Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️ @istoriya_ukrainy Channel on Telegram

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

@istoriya_ukrainy


Найбільший канал про справжню несовкову історію України. Розповідаємо про найцікавіше та щодня відкриваємо незвідані сторінки історії нашої Батьківщини!

Вірте в ЗСУ, вірте в Україну!
Слава Україні!

https://base.mono.bank/7ccgcvnGv9jR4A

@garrincha_7

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️ (Ukrainian)

Шановні читачі, ми раді представити вам найбільший канал про справжню несовкову історію України - "Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️". Цей канал присвячений розповідям про найцікавіше та щодня відкриває незвідані сторінки історії нашої Батьківщини! Тут ви знайдете унікальні факти, цікаві історичні події та багато іншого. nnНаша місія - показати правдиву історію України та віддати належне героям нашої країни. Ми віримо в ЗСУ, ми віримо в Україну! Слава Україні!nnПриєднуйтесь до нашого каналу, щоб дізнаватися більше про нашу захоплюючу історію та стати частиною великої спільноти історичних цінностей! Запрошуйте друзів, родичів та знайомих - разом ми зможемо розширити наше знання про минуле України та відчути гордість за нашу націю! nnПоспішайте приєднатися до "Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️" за посиланням https://base.mono.bank/7ccgcvnGv9jR4A. Долучайтеся до нас і разом ми будемо вивчати та вшановувати історію нашої прекрасної країни! Слава Україні! nnПриєднуйтеся до нашого каналу прямо зараз! Спільно ми зможемо розкрити всі таємниці минулого та стати частиною великої спільноти історичних поціновувачів! Дякуємо за вашу увагу та підтримку! @garrincha_7

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

05 Dec, 14:27


👩❤️‍🩹Дівчина з Заліщиків, Тернопільщина (етнографічно частина Поділля). Початок 20 ст.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

05 Dec, 09:22


🇺🇦📰 Українська газета "Вільне слово" «вітає» у США першого секретаря ЦК КПСС Нікіту Хрущова. 1959 рік.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

05 Dec, 04:55


Питання про статус Будапештського меморандуму як юридично обов'язкового для сторін документа, вперше виникало в Україні в період російського-українського конфлікту за острів Тузла, пізніше за його перегляд виступав президент Ющенко, проте так і не була скликана міжнародна конференція для підготовки нового договору про гарантії безпеки і заміни Будапештського меморандуму.

Цим скористалась росія, коли окупувала Крим у лютому 2014 року, а 1 березня 2014 року президент путін отримав від ради федерації дозвіл на використання збройних сил росії на території України, і 18 березня рф анексувала Крим та вже менше ніж за місяць розв'язала війну на Сході України.

24 лютого 2022 року, росія повномасштабно вторглася до України та вчергове довела, що будь-який договір, підписаний країною гнилого наболоття не вартий паперу на якому написаний.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

05 Dec, 04:54


✍️5 грудня 1994 року у Будапешті вищі керівники України, США, Великої Британії і росії підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. В обмін на відмову від ядерної зброї Україні було надано гарантії дотримання положень Заключного акта НБСЄ, Статуту ООН і Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Незважаючи на те, що одразу після заснування ООН ідея знищення ядерної зброї стала одним із пріоритетних напрямів її роботи, до середини 1960-х років п'ять країн світу провели випробування ядерних пристроїв, що посилило загальне занепокоєння та сформувало переконання в тому, що поширення ядерних технологій у мирних цілях не може бути відірваним від контролю за розповсюдженням ядерної зброї. У 1965 році, під час роботи Женевської конференції з роззброєння, провідні країни світу приступили до розгляду проекту Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).

Напередодні його підписання 1 липня 1968 року Рада Безпеки ООН ухвалила Резолюцію № 255 про гарантії безпеки, згідно з якою агресія з використанням ядерної зброї або загроза такої агресії проти держави, котра не володіє ядерною зброєю, є приводом для невідкладних дій з боку Ради Безпеки. ДНЯЗ набув чинності 5 березня 1970 року для 43 сторін, включаючи три ядерні держави (СРСР, Велику Британію та США) з п’яти. Згідно з його положеннями ядерними вважаються держави, котрі виготовили й підірвали ядерну зброю чи інший ядерний вибуховий пристрій до 1 січня 1967 року. Такими є Китай, СРСР (рф як правонаступник СРСР), Франція, Велика Британія та Сполучені Штати Америки, відтак усі інші держави вважається неядерними.

Крім того, в 1975 році 35 держав (33 європейські, а також США і Канада) підписали Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі (Гельсінський заключний акт, Заключний акт НБСЄ), яким був закріплений принцип непорушності кордонів і територіальна цілісність європейських держав, а також сформулювали основи європейської безпеки і принципи відносин між державами. З 1 січня 1995 року регулярні Наради з безпеки і співробітництва в Європі були перетворені в Організацію з безпеки і співробітництва в Європі зі своїм статутом і міжнародно-правовою базою (нині до ОБСЄ входять 55 держав континенту, Північної Америки й Азії, у тому числі Україна).

Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Україна успадкувала 176 міжконтинентальних балістичених та більше 2500 тактичних ядерних ракет і стала таким чином третьою після США і рф ядерною країною світу. Володіючи подібним арсеналом, Україна не мала контролю над своєю ядерною зброєю, який здійснювався із командних центрів на території росії. Переживаючи тривалу економічну кризу і не маючи засобів навіть для обслуговування ракет, в 1992 році Україна погодилась на переговори щодо відмови від ядерної зброї.

В обмін на фінансову допомогу США, поставки енергоресурсів з росії на пільгових умовах 5 грудня 1994 року у Будапешті Леонід Кучма, Борис Єльцин, Білл Клінтон і Джон Мейджор підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до ДНЯЗ у вигляді дотримання положень Заключного акта НБСЄ, Статуту ООН і Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Жодна з країн не ратифікувала його, посилаючись на одне з його положень, за яким він набував чинності з моменту підписання. Франція і Китай, два інших учасника ДНЯЗ, надали аналогічні гарантії, зробивши відповідні заяви, але не поставили свої підписи під Будапештським меморандумом.

З 1970 року кількість підписантів ДНЯЗ зросла до 190 країн, що перетворило документ на найбільшу в історії людства зобов’язувальну угоду про нерозповсюдження зброї чи контроль над озброєннями. Тільки три держави – Індія, Ізраїль і Пакистан – ніколи не дотримувалися положень цього договору, а одна країна – Північна Корея – оголосила про вихід із ДНЯЗ.

Продовження⬇️

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

04 Dec, 10:41


❤️‍🩹👨Парубок у вишиванці з с. Ломівка (там народився Олесь Гончар), нині частина м. Дніпро. Початок 20 ст.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

04 Dec, 04:50


🇺🇦⚔️4 грудня 1938 року у Хусті відбувся перший з'їзд «Карпатської Січі», воєнізованого українського об’єднання метою якого була організація народної оборони новоутвореної "Карпатської України" від загарбницьких дій Угорщини, на той час союзної німецько-нацистському режиму.

«Карпатська Січ» — парамілітарна організація українців на Закарпатті в 1938–1939, оформлена 9 листопада 1938 з утвореної у вересні українськими націоналістами «Української національної оборони» (голова Степан Росоха).

В листопаді 1938 утворилась Організація Народної Оборони — «Карпатська Січ» (ОНОКС), хоча перші січові загони ще на початку 1930-х рр. почав формувати Дмитро Климпуш з Ясіня. Вони були звичайними протипожежними і культурно-просвітніми товариствами, як і в сусідній Галичині. Не було і потреби створювати українські збройні сили паралельні чехословацькій армії, адже вона справедливо вважалася однією із наймодерніших і найбоєздатніших у Європі.

Наприкінці 1930-х рр. різко загострилася міжнародна ситуація. Напади мадярських і польських терористів, антиукраїнська діяльність промадярської «п'ятої колони», бажання допомогти чехословацьким військам захищати територію краю, змусило уряд Авґустина Волошина прискорити процес створення місцевих збройних сил. 9 листопада 1938 р. в Хусті відбулися установчі збори ОНОКС, на яких було прийнято Статут організації.

На чолі організації стояла Головна команда: командант Дмитро Климпуш, заступник Іван Роман і штаб з осідком у Хусті.

Місцеві Січі з окремих сіл об'єднані були у районових командах, а ті знову підлягали командам округ, яких було 10: Хустська, Волівська, Тячівська, Рахівська, Іршавська, Свалявська, Середнянська, Севлюська, Перечинська та Великоберезнянська, вони проводили військовий і політичний вишкіл (кільканадцять тисяч членів).

Крім того були створені гарнізони Січі, які складалися з елементу, що прийшов служити з різних українських земель, головно з Галичини, Буковини та Надніпрянщини, і лише частинно місцевих людей.

У 5 постійних гарнізонах Карпатської Січі провадився нормальний військовий вишкіл, а частина січовиків виконувала допоміжну службу в поліції чи прикордонній сторожі. Проводилася також культурно-освітня праця серед населення (артистична група «Летюча естрада» під керівництвом Анатоля Демо-Довгопільського), видавався тижневик «Наступ» під редакцією С. Росохи).

Серед старшин та в постійних ґарнізонах була, крім місцевих, значна кількість галицьких українців (Зенон Коссак, Роман Шухевич («Щука») та ін.).

1 січня 1939 року було оголошено про створення Жіночої Січі. Її очолила Стефанія Тисовська, а заступником стала Марія Химинець. На заклик в пресі протягом січня 1939-го у багатьох містечках і селищах Карпатської України до осередків Жіночої Січі почали вступати жінки та дівчата. Невдовзі Жіноча Січ стала масовою організацією закарпатського жіноцтва. У січні-лютому січовички вже організовували художні вечори та вистави, розповсюджували українську літературу, допомагали незаможним закарпатським родинам.

Після проголошення самостійності Карпатської України Карпатська Січ стала її національною армією (начальник штабу — полковник Михайло Колодзінський) і в березні 1939 року чинила збройний опір угорській армії яка була союзницею нацистської Німеччини. У цей час близько 2000 її членів було під зброєю; кілька сотень з них загинули 13 березня 1939 року в боях з чехами, а потім — з угорцями.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

03 Dec, 04:55


🗺🌍3 грудня 1877 року у Перемишлі на Галичині (нині територія Польщі) народився Степан Рудницький, вчений, основоположник української географічної науки.

Закінчив Тернопільську гімназію, навчався у Львівському та Віденському університетах. У Львові захоплювався ідеями Михайла Грушевського, вважається, що саме під його впливом розпочав географічні студії.

Доктор філософії, професор кафедри географії Львівського університету. Член Наукового товариства імені Шевченка, співзасновник «Спортивного товариства «Україна» (1911). Одним із перших запровадив до наукового обігу географічний термін «Україна».

Започаткував картографічний напрямок у вітчизняній географії, автор перших мап України. Вибудував докладну концепцію незалежної України, доводячи унікальність і самодостатність її теренів.

У 1920-му емігрував, мешкав у Відні та Празі. Один із засновників Українського вільного університету в Празі, викладав у Карловому університеті, Вищому педагогічному університеті імені Драгоманова в Празі, Українській господарській академії в Подєбрадах.

Восени 1926-го прийняв запрошення переїхати до СРСР, де йому обіцяли творчу свободи і заманливі перспективи. Мешкав у Харкові. Організатор і перший директор Українського науково-дослідного інституту географії і картографії, академік ВУАН. Редагував «Вісник природознавства». Здійснив кілька експедицій на Дніпро та Донбас. Автор низки підручників з географії.

У 1933-му заарештований і звинувачений у приналежності до контрреволюційної організації, шкідництві та шпигунстві, засуджений на 5 років таборів. Здоров’я Степана Рудницького стрімко погіршувалося, він страждав від голоду і жахливого ставлення охорони. Однак, як згадував Семен Підгайний, «тримав себе цілком незалежно і ніколи не звертався ні за якими проханнями до будь-якого урядництва, – він просто його ігнорував і вчив молодь географії». А ще «завжди нагадував соловецьким українцям, що вони мають любити, розуміти і знати батьківщину».

На Соловках написав книги «Геономія» і «Ендогенна динаміка земної кори» (рукописи не збереглися).

У жовтні 1937-го засуджений до страти.

🕯Розстріляний 3 листопада 1937-го в урочищі Сандармох.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

02 Dec, 04:55


🇺🇦🇺🇦🫡 2 грудня 1991 року полк зв'язку 13-ї армії (командир Вілен Мартиросян) підняв над своїм розташуванням у м. Рівне синьо-жовтий прапор. Перша частина, яка присягнула на вірність незалежній Україні.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Dec, 20:00


🔱📝 Лист редакції тижневика «Тризуб» Українському громадському видавничому фонду у Празі з проханням надіслати книги про Україну для пропаганди серед французів. 27 грудня 1929 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Dec, 13:08


🗺1 грудня 2013 року в Києві розпочалося друге всеукраїнське віче Революції Гідності, як реакція на побиття спецпідрозділами міліції учасників Євромайдану, переважно студентської молоді вночі 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності.

О 12:30 1 грудня 2013 року люди зібрались на Всеукраїнське віче. Хода розтяглась від парка Шевченка до Майдану Незалежності, і налічувала близько мільйона учасників. Більш рішучі протестувальники, які розуміли, що боротьба з промосковським режимом Януковича може затягнутися, того ж дня взяли під контроль приміщення КМДА в Києві, та профспілок на Майдані Незалежності.

Ще пізніше увечері на вулиці Банковій поблизу адміністрації президента Януковича відбулися сутички зі спецпідрозділами міліції. Виконуючи злочинні накази спецпідрозділи міліції побили сотні і скалічили та затримали десятки громадян. Але репресії проти протестувальників лише збурювали більшу кількість громадян України і розвивали масовість та рішучість учасників Революції Гідності.

У цей день було засновано Штаб національного спротиву, який розмістився у Будинку профспілок, а також створені мобільні бригади медиків. Почали формуватися перші сотні Самооборони Майдану.

На майдані Незалежності та Хрещатику з’явилося наметове містечко. Протестувальники почали зводити барикади, щоб убезпечити себе від дій силовиків.

Мітинги проти свавілля «Беркуту» відбулися в Одесі, Донецьку, Харкові, Львові, Дніпрі та інших обласних центрах України.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Dec, 11:04


❤️‍🩹Друзі, збір закрито завдяки вам!

Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Dec, 06:10


🗺1 грудня 1991 року в Україні був проведений референдум на підтвердження Акту про державну Незалежність, що його ухвалила Верховна Рада 24 серпня того ж року. На референдумі понад 90 відсотків сказали «так» незалежній державі.

Ствердно на це запитання відповіли 28 мільйонів 804 тисячі українців (або 90,32%), взяли участь у голосуванні 31 мільйон 891 тисяча громадян (або 84,18%)

Паралельно були проведені перші всенародні вибори президента – перемогу здобув Леонід Кравчук. Друге місце у представника «Народного руху» В'ячеслава Чорновола.

Також важливим було те, що позитивний результат було отримано в усіх 24 областях, Автономній республіці Крим та двох містах зі спеціальним статусом – Києві та Севастополі.

З точки зору сьогодення, цікавими виглядають результати голосування на Донбасі і в Криму:

Донецька область – 83,9%
Луганська – 83,86%
Крим – 54,19%
місто Севастополь – 57,07%

Також референдум дав старт міжнародному визнанню щойно відновленої Української держави. Першою одразу Україну визнала Польща, трохи не встигла за нею, але була першою державою Заходу – Канада. Першою відкрила посольство в Києві Угорщина, піднявши статус свого консульства, яке існувало в Києві з радянських часів. США та провідні держави Заходу визнали незалежність України в кінці грудня...

На нашу суб'єктивну думку, у цей день офіційно затвердилось встановлення модерної Української Державності і одночасно з тим, українці повернули не туди, коли з вибором на посаду Президента представника старої совєцької системи, обрали будівництво фактично урср 2.0.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

30 Nov, 13:17


💛🎼30 листопада 1951 року народився Назарій Яремчук, співак. З ним облетіли світ українські пісні – “Червона рута”, “Водограй”, “Смерекова хата”, “Стожари”, “Гай, зелений гай”, “Я піду в далекі гори”.

Народився у селі Рівня Чернівецької області. Був четвертою дитиною у співочій родині. Батько співав у церковному хорі, мати – грала у Вижницькому народному театрі й мала гарний голос.

З другої спроби вступив на географічний факультет Чернівецького університету. Також 1988-го закінчив Київський інститут культури. Був солістом вокально-інструментального ансамблю “Смерічка” Чернівецької філармонії.

Визнання і популярність Яремчуку принесли пісні “Червона рута” і “Водограй” Володимира Івасюка. За виконання цих пісень ансамбль “Смерічка” та його солісти Яремчук і Зінкевич були удостоєні звання лауреатів Всесоюзного конкурсу “Алло, ми шукаємо таланти”, а також “Пісня року-71/72”.

Життя Яремчука обірвалося, коли він був у зеніті слави: участь у різноманітних конкурсах, виступи за кордоном, народне визнання таланту і держані титули та нагороди.
🎗30 червня 1995-го Назарій Яремчук помер від раку. Поховали його у Чернівцях.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

30 Nov, 07:51


🗺 Памʼятник Тарасові Шевченку у місті Куритиба, столиці штату Парана, Бразилія.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

30 Nov, 06:05


🔱30 листопада 1918 року гетьман Павло Скоропадський затвердив академіка Володимира Вернадського президентом Української Академії Наук.

Напередодні, 27 листопада на першому установчому засіданні УАН його було обрано президентом Академії, Агатангела Кримського – секретарем.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

29 Nov, 16:15


👦❤️‍🩹Парубок з Покуття у національному строї. Коломия, початок 20 ст.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

29 Nov, 14:43


🗺Ксилографія (або дереворит, гравюра на дереві) «Україна має право вийти з срср».

Автор: «Артем» — учень Ніла Хасевича. 1949 рік.


🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

29 Nov, 08:30


💛Підтримайте важливий збір для наших захисників. Дякуємо кожному, хто долучився.

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Nov, 04:55


Причина смерті — українець. 1933 рік.

Дуже красномовний запис, який внесли не в ту графу, але максимально правдивий.

Це все, що потрібно знати про совєцький (московсько-імперський в новому вигляді) комуністичний режим та влаштований ним геноцид українського народу. Ніколи не пробачимо...

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

23 Nov, 15:44


✍️Виконання телеграми Косіора щодо прибуття "переселенців" з росії у хати українців, які померли внаслідок організованого совєцькими окупантами Голодомору.

Переселенців забезпечували їжею та одразу вводилася російська мова в школах для їхніх дітей.

📜З протоколу засідання бюро Ізюмського районного комітету КП(б) України від 3.01.1934.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

23 Nov, 11:43


🕯😥Щорічно в четверту суботу листопада вшановуємо пам’ять загиблих від Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років. Їх жертвами стали мільйони українців.

Викачування продовольства в період запровадження продрозкладки та політики «червоного терору», примушення до покори бунтівного волелюбного люду, виснажило запаси українців. Масовий голод у південних регіонах України тривав до літа 1923 року. Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук оцінює втрати українців від надсмертності у 1921–1923 роках на рівні понад 935 тисяч осіб. 40% із них – діти до 14 років.

Голодомор в Україні 1932-1933 років не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. «Смерть через голод» стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажання перебувати під владою росії. Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду совєцька влада намагалася вирішити так звану «українську проблему» за наказом cталіна.

За даними істориків, на початку 30-х років ХХ-го століття основним центром опору більшовицькій політиці колективізації та форсованої індустріалізації було українське село. В Україні сталося понад 4 тис. масових протестних виступів за участю близько 1,2 млн. чоловік. З колгоспів вийшли 41 200 селянських господарств, близько 500 сільських рад відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.

сталін боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією.

Не бажаючи втрачати Україну, совєцький режим вибудував план винищення частини української нації, що був замаскований під плани здачі хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна, а потім конфіскацію інших продуктів харчування та майна в якості штрафів за невиконання плану здачі хліба. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив всі шляхи до порятунку. Відбулася ізоляція голодуючих. З цією метою був застосований режим «чорних дошок» і заборона голодуючих виїжджати за межі України. Колгоспи і села, занесені на «чорні дошки», оточувалися загонами міліції та совєцьких спецслужб. Звідти вивозили усі запаси їжі. Заборонялася торгівля та ввезення будь-яких товарів. 22,4 мільйони людей було фізично заблоковано в межах території Голодомору.

Ще однією складовою геноциду було свідоме блокування інформації про голод. У січні 1933 року радянською владою було зробленою заяву про відсутність голоду в країні. cталінський режим відмовився від зовнішньої допомоги.

Причиною голоду 1946–1947 років стала сукупність факторів: посуха, повоєнна розруха та відсутність чоловічих рук для обробки землі, припинення постачання продовольства з США в межах ленд-лізу, а також показове рішення совєцького союзу відправляти зерно країнам Східної Європи, які теж постраждали від посухи, щоб довести світу переваги комунізму.

"Колгоспам поставили нереальне завдання – зібрати й відправити з України до Москви понад 360 мільйонів пудів зерна. Щоб виконати цей план, колгоспи збирали запаси з приватних селянських господарств. За оцінками фахівців Інституту демографії та соціальних досліджень надсмертність в Україні у цей період перевищила 700 тисяч осіб, понад чверть жертв – діти до 14 років. Багато свідків штучного голоду 1946–1947 років досі живі".

❗️Ніколи не пробачимо совєцькому кровожерливому режиму смерті мільйонів українців...

🌐 Телеграм💬 Threads 📷 Instagram🌐 Twitter Підпишись і поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

23 Nov, 09:10


Стань справжнім різдвяним чарівником - подаруй українським діткам свято!

СвятоBOX - це щорічна благодійна акція від «Солідарної молоді», яка вже 6 років поспіль дарує малечі справжнє свято - завдяки вашим донатам!

🎁По всій Україні будуть запаковані подарунки для діток військових, та тих, котрі внаслідок російської агресії залишились без домівок.

Зробити добру справу можете і ви! Долучайтесь!

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/2XuKmLbRya

💳Номер картки банки
4441 1111 2783 7882

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

23 Nov, 04:55


🗺🇺🇦​​23 листопада 1871 року на Буковині народився Антін Кравс, генерал-четар Української Галицької армії, автор спогадів «За українську справу». Генерал, який 31 серпня 1919-го визволяв від більшовиків Київ.

По батьківській лінії – німець за походженням. Мати – тамтешня українка. Рано втратив батька, тому його брат – у минулому кадровий військовий, який жив у Відні, забрав малого Антіна до себе. Там він закінчив кадетську школу та віденську вищу офіцерську школу. Згодом проходив офіцерську службу у полках, розташованих у Східній Галичині, в особовому складі яких переважали українці. Молодого офіцера поважали солдати. Він був вимогливим, водночас чуйним та ставився до колег з розумінням. У нього склалися добрі стосунки із солдатами-галичанами, оскільки поважав традиції і звичаї українського народу, його історію і мову.

Початок Першої світової війни застав його в Станиславові на посаді командира
куреня, майже цілком українського 58-го піхотного полку. 1916-го після поранення і лікування був направлений на італійський фронт. Дослужився до рангу підполковника австрійської армії, отримав декілька орденів та військових відзнак.

Після проголошення Західно-Української Народної Республіки Кравс перейшов на службу до щойно створеної Української Галицької Армії. 5 грудня 1918-го очолювана ним військова група у боях з поляками здобула містечко Хирів, 8 грудня – Нижанковичі і виступила на Перемишль. Антін Кравс був польовим командиром, розділяючи з бійцями окопне життя. «До нас добрався противник від Перемишля, – пише цивільний староста Самбора Андрій Чайковський у споминах «Чорні рідки», – на тім відтинку з’явився підполковник Кравс ... В Самборі ніхто його не бачив, бо він ... сидів на фронті. Спав на лаві де-небудь в чекальні ІІІ-го класу на станції. Збирав військо, організував його частини, сидів із стрільцями в окопах, показував як і де їх копати... Стрільці від старшини до рядового дуже його любили і поважали, прозвали його кучерявим. Що той відтинок так довго держався, то в цьому заслуга підполковника Кравса ...”.

Був вимогливим до офіцерів своїх частин, про що свідчить текст наказів стосовно їхньої поведінки і ставлення до стрільців. “Можна часто зауважити, що старшина в часі, котрі призначені на вишкіл мужви, наразі пополудні сидять по гостинах та кав’ярнях! – зазначено в наказі Кравса від 17 квітня 1919-го.– Це дуже зле впливає і деморалізує мужву. Старшина, котрий в часі муштри і занять буде ходити по місту, чи то сидіти в кав’ярні або гостині буде сей час притягнений до відповідальності”.1 січня 1919-го Кравсу присвоєно звання полковника, хоч його весь час називали генералом.

У березні 1919-го року Кравс керував Вовчухівською наступальною операцією, а у червні 1919-го у званні генерал-чотаря – Чортківською офензивою. Головнокомандувач Української Галицької армії Михайло Омелянович-Павленко цінував Кравса. «Треба завважити, що на нашому крайньому лівому крилі, де події мали надзвичайно відповідальний характер був генерал Кравс, – знаходимо в «Спогадах українського командарма» Омеляновича-Павленка, – цей надзвичайно солідний і випробуваний старшина був у повному розумінні провідником, що користався як довір’ям Начальної Команди нового і старого складу, так теж старшин і стрільців. Хоч роду німець …він рахував себе все і всюди українцем. У корпусі був він основною фігурою. Йому одному Начальна Команда дозволила розвинути свою бригаду в дивізію”.

На початку серпня 1919-го Кравса призначили командиром армійської групи об’єднаних армій УНР та ЗУНР, які ішли звільняти Київ. З 1920-го перебував у таборі для інтернованих вояків УГА у Чехо-Словаччині. Згодом оселився у Відні і мешкав там до своєї смерті 13 листопада 1945-го. Похований у родинному склепі віденського цвинтаря Кальксбург.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

22 Nov, 13:54


🎗22 листопада 1938 року празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, внаслідок чого Чехословаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців (русинів).

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

22 Nov, 09:15


Стань справжнім різдвяним чарівником - подаруй українським діткам свято!

СвятоBOX - це щорічна благодійна акція від «Солідарної молоді», яка вже 6 років поспіль дарує малечі справжнє свято - завдяки вашим донатам!

🎁По всій Україні будуть запаковані подарунки для діток військових, та тих, котрі внаслідок російської агресії залишились без домівок.

Зробити добру справу можете і ви! Долучайтесь!

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/2XuKmLbRya

💳Номер картки банки
4441 1111 2783 7882

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

22 Nov, 04:55


22 листопада 1708 року московська православна церква (і не російська, і не церква насправді), на вимогу московського царя Пьотра І, проголосила безглузду анафему українському гетьману Івану Мазепі.

Проголошення анафеми не мало жодного підґрунтя і мало виключно політичний характер. Незважаючи на всю абсурдність ситуації Московський патріархат досі вважає анафему легітимною.

На замовлення московського царя рпц, не шкодуючи епітетів, проголошує Івана Мазепу «зрадником», «юдою», а також «антихристов предтеча, лютый волк, овчею покрытый кожею, и потаенный вор, сосуд змеин» тощо.

Варто зазначити, що у 2018 році Вселенський Патріарх оголосив про зняття замовної політичної анафеми з християнина Івана Мазепи. Такі дії рпц визнали незаконним актом.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

21 Nov, 08:46


🟥🤝 21-22 листопада 1943 року відбулася Перша Конференція поневолених народів Східної Європи і Азії.

Організована конференція була у районі сіл Будераж, Ілляшівка та Батьківці на Рівненщині.

Усі учасники конференції на той час були у складі УПА. Їхнє представництво на конференції – 39 делегатів від 13 народів. Найчисельнішими були азербайджанська та грузинська делегації: по 6 учасників. Також – 5 узбеків, по 4 вірменина та татарина , по 2 білоруса та осетина, казах, черкес, кабардинець, чуваш, башкир і 5 українців. На конференцію прибув також головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Головував на конференції – Ростислав Волошин.

Учасники ухвалили Постанову і Відозву, в яких заявили про необхідність 📜«створення спільного комітету народів Східної Європи і Азії, який буде координувати всі національно-революційні сили цих народів, виробить єдину лінію боротьби зі спільним ворогом, єдину тактику боротьби та у відповідний момент кине клич до одночасного повстання всіх поневолених народів».

Було сформовано Комітет поневолених народів, функції якого полягали у формуванні національних повстанських армій, об’єднанні та організації національно-політичних сил в місцях їх проживання, а також на території України. Ідеї, висловлені на конференції, знайшли своє втілення і розвиток у створенні Антибільшовицького блоку народів (АБН).

Метою діяльності АБН було розчленування срср на національні держави. Блок розпочав згуртовувати народи під гаслами: 📢«Воля народам! Воля людині!». З 1946 року зусилля АБН були спрямовані на залучення до діяльності представників східноєвропейської еміграції.

Від 1946 до 1985 року АБН очолював Ярослав Стецько як голова Центрального комітету, куди входили представники різних національностей. АБН влаштовував антибільшовицькі збори, демонстрації протесту, прес- конференції і міжнародні конгреси. АБН співпрацював зі Світовою Антикомуністичною Лігою і Європейською Радою Свободи.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

21 Nov, 04:45


🗺❤️‍🩹 21 листопада, відзначаючи День Гідності та Свободи, ми вшановуємо патріотизм та мужність наших співвітчизників, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина та національних інтересів нашої держави.

Цей день – незаперечний доказ Відродження української нації та держави, утвердження того, що події на Майдані змінили нас, об’єднавши в Єдиній, Соборній та Незалежній Україні.

🕯💔У День Гідності та Свободи ми згадуємо всіх українців, які віддали життя за незалежність України під час подій на Майдані та на фронті російсько-української війни в зоні АТО/ООС, а тепер ще й під час повномасштабного вторгнення російських окупантів до України. Ми маємо завжди пам’ятати, що за свободу і майбутнє кожного з нас сплачено життями Героїв Небесної Сотні, тисяч воїнів, добровольців і волонтерів. Вічна їм пам’ять та слава! І не зганьбімо в сьогоденні здобутки попередніх визвольних змагань та жертовність воїнів у війні за Україну і майбутнє нації.

🗺Слава Україні! Героям слава!
Неодмінно вистоїмо!

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

20 Nov, 16:55


✍️🔱"...Всіх нас з'єднала любов до рідної України і бажання захистити революцію. Покажемо, що ми справжні сини України, що любимо свій рідний край і все оддамо, щоб спасти його од загину".

Із звернення Генерального секретаря в справах військових С. Петлюри до українців вояків на всіх фронтах. Червень 1917 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

20 Nov, 09:02


🔱🕯Наказ Генерального інспектора Військ УНР про призначення в першу річницю на 22 листопада дня жалоби за вбитими козаками в м. Базарі під час Другого Зимового походу військ армії УНР. 20 листопада 1922 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

19 Nov, 20:18


🗺🇵🇾 Українська школа у колонії Фрам у Парагваї

Друга половина 1940-х років.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

19 Nov, 16:10


🚀🇺🇦19 листопада 1997 року о 19:46 за Всесвітнім часом з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, взяв старт космічний човник «Коламбія», на борту якого в числі шести членів екіпажу в якості спеціаліста-дослідника знаходився полковник Леонід Каденюк. Він став першим і поки єдиним космонавтом незалежної України. Політ тривав понад 15 діб й успішно завершився 6 грудня.

З нагоди успішного завершення польоту 17 грудня 1997 року Леонід Каденюк був нагороджений медаллю NASA «За космічний політ», 19 січня 1998 року отримав звання генерал-майора ВПС України і «за визначний внесок у піднесення міжнародного авторитету національної космічної галузі, особисту мужність і героїзм, виявлені під час проведення українсько-американських наукових досліджень на борту космічного корабля «Коламбія» був нагороджений орденом «За мужність» I ступеня.

3 грудня 1999 року «за заслуги перед Українською державою у розвитку космонавтики, визначний особистий внесок у зміцнення міжнародного співробітництва в космічній сфері першого космонавта незалежної України» було нагороджено відзнакою Герой України з врученням ордена «Золота Зірка».

У наступні роки Леонід Каденюк був позаштатним радником президента Леоніда Кучми з питань авіації і космонавтики, народним депутатом Верховної Ради України ІV скликання, ще тричі, але невдало, востаннє у 2014 році, балотувався у парламент.

🕯31 січня 2018 року Леонід Каденюк помер від серцевого нападу на 67-у році життя. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

18 Nov, 14:50


🟥 Наш шлях не веде ані до Берліна, ані до Москви! – листівка ОУН.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

18 Nov, 04:47


🟥18 листопада 1935 року у Варшаві почався суд над 12 членами ОУН, обвинуваченими у співучасті в убивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького.

На лаві підсудних поруч зі Степаном Бандерою були Дарія Гнатківська, Ярослав Карпинець, Микола Климишин, Богдан Підгайний, Іван Малюца, Яків Чорній, Євген Кочмарський, Роман Мигаль, Катерина Зарицька, Ярослав Рак, Микола Лебедь.

Акт обвинувачення займав 102 сторінки машинопису. Звинувачені відмовлялися говорити по-польськи, віталися окликом "Слава Україні!", перетворили зал процесу у трибуну пропаганди ідей ОУН. Вирок винесено 13 січня 1936 року. У січні Бандеру, Лебедя, Карпинця засудять до страти, решту - від 7 до 15 років ув'язнення.

Через початок Другої світової війни й окупацію Польщі ніхто з підсудних не пробув в ув'язненні повний термін. Роман Мигаль загинув при перевезенні в'язнів.

День оголошення вироку українська громадськість оголосила днем національної скорботи.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

17 Nov, 10:55


🔥Карикатура "Джуґаконда" авторства Віктора Цимбала.

Вояк Армії УНР зробив блискучу мистецьку кар'єру у Аргентині та США. Ілюстрував сотні книг, мав безліч виставок. Він прожив непросте життя, був вимушений емігрувати під тиском більшовицької навали, але йому вдалося, одному із перших, через мистецтво розповісти світу про влаштований московським сталінським режимом Голодомор в Україні.

У Буенос-Айресі, далеко від дому, він намагався допомагати своїм землякам. В аргентинській столиці передав кошти на зведення Українського дому, на власні кошти утримував українську школу, ні на мить не забуваючи про Україну.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

10 Nov, 17:45


🗺 Друзі, до вашої уваги добірка каналів патріотичних та свідомих однодумців, де всі свої та Україна — понад усе! Підписка обов'язкова!

🇺🇦
Історія України - крутезний канал про справжню історію України, яку зобов'язані знати всі.
🇺🇦
Олексій Гончаренко - український депутат, що знищує кремлівську пропаганду!
🇺🇦
Порохоботченко. Україна переможе - про все важливе, що прискорює нашу перемогу. Підтримуймо ЗСУ разом!
🇺🇦Березовий сік - Борислав Береза. Про українську та світову політику з іронією.
🇺🇦Дмитро Чекалкин - невпинно підпалює сраки ворожим пропагандистам і внутрішнім ворогам.
🇺🇦Телеканал "Прямий" - справжній патріотичний канал про події в Україні.
🇺🇦Андрій Смолій - український погляд на світ та боротьба з руzкім міром.
🇺🇦Олег Шарп - про політику, економіку, історію. Інсайди, добрий гумор, злий сарказм.
🇺🇦Переможний Магдіяж - Євген Магда. Про політику в Україні та за її межами.
🇺🇦Радикальня - взлом кацапів, пранки та українофільство.
🇺🇦KNPU - війна триватиме до спалення Москви.
🇺🇦Україна Наживо - оперативні новини, моніторинг ракетних загроз.
🇺🇦5 канал | 5.ua - крутий 5-й, де лише перевірені і найголовніші новини.
🇺🇦Падре Полтава - метафізичне обґрунтування України з точки зору Царства Небесного.
🇺🇦Печера Дракона - Дмитро "Калинчук" Вовнянко, воїн ЗСУ і письменник.
🇺🇦Нетелемарафон - твоя правдива стрічка новин!
🇺🇦ПЕТРУШЕВСЬКИЙ - веселий ведучий хіт-параду зашкварів.
🇺🇦UKRCHAN — українізація ваших інтернетів. Працюємо 24/7 🔪
🇺🇦Дафа - Не бійся! Бийся!
🇺🇦Горковенко - вгадайте чий канал?
🇺🇦Крінжарня - тут буяє сарказм, іронія та висміювання кацапні.
🇺🇦Курбанова - авторський погляд на головні заяви із запорєбріка та не тільки.
🇺🇦На Вашингтонщині - що буде після обрання Трампа і все про відносини Україна - США.
🇺🇦ЗАКРИТА ЗОНА - розслідування і аналіз від Володимира Ар'єва.
🇺🇦Ніна Южаніна - про фінанси змістовно і фахово.
🇺🇦Ірина Геращенко - співголова фракції ЄС у Верховній Раді.
🇺🇦Портников - український публіцист, письменник та журналіст.
🇺🇦Омелян News - чесні новини, думки та аналітика.
🇺🇦Східний Варіант — твоя ППО проти російської дезінформації щодо Донеччини та Луганщини.
🇺🇦Гайдукевич - Людина року-2014 у номінації Журналіст року.
🇺🇦Max Gadyukin – бородата ненависть із мундштуком.
🇺🇦Європейська Солідарність - офіційний канал партії.
🇺🇦Софія Федина - настільки любить Україну, що перелякані на неї до суду подають.
🇺🇦Справа Громад - тут ваш донат на ЗСУ Порох помножить на х2.
🇺🇦Андрій «Полтава» Карпов - першовідкривач лупцювання кацапні морально через інтернет.
🇺🇦Шалений Кіт - той самий Олексій Петров. Воїн ЗСУ, громадянин, блогер.
🇺🇦Бригинець - екс-нардеп відверто тролить кацапів, малоросів і зомбімарафон.
🇺🇦Книжкова жаба - канал про книги і про все, що з ними пов'язано.
🇺🇦Олександр Третяк - громадський діяч, політик, міський голова Рівного.
🇺🇦@Prozapas77 - воїн ЗСУ, голова фракції ЄС у Запорізькій міськраді.
🇺🇦@BEREZOVIEW - офіцер ЗСУ Тарас Березовець. Оперативно з фронту, міжнародна і військова аналітика.
🇺🇦@REITERS - пише політолог Ігор Рейтерович.

⬇️В один клік підписатись на теку «Всі Свої», де ще більше чудових каналів, можна за посиланням нижче: https://t.me/addlist/XZM5GNuhOmpjNGUy

Підписуйтесь! Підтримуйте щиру істинно українську позицію! Слава Україні! Слава ЗСУ! Разом до перемоги! 🇺🇦⚔️

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

10 Nov, 04:50


🗺🇺🇸⚔️10 листопада 1919 року на Лемківщині народився Майкл (Михайло) Стренк. Сержант Корпусу морської піхоти США українського походження.

Майкл Стренк був старший за званням із 6 військових, що були зафіксовані на фотографії «Підняття прапора на Іодзіма» Джо Розенталя.

🕯До кінця березня 1945 року, троє з шести людей на фотографії були вбиті в боях, в тому числі і Стренк. Похований на Арлінгтонському національному цвинтарі.

Майкл Стренк є героєм фільму «Прапори наших батьків» режисера Клінта Іствуда. Його образ втілив канадський актор Беррі Пеппер.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

09 Nov, 04:55


🇪🇺❤️‍🩹9 листопада 1995 року у Страсбурзі затверджено рішення ПАРЄ про вступ України до Ради Європи в якості її 37-го члена. Це символізувало визнання суверенності України і її залучення до активного формування спільної європейської політики.

Рада Європи (РЄ) була створена 5 травня 1949 року у складі 10 держав для покращення їх співпраці у сфері втілення в життя спільних ідеалів і принципів та сприяння економічному і соціальному розвитку. Упродовж 1960-80-х років РЄ отримала визнання в Європі як дієвий орган з регулювання питань, пов'язаних з правами людини та верховенством права, розробивши та втіливши у життя понад 170 багатосторонніх конвенцій та інших угод.

Головні перешкоди на шляху до отримання Україною членства в РЄ полягали в адаптації українського законодавства до європейських правових норм. 14 липня 1992 року Україна подала заявку на вступ в Раду Європи, а 16 вересня Верховна рада України отримала статус "спеціально запрошеного гостя" в ПАРЄ, що давало право представникам України долучатися до роботи її основних комітетів. З метою наближення вітчизняного законодавства до європейських стандартів 14 липня 1993 року Україна ратифікувала, зокрема, Європейську рамкову конвенцію про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями, 24 лютого 1994 року — Європейську культурну конвенцію, 15 вересня 1995 року — Рамкову конвенцію про захист прав меншин. У вересні 1995 року Україна також приєдналася до шести конвенцій РЄ у галузі боротьби зі злочинністю.

27 липня 1995 року у РЄ було відправлено листа за підписом президента України Леоніда Кучми, голови Верховної ради України Олександра Мороза та прем'єр-міністра України Євгена Марчука, в якому вони запевняли в серйозності обраного проєвропейського курсу України, а також роз'яснювали суть судово-правової реформи та забезпечення прав людини в Україні. 5 вересня 1995 року на засіданні Бюро ПАРЄ в Парижі було прийнято рішення про включення до порядку денного вересневої сесії ПАРЄ питання про рекомендацію України до вступу в цю організацію.

Виступаючи 26 вересня 1995 року у Страсбурзі на сесії ПАРЄ голова парламенту Олександр Мороз наголосив, що Україна не просто входить до Ради Європи як новий член, а закономірно повертається у велику європейську сім'ю, частиною якої історично була завжди. Того ж дня ПАРЄ рекомендувала Комітету міністрів прийняти Україну рівноправним членом цієї організації.

З метою перевірки відповідності України критеріям вступу її відвідали численні європейські делегації, що вивчали правову ситуацію, зокрема, багато пояснень українським посадовцям довелося давати з приводу міжконфесійних відносин, конституційного договору тощо. Однією з умов вступу до РЄ було скасування смертної кари, тому з вересня 1995 року в Україні було призупинено її виконання, а у 2000 році остаточно скасовано відповідними змінами до Кримінального кодексу.

19 жовтня 1995 року Комітет міністрів Ради Європи запросив Україну стати членом РЄ та приєднатися до її статуту. Україні було виділено 12 місць в ПАРЄ. 31 жовтня при розгляді у Верховній раді України закону про приєднання до статуту РЄ депутати-комуністи безуспішно намагалися добитися синхронного розгляду цього питання зі вступом до Міжпарламентської асамблеї країн СНД. Того ж дня голосами 256 депутатів Україна приєдналася до Статуту РЄ.

9 листопада 1995 року у Палаці Європи у Страсбурзі Комітет міністрів РЄ затвердив рішення ПАРЄ про вступ України до Ради Європи. Вступ до РЄ означав визнання суверенності України, її активну роль в європейській політиці, залучення України до формування спільної європейської політики. Відтепер кожен громадянин мав право звернутися до Європейського суду з прав людини.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

08 Nov, 04:55


🇺🇦🇺🇦8 листопада 1887 року у селі Медуха на Станіславівщині (нині – Івано-Франківщина) народився Дмитро Вітовський, Сотник Легіону Українських січових стрільців, лідер Листопадового чину, перший секретар військових справ ЗУНР, командант Галицької армії. “Буде армія – буде державність!” – говорив він, оголошуючи загальну мобілізацію в українську армію.

Служив у австрійському війську. Вступив на правничий факультет Львівського університету, брав участь в акціях за викладання українською мовою. Як наслідок – судовий процес, виключення з університету, в’язниця. Повернувшись на волю, завершив навчання в Кракові.

Від початку Першої світової війни очолив перший курінь Українських січових стрільців. 1915-го за бій на горі Маківці нагороджений медаллю “За хоробрість”. Після поранення переведений на Волинь. Долучився до відкриття українських шкіл.

«Дмитро Вітовський був чоловік наскрізь ідейний, запальний. Вже з тону його бесіди можна було пізнати людину, яка про себе мало думає, лише підпорядковує свої думки, амбіції та особисті інтереси якійсь вищій ідеї», - писав командувач Української галицької армії Мирон Тарнавський.

У квітні 1918 року Українські січові стрільці разом із австрійськими військами прибули до Олександрівська (нині – Запоріжжя). Завдяки їм у місті з’явилися перші українські школи та газета “Січ”. Очолив Центральний військовий комітет у Львові, організатор і керівник Листопадового зриву, Перший командир Галицької армії, Державний секретар військових справ ЗУНР. Головною метою життя бачив творення національної армії.

Навесні 1919-го відряджений на мирну конференцію в Парижі. У серпні, повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія). Перепохований на Личаківському цвинтарі у Львові.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

07 Nov, 17:14


🇺🇦🇨🇦7 листопада 1940 року у Вінніпезі було створено Конгрес українців Канади – суспільно-громадську організацію українців Канади.

7-8 листопада 1940 року у Вінніпезі відбулись установчі збори майбутнього Конгресу українців Канади. Засновниками його стали 5 українських громадських організацій: Братство Українських Католиків, Союз Українців Самостійних, Українське Національне Об'єднання, Союз Гетьманських держав Канади, Союз Українських Організацій.

Спочатку організація називалася Комітетом українців Канади й була створена для координації дій місцевих українських організацій та співпраці української громади з урядом Канади.

Нині в Канаді мешкає близько 1,4 млн українців. Канада – третя країна за числом етнічних українців. Канадські українці – найбільша слов’янська діаспора на території цієї північноамериканської країни.

Українці завжди брали активну участь у суспільно-політичному, громадському житті країни. Зокрема, колишній генеральний губернатор Канади Рей Гнатишин, колишній прем'єр провінції Альберта Едвард Стельмах,науковець та екс-губернатор Саскачевану Сильвія Федорук, письменниця, журналіст і політик Христя Фріланд, політична діячка МеріЕнн Міхичук; серед науковців – мовознавець, один з основоположників канадської політики багатокультурності Ярослав Рудницький, вчений-психолог Альберт Бандура.

Окрім того, варто пригадати підприємців і меценатів Петра Яцика, Юджина Мельника, Соню Скарфілд, першу канадську жінку-космонавта Роберту Лінн Бондар, телеведучу і акторку Кетрін Винник та фотомодель Дарію Вербову, скульптора Лео Мола (Леоніда Молодожанина) та художника і письменника Василя Курилика. Серед відомих канадців українського походження також багато відомих хокеїстів – Вейн Грецкі, Дейв Андрейчук, Джонні Бавер, Майкл Боссі, Тайлер Бозак.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

07 Nov, 04:55


⚔️🔴7 листопада 1917 року у Петрограді більшовики на чолі з Владіміром Лєніним (Ульяновим) здійснили збройний переворот і захопили владу. Із цієї події розпочалося становлення комуністичного тоталітарного режиму.

“Жовтневий переворот” від початку був нелегітимним та протизаконним, проте упродовж всього часу існування комуністична державна історіографія і пропаганда намагалася його легітимізувати і надати йому значення революції.

Захопивши владу в Петрограді, Лєнін та його соратники розпочали боротьбу за контроль над Україною. Їхньою суперницею була Центральна Рада, найорганізованіша на той момент сила, що мала високий авторитет у суспільстві й відкрито виступила проти незаконної узурпації більшовиками влади в Росії. Щоб компрометувати Українську Центральну Раду в очах населення та військ на фронті, більшовики звинувачували її в “контрреволюційності” та “буржуазності”, а також використовували апробований у Росії набір популістських гасел: про мир, землю, фабрики й заводи.

В Україні більшовики не мали суттєвої підтримки, тож їхні спроби перебрати владу в Києві були провальними. Слабкість позицій більшовиків продемонстрували також вибори до Всеросійських установчих зборів, які відбулися у листопаді 1917 року. За них в Україні віддали голоси лише 10% громадян – у 2,5 рази менше, ніж загалом у Росії. Соціалістичні політичні сили, що входили до Центральної Ради, набрали 77% голосів. Всеукраїнський з’їзд рад на початку грудня 1917 року висловив повну підтримку Центральній Раді й відмовився від переобрання її складу.

Після провальних “мирних” спроб захопити владу в Україні більшовики вирішили вдатися до відвертого силового протистояння з українською владою. Ширмою військової агресії більшовицької Росії проти України виступив маріонетковий уряд – Народний секретаріат. Його утворили на Всеукраїнському з'їзді рад, який відбувався у Харкові 24-25 грудня 1917 року. Бутафорний характер з’їзду у захопленому радянськими військами місті за участі в 10 раз меншої кількості депутатів, аніж у Всеукраїнському з’їзд рад у Києві, розуміли абсолютно усі сучасники. Декоративний український радянський уряд був зручним прикриттям для Раднаркому в Петрограді, бо відтепер агресія російських більшовиків трактувалась як внутрішній конфлікт між харківським Народним секретаріатом та київською Центральною Радою, тобто як громадянська війна в Україні.

Харківський уряд не мав жодної реальної влади на українській території. Усі рішення він приймав зі згоди Петрограда. Цей “уряд” відзначився репресивними діями щодо будь-якого прояву українства. Тож ніколи не забувайти, що називати Харків «першою столицею» - це те ж саме, що через умовні 70 років називати Донецьк «столицею ДеНеРе». Якщо зустрічаєте людей з тезами «Харькав - пєрвая сталіца», поясніть їм, що це був фейковий форпост московських окупантів, а не українська столиця.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

06 Nov, 11:00


👨❤️‍🩹Парубки з Бердянська.
Початок 20 ст.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

06 Nov, 04:50


🗺6 листопада 1855 року на Слобожанщині народився Дмитро Яворницький — славетний український історик, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, дослідник історії українського козацтва, музеєзнавець. Один із фундаторів Обласного краєзнавчного музею ім. О. М. Поля і музею у Самарканді. Автор понад 1500 наукових праць. Один з перших, хто детально вивчив всю історію запорозького козацтва і історію дніпрових порогів.

Походив з українського козацько-шляхецького роду. Дитинство Яворницького пройшло у скрутних умовах матеріальних нестатків. Проте батько — Іван Якимович, хоча й був малоосвіченою людиною, намагався дати синові освіту, залучаючи його до читання. Тривалими зимовими вечорами, коли сім'я збиралась у маленькій хатинці, батько по складах читав дітям книжки. Мати пряла, а Дмитро з сестрою Горпиною лежали на печі й захоплено слухали батька. Особливе враження справив на маленького Дмитра твір Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Образ козака Тараса глибоко запав у душу шестирічному хлопчику. Він невтішно ридав над долею козака Тараса Бульби. Пізніше Яворницький згадував, що «як дочитали до того місця, де Бульбу вішають, сльози, дитячі сльози, градом котились у мене із очей». Звідтоді й назавжди захопився Дмитро історією Запорозької Січі та її козаків. Батьківське читання змінювалося піснями, що їх чудово співала мати. Чудовий голос мав і батько майбутнього історика. Музично обдарованим виявився і Дмитро. Згодом він почав записувати пісні в рідній Сонцівці. Саме з цих записів й розпочалася дослідницька діяльність вченого.

У студентські роки Дмитро Яворницький знову вирішив повернутися до запорозького козацтва. На 2-му курсі він визначився з темою дослідження: «Виникнення та устрій Запорозького коша», почав вивчати літературу, шукати джерел, що висвітлювали історію запорозького козацтва. На час закінчення університету Яворницький остаточно вирішив присвятити своє життя науці, а саме дослідженню історії запорозького козацтва.

Починаючи з 1882 р., протягом 50 років майже кожного літа Яворницький мандрував землями колишніх Запорозьких вольностей, проводив археологічні розкопки, записував пісні, перекази, розповіді нащадків запорозьких козаків, знайомився з місцевими старожилами та власниками приватних колекцій, досліджував ландшафт і природні умови Запорозького краю, перепливав на дубах Дніпрові пороги.

У 1933 році окупаційним московсько-радянським режимом Яворницький був обвинувачений в «буржуазному націоналізмі», а керований ним музей оголошений «кублом націоналістичної контрреволюційної пропаганди». Після такого нищівного обвинувачення за наказом міністра освіти "УРСР" В. Затонського від 31 серпня 1933 р. Яворницького звільнили з посади директора музею. Завдяки лікарям та дружині Дмитро Іванович встав з ліжка. Чотири місяці йому не виплачували академічної пенсії. Щоб не вмерти з голоду, приходилося нести на ринок різні речі та з того й жити. Допомагали академікові місцеві шанувальники його творчості, приносили продукти.

У 1937 році каральні органи московсько-радянського окупаційного режиму в Україні сфабрикували чергову справу так званого «Українського націоналістичного контрреволюційного підпілля» на чолі з головою РНК "УССР" Панасом Любченком. Яворницького також зарахували до верхівки цієї організації й визнали «натхненником» дніпропетровського «контрреволюційного підпілля». Заарештовані в цій справі свідчили проти Дмитра Івановича. Арештованих примушували визнати, що вдома у Яворницького проходили наради з питань боротьби проти влади, активними учасниками нарад у Яворницького були вчитель Микола Пiдгайко, а також Сагатовський, Петровський та Нестерець, саме за показами останнього визначили Яворницького особою, що проводила "антирадянську обробку" музейного активу. Однак, самого вченого не заарештували, можливо через похилий вік та його науковий авторитет.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

05 Nov, 04:55


💔🕯🗺5 листопада 1968 року у Києві політв’язень Василь Макух здійснив акт самоспалення, протестуючи проти колонізації та русифікації України та проти радянського вторгнення в Чехословаччину.

"Геть колонізаторів! Хай живе вільна Україна" – із цими словами чоловік, палаючи, рухався центральною вулицею столиці. Перехожі від несподіванки й жаху німіли чи розбігалися. А він біг, допоки напівживим не впав на бруківку… Розповідають, що коли Василь Макух уже помирав від отриманих опіків, лікар сказав, що тепер його діти лишаться сиротами, на що чоловік відповів: "Вони ще будуть пишатися батьком. А нині ми всі – сироти. Україна – сирота".

Своїм вчинком чоловік намагався привернути увагу до ситуації русифікації, колонізації московитами України та агресії СРСР у тодішній Чехословаччині.

Це був перший у новітній історії Європи акт самопожертви проти національного гноблення. Такий шлях мученицького протесту згодом обрали: Ян Палах у Чехословаччині, Ілля Ріпс у Латвії, Ромас Каланта у Литві, кримський татарин Муса Мамут. Подвиг Василя Макуха повторив Олекса Гірник. 21 січня 1978-го, у 60-ту річницю проголошення УНР, він спалив себе на Чернечій горі в Каневі на могилі Тараса Шевченка в ім’я захисту української мови.

Василь Макух народився 14 листопада 1927-го в с. Карів на Львівщині. Вступив до лав УПА, у військовій розвідці якої діяв під псевдо «Микола». 1946-го його захопили енкаведисти. Засуджений на 10 років каторжних робіт у Сибіру. 1955-го його звільнили з ув’язнення і вислали на спецпоселення. Там він познайомився з Лідією Запарою – засудженою за перебування на примусових роботах у Німеччині. Одружившись, молодята переїхали до Дніпропетровська – звідти родом Лідія. Повертатися на захід України Макуху було заборонено.

🕯Похований Василь Макух у місті Дніпрі.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

04 Nov, 04:49


🇺🇦⚔️🗺4 листопада 1921 в рейд Другого зимового походу Армії УНР вийшла головна Волинська група з району Олевська під командуванням генерала Юрія Тютюнника.

Подолавши опір радянських прикордонників, перетнула польсько-український кордон (приблизно на межі сучасних Рівненської і Житомирської областей) і пройшла в Коростенський район. 7 листопада здобула Коростень 6 стрілецька дивізія полковника Вержбовця, однак радянська історіографія це заперечувала.

Проте під натиском переважаючих сил противника українські частини змушені були відступити на Захід. Після бою відбулося об'єднання решток 4-го кінного корпусу 4-ї київської дивізії під командуванням полковника Палія-Сидорянського та 6-ї стрілецької дивізії полковника Вержбовця.

10 листопада об'єднаний загін захопив станцію Чоповичі, але після прибуття червоної стрілецької дивізії та бронепоїзда був вибитий. В районі селища Базар (нині Житомирщина) група була оточена більшовицькою кавалерією Г. Котовського.

17 листопада 1921 в бою під селом Малі Міньки українські повстанці були розбиті переважаючими російсько-більшовицькими окупаційними силами. Частина учасників групи потрапила у полон, і після рішучої відмови перейти на службу до окупаційної Червоної армії 359 бійців Української Повстанської Армії 21 листопада 1921 було розстріляно під Базаром (Житомирщина).

Тільки невеликий загін зі 150 бійців Волинської групи зумів прорвати оточення і перейти польський кордон. Прикордонники звітували, що відбулося прикордонне зіткнення біля с. Тернівка із «контрреволюційними силами».
Другий Зимовий похід частин Армії УНР став останньою героїчною спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917-1921рр.

Вже через десять років після цих подій, на окупованих російсько-більшовицьким режимом українських територіях, Москва організує геноцид українців масштабним Голодомором.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

03 Nov, 12:56


🗺3 листопада 1918 року у Чернівцях, відбулося Буковинське віче, на якому було прийнято рішення про входження цих територій до Західноукраїнської Народної Республіки та подальшу злуку з «Великою Україною».

Як відомо, восени 1918 року Австро-Угорщина, до складу якої входила Буковина, внаслідок воєнних поразок у Першій світовій війні, наближалася до свого розпаду. Українці західних земель, натхненні прикладом українців східних етнічних земель, що проголосили у листопаді 1917 року Українську Народну Республіку, включилися у боротьбу за свою державність.

18-19 жовтня 1918 року, у Львові була створена Західно-Українська Народна Республіка у складі українських територій Східної Галичини, Північної Буковини і частини Закарпаття. Там же було створено Українську Національну Раду, як вищий орган влади для всіх західноукраїнських земель, у тому числі і для Буковини. 24 жовтня у Чернівцях був створений Українській Крайовій комітет як складова частина УНРади з повноваженнями діяльності у північній частині краю. Цей комітет і прийняв рішення про скликання крайового віча буковинських українців.

3 листопада, в Чернівцях відбулись народні збори, у яких взяло участь майже 10 тис. осіб. З огляду на значну кількість учасників, багатолюдні народні зібрання проходили на площах та в кількох публічних приміщеннях міста. Зрештою, Віче прийняло рішення про возз’єднання Північної Буковини із Західно-Українською Народною Республікою та злуку з «Великою Україною». Окрім того, Віче висловило протест проти спроб Румунської національної ради оголосити всю Буковину «румунською землею». Вже 6 листопада владу на території Північної Буковини перебрав Український крайовий комітет на чолі з Омеляном Поповичем.

Згодом, 22 січня 1919 року, відповідно Акту Злуки, у складі ЗУНР Буковина об’єдналася з Українською Народною Республікою. Проте, після поразки України у Польсько-українській війні буковинські землі були окуповані військами Румунії. Лише у 1940 році Буковина возз'єдналася з рештою українських земель, але, на жаль, відбулося це вже під новими етапами окупації нацистським, а згодом комуністичним режимами.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

03 Nov, 05:44


🕯💔3 листопада 1937 року у карельському урочищі Сандармох було розстріляно 134 особи, всі, як зазначалося у «розстрільних списках» – «українські буржуазні націоналісти».

Серед них:
▪️фундатор нового українського театру Лесь Курбас (1887-1937);
▪️один із найталановитіших українських прозаїків – Валер’ян Підмогильний (1901-1937);
▪️Микола Куліш (1892-1937) – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор;
▪️Микола Зеров (1890-1937) – лідер «неокласиків», надзвичайно тонкий науковець, поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури;
▪️Григорій Епік (1901-1937) – драматург та сценарист;
▪️Матвій Яворський (1885-1937) – історик, політичний діяч, академік ВУАН;
▪️Володимир Чехівський (1876-1937) – український політик, громадський діяч, прем’єр-міністр УНР, один із засновників УАПЦ та багато інших.

Місце розстрілів в'язнів Соловецького етапу в урочищі Сандармох було виявлене у 1997 році карельським дослідником членом правозахисного товариства «Меморіал» Юрієм Дмітрієвим.

Загалом у Сандармосі у 1930-х роках органи НКВС розстріляли понад 9500 осіб 58 національностей, переважно спецпоселенців і в'язнів з Біломорсько-Балтійського каналу і Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР, а також жителів навколишніх сіл. На сьогодні на площі 10 гектарів виявлено 236 розстрільних ям.

Саме тут було закатовано більшість українських митців та політичних діячів початку 20 століття, цей та інші злочини радянських окупантів того періоду проти українських митців пізніше було названо «Розстріляне відродження».

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

02 Nov, 18:34


❤️‍🩹Друзі, збір закрито завдяки вам!

Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

02 Nov, 15:29


🗺⚔️🇺🇦2 листопада 1917 року у Києві розпочав роботу ІІІ Всеукраїнський військовий з’їзд. З’їхалося понад 3 тис. делегатів, які представляли інтереси 3 млн. українських військових. Учасників зібрання вітали представники французької та бельгійської військових місій, які перебували у Києві. Виголошені промови показали загострення відносин між російським Тимчасовим урядом та Українською Центральною Радою. Михайло Грушевський висловив надію, що українське вояцтво разом з Центральною Радою розбудовуватиме самостійну українську державу.

«Проти нас збираються великі хмари…, – говорив член Крайового комітету охорони революції, невдовзі – генеральний секретар продовольства Микола Ковалевський, – Під час ІІ Всеукраїнського військового з’їзду залунали пророчі слова першого універсалу: «Ми самі будемо творити своє життя», але вони не справдили наших надій, бо наші провідники стали на компромісовий шлях. Ставаймо тепер на справжній шлях утворення власними силами Української демократичної Республіки!»

Представники Вільного Козацтва закликали до рішучих дій: «Пам’ятайте ви, члени з’їзду, з якими очима ви явитесь до війська з порожніми руками. Пам’ятайте, що коли з’їзд хоче роз’їхатися, нічого не зробивши, хай раніше відправить панахиду по Україні. Ви оддаєте свій народ на поталу москалям, пам’ятайте, що сучасний момент найзручніший, щоб здобути народові землю й волю. Час настав сказати Україні своє рішуче слово і це слово мусить сказати третій військовий з’їзд».

В резолюції з’їзд вимагав від УЦР негайного проголошення Української народної республіки, повної українізації армії і флоту, укладення миру. Під час роботи з’їзду надійшла звістка з Петрограда про більшовицький переворот і зміну влади в росії. З’їзд перервав роботу і оголосив себе «Першим українським полком охорони революції». Київ поступово почав перетворюватися на військовий табір. На вулицях міста відбувались сутички між прихильниками Тимчасового уряду з штабу Київського військового округу і прихильниками більшовиків.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

02 Nov, 12:20


🔱📝 Відозва Української Національної Ради до Українського народу про перейняття влади на українських землях колишньої Австро-Угорської монархії. 1 листопада 1918 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

02 Nov, 05:42


🕯2 листопада 1907 року був страчений у Севастополі Панас Матюшенко — керівник українського повстання на панцернику «Потьомкін», вів агітацію серед матросів за боротьбу «повсталих поневолених народів росії», уродженець с.Деркачі на Харківщині.

На панцернику, з фрази, вимовленої Григорієм Вакуленчуком українською мовою: «Та доки ж ми будемо рабами!», почалось повстання. Після того, як на самому початку повстання на «Потьомкіні» Григорій Вакуленчук був смертельно поранений, повстання очолив унтер-офіцер Панас Матюшенко.

За свідченням очевидців, весь час 11-денної одіссеї «Потьомкіна», Матюшенко виділявся своєю рішучістю та енергією. Він до останнього дня вів агітацію серед матросів за продовження боротьби «повсталих поневолених народів росії», що свідчить про національно-визвольну спрямованість повстання на панцирнику. Панас Матюшенко навіть своє звернення «До гнобителів народу» розпочав дещо перефразованими Шевченковими словами: «Схаменіться, будьте люде!».

20 червня 1905 року суднова комісія під керівництвом Матюшенка передала іноземним консулам в Констанці (Румунія) відозви: «До всього цивілізованого світу» та «До всіх європейських держав», в яких роз'яснила мету своєї боротьби.

Після кількох переходів Одеса-Констанца-Феодосія в пошуках води, вугілля та продовольства, не отримавши бажаного, революційний «Потьомкін» змушений був 25 червня 1905 року здатися румунській владі у Констанці. Повстала команда зійшла на берег і попросила політичного притулку. Царський уряд вимагав видати їх як кримінальних злочинців, але Румунія відмовила.

Після здачі «Потьомкіна» румунській владі протягом року жив у Бухаресті, написав спогади про події на «Потьомкіні» — «Матроси Чорного моря». Звідти переїхав до Швейцарії, а згодом до США, де працював на заводі Зінгера. Через 8 місяців поїхав до Парижа, звідки змушений був тікати до Швейцарії через переслідування поліції.

У червні 1907 року, всупереч умовлянням свого друга Гната Хоткевича, він нелегально повернувся до російської імперії. Царська варта вистежила його в Миколаєві. На спеціально надісланому міноносці під посиленою охороною (7 офіцерів і 60 матросів) у кайданах його перевезли до Севастополя.

У жовтні 1907 року відбувся суд. Приміщення було оточене конвоєм зі ста осіб. Матюшенко відмовився від захисників і всю провину за повстання взяв на себе, жодного прізвища товаришів не назвав. Вирок суду — страта через повішення. Прохання про помилування Матюшенко подати відмовився. Вирок був виконаний зранку 2 листопада 1907 року у дворі Севастопольської тюрми.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Nov, 18:05


🔱🕯 Стаття Михайла Крата «Базар», присвячена вшанування героїв Базару та Другого Зимового Походу, надрукована в «Українській Газеті» 1 листопада 1961 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Nov, 15:05


🎗Харків. 1898 рік.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

01 Nov, 13:53


🔱🤝 Військовий міністр УНР Всеволод Петрів та Голова відділу закордонних зв’язків Головного управління Генерального штабу УНР Василь Вишиваний (Вільгельм Франц Йозеф Карл фон Габсбурґ) . 1 листопада 1919 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

27 Oct, 15:02


🔱🤝 Вітання Українській Центральній Раді та підтримка її в боротьбі за автономію від І Сибірського обласного мусульманського з’їзду. 27 жовтня 1917 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

27 Oct, 12:15


💛Вітаємо всіх українців з Днем української писемності та мови!

Упродовж століть українська мова, так само, як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялися українські землі. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються. Отже, варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де. В іншому разі вона дійсно стане виключно «солов’їною».

Любіть рідну мову, цінуйте свою Батьківщину, вивчайте її історію, допомагайте ЗСУ і все буде Україна❤️‍🩹

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

27 Oct, 08:45


❤️‍🩹Друзі, збір закрито завдяки вам!

Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

27 Oct, 05:50


🕯💔🎗 27 жовтня 1937 року в Карелії, в урочищі Сандармох, розпочалися наймасовіші розстріли в’язнів Соловецького табору особливого призначення. До 4 листопада тут радянська влада знищила 1111 осіб.

Урочище Сандармох розташоване за 19 кілометрів від міста Медвеж’єгорськ. Воно стало спеціальною територією, яку органи нквд срср використовували для масових страт. Наприкінці 1930-х тут розстріляні майже 10 тисяч осіб – спецпоселенців, в’язнів із Біломорсько-Балтійського каналу та Соловецьких таборів. Усього виявлено 236 розстрільних ям.

Наприкінці жовтня 1937-го Сандармох став місцем страти соловецького тюремного етапу. За кілька днів тут загинули Микола Зеров, Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук, Павло Пилипович, вчені, політичні й державні діячі Володимир Чехівський, Степан Рудницький, Матвій Яворський і багато інших українських інтелектуалів.

Як встановив російський дослідник Олександр Черкасов, смертників “готували” до страти у трьох кімнатах бараку в Медвежій Горі. У першій – звіряли прізвище і роздягали, в другій – зв’язували, в третій – лупили по голові дерев’яною “колотушкою”, аби людина втратила свідомість. Далі вантажили на машини і по 40 душ перевозили в Сандармох. Напівживих людей скидали до великих ям, а член розстрільної бригади Михайло Матвєєв особисто стріляв кожному в голову.

Місце злочину, вчиненого 27 жовтня - 4 листопада 1937-го, довгий час приховувалося. Його виявили лише в 1997-му. На фото пам’ятний знак в урочищі Сандармох «Убієнним синам України».

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

26 Oct, 17:01


🇺🇦🗺

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

26 Oct, 13:05


👩🗺Дівчина з Тячівщини, Закарпаття (Мармарощина), в об'єктиві фотографа Богуміла Вавроушека для Французького географічного товариства. 1920-ті рр.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

26 Oct, 12:00


❤️‍🩹Прапор полку гайдамаків Холодного Яру. 1919-1922 рр.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

26 Oct, 08:12


🤝Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

26 Oct, 04:53


🗺26 жовтня 1938 року Прем’єр-міністром уряду Підкарпатської Русі (Карпатської України) став Августин Волошин.

11 жовтня 1938 р. Прага призначила Перший автономний уряд Підкарпатської Русі. Тоді його очолив представник русофільського напряму Андрій Бродій, який орієнтувався на підтримку Угорщини. Уряд, до складу якого увійшло четверо представників русофільського (А. Бродій, С. Фенцик, Е. Бачинський, І. П’єщак) і двоє українофільського (Ю. Ревай та А. Волошин) напрямів, проіснував недовго – 15 днів. 26 жовтня 1938 р. А. Бродій був звинувачений Прагою у державній зраді за ведення таємних переговорів з Будапештом щодо приєднання краю до Угорщини і заарештований. Новим прем’єр-міністром був призначений отець Августин Волошин, який того ж дня склав присягу на вірність Чехословацькій республіці.

Вже на початку своєї діяльності новий уряд Підкарпатської Русі зазнав кризи. 2 листопада 1938 р. відбувся перший Віденський арбітраж за участю Німеччини та Італії, за рішенням якого Чехословаччина була змушена передати Угорщині південні округи автономних Словаччини та Підкарпатської Русі, де мешкало переважно угорське населення. Закарпаття втратило понад 12 % своєї території (1 523 км2), на якій знаходилося 97 населених пунктів, у тому числі найбільші міста – Ужгород, Мукачеве, Берегове, де мешкало близько 175 тис. осіб, серед яких понад 33 тис. русинів-українців. Це стало значною втратою для автономного краю, особливо в економічному плані. Відповідно до ухвал Віденського арбітражу евакуація державних установ і майна з територій, переданих Угорщині, повинна була завершитися до 10 листопада 1938 р. Тому уряд А. Волошина був змушений перенести свою канцелярію з Ужгорода до Хуста – нової столиці українського автономного краю в складі федеративної Чехословаччини.

22 листопада 1938 р. Національні збори у Празі прийняли конституційні закони про автономію Словаччини та Підкарпатської Русі. Чехословаччина офіційно перетворилась на федеративну республіку. Кабінет Підкарпатської Русі у складі трьох осіб став складовою частиною центрального уряду в Празі. У найближчі п’ять місяців передбачалось провести вибори до представницького законодавчого органу української автономії – Сойму Підкарпатської Русі. Останній мав право змінити назву території краю та запровадити офіційну мову урядування. Однак вже 25 листопада 1938 р. кабінет А. Волошина видав розпорядження про запровадження на території краю української (малоруської) мови, а наприкінці грудня розпустив земський (крайовий) уряд у Хусті й офіційно дозволив вживати поряд із назвою «Підкарпатська Русь» також назву «Карпатська Україна». Виконавча влада в краї перейшла до уряду А. Волошина. Пріоритетним напрямом його політики стала законотворча діяльність, спрямована на зміцнення статусу автономного краю як суб'єкта федерації у складі Чехословацької республіки.

Автономний уряд А. Волошина проіснував до 15 березня 1939 р. Тоді на Соймі була проголошена незалежність Карпатської України та обрано її першого й останнього президента – о. А. Волошина. Новим прем’єр-міністром та міністром закордонних справ став Юліан Ревай. Втім, новий уряд Карпатської України проіснував недовго – вже 16 березня 1939 р. Хуст захопили угорські війська, а 18 березня 1939 р. була окупована вся територія незалежого краю.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

25 Oct, 16:14


🤝Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

25 Oct, 13:20


🎗 25 жовтня 1876 р. у станиці Охтирська на Кубані народився Кузьма Безкровний, громадсько -політичний діяч, економіст, один із ініціаторів створення Кубанської Народної Республіки.

Через активну громадянську позицію молодий Кузьма був висланий за межі Кубані. Освіту отримав у Харкові, де закінчив Вищі комерційні курси та став одним із засновників та директорів Українського кредитного товариства. На Кубані був відомий як один із лідерів кооперативного руху, засновник кредитних спілок, які об’єднав у Центральний кооперативний банк.

Кузьма Безкровний був водночас активним українським громадсько-політичним діячем на Кубані. Прагнучи дати своїм дітям освіту рідною мовою, Кузьма Безкровний відправив їх навчатися до української гімназії в Галичині. А вже 1917 року за його ініціативою на Кубані засновано першу українську гімназію.

У роки національно-визвольних змагань Кузьма Безкровний був одним із ініціаторів створення Кубанської Народної Республіки і проголошення її конституції. Палко відстоював об’єднання Кубані й України.

💛Це був найбільший кубанський тоді політик, українець із кості і крові, але дуже обережний і маломовний, − писав у спогадах останній прем’єр уряду Кубанської Народної Республіки Василь Іванис. – Це був великий насамперед українець, а потім козак шляхетної крові”.

Із 1920-го року Кузьма Безкровний жив і працював на еміграції у Чехословаччині. Видавав часопис “Кубанський край”.

🕯Помер 6 грудня 1937 року у Празі.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

25 Oct, 05:15


🗺🇺🇦⚔️25 жовтня 1921 року розпочався Другий зимовий похід загонів армії УНР, ідея якого передбачала об'єднання селянського протестного руху та підняття загального антибільшовицького повстання з метою відновлення державності.

Повстанська армія була розділена на три групи: Волинська на чолі з генерал-хорунжим Юрієм Тютюнником у складі 879 осіб, Подільська на чолі з підполковником Михайлом Палієм (згодом — полковник Сергій Чорний) у складі 374 осіб та Бесарабської на чолі з генерал-хорунжим Андрієм Гулим-Гуленком чисельністю близько 300 осіб. Остання, маючи район операцій Тирасполь-Одесу, мусила виконати відволікаючу функцію. Подільська група, відтягуючи на себе певну увагу противника, згодом мусила з'єднатися з головною Волинською, що через Волинь прямувала б на Київ.

Бесарабська група запізнилася з виступом і одразу після переходу кордону, зустрінута загонами Червоної армії, була змушена повернутися назад і покладені на неї функції не виконала. Першим з Подільської групи польсько-радянський кордон у ніч на 25 жовтня перейшов поблизу села Голенищеве (нині — Чемеровецького району Хмельницької області) розвідувальний загін під командуванням Павла Суморківа. Основні сили Михайла Палія потрапили на територію УСРР біля села Бондарівки близько 2 години ночі 26 жовтня. Після кількох успішних боїв група, однак, не змогла з'єднатися з Волинською групою та з боями повернулася до Польщі.

Ударна Волинська група перейшла кордон 4 листопада у районі сіл Борове і Нетреби. Після короткочасного захоплення Коростеня групу почала переслідувати 9-а кавалерійська дивізія Григорія Котовського. 17 листопада у бою під Малими Миньками група була розбита, а 22-23 листопада 360 полонених бійців Волинської групи були розстріляні біля села Базар.

Керівнику походу Юрію Тютюннику разом з невеликим загоном вдалося відірватися від переслідування та перейти польський кордон. Він продовжував плекати надії на визволення України та виношував плани відновлення повстанської боротьби. У червні 1923 року в результаті операції Державного політичного управління Тютюнник, якого виманили на територію УСРР для керівництва повстанням, був заарештований. Після каяття його відпустили, використовуючи зізнання для дискредитації українського національного руху, а в лютому 1929 року він був заарештований та страчений у жовтні 1930 року за обвинуваченням у «контрреволюційній діяльності». .

Другий Зимовий похід частин Армії УНР став останньою героїчною спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917-1921рр. Вже через десять років після цих подій, на окупованих російсько-більшовицьким режимом українських територіях, Москва організує геноцид українців Голодомором🙏

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 18:30


🤝Дякуємо за підтримку ЗСУ та невтомну працю задля нашої перемоги!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 16:28


👨💛Гуцул. Світлина 1906 року.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 15:22


Подарунок відправляється пану Ігору за донат у 14500 грн.

Дякуємо усім за підтримку ЗСУ 🤝

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 14:19


🔱⚔️Наказ Військовій офіції Української Держави ч. 656 про зарахування кошових отаманів Українського козацтва до Військового міністерства Української Держави. 24 жовтня 1918 р.

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 10:41


❤️‍🩹Любі читачі, шановна спільното, в найближчі години серед всіх благочинців розігруємо шведський гранатомет AT4-CS, який руками та ідеями мисткині пані Наталі Радіч, було перетворено у витвір мистецтва, а також червоно-чорний прапор з підписами та подяками від воїнів 67 ОМБр, колишнього ДУК «Правий Сектор».

Подарунок отримає автор найбільшого за сьогодні донату на наш поточний ЗБІР для воїнів.

❗️Також одразу без розіграшу, кожен благочинець, що задонатить понад 1000 гривень, отримає три гільзи 12.7 мм, розмальовані майстринями живопису, та шеврон однієї з бойових бригад, яким ми допомагаємо.

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/9p1DRhuSa

💳Номер картки банки
5375411223762050

🏦 Конверт приват: https://www.privat24.ua/send/dt5y2

🏦 Номер картки Приват:
5168752107303805

🌐 Paypal — [email protected]

P.S. Після того, як задонатили, залиште коментар ТУТ та кидайте скріншот сюди: @garrincha_7, щоб ми могли з вами зв'язатись.

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Дякуємо всім, хто підтримує українське військо! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 06:29


🗺 Друзі, прошу підтримати терміновий збір на поточні потреби для наших військових, які звернулися за допомогою. Сьогодні маємо декілька дуже важливих запитів, а саме:
 
Квадрокоптер DJI Mini 4 Pro Fly More Combo DJI RC 2 для воїнів 56-ої Маріупольської ОМПБр.
Тепловізійний монокуляр для мобільної групи ППО.
Зимова гума для воїнів 114-ої ОБрТрО.
Повний балістичний захист, каска, тактичні навушники на заміну втраченого майна для воїна 46-ої ОАеМБр ДШВ.
500 кг парафіну для окопних свічок та багато маскувальних сіток для воїнів різних бригад.

🎯 Ціль: 235 000 ₴

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/9p1DRhuSa

💳Номер картки банки
5375411223762050

🏦 Конверт приват: https://www.privat24.ua/send/dt5y2

🏦 Номер картки Приват:
4149439028262917

🌐 Paypal — [email protected]

І як завжди у наших зборах, серед всіх доброчинців розіграємо чудові подарунки від воїнів: шеврони+гільзи 12.7 мм, відстріляні гранатомети АТ-4, РПГ-18, гільзи 23мм, 57 мм (бачите на фото), 30 мм, 122 мм, тубуси та гільзи до 155 мм снарядів, які мисткині пані Наталя Радіч, Тетяна Кашуба, Надія Архіпчук, Дар'я Назарова та група ініціативних пенсіонерів з Білогородки та Академмістечка, перетворюють у витвори мистецтва для подарунків вам.❤️‍🩹

Щоб взяти участь у розіграші, після того, як задонатили, поставте + в коментарях за посиланням ТУТ

Розповсюджуйте, будь ласка, цей збір, це дуже допоможе, бо зібрати потрібно якомога швидше. Пам‘ятайте, що репости несуть вагомий вклад і маленьких донатів не буває, кожна гривня є важливою. Дякую всім!

🇺🇦🗺Слава Україні! Слава Збройним Силам України! Разом переможемо!

Історія України 🇺🇦 ЗСУ ❤️

24 Oct, 03:45


🕯🗺24 жовтня 1937 р. у сталінській катівні Києва розстріляли Михайла Семенка (псевдо - Михайль Семенко) - поета, основоположника українського футуризму.

У Києві на початку 1914-го Семенко із художниками Василем Семенком (братом) та Павлом Ковжуном заснували перше футурустичне об’єднання. Вони назвались екзотичними іменами – Михайль, Базиль, Павль. Згодом стало модним серед українських футуристів – Георгій Шкурупій перетворився на Ґео, Михайло Йогансен став Майком, Микола Бажан інколи підписувався «Нік». Перша українська трійкця футуристів створила друкарню «Кверо». Семенко заарештували 26 квітня 1937-го в Києві у готелі «Континенталь». Була Наталя Ужвій, як записано в протоколі – дружина. У заарештованого вилучили книжки, листи, блокноти, які Семенко фанатично любив, рукопис поеми «Німеччина» та кишеньковий годинник, а також 265 рублів.

Михайла Семенка звинуватили в участі в Українській фашистській націоналістичній терористичній організації, якої насправді не існувало, а також у плануванні терористичного акту на 1 травня 1937-го.

🕯23 жовтня йому винесли вирок – розстріл з конфіскацією майна, а 24 жовтня 1937-го – розстріляли. Першому українському футуристу було 45 років. Ймовірно, його поховано на території нинішнього Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Тут НКВДисти проводили масові захоронення розстріляних та закатованих тих років.


«Сьогодні» 1916 рік
Я сьогодні курю і курю папіроси
Я сьогодні смутний
Я сьогодні смутний я сьогодні
смертельно смутний
Бо люблю її коси

Вечір притих зачарований місяцем сонним
Де самотить наш парк
Я сьогодні не там ах я хочу у парк
Хочу бути розмовним

Але буду мовчать поки прийде четвер
Кілька стоскнених день
Бо не можу ж я перший — який зараз день
Місяць вечір завмер

За одною — одна — я курю папіроси
Я сьогодні смутний
Я сьогодні смертельно смертельно смутний
Я люблю її коси.

https://youtu.be/z8V77CY4_Yc?list=RDMM

🌐 Історія України🔱
Підпишись, пізнавай, поширюй!