KADREX — кадровий експерт @kadrex Channel on Telegram

KADREX — кадровий експерт

@kadrex


Готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.

🔥 кадрові новини, аналітичні статті та судова практика
🔥 готові шаблони, посадові інструкції, нотатки
🔥 запитання-відповіді

З питань реклами та/або співпраці звертайтеся - https://t.me/Kadrexua

KADREX — кадровий експерт (Ukrainian)

KADREX — це Telegram-канал, який створений для тих, хто цікавиться кадровими питаннями. За допомогою нашого каналу ви знайдете готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації. У нас ви знайдете кадрові новини, аналітичні статті та судову практику, готові шаблони, посадові інструкції, нотатки кадровика, а також анонси практичних вебінарів для кадровика. Ми також пропонуємо готові запитання-відповіді для вашої зручності. Приєднуйтесь до нашого каналу, щоб бути в курсі всіх останніх подій у світі кадрового діловодства!

KADREX — кадровий експерт

11 Jan, 09:29


🪖 На початку наступного тижня очікуємо голосування про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів.

🗓️ З 08 лютого і до 09 травня цього року.

Нагадаю процедуру:
📜 Президент вносить два закони про затвердження своїх указів (скоріш за все це понеділок)
✔️ Комітет оборони схвалює
Парламент на засіданні схвалює
✍️ Президент підписує .

🗳️ Це був 14-тий раз коли Рада голосує за воєнний стан і мобілізацію.

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 14:08


❗️Уряд все ж таки надав бронь газовикам

Зазначається, що бронь надається і працівникам, які ведуть аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад та обслуговують безаварійну експлуатацію систем газопостачання.

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 13:20


Щодо правилу перетину кордонів.

Звертаємо увагу на постанову КМУ1536 та перелік документів які повинен мати громадянин України під час перетину кордону України:

довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівником відповідного підрозділу
розвідувального органу Міноборони, за формою, затвердженою Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту;

військово-облікового документа.”.

Тобто мати довідку з ТЦК.

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 11:45


Як заповнювати рядок 105 звітності з ЄСВ

Податківці в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі змінили відповідь на запитання, яким чином у Податковому розрахунку заповнюється рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)».

Відповіді на запитання до 08.01.2025 р. і після — у порівняльній таблиці (було і стало відповідно). ⤵️⤵️⤵️


Читайте на порталі KadrEX

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 10:18


Сервіси порталу ЄДР відновлено!

Відновлено роботу всіх основних сервісів порталу ЄДР після масштабної кібератаки з боку рф!

На порталі знову доступні:

Безкоштовний пошук інформації в реєстрі;

Формування витягів;

Отримання результатів адмінпослуг за кодом доступу;

Доступ державних органів до відомостей з реєстру через ідентифікатори доступу.

Ми розуміємо, наскільки важливим є безперебійний доступ до державних послуг для кожного з вас. Фахівці ДП Національні інформаційні системи спільно з Кібердепартаментом Служба безпеки України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України та Кіберполіція продовжують працювати над посиленням захисту реєстрів, щоб гарантувати вам стабільну роботу сервісів.

Дякуємо за ваше терпіння та розуміння протягом цього складного періоду.

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 08:25


Як (не) оподатковувати витрати на зв'язок у відрядженні

В індивідуальній податковій консультації від 12.11.2024 р. № 5224/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ роз’яснює, що якщо фізичною особою (працівником) не надано документів, які підтверджують, що телефонні розмови та користування інтернетом за кордоном під час відрядження пов’язані з господарською діяльністю юридичної особи (роботодавця), то кошти, видані юридичною особою (роботодавцем) на користь відрядженого працівника та не повернуті ним, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як надміру витрачені кошти та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.6 ПКУ та військовим збором на загальних підставах. При цьому роботодавець як юридична особа зобов’язаний виконати усі функції податкового агента, визначені ПКУ.

Але на запитання, які документи повинні бути надані відрядженою особою під час звітування з метою підтвердження витрат на зв’язок із господарською діяльністю підприємства, податківці надають «традиційну» відповідь: з питань визначення документів, які повинні бути надані відрядженою особою під час звітування з метою підтвердження витрат на зв’язок, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

KADREX — кадровий експерт

10 Jan, 07:01


ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
начальника відділу інформаційної безпеки
(код КП — 1229.7)

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 15:10


Державне підприємство Національні інформаційні системи відновило роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) після масштабної кібератаки з боку росії.

Сервіси порталу ЄДР та низка онлайн-послуг за допомогою Дії будуть відновлені поступово.

💻🛡️Фахівці НАІС спільно з Кібердепартаменту Служба безпеки України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України та Кіберполіція продовжують працювати над відновленням роботи реєстрів і посиленням їхнього захисту.

⚠️ Зокрема, продовжуються роботи з відновлення доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Єдиного реєстру боржників, Автоматизованої системи виконавчого провадження.

Ці реєстри є важливими також для проведення окремих реєстраційних дій відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

📌 У зв’язку з цим строки розгляду документів щодо тих реєстраційних дій, для прийняття рішення щодо проведення яких чи надання відмови потрібно використання відомостей
із зазначених реєстрів, зупинено.

🔹 Документи для проведення реєстраційних дій приймаються, однак відповідні реєстраційні дії будуть проводитись після відновлення доступу до реєстрів, використання відомостей з яких необхідне для її завершення.

💡 Слідкуйте за оновленнями, щоб бути в курсі актуальних змін.

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 13:35


💼 Наказ про надання відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною до досягнення нею 18-річного віку (п. 3 ст. 25 Закону про відпустки)

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 11:45


Психіатричні огляди: кому і коли потрібно проходити

З 1 січня 2025 року набули чинності зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 18.04.2022 р.
№ 651.

Також Міністерство охорони здоровʼя удосконалило процес проведення психіатричних оглядів і посилило вимоги до медзакладів, які їх проводять. Це зроблено, зокрема, й для запобігання зловживанням під час проведення психіатричних оглядів, наприклад, коли довідки про їх проходження видаються без факту огляду, а заклади, що їх проводять, не мають відповідних фахівців.

Пояснюємо основні моменти, які найчастіше викликають питання серед працівників.

Чи всі працівники мають проходити психіатричні огляди

Не всі працівники зобовʼязані проходити психіатричні огляди. Така вимога стосується лише певних категорій осіб, які виконують роботи із підвищеними вимогами до стану психічного здоров’я.

Перелік видів діяльності (робіт, професій, служби), які вимагають обовʼязкового проходження попереднього (під час прийняття на роботу) психіатричного огляду, — за посиланням.

Крім того, для виконання певних видів діяльності необхідно проходити періодичні (протягом трудової діяльності) психіатричні огляди. Так, періодичні психіатричні огляди мають проходити, наприклад:

*️⃣ працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, які контактують із харчовими продуктами;

*️⃣ медичні працівники;

*️⃣ водії, які займаються перевезенням пасажирів або вантажів;

*️⃣ особи, які працюють із вибуховими матеріалами чи зброєю;

*️⃣ члени екіпажів суден та інші категорії.

Повний перелік таких професій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України, можна знайти за посиланням.

Як часто потрібно проходити психіатричні огляди

Залежно від професії, огляди можуть бути:

*️⃣ Попередніми — перед призначенням на посаду чи початком роботи.

*️⃣ Періодичними — у визначені терміни для підтримання допуску до виконання професійних обов’язків.

*️⃣ Позачерговими — на вимогу роботодавця чи у разі підозри на психічний розлад (за згодою працівника).

Періодичність залежить від виду діяльності. Наприклад:

*️⃣ працівники харчової галузі та фармацевтики — раз на рік;

*️⃣ працівники атомної енергетики, члени екіпажів суден — раз на два роки;

*️⃣ водії та освітяни — раз на п’ять років.

Строк дії довідки про проходження огляду становить один рік. Однак це не означає, що після завершення цього строку працівник обов’язково має повторно проходити огляд, щоб виконувати свої професійні обовʼязки. Огляди здійснюються згідно з визначеною періодичністю (див. вище) для конкретних категорій працівників, яка може становити один, два, три чи навіть п’ять років залежно від виду діяльності.

Тобто якщо періодичність огляду для вашої професії становить, наприклад, три роки, то наступний огляд потрібно буде проходити через цей строк, навіть якщо термін дії довідки вже завершився. Довідка свідчить лише про факт проходження попереднього огляду, а не про зобов’язання проходити наступний раніше затвердженого терміну.

Хто повинен сплачувати за проходження оглядів

Законодавство України визначає, що витрати на психіатричні огляди для працівників покриває роботодавець. Зокрема, у ст. 169 «Обовʼязкові медичні огляди працівників певних категорій» Кодексу законів про працю України зазначено, що роботодавець зобовʼязаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

МОЗ

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 10:02


❗️ Списки персонального обліку: складаємо та підписуємо до 25 січня

Нагадуємо, що щороку до 25 січня, станом на 1 січня, керівники держорганів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також особи, відповідальні за ведення військового обліку, повинні скласти та підписати списки персонального військового обліку.

Їх заповнені зразки див. тут, тут, тут і тут.

Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12 до Порядку № 1487), яка зберігається разом із списками персонального військового обліку.

Зважаючи на це, 24 січня — крайній термін для підписання складених списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Редакція KADREX

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 09:42


⚡️🪖Рада підтримала в цілому законопроєкт про базову військову підготовку, - нардеп Гончаренко

▪️За його словами, мобілізації жінок не буде, а базова військова підготовка і ставання на облік для жінок – будуть ВИКЛЮЧНО добровільними.

▪️Чоловіки від 18 до 25 років можуть самостійно обрати рік проходження БВП, до того, як їм виповниться 24.

▪️Також цей законопроєкт дозволяє юнакам за кордоном, яким виповнюється 18 років, стати на облік дистанційно, не приїжджаючи до України.

KADREX — кадровий експерт

09 Jan, 08:29


Алгоритм звільнення працівника у зв’язку з набранням законної сили вироком суду, яким його засуджено до позбавлення волі іншого покарання, яке виключає можливість продовження роботи (п. 7 ст. 36 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

08 Jan, 14:58


Таким чином, у разі якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Водночас, якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то суму, сплачену юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага, який включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою 18 %.

ЗІР, категорія 103.04

KADREX — кадровий експерт

08 Jan, 14:03


Шановні учасники.

Публікуємо для вас посилання на запис, проведеної зустрічі з Людмилою Поліщук від 08 січня 2025 р.

Наступна онлайн зустріч відбудеться 15 січня о 12:00.

Переглядайте відео на
ютуб каналі KadrEX у зручний час.

Або на кадровій платформі
KadrEX за посиланням

Готуйте ваші запитання на наступну зустріч!

Замовити систему KadrEX 🛒

KADREX — кадровий експерт

08 Jan, 10:39


https://profpressa.com/reference-works/perelik-dokumentiv-viznachaiutsia-kriteriyi-vazhlivosti-dlia-broniuvannia-pratsivnikiv

Міністерство охорони здоров’я
Міністерство цифрової трансформації
Міністерство економіки
Міністерство аграрної політики та продовольства
Міністерство фінансів
Міністерство молоді та спорту
Міністерство у справах ветеранів
Міністерство соціальної політики
Державна служба статистики
Міністерство енергетики
Міністерство закордонних справ
Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості
Міністерство юстиції
Державне космічне агентство
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації
Пенсійний фонд України
Критерії територіального значення або регіональної економіки

KADREX — кадровий експерт

05 Jan, 12:23


❗️В Резерв+ відновлена послуга відстрочки для багатодітних батьків

Про це повідомляє заступниця міністра оборони Катерина Чорногоренко.

KADREX — кадровий експерт

04 Jan, 15:36


📢 У системі державних реєстрів запрацював ДРАЦС: відновлено можливість реєструвати шлюби, народження та інші акти цивільного стану

Сьогодні запрацював ще один реєстр - ДРАЦС, який постраждав від масштабної російської кібератаки. Відділи державної реєстрації актів цивільного стану відновили можливість внесення відомостей про народження, шлюб, розлучення, зміну імені та смерть.

🗂️ Усі документи, які ви отримали в паперовій формі під час тимчасового відключення реєстру, зараз вносяться нашими фахівцями до електронної системи. Ваші свідоцтва залишаються дійсними, а їх цифрові копії невдовзі з'являться в реєстрі.

Вже завтра відновимо обмін даними з іншими державними органами: Державна податкова служба України, Пенсійний фонд України та Міністерство оборони України. Впродовж завтрашньої доби також запрацює й низка онлайн-сервісів, доступних у Дія. Знову стане можливим подання заяви на відстрочку від мобілізації для батьків трьох дітей до 18 років.

Це означає, що ваші дані знову автоматично потраплятимуть до зазначених вище державних органів.

Нагадаємо, раніше ми відновили роботу трьох основних реєстрів нотаріату. Доступними стали:
▪️Єдиний реєстр довіреностей,
▪️Спадковий реєстр та
▪️Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів.

Команда фахівців Мін’юсту, разом із фахівцями з Департаменту кібербезпеки Служба безпеки України, Кіберполіція та Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, продовжує працювати 24/7 для якнайшвидшого відновлення роботи реєстрів, які стали ціллю масштабної кібератаки росіян.

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 14:21


💼 Повідомлення про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку № 1487)

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 12:45


❗️Сьогодні останній день для затвердження графіка відпусток на 2025 рік

Графік відпусток — це внутрішній документ роботодавця, який визначає черговість надання оплачуваних відпусток у календарному році. Якщо ви не встигли його затвердити наприкінці року, це необхідно зробити не пізніше 5 січня поточного року (п. 20 розділу V Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених наказом Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.07.1984 р. № 213).

Оскільки 5 січня 2025 р. припадає на неділю, то графік відпусток слід затвердити 3 січня поточного року.


Зразки графіка відпусток, затвердженого директором, та графіка відпусток, затвердженого наказом, а також наказу про затвердження графіка відпусток див. за посиланнями.

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 11:45


Оприлюднено проєкт нової форми щомісячної єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Мінфін оприлюднив проєкт наказу «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року №4»

Детально читайте за посиланням на порталі KadrEX ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 09:45


‼️ Оприлюднено нові рахунки для сплати податків і зборів

На сайті Держказначейства розміщено рахунки для сплати податків і зборів до державного та місцевих бюджетів в розрізі областей (але не всіх).

Ознайомитися з рахунками можна за цим посиланням.

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 08:35


💼 Алгоритм припинення трудового договору у зв'язку зі смертю працівника або визнанням його безвісно відсутнім (п. 8-2 ст. 36 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

03 Jan, 07:03


Оприлюднено доопрацьований проєкт Трудового кодексу України

СПО об'єднань профспілок оприлюднив для обговорення доопрацьований проєкт Трудового кодексу України.

Цей Кодекс розкриває конституційні засади, які проголошують Україну демократичною, соціальною та правовою державою, визначає правові механізми реалізації права на працю, його захисту та увиразнює баланс інтересів працівників і роботодавців. Продовжуючи сторічну традицію кодифікації трудового законодавства, цей Кодекс є новочасним етапом унормування індивідуальних та колективних трудових відносин на принципах свободи, рівності, забезпечення гідної праці з імплементацією міжнародних стандартів регулювання трудових відносин у національне законодавство.

Метою затвердження Трудового кодексу є дерадянізація законодавства про працю, унормування індивідуальних та колективних трудових відносин на принципах свободи, рівності, забезпечення гідної праці з імплементацією міжнародних стандартів регулювання трудових відносин у національне законодавство.

Головними принципами розробки проєкту акта стали:

збалансування інтересів сторін трудових відносин;

зниження рівня державного втручання у індивідуальні відносини у сфері праці;

визнання трудового договору основним джерелом регулювання індивідуальних трудових правовідносин;

розмежування колективно-договірних та індивідуальних відносин;

спрощення процедур укладання та розірвання трудових відносин;

стимулювання суб’єктів господарювання до створення робочих місць;

«дебюрократизація» трудових відносин;

дотримання конвенцій МОП та директив Європейського Союзу;

забезпечення недискримінації працівників та реалізація принципу рівної оплати чоловіків та жінок за працю рівної цінності;

оптимізація соціально-трудових гарантій та зменшення навантаження на трудові відносини;

забезпечення захисту материнства, дітей та молоді.


Детально читайте за посиланням на порталі KadrEX
➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 15:10


📑 Документи та інші матеріали, що (не)включаються до номенклатури справ

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 13:51


📑 Мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум — 2025

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 13:10


Уряд змінив правила перетину кордону для чоловіків від 18 до 25 років

Внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Передбачено, що у разі введення на території України воєнного стану, пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах або розвідувальному органі Міноборони, укладеним на умовах, передбачених абзацом четвертим частини третьої статті 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової військової служби), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності: довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівником відповідного підрозділу розвідувального органу Міністерства оборони України, за формою, затвердженою Міністерством оборони України, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту; військово-облікового документа.

Про це у Телеграмі повідомив постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 11:45


Зміни у законодавстві – 2024

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 09:50


Офіційні свята — 2025

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 08:35


Бронювання працівників: нові критерії від Рівненської ОДА

Начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль підписав розпорядження, яким затвердив нові критерії для визначення підприємств критично важливими для національної економіки та потреб громад. Критерії погоджені із Міноборони та Мінекономіки.

Нагадаємо, механізм визначення підприємств критично важливими встановлений Критеріями та Порядком, які затверджені Постановою КМУ №76 від 27 січня 2023 року (зі змінами).

Вказаний порядок передбачає, що підприємства для отримання статусу критично важливого повинні підтверджувати відповідність критеріям. Уряд встановив 8 таких критеріїв.

Загалом як і раніше, щоб вважатися підприємством, що має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади в особливий період, потрібно відповідати 3-м критеріям зазначеної постанови КМУ.

Обов’язковими критеріями Кабміну відтепер є:

▪️ нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (окрім державних і комунальних підприємств);

▪️ відсутність заборгованості по сплаті усіх податків.

Рівненською ОДА розроблено та погоджені із Міноборони та Мінекономіки критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, які мають важливе значення для національної економіки чи потреб громад.

Отож, щоб відповідати вищезазначеним критеріям Постанови, підприємству потрібно мати два або більше критерії, затверджених розпорядженням Рівненської ОДА від 24.12.2024 №752, а саме:

1) виготовляє критично важливі товари, чи поставляє продукцію для потреб оборони;

2) немає заборгованості та сплатило до бюджету не менше 75 тис. грн ПДФО за звітний квартал;

3) віднесене до об’єктів критичної інфраструктури;

4) залучене до виконання заходів мобілізаційної підготовки;

5) здійснює спецперевезення для потреб ЗСУ;

6) експортує за кордон;

7) здійснює с/г діяльність на площі від 10 до 40 га або має середню кількість працівників не менше 5 осіб;

8) здійснює діяльність у сферах: виробництво, переробка та збут (експорт) с/г продукції; виробництво та/або постачання добрив, пестицидів, насіння та/або садивного матеріалу, с/г техніки, обладнання і запасних частин до них; забезпечення виробничо-технологічних процесів з приймання, очищення, сушіння, зберігання, переробки зерна, олійних та зернобобових культур, продуктів їх доробки; виробництво та реалізація харчів, напоїв та тютюнових виробів; рибогосподарська діяльність.

9) виконує договори з будівництва, реконструкції, ремонтів, експлуатаційного утримання доріг у межах Рівненської області, а також будівництва об’єктів для потреб цивільного захисту, тероборони, соціального чи медичного спрямування, об’єктів транспортної інфраструктури, а також задіяне на роботах щодо усунення наслідків руйнувань тектонічного чи військового походження;

10) техніка та працівники якого включені до виробничих бригад регіональної інженерної спеціалізованої служби;

11) підприємство державної або комунальної форми власності, засновником якого є Рівненська ОДА, облрада, сільські, селищні, міські ради, або підприємство іншої форми власності, основним видом діяльності якого є: електропостачання, газопостачання, водопостачання, водовідведення, збирання/оброблення/ видалення відходів;

12) підприємство державної або комунальної форми власності, яке провадить діяльність у сфері: охорони здоров’я, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соцзахисту, засновником якого є Рівненська ОДА, обласна рада, сільські, селищні, міські ради; або утримується за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надає безоплатні послуги, необхідні для життєдіяльності населення громади.

13) провадить діяльність з торгівлі пальним;

14) здійснює діяльність із зберігання та складування товарів;

15) має діючі договори з НСЗУ за програмою медичних гарантій про реімбурсацію ліків.

⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 08:35


Загальний алгоритм подальших дій передбачає: подання документів до обласної військової адміністрації, адміністрація перевіряє на відповідність критеріям та дає офіційну відповідь. При цьому обов’язково зазначаються контактні дані (електронна адреса, телефон).

Статус критично важливих, який було надано підприємствам рішенням Рівненської ОДА, є чинними до завершення строку їх дії, але не пізніше ніж до 28 лютого 2025 року.

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 07:33


⚡️Президент підписав закон, який надає право на відстрочку від мобілізації цивільним, які пройшли полон.

Закон також надає право звільнитись з військової служби тим людям, чиї повнорідні/неповнорідні родичі загинули або зникли безвісти на війні.

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 07:02


Календар звітності – 2025

KADREX — кадровий експерт

02 Jan, 06:20


📌 Шпаргалка-2025: мінімуми, ПСП, добові, ЄСВ

Автор Антон Янко

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 13:30


🫡 Друзі, вітаємо вас з прийдешнім Новим роком! 🔔

Дякуємо, що в цей непростий рік ви були з нами — разом ми зростаємо, вдосконалюємося та робимо кадрову роботу більш зрозумілою і впорядкованою! 🚩

Нехай 2025 рік принесе вам успіх, натхнення, приємні зміни, легкі робочі будні, цікаві завдання і багато приємних моментів у житті! 🚩

Бажаємо усім нам переможного, мирного, щасливого 2025 року! 🏡

Залишайтеся з KadrEX – попереду ще більше корисного контенту, новинок і приємних сюрпризів! 🧦

З найкращими побажаннями,
Команда KadrEX 🔥

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 12:50


Новації Закону № 4113 про застосування нової ставки ВЗ: роз'яснення від ДПСУ

Детально на порталі KadrEX ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 11:30


💼 Підписано закон щодо реформування МСЕК

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 р. № 4170-IX.

У тексті Закону передусім радимо ознайомитися із п. 2 перехідних і прикінцевих положень щодо збереження та підтвердження статусу особи з інвалідністю після 01.01.2025 р.

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 10:51


Держстат наказом від 16.12.2024 № 279 затвердив нові критерії для визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для національної економіки у сфері статистики. Цей документ отримав назву наказ № 279. Згодом Держстат вніс до нього незначні зміни наказом від 24.12.2024 № 287.

Підприємства, установи, організації визначаються такими, що мають важливезначення для галузей національної економіки у сфері статистики, якщо вони відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

забезпечення відповідно до законодавства збереження та захисту офіційної державної статистичної інформації, дотримання її конфіденційності;

забезпечення в межах своєї компетенції функціонування єдиної інформаційно-аналітичної системи повного циклу статистичного виробництва;

забезпечення в межах повноважень, передбачених актами законодавства,ефективного функціонування телекомунікаційної системи органів державної статистики.

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 09:45


Фінансова відповідальність за порушення трудового законодавства — 2025 (ч. ІІ)

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 09:09


🔐 На порталі Дія запустили анулювання бронювання для військовозобовʼязаних працівників

Досягли ліміту заброньованих працівників

Розбронюйте працівника і надайте відстрочку іншому — онлайн, без затримок і помилок. Послуга доступна для керівників та уповноважених осіб компаній.

Як анулювати бронювання працівника на порталі Дія

1️⃣ Авторизуйтесь на порталі з електронним підписом юридичної особи

2️⃣ Виберіть послугу Анулювання бронювання працівників 👉🏻https://diia.gov.ua/services/anuliuvannia-broniuvannia-pratsivnykiv

3️⃣ Подайте заяву з даними про працівників на розбронювання

4️⃣ Перевірте заяву та підпишіть її електронним підписом

5️⃣ Очікуйте результат протягом доби — на електронній пошті та в особистому кабінеті.

‼️ Зверніть увагу, що податися на анулювання можна лише раз на 30 днів. А якщо компанія втрачає статус критичності, то бронювання анулюється автоматично.

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 08:26


Фінансова відповідальність за порушення трудового законодавства — 2025 (ч. І)

KADREX — кадровий експерт

31 Dec, 07:00


Який алгоритм дій роботодавця в разі нещасного випадку

Роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок, зобов’язаний:

1️⃣ Повідомити про нещасний випадок (протягом двох годин – з використанням засобів зв’язку; протягом доби – на паперовому носії):

ПФУ за місцезнаходженням установи, в якій стався нещасний випадок;

керівника первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в ній (у разі наявності в установі кількох профспілок – керівника профспілки, членом якої є потерпілий, а в разі відсутності профспілки – уповноважену найманими працівниками особу з питань охорони праці);

керівника установи, де працює потерпілий, якщо потерпілий є працівником іншої установи;

орган державного пожежного нагляду за місцезнаходженням установи в разі травмування внаслідок пожежі;

територіальний орган Держпраці.

2️⃣ Зробити запит до лікувального закладу про характер і тяжкість ушкодження потерпілого.

3️⃣ Протягом доби за наказом утворити комісію з розслідування нещасного випадку у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування.

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 14:50


Такий висновок ґрунтується на системному аналізі цієї норми, зважаючи, що особа ні через центр надання адміністративних послуг, ні через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста не зможе стати на військовий облік.

Детально ознайомитися з постановою можна за лінком: https://reyestr.court.gov.ua/Review/121215552


Матеріал підготувала Вікторія Поліщук

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 14:50


❗️ Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 26.08.2024 р. у справі № 127/26271/24 (провадження № 2-а/127/229/24) щодо притягнення до відповідальності жінки за непостановку на військовий облік

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача та просила скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 липня 2024 року №1275 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн, а провадження у справі закрити.

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що згідно оскарженої постанови вона притягнута до відповідальності за те, що 27 червня 2018 року після закінчення Вінницького національного університету ім. М. Пирогова, здобувши спеціальність «Фармація», не прибула до М( ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем проживанням для взяття на військовий облік військовозобовязаних та отримання військово-облікового документа, що є порушенням правил військового обліку. Дану постанову позивач вважає незаконною, необґрунтовано та такою, що підлягає скасуванню.

Позивач зазначає, що вона з 9 жовтня 2018 року по теперішній час працює на посаді медичного представника та не отримувала від відповідачів жодного виклику, а військово-обліковий документ вона отримала вже після самостійного візиту до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказані обставини свідчать про те, що вона не вчинила жодних дій передбачених законом, які свідчили про ухилення її від взяття на військовий облік, а тому її поведінка не є протиправною.

Крім того, вказує, що на час виникнення спірних правовідносин, тобто після закінчення навчального закладу, чинне законодавство не передбачало обов
язку у жінок з фармацевтичною спеціальністю зявлятися до ТЦК для взяття на військовий облік.

Обґрунтування Суду. Як установлено у вказаний період (з 26 жовтня 2022 року по 24 липня 2024 року) ОСОБА_1 працює в ТОВ «Юрія-Фарм», а тому саме керівник цього товариства повинен був повідомити ІНФОРМАЦІЯ_3 про працюючих на товаристві жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, а ТЦК та СП в свою чергу відповідно до вищезгаданого Порядку зобов
язаний був викликати цих жінок та після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобовязаних та резервістів прийняти рішення щодо взяття їх на облік.

Вказані обставини не заперечує і представник ІНФОРМАЦІЯ_7 , який у відзиві на позовну заяву зазначає, що порушення вимог мобілізаційного законодавства було допущено керівником ТОВ «Юрія-Фарм», оскільки саме він не повідомив М( ІНФОРМАЦІЯ_3 про працюючу жінку з фармацевтичною освітою, яка не перебувала на військовому обліку та не мала військово-облікового документа і як наслідок ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності.

Однак не повідомлення роботодавця про працівників з відповідною освітою не може бути підставою для притягнення самої особи до адміністративної відповідальності.
При цьому слід також відмітити, що сторона відповідача доказів про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 чи його направлення позивачу не надала.

Окремо слідзвернути увагу,що абз.2п.10ч.1Закону України«Про військовийобов
язок івійськову службу», який набрав чинності 18травня 2024року,передбачає,що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобовязані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобовязаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Тобто вказаний обов`язок стосується саме уточнення персональних даних, а не взяття на облік.

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 13:34


Як виправити дані рядка 103 Податкового розрахунку

У рядку 103 Податкового розрахунку не вказали дані щодо кількості працівників, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Як виправити дані в цьому рядку

Таку помилку виправити неможливо.

Нормами Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, передбачено, що для проведення коригувань необхідно сформувати та подати Розрахунок з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий», який має містити обов’язкові реквізити, визначені в рядках 01–05 та в рядку 031 для платників єдиного внеску, а також інформацію про додатки, у яких буде проводитись коригування, та їх кількість, що визначені в рядку 06 цього Розрахунку.

Заповнення інших рядків не передбачено. На цю ж тему в ЗІР є роз’яснення податківців (див. тут).

Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 11:45


Розроблено Методичні рекомендації з працевлаштування ветеранів війни

СПО об'єднань профспілок оприлюднив проєкт розпорядження КМУ “Про схвалення Методичних рекомендацій для роботодавців з організації працевлаштування та розвитку трудових відносин за участі ветеранів війни”. Документ розроблено з метою створення узагальнених рекомендації роботодавцям з організації працевлаштування та розвитку трудових відносин за участі ветеранів війни (далі – Методичні рекомендації) для сприяння їх психологічної, професійної та трудової реабілітації, професійної адаптації.

Методичні рекомендації містять практичні поради для роботодавців, які самостійно формують та управляють кадровою політикою в компанії, які мають служби управління персоналом і хочуть забезпечити володіння працівниками кадрових служб актуальною інформацією, а також для фізичних осіб – підприємців, які розвивають мікро- та малий бізнес.

Також Методрекомендації містять:

алгоритми адаптації ветеранів війни у робочому середовищі;

рекомендації щодо розробки корпоративних програм підтримки ветеранів війни;

опис доступних державних інструментів сприяння працевлаштуванню, які впроваджує Мінветеранів;

приклади найкращих національних практик з адаптації ветеранів війни на робочих місцях.

Методичні рекомендації визначають базові принципи створення умов для розвитку трудових відносин із ветеранами війни, підтримку членів їх сімей, членами сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

Цільова аудиторія: керівники компаній, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, фізичні особи – підприємці, керівники структурних підрозділів, працівники HR-відділів, кадрових служб та трудові колективи.

Методичні рекомендації розроблено для суб'єктів господарювання, які є чи потенційно можуть стати роботодавцями для ветеранів війни, членів їхніх сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць України.

Проєкт акта спрямований на підвищення обізнаності підприємців, які бажають внести свій вклад у відновлення суспільства після війни, та надання підтримки у працевлаштуванні ветеранів війни, що є важливим кроком до їх соціальної адаптації, економічної стабільності та повернення до мирного життя.

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 11:09


⚡️ Отримайте генератор і зарядну станцію для підприємства — долучайтеся до програми «Енергетична стійкість для бізнесу»

Малий і середній бізнес — основа нашої економіки. Щоб підприємства продовжували працювати під час блекаутів, Дія.Бізнес разом з міжнародними партнерами запускає програму «Енергетична стійкість для бізнесу». 60 підприємців із південних та східних регіонів отримають енергетичні набори, до яких входять зарядна станція, генератор і повербанк.

Хто може податися?
Підприємці, які не припиняли роботу останні три місяці та не мають ознак банкрутства, із таких областей:
📍Харківська
📍Дніпропетровська
📍Запорізька
📍Миколаївська
📍Одеська
📍Херсонська

Встигніть подати заявку до 9 січня. Детальніше про програму та форма аплікації — за посиланням.

Програму для підприємців «Енергетична стійкість для бізнесу» впроваджує мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту й за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри» (UCBI).

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 09:55


ТРУДОВІ ЗМІНИ ЗА 2024 РІК, ЯКІ ВИ МОГЛИ ПРОПУСТИТИ

Всі підводять підсумки за 2024 рік. Підготувала підсумок трудових змін👇

🏠 Домашні працівники офіційно!

Домробітниці, репетитори, водії, садівники – тепер їхня робота регулюється Главою 9А КЗпП.

✔️ Графік визначають сторони.
✔️ Облік часу – у зручній формі.
✔️ Повага до особистого життя гарантована законом!

💡 І бонус: роботодавці-фізособи не платять ЄСВ, але працівнику зараховується стаж.

🔄 Передача бізнесу – збереження трудових відносин

Передаєте підприємство? Всі трудові договори залишаються чинними для нового власника.

❗️ Працівників потрібно повідомляти за 2 місяці до змін.

🛑 Нові підстави для звільнення

- Вирок суду за злочини проти нацбезпеки.
- Порушення правил конфіденційності або роботи з інформацією з обмеженим доступом.

✈️ Трудову книжку можна надіслати за кордон

За письмовою згодою працівника трудова книжка може бути відправлена навіть за кордон.

📋 6. Новий Класифікатор професій

💡 Додано 50 сучасних професій: нутриціолог, демінер, копірайтер, аналітик критичної інфраструктури, відеограф тощо.

Вилучено 42 застарілі.

А яка з них здається вам найважливішою?

Матеріал підготувала адвокат Ганна Лисенко

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 08:15


💼 Розрахунок видатків, пов’язаних із виплатою компенсацій та допомоги і наданням пільг, відповідно до Закону № 796 (форма № 2)

KADREX — кадровий експерт

30 Dec, 07:18


📢 Запрацювали перші реєстри. Нотаріуси відновлюють роботу після кібератаки

Міністерство юстиції України відновило 🔄 роботу трьох ключових нотаріальних реєстрів.

💻 Після масштабної кібератаки росіян запрацювали Єдиний реєстр довіреностей, Спадковий реєстр та Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів.

Відтепер нотаріуси можуть повноцінно здійснювати реєстрацію довіреностей, заповітів та спадкових справ, а також проводити перевірку спеціальних бланків.

Всі нотаріальні дії, які були вчинені під час відсутності доступу до реєстрів, будуть внесені впродовж 5 робочих днів. Впроваджено посилені заходи кіберзахисту.

🙌🏻 Працюємо над відкриттям інших реєстрів. Слідкуйте за оновленнями на офіційних сторінках Мін'юсту у Фейсбуці та Телеграмі.

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 14:44


❗️ Не забудьте до 7 грудня подати Звіт за формою № 1-ПВ (місячна)

Юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним періодом, мають подавати територіальному органу Держстату щомісяця Звіт із праці за формою № 1-ПВ (місячна).

Проте якщо останній день подання форми звітності припадає на вихідний день, то останнім днем її подання вважається перший робочий день, що настає за вихідним (п. 10 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419). Тобто останнім днем, у який можна подати звітність, є понеділок 9 грудня 2024 р.

У грудні цей звіт подається за листопад 2024 р.

Звіт потрібно подати за формою, затвердженою наказом Держстату від 30.03.2023 р. № 128. Типову форму див. тут.⤴️

Роз’яснення щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) «Звіт із праці» див. тут.

Редакція KADREX

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 13:50


Актуальні нові законодавчі ініціативи у сфері трудового права та соціального забезпечення, що зареєстровані за останній тиждень у Верховна Рада України:

Проект Закону про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо забезпечення виплати пенсії військовослужбовцям, звільненим з військової служби без обмеження максимальним розміром
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45335

Проект Закону про внесення змін до статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо забезпечення права на отримання посвідчень та користування пільгам для членів сімей військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45307

Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо гарантування права на отримання спадщини спадкоємцями, якщо спадкодавцем є військовослужбовець, який загинув беручи участь в бойових діях під час дії воєнного стану
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45332

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45318

Проект Закону про внесення змін до статті 233 Кодексу законів про працю України щодо непоширення позовної давності на вимогу працівника про відшкодування шкоди, завданої порушенням трудових прав у зв’язку з невиконанням рішення суду про поновлення на роботі
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45316

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 12:34


Вітаю колеги!

Я до Вас з новинами - зареєстровано декілька Законопроєктів у сфері трудового права.

1. Звільнення за прогул за обставин повʼязаних з бойовими діями ба загрозою для життя буде неможливе.

Законопроєкт 12255 від 27.11.2024 щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану

- доповнити ч. 3 ст. 40 КЗпП:

«Звільнення з підстави, зазначеної у п. 4 цієї статті (прогул), здійснюється з урахуванням положень ч. 3 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

- доповнити ч. 3 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»:

"У період дії воєнного стану працівник, який не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями, або у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не підлягає звільненню на підставі пункту 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України з ініціативи роботодавця та вважається відсутністю на роботі з поважних причин. До з’ясування причин і обставин відсутності такого працівника на роботі за ним зберігаються робоче місце та посада, трудові відносини не припиняються, однак час таких неявок не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, та в загальному порядку не підлягає оплаті.».

Як Вам такі зміни? Напишіть в коментарях


Матеріал підготувала адвокат Ганна Лисенко

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 11:19


Для стягнення моральної шкоди з роботодавця строк звернення до суду не застосовується

Законопроєктом 12256 від 27.11.2024 про внесення змін до статті 233 Кодексу законів про працю України щодо непоширення позовної давності на вимогу працівника про відшкодування шкоди, завданої порушенням трудових прав у зв’язку з невиконанням рішення суду про поновлення на роботі

хочуть доповнити ч. 5 ст. 233 КЗпП:

«Встановлений частиною першою цієї статті строк не застосовується на позовну вимогу про відшкодування грошової компенсації моральної шкоди, завданої порушенням трудових прав у зв’язку з невиконанням рішення суду про поновлення на роботі.

🙄 А як Вам такі зміни по строку звернення до суду?



Матеріал підготувала адвокат Ганна Лисенко

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 09:39


Податківці надали роз’яснення щодо законодавчих змін у справлянні ВЗ податковими агентами (в тому числі роботодавцями)

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ (далі – Закон) набрав чинності 1 грудня 2024 року, крім окремих його пунктів, для яких встановлено інший порядок набрання ними чинності (пункт 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

Законом внесені зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема, до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині підвищення ставки військового збору до 5 % від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5 %).

Інформаційно: чинним пунктом 16¹підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору були особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу (підпункт 1.1 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Відповідно до підпункту 1.2 пункту 16¹підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, об’єктом оподаткування збором визначались доходи, передбачені статтею 163 Кодексу.

Ставка військового збору до набрання чинності Законом становила 1,5 % бази оподаткування.

Стосовно нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору податковими агентами

Законом передбачене підвищення ставки військового збору з 1,5 до 5 % від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених пунктом 162.1 статті 162 розділу IV Кодексу:

фізичних осіб – резидентів, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

фізичних осіб – нерезидентів, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;

податкових агентів.

Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.2 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 16¹підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу ХХ Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 16¹підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, – 5 % від об’єкта оподаткування (підпункт 1.4 пункту 16¹ підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу).

Згідно з підпунктом 1.5 пункту 16¹підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 16¹підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу, є особи, визначені у статті 171 Кодексу, зокрема податкові агенти, в т. ч. роботодавці.

Відповідно до статті 164 розділу IV Кодексу базою оподаткування є загальний оподаткований дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

При цьому підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 розділу IV Кодексу встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів.

Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 09:39


При цьому звертаємо увагу, що пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.

Враховуючи викладене, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на "лікарняному"), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 % незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

До зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 %.

Також слід наголосити, що відповідно до підпункту 169.4.3 пункту 169.4 статті 164 розділу IV Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб/військового збору за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Отже, до доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого за листопад 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 % незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.

До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на "лікарняному" в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 % незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року.

Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника податку на "лікарняному" у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою військового збору в розмірі 5 %.

До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 %, а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 5 % незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.

При цьому якщо платнику податку були нараховані (виплачені, надані) такі доходи у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум військового збору в порядку, визначеному пунктом 169.4 статті 164 розділу IV Кодексу.

До усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 % незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 09:39


Стосовно нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору для військовослужбовців

Окремо слід наголосити, що для військовослужбовців та працівників Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту ставка військового збору залишається 1,5 % від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16¹підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу.

Крім того, додатково зазначаємо, що залишено без змін положення Кодексу, відповідно до яких у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ.

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 08:34


Алгоритм звільнення працівника за його бажанням без поважних причин (частина перша ст. 38 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

03 Dec, 06:59


Розроблено проєкт професійного стандарту «Інспектор з військового обліку»

В умовах дії в Україні воєнного стану функціонування системи військового обліку в усіх аспектах життєдіяльності держави є одним з найважливіших напрямів побудови ефективних процесів мобілізації та підвищення обороноздатності держави.

Зважаючи на критичну необхідність унормування цього питання та нагальну потребу у фахівцях цього напряму, Громадським об'єднанням "Асамблея докторів наук" розроблено і оприлюднено для обговорення на сайті СПО об'єднань профспілок проєкт професійного стандарту “Інспектор з військового обліку”, який складається з трьох розділів:

1️⃣ Назва професійного стандарту.

2️⃣ Загальні відомості про професійний стандарт.

3️⃣ Здобуття професійної кваліфікації та професійний розвиток.

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 14:49


Які зміни очікуються під час вступу на магістратуру та аспірантуру в 2025 році

На денну форму навчання в аспірантуру можна буде вступити лише на бюджет.

У 2025 році вступна кампанія не матиме значних змін порівняно із попередньою. Однак деякі нововведення стосуватимуться вступу в магістратуру та аспірантуру, розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в інтерв’ю редакторці відділу освіти та науки ZN.UA Оксані Онищенко.

За його словами, для вступу на мистецькі спеціальності до магістратури абітурієнтам необхідно буде скласти фахове вступне випробування з історії мистецтв, а для вступників до аспірантури з’явиться новий іспит із методології наукових досліджень.

Винницький також наголосив, що у наступному році на денну форму навчання в аспірантуру можна буде вступити за державним замовленням, а на контракт — лише на заочну чи вечірню форму.

"До речі, це питання принципове — обумовлене не лише потребою боротьби з особами, які використовують аспірантуру не за призначенням. Інвестиція держави в аспірантуру — це прояв того, що ми дбаємо про майбутнє нашої вищої освіти, про оновлення її науково-педагогічних кадрів", - додає він.

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 13:44


Зміни до Податкового кодексу: запитання — відповіді

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 12:19


З 2024 року студенти-чоловіки та викладачі можуть виїздити за кордон, — МОН

Усі чоловіки-студенти, які виїжджали за кордон на навчання із січня по квітень цього року, повернулися в Україну, кажуть в Міністерстві освіти і науки.

Якщо на початку повномасштабного російського вторгнення студенти-чоловіки, які навчалися в іноземних закладах вищої освіти, не могли виїхати за кордон, то в 2024 році таку заборону скасували. Хлопці-студенти вже мають змогу виїжджати на навчання в закордонних вишах. Про це в інтерв’ю "Дзеркалу тижня" розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.

Крім студентів також дозвіл на виїзд за кордон для підвищення кваліфікації та участі в конференціях отримали викладачі українських закладів вищої освіти.

"Для виїзду військовозобов’язаних науково-педагогічних працівників потрібен лист МОН до Державної прикордонної служби з проханням розглянути можливість перетинання кордону. З 1 січня до 30 вересня 2024 року міністерство підготувало 1297 таких листів. За цей період вчасно не повернувся з-за кордону аж один науково-педагогічний працівник", — зазначив Винницький.

Він додав, що з 1 січня 2024 року до 1 квітня 2024 року 561 студент українських вишів отримав дозвіл на виїзд для навчання за кордоном. Усі вони без винятку повернулися. В МОН назвали це дуже хорошою статистикою.

Михайло Вінницький зауважив, що 2030 року Міністерство освіти і науки планує скоротити чисельність університетів. Одним із критеріїв, які враховуватимуть під час укрупнення, — це число "бюджетників".

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 10:44


Оновлено Перелік ТОТ і територій бойових дій

Мінреінтеграції наказом від 18.11.2024 р. № 409 внесло зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Зміни стосуються територіальних громад Донецької та Харківської областей.

Наказ № 409 набрав чинності 29.11.2024 р.

Нагадаємо, що у грудні 2022 р. КМУ ухвалив Постанову № 1364, якою визначив механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік затверджено наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309.

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 09:19


Приємна та корисна дрібничка – шпалери на робочий стіл вашого комп'ютера.

Обирайте та завантажуйте ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 08:14


Алгоритм звільнення працівника
за його бажанням з поважних причин
(частина перша ст. 38 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 06:59


Міноборони презентувало концепцію реформи військово-лікарських комісій

Міністерство оборони України спільно з Міністерством охорони здоров’я представили проєкт реформи військово-лікарських комісій (ВЛК ), покликаний суттєво змінити застарілу систему.

Презентація відбулася під час тематичної зустрічі Ради донорів інституційних реформ МОУ, у якій взяли участь заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко та заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов.

«Принципи роботи ВЛК не змінювались десятиліттями. Система, яка існує зараз, є рудиментом старого адміністративного підходу. Вона повна недоліків, зайвих бюрократичних ускладнень, корупційних ризиків. Ми маємо суттєво знизити ці ризики. Тому я вдячний за підтримку реформи всім партнерам та громадським організаціям, які були залучені до запуску цього проєкту», – наголосив заступник міністра оборони Сергій Мельник.

Учасники зустрічі зазначили, що сучасна система військово-лікарських комісій має двосторонні недоліки. З одного боку, вона дозволяє окремим особам уникати військової служби без законних підстав, а з іншого – не запобігає потраплянню на службу людей з серйозними захворюваннями, що створює додаткові труднощі для Збройних Сил.

Реформа дозволить розділити рішення військово-лікарської комісії на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.

Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Згодом дані з ЕСОЗ потраплятимуть у медичну інформаційну систему ЗСУ, яку модернізують під цю реформу: зокрема створять технічну можливість отримувати дані з ЕСОЗ та електронний кабінет ВЛК. Військово-лікарська комісія отримає дані про людину, ознайомиться з ними, та винесе своє адміністративне рішення.

Анонімізовані дані надходитимуть на випадкову комісію, члени якої не знатимуть, чиї документи розглядають. Це унеможливить маніпуляції та зловживання.

«Станом на сьогодні у контексті ВЛК маємо старі бюрократичні норми, які повільно працюють і не викликають довіри у громадян. Ця реформа потрібна, щоб військовозобов’язані могли довіряти системі. Проходити медогляд у цивільних закладах. Відчувати, що їх права захищені й що після медогляду їх одразу не визнають придатними, якщо у них насправді є якісь хвороби. Наша пропозиція — створити прозорий і зрозумілий шлях, який створить підґрунтя для довірливих стосунків й зробить так, щоб виносилися справедливі висновки», — зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

Після кожного рішення буде видно цифровий слід — електронні підписи як лікаря, так і працівника ВЛК. Висновки комісій зберігатимуться. Все це спростить перевірку і моніторинг діяльності ВЛК правоохоронними органами.

Впровадження реформи відбуватиметься у три етапи та має завершитися у листопаді 2025 року.

1 етап буде реалізовано протягом 3 місяців. Результат - електронне направлення на ВЛК у Резерв+ та, власне, сам висновок ВЛК в електронному вигляді.

2 етап, який дозволить проходити медичний огляд для формування висновку ВЛК у будь-якому зручному для вас закладі охорони здоровʼя. Виконаємо до 01 червня 2025 року.

KADREX — кадровий експерт

02 Dec, 06:25


29.11.2024 року Кабінет Міністрів України
було прийнято одразу дві постанови 1361 та 1362, які вносять зміни у частині бронювання працівників.

Основні нововведення:

1️⃣ доповнено новим пунктом:
Військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на
який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, резидентів Дія Сіті).

2️⃣ Новий пункт:
Підприємства, установи, організації, яким скасовано статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у зв’язку з невиконанням вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету
Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, не можуть бути визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період раніше ніж через шість
місяців після скасування зазначеного статусу.

3️⃣ доповнено:

рішення щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення
життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які є чинними станом на 1 грудня 2024 р.,
зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року

4️⃣ Згідно з постановою, бронювання від мобілізації зможуть отримати військовозобов'язані, які обіймають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів.
Умова для бронювання – виконання ними не менш як 50% норми робочого часу протягом останніх трьох місяців перед бронюванням.

5️⃣ зарплата повинна бути у всіх заброньованих від 20 тисяч гривень, окрім комунальних та державних установ.

6️⃣ Міноборони зможе надавати бронь співробітникам підприємств та організацій, які проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації військовослужбовців з домедичної допомоги (тактична медицина).

7️⃣ Для працівників курсів з радіоелектронної боротьби потрібно підготувати щонайменше 150 фахівців за календарний рік. А для курсів з безпілотників — не менше 100 операторів БПЛА I та II класів (включаючи FPV) або по не менше 200 оператіроів БПЛА I класу "мікро" (без FPV) на одного військовозобов'язаного.

8️⃣ Волонтери благодійних фондів, які ви робляють та закуповують товари, надають послуги в інтересах ЗСУ та інших формувань, також можуть бути заброньовані. За умови, що обсяг допомоги становить не менше 10 мільйонів гривень за 12 місяців на кожного військовозобов'язаного, який подається на бронь.

Матеріал підготувала Вікторія ПОЛІЩУК
адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань трудового права, керівник Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ

KADREX — кадровий експерт

30 Nov, 11:21


🔐 Бронювання відбуватиметься лише через Дію — відновимо сервіс з 1 грудня

Цифровізація знищує можливість зловживань, тому від 1 грудня бронювання буде тільки онлайн — у Дії.

Уряд завершив аудит критично важливих підприємств, установ та організацій на статус критичності. Результат — 95% підприємств зберегли свій статус.

Що далі?
1️⃣ 100% бронювань відбуватимуться через Дію вже з 1 грудня
2️⃣ Підприємства, які порушили механізм бронювання, втратять статус критичних. Працівники цих підприємств будуть розброньовані
3️⃣ Оформити бронювання можна буде і на нового співробітника — керівник самостійно підтверджує його зарплату 
4️⃣ Параметри бронювання та критичності підприємств стануть більш чіткими, деталі на графіці

❗️Статус критичності підприємства мають підтвердити до 28 лютого 2025 року, а бронювати людей зможуть вже з 1 грудня.

Критичні підприємства забезпечують функціонування країни, тож бронювання працівників повинно відбуватися прозоро та справедливо. 

🔗 Детальніше про те, як отримати критичність та забронювати працівника, — читайте у великому матеріалі на сайті Мінцифри. 

Послуга реалізується Міністерством цифрової трансформації спільно з Міністерством оборони та Міністерством економіки за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

KADREX — кадровий експерт

30 Nov, 07:57


З 1 грудня бронювання знову доступне через «Дію»: нові правила та інструкція, як забронювати працівника

KADREX — кадровий експерт

29 Nov, 14:54


Продовжуємо п'ятничну рубрику в нашому телеграм-каналі: "ПИТАННЯ ПРАВОПИСУ". 🧐

М’який знак і апостроф: вживаємо правильно

Багато ускладнень спричиняє застосування апострофа та м’якого знаку в українській мові. І хоча більшість проводить для себе аналогію з російською (твердий знак відповідає апострофу, а м’який використовується для пом’якшення), все одно є декілька нюансів, про які варто знати, щоб не припускатися помилок. Тим паче такі помилки впадають в очі в офіційно-ділових та рекламних матеріалах. Тож розглянемо усі нюанси вживання цих знаків в українській мові, які дадуть вам змогу уникнути помилок у письмі.

⤵️⤵️⤵️

Читайте у вільному доступі на KadrEX

KADREX — кадровий експерт

29 Nov, 12:28


💼 Наказ про ліквідацію підприємства

KADREX — кадровий експерт

29 Nov, 08:33


💼 Наказ про звільнення працівника за прогул без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП)


📑 У період дії воєнного стану розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів) не потребує попередньої згоди профспілки.

KADREX — кадровий експерт

29 Nov, 06:55


❗️ Публікацію закону 11416д про підвищення зняли чи перенесли. Опублікують його завтра (30/11) і набуде чинності як і планувалося 01 грудня.

‼️ До 01 грудня військовий збір рахується як і був: 1,5%.

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 15:03


💁‍♂️ Як і казав.

✍️Потягнувши 44и дні Президент підписав історичне підвищення податків #11416-д. Той що сам і погодив саме в такий версії….

🙋‍♂️ Ви спитаєте, а навіщо тягнули якщо все одно ж підписав?
🙋‍♂️Чому, якщо було стільки часу не виправити текст?
🙋‍♂️Чому взагалі погодили найгірший варіант з впровадження податків, який ніхто не підтримував окрім Президента?

Відповідь - а я не знаю 🤷‍♂️ Ніхто не знає. Просто і без логіки.

🙈Закон вступить в силу після публікації, це буде 30 листопада. А виправимо ми чи ні колізії, це буде відомо тільки на наступному пленарному тижні.
😱Це вже «дерегуляція» та «передбачуваність» для бізнесу з Плану стійкості чи ще ні?))

P.S. А ще, якщо рахувати що кожен день без закону коштував 270+ млн грн для бюджету, то ось ці 44-и дні затримки = -12 млрд грн для Бюджету армії 🙎🏻‍♂️

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 14:04


Податкова знижка на навчання: хто може отримати та за які витрати

Українці можуть повернути частину витрат на навчання у вигляді податкової знижки.

Зробити це можна раз на рік і лише в наступному році після оплати навчання. Тобто щоб отримати податкову знижку за витрати у 2023 році, подати документи потрібно до кінця 2024 року.

Що таке податкова знижка

Податкова знижка на навчання – це можливість повернути частину коштів, витрачених на навчання впродовж минулого року.

Відшкодувати можна витрати на оплату навчання у вітчизняних закладах освіти, незалежно від форми власності:

*️⃣дошкільних;
*️⃣позашкільних;
*️⃣загальних середніх;
*️⃣професійних та професійно-технічних;
*️⃣вищих.

Витрати на гуртожиток, додаткові курси чи військову кафедру не відшкодовуються.

Хто може отримати податкову знижку

Громадяни України, які отримують офіційно заробітну плату і сплачують податок на доходи, зокрема:

*️⃣студент, який сплачує за своє навчання;
*️⃣члени його сім’ї першого ступеня споріднення (батько, мати, чоловік, дружина, діти, в тому числі усиновлені).

Який розмір податкової знижки

18 % від вартості навчання (враховуються фактичні витрати, понесені минулого року), але не більше ніж розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб.

Куди звертатись для отримання податкової знижки

До територіально органу Державної податкової служби України.

Зробити це можна особисто або через законного представника, надіславши документи поштою (рекомендованим листом).

Або онлайн – в електронному кабінеті платника податків.

Які документи потрібно подати

🔹 податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою;
🔹копію паспорта та картки платника податків людини, яка подає декларацію;
🔹копію паспорта / свідоцтва про народження здобувача освіти;
🔹документи, що підтверджують ступінь споріднення, якщо оплачував навчання член сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
🔹довідку із закладу освіти про період навчання, кількість навчальних місяців у звітному році та суми сплачених коштів за вказаний період;
🔹копії документів, що підтверджують сплату за навчання у звітному періоді (квитанції, платіжні доручення тощо);
🔹довідку про заробітну плату за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати;
🔹заяву про перерахування коштів;
🔹копію документа із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
🔹копію договору про навчання у відповідному закладі освіти.

🗓 Терміни

Оформити податкову знижку можна з 1 січня до 31 грудня року наступного за звітним. Тобто у 2024 році подаються документи за 2023 рік.

При цьому право на отримання податкової знижки на наступний рік не переноситься. Це означає, що якщо людина мала витрати на навчання у 2023 році, але не подала документи до кінця 2024 року, то право на податкову знижку за ці витрати буде втрачено.

Коли виплатять кошти

Впродовж 60 календарних днів після подання документів. Кошти зарахують на банківський рахунок або надішлють поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації.

Безоплатна правнича допомога

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 12:39


🌟 Зручний і незамінний інструмент для професіоналів кадрової справи! 🌟

Наш розумний календар 🗓 стане вашим найкращим помічником у плануванні!

Ось уже майже 4 роки він нагадує нашим користувачам про найважливіше: державні та професійні свята, пам’ятні дати, дедлайни звітності та сплати податків. Усе під контролем, щоб не пропустити жодної важливої події!

❗️ І це ще не все!

У нашій системі також є зручні калькулятори 🧮, які за кілька секунд допоможуть вам розрахувати стаж працівника, визначити тривалість відпустки або норматив робочих місць для осіб з інвалідністю.

👌 Обирайте комфорт у роботі – усі важливі дати та розрахунки завжди під рукою!

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 11:14


Що змінилось у правилах ВЛК

Міноборони наказом від 14.10.2024 р. № 686 (набрав чинності 20.11.2024 р.) внесло зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 р. № 402.

Нововведення покликані прискорити процедуру проходження медичних оглядів та зробити визначення придатності до служби більш прозорим. Розглянемо основні новації детальніше.

Строки проведення оглядів

Однією з ключових змін, передбачених наказом, є встановлення чітких строків для проходження медичних оглядів та досліджень. Тепер час, відведений на цей процес, є значно обмеженим:

✳️ загальний строк проведення медичних оглядів — не більше 4 днів. Сюди входить проходження лікарів та необхідних досліджень;

✳️ якщо ж є потреба в додаткових лабораторних або інструментальних дослідженнях для уточнення стану здоров’я, строк може бути продовжений, але не більше ніж на 14 днів.

Таким чином, усі процеси стають більш структурованими, а військовослужбовці або військовозобов'язані зможуть швидше отримати результати огляду.

Нова система ступенів придатності

Однією з головних новацій є зміни у визначенні ступенів придатності до служби. Відтепер у Таблиці розладів хвороб та діагнозів профільні статті поділяються на підпункти, які відповідають новим категоріям придатності:

*️⃣ придатний до служби — повна готовність проходити службу в армії;

*️⃣ придатний до служби у ТЦК та СП або тилових частинах — означає, що людина може виконувати обов’язки, але з

*️⃣ обмеженнями, які дозволяють працювати в тилу;

*️⃣ тимчасово непридатний із переоглядом — особа отримує можливість повторного огляду після встановленого терміну, щоб визначити її подальшу придатність;

*️⃣ непридатний до служби — у такому разі людина залишається військовозобов’язаною, але виключення з реєстру військових обов’язків більше не передбачено.

Що змінилось для "непридатних"

Раніше категорія "непридатний із виключенням із військового обліку" дозволяла військовозобов’язаним із серйозними діагнозами бути повністю виключеними з реєстру. Однак тепер це поняття скасоване.

Як це працює зараз

Якщо за станом здоров’я особа непридатна до військової служби, вона все одно залишається військовозобов’язаною. Це означає, що навіть у такому випадку громадянин перебуватиме у відповідному реєстрі. Це виключає можливість повного звільнення від обов'язків військового обліку.

СТОПКОР

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 09:19


Підстави для окремих випадків звільнення (ст. 36, 38 та 39 КЗпП)
частина ІІ

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 08:14


Підстави для окремих випадків звільнення (ст. 36, 38 та 39 КЗпП)
частина І

KADREX — кадровий експерт

28 Nov, 06:59


Бронювання і (середня) зарплата: хто і якому критерію має відповідати

Читайте на KadrEX ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

27 Nov, 14:29


💼 Наказ про організацію роботи та норму тривалості робочого часу в грудні 2024 р. — січні 2025 р. (з вихідними днями 25 грудня та 1 січня)

KADREX — кадровий експерт

27 Nov, 13:09


Особливості надання відстрочки від мобілізації у зв’язку з наявністю одного з батьків з інвалідністю

Хто має право на відстрочку

Військовозобов’язані, які мають одного з батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати, крім випадків:

якщо такі люди самі є особами з інвалідністю;

потребують постійного догляду;

перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.

У разі відсутності невійськовозобов’язаних здійснювати догляд за людиною з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої людини з інвалідністю.

Куди і як звернутися за відстрочкою

Військовозобов’язані особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку.

Документи можна завірити нотаріально або військовозобов’язаний особисто засвідчує копію документів із зазначенням таких реквізитів: «Згідно з оригіналом», особистий підпис людини, яка засвідчує копію, її ініціали та прізвища, дати посвідчення копії.

Особливості подання заяви

Військовозобов’язані, які мають утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, зазначають у заяві про відсутність інших людей, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати цих осіб.

А за умови наявності кількох військовозобов’язаних додають заяву особи з інвалідністю I або II групи, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) людини, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

Перелік документів

*️⃣ паспорт громадянина України;

*️⃣ військово-обліковий документ;

*️⃣ для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи або батьків дружини (чоловіка)

*️⃣ військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи — один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

*️⃣ заява за формою (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові (за наявності) людини, яку вона обирає для здійснення свого утримання;

*️⃣ для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);

*️⃣ для військовозобов’язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа людей з інвалідністю I чи II групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);

*️⃣ один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.

Строк розгляду документів та результат

Сім днів, але не пізніше наступного дня після надходження відповідей на запити. Результат оформлюється протоколом. Можливі варіанти рішень — надання відстрочки або відмова в наданні.

KADREX — кадровий експерт

27 Nov, 13:09


Зразок заяви про отримання відстрочки



Безоплатна правнича допомога

KADREX — кадровий експерт

27 Nov, 12:33


📃 І про закон про підвищення податків.

Памʼятаєте під час розгляду злетіла правка, що створила купу колізій (заднє число / не заднє 😃)

🗓️Сьогодні буде засідання нашого Комітету. Там до другого читання буде пропонуватися технічний законопроект щодо стартапів в Дія.Сіті.

💁‍♂️Також пропонується в нього внести правку, яка буде виправляти ці колізії в проголосованому №11416д. Зокрема:
- прибрати оподаткування «заднім числом» для ФОПів. Тобто не з 01 жовтня, а з моменту вступу закону в силу.
- залишити незмінною ставкою для Єрезидентів
включити до витрат по МПЗ підвищеного військового збору
доходи 2024 року, які оподатковуються за річним періодом будуть оподатковані по старій ставці
- нормально прописано, як нове оподаткування вступає в силу.

І тут рубрика #ЩО_І_ТРЕБА_БУЛО_ДОВЕСТИ.

Я ж говорив, що закон доведеться виправляти))) Добре що хоч так) Ну і по тексту виглядає, що нове оподаткування влада запровадить десь з грудня 🥶

KADREX — кадровий експерт

23 Nov, 14:04


Увага❗️ Внесено зміни до постанови № 76.

Постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 р. № 1332 внесено зміни до постанови КМУ «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27.01.2023 р. № 76.

Зокрема, установлено, що:

відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки та засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.;

до загальної кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, не враховуються військовозобов’язані жінки;

до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з метою бронювання військовозобов’язаних вносяться, крім юридичної особи, дані відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);

зарахування військовозобов’язаного працівника на спецоблік відбувається в разі уточнення ним персональних даних;

військовозобов’язаний працівник зараховується на спецоблік в разі нарахування та виплати йому заробітної плати за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал) у розмірі, не нижчому за розмір мінімальної заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 2,5 (не менше 20 000 грн);

зарахування військовозобов’язаного працівника на спецоблік відбувається за умови, що він не перебуває в розшуку.

Ця постанова набирає чинності 1 грудня 2024 р., крім пп. 1–3, 5 п. 2, п. 7 цієї постанови та п. 3 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з дня опублікування цієї постанови.

KadrEX

KADREX — кадровий експерт

23 Nov, 09:15


Кабінет Міністрів України
Постанова
від 22 листопада 2024 р. № 1332
Київ

Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час

https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-broniuvannia-viiskovozoboviazanykh-na-period-mobilizatsii-ta-na-voiennyi-chas-i221124-1332

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 15:20


Продовжуємо п'ятничну рубрику в нашому телеграм-каналі: "ПИТАННЯ ПРАВОПИСУ". 🧐

Особливості написання «складних» прізвищ і імен

Зазвичай, ведучи документацію, кадровики керуються написанням прізвища у паспорті. Це правильно, адже саме цього вимагає закон. Але що робити, наприклад, тоді, коли людина називає своє прізвище по телефону або в усній формі, а його варто записати для подальшої роботи? В такому випадку необхідно знати основні правила написання «нестандартних» прізвищ, щоб не припускатися помилок, які можуть образити людину або призвести до плутанини.

Загальні правила

Зазвичай, написання власних імен (до яких номінально належать і прізвища) підпорядковується загальним правилам, але, як завжди, є свої специфічні моменти та винятки. Передусім варто зазначити, що на відміну від прізвищ, які все ж підпорядковуються загальним мовним правилам, імена мають варіативне написання.

Тобто, звичайно ж, до документів ми вносимо те ім’я, яке зазначено в паспорті, точніше, ту його форму. Але «правильного» та «неправильного» написання саме імен зазвичай не існує. Наприклад, однаково правильн6им будуть імена Анастасія та Настасія, Антін та Антон, Дарина та Дарія, Дар’я, Костянтин і Кость, Наталія та Наталя, Олексій і Олекса, Панас і Опанас, Афанасій, Уляна і Оляна та ін.

Українські прізвища передаються на письмі за загальними нормами правопису українських слів. Але ще досить часто зустрічається написання типу Іваніщенко (замість Іванищенко), Кіріченко (замість Кириченко), Чередніченко (замість Чередниченко), Кісляк (замість Кисляк), Беспалько (замість Безпалько), Лифарь (замість Лифар) та ін. Це спричинено тим, що в радянські часи намагалися якомога сильніше «підігнати» норми української мови під правила російської.

Основні правила правопису українських прізвищ

1. Літеру и слід писати:

— у коренях (здебільшого за етимологією слова, від якого походить прізвище): Даниленко (Данило), Якименко (Яким), Калита (калита), Малик (малий) та ін.;

— у більшості прізвищ и пишеться після к: Кияшко, Скирда, Кислій, Кириленко;

— у суфіксах: -ич, -евич, -ович, -ик, -ика, -ишин, -ило, -ина, -иця, -ичко, -исько, -ище, -иха, -инськ(ий), -ицьк(ий): Герич, Зінкевич, Базилевич, Якубович, Дудник, Федорика, Гринчишин, Степанишин, Закусило, Шарпило, Грицина, Перепелиця, Павличко, Павлище, Костиха, Макушинський, Вербицький;

— у префіксі при-: Пристай, Приймак, Прищепа.

2. Літеру і слід писати:

— у прізвищах, утворених від слів, де і чергується з о або е: Ведмідь (Ведмедя), Грім (Грома), Леміш (Лемеша);

— у прізвищах, де українському і відповідає російське е: Сірий, Лісний, Ніжний;

— у суфіксі -ій: Багрій, Журбій, Яцій.

3. Літерою ї слід передавати звукосполучення й + і на початку слова або складу, після голосного: Їжакевич, Грицаїшин, Троїцький.

4. Апостроф та м’який знак у прізвищах пишеться за загальними правилами.

Апостроф пишеться перед я, ю, є, ї:

— після губних приголосних (б, п, в, м, ф): Дем’яненко, Дерев’янко, Хом’як, П’явка, Стеф’юк;

— після твердого р: Бур’ян, Кир’ян, Мар’яненко;

— після к у слові Лук’ян та похідних від нього: Лук’яненко, Лук’янчук, Лук’янець;

— після префіксів, що закінчуються на приголосний: Під’ярний, З’явин.

Основні правила відтворення російських прізвищ українською мовою

Більшість російських прізвищ має закінчення –ов (-ёв, -ев), -ин (-ын), -ский (-ской), -цкий (-цкой), -их (-ых), -ово, -аго: Александров, Клюев, Бородин, Черницын, Ямской, Трубецкой, Гнедых, Кудреватых, Хитрово, Живаго та ін.

російські прізвища передаються українською мовою переважно за їх звучанням.

І. російська літера е передається:

1. Літерою е:

— після приголосних: Бестужев, Лермонтов, Озеров, Петров, Сенкевич;

— у префіксах без-, пре-, пере-, через-, меж-, не- та ін.: Безухов, Межрядов, Перевалов, Престаров.

2. Літерою є:

— на початку слова: Єгорова, Єжов, Єсенін, Єфремов;

— у середині слова після голосного й при роздільній вимові: Воєводін, Грибоєдов, Зинов’єв, Аляб’єв, Григор’єв;

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 15:20


— якщо російському е в корені відповідає в аналогічних українських словах і: Бєлінський (бо білий), Звєрєв (звір), Пєшковський (пішки), Рєпін (ріпа);

— після приголосних (крім шиплячих, р, ц) у суфіксах: Матвєєв, Лаптєв, Голубєв, Горєв, Князєв (але Лужев, Писарева, Малишев, Якушев, Рязанцев).

ІІ. російська літера ё передається:

1. Звукосполученням йо:

— на початку слова: Йолкін, Йонін, Йофін;

— у середині слова після голосного: Бугайов, Майоров;

— після б, п, в, м, ф: Соловйов, Воробйов, Муравйов.

2. Буквосполученням ьо після приголосних, коли ё позначає сполучення м’якого приголосного з о: Корольов, Пльонкін, Верьовкін, Дьомін, Журавльов.

російські прізвища Артёмов, Семёнов, Фёдоров передаються як Артемов, Семенов, Федоров, бо утворені від імен, спільних для української і російської мов.

3. Літерою о під наголосом після шиплячих ч, ш, щ: Горбачов, Грачов, Лобачов, Щербачов, Пугачов, Хрущов, Єршов.

ІІІ. російська літера э передається через е: Еткін, Епов, Естрін.

IV. російська літера и передається:

1. Літерою і:

— на початку слова: Ісаєв, Ігнатов, Ізмайлов;

— після приголосних (крім шиплячих та ц): Мічурін, Гагарін, Філатов, Шаляпін, Пушкін (але Жижка);

— у кінці невідмінюваних слів: Росіні,Борутті.

2. Літерою ї після голосного та в разі роздільної вимови після приголосних (після ь або апострофа): Воїнов, Гур’їн, Ільїн, Захар’їн, Таїров.

3. Літерою и:

— після дж, ч, ж, ш, щ, та ц перед приголосними: Гаршин, Жилін, Чичиков, Шилов, Щиглов (це стосується й прізвищ інших народів: Цицерон);

— у прізвищах, утворених від власних імен, спільних для української та російської мов: Архипов, Борисов, Кирилов, Максимов, Миронов, Михайлов (але Нікітін, Ніколаєв, Філіппов тощо, вихідними для яких є імена, відмінні від українських);

— у прізвищах, утворених від коренів, спільних для української та російської мов: Виноградов (виноград), Кисельов (кисіль), Лихачов (лихо), Мишкін (миша), Писарєв (писар);

— у суфіксах -ик, -ич, -иц, -ищ, -ник, -ович, -євич та закінченнях -их (-ых): Рудич, Голик, Радищев, Антонович, Бєлих, Куликовських, Шацьких, Черних;

— у префіксі при-: Привалов, Прилуков, Пришвін.

Оберіть правильне написання російського прізвища:

Белов;
Білов;
Бєлов.

Якщо ви уважно читали статтю, то легко оберете правильну відповідь, а саме Бєлов.

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 14:50


💼 Пропозиція працівнику щодо переведення на іншу роботу у зв’язку з виявленою невідповідністю працівника виконуваній роботі за станом здоров'я

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 14:06


Оприлюднено альбом форм та календар подання статистичної звітності на 2025 рік

На сайті Держстату оприлюднено:

альбом форм державних статистичних спостережень на 2025 рік. У ньому представлено бланки форм державних статистичних спостережень на 2025 рік за розділами по галузях економіки.

календар подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності на 2025 рік. У ньому помісячно зазначено граничні терміни подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2025 році.

Нагадаємо, що раніше також було оприлюднено Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2025 рік. Традиційно перелік містить назви форм статзвітності, які потрібно подавати наступного року, реквізити наказів, якими вони затверджені, строк та періодичність подання, а також хто повинен подавати кожен з цих звітів.

Також Держстат раніше опублікував зміни у поданні форм державних статистичних спостережень до органів державної статистики на 2025 рік. Так, для подання 75 звітів змінено форми, 2 форми скасовано та затверджено подання 6 форм державних статистичних спостережень.

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 12:57


Різниця між е-лікарняним та медичним висновком про тимчасову непрацездатність

Читайте на KadrEX ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 10:45


Наказ про припинення трудового договору у зв'язку зі смертю працівника (п. 8-2 ст. 36 КЗпП)


[1] Оскільки ст. 47 КЗпП зобов’язує роботодавця в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, копію наказу про припинення трудового договору потрібно видати незалежно від підстави звільнення. Тому копію наказу доцільно видати родичам померлого працівника, а факт її отримання засвідчується власним підписом таких осіб.

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 08:25


💼 Акт про відмову працівника від переведення на іншу роботу внаслідок попередження про звільнення (п. 2 ст. 40 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

22 Nov, 07:00


Як сформувати витяг з е-трудової онлайн: інфографіка

Українці можуть отримати витяг з електронної трудової книжки за кілька хвилин. Потрібно лише зайти на портал Пенсійного фонду, авторизуватися і подати запит.

Детальніше – в інфографіці. ⤴️⤴️⤴️

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 15:22


Як зміниться система бронювання працівників


Читайте на KadrEX

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 14:30


📝 Етапи складання та затвердження графіка відпусток
Нотатка у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте!
На KadrEX — тут 👇
http://surl.li/ynpprj

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 13:15


Чи можливе бронювання резервіста

Відповідь підготувала адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII (далі також Закон №2232-XII), щодо військового обовязку громадяни України поділяються на такі категорії:

військовозобовязані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України. Згідно з ч. 1, 8 ст. 39-1 Закону №2232-ХІІ, для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

У рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 р. у справі №160/16490/24 розглядалося питання про бронювання працівника, який в статусі резервіста (при звільненні був зарахований до оперативного резерву) був заброньований, що відповідач визначає підставою для незарахування позивача на спеціальний облік.

Згідно п. 1 наданого відповідачем розпорядження Генерального штабу Збройних Сил України, доведеного листом Генерального штабу Збройних Сил України від 09.04.2024 року №300/1/С/2527/ДСК, визначено порядок поводження центрів комплектування та соціальної підтримки з документами на підтвердження бронювання осіб. В свою чергу за п. 3 цього розпорядження запропоновано не здійснювати зарахування на спеціальний військовий облік військовозобов
язаних після проведення звірення у випадках, якщо громадянин включений до військового оперативного резерву.

Суд констатує відсутність імперативної заборони для бронювання осіб, які перебувають в оперативному резерві, сам відповідач такого нормативного положення не навів.

Також суд зазначає, що п. 11 Порядку №76 передбачає імперативний обовязок відповідача у строк не більше ніж пять робочих днів з дня отримання рішення про бронювання військовозобов`язаного зарахувати його на спеціальний військовий облік. В цьому відношенні наявність у позивача статусу резервіста не змінює зміст рішення про бронювання позивача та не впливає на юридичні властивості та правові наслідки такого рішення. Відповідно, єдиним правомірним варіантом поведінки відповідача після отримання відомостей про бронювання позивача, було зарахування позивача на спеціальний облік.

Суд наголошує, що відповідач як центр комплектування та соціальної підтримки не має повноважень для прийняття рішення про зарахування чи незарахування особи на спеціальний військовий облік. Наявна система правового врегулювання спірних правовідносин передбачає узгодженість факту бронювання з фактом перебування на спеціальному військовому обліку, розвивання та відокремлення цих обставин щодо однієї особи нівелює наявну систему законодавчого врегулювання спірних правовідносин, за якої центри комплектування та соціальної підтримки мають відокремити заброньованих осіб від інших осіб, які перебувають на обліку в такому центрі комплектування, шляхом зарахування заброньованих осіб на спеціальний військовий облік.

Також суд зазначає, що у відповідача відсутні повноваження щодо визнання рішення Мінекономіки про бронювання особи нікчемним.

⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 13:15


Суд підкреслює, що відповідач не виконує рішення Мінекономіки про бронювання особи. Так, на відміну від відстрочок, які підтверджуються центрами комплектування та соціальної підтримки та щодо яких саме останніми видаються відповідні посвідчення, заброньовані особи мають відстрочку вже в силу факту їх бронювання, центр комплектування та соціальної підтримки лише сприймає цей факт та здійснює облік особи відповідним чином, не приймаючи при цьому жодних рішень щодо права особи на відстрочку. Це очевидно вбачається з положень п. 11 Порядку №76, відповідно до яких факт надання відстрочки (а не право на відстрочку) підтверджується витягом з наказу Мінекономіки.

Це має значення також в аспекті заявлених позовних вимог, адже позивач фактично оспорював ненадання йому відстрочки, хоча така відстрочка у позивача наявна в силу факту його бронювання, а не надається відповідачем.

Також суд звертає увагу на те, що позиція позивача в цій справі зводиться до надання переваги листу Генерального штабу Збройних Сил України, яким запропоновано діяти певним чином, над системою правового регулювання, яка визначена законами України та постановами Кабінету Міністрів України, що мають вищу юридичну силу та обов`язковий характер (не пропонують поводитись певним чином, а визначають зміст правила поведінки). Це має значення в т.ч. згідно принципу законності, закріпленого вст. 19 Конституції України.

Суд звертає увагу, що обставини статусу у позивача резервіста могли б бути предметом звернення відповідача до Мінекономіки для прийняття останнім юридично значущих рішень, однак в будь-якому випадку не є підставою для заперечення відповідного правового статусу позивача, який йому надано Мінекономіки. Такі дії відповідача не мають правових підстав та є необґрунтованими.

Узагальнюючи вищевказане суд констатує протиправність бездіяльності відповідача щодо незарахування позивача на спеціальний військовий облік.

🔗Детальніше з текстом рішення можна ознайомитися за покликанням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122033972

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 11:34


Багатодітні батьки тепер можуть оформити відстрочку в додатку «Резерв+»

У застосунку «Резерв+» з’явилася можливість оформити відстрочку від мобілізації для багатодітних батьків. Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.

Наразі це стосується сімей, які виховують трьох неповнолітніх дітей у спільному шлюбі.

Процес максимально простий і зручний:

а​вторизуйтеся в «Резерв+»;

​​надішліть запит на оформлення відстрочки;

система автоматично перевірить ваш статус.

Якщо ви відповідаєте вимогам, інформація про відстрочку автоматично з’явиться у вашому електронному військовому документі.

Рустем Умєров зазначив, що Міноборони працює над тим, щоб незабаром у «Резерв+» стали доступними всі типи відстрочок для багатодітних батьків.

«Також прагнемо, аби онлайн-оформлення відстрочок стало можливим для інших категорій громадян. Диджиталізація — це зручність і прозорість, які наближають нас до більш сучасної та ефективної системи», — додав він.

АрміяInform

KADREX — кадровий експерт

21 Nov, 09:44


❗️20 листопада набрав чинності новий Закон про МСЕК

На сайті ВРУ розміщено текст так званого Закону про МСЕК — Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи» від 29.10.2024 р. № 4030-ІХ.

На виконання цього Закону уряд має розробити:

порядок оскарження рішення медико-соціальної експертної комісії;

порядок, підстави та строки позбавлення голови і членів медико-соціальної експертної комісії членства в комісіях будь-якого рівня та права виконувати відповідні функції (проводити медико-соціальну експертизу);
рівні розподілу МСЕК;

максимальні строки прийняття рішення за результатами МСЕК;

перелік підстав, за яких засідання медико-соціальної експертної комісії проводяться в дистанційному форматі або організовуються виїзні засідання;

порядок внесення до централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацію про осіб, які пройшли МСЕК.

Із нововведень слід відмітити таке. Під час проведення експертизи на засіданні МСЕК за заявою особи може бути присутній її адвокат, законний представник або представник за довіреністю та/або лікар або фахівець з реабілітації у сфері охорони здоров’я, участь якого особа забезпечує самостійно. Особа, її адвокат, законний представник або представник за довіреністю має право самостійно здійснювати відео-, аудіофіксацію засідання МСЕК щодо такої особи з використанням технічних засобів.

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 14:30


🗓 Вже в продажу новий тематичний номер від газети "Консультант Кадровика"!

Спецвипуск присвячено темі звільнення працівників за статтями 36, 38 і 39 КЗпП України. У виданні зібрано зразки ключових документів, необхідних для правильного оформлення процедури звільнення: заяви, накази, службові листи, протоколи рішень та акти.

Цей збірник стане надійним помічником для кадровиків та юристів, допомагаючи уникнути юридичних помилок і забезпечити законність документування процесів звільнення за різними підставами.

📋 Переглянути зміст номера

🛒 В магазин ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 13:28


💼 Наказ про проведення інвентаризації у зв’язку зі смертю матеріально відповідальної особи

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 11:45


Чи є посвідчення про відрядження підтвердним документом

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 11:35


❗️Уряд оновлює критерії бронювання та критерії для отримання критичності, — Прем’єр-міністр

Під час засідання 15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Ці оновлення, за словами Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, стосуються дотримання принципу справедливості.

Глава Уряду нагадав, що до 15 листопада був проведений аудит підприємств та організацій, які мають статус критичних та мають право бронювати співробітників. За результатами аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути.

«Перш за все, регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міністерством оборони та Міністерством економіки. По-друге, для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом — це тепер обов’язкові пункти, аби бронювати своїх працівників», — наголосив Денис Шмигаль.

Зокрема, нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат. Прем’єр-міністр підкреслив, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

Як повідомив Денис Шмигаль, усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію. Відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

«Відповідальним міністерствам доручено детально пояснити всі аспекти та логіку оновленої системи. Необхідно дати вичерпні відповіді на всі запитання», — відзначив Прем’єр-міністр.

Глава Уряду додав, що новий порядок діятиме з 1 грудня. Водночас для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося.


Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 09:45


Чи нараховувався страховий стаж, якщо працівниця сплачувала внески, але не працювала

Працівниця в період з 2010 р. по 2012 р. не перебувала в трудових відносинах, у паперовій трудовій книжці відсутні записи в цей період, тому що вона перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку й отримувала виплати від Управління соціальної політики районної державної адміністрації та сплачувала внески до Пенсійного фонду. Чи входить цей період до страхового стажу, враховуючи, що в трудових відносинах вона не перебувала

Ні, не входить.

Ми це питання докладно розглядали в статті «Як обчислювати стаж для призначення «лікарняних» (див. тут) і «Страховий стаж: догляд за дитиною без відпустки» (див. тут). На цю ж тему є лист ПФУ від 20.02.2023 р. № 5670-4673/К-03/8-2800/23 (див. тут).

Не перебуваючи у трудових відносинах, не можна перебувати й у відпустках.

Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 08:22


Аліменти від держави: кому виплачуються та за яких умов

KADREX — кадровий експерт

15 Nov, 06:43


Раді рекомендують прийняти за основу законопроєкт щодо захисту права працівників після незаконного звільнення

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провів чергове засідання в режимі відеоконференції, на якому розглянув низку важливих законопроєктів, спрямованих на покращення соціального захисту громадян та ветеранів.

Про це повідомила прес-служба Апарату Верховної Ради України.

Зокрема, комітет рекомендував Верховній Раді включити до порядку денного законопроєкт № 11488-1, який має забезпечити безперервність страхового стажу осіб, поновлених на роботі після незаконного звільнення. Проєкт передбачає, що період незаконного звільнення буде зараховуватися до страхового стажу, що дозволить працівникам зберегти свої пенсійні та соціальні права, а роботодавець зобов'язаний буде сплатити страхові внески за цей період.

Проєкт Закону:

відновлює права працівника, який був незаконно звільнений, шляхом включення періоду незаконного звільнення до страхового стажу працівника;

забезпечує пенсійні та інших соціальні права працівників без втрат через незаконне звільнення;

зобов’язує роботодавця сплатити страхові внески за цей період.

За результатами розгляду положень законопроєктів про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення безперервності страхового стажу особи, поновленої на роботі після незаконного звільнення (реєстр. № 11488) та про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення безперервності страхового стажу особи, поновленої на роботі після незаконного звільнення (реєстр. № 11488-1) члени Комітету прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді включити до порядку денного зазначені законопроєкти, прийняти за основу альтернативний законопроєкт за реєстр. № 11488-1 та відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України врахувати пропозиції народних депутатів – членів Комітету.

Відповідно до пояснювальної записки до законопроєкту № 11488-1, метою його прийняття є забезпечення повного та належного відновлення прав працівника, який був незаконно звільнений, шляхом включення періоду незаконного звільнення до страхового стажу працівника, забезпечення пенсійних та інших соціальних прав працівника без втрат через незаконне звільнення, а також зобов’язання роботодавця сплатити страхові внески за цей період.

Судово-юридична газета

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 14:55


⚡️Уряд змінив умови виплати допомоги сім'ям зниклих безвісти військових

Кабінет Міністрів за пропозицією Міністерства оборони України ухвалив зміни щодо виплати одноразової грошової допомоги родинам зниклих безвісти військових, які згодом були оголошені померлими.

Відтепер, сім'ї військових, які зникли безвісти та згодом були оголошені померлими, зможуть отримати одноразову грошову допомогу протягом трьох років з моменту набрання чинності судового рішення.

"Раніше трирічний термін подання документів на отримання одноразової грошової допомоги рахувався від дати смерті, зазначеної у свідоцтві. Це призводило до того, що близькі родичі військових, яких суд оголошував померлими після тривалого періоду відсутності, могли втратити право на допомогу через сплив термінів ще до моменту ухвалення самого судового рішення", - зауважили у Міноборони.

Тепер відлік часу на оформлення допомоги починається з дня набрання законної сили рішення суду про оголошення військовослужбовця померлим. Це дозволить забезпечити соціальні гарантії для родин загиблих захисників та захисниць.

Також уряд запровадив позачергову виплату одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю І групи. Це зумовлено тим, що такі люди потребують невідкладного та вартісного лікування. Нерідко, через тривалий термін очікування в загальній черзі, вони не встигають отримати допомогу за життя.

Зміни вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».

Міністерство оборони України

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 14:35


📄 Наказ про реорганізацію підприємства
Зразок у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте! На KadrEX — тут 👇
http://surl.li/ekrcpq

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 13:45


Основні правила нарахування та оплати "лікарняних" у 2024 році

Для визначення розрахункового періоду, тобто тих місяців, за які беруться виплати, діють такі правила:

*️⃣працівник працював рік і більше: 12 місяців, які передують місяцю початку хвороби;

*️⃣працівник у трудових відносинах менше року: кількість повних відпрацьованих календарних місяців, а саме з першого до першого числа;

*️⃣у працівника не набирається одного повного календарного місяця трудових відносин: розрахунковий період — це фактично відпрацьований час (від дати початку трудового договору);

*️⃣працівник захворів у свій перший робочий день: розрахункового періоду не буде і оплата лікарняних проводитиметься на основі встановленого йому посадового окладу.

Для того, щоб нарахування лікарняних було правильним, до розрахункового періоду не зараховуються календарні дні, які через поважні причини були не відпрацьовані.

З розрахункового періоду виключаються дні:

*️⃣відпустки без збереження зарплати;

*️⃣лікарняні;

*️⃣відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;

*️⃣відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 чи 6-річного віку;

*️⃣призупинення дії трудового договору у зв'язку з агресією рф;

*️⃣період, впродовж якого працівник проходив військову службу.

Для того, щоб розрахунок лікарняних був правильним, не потрібно включати в розрахунок такі доходи:

*️⃣оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності (за рахунок установи);

*️⃣оплата днів тимчасовій непрацездатності за рахунок ПФУ;

*️⃣допомога по вагітності та пологах;

*️⃣виплати, які нараховані за місяці, які виключені з розрахункового періоду;

*️⃣виплати, на які не нараховувався ЄСВ.


Південне міжрегіональне управління Держпраці

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 11:30


📄 Правила внутрішнього трудового розпорядку (з Правилами поведінки працівників)

Зразок ПВТР у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте! 👇

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 09:40


⚡️Кабмін ухвалив постанову про щомісячні доплати працівникам державних і комунальних закладів середньої освіти.

Згідно з постановою, доплата "за особливі умови роботи" становитиме:

з 1 січня 2025 року 1300 гривень;

з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, - 2600 гривень.

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 08:15


📝 Алгоритм звільнення працівника за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

14 Nov, 07:01


📝 Приклади записів у трудовій книжці про звільнення за ст. 40 КЗпП

Продовження на KadrEX — тут 👇
http://surl.li/lyxhtr

Зразок у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте!

KADREX — кадровий експерт

13 Nov, 13:29


Шановні учасники.

Публікуємо для вас посилання на запис, проведеної зустрічі з Людмилою Поліщук від 13 листопада 2024 р.

Наступна онлайн зустріч відбудеться 20 листопада о 12:00.

Переглядайте відео на
ютуб каналі KadrEX у зручний час.

Або на кадровій платформі
KadrEX за посиланням

Готуйте ваші запитання на наступну зустріч!

KADREX — кадровий експерт

13 Nov, 12:49


Перший перелік членів "клубу білого бізнесу"буде сформовано наприкінці листопада ➡️➡️➡️

Читайте на KadrEX ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

13 Nov, 09:40


📄 Наказ про звільнення працівника у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді (виконуваній роботі) внаслідок недостатньої кваліфікації (п. 2 ст. 40 КЗпП)
Зразок у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте!
На KadrEX — тут 👇
http://surl.li/wgzxeb

KADREX — кадровий експерт

13 Nov, 08:14


Алгоритм звільнення працівника за його ініціативи у зв'язку з веденням бойових дій у районі, де розташоване підприємство (ст. 38 КЗпП, ст. 4 Закону № 2136)

KADREX — кадровий експерт

13 Nov, 06:59


Сьогодні, 13 листопада, о 12:00 для учасників каналу та KadrEX відбудеться онлайн зустріч з лектором та головною редакторкою журналу «Кадровик України» Людмилою Поліщук.

Із задоволенням протягом 30 хвилин надамо відповіді на ваші кадрові запитання.

Перед початком конференції будь ласка, зареєструйтесь за посиланням:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZIod-GrrDspGNRQJ9LTrgmehGECOIg3712e

Ідентифікатор конференції 865 0832 0320

Код доступу 611289

Після реєстрації ви отримаєте електронного листа з підтвердженням, що містить інформацію про вхід на конференцію.

До зустрічі! Обов'язково готуйте ваші запитання для лектора!

KADREX — кадровий експерт

08 Nov, 15:45


Етапи складання та затвердження
графіка відпусток

KADREX — кадровий експерт

08 Nov, 15:10


Чи застосовується ПСП до компенсації за невикористану відпустку

Звільняється працівник, у якого із нарахувань до виплати — лише компенсація за невикористану відпустку. Чи можна застосувати до цієї суми ПСП

Так, можна.

Відповідно до пп. 14.1.48 ПКУ заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Відповідно до пп. 2.2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5, суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, належать до фонду додаткової заробітної плати. А ПСП відповідно до пп. 169.4.1 ПКУ застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує у 2024 р. 4240,00 грн.

Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

08 Nov, 12:01


🔥 12 та 14 листопада – Вебінари для успішного управління електронними документами! 🖥

Вебінар “Інструкція з діловодства в компанії“

🗓 Коли 12 листопада, 11:00

📌 Спікер: Олена Загорецька, експертка з питань документознавства й архівознавства

Реєстрація тут 🛎 https://bit.ly/3As7Gqb

Вебінар "E-архів фінансових документів підприємства. Інтеграція з ВЧАСНО та M.E.Doc"

🗓 Коли: 14 листопада, 16:00

Спікери: Наталія Татарчук та Інна Хоменко, провідні експерти з LITIKO.

Реєстрація тут 🎯 https://bit.ly/4fb3wSy

💡 Участь безкоштовна! Реєстрація обов’язкова. 💡


📍Інформація від наших партнерів.

KADREX — кадровий експерт

08 Nov, 11:30


Основні правила складання графіка відпусток

KADREX — кадровий експерт

08 Nov, 07:01


Порядок складання номенклатури справ відділу кадрів

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 12:45


Працівник у відрядженні за основним місцем роботи: як табелювати його за сумісництвом

На профспілкову гарячу лінію звернулися із запитанням, як табелювати працівника на роботі за сумісництвом у разі, коли за основним місцем роботи він перебуває у відрядженні.

Ведення табеля обліку використання робочого часу на підприємствах, в установах й організаціях регулюється наказом Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 р. № 489, яким затверджено форми первинної облікової документації з обліку особового складу та використання робочого часу з короткими поясненнями до них. Табель обліку робочого часу є первинним документом для обліку відпрацьованого часу, який є також підставою для нарахування заробітної плати працівникам.

Відповідно до п. 13 розділу І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 р. № 59, на час відрядження особи, яка працює за сумісництвом, оплата праці здійснюється підприємством, що її відрядило. У разі скерування працівника у відрядження одночасно з основної роботи й роботи за сумісництвом оплата праці здійснюється підприємствами, що скеровували працівника у відрядження, а видатки для відшкодування витрат на відрядження розподіляються між цими підприємствами за згодою між ними.

Тобто за дні перебування працівника у відрядженні з основного місця роботи оплата за місцем роботи за сумісництвом не проводиться.


Відповідно до наказу Держкомстату в табелі обліку робочого часу за місцем роботи працівника за сумісництвом необхідно позначати «І» — інші причини неявок.

ФПСУ

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 09:45


❗️Опубліковано закон про реформування Держпраці

6 листопада Президент підписав Закон № 3992-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення» (законопроєкт № 9219).

7 листопада Закон опубліковано в "Голосі України" і набере чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

Документ був розроблений Міністерством економіки України для розмежування політик промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду. Це дозволить перерозподілити та оптимізувати функції між відповідними центральними органами виконавчої влади.

Зокрема, іншим органам передаються такі функції Держпраці:

реєстрації та обліку великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів — до МВС;

контролю за дотриманням законодавства про рекламу (щодо змісту реклами про вакансії ) — до Держпродспоживслужби.

Крім цього, для дотримання принципу неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання Держпраці не проводитиме технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті.

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 09:35


Чи є підставою для відмови в оплаті "лікарняного" відсутність у ньому інформації про діагноз

Якщо в листку непрацездатності відсутня інформація про діагноз і шифр МКХ-10, це не може бути підставою для відмови в оплаті такого листка непрацездатності. Про причину непрацездатності можна дізнатися за кодом, підкресленим у відповідній графі.

Відповідно до п. 3.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406532, у графі “Діагноз первинний” лікар указує первинний діагноз у перший день видачі листка непрацездатності.

У графі “Діагноз заключний” лікар указує остаточний діагноз, а в графі “шифр МКХ-10” – шифр діагнозу відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я десятого перегляду, прийнятої 43 Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я 1 січня 1993 року (далі – МКХ-10).

Діагноз первинний, діагноз заключний та шифр МКХ-10 зазначаються лише за письмовою згодою хворого.

В іншому випадку первинний та заключний діагнози та шифр МКХ-10 не вказуються.

Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 09:19


98% повісток, сформованих через Оберіг, направили людям, які не працюють або працюють неофіційно

Анонсований владою принцип "воюй або працюй" уже почав діяти. Його основа полягає в тому, що повістки на мобілізацію через систему "Оберіг" у першу чергу отримали ті військовозобов'язані, які не платять податки, сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль на Київському міжнародному економічному форумі в четвер.

"Цей принцип уже запроваджений. Станом на сьогодні 98% розісланих повісток, які формуються уже через реєстр "Оберіг", направляються людям, які не платять жодної гривні податків і ніде не зареєстровані. Пріоритет у мобілізації сьогодні надається людям, які не працюють, безробітним. Відповідно, основа цього принципу уже втілена. Лише 2% повісток за останні два місяці було надіслано людям, які працюють", – сказав він.

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 08:20


💼 Заява про звільнення за власним бажанням у зв’язку з необхідністю догляду за хворим членом сім'ї / особою з інвалідністю I групи (частина перша ст. 38 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

07 Nov, 07:02


Як підтвердити витрати на одноденне відрядження на автомобілі

В індивідуальні податкові консультації від 31.10.2024 р. № 5070/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ роз’яснює, що в разі відрядження працівника, який їде автомобілем до місця відрядження строком на один день, сума добових витрат в межах України визначається згідно з наказом про відрядження та є окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження.

Слід розуміти, що податківці погоджуються з думкою підприємства, що для цього буде достатньо наказу про відрядження, як йдеться у запиті.


Але особливої уваги заслуговує таке застереження: одночасно слід зазначити, що вказана позиція погоджена з Міністерством фінансів України як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики. Правда, не слід забувати, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися лише платником податків, якому надано таку консультацію. Тож якщо маєте такі часті відрядження і хочете спати спокійно — у вас є шанс.

KADREX — кадровий експерт

06 Nov, 15:42


Шановні учасники.

Публікуємо для вас посилання на запис, проведеної зустрічі з Людмилою Поліщук від 06 листопада 2024 р.

Наступна онлайн зустріч відбудеться 13 листопада о 12:00.

Переглядайте відео на
ютуб каналі KadrEX у зручний час.

Або на кадровій платформі
KadrEX за посиланням

Готуйте ваші запитання на наступну зустріч!

KADREX — кадровий експерт

06 Nov, 14:45


🗓 Вже в продажу новий тематичний номер від газети "Консультант Кадровика"!

Спецвипуск присвячено темі звільнення працівників за статтями 36, 38 і 39 КЗпП України. У виданні зібрано зразки ключових документів, необхідних для правильного оформлення процедури звільнення: заяви, накази, службові листи, протоколи рішень та акти.

Цей збірник стане надійним помічником для кадровиків та юристів, допомагаючи уникнути юридичних помилок і забезпечити законність документування процесів звільнення за різними підставами.

📋 Переглянути зміст номера

🛒 В магазин ➡️➡️➡️

KADREX — кадровий експерт

06 Nov, 13:35


💼 Заява про звільнення за власним бажанням у зв’язку з переведенням чоловіка на роботу в іншу місцевість (частина перша ст. 38 КЗпП)


✍️ Можливим підтвердним документом для звільнення за цієї підстави може бути контракт (трудовий договір) про роботу.

KADREX — кадровий експерт

06 Nov, 11:55


Чи нараховувати ЄСВ на дарунок гіг-спеціалісту

Резидент Дія Сіті подарував гіг-спеціалісту подарунковий сертифікат. Чи потрібно, а якщо потрібно, то за якою ставкою, оподатковувати його вартість ЄСВ

Ні, не потрібно.

Передусім, чому дарунок може розглядатися як об’єкт оподаткування ЄСВ. Як відомо, відповідно до п. 1 частини першої ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, деталізує склад витрат на оплату праці, відсилаючи нас до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5).

Відповідно до пп. 2.3.2 Інструкції № 5 до фонду додаткової заробітної плати відносять одноразові заохочення працівникам підприємства, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 р. № 1667-IX:

гіг-контракт — це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V цього Закону;

гіг-спеціаліст — фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем.

Оскільки відносини між резидентом Дія Сіті та гіг-спеціалістом є цивільно-правовими, то вартість дарунка не може розглядатися як складова витрат на оплату праці — об’єкт оподаткування ЄСВ. Тому вартість подарункового сертифіката не є об’єктом оподаткування ЄСВ.

Податківці в ЗІР також зазначають, що вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), є базою нарахування єдиного внеску лише в разі перебування їх у трудових відносинах з роботодавцем. Із гіг-спеціалістом трудових відносин немає.


Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

05 Nov, 09:40


💼 Доповідна записка начальника відділу кадрів про звільнення працівника через відсутність на роботі та інформації про причини його відсутності

Зразок у вільному доступі — реєструйтесь і скачуйте!

На KadrEX — тут 👇
http://surl.li/rhdnqz

KADREX — кадровий експерт

05 Nov, 08:12


Які товари не підлягають обміну (поверненню)

Постановою КМУ від 01.11.2024 р. № 1243 затверджено перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню).

До цього переліку увійшли:

харчові продукти;

лікарські засоби;

засоби особистої гігієни (зубні щітки, щітки для волосся, пензлики для вій чи нігтів, помазки для гоління, щітки для особистої гігієни, манікюрні, педикюрні інструменти та інші подібні товари), косметична продукція та мийні засоби без захисної упаковки, яка перешкоджає вільному доступу до таких товарів;

товари, нарізані або розкроєні під розмір, визначений споживачем.

В інтернеті уже поширюються мемні новини, що в магазин не можна буде повернути нарізану ковбасу… Але мало хто звернув увагу, що цей перелік розроблено на виконання нового Закону України «Про захист прав споживачів» від 10.06.2023 р. № 3153-ІХ, який набере чинності через один рік з дня його опублікування, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану.

Що стосується нарізаної ковбаси (чи інших продуктів харчування), то її (їх) теоретично не можна повернути й зараз (див. тут). Але теорія і практика — це різні речі.

KADREX — кадровий експерт

05 Nov, 07:00


❗️У "Резерв+" розпочали бета-тест онлайн-відстрочок, — Катерина Черногоренко

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 15:27


Депутати планують внести зміни до Закону України
«Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

30 жовтня 2024 року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12167 "Про внесення змін до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо деяких питань трудових відносин".

Законопроєктом пропонується внести уточнення до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо:

*️⃣ надання роботодавцю права скорочувати тривалість щотижневого безперервного відпочинку до 24 годин лише за умови необхідності виконання робіт, пов’язаних з дією воєнного стану. Наразі Закон не містить обов’язку роботодавця застосовувати таке обмеження лише у випадках необхідності виконання робіт, пов’язаних з дією воєнного стану. Така ситуація може призводити до зловживань з боку недобросовісних роботодавців та безпідставного скорочення тривалості відпочинку в будь-якій сфері;

*️⃣ заборони залучення до роботи в нічний час без згоди жінок, які мають дитину віком до трьох років, а не до одного року. Як зазначено в пояснювальній записці, ця норма не враховує інтересів дитини, яка в такому ранньому віці потребує особливого піклування та присутності матері.

У разі ухвалення цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 14:19


Оформлення відстрочки від мобілізації в застосунку «Резерв+» стане доступним з листопада

Для забезпечення якісної роботи функції в Міністерстві оборони України повідомили про запуск бета-тестування.

У ньому зможуть взяти участь:

багатодітні батьки, що мають від трьох неповнолітніх дітей в одному шлюбі;

люди з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення;

студенти та аспіранти, які здобувають послідовну освіту (наприклад, після бакалавра здобувають ступінь магістра або ж після магістратури навчаються в аспірантурі).

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 12:35


💼 Причини відмови ТЦК та СП
у зарахуванні військовозобов'язаного
на спеціальний військовий облік

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 10:56


10) відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року);

11) відсутність серед засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України.

12) відсутність змін щодо основного виду економічної діяльності, внесених щодо платника податків до ЄДР протягом останніх послідовних 12 календарних місяців.

Мінфін зауважує, що включення до такого переліку стане стимулом для усіх платників податків дотримуватися вимог податкового законодавства, оскільки такі платники отримуватимуть певні переваги у податковому адмініструванні на час воєнного стану:

мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;

скорочення строків камеральної та документальної перевірок з метою бюджетного відшкодування;

скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій;

за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти, зокрема із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції.

Наказ опубліковано в "Офіційному віснику" від 01.11.2024 р., тож Порядок застосовується з цієї дати.

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 10:56


З 1 листопада діє Порядок формування та оприлюднення переліку доброчесних платників податків

Мінфін наказом від 07.10.2024 р. № 495 затвердив Порядок формування та оприлюднення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

Цей Порядок розроблено на виконання Закону України від 18.06.2024 р. № 3813-ІХ з метою запровадження особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Він визначає порядок розрахунку критеріїв для включення платників податків до переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, який включає:

алгоритми розрахунку середніх показників критеріїв щодо включення платників податків до Переліку платників, на підставі яких формується цей перелік;

алгоритми розрахунку показників вимог і критеріїв щодо включення платників податків до Переліку платників;

порядок формування та затвердження Переліку платників;

порядок оприлюднення Переліку платників ДПС, на своєму офіційному вебсайті;

порядок повідомлення платника податків про включення / виключення його до/з Переліку платників;

порядок подання платником податків повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків;

порядок вилучення інформації про платника податків у разі подання платником податків повідомлення про відмову в оприлюдненні

даних про платника податків після оприлюднення Переліку платників.

Перелік платників формуватиметься на підставі податкової звітності платника податків, поданої ним до контролюючого органу, у терміни, встановлені ПКУ, податкової інформації з інформаційно-комунікаційних систем ДПС та інших джерел, отримані в порядку та спосіб, визначений Кодексом. ДПС забезпечуватиме формування та затвердження Переліку платників не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада.

До переліку платників з високим рівнем дотримання законодавства буде включено юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, резидентів Дія.Сіty, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимогам до рівня сплати податків, рівня нарахування заробітної плати тощо).

Так, до платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства належатимуть юридичні особи та фізичні особи – підприємці, що одночасно відповідатимуть усім таким вимогам:

1) податковий борг та/або заборгованість з інших платежів, контроль за стягненням яких покладено на контролюючі органи, не перевищує 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;

2) відсутність заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) зі сплати ЄСВ;

3) відповідність критеріям, визначеним пп. 69.41.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, залежно від обраної системи оподаткування;

4) відсутність фактів порушення платником податків податкових обов’язків щодо подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2 розділу І ПКУ, пунктом 46.2 ПКУ;

5) відсутність винесених щодо платника податку податкових повідомлень-рішень про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів протягом останніх послідовних 12 місяців;

6) відсутність рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника ПДВ, прийнятого у порядку та на підставах, визначених КМУ відповідно до пункту 201.16 ПКУ;

7) відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності ФОПа;

8) відсутність порушеного провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) платника податків;

9) відсутність прийнятого щодо платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом «Про санкції»;

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 09:34


Депутати пропонують переглянути умови призначення пенсій прокурорам і суддям

31 жовтня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12165 «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій працівників (службовців)». Метою проєкту є встановлення єдиних умов перерахунку пенсій, незалежно від Закону, за яким обчислюється пенсія, у тому числі прокурорам, а також єдиних умов призначення пенсій за вислугу років – після звільнення з посади/служби.

На сьогодні в Україні склалася ситуація, коли через різне застосування норм пенсійного законодавства за останні 10 років збільшилася кількість позовів до суду щодо призначення та встановлення за рішенням суду пенсій передусім прокурорами. Крім того, працівники органів прокуратури поряд із привілейованими умовами обчислення пенсій мають виключне / унікальне право призначати пенсію за вислугу років, не залишаючи свою роботу, та отримувати прокурорську зарплату у подвоєному розмірі.

Проєктом закону пропонується:


*️⃣пенсію за вислугу років призначати прокурорам після їх звільнення з органів прокуратури;

*️⃣пенсії для силовиків та працівників прокуратури перераховуються з урахуванням зростання грошових доходів населення в Україні та зростання споживчих цін на коефіцієнт збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

*️⃣ввести в дію з 1 січня 2025 року ч. 5 ст. 61 Закону України «Про правотворчу діяльність», яка передбачає, що у разі якщо норма закону була визнана Конституційним судом України неконституційною, це не дає підстави судам використовувати при ухваленні рішень норми законів, які вже не діють;

*️⃣законодавчо визначити, що зміни до пенсійного законодавства можуть здійснюватися виключно окремим Законом про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Прикінцевими положеннями пропонується Кабінету Міністрів України внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкт про запровадження з 1 липня 2026 року професійної пенсійної системи для працівників прокуратури, суддів, службовцям правоохоронних органів, органів оборони України та антикорупційних органів з елементами накопичення для високооплачуваних посад, розмір середньомісячної заробітної плати яких перевищує розмір середньомісячної заробітної плати по країні за попередній рік, за рахунок доходів на таких посадах з урахуванням архітектури законодавства, запропонованої у додатку до цієї пояснювальної записки. А саме:

*️⃣ із Законів України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вилучити норми про пенсійне забезпечення;

*️⃣зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення» можуть вноситися виключно до цього Закону;

*️⃣виключити та перенести до Закону України «Про пенсійне забезпечення» всі норми, що не стосуються розрахунку розміру пенсії на засадах (основі) розміру сплаченого ЄСВ та кількості років страхового стажу.

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 08:29


💼 Заява про звільнення за власним бажанням у зв’язку з прийняттям на роботу за конкурсом (частина перша ст. 38 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

04 Nov, 07:01


❗️ 29 листопада — останній день подання заявки Держпраці щодо медоглядів

Якщо на вашому підприємстві є працівники, які підлягають періодичним медоглядам, то до 1 грудня поточного року вам потрібно подати заявку до Держпраці для визначення категорій працівників, які підлягають такому медогляду.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII періодичні медогляди є обов’язковими для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а для осіб віком до 21 року обов’язковим є щорічний медогляд.

Заявка не має типової форми, тому її складають довільно. Проте вона повинна містити інформацію про категорії працівників, які підлягають медогляду. Держпраці пропонує таку форму.

За роз’ясненнями фахівців Держпраці, до заявки потрібно додати витяг зі штатного розпису та копії протоколів лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях.

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 13:34


ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
менеджера з антикризового управління
(код КП — 1499)

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 11:54


💼 Заява про звільнення за власним бажанням через бойові дії (частина перша ст. 38 КЗпП, ст. 4 Закону № 2136)

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 11:21


У листопаді в Резерв+ з'являться електронні відстрочки

За словами заступниці міністра оборони з питань цифровізації Катерини Черногоренко, відомство вже протестував функцію «внутрішніми ресурсами».

💬«Тепер ми хочемо перевірити сервіс разом із користувачами Резерв+. Хочемо, щоб українці якомога скоріше могли забути про черги у ТЦК і збір папірців кожні три місяці», – зазначила заступниця міністра оборони.

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 09:44


Статус інвалідності визначатимуть по-новому: що зміниться

Мінсоцполітики підготувало законопроєкт щодо соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб з обмеженою працездатністю, зокрема осіб з інвалідністю.

Пропонується запровадити статус “працездатності” та відокремити його від “інвалідності”.

Про це йдеться у законопроєкті, опублікованому на порталі КМУ.

Проєкт передбачає перехід від встановлення статусу особи з інвалідністю на підставі висновку МСЕК до оцінювання працездатності. Оцінювання працездатності передбачатиме оцінювання впливу наявних функціональних обмежень особи на її здатність до трудової діяльності.

Оцінювання працездатності буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу та проводитиметься на завершальному етапі після отримання людиною усього комплексу реабілітації.

Статус “стійке повне обмеження працездатності” передбачатиме автоматичне нарахування людині щомісячної страхової виплати; у разі статусу “стійке часткове обмеження непрацездатності” людина отримуватиме допомогу в поверненні до попередньої роботи, пошуку нової роботи, навчанні чи перенавчанні та щомісячну виплату за умови сприяння своєму працевлаштуванню.

Особа, що за результатами оцінки буде визнана працездатною, вважатиметься такою, що не потребує підтримки від системи соціального страхування, оскільки спроможна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя.

Оцінку надаватимуть дистанційно й анонімно, на основі інформації, що не міститиме імені та прізвища людини. Заява на оцінювання працездатності подаватиметься після реабілітації в електронному або паперовому форматі на основі реабілітаційного направлення. Статус працездатності визначатиме незалежний експерт.

Від рівня втрати працездатності залежатиме обсяг виплат. Виплати для осіб, які потребують підтримки під час реабілітації, будуть збільшені.

Передбачається, що страхова виплата може виплачуватися особі строком до одного року, на випадок, якщо процес реабілітації є складним і тривалим. Особам, які отримали стійке обмеження працездатності, буде здійснюватися страхова виплата у зв’язку із стійким обмеженням працездатності замість пенсії по інвалідності та щомісячної страхової виплати, які за змістом дублюють одна одну.

Передбачено, що розмір страхової виплати може зменшуватися, якщо в людини є інші джерела доходу. Планується, що одноразова страхова виплата у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням буде здійснюватися незалежно від впливу нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на працездатність потерпілого.

Передбачено, що зміни, запропоновані законопроєктом, будуть застосовуватись лише для нових страхових випадків, які настануть після набуття законопроєктом чинності. Ті особи, які отримують страхові виплати та інше забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням відповідно до чинного на сьогодні законодавства, будуть і надалі отримувати такі виплати.

"Прямий"

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 08:11


Як може змінитися процедура бронювання для бізнесу

У Кабміні зараз обговорюють зміни до постанови № 76, повідомили NV Бізнес два джерела, знайомі із процесом. Пропозицій — кілька.

Одна з основних — до переліку критично важливих не може потрапити компанія, яка платить своїм працівникам менш ніж 19 тис. грн на місяць. Така вимога, на думку урядовців, додатково принесе в бюджет мільярди гривень на місяць.

Від підприємств вимагатимуть щомісячно подавати звіти про розмір зарплати. Розглядається варіант позбавити військові обласні адміністрації права надавати бізнесу статус критично важливого або можливий інший варіант — це рішення чиновники на місцях прийматимуть разом із ТЦК.

Також можуть скоротити кількість заброньованих на критично важливих підприємствах, як-от у військовій промисловості чи енергетиці, із 100 % до 70−90 %.

KADREX — кадровий експерт

01 Nov, 06:59


‼️ До уваги українців! Шахраї поширюють фейкові повідомлення від Мінсоцполітики!

У мережі ширяться посилання на фейкові акаунти Міністерства соціальної політики, які нібито обіцяють виплати 1000 гривень від держави.

🔉 Мінсоцполітики звертається до всіх громадян та ЗМІ, які можуть поширювати ці дані: НЕ довіряйте таким повідомленням та НЕ переходьте за відповідними посиланнями.
Це шахрайські ресурси, перехід на які вимагає персональні дані карток, в результаті чого шахраї можуть отримати доступ до ваших коштів.

Наголошуємо: уся достовірна інформація щодо оформлення грошової підтримки у 1000 гривень буде розміщена на офіційних ресурсах Уряду.
А можливість отримати 1000 грн в рамках програми Зимова єПідтримка буде здійснюватися через офіційний застосунок Дія.

Також збережіть собі лінки на офіційні ресурси Міністерства соціальної політики, аби завжди бути в курсі достовірних новин соціальної сфери.

👉 https://www.msp.gov.ua

👉 https://www.facebook.com/MLSP.gov.ua

👉 https://t.me/MinSocUA

KADREX — кадровий експерт

31 Oct, 14:20


💼 Наказ про прийняття на роботу неповнолітньої особи за строковим трудовим договором

KADREX — кадровий експерт

31 Oct, 12:44


Розроблено критерії визначення переліку посад працівників ОМС, які виконують функції з обслуговування

На сайті СПО об’єднань профспілок оприлюднено проєкт постанови КМУ «Про затвердження критеріїв визначення переліку посад працівників органів місцевого самоврядування, які виконують функції з обслуговування», розроблений НАДС.

Проєкт постанови розроблено на виконаня положеннь Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 02.05.2023 р. № 3077-ІХ (далі — Закон № 3077).

Рада органу місцевого самоврядування визначатиме посади працівників, які виконують функції з обслуговування, на підставі критеріїв (п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону № 3077).

Критеріями, за якими визначатимуть посади працівників, що виконують функції з обслуговування (далі — Критерії), є зміст та характер виконуваної роботи. Робота таких працівників не передбачає, що вони виконують посадові обов’язки (повноваження), безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій місцевого самоврядування, визначених законами України, та завдань працівників патронатної служби в ОМС, визначених Законом № 3077. Вони створюють умови для функціонування ОМС та діяльності посадових осіб місцевого самоврядування.

У Критеріях визначено види робіт, які за характером та змістом є обслуговувальними, зокрема:

підготовка засідань і нарад;

збір і обробка довідкового та інформаційного матеріалу;

комп’ютерний набір тексту;

бухгалтерський облік (робота з первинною документацією, її облік, підготовка проміжних розрахунків для обліку

господарських операцій, нарахування заробітної плати тощо).

Перелік посад визначатиметься з урахуванням регламентів, директив, профстандартів, довідників кваліфікаційних характеристик професій працівників або інших нормативних документів, що встановлюють вимоги до змісту та характеру виконуваної за посадою роботи та професійної кваліфікації осіб.

Переліки затверджуватимуть сільські, селищні, міські ради за поданням керуючого справами виконавчого комітету відповідної ради; районні у місті, районні, обласні ради — за поданням голови відповідної ради.

У разі ухвалення постанови вона набере чинності одночасно із Законом № 3077, тобто не раніше ніж через шість місяців після припинення або скасування воєнного стану.

KADREX — кадровий експерт

26 Oct, 10:58


Працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити термін бронювання на аналогічний термін. Таке протокольне рішення за пропозицією першого заступника Міністра оборони погоджено на засіданні Уряду 25 жовтня.

Це забезпечить стабільну роботу стратегічно важливих галузей економіки, в тому числі тих, які працюють на оборону.

Водночас аудит рішень про присвоєння статусу критично важливих підприємств, які були ухвалені в останні чотири місяці, триватиме до 15 листопада. Причина аудиту – аномальне зростання кількості критично важливих підприємств та кількості заброньованих працівників. Це зроблено в інтересах посилення обороноздатності держави та для недопущення зловживань.

За результатом аудиту відповідальні міністерства визначать, чи мали місце недобросовісні дії та, чи носять вони потенційно корупційний характер. На основі цих даних Уряд оновить критерії бронювання і скоригує їх так, щоб механізм працював і на користь нашої безпеки та оборони, і на користь нашої економіки.

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 12:34


Як оподатковувати подарунки дітям

В індивідуальній податковій консультації від 11.10.2024 р. № 4793/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ розглядає порядок оподаткування подарунків, вартість яких не перевищує 25 % мінімальної зарплати і які видаються дітям працівників, але діти не мають індивідуальних податкових номерів і за одержання подарунків розписуються батьки.

Підприємство цікавилося, чи правильно воно розуміє, що такі подарунки не є об’єктом оподаткування ПДФО і ВЗ, а в додатку 4ДФ вони відображаються з індивідуальним податковим номером батьків.

Податківці зацитували норми ПКУ, що визначають порядок оподаткування подарунків, і роз’яснили, що оскільки отримувачем доходу у вигляді вартості подарунку є фізична особа (працівник), то юридична особа в додатку 4ДФ зазначає реєстраційний номер облікової картки працівника (або серію та номер паспорта цього працівника, якщо він відмовився нього).

Заслуговує уваги також роз’яснення, що пп. 165.1.39 ПКУ, який звільняє від оподаткування подарунки вартістю до 25 % мінімальної зарплати, застосовується до вартості дарунків окремо по кожному місяцю.

Схоже питання ми розглядали в журналі «Заробітна плата» № 3/2016, с. 60 (див. тут). Автор звертає увагу, що в дітей в разі отримання ними подарунків має бути індивідуальний податковий номер.

Пунктом 70.13 ПКУ визначено, що документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених п. 70.12 ПКУ (зокрема, виплата доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України), які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від його прийняття), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 11:30


Медико-соціальні експертні комісії в тому вигляді, як вони існують, будуть ліквідовані вже цього року. На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Під час засідання 25 жовтня Уряд на виконання рішень РНБО та Президента затвердив план щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням серед МСЕК.

«Створюється група для перегляду рішень, які ухвалювали МСЕК. Три наступні місяці триватимуть перевірки. У листопаді МОЗ та Мінцифри представлять рішення щодо цифровізації проходження всіх етапів МСЕК», — зазначив Денис Шмигаль.

Крім того, Пенсійний фонд разом з ДБР, Нацполіцією та СБУ мають провести швидкий аудит всіх пенсійних виплат по інвалідності прокурорам та іншим посадовцям державних органів. А МОЗ та Мінсоцполітики мають невідкладно винести на Уряд законопроекти щодо комплексної реформи МСЕК.

«У цьому плані дуже чітко прописані строки і відповідальні за його виконання. Це питання має бути серед пріоритетних для всіх міністерств та особисто міністрів», — наголосив Прем’єр-міністр.

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 11:19


📱Скоро в “Дії” з’явиться ще 6 нових сервісів

Відображення дозволу на зброю: буде доступна інформація про зброю, дозволи на неї, а також можливість замовити витяг з Єдиного реєстру зброї.
еАкциз: кожен зможе перевірити легальність алкоголю або тютюну через “Дію”, а вся інформація про продукцію буде міститися в електронній системі.
• Мультішеринг: українці зможуть надсилати копії кількох документів одразу, в тому числі довідок, за кілька кліків.
• Сервіси для бізнесу в комплексі е-Підприємець: цифровізація декларацій і ліцензій для бізнесу. Наприклад, ліцензій на виконання протипожежних робіт.
Повідомлення про проблеми зі зв’язком: можна повідомити про відсутність зв’язку, щоб регулятор міг вирішити цю ситуацію. Під час відключень це найважливіша послуга.
Дія.Підпис для юридичних осіб: буде працювати як звичайний Дія.Підпис, але створить нові можливості для бізнесу, значно спростить і пришвидшить роботу установ і компаній.

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 10:39


Як оподатковувати витрати на медстрахування, якщо змінюється кількість працівників

В індивідуальній податковій консультації від 10.10.2024 № 4776/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ розглядає питання оподаткування доходів працівників за договором добровільного медичного страхування, укладеним роботодавцем зі страховою компанією. Розглядається ситуація, коли дія договору – рік, але протягом року змінюється кількість застрахованих працівників: одні звільняються і їх виключають з програми страхування, інших приймають і включають.

Роз’яснюється, що положення пп. «в» пп. 164.2.16 ПКУ застосовується до страхових внесків, сплачених за свій рахунок роботодавцем-резидентом за найманих працівників згідно з договором добровільного медичного страхування, який відповідає вимогам, визначеним пп. 14.1.521 ПКУ, зокрема, передбачає мінімальний строк дії – один рік, незалежно від зміни застрахованих осіб (працівників).

Разом з тим якщо договір добровільного медичного страхування не відповідає вимогам, зазначеним у пп. 14.1.521 ПКУ, то вся сума страхових внесків, яка сплачується юридичною особою (роботодавцем) на користь своїх працівників, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу таких працівників та оподатковується ПДФО і ВЗ на загальних підставах.

Окремо розглядається питання коригування фінансового результату за таким договором платниками податку на прибуток.

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 06:32


У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про демобілізацію чоловіків до 25 років

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12147, яким пропонується врегулювати право на звільнення з військової служби мобілізованих чоловіків віком до 25 років, яких раніше визнали обмежено придатними.

Нагадаємо, 9 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроєкт № 11379-д про заборону мобілізації чоловіків до 25 років.

Утім, станом на 24 жовтня його не підписав Президент, тому він не набув чинності.

Закон передбачає заборону мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язаних, які до набрання чинності законом № 3621-IX про скасування статусу «обмежено придатний» були визнані за станом здоров’я обмежено придатними у воєнний час. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Утім, Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки перед ухваленням закону переглянув своє попереднє рішення і вирішив виключити із законопроєкту норму, яка дозволяла звільнитися зі служби обмежено придатним чоловікам 18-25 років, яких вже встигли мобілізувати.

Новий законопроєкт № 12147 пропонує виправити це і надати таке право.

Так, пропонується доповнити закон про військовий обов’язок новим пунктом 7-2, за яким військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації з числа осіб, які на день набрання чинності законом про скасування статусу обмежено придатних № 3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, та які не досягли 25-річного віку, звільняються з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Утім, судячи з позиції Міноборони та Генштабу, шанси на внесення цих змін невеликі.

Так, раніше заступник голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки й оборони Єгор Чернєв заявив, що «наразі немає підстав для демобілізації чоловіків віком 18-25 років, які вже служать у війську». За його словами, на закритому засіданні Міноборони та Генштабу ЗСУ повідомили, що темпи мобілізації в країні для звільнення зі служби цієї категорії недостатні.

Судово-юридична газета

KADREX — кадровий експерт

25 Oct, 05:59


27 жовтня не забудьте перевести стрілки годинників на зимовий час

Відповідно до постанови КМУ від 13.05.1996 р. № 509 зміна часу відбувається двічі на рік:

в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед;

в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад.

Цього року осіннє переведення стрілок годинників відбудеться в ніч із суботи на неділю 27 жовтня.

Нагадаємо, що депутати ухвалили проєкт закону, що скасовує сезонне переведення годинників. А отже, в останню неділю жовтня українці востаннє переведуть годинник. Після чого країна буде постійно жити за "зимовим" часом.

За інформацією видання ВВС, яке посилається на анонімне джерело в команді Зеленського, він не планує підписувати цей законопроект.

Таким чином, чи останнє це переведення годинників, чи ні - остаточно невідомо.

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 14:33


ВЗ 1,5% АБО 5% І ЗВІЛЬНЕНІ
Для початку нагадаю, що Закон № 4015 (колишній проект 11416-д) досі на підписі у Президента. Набуде чинності він з наступного дня після опублікування і тільки тоді ВЗ з працівників стане 5%. ТІЛЬКИ ТОДІ!
Кожен день читаю, що хтось уже утримує 5%, бо чого там чекати, коли вже все і так ясно.
НІЧОГО НЕ ЯСНО! З тим, коли він набуде чинності так точно. А може це буде у листопаді?!
Але найбільша проблема для тих, хто спішить поперед закону, – звільнені.
Згідно зі ст. 116 КЗпП у день звільнення проводиться ПОВНИЙ розрахунок з працівником.
Утримали зі звільненого 5% ВЗ = не провели повний розрахунок.
А що за це буває?
Вірно, середній заробіток звільненому (ст. 117 КЗпП) за всі дні затримки повного розрахунку (але не більше 6 місяців), штраф на підприємство за ст. 265 КЗпП (щонайменше 1МЗП), а також на посадову особу адмінштраф до 1700 грн.
Але головне ось у чому. Навіть якщо закон набуде чинності 31 жовтня, усі звільнені з 1 по 30 жовтня вже так і залишаться за ставкою 1,5%, БЕЗ ЖОДНИХ ПЕРЕРАХУНКІВ!
Тому ті, хто вже утримав 5% зі звільненого однозначно втрапили у халепу і можу порадити тільки одне – якнайшвидше доплатити звільненим зайво утриманий ВЗ та середній заробіток за ці кілька днів (з наступної дати за днем звільнення по дату доплати).
П.С. Це останнє, що пишу про ВЗ до набрання чинності законом.

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 13:43


Анулювання відстрочки

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 11:54


Оплата праці в разі зміни водієм автомобіля

Водій вантажного автомобіля простоює не з власної вини через несправність автомобіля. Чи може він на період ремонту працювати на іншому автомобілі? Так, може… Але відразу ж постають запитання: а якщо той іншої вантажопідйомності або іншого типу? Як нараховувати водію зарплату, якщо за роботу на іншому автомобілі встановлено іншу тарифну ставку? Чи потрібно оформлювати якісь додаткові документи в такому разі чи достатньо подорожнього листа на інший автомобіль з прізвищем водія? Цю ситуацію слід розглядати як переміщення водія на інше робоче місце.

Відкриваємо статтю для ознайомлення від платформи KadrEX ⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 08:44


Чи застосовується відповідальність за порушення використання страхових коштів

У листі від 09.10.2024 р. № 42306-51549/К-08/8-2800/24 ПФУ роз’яснює, що в разі самостійного виявлення страхувальником помилки під час нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності за минулий період та повернення в повному обсязі до Фонду надлишково нарахованих та виплачених коштів до початку перевірки страхувальника, за наявності відповідної бухгалтерської довідки та обґрунтованого письмового пояснення щодо причин повернення страхових коштів, фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів до страхувальника не застосовуються.

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 07:16


💼 Наказ про звільнення працівника з підстав, передбачених контрактом (п. 8 ст. 36 КЗпП)

KADREX — кадровий експерт

24 Oct, 05:59


Як підтвердити неможливість виконання податкових обов’язків

В ІПК від 08.10.2024 № 4748/ІПК/99-00-04-03-02 ІПК ДПСУ розглядає питання щодо застосування штрафних санкцій, визначених ПКУ, до платників податків, які не змогли вчасно виконати податкові обов’язки внаслідок складної економічної ситуації, пов’язаної з повномасштабним вторгненням держави-агресора на територію України, та втратили первинні документи.

Нагадавши про наявність Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, ДПСУ резюмувала, що платники податків, які не подали у порядку, встановленому п. 3 та 4 розділу ІІ цього Порядку, заяви в довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку, передбаченого ПКУ або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов’язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов’язки в терміни, визначені ПКУ або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

KADREX — кадровий експерт

23 Oct, 15:26


Шановні учасники.

Публікуємо для вас посилання на запис, проведеної зустрічі з Людмилою Поліщук від 23 жовтня 2024 р.

Наступна онлайн зустріч відбудеться 30 жовтня о 12:00.

Переглядайте відео на
ютуб каналі KadrEX у зручний час.

Або на кадровій платформі
KadrEX за посиланням

Готуйте ваші запитання на наступну зустріч!

KADREX — кадровий експерт

21 Oct, 05:59


Чи можна приєднати щорічну відпустку до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

У разі надання жінкам відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну та додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році.

Держпраці

KADREX — кадровий експерт

20 Oct, 08:25


У Дії закрили бронювання працівників від мобілізації до 15 листопада

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 14:52


Національний банк України з 1 листопада розпочне вилучення з обігу ряду банкнот, випущених у 2003-2007 роках

Це стосується купюр номіналами 50 і 200 гривень, які будуть замінені на нові банкноти цього ж номіналу, зразка 2014 року та пізніше.

Процес вилучення буде поступовим і відбуватиметься під час звичайних фінансових операцій, тому громадянам не доведеться спеціально обмінювати старі купюри. Вони автоматично замінюватимуться на нові під час використання.

Основною метою цієї заміни є підвищення якості готівки в обігу. Вилучення зазначених банкнот стане завершальним етапом у цьому процесі.

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 13:33


Чи включати сумісника в облікову кількість штатних працівників

На підприємстві працює зовнішній сумісник. Чи включається він у середньооблікову кількість штатних працівників і в кількість застрахованих осіб у рядках 101 і 105 Єдиного звіту

(Не) включається.

Відповідно до пп. 2.6.1 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286 (далі — Інструкція № 286), не включаються до облікової кількості штатних працівників особи, прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств. Відповідно такі особи не враховуються в середньооблікову кількість штатних працівників (пп. 3.2.2 Інструкції № 286).

Під час обчислення середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені в п. 2.4, 2.5 цієї Інструкції (сумісники у пп. 2.6.1 — прим. авт.), крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пп. 2.5.8–2.5.9 Інструкції № 286).

У рядку 105 Єдиного звіту вказують кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення). Відповідно, якщо зовнішньому суміснику нараховано заробітну плату, його включають у рядок 105.


Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 12:31


Відповідальність за ненадання
окремих відомостей військового обліку

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 10:44


Оновлено Перелік ТОТ і територій бойових дій

Мінреінтеграції наказом від 16.09.2024 р. № 293 вніс зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Зміни стосуються територіальних громад Донецької, Сумської, Запорізької та Київської областей.

17 жовтня наказ № 293 офіційно опубліковано в "Офіційному віснику", тож з цієї дати він набрав чинності.

Звертаємо увагу, що на сьогодні діє наказ № 267, який набрав чинності 02.10.2024 р.

Нагадаємо, що у грудні 2022 р. КМУ ухвалив Постанову № 1364, якою визначив механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік затверджено наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309.

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 08:44


З яких причин скасовуються звернення щодо оцифрування трудових книжок

Процедура повного завершення оцифрування трудової книжки після подання заявником скан-копії документа підтверджується статусом звернення щодо стану його опрацювання.

Перевірити стан опрацювання документів про трудову діяльність можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України:

*️⃣ роботодавцю — у кабінеті страхувальника в розділі «Звернення» (відображено всі звернення роботодавця щодо кожного працівника із відображенням статусу обробки);
*️⃣ застрахованій особі — в особистому кабінеті користувача в розділі «Мої звернення».

Статус звернення «Виконано» свідчить, що скан-копії опрацьовані та дані про трудові відносини працівника актуалізовано.

Статус звернення «Скасовано виконання» означає, що звернення містить певні помилки, не опрацьовано та потребує повторного подання (опис причини відхилення вказано в реквізиті «Повідомлення»).

Інші статуси означають, що звернення ще перебуває в опрацюванні фахівцями Пенсійного фонду.

Основними причинами скасування звернень з оцифрування трудових книжок є помилки, яких припускаються користувачі вебпорталу.

Це трапляється у випадках, якщо:

скановані копії документів:

*️⃣ не належать заявнику;
*️⃣ зроблені не з оригіналів документів або в чорно-білому форматі;
*️⃣ відскановані неналежним чином (обрізані дати, номери наказів тощо);

наявне порушення вимог до оформлення трудової книжки:

*️⃣ відсутня скан-копія титульної сторінки трудової книжки;
*️⃣ відсутній підпис власника трудової книжки або запис про зміну ПІБ;
*️⃣ відсутня печатка установи або підпис відповідальної особи;

в електронній формі звернення в даних особи наявні помилки.

Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки для оцифрування, дивіться за посиланням або у відеоінструкції.


Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 07:34


Щодо невиконання правил поведінки на підприємстві як нової підстави для звільнення

На гарячу профспілкову лінію звернулися з таким запитанням: у зв’язку з набуттям чинності нової підстави для звільнення, а саме невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП України, чи обов’язково затверджувати додаткові локальні положення на підприємстві, в установі, організації щодо визначення правил поведінки працівника

27 вересня 2024 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» від 04.06.2024 р. № 3768-IX.

Зокрема, частина перша ст. 40 КЗпП була доповнена п. 14 — невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою ст. 142 КЗпП.

Нова підстава для розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця має розглядатися разом з внесеними змінами до ст. 142 КЗпП.

Отже, складовою правил внутрішнього трудового розпорядку відтепер можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією (нова частина друга).

Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим (частина третя ст.142 КЗпП).

Щодо правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури, то згідно з частиною третьою ст. 142 КЗпП для підприємств, установ, організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури такі правила поведінки є обов’язковими.

Перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затверджений однойменною постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 83. Питання віднесення до об’єктів чи операторів критичної інфраструктури врегульовано Законом України «Про критичну інфраструктуру» від 16.11.2021 р. № 1882-IX. У разі відсутності правил поведінки на вищезазначених підприємствах, в установах, організаціях їх прийняття є обов’язковим.

Щодо правил поведінки на підприємстві, в установі, організації

На сьогодні наявність правил поведінки на підприємстві, в установі, організації, які не належать до вищезазначеної категорії підприємств/об’єктів, є необов’язковими, однак на практиці вже тривалий час використовуються ними під час здійснення своєї діяльності.

Наприклад, органи державної влади, як правило, мають правила етичної поведінки працівника, що були розроблені й затверджені лише для працівників цих органів.

Відповідні правила і кодекси поведінки також прийняті й тривалий час використовуються підприємствами, організаціями, установами, діяльність яких пов’язана з використанням інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Як приклад, у Правилах етичної поведінки працівників апарату Міністерства юстиції України та його територіальних органів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 21.09.2017 р. № 2952/5, зазначено, що до правил доброчесності належить нерозголошення та невикористання інформації, що стала відома у зв’язку з виконанням працівниками системи Міністерства юстиції України своїх обов’язків, у тому числі після припинення своєї діяльності (крім випадків, установлених законом).

⤵️⤵️⤵️

KADREX — кадровий експерт

18 Oct, 07:34


У Правилах етичної поведінки в органах Державної податкової служби, затверджених наказом Державної податкової служби України від 02.09.2019 р. № 52, визначено, що працівники зобов’язані діяти доброчесно, а саме не розголошувати інформацію, що стала йому (їй) відома у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, зокрема персональні дані фізичних осіб, конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, режим якої встановлено Законами України «Про державну таємницю», «Про інформацію», «Про захист персональних даних» та «Про доступ до публічної інформації», крім випадків, установлених законом.

У Кодексі етики та ділової поведінки Акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» у розділі 12 "Політика конфіденційності" зазначено, що «компанія поважає право кожного працівника на конфіденційність та забезпечує виконання вимог законодавства України у сфері захисту інформації та персональних даних.

У свою чергу, кожен працівник повинен виконувати вимоги законодавства України та внутрішніх документів компанії, які регулюють процеси доступу, використання та розголошення конфіденційної інформації.

Працівники не розголошують і не використовують в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку з виконанням своїх повноважень та професійних обов’язків, крім випадків, встановлених законом.

Працівники не повинні використовувати будь-які відомості про внутрішні процеси, будь-яку інформацію, одержану в процесі виконання своїх повноважень, з метою отримання особистої вигоди чи завдання шкоди компанії».


Хоча розробка і затвердження правил поведінки працівника для підприємств, установ, організацій, що не мають стратегічного значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури є необов’язковими, проте їх прийняття є доцільним з метою унормування цього питання.

Федерація профспілок України

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 14:34


За якою ставкою утримувати військовий збір із розрахункових

Сьогодні (15 жовтня) звільняється працівник, виплачуємо розрахункові. Закон про підвищення ставки військового збору вже ухвалено. За якою ставкою утримувати ВЗ: 1,5 % чи 5 %

Так, закон ухвалено, але він ще не набрав чинності й не опублікований. Його лише направлено на підпис Президенту України, і він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Тому нова ставка ВЗ ще не діє.

І в разі виплати розрахункових працівникові, який звільняється до набрання чинності новим Законом, слід застосовувати ставку ВЗ 1,5 %.


Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 13:19


Чи компенсувати відпускні демобілізованому працівнику

Працівник був мобілізований у березні 2022 р. 11 вересня 2024 р. він прийшов на роботу, показав витяг з наказу про звільнення з військової служби з 26.03.2024 р. Відсутність на роботі пояснив тим, що вирішував особисті питання. Оскільки в цей день керівника не було, працівник сказав, що прийде наступного дня, але не прийшов. 30 вересня 2024 р. він прийшов знову і сказав, що хоче звільнитися. З 19.07.2022 р. середню зарплату йому не нараховували, «лікарняних» немає. Чи потрібно порахувати йому дні відпустки за період з 26 березня по 30 вересня

Ні, не потрібно.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку:

зараховується:
час фактичної роботи (в тому числі на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка;

🛑 не зараховується:
час проходження військової служби (за умовами ст. 119 КЗпП з 19.07.2022 р.).

Оскільки в період з 26 березня по 30 вересня працівник не працював, у нього немає стажу для щорічної відпустки.


Дмитро КУЧЕРАК
головний редактор журналу «Заробітна плата»

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 12:19


Відкриваємо статтю для ознайомлення від платформи KadrEX ⤵️

Оплата роботи у вихідні дні за підсумованого обліку робочого часу

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 10:48


Питання перевірки стану
військового обліку на підприємстві

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 08:43


Рішення засновника про припинення (розірвання) контракту з директором підприємства


📑 У рішенні засновника товариства може бути вказано про призначення наступного директора.

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 07:27


На порталі ПФУ діє новий механізм отримання довідок про чисельність працівників з інвалідністю

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю» від 08.09.2007 р. № 1010 (зі змінами) для отримання дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, повинні мати довідку про середньооблікову чисельність осіб з інвалідністю.

З 1 жовтня 2024 року довідка про чисельність працівників з інвалідністю на підприємстві, в організації, сформована страхувальником з числа підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, надається з використанням програмних засобів вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України на підставі відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування за попередній рік та за попередній звітний (податковий) період.

KADREX — кадровий експерт

17 Oct, 05:59


Внесення змін до списків персонального військового обліку