Різдвяні прикраси українців 🎄
Така звична для нас різдвяна ялинка чи сосна не завжди була головним атрибутом та прикрасою у різдвяний період у наших предків. Тому пропоную трохи більше дізнатися про прикраси, якими прикрашали сові домівки наші пращури. Можливо, щось із цього списку досі ж традицією у ваших сімʼях.
• «Хлібне дерево» (дідух) 🌾— звичайно заносять в хату перед Святою вечерею. Це українська різдвяна прикраса з колосків, первісно — язичницький ідол, символ предка-покровителя, зачинателя роду; а також — символ урожаю, добробуту, багатства. Дідух має вигляд вертикального поставленого снопа, що складається з найкращого збіжжя, може прикрашатися кольоровими нитками, стрічками, квітами, плодами.
• Солома-«баба» 🪹— до початку Святвечора соломою чи сіном устеляли підлогу, стіл під скатертиною, лави для сидіння, а на покуті з сіна звивали подобу гнізда, у яке потім ставили Дідуха, горщик з кутею, обрядовий хліб.
• Різдвяний «павук» (чи просто павуки) ✨— це плетені з соломи чи очерету пірамідки, їх вішають на вікно чи під стелею на сволоці. Це традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята, виготовлена з соломи. «Павук» складається з соломинок, які утворюють ромбоїд з підвішеними до його вершин меншими ромбоїдами. Завдяки легкості конструкції, вона постійно рухається під впливом потоків повітря.
• Їжачок 🦔— виготовлена з глини або тіста фігурка-прикраса оселі на різдвяні і новорічні свята. Символіка цієї прикраси до кінця не з'ясована. Можливо, це символ Нового року, оскільки саме з їжаками за язичницьких та античних часів було пов'язане святкування початку весни, а Новий рік у стародавніх слов'ян починався в березні.
• Голуби 🕊— птахи, виготовлені з випорожненого яйця та кольорового паперу, з якого робили крила, просовуючи папір у дві дірки, зроблені в шкарлупі. Їх підвішували до стелі. Ці голуби, найімовірніше, є символами тих голубів, про яких співається в древніх українських колядках, що вони брали участь у створенні Всесвіту.
• Геометричні прикраси на вікнах ⭐️— із соломи робили ромби, трикутники, квадрати і вставляли їх між подвійними рамами вікон. Це, як і різдвяний павук, символ космосу, сузір'їв. Напередодні свята «Водохрещі» на рамах вікон і дверей чіпляли зроблені з соломи хрестики різної форми.
• Плуг, сокира🪓 — до Святвечора вносили до хати частини справжнього сільськогосподарського плуга або ярмо, і сокиру, або виготовляли їх маленькі фігурки з глини чи тіста.
• Перевесла 🌾— кладуть на стіл під макітру з кутею. Їх в'яжуть з пшениці, жита, вівса і льону, виглядають як джгут із скрученої соломи для перев'язування снопів.
• Різдвяна зірка (звізда, звїзда) 🌟- традиційний атрибут різдвяного обряду колядування, в деяких областях називають вертепом. Різдвяна зірка — атрибут пов'язаний з народженням Ісуса Христа, адже чудесне народження провістила саме «Вифлеємська зірка»
• Свічник-трійця 🕯— традиційний обрядовий свічник українців, який використовували під час великих свят, пов'язаних зі стародавнім язичницьким культом вогню й води (Водохреща, Стрітення). За формою нагадує тризуб, державний герб України. Виготовлявся раніше з дерева. Попри те, що в етнографічних працях немає чіткої згадки про застосування цього свічника під час свята Різдва Христового (Коляди), однак текст древньої різдвяної колядки про трійцю, що горіла на дереві, переконливо свідчить, що його таки використовували.