже достатньо багато", — каже голова Держагентства відновлення.

Як змінюватиметься робота Держагентства відновлення?
Чи проводитиметься аудит рішень колишнього керівництва?
Які напрямки стануть основними для агентства: школи, дороги, соціальне житло чи інші?

🔻 Про все це читайте в нашому інтерв'ю.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Nov, 12:44


Viber запустив бізнес-акаунти для малого бізнесу в Україні. Тепер підприємці можуть безплатно створювати та керувати бізнес-профілем своєї компанії.

Раніше ці функції запустили у Греції та на Філіппінах. Результатом стало збільшення кількості бізнес-акаунтів на 65% з початку 2024 року.

Серед переваг облікового запису у Viber для малого бізнесу:
🔹 відкритий бізнес-профіль. Бізнеси можуть створювати свою сторінку з деталями та корисною інформацією, включаючи назву, логотип, категорію бізнесу, опис, графік роботи, посилання на вебсайт і контакти;
🔹 каталог товарів. Власники бізнесу можуть публікувати до 50 своїх продуктів або послуг у Viber. Опис продуктів і послуг включатиме назви, ціни, зображення та додатковий текст;
🔹 видимість на платформі. Власники бізнесів можуть залучати нових клієнтів, зʼявляючись у результатах пошуку у Viber за назвою, описом бізнесу, адресою чи категорією;
🔹 QR-коди та посилання;
🔹 інструменти для промо;
🔹 розширені функції для чатів. Бізнеси можуть взаємодіяти з клієнтами, використовуючи автоматичні відповіді;
🔹 бізнес-статистика.

З 27 листопада бізнес-акаунти стають доступними користувачам Viber з версіями 24.0.1 на iOS та 24.0.2 на Android. Найближчим часом будуть запропоновані спеціальні тарифні плани для додаткових функцій.

За даними Viber, 90% споживачів витрачають більше коштів на бренди, які надають персоналізовані пропозиції відповідно до їхніх побажань. Крім того, 88% клієнтів скоріше повернуться до компанії з хорошим сервісом.

В Україні Rakuten Viber встановлений на 98% смартфонів, стверджується в пресрелізі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Nov, 10:24


Чим відзначився український авторинок у 2024-му?

Попри повномасштабну війну і відповідні ризики, українці в далі купують нові легкові автомобілі.

За даними Укравтопрому, впродовж трьох кварталів 2024 року в Україні зареєстровано майже 60 тисяч нових легкових авто, що на 19% більше, ніж за аналогічний період 2023 року, і свідчить про стабільне зростання попиту на нові автомобілі.

Бестселером ринку нових легковиків став кросовер Renault Duster, продажі якого у річному вимірюванні збільшились майже на чверть і склали 5 060 одиниць.

Також у трійці лідерів – Toyota RAV-4 (3 402 одиниці) та Mazda CX5 (1 459 одиниці).

За рік відбулось значне зростання продажів електромобілів, але наприкінці року, інтерес до таких авто почав згасати. "Сірі" дилери завозять такі авто переважно з Китаю. Лідер продажів Volkswagen ID.4 втрачає популярність, його місце останні місяці зайняла дешевша Honda (DongFeng) X-NV (eNS1). На українському і світовому ринках набирає популярності китайська марка BYD.

Як минає рік для українських автодилерів та які тенденції спостерігаються?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Nov, 08:37


Імпорт готівкової валюти в Україну у 2024 році збільшився на 81%.

У жовтні ввезли $1,7 млрд. Це найвищий показник із січня 2024 року.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ АМКУ оштрафував БРСМ-Нафта на 12 млн грн за оренду заправки Glusco.

▪️ Польські фермери відновлюють блокаду кордону: перекриють пункт пропуску до кінця року.

▪️ Socar веде переговори щодо продажу частини бізнесу в Туреччині.

▪️ В Україні збанкротував ще один страховик — ПрАТ "Промстрах".

▪️ Компанія Neuralink Ілона Маска вперше вживить мозковий чип у Канаді.

▪️ Розробник ChatGPT розглядає можливість запуску власного веббраузера.

LIGA ZAKON анонсувала обмежену у часі пропозицію на LIGA360. Скористайтесь вигідними умовами.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 12:34


OpenAI розглядає можливість запуску власного веббраузера, який би інтегрувався із ChatGPT.

Окремо компанія веде переговори про розробку пошукових функцій із різними розробниками сайтів і застосунків, включно з Conde Nast, Redfin, Eventbrite і Priceline.

За даними джерел видання, OpenAI все ще далека від реального запуску браузера, але такі плани можуть посилити конкуренцію з Google, який зараз домінує на ринку браузерів та пошуку.

OpenAI уже зайшла на ринок Google із власним пошуковиком SearchGPT.

Компанія також почала переговори із Samsung, ключовим партнером Google, щодо використання штучного інтелекту на їхніх пристроях.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 11:02


Польські фермери відновлюють блокаду кордону. Вони планують розпочати страйк перед пунктом пропуску "Медика -– Шегині" 23 листопада з 09:00.

За інформацією польської митниці, блокада руху автомобілів триватиме до кінця 2024 року.

Протестувальники мають намір пропускати автобуси та легкові автомобілі в обидва напрями без змін.

Обмеження стосуються лише вантажних автомобілів: на в'їзд до України — по одній вантажівці протягом години, виїзд з України – рух вантажівок вагою понад 3,5 т повністю блокується.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 09:38


АМКУ оштрафував БРСМ-Нафта на 12 млн грн за оренду заправки Glusco.

У 2021 році оштрафована компанія взяла в оренду автозаправну станцію у ТОВ "Кершер", яке входило до структури Glusco, без необхідного дозволу. Операція відбулася 30 серпня 2021 року.

Вартісні показники учасників угоди за 2020 рік перевищували встановлені законом порогові значення, тому така операція класифікується як концентрація, що потребувала попереднього дозволу АМКУ.

Штраф Євро Смарт Пауер – це частина ширшого розслідування АМКУ щодо операцій з оренди АЗС мережі Glusco різними операторами ринку (WOG, KLO, БРСМ-Нафта та інші).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 08:12


Україна заочно заарештувала мільярдера Боголюбова.

Колишній власник ПриватБанку, якому інкримінують незаконне використання чужого паспорту, отримав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Заочний арешт для Боголюбова призначили у межах кримінального провадження, яке стосується організації та сприяння незаконному переправленню громадян України через державний кордон.

Самому мільярдеру інкримінують використання чужого паспорту для виїзду з України. Покарання за такий злочин – штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційний нагляд на строк до трьох років, або обмеження волі на той самий строк.

Також Боголюбова підозрюють за статтею про незаконне переправлення осіб через державний кордон. Це суворіша стаття з покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до семи років.

За версією слідства, 24 червня Боголюбов у супроводі свого близького родича виїхав у Польщу потягом Київ – Хелм, використавши для цього недійсний паспорт іншого громадянина України (який фізично перебуває в Україні).

Польським прикордонникам мільярдер надав вже свій особистий паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Боголюбов заперечує, що він порушував закон.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

22 Nov, 06:41


Що відбувається з цінами в Україні і чого очікувати у 2025 році?

За даними Держстату, у жовтні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (рік до року, р/р) пришвидшилася до 9,7% з 8,6% у вересні. Тільки за другий місяць осені ціни для споживачів на товари та послуги зросли на 1,8%.

🔹 Зокрема, стрімко дорожчали харчі – на 10,7% р/р.

🔹 Стрімкіше подорожчали алкогольні та тютюнові вироби. Дещо швидше, ніж очікувалося, зростали й адміністративно регульовані ціни та ціни на паливо.

🔹 Пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання.

🔹 У сфері послуг ціни підвищували навіть більше, ніж дорожчали харчі – на 11% р/р. Так зростали ціни на послуги з охорони здоров’я, зв’язку й особистого догляду.

Хоча натомість сповільнилося зростання вартості транспортних послуг і експлуатації власних транспортних засобів, а також страхування.

Менше за харчі подорожчали непродовольчі товари – на 2,9% р/р.

Що ж сталося останніми місяцями, що призвело до зростання, і які прогнози на зиму-весну 2025 року?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ "Ріел Девелопмент" стане холдинговою структурою.

▪️ Українські кіберфахівці зламали сайти 19 російських фірм на окупованих територіях.

▪️ Велика Британія визнала Дмитра Фірташа корупціонером і запровадила проти нього санкції.

▪️ Нацбанк оновив порядок відкриття та закриття рахунків.

▪️ У Німеччині зростає кількість банкрутств: з ринку підуть 20 000 компаній у 2024 році.

▪️ Google відмовляється продати Chrome на вимогу США, готує контрпропозицію.

LIGA ZAKON анонсувала обмежену у часі пропозицію на LIGA360. Скористайтесь вигідними умовами.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 15:51


Найбільший забудовник Львова "Ріел Девелопмент" до кінця 2024 року стане холдинговою структурою.

За словами власника та CEO компанії РІЕЛ Ростислава Мельника, на сьогодні група компаній, до складу якої входять агентства нерухомості, компанії з управління активами, фінансові організації та будівельні підрядники, налічує близько 40 підприємств.

80% від загального обсягу будівництва займає житлова нерухомість, решта — це інфраструктурні об’єкти, такі як школи, дитячі садки, спортзали та комерційні площі.

Водночас для проєктування житлових комплексів компанія проводить тендери, а у Львові більшість робіт виконується власними силами, тоді як у Києві зосереджуються на каркасних роботах, а для оздоблення та комунікацій залучають сторонні організації.

Ростислав Мельник також наголосив, що створення холдингу дозволить спростити роботу з українськими та міжнародними банками, адже вони будуть бачити чітку структуру власності, ліквідність та активи, що своєю чергою підвищує прозорість бізнесу.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 14:49


Від мрій про Марс до Білого дому. Як Ілон Маск потрапив у велику політику США?

За оцінками журналістів, Маск пожертвував виборчій кампанії експрезидента майже $120 млн, став її другим найбільшим індивідуальним донором. Додатково він почав роздавати по $47 виборцям у так званих хитких штатах за підписання петиції про свободу слова, а потім влаштував щоденне роздавання $1 млн серед підписантів петиції про "свободу слова і носіння зброї". Окружний прокурор Філадельфії назвав це "незаконною лотерею" і спробував домогтися судової заборони, але позов було відхилено.

Цікаво, що в минулому СЕО SpaceX не демонстрував особливої прихильності до республіканців загалом і Трампа зокрема. Він називав себе помірним прихильником Обами і напередодні першого терміну республіканця висловлював сумніви, що той підходить для цієї посади.

Пряма й активна підтримка найбільш суперечливого голови Білого дому в новітній історії коштувала Ілону Маску не лише репутаційних втрат, а й вигідних контрактів. Однак зараз виглядає так, що ризикована ставка мільярдера окупилась: він не просто потрапив в найближче коло однієї з найвпливовіших персон світу протягом наступних чотирьох років, а й отримав посаду в його адміністрації.

Яку в цьому роль відіграли технології, чому купівля Twitter виявилася зовсім не тим, на що всі очікували та чому мільярдер і республіканець можуть посваритися через електромобілі — розбираємось у матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 13:14


Уряд США офіційно звернувся до суду з вимогою розділити Google через порушення компанією антимонопольного законодавства.

CNN вказує, що головна вимога Міністерства юстиції США – продаж браузера Google Chrome, який використовується величезною кількістю людей, для зменшення монополії.

Також суду запропонували заборонити ексклюзивні контракти з Apple, Samsung та іншими виробниками, які зараз гарантують, що Google на гаджетах цих фірм залишається пошуковиком за замовчуванням. Крім того, Google можуть зобов'язати ділитися результатами пошуку з конкурентами в США протягом 10 років.

Юридичний директор Google й Alphabet Кент Вокер назвав запропоновані міністерством юстиції США зміни радикальним і надмірним втручанням держави. Google стверджує, що розділення бізнесу компанії завдасть шкоди безпеці та приватності мільйонів американців, інноваційним технологіям та глобальному технологічному лідерству США.

Google вважає, що антимонопольні вимоги зашкодять й іншим компаніям. Наприклад, під ударом опиниться бізнес-модель браузера Mozilla Firefox, який отримує гроші за встановлення Google пошуковою системою за замовчуванням.

Компанія попередила, що процес буде тривалим і складним. Вона планує активно боротися проти висунутих вимог і подасть контрпропозиції до кінця 2024 року.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 10:23


На Вокзальній площі у Києві відкрився McDonald's після реконструкції.

Ресторан повністю модернізували: будівлю частково демонтували й реконструювали, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір, щоб зробити його сучаснішим та комфортнішим.

Оновлений McDonald’s біля залізничного вокзалу став безбар’єрним завдяки низці інклюзивних рішень. Це:
🔹 автоматичні двері на боковому вході, зручні для людей на колісних кріслах та гостей із дитячими візками;
🔹 пасажирський ліфт для безбар'єрного руху між першим і другим поверхами;
🔹 тактильна плитка всередині та зовні для навігації людей із порушеннями зору;
🔹 таблички з написами шрифтом Брайля;
🔹 спеціально облаштоване місце для людей з інвалідністю, що дозволяє вільно рухатись людям на кріслах колісних;
🔹 вбиральні для людей з інвалідністю.

Оновлений ресторан McDonald’s на Вокзальній у Києві, який у минулому посідав друге місце у світі за кількістю відвідувачів, тепер став одним із найбільших в Україні. Його загальна площа – 944 кв. м, заклад має 193 посадкові місця в залі та ще 88 на терасі.

У закладі можна швидко й безконтактно робити замовлення на 11 двосторонніх терміналах самообслуговування, на касі чи через експрес-вікно. А з функцією зменшення екрана, що доступна в кожному ресторані мережі, терміналом зможуть користуватися люди на кріслах колісних.

Відтепер у закладі є сервіс обслуговування за столиком. Також біля столиків встановили USB-роз’єми для заряджання смартфонів.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 08:32


Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області ПрАТ "Херсонський хлібокомбінат" збанкрутував через війну.

Підприємство мало значну кредиторську заборгованість на суму 23,45 млн грн, тоді як його активи оцінюються у 9,59 млн грн. Відновити платоспроможність боржника виявилося неможливо через відсутність достатніх активів, грошей і потенційних інвесторів.

Херсонська обласна державна адміністрація у коментарі LIGA.net повідомила, що до повномасштабної війни Херсонський хлібокомбінат займав 40% ринку хліба і хлібобулочних виробів у регіоні. Підприємство було найбільшим роботодавцем і платником податків у Херсонській області.

Після звільнення правобережжя Херсонської області більшість хлібопекарських підприємств регіону, зокрема ПрАТ "Херсонський хлібокомбінат", так і не змогли відновити роботу, тому що їхні виробничі потужності знаходяться в зоні постійних обстрілів або взагалі зруйновані.

Зараз значну частину потреби в хлібі задовольняють виробники з Одеської й Миколаївської областей, а також із Кривого Рогу.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

21 Nov, 07:06


Масло лише для закордоння. Чи заборонять експорт молочних продуктів?

Баланс молочного ринку в Україні розвалився. Ланцюжок подій, який призвів до цієї аварії, складається з трьох ланок.

1️⃣ Перша – в країні не вистачає молока для збільшення виробництва масла. Його виробники жаліються на дефіцит сировини. Закупівельні ціни на молоко з початку року зросли в 1,5 раза. Але його не вистачає.

2️⃣ Друга ланка – відсутність імпорту. В минулі роки проблему зростання ціни на масло вирішували саме шляхом його імпорту, каже аналітик "Інфагро" Максим Фастєєв. У 2023 році в Україну завезли майже 3000 тонн вершкового масла. Але цьогоріч імпорт майже на нулі через дві причини.

3️⃣ Нарешті, третя ланка ланцюга подій, що призвели до дисбалансу, – це експорт масла з дефіцитного ринку. Навіть за його скорочення у січні-жовтні цього року постачання за кордон зменшилися на 11%. На експорт відправлена кожна десята тонна виробленого масла – 6100 тонн.

Це не дивно, адже молокозаводам краще продавати свій товар за кордон із передплатою в валюті, ніж в магазини Сільпо, АТБ або Novus, які розрахуються за нього через два місяці, та й гривнею.

🔻 Що з цим робити — розбираємось в матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ НБУ з 20 листопада оновлює валютні обмеження, які стосуються підтримки міжнародної торгівлі, імпорту та дивідендів.

▪️ Гендиректор Prometheus відмовився від мандата у Верховній Раді.

▪️ Дія пропонує жінкам $1000 та навчання бізнесу.

▪️ ООН затвердила план допомоги Україні до 2027 року на $2 млрд.

▪️ Естонська державна авіакомпанія подає заяву про банкрутство.

▪️ Біткоїн досяг рекордних $94 000 через можливу підтримку криптовалют Трампом.

LIGA ZAKON анонсувала обмежену у часі пропозицію на LIGA360. Скористайтесь вигідними умовами.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

14 Nov, 18:00


Що важливого відбувається в українському полі, морі та підприємництві? Де шукати найкращу аналітику?

Пропонуємо вам канали від українських медіа, які варто читати, щоб орієнтуватися в економічних темах:

📰 The Page — ділове медіа для тих, хто хоче розібратися з економікою, політикою, а також знайти поради та кейси для свого бізнесу.

💸 InVenture — все про інвестиції, економіку та бізнес в Україні: завжди свіжі інвестиційні новини, аналітика, корисні статті, перевірені та вигідні інвестиційні пропозиції.

🌻 Latifundist.com — канал для представників агробізнесу, де зібрано все найцікавіше про українське та світове сільське господарство.

💰 LIGA.Бізнес — якісна аналітика ринків, історії та огляди бізнесів, фінансові поради та пояснення складних економічних тем простими словами.

🟨 Я-Куркуль — канал про фермерське життя, репортажі з полів, тваринницьких ферм, а також аграрного виробництва України та світу.

⚓️ Ukrainian Shipping Magazine — канал про судноплавство в Україні та світі. Економіка, аварії, витоки нафти, палаючі російські кораблі — на морі ніколи не буває нудно.

Підписуйтесь та діліться добіркою з друзями!

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

14 Nov, 17:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Керівницю будкомпанії у Херсоні підозрюють у розкраданні майже 1,3 млн грн на укриттях.

▪️ Uklon почав використовувати Дію для реєстрації нових водіїв.

▪️ Через відсутність належним чином обладнаних сховищ Україна втрачає до 60% зібраних овочів і фруктів.

▪️ Євросоюз оштрафував Meta на понад 797 млн євро. Причиною став Facebook Marketplace.

▪️ У Німеччині заборонили портам приймати танкери із російським газом.

▪️ Ринкова вартість всіх криптовалют зросла до рекордних $3,2 трлн.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

14 Nov, 14:04


Рубль знецінюється: пробив позначку 100 за долар.

На міжнародному ринку Forex курс російського рубля опустився нижче позначки 100 за 1 долар. Котирування публікує Bloomberg.

Востаннє долар коштував 100 рублів у серпні 2023 року.

Станом на 15:40 за Київським часом рубль дещо відіграв падіння та котирувався на рівні 99,6/$1.

Офіційний курс рубля, який щодня змінює Центробанк РФ, встановлено на 14 листопада на 97,9/$1.

У Росії її курс рубля визначається не ринковими методами, а розрахунками Центробанку.

У червні США різко розширили санкції проти Росії та під обмеження потрапили Мосбіржа та Національний кліринговий центр, який відповідає, зокрема, за валютні торги. Мосбіржа одразу оголосила, що з наступного дня припиняє торги доларом та євро.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

14 Nov, 12:23


Де найбільше подорожчала орендна плата за житло?

За рік оренда однокімнатних квартир в Україні зросла в середньому на 8,2% — Держстат.

🔹 Найбільше підвищення вартості зафіксовано в Хмельницькій області — на 21,2%, Черкаській — на 18,3%, та Чернівецькій — на 15,4%.

Загалом, якщо у грудні 2023 року оренда однокімнатної квартири в Україні коштувала в середньому 6605 грн, то в жовтні 2024 року ціна піднялася до 7149 грн.

🔹Найвищі ціни залишаються у Закарпатській області (11 731 грн) та Львівській області (11 589 грн), а найнижчі — у Херсонській області (2922 грн) та Сумській (3598 грн).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

13 Nov, 17:32


Головні новини бізнесу за день

▪️ Мінцифра та Львівський ІТ Кластер запускають маркетплейс для просування українських IT компаній.

▪️ Україна скорочує імпорт свинини до 6-річного мінімуму. Експорт зростає, особливо в ОАЕ.

▪️ Суд ЄС не дозволив Україні зареєструвати ТМ "Російський військовий корабель, іди на**й".

▪️ Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах.

▪️ Volkswagen збільшить інвестиції у конкурента Tesla до $5,8 млрд.

▪️ Tesla вшосте за рік відкликає партію пікапів Cybertruck: причина.

▪️ Dogecoin підскочив на 20% після створення Трампом департаменту DOGE.

▪️ Провідні ШІ-компанії зіткнулися зі складнощами під час розробки нових моделей.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

13 Nov, 11:39


Компанія BGV Development Геннадія Буткевича планує розвивати новий формат – мережу районних та приміських малих торгових комплексів.

Першим таким проєктом буде ТЦ загальною площею 3800 кв. м у Житомирі на вул. Отаманів Соколовських, 1, де раніше працював супермаркет "ЕКО-маркет". Новий торговельний центр хочуть запустити у першому кварталі 2025 року.

Стратегічна мета компанії – заводити новий формат та відомі бренди в невеликі міста та районні центри, розказали виданню в пресслужбі BGV Development.

ℹ️ Геннадій Буткевич – власник інвестиційної компанії BGV Group Management, яка займається проєктами у секторах видобутку, перероблення, енергоефективності, ритейлу та девелопменту. Він один з найбагатших бізнесменів України зі статками $530 млн, за оцінкою Forbes. Основні активи – АТБ, родовища рідкоземельних металів, урану і графіту в Житомирській і Кіровоградській областях, футбольний клуб "Полісся", який виступає в Українській Прем'єр-лізі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

13 Nov, 10:14


Як Податкова намагається дізнатись про доходи фізосіб?

Є стаття 162.1.1 Податкового кодексу, яка говорить, що платниками податків є фізичні особи – резиденти, що отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Якщо вам зараховують якісь кошти чи в Україні, чи на іноземні рахунки, вони майже завжди підпадають під оподаткування.

По суті можна виділити три типи доходів фізичних осіб:
🔹 Виплати, що можна оподаткувати, як бізнес, наприклад, ФОП чи ТОВ, і платити підприємницькі податки.
🔹 Виплати, що не підлягають оподаткуванню, передбачені в статті 165 Податкового кодексу – доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Якщо у вас тип доходу, який перелічений у цій статті, ви його можете отримувати і не платити податок.
🔹 Ваш дохід як фізичної особи, якщо він не підпадає під перші два пункти.

Фізичні особи сплачують податок на доходи фізосіб (ПДФО) – 18% та військовий збір, який поки що становить 1,5%. З якого числа ставка військового збору зросте, поки незрозуміло. Президент ще не підписав Закон про підвищення податків, який передбачає підвищення цієї ставки до 5%.

Ключовим захистом, який давав можливість не платити податок на звичайні перекази між рахунками та картками для більшості людей, була банківська таємниця. Але вже є спроби протестувати, як може відбуватися відкриття банківської таємниці без цього. Наприклад, у разі вашої участі в програмі "Національний кешбек".

🔻 Детальніше про це та наслідки несплати податків — у матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

13 Nov, 08:39


ПрАТ "ЦЗФ Україна", яке Кропачов купив у сина Віктора Януковича, збанкрутувало.

Росіяни окупували Українськ за кілька тижнів до цього, але проблеми у збагачувальної фабрики виникли набагато раніше. Справу про банкрутство відкрили ще у 2020 році, незабаром після того, як Кропачов викупив її в Олександра Януковича (сина колишнього президента Віктора Януковича).

Компанія була абсолютно неплатоспроможною, і задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування ліквідаційної процедури виявилося неможливим.

За рішенням суду процедура розпорядження майном ЦЗФ "Україна" припинена, відкрито ліквідаційну процедуру на 12 місяців.

У червні 2024 року ПрАТ "ЦЗФ Україна" заарештували й передали Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами разом з іншими активами Кропачова, серед яких ще дві збагачувальні фабрики – "Україна" (біля Новогродівки, колишня "Росія") і "Мирноградська" (в Мирнограді).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

12 Nov, 18:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт.

▪️ Супруненко купив лізингову компанію у депутатки Київради.

▪️ Shell виграла знаковий судовий процес проти екоактивістів.

▪️ Lufthansa близька до угоди щодо придбання національного авіаперевізника Італії.

▪️ Boeing отримав велике замовлення на літаки 737 MAX.

▪️ Акції німецької групи Bayer впали до 20-річного мінімуму: втрачають на сільському господарстві.

▪️ У Nissan рекордний ріст акцій за 15 років.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

12 Nov, 13:02


Lufthansa близька до угоди про придбання національного авіаперевізника Італії ITA Airways.

Сторони вели складні переговори щодо ціни та умов угоди, які мають бути схвалені Європейською комісією для забезпечення чесної конкуренції.

Італійські ЗМІ повідомляли, що минулого тижня Lufthansa захотіла знижку у розмірі 10 млн євро при купівлі 49%-ї частки вартістю 325 млн євро. Італійський уряд відхилив це прохання.

У травні 2023 року Lufthansa придбала 41% акцій ITA також за 325 млн євро із правом збільшення своєї частки до 100% у середньостроковій перспективі.

Продаж частки в ITA є частиною плану порятунку італійського авіаперевізника, створеного в 2020 році після банкрутства Alitalia.

Якщо угоду з поглинання буде реалізовано, ITA Airways стане шостою авіакомпанією в групі Lufthansa, до якої вже входять австрійська національна авіакомпанія Austrian Airlines, швейцарська національна авіакомпанія Swiss, бельгійська національна авіакомпанія Brussels Airlines та німецька бюджетна авіакомпанія Eurowings.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

12 Nov, 11:31


Бізнесмен В'ячеслав Супруненко купив лізингову компанію "Калина-Автолізинг" у депутатки Київської міської ради Ганни Коваленко (Європейська солідарність).

30 жовтня Супруненко став власником 100% у статутному капіталі ТОВ "Калина-Автолізинг", викупивши частки інвестиційного фонду "Ківі" (88,33%) і страхової компанії "Країна" (11,67%). Бенефіціарною власницею обох компаній є депутатка Коваленко.

Сума угоди не повідомляється.

Після придбання лізингової компанії Супруненко перейменував її в Амо Лізинг, свідчать дані аналітичної системи Contr Agent.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 18:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ Monobank вийшов на новий ринок: випустив корм для котів.

▪️ Гендиректор MacPaw оголосив про звільнення 20% співробітників.

▪️ Україна інтегрується до "Клубу багатих країн": приєдналася до аграрного комітету ОЕСР.

▪️ Власник агрофірми з Херсонщини заочно отримав 12 років за співпрацю з росіянами.

▪️ У похоронних бюро хочуть забрати податкові пільги для демонополізації ринку.

▪️ Росія засекречує нафтогазові дані: Новатеку і Сургутнафтогазу дозволили закрити звітність.

▪️ Збанкрутіла FTX через суд вимагає від Binance повернення $1,8 млрд.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 14:15


Провідні бізнес-асоціації України звернулися до влади із закликом до термінової зустрічі, щоб обговорити ситуацію з бронюванням працівників.

Кабінет міністрів України раніше вирішив провести аудит підприємств, які вважаються критично важливими для економіки та життєдіяльності населення в особливий період. Це призвело до призупинення видання нових наказів про надання статусу критично важливого підприємства до 15 листопада.

Європейська Бізнес Асоціація, яка стала одним з ініціаторів діалогу, боїться, що ця ситуація може зашкодити стабільному функціонуванню економіки та зменшити можливість компаній бронювати критичний персонал.

Асоціація вважає, що об'єктивні критерії бронювання, як-от сплата податків, обсяги експорту, рівень заробітної плати, є ефективними та стійкими до зловживань. Тоді як суб'єктивні оцінки органів влади можуть створювати простір для зловживань.

ЄБА попросила провести зустріч з представниками бізнесу та усіма зацікавленими сторонами, щоб обговорити поточний стан та результати аудиту критично важливих підприємств, а також можливості вдосконалення порядку бронювання персоналу.

Схожий заклик поширили інші бізнес-асоціації: Спілка українських підприємців, Об'єднання резидентів Дія.City, Торгово-промислова палата України, Асоціація IT Ukraine, Міжнародна бізнес-спільнота Board.

Вони пропонують відновити та прискорити процес визнання підприємств критично важливими, розблокувавши процедуру бронювання.

Бізнес також просить оприлюднити результати аудиту критично важливих підприємств і відкрито обговорити оновлення процедур.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 12:21


Чому Google хочуть розділити?

Ще в серпні цього року суд округу Колумбія визнав Google монополістом на ринку онлайн-пошуку. Над техногігантом нависла загроза не лише величезних штрафів, а й перспектива розділення на кілька самостійних компаній, що пропонують зробити американські чиновники.

США, в принципі, мають давню історію антимонопольного тиску на техногігантів. В 1969 році американський Мін'юст оформив позов проти корпорації IBM, яка на той момент контролювала майже 70% комп’ютерного ринку. Через це її вважали монополістом і пропонували розділити на кілька конкурентних компаній. Розгляд справи тривав до 1982 року, поки її не закрили через відсутність підстав. Тоді частка IBM на ринку оцінювалась у 40%.

Наприкінці 90-х під прицілом антимонопольних органів опинився вже Microsoft через свою гегемонію в сегменті операційних систем для ПК та підходи до поширення свого програмного забезпечення. Судове протистояння завершилось у 2001 році мировою угодою, згідно з якою Microsoft мав ділитись своїми прикладними програмними інтерфейсами та пристати на інші поступки.

Урядовців у Вашингтоні явно бентежить не лише величезний вплив і доходи техногігантів. Вони небезпідставно турбуються, що монопольні тенденції можуть нашкодити інноваціям. Першість у сфері високих технологій – це не лише престиж, а й важливий складник лідерства США у світі. Це й показала історія з протидії планам КНР налагодити в себе виробництво напівпровідників.

Станом на зараз Мін’юст і Федеральна торгова комісія подали низку гучних антимонопольних позовів проти Apple, Meta, Amazon і Google. Остання справа є однією з найважливіших, а серпневий вердикт – перша перемога державного регулятора над техногігантом у великій антимонопольній справі за останні двадцять років. Він може стати важливим прецедентом і вплинути на всю сферу ІТ.

Які наслідки може мати розділення Google та чи можна цього уникнути?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 10:46


США залишили Китай без чипів для штучного інтелекту.

Міністерство торгівлі США надіслало Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) офіційне повідомлення про обмеження на експорт чипів із дизайном у 7 нанометрів або менше, призначених для китайських клієнтів, вони застосовуються в ШІ-акселераторах і графічних процесорах (GPU).

Цей крок відбувся через кілька тижнів після того, як TSMC повідомила Міністерство торгівлі про виявлення її чипа в процесорі ШІ компанії Huawei, що може порушувати експортні правила США. Компанія Tech Insights, що займається дослідженнями технологій, проаналізувала цей продукт і виявила у ньому чип від TSMC, що могло свідчити про порушення експортного контролю.

Huawei, що є об’єктом санкцій з боку США, перебуває у списку компаній з обмеженим доступом до американських технологій. Це означає, що будь-яка ліцензія, яка сприяє розвитку ШІ Huawei, скоріше за все, буде відхилена.

Деякі джерела вказують, що останній крок США торкнеться більшої кількості компаній, дозволяючи уряду перевіряти, чи не постачають інші компанії чипи для процесорів ШІ Huawei.

TSMC вже сповістила своїх клієнтів про призупинення постачань з 11 листопада.

Міністерство торгівлі США від коментарів утрималося, а Міністерство економіки Тайваню заявило, що TSMC має намір дотримуватися всіх міжнародних і місцевих правил експортного контролю.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 08:59


🌐 Коли 5G зʼявиться в Україні.

Сьогодні найшвидший мобільний інтернет в Україні надає оператор Vodafone, свідчать виміри сервісу Speedtest від американської компанії Ookla.

Vodafone працює над збільшенням швидкості мобільного інтернету і за рахунок впровадження технології 5G. Ця технологія наразі може використовуватися зокрема як точкове рішення у районах великих міст, де наявний високий трафік через скупчення людей з технологічними девайсами. 5G дозволить розвантажити мережу в таких місцях. Такі локальні впровадження технології можуть зʼявитись з другого півріччя 2025 року, розповідає директор департаменту управління якістю та клієнтським досвідом компанії Vodafone Україна Олександр Ткач.

*новини компаній

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

11 Nov, 07:13


Організувати банк для Укрпошти. В чому суть ідеї банків фінансової інклюзії від НБУ?

Нацбанк пропонує створити банки фінансової інклюзії. Вони працюватимуть за спеціальною обмеженою ліцензією та будуть орієнтовані на надання послуг населенню та малому бізнесу у віддалених та прифронтових районах.

Отримати обмежену банківську ліцензію потенційно також зможуть власники великих роздрібних та поштових компаній, які мають компетенцію обслуговування великої кількості клієнтів та розгалужену мережу відділень. Для цього їм буде необхідно створити окрему юридичну особу та виконати ліцензійні вимоги НБУ.

Банки фінансової інклюзії працюватимуть з певними обмеженнями, їм буде заборонено:
🔹 здійснювати інвестиції у цінні папери (крім ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ) та надавати фінпослуги на ринках капіталу;
🔹 надавати фінансові послуги суб’єктам господарювання, крім тих, у кого чистий річний дохід не перевищує суму, еквівалентну 2 млн євро;
🔹 укладати нові договори про надання банківських та інших фінансових послуг, а також збільшувати заборгованість, продовжувати дію договорів про надання банківських та інших фінансових послуг, що були укладені до набуття банком статусу банку фінансової інклюзії, якщо вони не відповідають обмеженням щодо діяльності банку фінансової інклюзії.

Також будуть певні обмеження у кредитуванні. Для фізичних осіб сукупна сума заборгованості за кредитними операціями не повинна бути більшою за 12 мінімальних місячних заробітних плат для кредиту строком до року – на сьогодні це 108 000 грн; не більше 36 мінзарплат для кредитування на понад рік (288 000 грн); 240 мінзарплат – для іпотечних кредитів (1,92 млн грн).

Для суб'єкта господарювання, органу місцевої влади та органу державного самоврядування сукупна заборгованість не може перевищувати 2400 розмірів мінімальної місячної заробітної плати, або 19,2 млн грн.

Чи зацікавлені банки у цьому і які переваги та недоліки цієї ініціативи?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

10 Nov, 18:02


Про що ми писали цього тижня? Зібрали матеріали, які ви могли пропустити.

💰 Біткоїн рекордно подорожчав після новин про перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. З чим це пов’язано та які перспективи далі?

🤔 Девелопер Alterra Group планує створити на своїх промислових комплексах "енергетичне кільце", яке має убезпечити орендарів від блекаутів. Як це працюватиме?

📱 З активним поширенням Temu на різних ринках почало зростати занепокоєння щодо безпеки даних користувачів маркетплейсу. Причому це не типові для більшості застосунків проблеми з конфіденційністю. В чому небезпека і чи дійсно вона є?

🚚 У логістичній сфері бракує працівників. Найбільший запит – на водіїв вантажівок з причепами та напівпричепами. Тепер ці професії активно опановують жінки. Як проходить їх навчання та адаптація?

📍 Під час повітряних тривог телефони українців можуть змінювати геолокацію та часовий пояс. Причина — робота РЕБ. Як це працює та чи можна виправити?

💬 Директор Бюро "Зелена картка" Олександр Салайчук розповів про умови та принципи "Зеленої картки", про ліміти покриття і про те, що робити українцям з авто на іноземних номерах.

🏭 Українським металургам загрожує втрата головного джерела коксівного вугілля у Покровську. Перехід на імпортну сировину вдарить по їх конкурентоспроможності. Що про це відомо?

💬 Керівник Держзембанку Ярослав Ярославський про те, чому легалізація оренди держземель вигідна власникам земельних паїв та як фермери перемагають агрохолдинги.

Клієнти банків скаржаться на складність отримання пільгового кредитування під 0% на сонячні панелі й вітрові установки для приватних домогосподарств. В чому проблема і як це пояснюють банки?

🍔 МакДональдз уже відкрив 8 закладів в околицях Києва, по одному в Яремче на Івано-Франківщині та в Олександрії Кіровоградської області. Чому мережа почала відкривати свої заклади в містечках і райцентрах?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

09 Nov, 18:02


Чим запам'ятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Співвласник АТБ Буткевич увійшов у будівельний бізнес, почавши співпрацю з SAGA.

🔻 Китайський бізнесмен купує найбільшого приватного видобувача бурштину в Україні.

🔻 Work.ua припинила співпрацю з Socar і компаніями гемблінгу, бетингу та онлайн-казино.

🔻 Шеф-кухар Клопотенко зайшов у ритейл-бізнес і почав випускати продукти.

🔻 ТОВ "Топ-Оффер" Євгена Богуславського приватизує Білгород-Дністровський порт.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 18:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ ВАКС відхилив нову спробу закрити справу Роттердам+.

▪️ У Чернігові відкривають новий Епіцентр замість того, який згорів у лютому 2022-го.

▪️ Нацбанк не виключає подальше підвищення податків в Україні.

▪️ АМКУ оштрафував виробника косметичного гелю за недостовірні дані на пакуванні.

▪️ ТОВ "Топ-Оффер" Євгена Богуславського приватизує Білгород-Дністровський порт.

▪️ Ексглаву Укртатнафти запідозрили у схемі розкрадання пального на 5,8 млрд грн.

▪️ Boeing компенсує зарплату робітникам, яких відправили у відпустку під час страйку.

▪️ Nvidia офіційно стала найдорожчою компанією у світі після перемоги Трампа.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 16:34


АРМА оголосило конкурс на управителя для Будинку профспілок у центрі Києва.

Раніше Агентство оголошувало конкурс на оцінювача цього активу. Переможець визначив вартість Будинку профспілок майже у 850 млн грн.

Після проведення ринкових консультацій, встановлення критеріїв та кваліфікаційних вимог АРМА опублікує цей актив на Prozorro. Всі, хто відповідає кваліфікаційним вимогам, можуть взяти участь у відборі, включно з іноземним бізнесом.

Знакова будівля на майдані Незалежності перебуває під арештом із жовтня 2021 року у рамках кримінального провадження про заволодіння профспілками державним майном.

У розпорядженні АРМА київський Будинок профспілок опинився на підставі ухвали Печерського районного суду Києва у квітні 2023 року. Вже в травні АРМА зробило першу спробу знайти управителя на Будинок профспілок, але безрезультатно.

Будинок профспілок був штабом учасників Революції гідності. У найспекотніші дні протестів у будинку сталася пожежа, і він майже повністю згорів. На реставрацію пішло чотири роки. Приватний інвестор, який фінансував ремонт, отримав у власність третину будівлі.

Після реставрації довкола будівлі виникло кілька скандалів. Спочатку там намагалися відкрити ресторан, який закрили після розголосу, а 2021 року стало відомо про відкриття клубу покеру в підвалі Будинку профспілок.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 14:45


Як українці ставляться до інформації про знижки – опитування.

34% українців цікавляться акціями від бізнесу, 16% хотіли б отримувати інформацію про знижки щотижня, а 18%, навпаки, не хочуть отримувати інформацію про акції взагалі. Про це свідчать результати опитування Rakuten Viber.

Відповіді на запитання "З якою частотою вам дійсно корисно отримувати інформацію про акції від бізнесу?" розподілилися так:
🔹 байдуже – 48%;
🔹 з періодичністю в "ніколи" – 18%;
🔹 щотижня – 16%;
🔹 тільки до свят – 7%;
🔹 щомісяця – 5%;
🔹 кілька разів на рік – 3%;
🔹 виключно до мого дня народження – 3%.

Опитування також показало, що 45% українців взаємодіють з компаніями в месенджерах, ще 28% – на сайтах магазинів або маркетплейсів. Далі йдуть телефонні дзвінки – 16%, sms – 7% та електронна пошта – 4%.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 13:17


Чому фізособам складно отримати пільгові енергокредити?

З липня 2024 року в Україні діє програма пільгового кредитування під 0% на сонячні панелі й вітрові установки для приватних домогосподарств. З 1 листопада Кабмін на чисельні звернення спростив і розширив умови для тих, хто може розраховувати на цю програму.

Але не так все райдужно вийшло. Ми отримали звернення від читачів, які нарікають на складність отримання таких кредитів.

💬 "Нещодавно уряд запустив програму безвідсоткового кредиту на енергоощадне обладнання, я намагаюсь оформити кредит, але це дуже важко зробити. Вже два тижні ПриватБанк щодня просить якісь нові документи, якісь довідки. На запитання, чи хтось оформив такий кредит, відповіли: тільки одна людина. Шикарний результат", – написав LIGA.net Олександр Мазур, який намагався оформити такий кредит.

На недолугість вказували й інші читачі. За їх словами, представники ПриватБанку активно пропонують оформити цей кредит, що може свідчити про невеликі обсяги реалізації цієї програми.

Як оцінюють Приватбанк, Ощадбанк, Sense Bank та Глобус Банк реалізацію цієї програми?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 11:41


ТОВ "Топ-Оффер" Євгена Богуславського приватизує Білгород-Дністровський порт.

Сьогодні Фонд держмайна провів аукціон з приватизації порту, в якому взяв участить лише один учасник. За стартової ціни 88,99 млн грн ТОВ "Топ-Оффер" Євгена Богуславського запропонувало за лот 90 млн грн і з урахування ПДВ повинно сплатити 108 млн грн.

ℹ️ Євген Богуславський – власник фінансової компанії "Інкам". На початку 2023 року вона на замовлення неназваного інвестора придбала лот МР Банку, у який входили права вимоги за кредитом із заставою фітнес-клубу Tsarsky City Resort на вул. Старонаводницькій в Києві. Пізніше він намагався приватизувати Київський протезний завод, але поступився переможцю – власнику Великої Кишені Роману Луніну.

На початку вересня директорка Білгород-Дністровського порту Оксана Кіктенко казала, що його приватизацією цікавилися ТОВ "МСП Ніка-Тера" – Дмитра Фірташа, "Потоки" – Вадима Єрмолаєва та "Нібулон" – Андрія Вадатурського.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

08 Nov, 07:18


Керівник Держзембанку: "Якщо є поля з орендою 30 000 за гектар, то у сусідів виникають питання".

На ринку землі нині відбувається справжній ажіотаж: фермери активно розбирають державні ділянки, погоджуючись платити понад 40 000 грн за гектар на рік.

Якщо порівняти, то в результаті аукціонів державної землі у Вінницькій області середня плата за оренду склала майже 36 900 грн без ПДВ за гектар. В той час як середня плата за оренду паїв — 6 000–10 000 грн.

Чому така суттєва різниця?
Як фермери перемагають агрохолдинги?
Які перспективи ринку землі?

🔻 Про все це читайте в інтерв'ю генерального директора Державного земельного банку Ярослава Ярославського.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

07 Nov, 18:03


Головні новини бізнесу за день

▪️Біткоїн вище за 110 000 доларів. Прогнози аналітиків на тлі перемоги Трампа.

▪️ В Україні оштрафували на 114 млн грн магазини за контрабандну техніку, зокрема Apple.

▪️Стратегічне вугілля Покровська. Чим втрата міста загрожує українській металургії?

▪️Уряд Канади зобов'язав компанію ByteDance, якій належить соціальна мережа TikTok, закрити бізнес-представництво в країні.

▪️Що радять читати управлінцям члени ради CEO Club Ukraine?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

07 Nov, 16:17


Що радять читати управлінцям члени ради CEO Club Ukraine?

Спільнота лідерів бізнесу CEO Club Ukraine вже понад 13 років об’єднує підприємців та СЕО великих та середніх компаній, допомагаючи управлінцям долати персональні та спільні виклики.

Члени ради CEO Club перечитують історію, практикують стоїцизм, вивчають досвід успішних суспільств та окремих лідерів. Ось шість книжок, які стали для них найбільш корисними за час повномасштабної війни і допомагають переосмислювати лідерство, етику та стратегії в непрості часи:

🔹 "Діалоги", Луцій Анней Сенека
"Філософія стоїцизму загалом — це колосальний набір ідей, які мали потужний вплив на всю Римську імперію. Це практична філософія лідерів для кризових часів", - каже президент і засновник CEO Club Ukraine Сергій Гайдайчук.

🔹 "Насильство та суспільні порядки. Основні чинники, які вплинули на хід історії", Дуґлас Норт, Джон Волліс, Баррі Вайнґест
"Ця книга сформувала моє розуміння того, що довгострокова стабільність і поступовий розвиток значно важливіші чинники для стійкого процвітання як на рівні держав, так і в бізнесі", — розповідає голова Ради CEO Club Ukraine, керівний партнер Ward Howell Україна Ігор Кабузенко.

🔹 "Подолати минуле: глобальна історія України", Ярослав Грицак
"Книга Ярослава Грицака "Подолати минуле: глобальна історія України" — про нашу ідентичність, що була сформована в минулому, яку ми виборюємо зараз і яка веде нас у майбутнє. Переконана, що її має прочитати кожен українець. Адже нам важливо знати, пам’ятати, розуміти зв’язки та контексти; уміти впевнено розвіювати міфи, стереотипи та ілюзії щодо України, а ще — переосмислити минуле для співтворення майбутнього. Впевнена, ця книга допоможе багатьом поглянути інакше на чимало речей та відкрити для себе нові горизонти", — радить членкиня Ради CEO Club Ukraine, керівна партнерка та CEO Havas Village Ukraine Наталя Морозова.

🔹 "Вища вірність. Правда, брехня і лідерство. Спогади директора ФБР"
"Для мене ця книга стала дороговказом, як залишатися вірним своїм переконанням у складні часи, коли на кону стоїть не лише професійна репутація, а й людська гідність", — ділиться враженнями член Ради CEO Club Ukraine, генеральний директор "Джонсон і Джонсон Україна" / Kenvue Ukraine Денис Голубчиков.

🔹 "Холодний Яр", Юрій Горліс-Горський
"Холодний Яр" для мене — передусім про людей та їхні цінності. Про свободу, відчуття справедливості та патріотизм, які живили повстанців і "вели" їх боротися з окупантом", — каже член Ради CEO Club Ukraine, засновник і CEO MacPaw Олександр Косован.

🔹 "Невидимка", Гілберт Кіт Честертон (зі збірки "Смиренність отця Брауна")
"Це оповідання чудово розвиває критичне мислення. Воно вчить: найбільш небезпечно, що ми часто не здатні помічати того, що лежить просто перед очима. Лише навчившись критично оцінювати буденні речі, ми зможемо розкрити істину й уникнути обману", — розповідає членкиня Ради CEO Club Ukraine, засновниця та СЕО Beauty Tech Corp., власниця косметичних брендів LAMEL & LN pro Наталія Яроменко.

🔻 Детальніше про усі ці книги читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

07 Nov, 12:53


Уряд Канади зобов'язав компанію ByteDance, якій належить соціальна мережа TikTok, закрити бізнес-представництво в країні.

Канадське законодавство дозволяє уряду оцінювати можливі загрози національній безпеці від іноземних інвестицій. У 2023 році влада почала перевірку планів TikTok щодо інвестицій у Канаді. За словами міністра, рішення про закриття бізнесу TikTok було ухвалене після аналізу зібраної інформації та консультацій з органами безпеки.

Представники ByteDance вважають рішення закрити їхній офіс несправедливим і скаржаться, що змушені будуть звільнити сотні працівників. TikTok планує оскаржити це рішення в суді, заявляючи, що ліквідація канадських офісів і втрата робочих місць є невигідними для всіх сторін. 

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

07 Nov, 10:49


Стратегічне вугілля Покровська. Чим втрата міста загрожує українській металургії?

Шахтоуправління "Покровське" було створено у 1990 році й зараз є найбільшим підприємством в Україні з видобутку коксівного вугілля.

Зараз шахтоуправління входить до групи Метінвест Ріната Ахметова. З початку повномасштабного вторгнення росіян у 2024 році компанія вже втратила два великих металургійних комбінати в Маріуполі (Азовсталь та ММК ім. Ілліча), а також один з найбільших у Європі заводів з перероблення коксівного вугілля, що розташований в Авдіївці. Тепер промисловій групі загрожує втрата і покровського підприємства.

Якщо це станеться, постраждають не тільки підприємства Метінвесту. Зокрема – на найбільший у країні металургійний комбінат "Арселор Мітал Кривий Ріг" (АМКР) індійця Лакшмі Міттала. До повномасштабного вторгнення АМКР здебільшого імпортував сировину для власного коксохімічного підрозділу. Проте у 2022 році, внаслідок блокади українських морських портів, підприємство було змушено налагодити постачання з Польщі та від українського виробника.

Які перспективи у галузі та де металургам шукати заміну?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Nov, 18:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Мазепа продає бурштиновий бізнес і з великими інвестиціями заходить в енергетику.

▪️ Work.ua припинила співпрацю з Socar і компаніями гемблінгу, бетингу та онлайн-казино.

▪️ Перший український єдиноріг Grammarly став резидентом Diia City.

▪️ Укренерго тимчасово припиняє виплати за "зеленими облігаціями".

▪️ Шеф-кухар Клопотенко зайшов у ритейл-бізнес і почав випускати продукти.

▪️ Мобільним операторам не відключатимуть електроенергію.

▪️ Ціна біткоїна досягла рекордного рівня - $74,866.

▪️ Акції Trump Media зросли на 50% після перемоги Трампа на виборах.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Nov, 14:08


Перемога Трампа може призвести до повернення паритету євро і долара.

Основна причина – це очікування, що політика обраного президента Дональда Трампа створить такі економічні умови, які змусять Європейський центральний банк знижувати ставки для підтримки європейської економіки, в той час як Федеральна резервна США триматиме ставки високими.

Деякі великі банки та фінансові установи, такі як ABN Amro, ING, Manulife, прогнозують подальше падіння євро й очікують досягнення паритету з доларом США (тобто до співвідношення 1:1) протягом найближчих місяців, тоді як інші (Mizuho, Deutsche Bank) прогнозують падіння до $1,03-1,05 до кінця року.

Політика Трампа розглядається як така, що може посилити інфляцію в США, що змусить Федеральну резервну систему утримувати високі ставки або навіть підвищувати їх для боротьби з інфляцією.

Водночас Трамп обіцяє запровадити торгові мита, що може завдати серйозної шкоди європейській економіці, яка вже перебуває не в найкращому стані. У відповідь на це Європейський центральний банк буде змушений знижувати ставки більш агресивно, щоб стимулювати економічне зростання.

Що вищі ставки – то вища дохідність державних облігацій, а отже, такий сценарій сприятиме швидшому перетоку капіталів у доларовий простір.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Nov, 11:48


Акції Trump Media зросли на 50% після перемоги Трампа на виборах.

Актив компанії Trump Media – соцмережа Truth Social – розглядається трейдерами як основна платформа для президентських комунікацій нового президента США.

У ході передвиборчої кампанії ціна акцій Trump Media переживала різкі коливання, залежно від того, як змінювалися прогнози щодо майбутнього переможця виборів. У період з 23 вересня і до кінця жовтня вартість акцій Trump Media зросла в чотири рази. В останній тиждень перед виборами стався обвал акцій медіакомпанії — за одну сесію вони втратили 22,3%, що стало найгіршим одноденним падінням вартості акцій з моменту виходу Trump Media на біржу в березні цього року.

За останні 30 днів акції компанії зросли більш ніж на 105%.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Nov, 08:45


Шеф-кухар і ресторатор Євген Клопотенко інвестував 500 000 євро у створення продуктової лінійки "100років" та онлайн-магазину "100шоп".

До кінця 2025 року Клопотенко сподівається вивести бізнеси на самоокупність та залучити додаткові інвестиції у розмірі 1,5 мільйона євро.

Бренд "100років" зараз налічує 20 товарних позицій у чотирьох категоріях: борщові заправки, консервована квасоля, смажений горох, квасолевий хумус. Плануються до випуску соуси, спеції, кондитерські вироби та напої.

Мета Клопотенка – до кінця 2025 року досягти продажів 500 000 одиниць на місяць.

Інший новий бізнес Клопотенка – це онлайн-магазин продуктів "100шоп", де представлені товари від 40 українських брендів. До кінця 2025 року він має стати маркетплейсом з понад 2000 товарних позицій від 150 виробників.

Команда нових бізнесів Клопотенка налічує 25 осіб, які раніше працювали у таких ритейлових компаніях, як Procter & Gamble, "Молокія", Galicia, Zakaz.ua, Novus та інші.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

06 Nov, 07:19


Директор Бюро "Зелена картка" про нові правила міжнародного страхування автомобілів.

З початком 2025 року вводяться нові правила щодо оформлення договору міжнародного страхування "Зелена картка" (ЗК) для українських водіїв. Ключові – це перехід на електронний формат "Зеленої картки", можливість для страхових компаній самостійно визначати розмір страхової премії та неможливість укладання договорів міжнародного страхування з початком дії у день їх укладання.

Директор Бюро "Зелена картка" Олександр Салайчук розповідає:

💬 Тепер варто буде заздалегідь оформлювати "Зелену картку". Бо уже з 1 січня оформлений безпосередньо перед перетином кордону договір почне діяти лише на наступний день після його укладення. В день оформлення договір не надає страхового покриття для поїздок за кордон.

У водія для того, щоб в’їхати на територію країн-членів системи "Зелена картка", має бути дійсний сертифікат для в'їзду. Без нього водій може бути не допущений до в'їзду в іншу державу.

Загалом за відсутність страхового сертифіката "Зелена картка" у країнах системи передбачені штрафні санкції. Розміри таких штрафів можуть бути досить високими. У європейських країнах варіюються від 150 до 1 000 євро.

Крім того, у разі ДТП без відповідного страхового покриття, водій не тільки понесе відповідальність за відсутність обов’язкового страхування, але й буде самостійно відшкодовувати збитки.

Яким буде перехід на електронні договори?
Які розміри страхових платежів за "Зеленими картками"?
Чи можуть українці відмовитися від локального страхування за кордоном?

🔻 Про все це детальніше у матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

05 Nov, 18:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ Китайський бізнесмен купує найбільшого приватного видобувача бурштину в Україні.

▪️ В Україні відновлюють державний контроль за якістю ліків.

▪️ Від реєстрації РРО до наймання працівника: бізнесу відкрили п'ять нових послуг у Дії.

▪️ Кабмін скоротив перелік товарів, що не підлягають поверненню до магазину.

▪️ Фонд держмайна став власником 49% компанії, яка керує українськими заправками Shell.

▪️ Євросоюз домовився ввести ПДВ для цифрових платформ, таких як Airbnb і Uber.

▪️ Керівників американської компанії судять за експорт підсанкційних технологій до Росії.

▪️ Страйк у Boeing завершено. Профспілка погодилась на новий контракт із підвищенням зарплат на 38%.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

01 Nov, 19:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Укренерго спростувало фейки про нібито відключення світла з наступного тижня

▪️ НБУ наказав банкам повідомляти про виявлені випадки "дроблення бізнесу".

▪️ У Києві збираються побудувати нову вулицю до аеропорту "Київ" (Жуляни) за 1,56 млрд грн.

▪️ Світовий банк профінансує приватний сектор України на $593 млн.

▪️ На Запорізькій АЕС виявили витік води на одному з реакторів.

▪️ США вдарили санкціями по майбутньому газовому проєкту Росії.

▪️ Укрпошта переходить на автоматизоване сортування відправлень: зможуть доставляти посилки між містами за один день.

▪️ Компанія OpenAI запустила власну пошукову систему ChatGPT Search.

▪️ Німеччина визнала провал програми працевлаштування українців.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

01 Nov, 15:51


Земельний банк провів нові аукціони із суборенди аграрних держземель.

Дев'ять аукціонів, які провели сьогодні, стосувалися державних земель сільгосп призначення у Кіровоградській і Житомирській областях загальною площею 177,4 га.

За стартової вартості оренди ділянок у 339 000 грн фінальна ціна зросла більш ніж удесятеро до 3,5 млн грн (+704 000 грн ПДВ).

Всього було отримано 47 пропозицій від аграрних підприємств і фермерських господарств. Як результат, середня вартість гектара зафіксована на рівні 19 847 грн.

Найдорожчий лот сьогодні – земельна ділянка на Житомирщині площею 44,5 га. Її початкова ставка – 64 000 грн зросла в 10,6 раза до 680 000 грн. В результаті цих торгів середня вартість гектара землі в Житомирській області склала 18 200 грн.

Щодо аукціонів у Кіровоградській області, то середня вартість суборенди ділянок, за які учасники змагалися сьогодні, склала 32 431 грн/га.

Наступного тижня заплановано нові аукціони.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

01 Nov, 14:01


Чим здивував Паризький автосалон?

У виставковому центрі Порт-де-Версаль відбулось одне із найстаріших мотор-шоу у світі – Паризький автосалон. Цього року він відзначає своє 90-річчя і зібрав понад 1500 учасників, які представляють більш як 40 автобрендів. Зокрема, такі марки, як Cadillac, BMW, Renault, Peugeot, Audi, Tesla, Alfa Romeo та інші.

У день відкриття експерти назвали дві ключові проблеми сучасного автомобілебудування:
🔹 труднощі європейської індустрії в переході на виробництво виключно електротранспорту до 2035 року;
🔹 конкуренція із китайськими брендами.

Питання конкуренції з такими китайськими брендами, як XPeng, BYD, Leapmotor, стає гострішим. ЄС планує запровадити до 45% мит на китайські автомобілі у найближчі п'ять років у відповідь на державне субсидування китайського автопрому.

Що цікавого показали?
🔹 Renault вирішив відродити легендарну модель з індексом 4, яку французи випускали до початку 1990-х років. Новий автомобіль отримав дизайн у ретростилі, форм-фактор кросовера та E-Tech у назві. У рух кросовер наводиться електромотором потужністю 120 або 150 к.с. – на вибір. Запас ходу варіюється від 300 до 400 км.

Для R4 існує до 670 можливих комбінацій для персоналізації машини: від поєднання різних кольорів кузова до графічної підсвітки салону.

🔹 Skoda привезла на Паризький автосалон електрокросовер Elroq, який стане наступником Skoda Karoq. Прогнозований запас ходу – 370-560 км, вартість – від 33 000 євро.

🔹 Також у Парижі відбувся дебют італійського спортивного кросовера Alfa Romeo Junior Ibrida. Авто буде доступне в гібридній та повністю електричній версіях. На цей час це найменша Alfa Romeo в лінійці бренду. Старт продажів – у 2025 році.

🔹 Цікавою тенденцією стала увага до мікроавтомобілів для міста, які пропонують багато брендів. Зазвичай це легкі, дуже компактні, економічні автомобілі з невеликими двигунами, що переважно використовуються для переміщення містом, а для кермування ними не завжди потрібні водійські права.

🔻 Більше про новинки автопрому з фото та деталями — у нашому матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

01 Nov, 09:29


"Корупцію не подолано". Переможець першого тендеру Охматдиту про державні замовлення

Компанія Unit Development із Київщини розпочала свою девелоперську діяльність наприкінці 2020 року. Більша частина її існування припала на період повномасштабної війни.

Відомо, що ринок нерухомості в Україні переживає не найкращі часи, тому власник Unit Development Іван Щебетун вирішив забезпечити майбутнє компанії, розпочавши участь у державних тендерах. Тепер діяльність компанії перебуває під пильним поглядом суспільства, а також стала предметом журналістського розслідування.

💬 "Ми хотіли взяти участь у тендері на відбудову школи у Вишневому, проте не відповідали всім критеріям. Наші юристи порадили скористатися схемою спільного договору — об’єднатися з партнерами, які вже виконували подібні проєкти. Ми виграли тендер, підписали договір. Але через кілька днів замовник зателефонував і сказав, що договір про спільну діяльність не підходить. Ми вирішили не судитися і не оскаржувати це рішення, просто підписали розірвання договору.

У розслідуванні йшлося, що одні позиції були нижче ринкових, інші — вищі. Коли ми готуємо тендерну документацію, на яку дається 14 днів, і сума тендеру становить 200 млн грн, у ньому може бути 8000–10 000 позицій, які ми маємо опрацювати. Фізично неможливо перевірити кожну цифру. Частину позицій перевіряємо самостійно, інші передаємо нашим постачальникам, які дають свої ціни. Однак загальна переплата становила б орієнтовно 50 000 грн, і однаково ми б закривали ці позиції за фактичними цінами, за якими купували матеріали.

Щодо того, що Бюро економічної безпеки проаналізувало нашу пропозицію і нібито попередило розкрадання 200 млн грн, це неправда. Фізично розібратись у всіх цінах за декілька днів неможливо. Та і саме формулювання дуже дивне. Нібито знайшли завищення ціни на декількох позиціях, а розкрадання мало бути на всю суму. Я не знаю, звідки журналісти взяли цю інформацію."


Нещодавно Unit Development виграла державний тендер на перший етап відбудови лікарні "Охматдит", у яку в липні 2024 року влучила російська ракета, запропонувавши ціну нижче очікуваної. Крім того, компанія виграла комерційний тендер на підготовчі роботи для будівництва Superhumans Center у Дніпрі, де її розглядають як головного підрядника.

Детальніше про бізнес під час війни, рішення брати участь у державних тендерах і проблеми цієї системи — читайте в нашому інтерв'ю із засновником та керівником Unit Development Іваном Щебетуном.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

01 Nov, 07:22


Досягнення й розвиток ШІ, чи залишить він українців без роботи – інтерв'ю із топом NetPeak Group.

Сьогодні ChatGPT-4 багато хто сприймає як втілену в життя "магію", але це не заважає тиражуватися фобіям про те, що ШІ може обвалити ринок праці. Про найактуальніші питання й побоювання щодо нейромереж ми поговорили з директором з питань розвитку ШІ в компанії NetPeak Group Сергієм Саутою.

Які п'ять правил виділяє експерт для найбільш ефективної роботи з ШІ?

1️⃣По-перше, просто запитайте у самого ШІ, як із ним найкраще працювати. Штучний інтелект – це хоча й інструмент, але інструмент, що сам озвучує інструкцію до себе. Він сам може підказати, які завдання виконує ефективніше, а в яких його "комптенції" не вистачає. Спробуйте написати йому запит: "Що ти вмієш? Як найкраще тобі ставити запитання?" – і подивіться на відповіді.

2️⃣ По-друге, практикуйтеся та експериментуйте. Пишіть одне й те саме різними способами і порівнюйте результати. Змінюйте формулювання, уточнюйте деталі і слідкуйте за тим, як змінюються відповіді ШІ. Важливо розуміти: чим більше часу ви проводите в роботі з ШІ, тим краще розумієте, як саме його використовувати. Відкидайте зайве, тестуйте нові ідеї і шукайте оптимальні варіанти.

3️⃣ Третє – дивіться, як це роблять інші. Читайте їхні промпти (запити), аналізуйте, як вони працюють зі ШІ, дивіться на їхні результати. Багато хто ділиться лайфхаками (або, як я їх називаю, "ШІхаками"), що можуть значно полегшити ваше життя. Багато крутих інструментів доступні в спільнотах у Facebook чи Telegram, де люди діляться своїм досвідом і підказками.

4️⃣ І, звісно, читайте рекомендації розробника. Кожна платформа, будь то ChatGPT, MidJourney чи інший інструмент, має власні підказки щодо оптимізації роботи з їхнім продуктом. Використовуйте ці ресурси, щоб краще зрозуміти, як отримати щонайбільше із ШІ.

5️⃣ Не забувайте про додаткові інструменти для покращення запитів. Існують спеціальні "prompt generators", вони допоможуть вам більш точно формулювати запити й отримувати кращі результати. Це сервіси, що допомагають із налаштуванням і оптимізацією ваших запитів.

Повне інтерв'ю про те, що вже вміє штучний інтелект, над чим зараз працюють в OpenAI та як він вже може допомагати підприємцям і пересічним користувачам в Україні — читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 19:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Чистий прибуток Нової пошти скоротився майже вдвічі з початку року.

▪️ Фонд держмайна провів аукціон із продажу Науково-дослідного інституту у центрі Києва.

▪️ Тридцять найбільших IT-компаній України отримали $2,5 млрд доходу у 2023 році.

▪️ Київрада вирішила докапіталізувати Київміськбуд на 2,56 млрд грн.

▪️ ТОВ "Новаагро Україна" придбала агрохолдинг AgroGeneration.

▪️ Верховна Рада ухвалила проєкт державного бюджету на 2025 рік у першому читанні.

▪️ Японська Mitsui O.S.K. Lines заявила про згортання бізнесу, пов'язаного із РФ.

▪️ ЄС підозрює Temu у порушенні закону DSA і продажі нелегальних товарів.

▪️ Обвал акцій Trump Media: Дональд Трамп втратив $1,3 млрд за день.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 16:18


У жовтні роздрібні ціни на бензин і дизель в Україні знизилися, автогаз подорожчав на АЗС. Про це свідчать дані моніторингу "Консалтингової групи А-95".

За даними моніторингу, на А-95 середня ціна залишилася на рівні 55,71 грн/л, що на 0,01 грн менше порівняно з попереднім днем. Зниження на 0,53 грн спостерігалося в мережі Chipo, що на цей момент пропонує ціну 54,13 грн/л. Також на 1,00 грн знизилася ціна у Катрал (53,99 грн/л).

ДП (дизельне пальне): середня ціна піднялася на 0,02 грн, досягнувши рівня 53,08 грн/л. Відчутне зниження на 0,25 грн зафіксоване в Chipo (49,30 грн/л), натомість зростання на 2,00 грн – у VostokGaz (51,99 грн/л).

Автогаз: середня ціна зросла на 0,03 грн і складає 34,85 грн/л. Найбільше зростання ціни на автогаз зазначено у VostokGaz (+2,00 грн) до 38,00 грн/л, тоді як у SOCAR автогаз подешевшав на 0,30 грн, до 35,90 грн/л.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 14:37


Київрада вирішила докапіталізувати Київміськбуд на 2,56 млрд грн.

Одночасно депутати звернулися до Кабінету міністрів ("за" – 72 депутати) з проханням виділити Київміськбуду 2,28 млрд грн за добудову 18 збиткових об'єктів Укрбуду.

Сумарно ці гроші, за словами члена наглядової ради Київміськбуду, секретаря Київради Володимира Бондаренка дозволять стабілізувати роботу компанії. В такому випадку вона у 2025 році зможе добудувати шість житлових комплексів, а у першому півріччі 2026 року – ще чотири.

Докапіталізація Київміськбуду дозволить територіальній громаді збільшити свою частку в акціонерному капіталі компанії.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 13:15


ЄС розпочав розслідування проти китайського інтернет-магазину Temu.

З моменту запуску у квітні 2023 року інтернет-магазин Temu швидко розвинувся на ринку ЄС, продаючи все – від косметики до одягу, а також меблів і техніки – безпосередньо з Китаю близько 100 млн користувачів.

Європейська комісія заявила, що має численні побоювання, що платформа порушує новий закон про цифрові послуги (DSA), який регулює діяльність технологічних компаній, починаючи від Facebook і закінчуючи X та Google.

Високопоставлений посадовець комісії заявив, що занепокоєння з приводу продажу підроблених продуктів, фармацевтичних препаратів, косметики та іграшок висловлювали різні органи влади по всій Європі, особливо в Німеччині, Данії та Ірландії.

Комісія також занепокоєна агресивною тактикою продажів на платформі з "дизайном, що викликає звикання", включно із "ігровими винагородами".

Якщо буде встановлено, що компанія порушує DSA, їй загрожують великі штрафи.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 11:38


У яких банках тримають гроші депутати Верховної Ради?

Ми проаналізували декларації президіуму Верховної Ради (ВР) та керівництва фракцій і депутатських об’єднань за 2023 рік. Загалом – півтора десятка нардепів та їх сімей. Виявилось, що найбільші суми нардепи воліють зберігати у пов’язаних банках.

🔹 Наприклад, лідер групи Платформа за життя та мир Юрій Бойко більшість коштів родини зберігає у банку "Кліринговий Дім" Юлії Льовочкіної, сестри його бізнес-партнера і політичного соратника Сергія Львочкіна.

🔹 П'ятий президент і лідер фракції "Євросолідарність" Петро Порошенко віддає перевагу власній фінустанові – Міжнародному інвестиційному банку (МІБ). Завдяки сім’ям цих двох парламентаріїв ці банки потрапили у трійку найперших за обсягами грошей на рахунках.

🔹 Якщо відкинути пов’язані банки, беззаперечним лідером за кількістю грошей нардепів є державний Sense Bank, націоналізований в липні 2023 року. До того банк входив у Alfa Group російського олігарха Михайла Фрідмана.

🔹 Також великим за обсягом коштів керівництва Ради є ОТП Банк, що належить найбільшому угорському банку OTP Bank. П’ятірку лідерів замикає державний Укрексімбанк. Універсалбанк, найпопулярніший за кількістю рахунків, за обсягом грошей на зберіганні посідає лише 6-те місце.

Загалом керівництво Ради та їх родини, згідно з деклараціями, минулого року тримало в банках коштів на 365 млн грн в еквіваленті. З них трохи менше ніж 300 млн грн – в українських банках. Все інше – за кордоном.

💰 Де зберігають гроші спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, перший заступник голови парламенту Олександр Корнієнко, голови фракцій Давид Арахамія, Юлія Тимошенко та інші — деталі у нашому матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 09:57


Середня ціна реалізації української лохини цього сезону перевищила $5 за кілограм, що на 17,6% більше, ніж торік.

У другій половині серпня стандартною була експортна ціна на рівні вище 6 євро за кілограм за ягоду першого сорту, у вересні – 10 євро за кілограм.

Цього сезону експорт лохини з України склав 5000 тонн, що на 33% більше, ніж минулого року. У грошовому еквіваленті експорт української лохини склав $26 млн (на 56% більше, ніж торік).

На внутрішньому ринку вартість лохини сягнула історичного мінімуму та подекуди складала 60 грн за кілограм.

У 2024 році відбулася кооперація виробників української лохини з метою консолідації експортних постачань та мінімізації супутніх витрат.

Вже існують непоодинокі приклади, коли великі експортери-виробники залучають для виконання своїх контрактів більш дрібні господарства та навіть допомагають останнім здійснювати прямий експорт з надходженням валютного виторгу, зазначає трейдер українською лохиною на ринках ЄС Євгеній Харлан галузевому виданню EastFruit.

Водночас Польща поступилася першим місцем Нідерландам за імпортом української продукції. Експорт до Німеччини був лише на 6% менше експорту до Польщі.

Зміна лідера з імпорту української лохини пов’язана зі зміною експортної політики основних національних виробників, які стратегічно фокусуються на більш маржинальних ринках ЄС.

Збільшення експорту української лохини в сезоні 2024 року відбулось на тлі несприятливих погодних умов, які зменшили фактичне виробництво щонайменше на 1000 тонн та погіршили якість вирощеної продукції.

На думку Харлана, експортний потенціал України, виходячи з вже наявних насаджень, складає 25 000 тонн лохини на рік в найближчі чотири роки.

Він також додав, що у 2025 році за загального виробництва близько 11 000 – 12 000 тонн внутрішній ринок не очікує збільшення попиту, що призведе до посилення конкуренції, погіршення можливостей реалізації продукції, та, як наслідок, до стагнації роздрібних цін, а можливо, до нового історичного мінімуму в гривневому еквіваленті.

Крім цього, Харлан прогнозує, що у 2025 році зростання продажів лохини сягне рівня 6500–8000 тонн. Основними напрямками експорту мають бути Нідерланди, Німеччина, Іспанія, Велика Британія, Польща.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

31 Oct, 07:24


Міністр агрополітики Віталій Коваль: "Не треба заграватися в регуляції".

Віталій Коваль очолив Міністерство аграрної політики та продовольства після Миколи Сольського, якого вибили з посади начебто за вказівкою з Офісу Президента. Як би там не було, новий аграрний міністр відразу стикнувся зі стрибком цін на базові продукти та необхідністю відстояти інтереси галузі під час формування державного бюджету на 2025 рік. Які важелі впливу до снаги новому керівнику та у яких напрямків агро найкращі перспективи – читайте в інтерв’ю.

Кілька цікавих тез із нашої розмови:

Якими будуть ціни на базові продукти – молоко, картопля, хліб – до кінця року?

💬 Залежить від декількох факторів. Зокрема від обмінного курсу. Адже він впливає на вартість імпортної складової собівартості. Також на вартість імпортних продуктів, якщо з’явиться потреба у конкуренції. Простими словами, для широкого кола споживачів, скажу так – за деякими групами товарів ціни можуть зростати. За деякими – навпаки, побачимо дефляцію, тобто здешевлення.

Щодо прогнозу ціни на молочні продукти, то наразі спостерігається зростання світових цін на молоко-сировину.

Про що ви розмовляли з аграрним міністром Польщі? Буде чергова блокада?

💬 Я вже провів зустрічі з міністрами 14 європейських держав. Моя позиція наступна – доводити будь-кому в Європі посил про те, що з нами ви стаєте сильнішими. Завдяки Україні ЄС може піднятися з четвертої позиції в світовому аграрному експорті на друге місце. Нам достатньо бути прогнозованими та передбачуваними.

Про програму державного кредитування 5%-7%-9%. Що з нею буде далі?

💬 Я відверто захоплений авторами програми 5%-7%-9% та фахівцями, які її впроваджують. Можливо, ви будете здивовані, але, на мою думку, найкраще, що дала ця програма – це відбілення бізнесу. Тобто виведення його з тіні. Щоб отримати кредит за програмою 5%-7%-9%, треба відповідати певним критеріям. Наприклад, треба платити працівникам вище, ніж середня заробітна плата. Потрібно показувати прибуткову діяльність і показати джерела доходів бізнесу. Підприємці зрозуміли, що завдяки отриманому ресурсу під зменшену процентну ставку вони отримають більше, ніж будуть платити зарплату в конвертах і приховувати прибутки. Це перше.

Друге – широкий доступ до дешевого фінансового ресурсу. Цього року більш ніж 10 000 підприємств отримали пільгові кредити. Це 10 млрд грн, які підтримують розвиток економіки. Сьогодні в аграрній галузі є декілька десятків масштабних проєктів, які вже завершуються завдяки програмі 5-7-9%.

🔻 Повне інтерв'ю читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Oct, 19:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ АМКУ оштрафував дві компанії з Одеси за змову на 10 тендерах.

▪️ НБУ продовжив на три місяці термін обов'язкового продажу Ідея Банку.

▪️ Дуда вважає потужне сільське господарство України проблемним питанням для вступу в ЄС.

▪️ АРМА оголосило конкурс на управителя ТРЦ Gulliver: він віддаватиме не менше ніж 70% доходу.

▪️ ЄБРР інвестує в Кормотех 40 млн євро на будівництво другого заводу в Литві.

▪️ Кернел продав за $7,4 млн одне з куплених раніше суден.

▪️ Переможець аукціону сплатив 3 млрд грн за готель "Україна" у Києві.

▪️ Соцмережа Reddit уперше отримала прибуток за 20 років існування.

▪️ Світовий попит на золото перевищив рекордні $100 млрд.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Oct, 17:09


Швидкі гроші без застави: для бізнесу запустили сервіс факторингу у держзакупівлях.

Офіційно розпочав роботу пілотний проєкт сервісу факторингу, розроблений АТ "Прозорро.Продажі" за підтримки Міністерства економіки, як частина реалізації стратегії розвитку малого та середнього бізнесу до 2027 року.

Цифровий продукт призначений для розв'язання проблем касових розривів та надання малим та середнім підприємствам альтернативного джерела фінансування для операційної діяльності. Завдяки факторингу підприємці, які беруть участь у державних закупівлях, можуть швидко одержувати гроші без застави, пояснюють у Мінекономіки.

Григорій Легенченко, член правління АТ "Прозорро.Продажі" додав, що на відміну від кредиту факторинг не вимагає окремої застави й дозволяє отримати кошти за виконане постачання на підставі лише документів про виконання контракту.

Наразі обсяг ринку публічних закупівель становить 10-20 млрд грн на рік, з яких факторинг покриватиме щонайменше 3-5%. І ще 11-23 млрд становить ринок приватних закупівель, для яких згодом сервіс факторингу також стане доступним.

Партнерами проєкту стали Ощадбанк, ПУМБ, UGB, Укрпошта.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Oct, 14:48


Чому попит на валюту у жовтні побʼє історичний рекорд?

🔻 Думка фінансового аналітика Андрія Шевчишина.

За 9 місяців 2024 року банки завезли рекордні об'єми готівкової валюти – 11,194 млрд дол. Це більше на 18%, ніж було завезено за весь 2023 рік (9,46 млрд), і більше, ніж було сумарно завезено за весь 2021 й 2022 рік разом узяті.

Такі об'єми йдуть на задоволення шаленого попиту населення на готівкову валюту, який за жовтень може перевищити 1,36 млрд дол. (чистий попит: купівля мінус продаж), що буде абсолютним історичним максимумом.

Які прогнози далі?

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Oct, 10:43


20 компаній отримають від держави майже 85 млн грн грантів на перероблення.

Мінекономіки вже виділило 39,5 млн грн для восьми з цих підприємств, а рішення щодо решти грантів ухвалить Державний центр зайнятості.

Як зазначив заступник міністра економіки Андрій Телюпа, цього разу гранти отримають підприємства, які займаються обробкою деревини та металу, виробництвом кормів, устаткування та будівельних конструкцій. Серед переможців є також виробники безпілотних літальних апаратів.

Сума грантів коливається від 395 000 до 8 млн грн і спрямовується на закупівлю обладнання. Підприємства з деокупованих або прифронтових територій можуть розраховувати на компенсацію до 80% витрат.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

30 Oct, 08:43


Китайські електромобілі BYD, Geely, Tesla на території Євросоюзу будуть продаватися дорожче, ніж раніше.

Європейська комісія завершила антисубсидійне розслідування щодо імпорту електромобілів з Китаю та запровадила компенсаційні мита строком на п'ять років. Найбільші китайські автовиробники сплачуватимуть від 17% до 35,3% мита у зв'язку з загрозою економічних збитків для виробників ЄС через несправедливе субсидування.

Розмір мит для різних виробників відрізнятиметься:
🔹 BYD: 17,0%
🔹 Geely: 18,8%
🔹 SAIC: 35,3%
🔹 Tesla: 7,8%
🔹 Інші компанії, що співпрацювали під час розслідування: 20,7%
🔹 Компанії, що не співпрацювали: 35,3%

Ці мита додаються до чинної ставки в 10%.

Єврокомісія буде моніторити ефективність заходів і залишає можливість для переговорів з Китаєм щодо альтернативних рішень.

Виробники також можуть запросити прискорений перегляд для встановлення індивідуальної ставки мита.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Oct, 19:04


Головні новини бізнесу за день

▪️ Акціонер Укрнафтобуріння програв суд за керівництво компанією.

▪️ Євросоюз збільшив пропускну спроможність для експорту електроенергії в Україну до 2,1 ГВт.

▪️ Нова пошта вийшла на ринок Нідерландів.

▪️ Укрнафта купує дозвіл на користування нафтогазовими надрами в Івано-Франківській області.

▪️ В Україні ввели жорсткіші правила експорту агропродукції для боротьби з "тінню".

▪️ Біткоїн різко зріс до $72 400 через очікування перемоги Трампа на виборах.

▪️ Philip Morris закриває заводи в Німеччині через падіння попиту на цигарки.

▪️ Автомобільний бренд McLaren продадуть інвесткомпанії з Абу-Дабі.

▪️ Washington Post втратив 200 000 передплатників за тиждень через відмову підтримати когось із кандидатів у президенти США.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Oct, 16:45


Світовий банк прогнозує "історичний надлишок нафти": ціни у 2025 році впадуть.

Світовий банк вказує, що такий великий надлишок пропозиції нафти раніше спостерігався лише двічі – під час пандемійних локдаунів у 2020 році та під час обвалу цін на нафту у 1998 році.

Одним із ключових факторів перевиробництва нафти є ситуація в Китаї, де спостерігається сповільнення промислового виробництва та збільшення продажу електромобілів. Крім того, очікується збільшення нафтовидобутку в країнах, що не входять в ОПЕК+.

Якщо ОПЕК+ відмовиться від добровільного скорочення виробництва, як було оголошено, це може призвести до ще більшого надлишку пропозиції та зниження цін.

Відповідно до прогнозу Світового банку, ціна на нафту марки Brent коливатиметься близько $75 за барель до кінця 2024 року, в середньому становитиме $80 за барель за рік, а потім знизиться до $73 у 2025 році та $72 за барель у 2026 році.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

29 Oct, 11:58


Попит бізнесу на банківські кредити вийшов на трирічний максимум — опитування НБУ.

Попит виріс на всі види корпоративних позик, найбільше – на гривневі довгострокові кредити в сегменті малого та середнього бізнесу (МСБ).

У НБУ пояснюють поточну динаміку попиту на кредити тим, що банки пом'якшили кредитні стандарти для бізнесу вперше з 2021 року для всіх типів корпоративних позик, окрім валютних. Найбільше було пом'якшено кредитні стандарти для кредитів МСБ, а також для короткострокових та гривневих позик.

При цьому також зріс рівень схвалення заявок для корпоративних кредитів, найбільше для гривневих, короткострокових і кредитів МСБ.

Попит населення на кредити зростає третій квартал поспіль, насамперед на споживчі кредити завдяки кращим споживчим настроям та нижчим відсотковим ставкам. Банки пом'якшували стандарти кредитування для населення завдяки підвищенню конкуренції. Рівень схвалення заявок на споживчі кредити зріс, а на іпотеку знизився.

У четвертому кварталі банки очікують збільшення попиту на всі види гривневих корпоративних позик, а також планують пом'якшувати кредитні стандарти для споживчих кредитів і посилювати для іпотеки.

За оцінками банків, боргове навантаження МСБ та великих компаній залишається середнім, а населення – низьким.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Oct, 19:02


Про що ми писали цього тижня? Зібрали матеріали, які ви могли пропустити.

💬 Президент Е-Consulting, архітектор багатьох CRM-систем та контакт-центрів Андрій Безгубенко розповів, як CRM допомагає управляти, взаємодіяти з клієнтом, оптимізує бізнес-процеси та може поставити на місце клієнта-хама.

🥩 Мережа супермаркетів VARUS має намір розвивати мережу магазинів у форматі dark store. Що це за формат та як працюватиме?

📚 Засновник Сенсу Олексій Ерінчак розповів про майбутню книгарню, книжковий ринок та чи є необхідність його підтримки державою.

🛢 Російські нафтові доходи можуть значно зменшитись через ринкові тренди. Але слабке дотримання санкцій дозволяє агресору зберігати обсяги постачання. Скільки росія отримує нафтових доходів зараз?

📄 За останній рік нерезиденти купили українських ОВДП на суму 38,5 млрд грн. Ринок зростає, але є проблеми. Які перешкоди стримують іноземців?

🍲 Дослідження показують вплив різних факторів на зміну харчових звичок українців. Що саме примушує українців змінювати свої смаки?

🤖 Українські айтівці розроблять правила використання ШІ. Навіщо це потрібно?

💬 Мер Вінниці Сергій Моргунов розповів про про результати децентралізації, вплив війни, модернізацію тепломереж, співпрацю зі швейцарцями та боротьбу за комунальний аеропорт.

🚙 Як обрати авто на тлі зростання цін на пальне та можливих блекаутів: ДВЗ, гібриди чи електромобілі? Ми порівняли витрати на кожен варіант.

💉 Мережа аптек "Подорожник" запустила пілотний проєкт – кабінет вакцинації в одній зі своїх аптек в Києві. Як він працює та чи плануються ще подібні?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

27 Oct, 17:02


Чим запамʼятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Держава інвестує 540 млн грн у ветеранський бізнес.

🔻 Авіакомпанія Нової пошти отримала дозвіл на польоти до Києва і Львова.

🔻 Бронювання від мобілізації. Кабмін ввів процедуру перевірок підприємств "на критичність".

🔻 Нацбанк оштрафував ПриватБанк на майже 2 млн грн.

🔻 Baykar розраховує завершити будівництво заводу в Україні у серпні наступного року.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

25 Oct, 17:41


Головні новини бізнесу за день

▪️ АРМА виставляє на продаж земельні ділянки в Карпатах вартістю понад 1 млрд грн.

▪️ План санації ЛАЗ виконано. Компанія відновила платоспроможність.

▪️ Суд остаточно забрав активи Усманова в Україні. Олігарх обіцяв відповісти.

▪️ Заарештований Овруцький щебеневий завод передали управителю для перезапуску.

▪️ Польського виробника тракторів Ursus продали українцям.

▪️ Бронювання від мобілізації. 20% компаній можуть втратити статус критично важливих – NV.

▪️ Найбільший виробник вітряних турбін у світі збільшив квартальний прибуток у 43 рази.

▪️ У Польщі судитимуть фермерів, які під час протесту просили "Путіна розібратися з Україною".

▪️ Китайці купують німецьку Leoni AG із заводами в Україні.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

25 Oct, 11:36


Електрокар, гібрид чи авто з ДВЗ. Як обслуговувати і на чому дешевше їздити в Україні?

На сучасному авторинку продовжує зростати популярність машин на електриці – і у світі, і в Україні. Чи дійсно електромобілі вигідніші за авто з ДВЗ? Щоб відповісти на це питання, потрібно розібратися, скільки коштує їх обслуговування і які проблеми можуть виникнути у процесі експлуатації.

Для багатьох автовласників придбання електрокара – це перш за все спосіб заощадити на пальному, що регулярно дорожчає. Питання екологічності та інноваційності у такому разі відходять на другий план. Тому придбання електромобіля розглядають як інвестицію в бізнес або розумну експлуатацію, коли потрібен автомобіль з мінімальними витратами на технічне обслуговування.

Водночас на автомобільному ринку давно існує ще кілька альтернатив, що дозволяють скоротити витрати на пальне – встановлення ГБО або купівля гібридного авто.

Розглянемо всі "за" та "проти" для кожного варіанта.

🔻 Ми на конкретних прикладах проаналізували всі витрати на утримання електромобіля, "гібрида" і машин з ДВЗ (на бензині, дизелі та газі), зокрема заправлення/заряджання, амортизацію, обслуговування, і нижче представляє результати.

Для розрахунків були взяті моделі, які продаються як офіційно, так і "всіру":
🔹 Volkswagen ID.4;
🔹 електричний MG ZS EV;
🔹 бензиновий MG ZS;
🔹 дизельний Renault Duster (він схожий габаритами й перебуває у тому самому ціновому сегменті, що і ZS);
🔹 Toyota Yaris Cross Hybrid.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

25 Oct, 09:16


Boeing втратив $8 млрд за перші 9 місяців 2024 року.

Лише у третьому кварталі компанія отримала чистий збиток у розмірі 6,2 мільярда доларів, що стало одним із найгірших кварталів для Boeing за всю історію.

Такі наслідки з'явилися на тлі зупинки виробництва літаків на складальних заводах в районі Сіетла, що особливо вплинуло на підрозділ комерційних літаків. В останньому повороті подій машиністи Boeing відхилили новий запропонований трудовий контракт, продовживши страйк, який триває вже понад п'ять тижнів. Пропозиція контракту Boeing включала підвищення заробітної плати на 35% протягом чотирьох років і збільшення внесків на 401 тисячу доларів, серед інших змін. Це не відповідає початковому прохання профспілки машиністів про підвищення на 40 відсотків і про те, щоб компанія відновила пенсійний план.

Як видно з цієї діаграми, 2024 рік став шостим роком поспіль, коли Boeing отримує щорічні чисті збитки. Початковий спад стався після двох смертельних аварій 737 Max у 2018 та 2019 роках. Згодом ця модель була приземлена по всьому світу, і виробництво літака сповільнилося, оскільки компанія звертала увагу на його різні недоліки. У річному звіті про прибутки Boeing у 2018 році компанія втратила 636 мільйонів доларів у порівнянні з чистим прибутком у розмірі 10,5 мільярда доларів. Це стало першим щорічним збитком для компанії за більш ніж два десятиліття.

Пандемія коронавірусу призвела до спаду в галузі подорожей та авіації: у 2020 році Boeing зафіксував чисті збитки в розмірі 11,94 мільярда доларів. Компанія пережила повільні темпи відновлення до 2023 року, але знову зазнала невдачі після низки проблем з безпекою, починаючи з вибуху дверної пробки в повітрі в січні, що призвело до розслідування та тимчасово приземлило 171 літак. Незважаючи на це, компанія все ще має великий борг замовлень на літаки (6 259 літаків станом на березень 2024 року).

Джерело: Statista

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

25 Oct, 06:18


Збільшення бюджету в 30 разів і виробництво трамваїв. Мер Вінниці про децентралізацію.

За останні 10 років Вінниця вісім разів отримувала статус найкращого міста для життя в Україні відповідно до рейтингу міжнародного республіканського інституту (IRI). У 2014 році бюджет міста становив 170 млн грн, а у 2023 році – вже 6,5 млрд. За 10 років він зріс більше ніж у 30 разів.

Про особливості Вінниці ми поговорили з мером міста Сергієм Моргуновим.

Кілька цікавих думок з інтерв'ю:

Що змінилося з реформою 2015 року?

💬 Бюджет розвитку почав зростати. Ми відчули позитивні зміни з 2016 року. Важливо, що реформою займався колишній міський голова – Володимир Гройсман. І реформу вдалося супроводжувати довго, коли він ще був прем’єром. Це дозволило багато що громадам зробити.

Багато ще не встигли зробити. Реформа обласних рад, введення виконавчих комітетів на рівні області… А тоді міста, і ми теж почали отримувати додаткові ресурси і повноваження. Крім того, було ухвалено рішення про місцеві податки і збори – податки на нерухомість, на землю тощо. А повноваження давали можливості шукати додаткові шляхи на поповнення бюджетів.

Як війна позначилася на місті, його жителях та бюджеті?

💬 Для бюджету – плюс. З мінусів – забрали військовий ПДФО. На інфраструктуру навантаження збільшились. Але ж ми створювали умови. Ми створили фонд з приміщень, які бізнес готовий був здати, поділитися, передати в субаренду.

Ми зібрали понад 100 таких пропозицій для бізнесів, які релоковувались зі сходу. Це були складські, промислові, виробничі, офісні площі – від 50 до 15000 квадратів. Ми змогли запропонувати умови, ми спілкувалися з керівниками підприємств.

Маємо 368 релокованих підприємств. І скажу більше – ми ведемо перемовини з компаніями про релокацію не тільки зі сходу, а й із заходу. Є компанія, яка поїхала зі сходу на захід. Але їй там не є комфортно і тепер вона хоче до нас. Це важливо – нас обирають. Зараз всі міста живуть у таких конкурентних умовах.

Але з іншого боку, релокація – це відповідальність. Ти постійно думаєш, як забезпечити тих, хто приїхав. Починаючи навіть з дитячих садочків. Бо приїхало до нас майже 12 000 дітей. А виїхало під час війни – 5000 з хвостиком.

Про військове ПДФО. Яка це була сума, наскільки це критично для міста?

💬 Це був мільярд гривень. Точніше, 979 млн грн. Але ж це не військовий ПДФО. Це силовий ПДФО. Тут і поліція, і СБУ, і не тільки. Щодо ПДФО військових – питань не маю. Але поліція здійснює заходи безпеки де? У громаді. Ми допомагаємо їм коштом міського бюджету.

Думаю, силовий ПДФО треба повернути в громаду. Щодо конкретно ПДФО від військових – питань немає. Але навіть не маючи військового ПДФО, ми продовжуємо допомагати військовим. І в нашому бюджеті зараз найголовніший пріоритет – оборона і безпека. Це 1,2 мільярда грн. Це субвенції, закупівлі дронів. І ми допомагаємо не тільки тим частинам, які у нас дислоковані чи зареєстровані, а загалом 37 частинам по всій країні – хто до нас звертався.

🔻 Повне інтерв'ю читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

24 Oct, 18:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ Азербайджанський інвестор планує шукати для ОГХК нові родовища.

▪️ Київміськбуд потребує майже 5 млрд грн для стабілізації: місто попросить допомоги в Кабміну.

▪️ Нацбанк оштрафував ПриватБанк на майже 2 млн грн.

▪️ Baykar розраховує завершити будівництво заводу в Україні у серпні наступного року.

▪️ Капіталізація Tesla зросла на $80 млрд після звіту про рекордний квартальний прибуток.

▪️ LinkedIn оштрафували на 310 млн євро за незаконну обробку персональних даних у ЄС.

▪️ Auchan, який працював у росії 20 років, готується залишити російський ринок через санкції.

▪️ Intel вдалося через суд скасувати штраф у 1 млрд євро, накладений ЄС 15 років тому.

▪️ airBaltic запускає рейс до найближчого від кордону з Україною польського аеропорту.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

24 Oct, 16:31


Українські айтівці розроблять правила використання ШІ. Запитали в них, для чого.

Дев'ять українських IT-компаній підписали декларацію про саморегулювання у сфері штучного інтелекту. У ній говориться про те, що штучний інтелект відіграє дедалі більшу роль у різних сферах, але за певних обставин може завдати шкоди людям. Отже, щоб збалансувати захист їхніх прав та інтереси бізнесу, компанії-підписанти хочуть знайти методи для регулювання систем ШІ.

Для цього їхні представники розроблять кодекс поведінки з етичного та відповідального використання штучного інтелекту для бізнесу. До них доєднаються працівники Міністерства цифрової трансформації, Центру демократії та верховенства права та комітету з розвитку ШІ при Мінцифрі.

Документ підписали такі компанії:
🔹 Grammarly
🔹 MacPaw
🔹 LetsData
🔹 DroneUA
🔹 WINSTARS.AI
🔹 Gametree.me
🔹 YouScan.io
🔹 EVE.calls
🔹 Valtech

Одна з причин підписання декларації для MacPaw — синхронізація законодавства України та Європейського Союзу. Регуляція штучного інтелекту надалі допоможе компаніям масштабуватися, вважає Валерій Яковенко із DroneUA. Кодекс може стати основою для майбутнього закону, який дозволить українським продуктам легко поширюватися в інших країнах.

Детальніше про це — у нашій статті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

24 Oct, 14:34


Кожен шостий український бізнесмен відкрив свою справу вже під час війни – дослідження Mastercard SME Index 2024.

🔹 Серед основних викликів, які відзначають українські підприємці – необхідність фінансування для розвитку бізнесу, а також брак замовлень та ринків збуту.

Крім того, кожен п’ятий опитаний вказав на брак персоналу.

🔹 Попри поточні виклики, український бізнес проявляє гнучкість та шукає способи підтримки й розбудови своєї справи. Так, 27% підприємців брали участь у грантових програмах від держави чи інших організацій.

Одним з головних способів масштабування українські підприємці називають розвиток експорту. Кожен шостий респондент (16%) вже продає свої товари або послуги за кордон, а ще 40% планують виходити на закордонні ринки.

🔹 Найпопулярнішими країнами для експорту стали Польща (32%), Німеччина (22%), США (16%), Литва й Італія (по 13%).

Примітно, що 88% підприємців, які ведуть бізнес як на внутрішньому, так і на іноземних ринках, за останній рік помітили збільшення попиту серед українців на продукцію українських виробників.

🔹 Згідно з результатами дослідження, серед підприємців стабільно зростають безготівкові розрахунки.

9 із 10 українських бізнесів надають можливість розрахуватися за товари чи послуги безготівково, 17% з них почали приймати такі форми розрахунків упродовж останніх двох років.

ℹ️ Mastercard SME Index – дослідження стану українського мікро-, малого та середнього бізнесу, що було проведено компанією Gradus Research на замовлення Mastercard у червні–липні 2024 року. В онлайн-опитуванні взяли участь 445 респондентів – чоловіки та жінки, які є власниками або керівниками мікро-, малого та середнього бізнесу – у 20 областях України.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

24 Oct, 12:10


Загальний економічний ефект від малої приватизації державного майна сягнув 9,58 млрд грн — Мінекономіки.

За два роки з відновлення малої приватизації Фонд держмайна провів 839 успішних онлайн-аукціонів у системі "Prozorro.Продажі". Це забезпечило 6,65 млрд грн прямих надходжень до державного бюджету.

🔹 З урахуванням сплаченого ПДВ у 1,2 млрд грн та зобов'язань нових власників щодо погашення боргів приватизованих підприємств на суму 1,73 млрд грн, загальний економічний ефект від малої приватизації державного майна сягнув 9,58 млрд грн.

🔹 За два роки до аукціонів долучилися 2857 унікальних учасників, з яких 16% брали участь більш ніж в одному аукціоні.

🔹 В середньому кожен робочий день відбувалося 1,6 успішних аукціонів, а середня конкуренція на них становила 4,73 учасника. Стартова ціна об'єктів під час торгів зростала у 2,53 раза.

🔹 Найбільше грошей до бюджету (3,79 млрд грн, або 57% від загальних надходжень) приніс продаж 99 єдиних майнових комплексів державних підприємств.

🔹 Найбільше аукціонів із малої приватизації проведено у Львівській (100), Рівненській (75) та Вінницькій (63) областях. Водночас лідерами за надходженнями до бюджету стали Київ (понад 1,69 млрд грн), Львівська область (понад 1,17 млрд грн) та Одеська область (понад 615 млн грн).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

24 Oct, 08:21


Долар США домінує в глобальній платіжній мережі SWIFT.

У відповідь на вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року низці російських банків було заборонено використовувати SWIFT у рамках широкомасштабних міжнародних санкцій, запроваджених проти країни, що ускладнило, але не унеможливило участь росії в міжнародній торгівлі та розрахунках за транскордонними платежами.

ℹ️ SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – це глобальна платіжна мережа, яку банки та фінансові установи використовують для надсилання грошей один одному між країнами. Думайте про це як про безпечну систему обміну повідомленнями, яка допомагає банкам швидко та точно повідомляти про фінансові операції.

Як видно з графіка Statista, більшість платежів за допомогою SWIFT здійснюються в доларах США, і жодна інша валюта не може наблизитися до ролі долара в міжнародних платежах.

🔹 У серпні 2024 року на долар припадало 49,1% платежів, оброблених SWIFT, потім 21,6% для євро, 6,5% для британського фунта та 4,7% для китайського юаня. Якщо не враховувати платежі в єврозоні, частка долара навіть зростає до 60%, що ілюструє його роль як найближчої до «світової валюти», на превеликий жаль для росії та інших антагоністів Сполучених Штатів.

Згідно з планами, що були поширені серед журналістів напередодні саміту БРІКС, росія пропонує мережу комерційних банків у країнах-членах БРІКС, пов'язаних один з одним через центральні банки країн. Запропонована система дозволить здійснювати транскордонні платежі на основі токенів у місцевих валютах, зменшуючи потребу в доларових транзакціях і потенційно знижуючи витрати на розрахунки за міжнародними платежами для країн БРІКС.

Джерело: Statista

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

23 Oct, 18:10


Головні новини бізнесу за день

▪️ Власники OKKO почали будувати гірськолижний курорт біля Славсько.

▪️ Держава може отримати майже 1 млрд грн дивідендів у разі націоналізації IDS Ukraine.

▪️ Бронювання від мобілізації. Кабмін ввів процедуру перевірок підприємств "на критичність".

▪️ AB InBev і Anadolu Efes поділять активи: український бізнес дістанеться бельгійцям.

▪️ Банкіри прогнозують значну тінізацію бізнесу через підвищення податків.

▪️ Arm відкликає ліцензію у найбільшого виробника чипів для Android-смартфонів.

▪️ Ексдиректора Abercrombie & Fitch арештували за звинуваченням у торгівлі людьми.

▪️ Перемога Трампа може обвалити євро на 10% – прогноз Goldman Sachs.

▪️ Квартальні збитки Boeing становлять $6 млрд через страйк. Представлено антикризовий план.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

23 Oct, 16:01


Економіка Netflix вже не та, що була раніше... вони набагато кращі.

Netflix, який розпочав своє життя в 1997 році як DVD-сервіс лише поштою, повідомив про ще чверть приросту передплатників, довівши їх загальну кількість у всьому світі до майже 283 мільйонів. При цьому кількість користувачів за останні 12 місяців зросла у всіх чотирьох основних регіонах компанії.

Цей результат виводить Netflix далі вперед своїх головних конкурентів, таких як Disney+, нараховуючи приблизно на 130 мільйонів передплатників більше, ніж його найближчі конкуренти.

З огляду на те, що найдорожчий пакет Netflix зараз коштує $22,99 на місяць у США, бізнес-модель компанії, яка вимагає витрачати десятки мільярдів доларів на контент щороку, починає демонструвати переваги свого масштабу. Виявляється, що підвищення цін, при цьому розширюючи клієнтську базу, є рецептом успіху: третій квартал Netflix став найприбутковішим для компанії в її історії, а прибуток зріс на 41% у річному обчисленні.

Отже, як Netflix відходить від своїх конкурентів?

Один з факторів полягає в тому, що Netflix просто займається цією грою — бізнесом, показуючи вам контент для перегляду в Інтернеті — довше, ніж будь-хто інший. У компанії немає ні величезних касових зборів, ні тематичних парків, ні застарілої мережі кабельного телебачення, щоб відволікати її. У них є дані. Насправді, Netflix має більш детальні дані про те, що подобається аудиторії, що вони насправді дивляться, а не тільки те, що вони кажуть, що дивляться. У них є дані про те, які частини шоу люди пропускають, на яку мініатюру з найбільшою ймовірністю натиснуть, чи повертаються люди до шоу і дивляться їх знову і знову, які шоу працюють краще в інших регіонах — і що може дозріти для того, щоб вирвати їх з регіонального ринку та вийти на глобальний рівень (згадайте «Гру в кальмара»).

Ризикувати і витрачати мільйони доларів на шоу чи фільм, знаючи, що він потенційно може стати хітом, стає все простіше з кожним кварталом для Netflix, оскільки він розподіляє свій величезний рахунок за контент на все більше і більше передплатників.

Візьмемо для прикладу останні прибутки компанії, щоб проілюструвати, куди йдуть гроші Netflix. Маючи 282,7 мільйона передплатників, можна підрахувати, що середній передплатник Netflix коштував компанії 11,60 доларів на місяць у 3 кварталі.

Переважна частина цієї суми становитиме дохід від підписки. Деякі будуть від реклами, але компанія поки не розголошує, скільки. Отже, використовуючи цифру в 11,60 доларів США як відправну точку, на що витрачається ця щомісячна підписка?

Трохи більше шести доларів, або трохи більше половини, витрачається на доставку фактичного контенту. Маркетинг забирає ще $0,76, технології та розробка — $0,87, а загальні накладні витрати теж коштують майже $0,50. Таким чином, із щомісячної підписки в розмірі 11,60 доларів США Netflix залишається з досить кругленькими 3,44 доларами операційного прибутку, який після процентних витрат і податків знижується до 2,79 долара, що все ще становить суттєві 24% прибутку.

Якщо говорити про вартість компанії, то зараз Netflix коштує $324 млрд, що на 85% більше, ніж Disney ($175 млрд).

🔻 Джерело: Sherwood

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

23 Oct, 12:47


За дев'ять місяців 2024 року в Україні було закрито 85 банківських відділень.

Ощадбанк, у якого найбільша кількість відділень, зменшив їхню кількість на 20, до 1163. Також значне скорочення відбулося у ПриватБанку, який закрив 18 відділень, зменшивши їхню кількість до 1173.

Серед інших банків, які закрили свої відділення, варто відзначити ТАСкомбанк (-25 відділень) і Креді Агріколь Банк (-8). Однак не всі банки скорочували свою мережу. Наприклад, А-Банк відкрив 12 нових відділень, збільшивши свою присутність до 159 відділень.

Загалом, станом на 1 жовтня 2024 року в Україні працюють 5053 відділення банків.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

23 Oct, 10:45


Скільки заробляють українські посли?

LIGA.net отримала ексклюзивні дані від МЗС щодо зарплат надзвичайних і повноважних послів України в усіх країнах світу та склала рейтинг десяти послів із найвищою зарплатою.

1️⃣ На першому місці опинився колишній надзвичайний та повноважний посол України в Молдові Марко Шевченко, який улітку 2024-го в середньому за місяць отримав 102 795 грн після вирахування податків.

Указом президента України його звільнили ще у березні 2024 року, проте він, за даними МЗС, продовжував отримувати зарплату влітку. А в серпні 2024 року взагалі отримав 186 349 грн. У МЗС розповіли, що цю суму посол отримав як надбавку за доступ до держтаємниці — 10 525 грн і за щорічну відпустку після завершення довготермінового відрядження (121 календарний день) — 220 964 грн. Проте ці суми вказані без вирахування податків.

2️⃣ Друге місце посідає надзвичайний та повноважний посол України в Чилі Юрій Дюдін, який в середньому за один літній місяць отримував 63 794 грн.

3️⃣ На третьому місці — посол в Австрії Василь Химинець із 63 550 грн.

🔹 Закривають п'ятірку з однаковою середньою зарплатою — 63 470 грн — посол у Німеччині Олексій Макеєв і посол двох посольств Польщі та Чехії Василь Зварич.

Серед найбільш високооплачуваних послів також знаходяться посли України в США, Канаді, Великій Британії, Франції та Японії.

🔻 МЗС також надали інформацію стосовно зарплати колишнього Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного як посла. Так, його середня зарплата за липень-серпень 2024 року склала 59 947 грн (після вирахування податків).

У середньому ж зарплата українського посла у 2024 році становить 56 412 грн. Проте згідно із Законом України "Про дипломатичну службу" державою послам і працівникам посольства забезпечується не лише оплата праці, а й різноманітні соціальні гарантії та забезпечення, такі як:
🔹надбавка за дипломатичний ранг;
🔹компенсаційні виплати у разі довготермінового відрядження (залежно від кліматичної та безпекової ситуації в країні перебування вони різняться);
🔹оплата витрат на переїзд;
🔹оплата медичної допомоги;
🔹оплата навчання дітей;
🔹оплата оренди житла;
🔹місця у дитсадках і школах для дітей у першочерговому порядку;
🔹одноразова допомога у разі загибелі або інвалідності під час виконання обов'язків;
🔹сприяння працевлаштуванню чоловіка/дружини;
🔹можливість підвищувати кваліфікацію в Україні та за кордоном.

За даними МЗС, середньорічні витрати на утримання одного працівника ЗДУ (закордонної дипломатичної установи) у 2024 році заплановані на рівні 4,56 млн грн. Також передбачені середньорічні витрати на оренду одного житлового приміщення для керівника ЗДУ — 2,15 млн грн, витрати на здобуття дошкільної (86 200 грн) та загальної середньої освіти (154 700 грн) для дітей працівників дипслужби тощо.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

23 Oct, 09:03


Погляд польського бізнесу: що стримує інвесторів від участі у відбудові України.

🔻 Думка генеральної директорки Impel Ukraine TOO (Польща) Сильвії Красонь-Копаніаж.

У польському місті Познань відбувся другий конгрес "Common Future"|"Спільне Майбутнє". Цей форум зібрав представників різних сфер, які обговорювали роль Польщі та польського бізнесу у відбудові України.

Попереду, в листопаді, нас чекає "Rebuild Ukraine" – ще одна велика подія, що стане платформою для нетворкінгу бізнесу. Тож, браку зустрічей на тему відбудови України не спостерігається. Водночас варто зазначити, що польські підприємці та інвестори, з одного боку, бачать величезні можливості, але також усвідомлюють численні перешкоди.

Одним із найбільших страхів інвесторів є невизначеність щодо майбутньої політичної та правової системи України. Війна змінила баланс сил у країні, але політичне майбутнє України, попри сильні прагнення інтеграції з Європейським Союзом, залишається невизначеним. Існує побоювання, що після закінчення війни можуть виникнути проблеми з прозорістю, ефективністю влади та стабільністю правової системи.

Щоб зменшити ці побоювання, важливо, щоб міжнародні інституції, такі як Європейський Союз, підтримували продовження реформ в Україні. Стабільна демократія і прозорі закони – це найважливіші умови для залучення інвестицій, які сприятимуть розвитку країни на довгі роки.

Україна вже тривалий час бореться з проблемою корупції, яка особливо вражає сектори, пов’язані з державним управлінням, публічними закупівлями та іноземними інвестиціями. Ця проблема широко відома серед потенційних інвесторів не лише в Польщі. Попри прогрес у боротьбі з цим явищем, багато інвесторів побоюються, що процес відбудови може бути зірваний через корупцію.

Що можуть зробити інвестори — читайте повну думку на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Oct, 18:01


Про що ми писали цього тижня? Зібрали матеріали, які ви могли пропустити.

💬 Членкиня антикорради Міноборони Тетяна Ніколаєнко розповіла, як влаштований ринок постачання та закупок харчів для ЗСУ, як виглядають типові закупівельні фірми, як вони себе поводять публічно і непублічно, а також як цей ринок намагається впорядкувати Державний оператор тилу.

ℹ️ Один з піонерів індустрії напівпровідникових елементів та мікропроцесорів Intel опинився у дуже скрутному становищі. Корпорація продає свою давню європейську штаб-квартиру в британському Свіндоні, а кілька тижнів тому з'явилася інформація, що конкуренти з Qualcomm начебто мають намір придбати Intel. Чи зможе Intel вибратись із кризи?

🌐 З 1 жовтня провайдери інтернету, які працюють за спрощеною системою оподаткування, мали перейти на загальну систему. Хто не зробить цього сам, того податкова мала перевести примусово, скасувавши свідоцтво платника єдиного податку. Що про це відомо та як відреагували постачальники інтернету?

▫️РФ активно шукає нові ринки збуту для свого газу. Падіння експорту в ЄС та гальмування LNG-проєктів призвели до скорочення видобутку та доходів. Якими шляхами Росія продає свій газ?

🍏 Ціни на фруктові соки б’ють рекорди через дорожчання сировини. Для збереження збуту виробники збільшать частку нектарів і соковмісних сумішей. Чого чекати далі?

📄 10 жовтня Верховна Рада ухвалила закон щодо збільшення податків. Зокрема, підняття ставки військового збору. Як правильно прозвітувати та сплатити військовий збір фізособам-підприємцям у жовтні?

🤝 В Україні розпочав роботу офіс японської торгової організації JETRO. Чи поглибить це бізнес-зв’язки двох країн?

🪑 Керівник JYSK в Україні Євген Іваниця про знищення магазинів, блокування кордону і купівельну спроможність українців. З якими проблемами стикається скандинавська група?

@ligabusiness #статтітижня

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

20 Oct, 16:01


Чим запамʼятався бізнес-тиждень, що минає

🔻 Страхова компанія ПЗУ Україна несподівано звільнила голову правління. Неофіційно – через наркотики.

🔻 Агенція Міноборони внесла постачальника Трейд Граніт Інвест у чорний список.

🔻 Суд відкрив провадження про банкрутство коворкінгу Creative States у Гулівері.

🔻 Група ТАС Сергія Тігіпка купує Ідея Банк у Getin Holding за $34 млн.

🔻 Засновники monobank вийшли на ринок онлайн-торгівлі.

Більше новин шукайте за посиланням.

@ligabusiness #бізнестиждень

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

19 Oct, 17:57


З якими проблемами стикається JYSK в Україні?

За 2024 фінансовий рік JYSK зафіксувала в Україні 12 мільйонів відвідувачів у магазинах і понад 29 мільйонів онлайн-сесій. Попри втрату 10 магазинів через війну, а це збитки більше ніж у 45 млн грн, JYSK вирішив не ставити бізнес на паузу. Щобільше, компанії вдалося досягнути приросту продажів із року в рік і навіть відкрити восени 2023-го новий напрям – B2B, частка якого вже в 2024-му склала майже 5%.

Ми поговорили з Country Director JYSK в Україні Євгеном Іваницею про знищення магазинів, блокування кордону і купівельну спроможність українців.

Ось кілька цікавих тез з інтерв'ю:

За період 20-річної роботи в Україні які етапи розвитку були найважчими?

💬 Закриття всіх магазинів, поступове їх відновлення, де безпекова ситуація це дозволяла. Розв'язання питань із забезпеченням товару, відновлення зруйнованих магазинів. Працевлаштування колег у магазинах JYSK в західних областях України й за кордоном. Пошук рішення через блокування кордону зі сторони польських аграріїв. Введення дозволів на транспортування, що суттєво зменшило кількість українських перевізників, залучених у міжнародних перевезеннях та одночасно підняло ціну перевезень. Цей перелік можна було б продовжувати.

Яка частка вітчизняного виробництва товарів? У яких категоріях?

💬 Найбільша частка в категорії меблів – майже 2%.

Чи планує JYSK на глобальному рівні (і відповідно в Україні) створення власного медіа (наприклад, радіо)?

💬 JYSK в Україні присутній у майже всіх доречних каналах комунікацій, де є наша аудиторія. Ми завжди відкриті до діалогу — як із покупцями, так і з державними органами й медіа. Тому не бачимо необхідності в тому, щоб створювати окреме медіа чи спільноту, в якій будемо доносити ті чи інші меседжі.

Для яких задач JYSK планує використовувати ШІ у роботі?

🔹 запровадження й використання Customer Data Platforms. Це програмне забезпечення, що об’єднує дані з численних інструментів для створення єдиної централізованої бази даних клієнтів, що містить дані про всі точки дотику та взаємодію з товарами або послугою;
🔹 запровадження й використання Unified Commerce platform. Зворотний зв’язок у точках продажу за допомогою терміналів опитування/оцінки якості обслуговування;
🔹 чат-бот, який міг би надавати відповіді на найпоширеніші запитання: наявність товару, години роботи магазину, трекінг замовлення, умови повернення тощо.

🔻 Повне інтерв'ю читайте на сайті.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 18:02


Головні новини бізнесу за день

▪️ Засновники monobank вийшли на ринок онлайн-торгівлі.

▪️ Ціни на золото зросли до рекордно високого рівня, продовживши багаторічний тренд.

▪️ Українські компанії очолили рейтинг найбільших виробників птиці і яєць в Європі.

▪️ Суд відкрив провадження про банкрутство коворкінгу Creative States у Гулівері.

▪️ Група ТАС Сергія Тігіпка купує Ідея Банк у Getin Holding за $34 млн.

▪️ На Закарпатті заарештували сім свердловин з мінеральною водою.

▪️ Акції мережі магазинів Żabka впали нижче від ціни IPO на другий день торгів.

▪️ Nokia скорочує майже 2000 робочих місць у Китаї через низький рівень продажу.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 16:01


Хто допомагає Україні найбільше у 2024 році?

🔹 Згідно з даними Ukraine Support Tracker від Kiel Institute for the World Economy, станом на 31 серпня 2024 року, США та інституції ЄС стали лідерами за обсягом наданої та запланованої допомоги Україні. Загалом, від США маємо отримати 84,73 млрд євро допомоги (25 млрд євро фінансової, 2,93 млрд євро гуманітарної та 56,8 млрд євро військової). На другому місці — інституції ЄС із загальною допомогою у 43,83 млрд євро (41,49 млрд євро фінансової, 2,34 млрд євро гуманітарної.

🔹 Далі у рейтингу розташувались Німеччина (15,09 млрд євро), Велика Британія (13,68 млрд євро), Японія (9,01 млрд євро) та Канада (7,79 млрд євро). Франція надала допомогу на суму 4,58 млрд євро. Цікаво, що Данія, попри скромні показники фінансової допомоги (0,12 млрд євро), виділила значні кошти та ресурси на військову підтримку (6,47 млрд євро). Країна передала усі 19 САУ Caesar, а також зобов'язувалася передати 19 винищувачів F-16.

🔹 Наразі багато країн виділили та запланували менше ніж 0,2% свого ВВП у 2021 році на допомогу Україні, порівняно з приблизно 0,4% у випадку Німеччини та Сполучених Штатів і навіть 0,47% — Великої Британії.

🔹 Однак менші країни, такі як Данія та Нідерланди стали сьомим та восьмим найбільшими донорами України, це свідчить про те, що не лише економічна потужність, а й політична воля та солідарність визначають рівень підтримки України. Тож якщо аналізувати допомогу відносно ВВП, то лідерами стали Данія (1,86%), Естонія (1,85%), Литва (1,64%), Латвія (1,41%) та Фінляндія (0,90%).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 13:13


На сьогодні 1,1 мільярда людей у світі живуть в умовах крайньої бідності — ООН.

🔹 Майже половина з них — 455 млн — проживають у країнах, охоплених конфліктами або нестабільністю.

🔹 ООН провела аналіз за останні 10 років у 112 країнах, де проживають 6,3 млрд людей, а також провела додаткові дослідження у 20 країнах. Виявилося, що в країнах, де тривають війни, 34,8% населення живуть у бідності, тоді як у мирних регіонах цей показник становить 10,9%.

🔹 У країнах, що постраждали від конфліктів, понад 25% бідних не мають доступу до електрики, рівень дитячої смертності сягає 8%, проблеми з харчуванням відчувають 20,8% населення, а дитяча освіта залишається недоступною для 17,7%.

🇦🇫 ООН зазначила Афганістан серед країн із найвищим рівнем бідності, де з 2015 до 2023 року кількість бідних зросла на 5,3 млн осіб.

Особливо вразливими є діти: понад половина бідного населення — це особи віком до 18 років. У світі 27,9% дітей живуть у бідності, проти 13,5% дорослих. Також 828 млн людей не мають доступу до належних санітарних умов, а 886 млн проживають у непридатному для життя житлі.

🔹 Проте в 76 країнах вдалося знизити рівень бідності, а значне зменшення показників багатомірної бідності зазначили лише в дев'яти країнах, серед яких Бенін, Камбоджа, Кенія, Танзанія та інші.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 10:25


😱 Європейські банки починають скорочувати персонал за рахунок використання інструментів ШІ — Bloomberg.

Штучний інтелект все більше використовується в банківській сфері. Наприклад, UBS Group AG розробила інструмент штучного інтелекту, який допомагає пропонувати клієнтам потенційні угоди зі злиття та поглинання, здатний аналізувати базу даних з понад 300 000 компаній менш ніж за півхвилини. Deutsche Bank AG використовує штучний інтелект для сканування портфелів заможних клієнтів. А ING Groep NV перевіряє потенційних неплатників.

🇮🇹 Саме через ШІ італійський BPER Banca SpA планує скоротити близько 2000 працівників протягом найближчих років. Банк покладатиметься на «оптимізацію та автоматизацію процесів за допомогою штучного інтелекту/GenAI», щоб скоротити чисельність персоналу на 10% до 2027 року.

Citigroup Inc. заявила, що ШІ, ймовірно, замінить більше робочих місць у банківській галузі, ніж у будь-якому іншому секторі, допомагаючи збільшити прибутковість у цьому секторі на 170 мільярдів доларів протягом наступних кількох років.

Але в той час як багато європейських банків заявили, що штучний інтелект в кінцевому підсумку дозволить їм знизити витрати, виконуючи завдання, які раніше робили наймані працівники, мало хто вказав конкретну суму очікуваної економії. План BPER скоротити чисельність персоналу на 10% є одним з перших оголошень такого роду.

🤔 Зміни в робочій силі, спричинені штучним інтелектом у банківській сфері, також порушують нову проблему найму, оскільки розгортання штучного інтелекту вимагає набору навичок, який не обов'язково є в існуючого персоналу.

🇳🇱 Наприклад, голландський кредитор ING нещодавно найняв Джеймса Робінсона зі ступенем доктора філософії в галузі машинного навчання для розробки технології торгівлі валютним курсом.

🇪🇸 Іспанський CaixaBank планує створити команду з сотень експертів зі штучного інтелекту та ІТ-спеціалістів, готуючись виділити технології, що стрімко розвиваються, як основну складову нової стратегії, яку він планує представити наступного місяця, повідомило минулого тижня агентство Bloomberg.

Для BPER прогнозоване скорочення загальної робочої сили буде частково компенсовано за рахунок найму. У той час як італійський банк очікує близько 3 100 загальних звільнень до 2027 року, він прагне найняти 1 100 нових співробітників протягом того ж періоду. Вони будуть додані в "стратегічних областях", включаючи IT.

ℹ️ Джерело: Bloomberg

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 08:32


Українські компанії очолили рейтинг найбільших виробників птиці і яєць в Європі — WATTPoultry International.

🐓 МХП зайняла перше місце в Європі та восьме місце на глобальному рівні серед виробників птиці. Поступилась лише JBS (Бразилія, 4,44 млрд), Tyson Foods (США, 2,08 млрд), BRF (Бразилія, 1,67 млрд), Wen's Food Group (Китай, 1,18 млрд), Wayne-Sanderson Farms (США, 1,07 млрд), Japfa Ltd. (Сингапур, 981 млн) і Wellhope Argi-Tech (Китай, 810 млн).

🥚 Українська Avangardco зайняла перше місце в Європі серед виробників яєць та 15-е у світі. Тут теж лідерами є компанії з Америки: Cal-Maine Foods (44,5 млн несучок), Proteina Animal (Мексика, 40,0 млн) і Rose Aсre Farms (США, 25,5 млн).

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

18 Oct, 06:15


Вранішнє сонце для бізнесу. Як українським компаніям вийти на японський ринок?

В Україні розпочав роботу офіс японської торгової організації JETRO. Він буде допомагати японським та українським компаніям співпрацювати й виходити на ринки один одного.

10 жовтня в Києві відбулося відкриття офісу JETRO, куди також прибули перші десять обраних підприємств. Серед них була присутня Nippon Express Holdings (NX), що у 2023 році стала шостою за розміром логістичною компанією у світі. Інше підприємство під назвою Greein також презентувало свою комплексну продуктову розробку для контролю за вирощуванням агрокультур.

Одну з найбільш ґрунтовних презентацій своєї діяльності підготував CEO японської компанії Location Mind Наокі Кірітані. Окрім візитівок і брошур він розгорнув ноутбук із кольоровою мапою Києва. На ній позначалися місця концентрації й мобільності населення в окремих районах столиці.

Location Mind займається аналізом геопросторових даних та інформації щодо пересування населення, машин і кораблів, які отримує від компаній-партнерів з понад 80 країн світу. Ці дані обробляють за допомоги ШІ та надають бізнес-клієнтам для розв'язання різних задач – від пошуку вдалого розташування нової торгової точки до транспортного планування.

Наступного дня японська делегація в тому ж складі прибула на відкриття бізнес-форуму "Зроблено в Україні", що проходив у приміщенні "Мистецького Арсеналу".

Чи зацікавились один одним український та японський бізнеси — читайте в матеріалі.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Oct, 17:10


Зібрали для вас та помістили в 📁 зручні теки добірки якісних українськомовних 🇺🇦 каналів для розвитку та самовдосконалення

💰 Бізнес, гроші, маркетинг, кар’єра, івенти — все про гроші, як і де їх заробляти, як примножити і як не втратити

🧑‍💻 Технології, ІТ, ШІ, саморозвиток — розвивайтесь та крокуйте в ногу з прогресом та новими технологіями

🧑‍🎓 Культура, освіта, пізнавальні — розширюйте свій кругозір, пізнавайте та навчайтесь нового, не забуваючи за відпочинок

🤔 Щось пішло не так? Подивіться:
📄 Список усіх каналів з тек

Не забудьте поділитися з друзями 😉

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Oct, 16:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ Власники БРСМ вийшли на ринок видобутку природного газу.

▪️ Група компаній Dalgakiran придбала контрольний пакет акцій української ТОВ "Сенсі".

▪️ Протезний завод в Одесі виставили на приватизацію за 46 млн грн.

▪️ Компанія Uber вивчає можливість придбання американського сайту бронювання подорожей.

▪️ Україна заблокувала головування Росії в Чорноморській комісії.

▪️ Meta почала звільняти працівників у WhatsApp та Instagram.

▪️ Хакери з Північної Кореї викрали криптовалюти на $3 млрд. Гроші пішли на ядерні програми.

▪️ Росія заважає продажу місцевих підрозділів банків UniCredit і Raiffeisen – Bloomberg.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Oct, 13:26


Брак працівників уперше став головною перешкодою для бізнесу.

Про це свідчать дані вересневого опитування Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

🔹 Частка бізнесів, які скаржились на брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, у вересні несуттєво зменшилась з рекордних 63% до 61%. Проте ця проблема стала головною для бізнесу.

🔹 Водночас бізнесу стає дедалі важче шукати кваліфікованих працівників, свідчить опитування. Про цю проблему заявили 55,1% підприємців, що є черговим рекордом.

🔹 Некваліфікований персонал їм знайти простіше, але й це викликає складнощі у 39,2% опитаних.

Проблема браку робочої сили вийшла з другого на перше місце, а хвилювання за небезпечні умови для роботи, на що найчастіше скаржаться середні та великі підприємства в центральних областях країни, піднялись з третього на друге місце (ріст із 46% до 58%).

🔹 Менш актуальною стала така перешкода як перебої з електро-, водо- та теплопостачанням, оскільки у вересні вже відключень практично не було. Тому частка цієї проблеми у перешкодах для бізнесу скоротилась з 65% до 45%, а сама проблема опустилась з першого на третє місце, де вже другий місяць поспіль знаходиться перешкода "зростання цін на сировину та товари" (зменшилась з 46% у серпні).

🔹 При цьому погіршились очікування бізнесу щодо трудових ресурсів. Частка підприємств, що планують зростання зайнятості в найближчі три-чотири місяці, зменшилась з 14,6% до 12,1%, а тих, хто планує звільнення, навіть дещо зросла – з 8% до 9,8%.

🔹 Одночасно відбулося помітне розширення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, – з 3,8% до 13,9%.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Oct, 10:27


ℹ️ Військовий збір для ФОПів із жовтня. Які особливості сплати?

10 жовтня Верховна Рада ухвалила закон щодо збільшення податків (проєкт №11416-д). Спікер Руслан Стефанчук вже підписав його і відправив на підпис президенту.

Серед іншого закон передбачає, що:
🔹для ФОПів 1, 2 та 4 груп запроваджено військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 число поточного року;
🔹ФОПи 3 групи та юридичні особи на 3 групі єдиного податку сплачуватимуть 1% від доходу у вигляді військового збору.

Ці норми починають діяти вже з 1 жовтня. Тобто ретроспективно – заднім числом, що породжує низку питань. Зокрема, у ФОПів поки немає розуміння того, як обліковувати та сплачувати цей військовий збір.

Пояснення щодо цього надає податковий консультант Михайло Смокович.

🔻 Військовий збір: ФОП 1, 2, 3 група

Найголовніше в законі для всіх – це підняття ставки військового збору до 5%, зокрема із заробітної плати найманих працівників.

Водночас законодавці затвердили подання податкового розрахунку звітності щодо найманих робітників щомісяця, а не щокварталу, як діє зараз. Ця норма починає діяти вже в наступному 2025 році. За 2024 рік звітувати можна ще по-старому: щокварталу.

Для ФОПів 1 та 2 групи треба буде платити військовий збір у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, яка діє на 1 число поточного року. З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата становить 8000 грн на місяць.

У 2024 році, зокрема за жовтень, військовий збір для ФОПів 1-2 групи становить 710 грн. В 2025 році він вже становитиме 800 грн на місяць. Якщо не платити цей збір, передбачений штраф у 50% від його розміру.

Звітувати щодо військового збору ФОПи 1 та 2 групи будуть у складі річної декларації з єдиного податку. Вже в січні 2025 року треба буде подавати цю декларацію і включати туди авансові внески з військового збору.

Що стосується ФОПів 3 групи, то необхідно буде сплачувати 1% військового збору від доходу. Оплата буде поквартальною, так само як і єдиний податок. Крайня дата сплати – не пізніше 10 днів із крайньої дати подання квартальної декларації.

Першу декларацію з військовим збором треба буде подавати вже в 2025 році – в період із 1 січня до 10 лютого. І тоді вже дохід, який отримано з 1 жовтня, потрібно буде оподатковувати ще і на 1% військового збору додатково до "базових" 5% єдиного податку.

Штрафи за невчасну сплату чи несплату цього збору для цієї групи – до 10% від суми такої сплати.

Чи потрібно ФОПам 1 та 2 групи сплатити до 20 жовтня військовий збір за жовтень? Закон ухвалили в жовтні і, дійсно, саме з цього місяця має бути сплата.

Проте він ще не підписаний президентом та не опублікований. Конкретики щодо того, куди точно платити, ще немає. Є сенс дочекатись пояснень із боку Державної податкової служби, аби не мати зайвого клопоту.

🔻 ЄСВ для ФОПів

За третій квартал 2024 року розмір Єдиного соціального внеску (ЄСВ) становить 5280 грн та має бути сплачений до 21 жовтня.

Хоча саме за цей звітний період ЄСВ ще можна не платити. У цьому разі не нараховується страховий стаж.

Можливо, цю норму можуть прибрати на 2025 рік. Тобто, сплачувати ЄСВ знову потрібно буде обов'язково усім тим, хто платив до початку дії цієї пільги. Та це все ще проєкт – рішення щодо цього не ухвалено.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

17 Oct, 08:22


Як нерівність доходів різниться в різних країнах світу?

ℹ️ Для відображення нерівності доходів використовується індекс Джині (або коефіцієнт).

Згідно з новою доповіддю Світового банку про бідність і спільне процвітання, висока нерівність доходів може «перешкоджати скороченню бідності, уповільнювати економічне зростання, обмежувати доступ до економічних та освітніх можливостей для окремих осіб і знижувати соціальну згуртованість всередині країни». Однак зменшення цієї нерівності може «сприяти розвитку економічного та людського капіталу».

🔹 Загалом 49 країн мають індекс Джині вище 40, або високу нерівність доходів. Як видно з цього графіка, вкрай нерівні економіки зосереджені в Латинській Америці та Карибському басейні, а також у Африці на південь від Сахари.

📈 Понад 80 відсотків країн Латинської Америки та Карибського басейну мають індекс Джині вище 40, а Колумбія (55) та Бразилія (52) є найбільш нерівними країнами в регіоні. Найбільша нерівність існує на півдні Африки, причому Південна Африка (індекс Джині 63) та Намібія (59) є найбільш нерівними країнами світу.

📉 Коефіцієнт Джині найнижчий у країнах Північної, Східної та Центральної Європи. Найнижчий рівень нерівності у світі — у Словаччині, Словенії та Білорусі (коефіцієнт Джині 24), за ними йдуть такі країни, як Нідерланди, Ісландія та Чехія (індекс 26).

🇺🇸 Сполучені Штати є однією з небагатьох країн з високим рівнем доходу, які мають високий рівень нерівності, згідно з даними, опублікованими Світовим банком. До неї приєднуються Чилі, Панама та Уругвай.

Джерело: Statista

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Oct, 18:01


Головні новини бізнесу за день

▪️ Україна відмовиться від розрахунку офіційного курсу гривні до рубля.

▪️ Після заборони працювати на спрощеній формі оподаткування 487 інтернет-провайдерів припинили роботу.

▪️ Агенція Міноборони внесла постачальника Трейд Граніт Інвест у чорний список.

▪️ Три індустріальні парки отримали понад 170 млн грн фінансування від держави.

▪️ Найдорожча технокомпанія Європи обвалилась на біржі й втратила цей статус.

▪️ У США судитимуть Meta за залежність підлітків від Facebook та Instagram.

▪️ У Росії почалися проблеми із закупівлею автозапчастин за кордоном через санкції.

▪️ Україна знову запропонувала FATF внести Росію до чорного списку.

@ligabusiness

LIGA.Бізнес | Новини про бізнес, економіку, фінанси та технології

16 Oct, 10:24


Міжнародна конкуренція за виведення на орбіту супутникових угруповань продовжує загострюватись.

ℹ️ Супутникові угруповання — найвідомішим з яких є Starlink компанії SpaceX — призначені для забезпечення високошвидкісного глобального доступу до Інтернету.

📡 Starlink, запущений у 2019 році, на початку вересня мав в експлуатації понад 6 300 супутників із 12 000, які зрештою планувалося розгорнути (або навіть 40 000 згідно з оголошенням про можливе продовження проєкту).

🔹 Тим часом Amazon планує вивести на орбіту понад 3200 супутників у рамках свого конкурентного проекту Kuiper. Після успішного запуску двох прототипів минулого року американська транснаціональна корпорація планує розгорнути свої перші комерційні супутники для проєкту у 2025 році.

🇨🇳 Китай також приступає до масштабних проектів інфраструктури супутникового інтернету. На початку серпня державна компанія Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST) запустила перші 18 супутників свого угруповання Qianfan, яке до 2030 року може включати понад 15 000 супутників.

🔹 Geespace, дочірня компанія китайського виробника автомобілів Geely, оголосила, що на початку вересня її проект має 30 супутників на орбіті з майже 6 000 запланованих.

🇫🇷 У Європі французький супутниковий оператор Eutelsat вийшов на ринок фіксованого та мобільного широкосмугового зв'язку наприкінці 2019 року. Завдяки нещодавньому придбанню британського низькоорбітального угруповання OneWeb, яке до 2024 року матиме понад 600 активних телекомунікаційних супутників, Eutelsat наразі має другий за величиною у світі парк супутникових угруповань після SpaceX.

🇪🇺 Зі свого боку Європейський Союз працює над розгортанням суверенного сузір'я широкосмугових супутників. Цей проект, що складається з 300 супутників і отримав назву Iris2, приземлився на стіл Європейської комісії 2 вересня.

В той же час таке масове захоплення орбіти Землі з постійно зростаючим флотом супутників викликає численні питання і занепокоєння щодо ризиків, пов'язаних із зіткненнями та космічним сміттям, а також світловим забрудненням нічного неба для астрономічних досліджень.

Джерело: Statista

@ligabusiness