Представник першої — Володимир Зеленський на весь світ чомусь згадав про успіхи нафтової монополії, представляючи план стійкості країни у війну у парламенті.
Ігор Коломойський змушений був перервати роботу над твором "Тюремна сповідь або 444 доби Содому" та вперше за час обмеження волі прокоментувати мирські справи.
🧙♂На його думку, розгадка нафтового чуда Сергія Корецького проста: "Укрнафта" демонструє прибутки коштом Кременчуцького НПЗ, використала залишені заначки попередників та отримує донати "Нафтогазу", що купував у неї сировину за цінами, значно вище ринку.
Відразу після цього взаємного пікірування з'явилася новина про продаж компанією Shell Overseas 51% у власній мережі в Україні "Укрнафті".
У такий спосіб іноземний інвестор та держава показали на практиці приклад розв'язання проблеми наявності підсанкційних російських акціонерів у капіталі. Прецедент створено у країні не прецедентного права.
🪓Складну акціонерну схему оператора АЗС Shell — ТОВ "Альянс Холдинг" від закордонних радників українські судді просто розрубили сокирою правосуддя. Офшори помножили на нуль. 49%, що за відчуттям належали росіянам, записали на ФДМУ. Решту запропонували Shell оформити на себе.
Іноземці вирішили не псувати імідж у суперечках з країною, що воює за весь демократичний світ з віссю авторитаризму, а тихо розійтися.
Кажуть, що було декілька претендентів на пакет акцій. Зупинилися на Сергії Корецькому.
Скоріш за все, вибір пояснюється державною підтримкою покупця, що без неї швидко закрити угоду не вдасться. Наприклад, щоб перерахувати немаленьку суму на закордонні рахунки світової нафтової компанії, потрібно отримати дозвіл Національного банку. За протекцією уряду це буде зробити значно легше, аби по кабінетах центробанку бігали люди ОККО чи WOG.
💰Експерти оцінюють угоду з продажу 118 АЗС у 20 областях у 40—45 млн дол. Заправки віддали менше, ніж за 0,5 млн дол. за одиницю в перерахунку за 100% акцій. Це фахівці вважають цікавою пропозицією. Інша частина видатків покупця піде на погашення фінансових зобов'язань мережі перед Shell.
"Shell був в збитках останній час. Тому їм красиво піти — це добре. Тим більше, що компанія опікується ціною акцій на світових ринках. Бо падіння котувань не порівняти з продажем української мережі навіть у мінус", — прокоментував "Групі 41" гуру нафторинку.
На його думку, ціна АЗС виглядає справедливою. До 20 заправок мережі — "слабенькі", без серйозної торгівлі супутніми товарами та послугами. Треба також враховувати ризики війни, додав він.
Останні події навколо "Укрнафти" продемонстрували, що у владі теж точаться суперечки щодо контролю над потоками нафтогривні. У звіті про досягнення за два роки роботи в компанії підкреслили, що працюють під дахом міноборони.
Натомість у новині про укладання угоди з Shell Олексій Чернишов забрав автомат у Корецького та нагадав, що останній є цивільною частиною групи "Нафтогаз".
👩⚕Як бачимо, роздвоєння особистості, що вперше в "Укрнафти" виявив АМКУ при розгляді дозволів на концентрацію, поки нікуди не поділося. До речі, люди комітету переконані, що дозвіл на купівлю заправок буде. Монополії на національному ринку "Укрнафта" не отримує, але ринкову владу посилить, з огляду на наявність ексклюзиву у перероблюванні та сильних позицій у гурті.