Про недоліки танка M1 Abrams очима американських танкістів.
Гленн Жирона, 19K (Nineteen Kilo – кваліфікація, що присвоюється члену екіпажу M1 після 15-тижневого навчання).
Найбільше неприємних моментів у танкістів пов'язано з гідравлічним приводом башти. Так, Гірона, який служив на кількох модифікаціях M1 Abrams з 1995 до 2004 року, говорить про його ненадійність. Навіть обслугована за регламентом система часто протікала на стику насоса з приводом. Це найчастіша поломка у мирний час. Гідравліка, що забезпечує поворот башти, заповнена вогнестійкою рідиною FRH. Агресивний розчин призводив до подразнення шкіри та опіків. Більше того, за наявності серйозного джерела тепла він все-таки спалахував.
Водночас навідник зазначає, що гідропривід башти зручніший у наведенні на ціль, ніж електроприводи танка Leopard 2A5. Але і тут є момент – повна залежність від двигуна та допоміжного генератора. Коли паливо закінчилося, або ж мотор вийшов з ладу, для наведення використовуються ручні кривошипи: два використовують для наведення, а третій (прозваний танкістами "master blaster") використовується для генерації напруги, необхідної для активації електроспуску. При цьому передавальне число навіть дуже сильному танкісту дозволяє здійснити повний оберт башти лише за 2-2,5 хвилини.
Кріс Геддс, танкіст з 9-річним стажем, служив на танках: M48A5, M60A1 та A3, M551A1, M1A1.
Насамперед навідник відзначає незручний тепловізійний приціл (справедливо лише для M1A1). Тепловізійний канал не синхронізований з основним прицілом, що заважає використовувати його в денний час – щоб прицілитися в тумані або диму – дані двох прицілів будуть різними.
Ще одним мінусом танкіст визнав приводи кулемета M2, встановленого біля башенки командира. Через невдале розташування, наводити кулемет по вертикалі незручно, а більш-менш точне прицілювання вимагає максимальної сили. На думку танкіста, у M60A3 командирський кулемет був зручнішим. Це втратило актуальність із використанням дистанційно-керованої турелі CROWS. І найголовніше: великий M1A1 більш тісніший, ніж M60. Особливо дістається навіднику, який має обмежувати рухи через нахилений борт башти.
Ще один момент, до якого схилялося кілька танкістів – це відсутність кондиціонера. Так, за словами Геддса, за охолодження повітря відповідає система захисту від зброї масового ураження. Вона охолоджує відфільтроване повітря, під тиском нагнітаючи його до бойового відділення. Але це вимагає постійної роботи ненажерливого 1500-сильного двигуна на високих оборотах, та й охолодження індивідуальне - спеціальну трубку необхідно підключити до жилета, що охолоджує.
Також відзначають конструкцію люка механіка-водія, який може призвести до його травми при повороті башти. За словами танкіста, у ФРН був один летальний випадок, коли мехвода затисло між корпусом та баштою. З того часу механік-водій в армії США може їздити з відкритим люком лише тоді, коли ніхто не бачить, або якщо він один у танку. Також у механіка-водія відсутній датчик про відкритий люк.
#абрамс #тупиє_пєндоси