Sano @hey_just_do_it Channel on Telegram

Sano

@hey_just_do_it


📎 Пишу про здоровий раціон та харчові звички.
📎 Проводжу індивідуальні консультації для різних цілей: схудення, набір ваги, коригування раціону.
📎 Складаю персоналізоване меню для вашої калорійності.

Зворотній звʼязок: @sano_ivanna

Sano (Ukrainian)

Sano - це твій особистий помічник у питаннях здорового харчування та покращення раціону. Канал, який надихає на здоровий спосіб життя та допомагає знаходити індивідуальний шлях до досягнення бажаних цілей. Чи хочеш ти схуднути, набрати вагу або просто підтримувати своє тіло у формі - Sano допоможе тобі з цим. Автор каналу ділиться корисними порадами, пише про здорові раціони та харчові звички, а також забезпечує професійні індивідуальні консультації. Тут можна знайти персоналізовані меню з урахуванням калорійності та особистих потреб. Не сумнівайся у своїх можливостях - разом з Sano відкриєш новий світ здорового харчування! Долучайся до каналу і почни змінювати своє життя в краще вже сьогодні. Для зворотнього зв'язку з автором каналу пиши: @sano_ivanna

Sano

15 May, 15:00


​​Харчування без підрахунку калорій ⚖️

Підрахунок калорійності раціону - один з найпопулярніших методів контролю харчування. Раніше на каналі вже був допис з поясненням, чи усім потрібно рахувати калорії (спойлер - не всім).

📌 Прочитати статтю можна тут

Сьогодні хочу поділитися альтернативними способами відстеження харчування, які точно вартують вашої уваги ⬇️

🍽 Метод тарілки. Чудовий спосіб включити всі групи продуктів у раціон з дотриманням балансу БЖВ. До слова, усі мої клієнти отримують додаткову інструкцію по методу тарілки з поясненням, скільки та яких груп продуктів вживати, з прикладами і поясненнями; пишіть, якщо хочете навчитись так само)

🖐 Метод долоні. Спосіб формування тарілки, де рука - ваш орієнтир. Наприклад, порція білку - це ваша долоня без пальців, порція вуглеводів - ваша жменя.

📗 Ведення харчового щоденника, куди потрібно записувати все, що ви їсте (додатково можна робити фото). В кінці тижня спробуйте оцінити раціон: чи включені всі групи продуктів, який відсоток раціону займають солодощі, скільки основних прийомів їжі за день та перекусів. Так ви самостійно переглянете харчування та можете скорегувати його наступного разу.

📌 Пишіть в коментарях, який спосіб відстеження раціону ви хочете спробувати? Буду рада допомогти вам у цьому, звертайтеся! 💫

Sano

08 May, 15:00


​​Про хибні очікування ⌛️

Ми звикли очікувати швидких результатів, незалежно від сфери життя:

🧷 закінчити курси та відразу знайти престижну роботу;
🧷 тиждень позайматися спортом - і отримати фігуру мрії;
🧷 на кілька днів відмовитись від солодкого в надії, що це позбавить зайвих кілограмів.

⁉️ Якби досягнути бажаного було так легко, то чи був би ринок марафонів схуднення таким розвиненим та популярним?

📌 Швидких результатів не буває. Зміни у вазі, харчових звичках, смакових вподобаннях та способі життя не відбуваються на тиждень, місяць чи пів року. 🤷

📌 Це шлях, а не кінцева мета чи ціль. Лише регулярність, дисципліна та щоденна робота над собою дають результат. Кожна ваша найменша дія має накопичувальний ефект. І хоч за тиждень ви може й не побачите відчутних змін, але за рік ви станете іншою людиною.

📌 Головний секрет - почніть сьогодні! Ви вже достатньо знаєте, щоб почати діяти 💫

Sano

28 Apr, 15:00


​​Скільки ЦУКРУ безпечно вживати? 🍫

📌 Згідно рекомендацій ВООЗ, кількість доданого цукру в раціоні має становити до 5%. Це приблизно 25 г цукру, що еквівалентно 🥄 6 чайним ложкам.

Доданий цукор - це той цукор, який ми додаємо самостійно в страву або той, що міститься в продуктах промислового виробництва. Тобто, цукор в каві, печиві, цукерках, соусах тощо - це все доданий цукор, добова кількість якого не має перевищувати 5% вашої калорійності.

📌 Нижче поділюся порадами, як можна зменшити кількість солодкого у вашому раціоні ⬇️

✔️ Більше готувати вдома, адже так ви контролюєте кількість та якість складових, зокрема цукру.

✔️ Для приготування випічки можна додавати на 30-40% менше цукру, ніж вказано у рецепті. Якість та смак страви не зміниться, а от кількість цукру сильно знизиться.

✔️ Вивчайте етикетки продуктів, навіть якщо на перший погляд здається, що цукру там немає (особливо, якщо на упаковці напис “без цукру”).

📌 Більше секретів та порад розбираємо з кожним особисто на індивідуальній консультації. Звертайтеся! 💫

Sano

24 Apr, 15:00


​​Прихований цукор в продуктах 🍭

Будьте обережні, коли купуєте продукт з надписом “Без цукру”. Виробники часто замінюють білий рафінований цукор на інші складові, що по суті є тим самим цукром 🤷‍♀️

📌 Як розпізнати прихований цукор у складі? Шукай ці інгредієнти ⬇️

✖️Цукор
✖️Мед
✖️Фруктоза
✖️Глюкоза
✖️Сахароза
✖️Мальтоза
✖️Патока
✖️Меляса
✖️Глюкозо-фруктозний сироп
✖️Кленовий сироп
✖️Інвертний сироп
✖️Сироп агави або топінабура

❗️Важливо: приховані цукри є не лише в солодощах (цукерках, шоколаді, печиві тощо), а також є в йогуртах з наповнювачами, солодких напоях, швидких сніданках (мюслях та гранолі), соусах, хлібі тощо.

Sano

10 Apr, 15:00


​​Овочі та фрукти: добова потреба 🥦

Ви неодноразово чули пораду: їсти більше овочів та фруктів. Так от, більше - це скільки? На одне яблуко більше щодня чи може велику тарілку салату? Пропоную розібратися, скільки ж овочів та фруктів рекомендовано їсти дорослій людині.

📌 ВООЗ рекомендує вживати 5 порцій овочів та фруктів (приблизно 400 г) щодня. Сюди не входять крохмалисті овочі, такі як картопля, батат, буряк чи гарбуз.

Регулярне і достатнє вживання 5 порцій овочів та фруктів ⬇️ знижує ризик неінфекційних захворювань та забезпечує достатньою кількістю клітковини. Крім цього, вони багаті вітамінами, мінералами та антиоксидантами.

📌 Кілька порад, як без зусиль вживати овочі та фрукти:

✔️ Перевага сезонним продуктам: вони смачні, корисні, соковиті.

✔️ Починайте з невеликих порцій. Якщо раніше у вашому раціоні було мало овочів чи зелені, не слід додавати їх великими порціями до прийомів їжі. Спробуйте додавати по жмені різних продуктів так, щоб вам було комфортно.

✔️ Експериментуйте зі способом приготування: можна їсти сирі, варені, печені, тушковані, бланшовані, приготовані на пару чи запечені. А овочі, що пройшли ферментацію - взагалі чудово! Квашена капуста чи кімчі - раджу почати знайомство з цих продуктів.

📝 Пишіть в коментарях, чи вдається вам вживати 5 порцій овочів та фруктів щодня.

📌 Якщо ви бажаєте покращити раціон, схуднути чи набрати вагу - звертайтеся! Буду рада допомогти кожному 💫

Sano

06 Apr, 15:00


​​5 корисних харчових звичок 💥

Побудова здорового раціону передбачає роботу не лише з їжею, а й з харчовими звичками. Це та поведінка, яку ми отримали через соціальні стандарти, особливості виховання, сімейні традиції тощо.

Нижче ділюся 5 харчовими звичками, що допоможуть налагодити раціон ⬇️

🌱 Режим харчування з трьох основних прийомів їжі, без підʼїдань щогодини (так-так, капучино, чай з цукром та цукеркою, печиво - це все перекуси).

🌱 Не терпіти голод. Чим довше ви голодні, тим більша ймовірність переїсти потім. Тому плануйте прийоми їжі завчасно.

🌱 Залишати їжу на тарілці, якщо вже наситились. Недоїдати те, що ви собі приготували - нормально. Прислухайтеся до сигналів тіла.

🌱 Пити чисті напої: чай та каву без цукру, сиропів, підсолоджувачів, молока. Спробуйте відчути смак продуктів і насолодитися ними.

🌱 В кожен прийом їжі додавати овочі та зелень: різних кольорів, смаків, способів приготування. Памʼятаємо про веселку на тарілці.

📝 Пишіть в коментарях, які харчові звички ви хочете набути

Sano

03 Apr, 15:00


​​Як читати етикетки продуктів? 📝

У сфері здорового харчування багато не лише міфів, а й маркетингових пасток. Впевнена, ви хоча б раз спокушалися на продукт, де пише “фітнес”, “без цукру”, “без глютену” тощо.

📌 Але чи дійсно склад виробів такий корисний, як вказано на лицьовій частині? Пропоную обовʼязково читати етикетку.

Ось кілька порад, на що звернути увагу ⬇️

📎 Інгредієнти продукту перелічені в порядку спадання, тобто якщо цукор на першому місці - то його там найбільше. Наприклад, у шоколаді часто першим інгредієнтом є цукор, а не какао-боби. Тому щоб знайти справжній шоколад, обовʼязково читайте склад.

📎 Надпис “без цукру” часто говорить про те, що звичайний білий цукор замінили на один з його аналогів.

📌Пишіть в коментарях, чи цікавий вам допис про те, як виробники приховують цукор у складі іншими назвами.

📎 Харчові добавки Е в складі продукту - це не завжди погано. Інод це стабілізатори чи речовини, що продовжують термін придатності продукту. Та все ж, намагайтеся вибирати продукти з найменшим переліком інгредієнтів.

📍 Хочу нагадати, що в здоровому раціоні є місце продуктам і з цукром, і Е-шками в складі. Памʼятаємо, що питання в кількості та частоті ⚖️

Sano

29 Mar, 15:00


привіт 🙌

Сьогодні хочу нагадати, чим можу бути корисною для вас. Ось запити, з якими я можу допомогти ⬇️

✔️ збалансувати свій раціон
✔️ схуднути чи набрати якісну вагу
✔️ отримати повноцінний смачний раціон на 7 днів
✔️ навчитися складати смачні та поживні тарілки для себе та сімʼї

Нижче можете детальніше ознайомитися з моїми послугами. Звертайтеся 😊

Sano

27 Mar, 15:00


​​Як зменшити калорійність раціону? 🍭

У багатьох схуднення асоціюється з дієтою, обмеженнями і постійним голодом. 🤷‍♀️ Я сподіваюся, що ви більше не вірите в ці міфи, адже всі читачі мого каналу знають:

📍 дієти не працюють
📍 худнути та їсти улюблену їжу - можливо

Та все ж, формула для зниження ваги проста: витрати калорій мають бути вищі за спожиті калорії. Нижче хочу поділитися зовсім непомітними та легкими способами знизити калорійність свого раціону ⬇️

✔️ Обирати молочні продукти меншої жирності (наприклад, якщо ви звикли їсти домашній кисломолочний сир 15% жирності чи молоко 3%, то спробуйте сир жирністю 5% та молоко 1,5%. Різниці за смаком майже не буде, а от калорійність відчутно зменшиться)

✔️ Вживати горіхи сирі, а не смажені (чи покриті шоколадом)

✔️ Заправляти страву олією не на око, а наливати її спочатку на ложку, а тоді в салат

✔️ Купувати йогурти чи сирки без добавок, і додавати фрукти/ ягоди в них самостійно (так ви зменшите кількість доданого цукру)

✔️ Зрізайте видимий жир з мʼяса і птиці (для зменшення кількості насичених жирів у раціоні)

📝 Памʼятайте, що регулярні малі дії дають результат!

Sano

24 Mar, 16:00


​​Додай руху в своє життя 🚴‍♀️

Гарне самопочуття та здоровʼя - це сукупність факторів. 🔗 Збалансоване харчування безумовно важливе, але достатній сон, баланс праці та відпочинку, фізична активність, генетика, навіть навколишнє середовище також впливають.

📌 Фізична активність - це не лише тренування в спортивному залі чи біг. Нижче ділюся способами, як додати більше руху в своє життя ⬇️

📎 Користуватися сходами замість ліфту
📎 Йти на роботу/ магазин/ навчання пішки
📎 Прибирання вдома: витирання пилу, миття підлоги, зміна постільної білизни
📎 Знайти спорт “до душі” - танці, стретчинг, йога, бокс, пілатес, плавання
📎 Робити перерви щогодини, особливо якщо сидяча робота
📎 Знайти причину гуляти на свіжому повітрі: вигулювати собаку, зустрітися з друзями чи просто викинути сміття 😂
📎 Додати мотивації: придбати нову спортивну форму або фітнес-трекер
📎 Поєднання активностей: розтяжка під час перегляду відео; розминка для стоп під час розмови по телефону

📝 Діліться в коментарях, який вид фізичної активності ваш улюблений

Sano

22 Mar, 16:00


​​Як обрати макаронні вироби? 🍝

Побутує міф, що макарони не можна вживати людям, які худнуть або дбають про своє здоровʼя. Хочу переконати вас в протилежному: макарони - це чудове джерело складних вуглеводів, тому точно мають місце в нашому раціоні.

На що звертаємо увагу ⬇️

▫️ Склад. В складі більшості макаронів лише борошно та вода. Обирайте вироби з цільнозернового борошна/ твердих стортів пшениці/ борошна бобових (нуту, сочевиці, гороху).

▫️ Кількість білка на 100 г продукту. В ідеалі вироби, що мають від 12 г білка.

▫️ Термін придатності та вигляд самих виробів. Тут все зрозуміло: упаковка та макарони всередині мають бути цілими.

📌 В коментарях поділюся прикладами гарних по складу та смаку макаронних виробів (форма може бути будь-яка).

📍 Важливо! Макаронні вироби слід варити строго по часу, вказаній на упаковці. Корисно також вживати відварені та охолоджені макарони, як джерело резистентного крохмалю, що є поживним для мікробіому.

📝Пишіть в коментарях, які продукти було б цікаво розібрати по складу!

Sano

20 Mar, 16:00


​​Правильного харчування не існує 🚫

Досить мислити категоріями: ділити їжу на правильну і неправильну, корисну чи шкідливу. ⚖️ Найкраще харчування - це те, якого ви зможете дотримуватися все життя, без заборон та обмежень.

Ось кілька тез про адекватне харчування в моєму розумінні ⬇️

✔️ Не існує конкретних продуктів, від яких можна схуднути або набрати вагу. Куди важливіше кількість їжі та загальна калорійність раціону.

✔️ Замість обмеження або виключення чогось з вашого харчування, робіть акцент на тому, що можна додати (наприклад, додати порцію овочів в кожен прийом їжі або посипати салат насінням).

✔️ Експериментуйте зі своїм раціоном. Шукайте улюблені поєдання, способи приготування або варіанти подачі страви. Одноманітність в раціоні швидко набридає.

📝 Діліться в коментарях, чи відгукуються вам ці тези.

Sano

16 Mar, 16:00


​​Як ефективно планувати раціон 🌿
Частина 3
#планування_раціону

Ось і заключний допис про планування здорового та збалансованого раціону. Сьогодні говоримо про невідʼємну частину планування ⬇️

📍 Крок 3. Закупівля продуктів
Цей етап на перший погляд очевидний та простий. Однак я хочу поділитися кількома порадами щодо ефективних закупівель. Поїхали:

📎 В магазин йти зі списком продуктів, який ви склали під час ревізії запасів та формування меню. Це допоможе уникнути імпульсивних покупок та незапланованих витрат.

📎 Наступний пункт випливає із попереднього - в магазин йти ситими. Адже коли ми голодні, то легко можемо спокуситися на солодощі чи іншу не нутрітивно цінну їжу.

📎 Список покупок раджу формувати по категоріях: бакалія, свіжі овочі та фрукти, мʼясний відділ, молочний відділ тощо. Таким чином, ви не будете бігати по всьому супермаркету в пошуках потрібної речі, тому це економія вашого часу.

📎 Робіть акцент на сезонних овочах та фруктах. Вони виграють як по смаку, так і по ціновій пропозиції.

📎 Перевіряйте термін придатності та зовнішній вигляд продукту, особливо якщо ви скупляєтесь на 1-2 тижні вперед (тобто розраховуйте, щоб продукт був свіжим протягом цього часу).

📎 Звертайте увагу на акції та пропозиції магазину. Іноді справді вигідно купити продукт, що довго зберігається, за кращою ціною (це здебільшого крупи, горіхи, консерви).

📎 Не можу не згадати за багаторазові торбинки для овочів та фруктів. Планета нам подякує 🌏

📌 Підсумуємо, які результати можна отримати, якщо пройти всі три кроки ефективного планування меню ⬇️

✔️ Складаємо перелік улюблених страв по категоріях
✔️ Формуємо меню на тиждень або 2-3 дні
✔️ Купуємо продукти згідно складеного списку

Тепер приготувати збалансований прийом їжі у вас не складе труднощів 🙈

📌Якщо бажаєте отримати індивідуальну консультацію нутриціолога або придбати смачне меню, розроблене особисто для вас - звертайтеся! Буду рада допомогти 🙌

Sano

14 Mar, 16:00


​​Як ефективно планувати раціон 🌿
Частина 2
#планування_раціону

Наступний етап планування раціону є одиним з найважливіших та часозатратних. Однак вартує пройти його один раз, і надалі планування меню на тиждень чи місяць буде легким та швидким 💫

📍Крок 2. Список страв та формування меню

1️⃣ Спочатку доповніть перелік наявних продуктів тими, які б хотіли вживати на постійній основі.

Як це виглядає на практиці? ⬇️
▫️ Наприклад, після ревізії на кухні в категорію вуглеводи я виписала: гречка, макарони твердих сортів, бурий рис, булгур.
▫️ Які ще складні вуглеводи я хочу додати до свого раціону: пшоно, цільнозернова вівсяна крупа, хлібці, нутове борошно.

Ці кроки треба повторити для продуктів джерел білків, жирів та клітковини.

2️⃣ Після цього перед вами творче завдання: зі списку продуктів скласти перелік страв. Рекомендую їх сортувати по категоріях (обирайте ті, що зручні для вас):

📝 Сніданки, обіди, вечері, перекуси
📝 Гарніри, мʼясні страви, рибні страви, салати, страви з бобових
📝 Швидкі рецепти (до 15 хв), тривалий час приготування (до 1 год)

📌 Ось ще кілька корисних ідей ⬇️
▫️ Виписуйте всі можливі варіанти страв. Наприклад, яйця на сніданок можуть бути в різних варіаціях: варені, омлет на пару, омлет з овочами, скрембл, оката яєчня, яєчні мафіни, яйце-пашот. Чим більше варіантів ви напишете, тим легше складати меню потім.

▫️ Обирайте страви прості в приготуванні, тобто ті, де не потрібно 2 год продукти нарізати, варити, а потім ще це все запікати 😂

▫️ Особливу увагу звертайте на сезонні овочі та фрукти. Переконайтеся, що страви з ними будуть у вашому раціоні.

3️⃣ Основна та обʼємна частина роботи готова. Тепер залишилось обрати страви, які будете готувати впродовж тижня і таким чином скласти меню. Рекомендую готувати одну страву не більше, ніж на два прийоми їжі. Памʼятаємо, що здоровий раціон має бути різноманітним 👌

📌 Якщо бажаєте придбати збалансоване та смачне меню на 7 днів, розроблене особисто для вас - звертайтеся 📝

Sano

10 Mar, 16:00


​​Як ефективно планувати раціон 🌿
Частина 1
#планування_раціону

Перехід на здорове харчування породжує чимало міфів. Помилково ввжають, що збалансований раціон є дорогим, його важко дотримуватися, готувати довго, та й взагалі - як той раціон складати? 🧐

Пропоную рухатися малими кроками, чи як-то кажуть “слона легше їсти частинами” ⬇️

📍Крок 1. Ревізія наявних продуктів
Перш ніж складати список покупок та відправлятися в магазин, пропоную виділити 15-20 хвилин часу та заглянути в кожну шухляду на вашій кухні. Перегляньте та запишіть, які продукти у вас вже є. Пропоную їх розділити на такі категорії:

📝 Вуглеводи: крупи, макаронні вироби, бобові, борошно, сухофрукти
📝 Білки: мʼясо, птиця, риба (в тому числі консерви), яйця, молочні та кисломолочні продукти
📝 Жири: олія, горіхи, насіння, масло, сири
📝 Клітковина: овочі, фрукти, зелень

Кожен продукт перевірте на термін придатності, цілісніть упаковки, особливу увагу приділіть крупам, адже там часто можуть завестися небажані друзі 🪲

👌Невеликий лайфхак: щоб запобігти появі жучків та молі, поставте в банку з крупою лавровий листок.

Після ревізії запасів, у вас вже буде частковий список продуктів. Залишиться лише доповнити його так, щоб в кожній категорії у вас був набір з 5-7 різноманітних продуктів.

Детальніше кожну категорію продуктів розберемо у наступних дописах 📝

Sano

13 Nov, 16:00


​​Для чого нам клітковина? 🥕

Клітковина (або харчові волокна) - це тип вуглеводів, що не перетравлюється в нашому організмі. Їх можна поділити на дві групи: розчинна та нерозчинна клітковина.

📌 Яка користь харчових волокон?

📎 Клітковина - це їжа для корисних бактерій в нашому кишечнику. Такі продукти ще називають пребіотиками: це наприклад часник, цибуля, артишок, спаржа, грейпфрут, банани.

📎 Достатнє споживання харчових волокон забезпечує регулярний стілець, а також є профілактикою закрепів. Якщо у вас є така проблема - зверніть увагу на кількість випитої рідини та харчових волокон у раціоні.

📎 Раціон з високим вмістом клітковини повʼязують із меншим ризиком виникнення ССЗ (серцево-судинних захворювань), а також діабету 2 типу. Це повʼязано з тим, що розчинна клітковина притягує воду в кишечнику, таким чином уповільнюючи процеси травлення та коливання рівня глюкози в крові.

📎 Споживання клітковини також знижує ризики захворюваності на деякі види раку, а саме: підшлункової залози, колоректального раку та раку молочних залоз у жінок.

📎 Їжа, багата на клітковину, дає відчуття ситості (завдяки тому, що глюкоза засвоюється поступово). Таким чином, можемо контролювати апетит і вагу відповідно.

📌 Норми споживання клітковини (на день):
📎 для жінок - 25 г
📎 для чоловіків - 38 г

Клітковина міститься не лише у фруктах та овочах, як ми звикли думати. Харчові волокна є також у цільному зерні, цільнозернових виробах, бобових, горіхах та насінні.

⬇️ В коментарях до статті даю приклад продуктів кожної групи з високим вмістом клітковини, не забувайте включати їх у свій раціон 🍽