Людина мисляча @homointellectual Channel on Telegram

Людина мисляча

@homointellectual


Філософія не в «картинках з цитатами», а з життєвістю й практичною користю, що доступна кожній Людині мислячій. Також цей блог про книги, кіно, мистецтво, натхнення, ідеї та важливі сенси простими словами

📍Для комунікації та співпраці: @varvara_bosco

Людина мисляча (Ukrainian)

Людина мисляча - це канал, який присвячений філософії як частині життя. Тут ви знайдете не лише картинки з цитатами, але й життєву мудрість, практичні поради та корисні ідеї, що стануть доступними кожній розумній людині. Крім того, в цьому блозі ви зможете знайти рецензії на цікаві книги, дізнатися про мистецтво, знайти натхнення та роздуми про важливі сенси у простих словах. Приєднуйтесь до нас, щоб зануритися у світ філософії та розвитку особистості. Долучайтеся до нашої спільноти та спілкуйтеся з нами, а також знаходьте можливості для співпраці за посиланням @varvara_bosco. До зустрічі на каналі "Людина мисляча"!

Людина мисляча

03 Feb, 07:10


Найприємніше в перших числах лютого те, що вже за місяць розпочнеться весна, і від цього аж хочеться жити 🌱

Але і на цей місяць в мене чимало планів, вартих життя. Вже не терпиться анонсувати вам нові потоки обох моїх клубів та лекцію на тему любові. Однак перш ніж розповім про них, потребую закрити гештальт — нарешті поділитись відгуком про першу прочитану цього року книгу — «Часосховище» Ґ.Ґосподінова. Зроблю це сьогодні, адже на вихідних вже відбулось дві зустрічі книжкового клубу, і всі учасниці, як і я, були в захваті від цієї книги. Тож сподіваюсь, вас теж надихне мій відгук 😌

А що ви читали в січні і які плани на цей місяць?

Людина мисляча

31 Jan, 20:27


І наостанок перед вихідними (на яких я зникну до понеділка) хочу нагадати вам, що мій канал — це простір для мислення та обміну думками. Тому якщо створений мною контент викликає в вас якийсь відгук (яким би він не був) — діліться. Це точно цікавіше, аніж просто бачити загадкові реакції типу таких — 🤔

Дякую всім, хто ділиться своїми думками в коментарях, і за репости та реакції теж дякую — все бачу і все ціную ❤️

Всім гарних вихідних (хоча в Одесі вечір вже не добрий 💔), а з понеділка розкажу вам про багато нових та цікавих речей

Людина мисляча

30 Jan, 21:37


Мої останні слова, які я хотіла б лишити по собі (як Ніцше: для всіх і ні для кого)

Про те, що я хотіла б сказати останнім, задумалась якраз сьогодні ввечері опісля обговорення в моєму філософському клубі діалогу Платона «Федон», де Сократ своїм учням і кожному з нас озвучує свою останню промову — про філософію як практику вмирання, про душу і її безсмертя та інше. На відміну від Сократа, я не знаю, який день і які слова мої стануть останніми, тому хотіла б зробити це авансом — тут і зараз спонтанно й трохи сумбурно зібрати в одному цьому дописі ті речі, які зараз видаються мені важливими:

Найважливіше — бути. Це «бути» не про минулі спогади чи майбутні плани (без них теж нікуди, такі вже ми люди), але більше про present simple, коли відчуваємо власну унікальність, присутність, і діємо з неї. Для цього якраз важливо усвідомлювати власну смертність, бути готовими до зустрічі з власним днем Х в будь-яку мить, і саме тому жити максимально повним життям, не шкодуючи ні про що, не відкладаючи нічого з того, що важливо саме для вас, не боячись.

Мати мужність бути собою, а якщо ще не знаєте хто ви, які ви, чого бажаєте і що можете — пізнавати себе, і ніколи не припиняти це робити, навіть якщо здається, що все вже відомо та зрозуміло, це ілюзія. Бути постійно в пошуку, насолоджуватись процесом до кожної зі своїх цілей, бо не вони самі по собі нас наповнюють, а сам шлях, тому варто полюбити кожен камінь та кожну веселку на ньому. На цьому шляху не боятись задавати питання та «бути дурними», бо дурні ті, хто цього бояться, вони не знають себе, не дають права на помилку, а отже і на рух та розвиток.

Бути відкритими до всіх, хто зустрінеться на цьому шляху, але до серця близько допускати лише тих, з ким воно співзвучне — взагалі варто жити із серця й по серцю, тоді все навколо буде сповнено простоти, сенсу й краси, а ви будете жити саме своїм справжнім життям. Не тієї краси, що минає з молодістю — ще одна з ілюзій, за яку не варто чіплятись, бо минає все, і про це варто постійно памʼятати. Це та краса, що ховається між неідеальностей і мінливостей людини й природи, але саме в цьому візерунку їхня неповторність, за яку ми любимо те і тих, що й кого любимо.

Саме любов у всіх сенсах та проявах є водночас основою всього і метою всього. І тільки від нас залежить чи відбудеться з нами в житті її магія, або проживемо це життя в безликій буденності. Це не просто почуття, це вибір, це дія, це рішення — обирати життя в усіх його проявах та жити по власному серцю. Через любов до людини — тієї, що всередині нас, тієї, що поряд, до світу, який незалежно від наших поглядів та вірувань завжди дає нам те, що ми в нього вкладаємо.

І як же важливо частіше нагадувати самим собі, що це диво — бути людиною, мати можливість прожити життя — в даному нам тілі, часі, місці, і взагалі опинитись в цьому такому недосконалому, але водночас прекрасному світі…

#роздуми #сенс

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

29 Jan, 11:45


Про філософію мовою мистецтва

Філософські ідеї бувають настільки потужними, що вони виходять далеко за межі своєї сфери й впливають на інші — науку, літературу, мистецтво. В цьому дописі ділюсь 8 ідеями з філософії, втіленими в різних мистецьких напрямках і творах.

*картини, використані в дописі, взяті з WikiArt, а на першому слайді — моє фото в ОХМ.

#філософія_ЛМ #мистецтво_ЛМ

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

28 Jan, 08:11


Що таке особисте й публічне — де проходять межі одного та іншого?

Особисте — справа окремо кожної особи, публічне — публіки, людського загалу. Як просто було б, як би все було саме так. Правда ж в тому, що межі між одним та іншим безповоротно розмились, неможливо їх розділити між собою чітко. Наше життя було театром, ринком, сіткомом, тепер стало прямою трансляцією.

Ми ніби стверджуємо самих себе і своє буття через винесення його в публічний простір соцмереж. Фіксуємо словами, знімаємо відео, робимо фото, аби задокументувати власне існування, кожну його мить, ніби боїмось пропустити щось важливе, і врешті пропускаємо, бо надто зайняті фіксацією моменту замість його проживання. Від давньоєгипетських ієрогліфів ми еволюціонували до емоджі та стікерів, які все більше заміняють собою слова. Реакції замість справжніх емоцій — тренд фастфуду дістався і сфери людської комунікації.

«Ми постимо, отже, ми існуємо» — аксіома, що для свого підтвердження потребує репосту. Можливо, колись дату смерті на могилах будуть писати саме по нашому останньому дню онлайн. Адже тепер не бути в мережі рівнозначно самогубству. «Де ти зник(ла), як ти, що нового?» — повідомлення прочитано, значить, абонент, чи вже радше той, кого ми фоловимо, живий. А чим більше у кожного з нас фоловерів, тим вищий рівень визнання нашого існування.

Ми живемо в час, коли всі навколо так ревно відстоюють особистий простір як щось надзвичайно цінне, за нього була вже не одна священна війна. Ще Сенека писав в своїх листах Луцілію, аби той відвойовував себе для себе самого. Та чи сповна до нас дійшов сенс цих слів? Попри свою резолюцію недоторканності особистого, тепер вільно впускаємо чужих і незнаних людей в своє особисте. Самі показуємо, однаково легко оголюємо і тіло і душу перед уявним залом, сповненого анонімів.

Раніше право знати що відбувається в житті чи на думці у іншої людини було особливим привілеєм, таїнством посвяти в справи нашого серця та розуму. Тепер світ — суцільний опен-спейс — всюди прозорі стіни без дверей і звісно, без замкової щілини, в яку раніше зазирали. Вуаєризм став добровільно-показовим шоу для глядачів з широко заплющеними очима.

Здається, ми щось втрачаємо…вже втратили відчуття меж, приватного, хоча все ще здається, що воно все під контролем. Та найбільша втрата в цьому всьому шерінгу нас самих — ніби від кожного сторітелінгу з нашого життя ми розпорошуємо щось важливе. Опримітивлюється суть, випаровується магія, і ми стаємо звичайними маґлами, схожими один на одного — взаємно надто відкритими і наперед розгаданими.

Можливо, наш світ колись таки врятує, але вже не краса, а здоровий глузд? До речі, а де його межі?

За натхнення на ці роздуми дякую моєму знайомому митцю, вільному філософу і метафізичному кочівнику — Ігорю Татаренко!

#роздуми

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

17 Jan, 17:39


Філософські ідеї в фільмах Девіда Лінча

В своїх кіно роботах шедеврах він ставить питання про те, що таке реальність, що таке наше «я», яке значення мають наші страхи й бажання, та багато інших…

Я була б не філософинею і не прихильницею Лінча (а я є обома), як би не відрефлексувала смерть, а точніше сенс фільмів цього генія, цієї Людини мислячої образами й метафорами.

Тому домашнє завдання на вихідні та загалом найближчий час — передивитись його фільми з фокусом на пошук нових сенсів.

#філософія_ЛМ #кіно_ЛМ #сенс

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

16 Jan, 19:46


Відчувається як особиста втрата, бо Лінч як митець і як людина надзвичайно мене надихав на рефлексії й особливе відчуття дійсності 💔

Згадуючи його, згадую цей свій допис про нього:

Людина мисляча

16 Jan, 19:46


У чому сенс фільмів Девіда Лінча?

«Життя – це сон», написав колись П.Кальдерон. «Кінематограф – це сон», міг би зауважити Д.Лінч.

І справді, світ цього режисера на межі реального та світу снів, фантазій, ірраціональних імпульсів, які з несвідомого, крізь багатозначні символи й алюзії, втілюються в його автентичних фільмах. В їх похмурій й містичній атмосфері діють неоднозначні персонажі, в яких межа між добром та злом подекуди розмивається, як і сам їх образ, часто на межі людського і чогось, чому немає назви.

Лінч – великий дослідник внутрішніх імперій кожного з нас (недарма так називається один з його фільмів, «Внутрішня імперія»). Режисера приваблює «ненормальність», що прослідковується ще з перших стрічок. Ця ненормальність як в кривих дзеркалах викривлює зовнішнє через створінь-потвор, але через їх образ говорить і про внутрішню потворність – як от втечу від відповідальності в стрічці «Голова-ластик» або навпаки про високу духовність в потворній тілесній оболонці в «Людина-слон».

Гра зі станами на межі реальності й прірви в несвідоме у Лінча продовжується в його славнозвісному «Твін Піксі» та «Малголланд Драйв». Навіть в раціональній буденності можна знайти портали до світу «по ту сторону» – ліс чи коробочка з ключем, бо ж речі, як і сови, не те, чим здаються на перший погляд. Питання про те, що є реальністю звучить і у «Шосе в нікуди».

Подібно до творів Ф.Кафки, інколи здається, що кіно Д.Лінча – страшний, позбавлений сенсів сон. Але його фільми потрібно дивитись, вимкнувши раціо, і піддавшись ірраціональному.

Окреме задоволення – від фільму до фільму чути музичний супровід віртуоза Анджело Бадаламенті. Однак і сам Лінч настільки багатогранний, що окрім кіно, займається й живописом, скульптурою, музикою. Альбом, записаний в дуеті з однією з моїх улюблених співачок Chrystabell, відкриє вам режисера з нового боку, а для тих, хто лише знайомиться з його творчістю, поглибить її сприйняття. Послухати альбом “This train” можна на Spotify.

Приємних кінопереглядів (та снів) вам на вихідних!😌

#сенс #кіно_ЛМ

Людина мисляча

16 Jan, 14:28


Бути VS здаватись мудрим

(роздуми, натхненні «Апологією Сократа» Платона)

Почати варто з початку — «філософія» — це «любов до мудрості». Любов же має на увазі під собою активний вибір, свідому інтенцію до свого обʼєкта (в даному випадку мудрості). Мудрість же не є чимось, що можна здобути, немов трофей, і поставити на полицю. Вона вічно жива, а отже, невловима й відносна.

Діоген колись ходив з ліхтарем і казав: «я шукаю людину». Сократ же в своїй апології розповідає, як скрізь шукав мудру людину. Чимало з тих, кого він зустрічав, себе такими вважали (хоча зазвичай ті, що не визнавали, як і сам Сократ, були такими в більшій мірі). Шукав він серед державних діячів, поетів, ремісників, і все марно. А коли вказував їм на це, його починали ненавидіти, і врешті, в тому числі це, стало причиною суду над філософом.

Та перш за все, Сократ викорінював в самому собі цю слабкість назвати себе мудрим, і в цьому була найвища мудрість. Бути мудрим — значить осягнути все, пізнати все і всіх, але ж врешті ми проживаємо ціле життя, знаючи про нього і те, як тут все влаштовано, не набагато більше, аніж коли прийшли сюди як tabula rasa («чистий аркуш), хоча за Платоном ми народжуємось не зовсім «чисті аркуші», а пізнаючи, пригадуємо. Здаватись мудрим — ще гірше, адже це значить вважати, ніби ти є тим, ким не є. Та і власне, що таке «ми», «я»? Вже на цьому питанні погорить кожен з нас.

Отже, Сократ — філософ — той, хто «досліджує те, що під землею, і те, що в небі». І це лякає тих, хто вважає себе мудрим, бо це зруйнує їхню картину, він завжди знайде щось поза кадром — під землею чи в небі. І звісно, це «псувало молодь» (як звучав його смертний вирок), бо змушувало їх бути критичними до усталеного порядку, звичаїв, поглядів, чітко визначених меж світу, окресленого тими, хто вважає себе мудрими, а насправді лише здається.

Вища мудрість — у відмові нею володіти, але в безупинному слідуванні за нею. Шукати завжди і всюди — в своїх й чужих культурах та мовах, бути готовими сприйняти те, що видається іншим не вартим уваги, помічати деталі та бачити ціле, сутнісне. Адже саме з інаковості народжуються справжні особистості, яким був Сократ (і не лише він).

За свою любов до мудрості він готовий був поплатитись своєю любовʼю до життя. А життя він любив (попри критику від Ніцше), бо мав своє призначення — філософствувати, і слідував йому, як покликанню, що йому дав сам Бог. Через нього він втілював свою любов до служіння людям (в цьому нагадує Христа), і через нього він не здавався, а був тим, ким був насправді.

*в дописі використана картина Жака-Луї Давіда «Смерть Сократа» (1787)

#філософія_ЛМ #мистецтво_ЛМ #роздуми

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

15 Jan, 09:27


Хто знає, за що засудили Сократа до смерті?

Це прозвучить дивно, але: за те, що він «псує молодь». Так звучало головне обвинувачення проти мудрості Сократа, і того, що він цієї мудрості навчав інших. Філософ змушував молодь задавати (в тому числі самим собі) питання, мислити критично, дискутувати, досліджувати те, що під землею, і те, що в небі, як робив сам.

Тобто його боялись, бо він змінював звичний порядок речей. Але саме такі люди і рухають цей світ й надихають на це інших. У нас в Україні теж є цікава програма, яка сприяє тому, аби зрощувати своїх сократів, що змінюватимуть нашу країну.

«Навчай для України» шукає молодь, яка готова змінювати освіту в малих громадах країни в межах програми лідерського розвитку «Навчай». Учасники програми на 1 або 2 роки поїдуть вчителювати у малі громади Київщини й Одещини.

Під час програми «Навчай» ти отримаєш:

простір для розвитку себе, нового досвіду і викликів у спільноті однодумців;
індивідуальну менторську підтримку;
підтримку стипендією за виконання умов програми + офіційна зарплата вчителя;
змогу зробити внесок у розвиток України та потенціалу майбутнього покоління;
комплексний професійний і лідерський розвиток разом з обміном досвіду учасників мережі Teach For All (63 країн світу).

Детальніше про програму — за цим посиланням.

Перша хвиля реєстрації триває до 31 січня.

Стань частиною освітніх змін — реєструйся на програму або ділись цією інформацією з тими, кому вона може бути актуальною 💛

#рекомендація

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

14 Jan, 18:25


Про те, що я досліджувала в обох своїх дипломних роботах та загалом в житті

Раптом усвідомила, що за весь час існування каналу (а це вже скоро як рік!), я жодного разу, крім кількох мимовільних фраз, не розповідала вам про свій інтерес в філософії.

Отож, мене завжди приваблював екзистенціалізм — як найбільш наближений до життя філософський напрям. Ще в школі я закохалась в творчість Камю, і навіть із-за нього вирішили вступити на філософський факультет, і саме цьому напрямку були присвячені обидва мої дипломи. Бакалаврська робота була про “сутність” та “існування” в теології Пауля Тілліха, а в магістерській я досліджувала феномен самотності як проблему відчуженості в теологічному екзистенціалізмі Пауля Тілліха.

Пауль Тілліх (1886-1965) — німецько-американський протестантський теолог й екзистенційний філософ.

Питання про сутність та існування — одне з головних в онтології (вченні про буття) загалом, і в бутті кожного окремого Homo sapiens. Також їх досліджує П.Тілліх, який будучи екзистенційним мислителем, поєднує філософію і теологію у тому числі задля відповіді на це питання (філософія через людину задає питання, теологія через Бога й Біблію дає на нього відповідь).

В традиції екзистенціалізму, за П.Тілліхом, людина — створіння кінцеве, саме з кінцевості та її усвідомлення випливає відчуженість людини від своєї сутнісної природи, і як наслідок від Бога, інших людей, світу. Цю відчуженість підсилює свобода й тривога, які спонукають людину до Падіння — переходу від сутності до існування, яке є невідворотнім на шляху втрати «раю», і лише в Бозі як Само-Бутті вони єдині, немає цього розколу, що апріорі є в самому людському бутті.

Перехід від сутності до існування — це про перехід від потенційного буття, що ще себе не реалізувало (стан «сплячої невинності») до екзистенційного буття, що реалізувало закладені в собі потенційності. В людині цей перехід можливий завдяки свободі й тривозі, які змушують переходити від одного до іншого.

Так як людина знаходиться в конфлікті сама з собою й відчужена від Сили Само-Буття (Бога), вона все ж здатна брати в ньому співучасть завдяки «мудрості бути» — важливе онтологічне й стоїчне поняття, яке започаткував П.Тілліх, і яке згодом використовували навіть в екзистенційній психології, наприклад, Р.Мей. Це мужність стверджувати власне буття попри тому, що йому протистоїть — загроза й невідворотність небуття. А ще воно завжди про присутність — бути тут-і-зараз, в якому лише й можлива співучасть в Само-Бутті задля подолання відчуження й самотності.

Ця самотність не про те, щоб просто бути наодинці (її позитивний аспект — усамітнення), а про базовий стан відчуженості, який випливає з розриву між буттям й небуттям, між якими балансує людина від свого народження — ми приходимо в цей світ самі, й до смерті — так само завжди самі з нього йдемо. До того ж, чим вищий рівень самосвідомості людини, тим болючіше вона переживає свою самотність.

Дотримуючись думки П. Тілліха про те, що людина в силу відчуженого характеру буття (так як буття перемішано з небуттям), своєї свободи і кінцевості, спонукається тривогою, вона змушена актуалізувати свою сутність в існуванні. Людина відчужена від граничної сили Само-Буття, хоча і бере в ній співучасть. Таким чином, самотність тут виступає наслідком свого роду відчуження і тугою за власною цілісністю.

Засобом подолання відчуженості, до якого апелює П.Тілліх, а, отже, і самотності, є «Нове Буття», втілене в образі Ісуса як Христа. З стоїчної традиції П.Тілліх виводить онтологічне поняття мужності — «мужність бути», що має на меті протистояти тривозі (небуття), щоб перемогти відчай і самотність за допомогою співучасті в Само-Бутті — з Богом. Згідно з думкою мислителя, «мужність бути» це і є віра.

Особисто для мене «мужність бути» П.Тілліха також і про мужність бути собою — всупереч власній кінцевості і перспективі небуття. Бо коли, як не зараз, і хто, як не ми самі, можемо втілити собою те, що вже закладено в нас потенційно.

#філософія_ЛМ

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

13 Jan, 10:43


Мені так подобається ця традиція паузи на каналі протягом вихідних й повернення в понеділок з новинами — це дає змогу і перезавантажитись, і набратись нових ідей для дописів, і усвідомити, як багато цінного може відбутись за два вихідні дні.

Окрім особистих приємних моментів, є два: сходила в кіно на відреставрований до 100-річчя від Дня народження режисера «Колір граната» С.Параджанова (чи було б вам цікаво почитати мої рефлексії про нього?) і прочитала маленьку, але дуже змістовну книгу «Сміливість творити» Р.Мея (згадувала її тут, тепер з осінніми фото зроблю про неї відгук, насправді дуже актуальна для всіх книга). Особисто мені ця книга ще була близькою тим, що в ній згадується П.Тілліх — близький друг Р.Мея, і той, про кого я писала свою дипломну роботу на філософському факультеті.

До речі, про філософське: нагадую, що вже цього тижня (в четвер/суботу) відбудеться перша зустріч мого філософського клубу по «Апології Сократа» Платона. Ще є кілька вільних місць, приєднуйтесь! А якщо більше цікавитесь художньою літературою, то запрошую 1 лютого на обговорення «Часосховища» Ґ.Ґосподінова. Обидва клуби проходять в онлайн-форматі.

А ще найближчим часом планую придбати одну особливу книгу для спільного розіграшу з одним класним каналом, тому ввімкніть сповіщення на каналі, аби не пропустити 😉

Людина мисляча

09 Jan, 21:03


Опівнічні роздуми про дві сторони одного — життя та смерть

Бувають дні, коли я щемкіше й чутливіше відчуваю смерть. Свою власну, і загалом. Сьогодні один з таких днів. Ні, за останній час не трапилось нічого трагічного, принаймні в моєму особистому житті. Хоча кожну мить десь в мені все одно вмирає частинка за тих, для кого кожна з цих митей остання. Я не можу бути як острів, окремо від них. Вмираю з кожною такою звісткою, а потім на світанку воскресаю знов. Ну бо хтось все одно має рухати кровообіг цього світу — життям бороти в собі небуття щоденно й щоденно помирати знов.

Прийнято вважати, що смерть — це лише повна зупинка серця, фінальний акт пʼєси під тривіальною назвою «Життя». Є початок, є кінець, щось між ними. Є головний(-а) актор(ка), є всі решта — другорядні персонажі, а також грим, костюми, декорації. Як вибратися з цієї пастки, як обережно пройти над прірвою з одного кінця до іншого? Насправді, ми не дуже вправні канатоходці — застрягли десь між звіром (яким вже не є) і надлюдиною (якою ще не стали). Так само постійно застрягаємо поміж буттям й небуттям, щосили прагнемо вперед, але коли доходимо до кінця, боїмось й даємо задню, мов ті раки. Хто боїться смерті — боїться життя.

Дарма. Смерть вже від народження присутня в нас самих — ми носимо її всередині мов капсулу часу, готову здетонувати будь-якої миті. Один необережний рух, одна випадковість ймовірністю 1:100000 чи закономірність — балкони таки падають, тож про всяк випадок не варто ходити під аварійними. Ми визначаємо себе творцями власної долі, тільки от від долі-смерті не втекти нікому ніколи й нікуди. Мабуть, саме тому так часто ховаємось від неї в буденності, непомітні для себе, непомічені світом. Ховаємо самих себе заживо у вигаданих образах та ефемерних речах. Забуваємо, що наші життя насправді не належить нам.

Проте лише нам належить щодня обирати те, яке саме життя проживати і якою людиною бути. Як кажуть екзистенціалісти: «існування передує сутності», сутність ж бо потребує часу й зусиль для свого розкриття. Без парадигм та чужих віровчень шукати власний баланс між добром і злом, налагоджувати хиткий баланс всередині себе. Іноді навпомацки, і майже завжди зі страхом. Головний з них звучить вустами Гамлета в дилемі «бути чи не бути». Нас однаково лякає й те, й інше.

Буття потребує хоробрості аби робити вибір і нести за нього відповідальність, небуття – беззаперечного прийняття невідомого «Х». Що підставити під це значення? Що знаходиться за зачиненими дверима буття, де бере свій початок небуття? Може пекло чи рай, може порожнеча і темрява, а може мрії та спогади з прожитого життя. Я не маю відповіді, але вірю, що кожен отримає те, що заслугував. І якщо сон — це маленька смерть, то власне смерть — це останній крок у невідворотність. Там доведеться предстати перед самими собою з питанням «хто я є і яке життя прожив(-ла)?». Кожна людина власним існуванням творить сутність свого буття-після-буття, та перш за все — тут-буття.

Чи страшно йти туди? Так, бо невідомість завжди лякає кожного, хто усвідомлює власну смертність.

Чи страшно йти звідси? Ні, якщо прийняти те, що наші життя не належать нам. І ми завше йдемо звідси з тим, що пронесли крізь життя у кожній з його митей:

Гнів чи радість.
Ненависть чи любов.
Лицемірство чи щирість.

Пожнемо те, що посіємо. Десь поміж буттям й небуттям. Вони є одним цілим та подібні уроборосу — змію, що кусає сам себе за хвіст, аби через смерть принести нове життя, в якому знову всередині буде смерть.

#роздуми

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

07 Jan, 07:49


В екваторі зими відчути весну — зі смаком білого чаю, несвоєчасної, але вічнозеленої трави, високого ясного неба і пташок, які ніби нікуди й не відлітали. Вбирати, помічати, насолоджуватись…

На вихідних здійснила одну свою маленьку мрію — почала самостійний шлях в осягненні чайної церемонії. На нещодавній лекції про японські філософії від авторки How to book відкрила для себе, що «ча-но-ю» — японська чайна церемонія — це більше, ніж про випити чай, це глибока медитативна практика, що базується на 4 принципах:
1️⃣гармонія з моментом та оточенням;
2️⃣повага до процесу та інших;
3️⃣чистота думок та простору;
4️⃣спокій та безтурботність.

І вам раджу спробувати цю практику спочатку навіть без спеціальних чаїв та посуду. Просто почніть з того, щоб пити свій звичайний чай по-новому — повільно, усвідомлено, красиво (справжня ж краса завжди йде зсередини назовні) 🤍

#практика #натхнення

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

06 Jan, 14:27


Тільки погляньте, яку красу я сьогодні отримала, і вже встигла погортати під звуки морських хвиль!

Це — «Філософині» від видавництва Печера Платона. Я вже писала про неї тут, і ще скажу кілька слів:

Книга поділена на три частини — «Історія фемінізму», «Практична філософія» й «Теоретична філософія», кожна з них представлена двома філософинями. У творах Сожурне Трус і Гарієт Тейлор-Міл викладено засадничі ідеї фемінізму й аболіціонізму. Гарієт Мартіно радить, як розвивати критичне мислення, а Франсіс Павер Коб обґрунтовує етичне ставлення до тварин. Маргарет Кавен-діш розкриває поняття нескінченності та свою концепцію живої матерії як основи світу, а Мері Шеперд аналізує відмінності між сприйняттям і реальністю. Розмаїття традицій, тем і письменницьких стилів авторок допомагає прочитати філософію по-новому.

Мені відгукується фраза з анотації, що «Філософині» — не просто книга, а заклик долучитися до філософської
дискусії та почути тих, ким задовго нехтували. Саме тому цю книгу я вже запланувала на спільне читання та обговорення в моєму філософському клубі «Людина мисляча» в березні.

А для всіх вас, людей мислячих, на цю та інші філософські книги у книгарні Печери Платона до кінця січня діє знижка -10% за моїм промокодом INTELLECTUAL (клік щоб скопіювати)❤️‍🔥

#книжкове #філософія_ЛМ

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

06 Jan, 07:22


В перший понеділок року хочу поділитись з вами трішки своїми найближчими книжковими планами:

📙почала рік з «Часосховища» Ґ.Ґосподінова для свого книжкового клубу, і вже передчуваю, що вона стане однією з найкращих в цьому році — тут і важлива для мене тема памʼяті й забуття, і загалом чимало філософських рефлексій. Тож запрошую і вас до свого книжкового клубу “RED Reading” на спільне читання та обговорення цієї книги в онлайн-форматі 1-го лютого — тут всі деталі.

📕в цьому місяці завдяки філософському клубу повертаюсь до джерел філософії — до перечитування «Діалогів» Платона, і вас запрошую читати/перечитувати ці позачасові і вічно актуальні тексти для спільного пошуку індивідуальних сенсів в них — тут всі деталі.

📗паралельно з книгами для обох клубів знову досліджую філософію Григорія Сковороди, адже планую провести для вас лекцію по його філософії — ви навіть не уявляєте, наскільки це актуальна філософія в питаннях пошуку й віднайдення себе і свого щастя — про це й хочу вам розповісти, тож слідкуйте за анонсами.

📘ну а тут я мала б розповісти вам про одну особливу книгу, яку я отримала в подарунок від «Печери Платона» (може, ви вже здогадались?), скоро побіжу забирати її з пошти, і тоді вже вам розкажу й покажу.

📚також в цьому році хочу повернутись до двох недочитаних в минулому класних книг, які по певним причинам довелось відкласти — «Ерос і Психея» В.Єрмоленка і «Паперовий звіринець» К.Лю.

📝і цього тижня напишу відгук про останню дочитану в минулому році книгу в нетиповому для мене жанрі фентезі — «Морт» Т.Пратчетта.

А тепер мені цікаво дізнатись про ваші книжкові плани на цей рік чи бодай найближчий місяць 👀

Людина мисляча

03 Jan, 08:05


Січень — про повернення до витоків, в філософії — до античності, зокрема Платона. Цей філософ важливий не лише для розуміння Ф.Ніцше, якого ми розбирали в моєму філософському клубі в грудні, але й загалом для всієї історії філософської думки.

Цього місяця ми прочитаємо та разом обговоримо одразу два діалоги Платона про життя, смерть та вчення Сократа «Апологія Сократа» й «Федон».

Основні теми, які ми будемо досліджувати в цих діалогах — значення філософії для пошуку істини та готовності до смерті в будь-яку мить без страху, а навпаки з радістю та гідністю, і ще багато інших, які виникають в ході живих зустрічей Людей мислячих.

Приєднатись до обох обговорень можна на вибір в зручний вам вечір — будній або вихідний:

🎱«Апологія Сократа» (30 сторінок) — четвер 16 січня або субота 18 січня з 19 до 21 год.
🎱«Федон» (85 сторінок) — четвер 30 січня або субота 1 лютого з 19 до 21 год.

Вартість участі в одній зустрічі — 400 грн, в двох — 700 грн. У цю вартість входить участь в жвавих онлайн-обговореннях в колі однодумців, доступ до телеграм-групи клубу щоб ділитись враженнями від тексту по ходу читання, отримання запису зустрічі та презентації по ній, а також моя міні-лекція по темі на початку зустрічі.

Клуб веду я, Варвара Лозко — філософиня за освітою. А стати частиною клубу може будь-хто з вас, незалежно від освіти та сфери діяльності, але кому цікаво мислити й шукати відповіді на непрості питання.

Кількість місць обмежена і частина з них вже зайнята постійними учасниками клубу (їхні відгуки про участь — тут), тож поспішайте зайняти своє!

Почніть цей рік з внутрішніх трансформацій завдяки філософії — щоб приєднатись до клубу, ставте «» в коментарях під цим дописом або напряму мені @varvara_bosco 💌

*в дописі використана картина Ж.-Л.Давіда «Смерть Сократа», 1787

Людина мисляча

02 Jan, 11:45


З початку нового року або в будь-який інший час, щоб стати людиною, якою ви хочете бути, не обійтися без набуття нових/позбавлення старих звичок

Минулого січня я відкрила для себе книгу Дж.Кліра «Атомні звички», і вона змінила весь мій рік (писала про неї тут в топ-10 книг 2024 року). Тепер же хочу поділитись з вами найціннішими практиками з неї.

Та спочатку моє визначення на основі цієї книги: атомна звичка — це найменша й найдоступніша вам дія, яку можна і потрібно робити системно щодня, аби рухатись в напрямку до бажаного. Це стосується будь-якої сфери — роботи, творчості, спорту, харчування, здоровʼя, читання і тд. Корінням будь-якої звички з будь-якої сфери лежить ваше рішення стати людиною, якою хочете бути і готові діяти як вона.

В основі атомних звичок лежить 4-х ступенева модель («це» — звичка, набути корисну/позбутись шкідливої):

1️⃣зробіть це очевидним/непомітним
— складіть список звичок;
— облаштуйте середовище;
— сформулюйте звичку «я [робитиму] о [час] в [місце]».

2️⃣зробіть це привабливим/непривабливим
— поєднайте те, що хочеться зробити з тим, що треба;
— приєднайтесь до середовища, де звичка — норма.

3️⃣зробіть це легким/складним
— спростіть/зменшіть шлях до звички;
— слідуйте правилу 2-х хвилин — час, приділений звичці;
— автоматизуйте звичку.

4️⃣зробіть це задоволенням/неприємним
— нагороджуйте себе за виконання звички;
— трекайте звички і збирайте «ланцюжок»;
— не пропускайте більше 1-го дня в звичці.

Ну і головне, памʼятайте, що ключ до нової звички — в постійному повторенні та практиці.

#практика #книжкове

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

01 Jan, 06:39


Сила сонця та моря в першому світанку цього року — слідую своїй щорічній традиції зустрічати так новий рік, і ділюсь цим натхненням з вами також 🤍

Дякую, що були з Людиною мислячою в 2024 році, й залишайтесь в 2025 — попереду ще багато нових сенсів 💫

#натхнення

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

31 Dec, 18:24


Вітання-побажання з Новим роком від відомих філософів для вас, Людей мислячих

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

30 Dec, 15:17


Це був непростий вибір, але все-таки зупинилась на цих…

10 найважливіших для мене книг 2024 року:

📕«Ошукана жінка» С.де Бовуар — збірка трьох проникливих екзистенційних творів про старіння, втрату й зраду — відкрили мені глибину цих тем.

📙«Цирцея» М.Міллер — красива жіноча версія «подорожі героя» про становлення жінки — близька в моєму дослідженні тема.

📗«Мистецтво жити» А.Моруа — про вміння наповнювати своє щоденне життя сенсом у всіх його аспектах — праці, відпочинку, любові, старінні та ін.

📘«Похований велетень» К.Ішіґуро — на межі між реальністю та вигадкою сильний роман про памʼять та забуття — особисту й колективну.

📙«Нестерпна легкість буття» М.Кундера — один з найбільш філософських романів — більше, ніж просто про кохання, про саме буття.

📗«Невеличка драма» В.Підмогильний — екзистенційний роман про різні форми любові вражає своєю глибиною та тонким психологізмом.

📓«21 урок для 21 століття» Ю.Н.Харарі — книга для роздумів про сучасність — не в формі повчань, а радше питань, що дають змогу самостійно помислити про нас, Homo sapiens 21 століття.

📙«Вибір» Е.Еґер — одна з найбільш надихаючих книг, що повертає/зрощує відчуття опори, радості та віри за будь-яких життєвих обставин.

📘«Живі. Зрозуміти українську літературу» О. і П.Михед — дослідження, яке відкриває по-новому й глибше вже відомі нам ще зі школи імена письменників в світовому контексті.

📓«Атомні звички» Дж.Клір — чудовий нон-фікшн, що дійсно дає силу започаткувати й продовжувати тривало втілювати в життя потрібну звичку — завдяки ній вже скоро рік як маю звичку вести цей канал.

А які книги для вас стали найважливішими в цьому році? Діліться в коментарях!

#книжкове

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

27 Dec, 08:09


Нічні роздуми про магію філософії

(натхненні зустріччю мого філософського клубу «Людина мисляча»)

Пройшли віки від народження богів і до їх смерті, від Homo sapiens до Homo deus, від Землі-диску до «домівки людства». Та попри всі зміни, світ і досі сповнений магії, і цією магією є філософія.

Магія — не як щось протилежне мисленню, навпаки, його складова. Це імпульс, що породжує в голові думку, що зʼявилась в голові нізвідки і звідусіль — вона є квінтесенцією всього, що людина знала, відчувала, бачила, чула. І в той же час вона щоразу більше, аніж просто сума відомого досі, вона своє власне нове творіння. Дитя спонтанності та випадковості, і завжди — нащадок нашого субʼєктивного мислення й світобачення.

Декарт був першим, хто вийшов з себе, аби підтвердити нам наше існування через думку, через сам процес cogito, мислення. А за Платоном всі речі взагалі вже давно існують в прекрасному світі ідей, наш — лиш його далекий відблиск, існування всього в ньому більш вторинне. Навіть наші знання — це те, що вже існує, в потенційному, прихованому вигляді, а пізнаючи, ми пригадуємо все, що колись знали. І так постійно, коло за колом, ми здійснюємо себе у вічному поверненні та самоподоланні, яке провіщував Ніцше.

Вслід за Ніцше екзистенціалісти в лиці Сартра й Камю утвердили людину в тому, що їй немає на чому твердому стояти, окрім власної свободи, відповідальності та вибору, який здійснюємо щомиті, навіть якщо обираємо бездіяльність. Обираючи себе, обираємо все людство, з яким ми єдиний потік без кордонів у часі та просторі, помічений трансценденталістами, і який несеться далі. Далі — за межі того, що можливо пізнати. У висоту — зоряне небо, в глибину— моральний закон, які зачаровують не лише Канта. Що таке цей закон, як не зібрання під законом порядку букв, що і визначають межі світу Вітгенштайна, нашого власного світу?

Хіба це все і не ж магією? Коли оточуюча ззовні та зсередини дійсність дивує, чарує, викликає до життя інтерес. Це все спонукає народжувати свою власну думку, шукати їй в тон іншу думку, що вже була породжена іншим субʼєктивним творцем — в цей же історичний час, чи ще до нашої, чи навіть до Христової ери.

Потім — підіймати її через метафору, що водночас ріднить філософію з поезією, до рівня абстрактного мислення — щоб вона позбулась всіх буквальних обмежених сенсів і стала вищим сенсом, символом, концептом, джерелом безлічі тлумачень, серцем різноманітних контекстів. А ще філософія своєю магією здатна будувати звʼязки — і з близькості (от як Сократ з Платоном), і з протиріччя (як Платон з Арістотелем).

Та врешті вся її історія — це історія бунту супроти своїх попередників, їх коментування та перевертання. І все це щоб врешті віднайти себе й нові сенси, а вони зростають навіть там, де входиш у ту ж ріку, та як вчив Геракліт, це щоразу нова ріка, двічі в одну річку, в одну думку не ввійдеш.

Щоб відчути цю особливу магію, цей страх і трепет не лише Кʼєркегора, а самого пізнання — достатньо просто зробити крок до основ філософії — мудрості та любові. Дати цьому потоку підняти себе над всім буденним і тимчасовим.

#роздуми #натхнення

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

26 Dec, 16:28


Ікіґай: сенс життя по-японськи

З японської «ікігай» означає сенс життя та задоволення, тобто те, заради чого варто щоранку прокидатись і що дає відчуття, що ви живете своїм життям.

Сутністю ікігаю є справа, яку ви любите всім серцем, в якій спеціаліст, за яку платять та якої потребує світ. Також сутність цього поняття можна розкрити через безліч інших проявів, які доповнюють вашу справу життя, й стосуються життя загалом (за книгою К.Моґі «Маленька книжка ікіґай. Секрети щастя по-японському»):

▪️відчуття спільності;
▪️збалансоване харчування;
▪️усвідомлена духовність;
▪️вміння знаходити й цінувати ті радощі життя, що мають сенс для вас;
▪️ранній підйом та ранкова фізична активність;
▪️гнучкість розуму;
▪️цілеспрямованість;
▪️захопленість;
▪️не поспішати давати оцінку;
▪️дитяча легкість;
▪️послідовність й чітке уявлення про свої життєві цілі;
▪️самозаперечення як свобода від «Я»;
▪️необхідність багато років працьовито трудитися, не очікуючи визнання чи нагороди;
▪️жити в гармонії з іншими людьми та оточуючим середовищем;
▪️стриманість та самоконтроль;
▪️стійкість;
▪️вміння адаптуватися до будь-якого середовища.

Щоб знайти/віднайти ікігай, необхідно вийти за рамки стереотипів й прислухатись до свого внутрішнього голосу. А ще можна почати з 5 простих практик:

1️⃣ починати з малого;
2️⃣ звільнити себе;
3️⃣ гармонія та стійкість;
4️⃣ радіти дрібницям;
5️⃣ бути тут і зараз.

А якщо ви вже знайшли дещо схоже на ікіґай, то «музикуйте навіть тоді, коли вас ніхто не чує».

#філософія_ЛМ #сенс #практика

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

25 Dec, 15:09


У цей різдвяний вечір хочу поділитись з вами тим, що наповнить вас мудрістю та сенсами, і це — розмова наших двох сучасників — поета С.Жадана та релігійного філософа І.Козловського.

Зібрала для вас найкрасивіші перли з відео «Говорить Жадан: Ігор Козловський про щастя, вміння чути та емпатію»:

▪️ Щастя — наше особисте відчуття, співпадіння з чимось. Це не сталий стан, а постійний процес. Воно є повнотою насолоди, а ми ж найбільше насолоджуємся процесом. Щастя — це частина екзистенційного інтелекту, який можна внутрішньо наповнити сенсами, а де сенси, там і щастя, без них немає щастя, саме вони дають відчуття невипадковості нашого життя.

▪️ Сковорода був людиною-фронтиром, провідником сенсів, які виходили за межі міркувань людей свого часу, він жив в своєму світі. За його поглядом цілісність людини — це поєднання трьох текстів — Біблії, світу зовнішнього і нас самих. Щастя — це коли ці три тексти співпадають, частинами зовнішніми і внутрішніми. Призначення релігії ж в тому щоб допомагати людині відшукати сенси свого буття тут на землі.

▪️ Важлива культура не лише слухати іншу людину, але й чути, тому що українське слово «чути» — це відчуття, як ти відчуваєш іншу людину. Те саме емпатичність — якщо не почуємо, то будемо входити в розбрат, ворожнечу. Діалог має ще й терапевтичну дію, так, вона може бути болісна, але це необхідно, це прояв любові, навіть якщо говоримо про речі, які інша людина не хотіла б чути, головне як це сказати. Культура діалогу завжди повʼязана і з власним зростанням — в діалозі зростаємо. Він потрібен не тільки щось сказати, треба навчитись і слухати і чути.

▪️ Будь-яка людина мисляча — інакомисляча людина. Ми в цьому унікальна держава, бо у нас було історичне різноманіття різних думок, позицій. Це процес, який дозволяє людині показати себе світові. Ми можемо любити один одного незважаючи на позицію. Єдність — в різноманітті, треба навчитись жити з різними регіонами. Для цього треба бути в постійному діалозі — не тільки внутрішньому чи з однодумцями, а виходити на інший рівень діалогу. Можливо в цій кордоцентриності — в нашій сердешності, готовності допомогти, і є якийсь наш шанс й наш шлях.

▪️ Гідність і свобода — основа нашої національної ідентичності, це стрижень нашої національної ідеї. Гідність — це не тільки повага, свобода, честь, це і зрілість, і культура історичної памʼяті. Свобода і гідність є вектором до щастя, вони є тим, що розправляє наші плечі і робить нас нами.

Ще одна цікава розмова з І.Козловським про смерть була зафіксована на моєму каналі за цим посиланням.

#укрфіл #сенс #знахідка

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

24 Dec, 08:35


Хто я?
(роздуми в віршах, натхненні філософією Ніцше)

Хто я? Постійно задаюся цим питанням.
Місток між небуттям та забуттям.
Я точка між всіма, хто вже пішов,
І провідник для тих, кого іще чекаю.

В мені натягнута струна всіх поколінь —
Від пралюдини і до надлюдини Ніцше.
В собі несу священне я послання —
У памʼяті та в цілі на майбутнє.

Що мій обовʼязок самій палати
І нести цей вогонь в дитині далі.
Дар Прометея, звісно, цінний,
Та я виношую в собі ще більший.

У ньому втілено усе, що було «до»
Й здійсниться те, чому судилось.
Крім фатуму я вірю в вільний вибір
Того, хто має щирий в серці намір.

В дитині я продовжую саму себе,
Долаючи обмежені границі часу.
І збережу назавше всі бабусі мрії,
Які вона лишила по собі на обрії.

16.06.2023

#роздуми

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

23 Dec, 12:19


Сьогодні море — рідкий метал, тільки розплавлений не жаром, крижаним холодом, а чайки — божевільні «Птахи» А.Гічкока.

#натхнення

[Людина мисляча | підписатись]

Людина мисляча

23 Dec, 12:01


Зранку хотіла написати, що повертаюсь до вас з вихідних, проте не з таким піднесеним настроєм, з яким хотілось би…

Та годину зʼїздила на море, і хоча втома цілком не пішла, а цей тиждень буде дужеее насиченим (попереду — дві зустрічі філософського клубу по Ніцше і дві книжкового по Пратчетту, а тексти ще не дочитані), магічним чином я наповнилась сьогоднішньою міні-прогулянкою і дописом нижче цим натхненням поділюсь з вами також.

А ще, в планах цього тижня поділитись з вами одним важливим японським поняттям, про яке я згадувала на своїй суботній лекції про щастя (до речі, якщо ви її пропустили, але цікава ця тема, можна придбати в записі). Воно буде особливо актуально тим, хто ще шукає себе.

Окрім цього планую написати і про загальні книжкові підсумки року, і окремо про деякі з останніх прочитаних книг, які мене вразили, от як Ніцше, кожна сторінка якого проростала в мені безліччю думок. На жаль, поки не маю вдосталь часу й спокою їх сформулювати так, як хочеться, тому замість цього поділюсь своїм віршем, який написала минулого року під час вагітності й період смерті дорогої мені бабусі. В його основі думка про одне з центральних понять філософії Ніцше — надлюдину.

Тож залишайтесь на звʼязку, тут ще буде чимало цікавого!

Людина мисляча

20 Dec, 20:58


До речі, нагадую вам, що вже завтра (в суботу) о 12 год я проведу ще одну практичну лекцію по філософії на тему «Як опанувати мистецтво жити щасливо», приєднуйтесь, буде цікаво і змістовно! Деталі — тут 🙌🏻

Людина мисляча

20 Dec, 16:25


Напередодні вихідних хочу поділитись з вами своєю нещодавньою філософською знахідкою — ютуб-каналом «Печера Платона».

На ньому є безліч відео як з історії філософії, так і на актуальні теми типу «що таке час?», «чи існує свобода волі?», «як сприймаємо світ?», «що таке людина?» і тому подібні теми — неодмінно знайдете тут щось саме для себе.

Я ж в цьому дописі хочу поділитись з вами деякими цікавими думками з останнього переглянутого мною відео на цьому каналі — «Вступ. Античність VS Сучасність: про міфи та плагіат. Ксенія Зборовська»:

▪️ Кого б ми не відкрили з більш сучасних, все одно мова йтиме про античних філософів.

▪️ Античність в філософії не закінчилась з народженням Христа, її закінчення умовне.

▪️ Лише в пострадянській традиції до філософії не зараховують таких ранніх античних мислителів як Гомер, Гесіод та інші. Проте філософія виникла саме в поетичній формі.

▪️ Ніцше один з перших в Новий час звернувся до досократиків (зокрема Діоніс став символом вивільнення від тиранії розуму, яка почалась від Сократа).

▪️ В 2002 році відбулась значуща міжнародна конференція “What is Presocratic philosophy?”, де прозвучало питання чи доречно називати мислителів ранньої античності філософами і що з їх думки народжується Філософія. Більшість схилились до думки що так.

▪️ Передумовою виникнення філософії є поняття politics (політика) і policy (поліс).

▪️ Філософія як вчення про богів, яке почалось від поетів — і філософія і поезія з самого початку були про божественне.

▪️ Філософія давніми греками створювалась з побуту та буденності, саме тоді формулюється більшість філософських питань і понять, наприклад: докса («слава») — хибне твердження, ейдос («зовнішній вигляд») — ідея, архе («влада», «державна посада») — першопричина, космос («краса», «впорядкованість», «державна посада»).

Повністю переглянути відео на дану тему можна за цим посиланням.

Бажаю вам надихаючих і змістовних вихідних!

#знахідка #філософія_ЛМ

[Людина мисляча | підписатись]