За декілька годин після присяги Трампа Сенат затвердив Марко Рубіо на посаду держсекретаря США. Відразу після затвердження Рубіо згадав і про війну в Україні. Він нагадав про необхідність компромісів і назвав Росію агресором.
47 президент США сказав, що він скасовує майже 80 "підривних, радикальних виконавчих дій попередньої адміністрації".
Його соратник, американський мільярдер, Ілон Маск відзначився жестом, в якому певні користувачі соціальних мереж побачили нацистське вітання. Нагадаємо, що Маск відкрито підтримує ультраправих Європи.
У Брюсселі заспокоюють, що Україна повністю забезпечена фінансово у 2025 році.
Далі – стисла версія дайджесту новин 21 січня.
СКАСУВАННЯ РІШЕНЬ БАЙДЕНА
47 президент США Дональд Трамп після вступу на посаду сказав, що він скасовує майже 80 "підривних, радикальних виконавчих дій попередньої адміністрації".
Він наказав вийти зі складу Всесвітньої організації охорони здоров'я та Паризької кліматичної угоди, перейменувати гору Деналі та Мексиканську затоку, забезпечити, щоб штати, які застосовують смертну кару, мали "достатній запас" смертельних ін'єкційних препаратів.
Трамп призупинив зовнішню допомогу США на 90 днів для перегляду програм.
Сенатор від Демократичної партії США Кріс Кунс непокоїться, що указ Трампа залишить Україну без допомоги на зиму: "USAID (Агентство США з міжнародного розвитку. – Ред.) надавало критично важливе фінансування для відновлення їхньої електромережі кожного разу, коли РФ нападала на неї".
Трамп також наказав генеральному прокурору не застосовувати закон, який забороняв TikTok на 75 днів. В указі Трамп запропонував уряду США стати половиною власника американського бізнесу TikTok в обмін на збереження додатку.
БОРОТЬБА ЗА РЕСУРСИ
А ще Трамп прагне активізувати розвиток американської енергетики, оголосивши надзвичайний стан в енергетиці та скасувавши заборону на оренду морських нафтогазових родовищ, яка фактично заблокувала буріння в більшості прибережних вод США.
Він також скасував заборону адміністрації Байдена на затвердження нових заводів з експорту СПГ.
Президент США повторив заклик до Європейського Союзу купувати більше американської нафти і газу, якщо ЄС хоче уникнути нових тарифів.
Португалія сподівається скоротити частку імпорту газу з Росії і збільшити закупівлі скрапленого природного газу зі США та Нігерії.
Зеленський під час своєї промови у Давосі заявив про недопустимість купівлі газу у РФ, згадавши при цьому словацького прем’єра Роберта Фіцо: “Прем'єр-міністр Словаччини не шукає доступу до американського газу, але не втрачає надії користуватися безпековою парасолькою США".
Крім того Трамп анонсував 25-відсоткові тарифи на імпорт з Мексики та Канади з 1 лютого. Трюдо каже, що у цьому випадку Канада відповість: “На столі – всі варіанти".
Також Дональд Трамп націлився на багату на ресурси Гренландію: "Гренландія – чудове місце, вона потрібна нам для міжнародної безпеки. Я впевнений, що Данія підтримає".
А у Гренландії працюють над зустріччю з оточенням Трампа, аби пояснити свою позицію. Премʼєр-міністр Гренландії заявив, що "інші країни не можуть вирішувати, що нам робити".
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що світ вступив "у нову еру жорсткої геостратегічної конкуренції": "Найбільші економіки світу змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів".
ФІЦО ОЧІКУЄ МАЙДАН
Сьогодні у парламенті Словаччини за ініціативою опозиції планували розглянути вотум недовіри уряду Роберту Фіцо, але опозиція вирішила його відкликати і планує новий. А все через переведення засідання у статус закритого через виступ Фіцо зі звітом про довгострокову організовану операцію впливу, спрямовану на дестабілізацію країни.
На пресконференції у Братиславі премʼєр Словаччини заявив, що словацька опозиція готується до "Майдану" і захоплення урядових будівель.
Повна картина вівторка – в дайджесті за лінком:
https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/01/21/7203065/
ЄвроПравда | Youtube | Facebook | X | Telegram