Схеми @cxemu Channel on Telegram

Схеми

@cxemu


Програма журналістських розслідувань Радіо Свобода. З питань щодо каналу звертатися на пошту [email protected]

Схеми (Ukrainian)

Схеми - це програма журналістських розслідувань на каналі Радіо Свобода. Якщо вас цікавлять актуальні теми про корупцію, порушення законів, інші скандальні події, то цей канал саме для вас. Наша команда професіоналів дбає про те, щоб інформувати глядачів про всі суттєві події, що відбуваються у нашій країні. Заходьте до нас, долучайтеся до обговорень та дізнавайтеся про всі найгарячіші теми першими! Якщо у вас є які-небудь питання або пропозиції, не соромтеся звертатися на пошту [email protected]

Схеми

13 Feb, 17:16


«Не хочу на Кубу, не хочу в Росію»: «Схеми» поговорили з полоненим найманцем РФ з Куби та ідентифікували інших

Дружні відносини між Гаваною і Москвою зародилися ще в часи Радянського союзу і тривають досі. Нині вони тримаються, зокрема, завдяки російським поставкам нафтопродуктів та продовольства на Кубу, а також на фінансовій і політичній підтримці кубинського режиму – кажуть дослідники.

Та після початку повномасштабного вторгнення, схоже, ці відносини між країнами можуть передбачати ще й поповнення армії РФ громадянами Куби.

«Схемам» вдалось встановити, що кубинці масово беруть участь у війні проти України. Вони потрапляють до лав російської армії іноді обманом та примусом, іноді – через гроші та керуючись ідеологічними міркуваннями.

Журналісти дослідили великий масив даних – ексклюзивні документи з джерел в ЗСУ, а також соціальні мережі кубинських найманців. Це дозволило не тільки їх ідентифікувати, але й встановити, де саме вони тренуються, в яких російських частинах служать і, зрештою, на які українські території відправляються воювати.

Окрім того, «Схемам» вдалося поспілкуватись з полоненим кубинцем, який в деталях розповів, як його ошукали і він опинився на війні, замість обіцяної «роботи на будівництві».

Про роль Куби у війні Росії проти України – у новому розслідуванні

Схеми

13 Feb, 10:10


РНБО запровадила санкції проти кількох бізнесменів та політиків на виконання указів президента від 12 лютого.

Згідно з реєстром санкційних дій, під обмеження потрапили:

▪️п’ятий президент і народний депутат Петро Порошенко
▪️колишній народний депутат Віктор Медведчук
▪️співзасновники й колишні акціонери «Приватбанку» Геннадій Боголюбов і Ігор Коломойський
▪️бізнесмен Костянтин Жеваго

Санкції передбачають, зокрема, позбавлення державних нагород та блокування активів на безстроковий термін, а також обмеження або повне припинення торговельних операцій та інше.

Схеми

13 Feb, 08:28


Перед вами Олександр Кубраков, від січня радник міністра оборони України. Ви точно чули про його попередні високі посади: віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України, міністр інфраструктури України, голова «Укравтодору».

А чи чули ви про нього як про «племінника очільника білоруського МВС»?

Таку тезу про Олександра Кубракова активно поширюють незалежні білоруські медіа. Пишуть, що він є родичем Івана Кубракова – білоруського силовика, який після президентських виборів у країні у 2020 році керував жорстоким розгоном та придушенням мирних протестів у Мінську.

Та чи правда очільник міністерства внутрішніх справ Білорусі є рідним дядьком радника Міністра оборони України? Ми перевірили!

Колеги з білоруської редакції Радіо Свобода разом із журналістом «Схем» Максимом Савчуком детально вивчили біографії обох діячів, встановили повні імена і дати народження їхніх родичів, проаналізували дані з реєстрів і баз даних. Так, розслідувачі зʼясували, що білоруський та український посадовці Іван та Олександр Кубракови не мають родинних звʼязків.

Журналісти встановили, що Микола Володимирович Кубраков, брат білоруського міністра МВС Івана Кубракова, є повною тезкою батька українського політика Олександра Кубракова. Втім, це різні люди, з різними датами народження та життєвими шляхами.

У коментарі Радіо Свобода батько Олександра Кубракова також зазначив, що ніколи не був у Білорусі та не має там рідні.

Детальніше у матеріалі

Схеми

10 Feb, 17:19


⚡️Після розслідування «Схем» правоохоронці взялися за «слугу народу» Каптєлова

НАБУ та САП розслідують кримінальне провадження щодо можливого внесення недостовірної інформації народним депутатом від фракції «Слуга народу» Романом Каптєловим. Про це на брифінгу повідомили керівники НАБУ й САП.

Як повідомили правоохоронці, справу відкрили за ч.2 статті 366-2 ККУ – «Декларування недостовірної інформації», максимальна санкція – це позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Раніше «Схеми» розповіли, що депутат Каптєлов не вказав у декларації, що його дружина й діти проживають в Росії, як і не задекларував їхню московську нерухомість, а також доходи своєї дружини-громадянки РФ від державної установи у Москві.

Схеми

06 Feb, 18:31


НАБУ і САП звітують про операцію з викриття злочинної організації в міській владі Києва

За даними слідства, одним із ключових напрямів діяльності цієї організації було заволодіння цінною столичною землею під забудову та взяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю.

Серед підозрюваних НАБУ називає:

– ексдепутата КМР, якого правоохоронці вважають керівником злочинної організації та називають «медійно відомим»
– заступника голови Київської міської державної адміністрації
– голову та члена постійної комісії КМР з питань архітектури, містопланування та земельних відносин – чинних депутати Київради
– першого заступника та заступника директора комунальних підприємств
– ще чотирьох людей

Загалом про підозру повідомили 10 людям, сімох затримали.

За даними НАБУ, злочинна організація протягом 2023-2024 років вивела з власності територіальної громади Києва землю в центрі міста вартістю 11,6 мільйонів гривень.

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

04 Feb, 07:18


А ось і реакція Нацбанку на наше розслідування – регулятор офіційно підтвердив знахідки «Схем» про російське громадянство власниці компанії, яка перемогла у державному аукціоні

На початку 2024 року компанія «Спектрум Ессетс» виграла у торгах Фонду гарантування вкладів та отримала у свою власність активи ліквідованих українських та російських банків на суму 3 мільярди гривень. Власниця компанії Марина Євсєєва, як встановили «Схеми», приховала від українських державних органів своє російське громадянство, надавши інформацію тільки про американське.

На сайті Нацбанку йдеться, що після публікації розслідування «Схем», регулятор отримав від «державних органів спеціального призначення» підтвердження російського громадянства Євсєєвої, яке вона тривалий час приховувала. Через це Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію Євсєєвої, її американської компанії Spectrum UA Credit LLC, та дочірньої фірми – «Спектрум Ессетс», зареєстрованої в Україні.

Що означає це рішення НБУ?

По-перше, офіційно засвідчує російське громадянство власниці «Спектрум Ессетс» – компанії, яка придбала на державному аукціоні майно ліквідованих банків, зокрема права вимоги боргів по кредитах. А постанова Кабінету міністрів України забороняє громадянам Росії та їх компаніям стягувати борги з українців.

Також це рішення відкриває для Нацбанку шлях до позбавлення «Спектрум Ессетс» ліцензії на фінансову діяльність. Якщо це станеться, компанія втратить можливість надавати кредити та нараховувати відсотки по боргах за кредитами. Це обмежить дії її компанії, зокрема можливість управляти придбаним у держави майном.

А що ж Фонд гарантування вкладів, який проводив аукціон?

Станом на час публікації угоду зі «Спектрум Ессетс» Фонд гарантування вкладів не розірвав. Хоча ще у грудні 2024 року на запит «Схем» там повідомляли: якщо офіційно підтвердиться, що покупець активів приховав звʼязок з РФ, він матиме сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лота – в цьому випадку це 124 мільйони гривень – та повернути отримані на аукціоні активи. Це передбачено договорами, укладеними за результатами аукціону.

Згодом у Фонді повідомили, що досі перевіряють інформацію з розслідування «Схем» про російське громадянство Євсєєвої «у взаємодії з державними органами спеціального призначення».

Водночас Нацбанк таку перевірку вже провів.

Схеми

30 Jan, 18:42


Як Китай забезпечує російську воєнну машину критично важливими рідкісними металами?

Після того, як Європейський союз та Сполучені штати запровадили відповідні санкції у 2022 році, Китай став для Росії єдиним джерелом галію та германію, а також – основним постачальником стибію.

Ці хімічні елементи необхідні для виробництва зброї, зокрема, тієї, яку Росія використовує у війні проти України. Наприклад, це – БПЛА, танки, крилаті та балістичні ракети. А ще ці рідкісні метали потрібні для виготовлення ядерної зброї.

Серед двох десятків китайських компаній, які «Схеми» ідентифікували, як експортерів підсанкційних галію, германію та стибію до Росії, третина – це фірми, які частково належать державі, згідно з даними про їх структуру власності, які журналісти отримали за допомогою колег з міжнародної організації «Центр з дослідження корупції та організованої злочинності» (OCCRP).

Які російські компанії отримують рідкісні метали з Китаю?

Наприклад, «Ростех» – державна оборонна корпорація РФ, на підприємствах якої, за словами її топменеджерів, виготовляють близько 80% озброєнь, які Росія використовує у війні проти України.

Деякі з цих китайських критично важливих хімічних елементів можуть потрапляти й до російських розробників ядерної зброї. Наприклад, до Курчатовського інституту.

При цьому, публічно Пекін заперечує постачання компонентів для зброї до Росії – обвинувачення, які лунали, зокрема, від НАТО. Втім знахідки «Схем» у витоках з митних та податкових баз Росії, а також дослідження структури власності китайських постачальників – вказують на зворотнє.

Детально про те, як Китай стає монополістом на ринку поставок підсанкційних рідкісних металів до Росії та які компанії в Росії їх закуповують – дивіться у новому розслідуванні «Схем».

Схеми

28 Jan, 11:16


Ще один крок до остаточного звільнення судді ОАСК з російським паспортом.

Сьогодні, 28 січня, Вища рада правосуддя підтвердила попереднє рішення палати ВРП про звільнення судді Окружного адміністративного суду Києва Аріни Літвінової, в якої "Схеми" знайшли громадянство РФ. "За" таке рішення проголосували 11 членів Вищої ради правосуддя.

В грудні минулого року Друга дисциплінарна палата ВРП внесла подання про звільнення Літвінової з посади судді ОАСК у звʼязку з набуттям нею громадянства іншої держави. Дисциплінарну скаргу на суддю подала Служба безпеки України. У скарзі СБУ підтвердила знахідки "Схем" про те, що суддя отримала громадянство Росії у 2002 році.

Літвінова з цим рішенням палати ВРП не погодилася і, у свою чергу, подала скаргу, в якій просила закрити дисциплінарну справу та "здійснити розгляд скарги з дотриманням регламенту". Дані про її російське громадянство Літвінова у своїх поясненнях назвала "безпідставною".

Скаргу судді Вища рада правосуддя сьогодні також не задовольнила і підтвердила правомірність рішення Дисциплінарної палати.
Тепер Вища рада правосуддя має зібратися ще раз, щоб остаточно звільнити суддю Літвінову.

У квітні 2024-го року "Схеми" опублікували розслідування, в якому викрили Літвінову в отриманні російського громадянства в липні 2002 року в місті Єкатеринбург. Підтвердження цьому журналісти знайшли в автоматизованій системі "Роспаспорт". На той час Літвінова вже три роки працювала у Вищому арбітражному суді України. У відповідь на запит "Схем" суддя заперечила наявність громадянства Російської Федерації, назвавши інформацію журналістів "провокацією".

Схеми

24 Jan, 17:47


«Я на ваші питання відповідати не буду».

Так на запитання журналіста «Схем» відреагував голова Антимонопольного комітету Павло Кириленко, якого НАБУ та САП підозрюють в декларуванні недостовірної інформації та незаконному збагаченні на 72 мільйони гривень. Георгій Шабаєв зустрів високопосадовця біля Національного антикорупційного бюро 24 січня.

На початку грудня 2024-го правоохоронці повідомили про завершення досудового розслідування. Минуло півтора місяця, з того часу Кириленко приходить до НАБУ на ознайомлення з зібраними матеріалами кримінального провадження. Після повного ознайомлення справу передадуть на розгляд до Вищого антикорупційного суду.

«Схеми» запитали у Павла Кириленка, чи змінилася його позиція щодо невинуватості і скільки ще йому та захисникам потрібно часу для повного ознайомлення з документами кримінального провадження?

Якою була його реакція – дивіться у короткому відео.

Нагадаємо, правоохоронці розпочали кримінальне провадження 22 березня 2024 року – наступного дня після виходу матеріалу «Схем», в якому журналісти виявили, що родина посадовця у період 2020-2023 років придбала автівки і низку нерухомості у Києві й області, а також в Ужгороді загальною ринковою вартістю понад 70 мільйонів гривень, при тому що ніхто з родичів Кириленка не має бізнесу, а офіційних доходів родини не вистачило б, щоб придбати все це коштовне майно. Йдеться про великий маєток і дві земельні ділянки під Києвом, 200 квадратних метрів офісної нерухомості в столиці, два кросовери, три квартири з паркомісцями в елітних житлових комплексах Києва і четверо апартаментів із паркомісцями в Ужгороді, оформлені на батьків і бабусю дружини. У коментарі «Схемам» Кириленко заявив, що джерело статків – це стартовий капітал родини, який був сформований у 90-ті роки, коли бабуся його майбутньої дружини вигідно продала акції заводу «Стирол» у Горлівці, отримані нею як працівницею заводу. Знайти офіційне підтвердження цим операціям журналістам не вдалося.

14 серпня детективи Національного антикорупційного бюро за погодженням прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомили Павлу Кириленку про підозру.

Схеми

24 Jan, 11:19


Минув місяць, відколи з нашого розслідування стало відомо, що на крупному аукціоні з продажу майна двох ліквідованих російських банків, загальною вартістю 3 мільярди гривень, виграла компанія ТОВ «Спектрум Ессетс», якою володіє громадянка Росії Марина Євсєєва. Однак, наявність в неї російського паспорта від державних органів керівництво компанії та сама Євсєєва приховали, повідомивши лише про її громадянство США.

Це пряме порушення регламенту проведення аукціонів і постанови Кабміну, що забороняє участь в них компаній, пов’язаних із РФ.

А це, у свою чергу, підстава для розірвання договорів, повернення активів державі та накладення штрафу у понад 100 мільйонів гривень на компанію-порушницю. Також Національний банк має всі підстави для відкликання фінансової ліцензії у ТОВ «Спектрум Ессетс».

Чи вжили державні органи ці заходи? Наразі жодних публічних заяв та дій від Фонду гарантування вкладів чи Нацбанку немає.

Тож ми звернулися до цих установ із запитаннями:

▪️Якими були їхні дії після оприлюднення нашого розслідування?
▪️Чи запитували вони офіційні дані про громадянство власниці компанії в Служби безпеки України?
▪️Чи планують вживати заходи, передбачені законодавством: розривати угоди, повертати активи державі, накладати штрафи та анулювати ліцензію?

Ми чекаємо на відповіді та обов’язково повідомимо вас про результати.

Схеми

22 Jan, 14:42


НАБУ та САП затримали бізнесмена Леоніда Дубинського через корупцію на відновленні Дніпропетровщини

Правоохоронці повідомили про підозру чотирьом особам, які створили організовану злочинну групу та заволоділи понад 129 млн грн, виділеними на відновлення критичної інфраструктури Дніпропетровської області, заявляють в НАБУ.

За даними слідства, у 2022-2023 роках посприяли перемозі в тендері щодо реконструкції водогону в Кам’янському районі підконтрольного товариства.

«Бенефіціарним власником товариства був відомий місцевий підприємець, що мав вплив на керівника КП і до того ж перебуває у розшуку ФБР за вчинення майнових злочинів. Левовою часткою укладеного договору була закупівля трубної продукції, яку «переможець» тендеру через свою ж фірму-прокладку придбав у виробника за ринковою вартістю та перепродав комунальному підприємству за завищеною понад втричі ціною», – йдеться в повідомленні НАБУ.

Внаслідок таких дій комунальне підприємство зазнало збитків на суму понад 129 млн грн, якими заволоділи учасники групи.
Правоохоронці не повідомляють імен організатора та учасників групи. «Слово і діло» та «Центр протидії корупції» повідомляють, що мова саме про Леоніда Дубинського.

Нагадаємо, бізнесмени-брати Леонід та Володимир Дубинські вже понад 10 років перебувають у розшуку ФБР (США) за звинуваченням у махінаціях з нерухомістю у Каліфорнії.

Крім того, Дубинські фігурували у
розслідуванні журналістів «Схем» про відбудову доріг на Дніпропетровщині. Тоді розслідувачі встановили, що приватна фірма «Будінвест Інжиніринг», яка займалась відбудовою доріг і освоїла на цьому у 2022 році півтора мільярда гривень, була напряму пов’язана з тодішнім керівником Дніпропетровської ОВА Валентином Резніченком. Половина компанії була записана на Яну Хланту – близьку особу для Резніченка, вони разом багато подорожували за кордон. Другою половиною фірми-підрядника володів Павло Чухно – менеджер та партнер Дубинських. Чухно тоді управляв баскетбольним клубом «Прометей», яким володів Володимир Дубинський і генеральним спонсором якого був «Будінвест Інжиніринг».

Схеми

22 Jan, 11:06


Напад на «Схеми» в «Укрексімбанку»: суд відклав розгляд справи до 24 лютого

Колегія Київського апеляційного суду ухвалила рішення відкласти розгляд клопотань колишнього голови держбанку Євгена Мецгера, ексдиректора департаменту банківської безпеки Ігоря Тельбізова та ексначальника управління внутрішньої безпеки Олега Осіпова у зв’язку з відсутністю частини документів. Мецгер та його колишні підлеглі просять суд закрити провадження у справі нападу на знімальну групу «Схем» у зв’язку зі спливом термінів притягнення до відповідальності.

Варіантів судового розгляду 24 лютого є два. Колегія може відмовити у клопотанні і розгляд апеляції «Схем» продовжиться: захист журналістів наполягає на необхідності застосувати додаткове покарання, а саме – позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки. Або суд може задовольнити клопотання – і тоді cкасує рішення першої інстанції про визнання Мецгера, Тельбізова і Осіпова винними (з виплатою штрафів – 3400 для Мецгера та по 1700 гривень для Осіпова та Тельбізова). Таким чином буде закрите кримінальне провадження, а нападники на журналістів будуть звільнені від кримінальної відповідальності.

Нагадаємо, напад стався у кабінеті на той момент голови правління «Укрексімбанку» Євгена Мецгера 4 жовтня 2021 року під час запису інтерв’ю. Тоді журналіст «Схем» Кирило Овсяний запитав про великий валютний кредит під заставу проблемного активу, який державний банк видав бізнесмену, чия компанія сплачувала податки угрупованню «ДНР». Мецгеру не сподобалося запитання і він наказав охороні «забрати камери» в журналістів та «дістати з них касети». За наказом Мецгера співробітники банку – тоді директор департаменту банківської безпеки Ігор Тельбізов та начальник управління внутрішньої безпеки Олег Осіпов – застосували фізичну силу до оператора «Схем», відібрали у нього дві камери та картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео.

Також обвинуваченим у справі нападу проходить ексдиректор департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимир Пікалов, він також тоді був в кабінеті Мецгера. Однак Пікалов був мобілізований, тому щодо нього суд винесе рішення пізніше.

Схеми

21 Jan, 12:27


Анонс
Фінальне засідання у справі нападу на журналістів «Схем» в кабінеті голови «Укрексімбанку» восени 2021-року.


Завтра, 22 січня 2025 року о 10:15 у Київському апеляційному суді відбудеться засідання, на якому судді можуть закрити справу за строком давності – за клопотанням обвинувачених.

Нагадаємо, напад стався у кабінеті на той момент голови правління «Укрексімбанку» Євгена Мецгера 4 жовтня 2021 року під час запису інтерв’ю. Тоді журналіст «Схем» Кирило Овсяний запитав про великий валютний кредит під заставу проблемного активу, який державний банк видав бізнесмену, чия компанія сплачувала податки угрупованню «ДНР». Мецгеру не сподобалося запитання і він наказав охороні «забрати камери» в журналістів та «дістати з них касети». За наказом Мецгера співробітники банку – тоді директор департаменту банківської безпеки Ігор Тельбізов та начальник управління внутрішньої безпеки Олег Осіпов – застосували фізичну силу до оператора «Схем», відібрали у нього дві камери та картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео.

Також обвинуваченим у справі нападу проходить ексдиректор департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимир Пікалов, він також тоді був в кабінеті Мецгера. Однак Пікалов був мобілізований, тому щодо нього суд винесе рішення пізніше.

Суд першої інстанції визнав учасників винними і призначив їм покарання у вигляді штрафів: по 1700 гривень для Тельбізова та Осіпова, і 3400 гривень для Мецгера.

Потерпілі журналісти не погодились з рішенням першої інстанції і в жовтні 2022-го подали апеляцію, в якій просять застосувати додаткове покарання, а саме – позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки.

Розгляд справи в апеляції тривав понад 2 роки, а засідання регулярно переносились на прохання сторони обвинувачених. На думку адвокатів журналістів Оксани Максименюк та Віри Крат, дії сторони захисту обвинувачених свідчать про навмисне затягування процесу розгляду апеляції.

На минулому засіданні, 19 грудня 2024 року, обвинувачені Мецгер, Тельбізов та Осіпов подали клопотання про закриття провадження у зв’язку зі спливом строків притягнення їх до відповідальності, які закінчились у жовтні 2024 року.

Тож на засіданні 22 січня колегія суддів Київського апеляційного суду на чолі з суддею Маргаритою Васильєвою може винести фінальне рішення на користь обвинувачених – і справу буде закрито.

Схеми

19 Jan, 13:37


❗️ На Нестора Шуфрича, Світлану Крюкову, Євгенія Мураєва, Юрія Бойка наклали санкції.

Вони у списку нових санкцій РНБО, які затвердив президент України. Загалом там 18 українських і російських громадян.

Серед іншого, обмеження запроваджують проти нардепа Нестора Шуфрича, ексзаступниці головреда проросійського видання «Страна» Світлани Крюкової, екснардепа Євгенія Мураєва, екслідера забороненої Компартії Петра Симоненка, екснардепа Олега Волошина. Щодо нардепа Юрія Бойка запроваджений лише один вид санкцій - позбавлення державних нагород.

«Блокуємо пропагандистів, які працюють на Росію, осіб, які перейшли на сторону ворога, і тих, хто допомагає Росії продовжувати війну», – заявив Володимир Зеленський.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

17 Jan, 15:50


Біля білорусько-литовського кордону зʼявилися військові окопи – супутникові фото

У Гродненській області Білорусі на краю військового полігону «Гозький» з’явилися окопи для піхоти та техніки. Вони знаходяться всього за 6 кілометрів від білорусько-литовського кордону.

Ці укріплення можуть бути частиною «вузла опору», який рік тому обіцяло побудувати Міноборони, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода. За їхніми даними, ця територія має природоохоронний статус і відноситься до республіканського ландшафтного заповідника «Городенська пуща».

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

14 Jan, 16:48


ОНОВЛЕНО

🛰Наслідки нічної атаки українських сил оборони по стратегічним об’єктам в Росії: супутникові фото

Українські дрони уразили щонайменше один резервуар (раніше в пості повідомлялось про два) Саратовського нафтопереробного заводу. Про це свідчать супутникові знімки Planet Labs за 14 січня, які є у розпорядженні «Схем». Цей НПЗ знаходиться неподалік авіабази стратегічної авіації «Енгельс», де розташовані Ту-95 та Ту-160, які російська армія систематично використовує для обстрілів території України.

Як звернули увагу в @kiber_boroshno відповідно до знімків від Sentinel, одна з цистерн була демонтована до атаки українських БПЛА.

За даними джерела Радіо Свобода в СБУ, в ніч з 13 на 14 січня далекобійні дрони СБУ та Сил оборони (ПС, ССО, Центру безпілотних систем ЗСУ, ГУР МО та інших родів військ) здійснили атаку на низку російських стратегічних об’єктів, серед яких згаданий Саратовський НПЗ, а також Алексінський хімічний комбінат у Тульській області, склади боєприпасів (ФАБ, керованих авіаційних бомб, крилатих ракет) на аеродромі «Енгельс» та Брянський хімічний завод.

Схеми

13 Jan, 17:13


Експосадовець з СБУ Наумов, перед виїздом з України напередодні «великої» війни, скупив елітні квартири в Туреччині

«Схеми» з'ясували, що колишній начальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов у 2022 році придбав три квартири в елітному житловому комплексі в районі турецького міста Аланія на узбережжі Середземного моря. Загальна офіційна вартість придбаного майна згідно з угодою – близько 17,5 мільйонів гривень.

🔻Площа найбільших апартаментів – 185 квадратних метрів. Відповідно до документів, сума угоди склала майже 3,5 млн турецьких лір – це більше 7 мільйонів гривень за курсом НБУ початку 2022-го року.
🔻Друга квартира – за 3,1 млн лір (6,5 млн грн) – трохи менша, 115 квадратів.
🔻Площа найменших апартаментів на третьому поверсі ЖК, якими володіє Андрій Наумов – 70 квадратних метрів. Їхня вартість, відповідно до документів, – 1,8 млн турецьких лір (3,7 млн грн).

За даними джерел «Схем», нерухомістю на турецькому узбережжі користується його сім’я, поки він сам у Сербії очікує на рішення суду у справі за звинуваченням у відмиванні грошей. Суд має остаточно визначити долю колишнього високопосадовця СБУ – його видворять на 5 років з Сербії чи він може залишатися в країні.

Паралельно діяльність Наумова в Україні розслідує ДБР: за підозрою, зокрема, у незаконному збагаченні, організації підроблення документів під час перетину сербського кордону та шахрайському заволодінні коштів під час перебування на посаді керівника українського держпідприємства. На прохання українських правоохоронців про видачу експосадовця Сербія відмовила – це сталось восени 2023-го року. З серпня 2024-го року за запитом того ж ДБР Інтерпол оголосив ексначальника з СБУ у міжнародний розшук.

У коментарі «Схемам» Наумов назвав судовий процес у Сербії «зрежисованим» українською владою, а придбання турецької нерухомості – законним.

Повну версію матеріалу читайте тут

Схеми

09 Jan, 19:20


Колишнього народного депутата Крючкова заочно засудили до 15 років в'язниці в справі про енергетичну аферу, про яку розповідали «Схеми»

Вищий антикорупційний суд сьогодні оголосив обвинувальний вирок екснардепу та колишньому голові «ХК «Енергомережа» Дмитру Крючкову та екскерівниці «Черкасиобленерго» Світлані Кузьмінській.

Крючкова заочно засудили до 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати керівні посади строком на 3 роки та конфіскацією всього майна. Кузьмінська отримала 8 років в'язниці, вона також не зможе обіймати управлінські посади 2 роки.

Дмитра Крючкова та Світлану Кузьмінську обвинувачували у привласненні понад 1,5 мільярдів гривень «Черкасиобленерго» та «Запоріжжяобленерго» в 2015-2016 роках.

Про підозру Крючкову повідомили у 2016 році, а в 2017-му його оголосили в міжнародний розшук. У 2018-му Крючкова затримали у Німеччині і майже через рік екстрадували до України. Втім, у лютому 2024 року Крючков виїхав з України, повідомляли правоохоронці. Його повторно оголосили у міжнародний розшук, а справу продовжили розглядати заочно. Як повідомляє Transparency International Ukraine, зараз Крючков перебуває у Швейцарії – зі слів захисника нардепа, він на лікуванні.

У 2019 році журналісти «Схем» оприлюднили аудіозаписи телефонних розмов, у яких розшукуваний Крючков спілкується із другом та бізнес-партнером Петра Порошенка Ігорем Кононенком, бізнесменами братами Григорієм та Ігорем Суркісами, а також народним депутатом від «Народного фронту» Ігорем Котвіцьким та іншими посадовими особами. Під час спілкування фігуранти обговорювали у тому числі незаконні способи отримання та збереження контролю над обласними енергопостачальними компаніями «Запоріжжяобленерго», «Черкасиобленерго» та «Харківобленерго», контрольні пакети акцій в яких належать державі в особі Фонду державного майна України. Також багато розмов стосуються розподілу між учасниками схеми значних сум готівкою. Як зазначало TI Ukraine, офіційно згадані особи у справі не фігурували.

Схеми

08 Jan, 19:10


Через атаку ЗСУ на захоплену «вишку Бойка» біля окупованого Криму компанія з орбіти Медведчука не може видобувати газ і судиться з РФ за повернення збитків

Російська компанія «Новые проекты», пов’язана з обвинуваченим у державній зраді колишнім народним депутатом України Віктором Медведчуком, так і не змогла розпочати розробку і видобуток газу в Чорному морі біля окупованого Криму після атаки Збройних сил України по установці, яка мала пробурити свердловину для компанії влітку 2022 року.

Відтоді «Новые проекты» безуспішно судяться з російською державною компанією «Черноморнефтегаз» за повернення авансового платежу за буріння. Черговий суд програли напередодні Нового року, з'ясували «Схеми» завдяки постанові Дев’ятого арбітражного апеляційного суду Москви від 23 грудня 2024 року.

Схеми

07 Jan, 08:22


💬Сьогодні відбудеться онлайн-голосування за членів Громадської антикорупційної ради Міноборони, яке раніше було перенесено через технічний збій.

Проголосувати можна протягом вівторка з 09:00 до 21:00 на сайті Міноборони. До ради увійдуть 15 кандидатів із найбільшою кількістю голосів. Орган створили для громадського контролю за корупційними ризиками у відомстві.

Повний список кандидатів – за посиланням.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

02 Jan, 15:32


Мінʼюст не продовжив контракт з Олександром Рувіним, він більше не керівник Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Напередодні «Схеми» повідомляли, що Рувін, крім українського, має ізраїльське громадянство.

Сьогодні у КНДІСЕ представили нового керівника – ним став Максим Кисельов. Раніше він очолював департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції. Наказ про призначення Кисельова в.о. директора КНДІСЕ, віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції України Ольга Стефанішина підписала 01 січня 2025 року, повідомляє її заступник Андрій Гайченко.

Попередній керівник Олександр Рувін очолював інститут з 2011 року.

24 грудня 2024 року «Схеми» повідомляли, що Мінʼюст, якому підпорядковується КНДІСЕ, може не продовжити контракт з Рувіним зокрема, якщо підтвердяться дані про його друге громадянство. Як з’ясували журналісти, Рувін перед отриманням допуску до державної таємниці від СБУ, прямо зазначив в анкеті, що має ізраїльське громадянство. Сам Рувін на запитання «Схем» про іноземне громадянство спочатку заявив, що «його давно вже немає», а потім додав, що в нього «його і не особливо було», назвавши це посвідкою на постійне проживання. У Міністерстві юстиції тоді повідомили, що якщо отримають документи від компетентних органів, які підтвердять це, то розглядатимуть питання про непродовження контракту для Рувіна, термін дії якого закінчувався 1 січня 2025 року.

Чим ще запам'ятався Рувін?

🔻У 2016 році журналісти «Схем» зафіксували його зустрічі з впливовими особами, серед яких були представники оточення Петра Порошенка та судді, що могло свідчити про конфлікт інтересів.

🔻У 2018 році НАБУ розпочало розслідування щодо можливого незаконного збагачення Рувіна, але через два тижні справу передали Нацполіції, яка закрила її у 2019 році: незаконне збагачення виключили через зміну законодавства, а недостовірне декларування – через відсутність складу злочину.

🔻У 2021 році журналісти Bihus.Info встановили, що Рувін та його родина користувалися елітною нерухомістю і дорогими автомобілями, які не відповідали задекларованим доходам.

🔻Того ж року на день народження Рувіна в Інститут завітали впливові гості, включаючи радника Офісу президента Миколу Беззубенка та заступників голови КМДА.

Схеми

26 Dec, 18:41


Нардеп Куницький, який вже три місяці не повертається в Україну, виїхав на підставі «тижневого відрядження» від Верховної Ради

Як стало відомо «Схемам», Олександр Куницький оформив відрядження в США у період з 21 по 28 вересня 2024-го року. Мета поїздки – «поглиблення українсько-американського міжпарламентського співробітництва». Але з того часу до України нардеп від фракції «Слуга народу» так і не повернувся.

Востаннє Куницький брав участь у голосуванні під час пленарних засідань 17-20 вересня цього року, а в комітеті з питань правоохоронної діяльності, членом якого він є, кажуть, що останній раз він був присутній в жовтні, в режимі відеоконференції.

У Верховній Раді на запит «Схем» не надали інформації про це відрядження, зазначивши, що вона є «службовою». Водночас в Апараті ВР наголосили, що «відшкодування витрат на відрядження за рахунок коштів державного бюджету не здійснювалося».

У це відрядження Куницький виїхав вже після того, як ДБР у грудні 2023-го року почало розслідувати обставини його іншого виїзду за кордон, влітку 2023-го року – коли Куницький отримав від голови ВР дозвіл на виїзд у короткострокове робоче відрядження в Ізраїль, натомість повернувся лише за три тижні.

За даними джерел «Схем» у правоохоронних органах, в межах цього розслідування ДБР Куницькому не повідомляли про підозру, не обирали запобіжний захід та не встановлювали будь-які інші обмеження.

У коментарі журналістам голова ВР Руслан Стефанчук повідомив, що «сам факт порушення кримінальної справи не створює законодавством жодних обмежень діяльності народних депутатів».

Заступник Стефанчука Олександр Корнієнко зазначив: «Звичайно, це неприємна ситуація. До того ж, Куницький не єдиний випадок – були й інші депутати з подібними ситуаціями».

Нагадаємо, на початку листопада проєкт Bihus.Info повідомив, що Куницький, ймовірно, виїхав з країни. 17 грудня видання УП повідомила, що депутат осів в США і досі не повернувся на батьківщину.

Схеми

26 Dec, 14:33


У НАБУ взялися за одеського експрокурора після розслідування «Схем» про його дубайське майно

Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження щодо ймовірного декларування недостовірної інформації колишнім заступником прокурора Одеської області Олегом Корніловим.

В основу справи, зокрема, лягли факти з розслідування «Схем» про нерухомість експрокурора у Дубаї, яку він не згадав в жодній зі своїх декларацій. Перед цим перевірку декларації Корнілова за 2022 рік провели у НАЗК. Зокрема, в Нацагентстві підтвердили наявність в нього незадекларованої нерухомості в ОАЕ, про яку раніше розповіли «Схеми». Обгрунтований висновок за ознаками недостовірних відомостей НАЗК відправило в НАБУ.

У
розслідуванні «Схем», опублікованому у травні 2024-го року, йшлося про майно Корнілова на суму понад 400 тисяч доларів США, а саме двох квартир у Jumeirah Bay X1 Tower, які він придбав протягом 2011-2012 років, та готельного номеру у Aykon City-Tower B, власником якого Корнілов став у 2016 році. Вказані квартири експрокурор здавав в оренду з 2014 року – про що свідчать дані транзакцій з державного реєстру Дубаю, які є у розпорядженні журналістів. Сукупно йому вдалося заробити на такій діяльності понад 100 тисяч доларів США.

У 2020-му Корнілов спочатку продав одну квартиру, а згодом і другу, це сталось у 2023 році. За них загалом він отримав понад 250 тисяч доларів США. Станом на грудень 2024 року, Корнілов все ще є власником готельного номеру, який придбав за 210 тисяч доларів США.

Схеми

24 Dec, 18:18


Мін’юст може не продовжити контракт з директором КНДІСЕ Рувіним – зокрема, через те, що він має громадянство Ізраїлю, з'ясували «Схеми»

Перед оформленням допуску до держтаємниці в СБУ Олександр Рувін в анкеті на запитання про інше громадянство зазначив: «Перебуваю у громадянстві держави Ізраїль». У цій же анкеті Рувін зазначав, що ізраїльське громадянство має його дружина, діти та батьки.

У коментарі «Схемам» Рувін сказав, що громадянства Ізраїлю в нього «і не особливо було»: «Воно називалось колись – «від на жительство» (посвідка на проживання – ред.) чи якось так. В мене його немає і давно». Про допуск до держтаємниці відповів так: «Питання по наданню доступу задавайте не мені, а тому, хто надає».

В СБУ у відповіді на запит «Схем» повідомили, що «вказана особа пройшла перевірку, передбачену законом України «Про державну таємницю», і отримала допуск до державної таємниці, надавши свої установочні дані для його оформлення згідно з вимогами чинного законодавства».

Водночас співрозмовники журналістів в СБУ пояснюють: «Підставою для відмови у допуску до держтаємниці, згідно з чинним законодавством, є, зокрема, подання недостовірної інформації, у, тому числі, щодо громадянства іншої держави. Це питання, яке досі не врегульовано і потребує змін у законодавстві, щоб в подальшому ми мали право ухвалювати рішення про надання чи відмову до допуску до держтаємниці, якщо особа має іноземне громадянство. Наразі у ВР розглядається законопроект, який може стати для цього підґрунтям».

Мова, зокрема, про проєкт закону про внесення змін до закону України «Про державну таємницю». Один з його ініціаторів народний депутат Федір Веніславський пояснює: «Одна з ключових цілей цього законопроєкту – унеможливити доступ або допуск до державної таємниці для громадян і осіб, які мають одночасно громадянство України та іноземне громадянство».

У Міністерстві юстиції, якому підпорядковується КНДІСЕ, заявили, що «допуск до державної таємниці для Рувіна у них не оформлювався», а документи, які б підтверджували іноземне громадянство, у матеріалах особової справи директора КНДІСЕ «відсутні». І додали: якщо отримають документи від компетентних органів, які підтвердять це, то розглядатимуть питання про непродовження контракту для Рувіна, який закінчується 1 січня 2025 року.

Схеми

23 Dec, 15:06


Звільнена після розслідування «Схем» суддя Арестова судиться з журналістом, який знайшов у неї паспорт РФ

Мова про колишню суддю Донецького окружного адміністративного суду Людмилу Арестову. Вона подала позов про захист честі, гідності та ділової репутації проти української служби Радіо Свобода та журналіста «Схем» Георгія Шабаєва, який виявив у неї російське громадянство влітку 2023 року.

Відповідно до публічних даних судового реєстру, Шевченківський районний суд Києва позов від Арестової отримав ще 15 липня. Однак слухати справу починають лише тепер. Перше підготовче засідання відбудеться у вівторок, 24 грудня, о 13:00. Розглядатиме справу суддя Ірина Макаренко.

Співвідповідачами виступає Державне бюро розслідувань та Державна казначейська служба України. Арестова закидає ДБР неправомірне поширення інформації про неї у відповіді на запит «Схем» та вимагає з казначейства виплатити їй за це моральну шкоду у 20 тисяч гривень.

Додатково Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди з журналіста Георгія Шабаєва та української служби Радіо Свобода. У своєму позові Арестова просить визнати інформацію з розслідування «Схем» про її російське громадянство, опублікованого 13 липня 2023 року, «недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію» та видалити з публікації її фотографії, які «Схеми» знайшли у відкритих джерелах.

Юристка Віра Крат, яка представляє редакцію в суді, вважає позов Арестової проти журналістів необгрунтованим.

У липні 2023 року «Схеми» опублікували розслідування про те, що суддя Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», є громадянкою РФ. Документ вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі так званого «договору про прийняття Криму до складу Росії» у 2014 році, згідно з яким громадян України й осіб без громадянства – які на той момент постійно проживали на півострові – визнавали громадянами Росії. Сама Арестова заперечує наявність в неї російського громадянства.

Схеми

20 Dec, 08:51


Про що мовчить «слуга народу»: родина в Росії, дружина з зарплатою в рублях та квартира в Москві

Народний депутат від фракції «Слуга народу» Роман Каптєлов не вказав у декларації, що його дружина та діти проживають в Росії, як і не задекларував їхню московську нерухомість, а також доходи своєї дружини-громадянки РФ від державної установи у Москві, з’ясували «Схеми».

🔻Журналісти встановили, що родина депутата виїхала з України за місяць до повномасштабного вторгнення, а з грудня 2023-го року дружина Каптєлова почала отримувати зарплату від державної установи «Об’єднання культурних центрів південно-західного адміністративного округу» у столиці РФ.

🔻«Схеми» також виявили, що на дружину та дітей нардепа записана частина квартири у Москві. Загальна ринкова вартість такої нерухомості складає близько 17,5 мільйонів гривень. А, отже, вартість тієї частки квартири, якою володіє родина Каптєлова, і згадок про яку немає в жодній декларації «слуги народу», складає близько 6 мільйонів гривень.

🔻Протягом липня-вересня 2022-го року, а також у січні 2023-го «слуга народу» виїжджав за кордон – в той період відбулись декілька пленарних засідань, під час яких, відповідно до електронної системи ВР, парламентар «не голосував» або значився «відсутнім». Дати виїздів Каптєлова, як з’ясували журналісти, збігаються з поїздками його дружини з Росії до Туреччини.

🔻Втім, сам нардеп вважає, що «ці обставини, пов’язані з особистим життям, є виключно приватними і не впливають на його діяльність як народного депутата».

Детально про все – дивіться у новому розслідуванні

Схеми

18 Dec, 15:49


❗️Активи націоналізованих російських банків в Україні на 3 мільярди придбала громадянка РФ попри заборону

На початку цього року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських «Сбербанку» (перейменованого у «МР Банк») та «Промінвестбанку», а також збанкрутілого українського «Мегабанку». Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда.

Утім, виграли цей аукціон росіяни.

«Схеми» встановили, що компанія «Спектрум Ессетс», яка перемогла у торгах, напряму належить громадянці РФ Марині Євсєєвій. Своє російське громадянство від українських контролюючих органів Марина Євсєєва приховала, надавши інформацію лише про американське.

Те, що ці активи отримала компанія з власницею-громадянкою РФ – суперечить цілій низці заборон, запроваджених владою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Так, Кабінет Міністрів забороняє громадянам РФ та їх компаніям стягувати борги з українців, Національний Банк – управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів – брати в них участь.

Більше того, цією компанією громадянки РФ, яка придбала активи ліквідованих російських банків в Україні, управляє громадянин Білорусі, якого СБУ раніше обвинувачувала у звʼязках з російською розвідкою та забороняла в’їзд в Україну, називаючи його представником «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ».

Детально про все це – у новому розслідуванні

Схеми

15 Dec, 17:57


📸 З’явилися фото з десятками загиблих із армії РФ на Курському напрямку, серед них нібито й північнокорейці.

«Схеми» (Радіо Свобода) 15 грудня отримали у своє розпорядження фото від джерел серед військових на Курському напрямку. На цих знімках, які журналісти наразі не можуть перевірити незалежно – результати кількох штурмів. Видно кілька десятків тіл на тлі розбитої техніки. Джерела «Схем» серед військових стверджують, що серед них – солдати з Північної Кореї, які діяли у зведених підрозділах армії Росії.

14 грудня президент України Володимир Зеленський заявив про наявність даних про початок застосування північнокорейських військ у штурмах проти українських сил на Курщині.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

10 Dec, 14:49


Поліція взялася розслідувати виведення активів підсанкційного бізнесмена на мільярд після розслідування «Схем»

Головне слідче управління Нацполу розпочало кримінальні провадження за фактами незаконного продажу активів холдингу «Юнігран» підсанкційного бізнесмена з громадянством РФ Ігоря Наумця, про що напередодні розповіли журналісти «Схем» у своєму розлідуванні. Про це повідомили в Офісі генерального прокурора у відповіді на запит «Схем».

Як з’ясували раніше журналісти, російський бізнес в Україні вартістю 1 мільярд гривень, попри дію санкцій РНБО та арешти, у 2024-му році перейшов до нового приватного власника в обхід держави, яка не проконтролювала збереженість заблокованих активів та досі не скористалась механізмом конфіскації активів підсанкційного бізнесмена із російським паспортом. Власником цих активів став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.

Мова про численні активи холдингу «Юнігран», який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку – це виробничі комплекси, техніка, сотні вагонів, сотні гектарів землі.

Нові провадження про виведення активів правоохоронці об’єднали із матеріалами давнього досудового розслідування, яке розслідується ще з квітня 2022-го року.

Схеми

10 Dec, 13:08


⚡️Вища рада правосуддя звільнила суддю Донецького окружного адміністративного суду Людмилу Арестову, в якої «Схеми» знайшли російське громадянство

Ще у серпні дисциплінарна палата ВРП відсторонила Арестову від здійснення правосуддя та рекомендувала її звільнити. Скаргу на суддю Арестову до органу суддівського врядування подала громадська організація «Всеукраїнське обʼєднання «Автомайдан» після виходу розслідування «Схем». Знахідки журналістів про набуття Арестовою російського громадянства підтвердила й Служба безпеки України, про що повідомила ВРП.

21 листопада Вища рада правосуддя під час засідання одноголосно підтвердила рішення своєї дисциплінарної палати звільнити Арестову, але сьогодні, 10 грудня, за нього проголосували всі присутні 13 членів ВРП та затвердили це остаточно. Підстава звільнення – вчинення істотного дисциплінарного проступку (пункт 3 частини шостої статті 126 Конституції України), повідомив голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик на засіданні 10 грудня.

У липні 2023 року «Схеми» опублікували розслідування про те, що суддя Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», є громадянкою РФ. Документ вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі так званого «договору про прийняття Криму до складу Росії» у 2014 році, згідно з яким громадян України й осіб без громадянства – які на той момент постійно проживали на півострові – визнавали громадянами Росії.

Схеми

06 Dec, 19:26


Близько півтора десятка впливових правоохоронців виявилися земляками Олега Татарова, які мають з ним давні звʼязки

Усі вони з Новоукраїнки, невеликого містечка на заході Кіровоградщини, де народився та виріс заступник голови Офісу президента України. Окрім географічного збігу місця народження, усі вони перетинались з Татаровим по життю – разом працювали, спільно писали наукові роботи, та кар’єрно зростали. З деким з них його поєднують і родинні звʼязки.

«Схеми» встановили, що ці земляки Татарова нині обіймають керівні посади в органах внутрішніх справ, Національної поліції та Держбюро розслідувань. Тобто, працюють в системі, наглядати за якою і є завданням Олега Татарова в Офісі президента.

Цю функцію він виконує вже понад чотири роки. Попри гучні скандали, його підтримує особисто Володимир Зеленський.

Незалежність правоохоронних органів від політичних впливів – це основа демократичного розвитку системи правопорядку. При цьому, нагляд чиновника ОП Татарова за правоохоронною системою України – публічно вписаний в його посадові обов’язки.

Дослідження цього феномену сучасної української політики і привело «Схеми» в Новоукраїнку – на малу батьківщину вливового соратника Володимира Зеленського.

Хто вони, правоохоронці – земляки Олега Татарова? Які посади обіймають? Який мають вплив? Та чи самі пов’язують розвиток своєї карʼєри із статусом Татарова в команді президента Зеленського?

Дивіться розслідування тут
Текстова версія

Схеми

04 Dec, 12:33


⚡️У Вищій раді правосуддя рекомендують звільнити суддю Літвінову, в якої «Схеми» знайшли паспорт РФ

Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендувала звільнити суддю Окружного адміністративного суду Києва Аріну Літвінову, в якої журналісти «Схем» виявили російське громадянство. Про це стало відомо 4 грудня після розгляду палатою скарги Служби безпеки України на Літвінову. У ній СБУ підтвердила знахідки «Схем» про набуття суддею російського громадянства у 2002 році.

Згідно з законом, Літвінова має право оскаржити цю рекомендацію до свого звільнення, подавши скаргу до Вищої ради правосуддя, яка й ухвалює остаточне рішення у справі.

Напередодні засідання Літвінова намагалася закрити дисциплінарну справу проти себе. Подала відповідну заяву, зазначивши, що з Окружного адмінсуду її вже відрахували 31 жовтня за тією ж підставою – підтвердженою СБУ наявністю російського паспорта – а отже немає, що розглядати. Утім, у ВРП їй одноголосно відмовили. Повноваження звільняти суддів має саме ВРП.

У липні стало відомо, що суддя ліквідованого Окружного адмінсуду Києва Аріна Літвінова сама подала до ВРП заяву про відставку. Якби її затвердили, суддя з російським громадянством змогла б пожиттєво отримувати суддівські виплати з бюджету України. Та 23 липня ВРП зупинила розгляд цієї заяви Літвінової та розпочала дисциплінарне провадження, результатом якого може стати її звільнення. В цьому разі виплат суддя отримувати не зможе.

Нагадаємо, у квітні «Схеми» опублікували розслідування, в якому викрили Літвінову в отриманні російського громадянства в липні 2002 року в місті Єкатеринбург. Підтвердження цьому журналісти знайшли в автоматизованій системі «Роспаспорт». На той час Літвінова вже три роки працювала у Вищому арбітражному суді України. У відповідь на запит «Схем» суддя заперечила наявність громадянства Російської Федерації, назвавши інформацію журналістів «провокацією».

Схеми

28 Nov, 19:02


«До ранку не доживете». Журналісти визначили точну локацію фільтраційного табору в Білорусі, де військові РФ катували вивезених полонених українців – він розташовувався на території держпідприємства

Навесні 2022-го року, на початку повномасштабного вторгнення, російські військові влаштували на території білоруського міста Наровля фільтраційний табір, який став місцем незаконного утримання і тортур над українськими військовополоненими і цивільними – в тому числі дітьми. Деякі правозахисники називають цей табір одним із найжорстокіших у ставленні до полонених.

Затриманих допитували та били, а кадри з їхньою участю використовували у пропагандистських відео.

Журналісти «Схем» у співпраці з колегами з «Білоруського розслідувальницького центру», білоруської редакції Радіо Свобода та за підтримки проекту з документації воєнних злочинів The Reckoning Project і гакерської групи «Кіберпартизани» встановили його точну локацію.

Для цього журналісти проаналізували пропагандистські відео з полоненими, де видно місцевість, зокрема будівлю зі зруйнованим дахом, військові камАЗи та кілька великих армійських наметів. Ці ж кадри журналісти показали колишнім бранцям – вони підтвердили, що їх утримували саме там.

Порівнявши відео з супутниковими знімками, журналісти з'ясували, що «табір» був розміщений на базі однієї з будівель, що належала білоруському держпідприємству «Прип’ятський Альянс».

Чи стануть ці факти про роль влади Білорусі та Олександра Лукашенка у війні проти України предметом вивчення міжнародної системи кримінального правосуддя?

Дивіться розслідування тут
Текстова версія

Схеми

26 Nov, 17:26


Росія використовує стратегічні бомбардувальники, які Україна віддала їй 25 років тому

Передача Ту-160 та Ту-95МС Росії відбулася після підписання угоди між Кабміном і урядом РФ в 1999 році, в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ. «Схеми» розшукали в архіві цю угоду з номерами бомбардувальників, проаналізували їх за допомогою міжнародного авіареєстру і співставили з номерами бортів, які, за даними ГУР, використовує армія РФ.

Таким чином журналісти з'ясували: щонайменше шість літаків, які раніше належали Україні, нині – у бойовому складі авіації РФ.

Крім літаків, ще передали понад півтисячі ракет (якими РФ цілить по Україні нині, як ми розповідали раніше) і обладнання – все це за 275 мільйонів доларів для списання газових боргів. Майже через 20 років спецкомісія дійде висновку – Україна втратила від цієї угоди близько 2,5 мільярдів доларів.

Хто з українських високопосадовців був причетним до передачі бортів? І як спроби залишити частину літаків в Україні зрештою закінчились оголошенням про продаж на американському аукціоні Ebay?

Дивіться у новому розслідуванні «Схем»
Текстова версія

Схеми

22 Nov, 15:48


На початку тижня ми розповідали, що після розслідування «Схем» прокурори САП ініціювали конфіскацію майна родини столичного топполіцейського. А тепер ВАКС арештував активи його родичів

Мова про заступника начальника ГУ Нацполіції Києва Тараса Полієнка, на тещу якого, як з'ясували «Схеми», були записані двоповерхові апартаменти та два паркомісця в ЖК бізнес-класу в Києві. При цьому родина не мала достатніх офіційних доходів, щоб придбати це майно.

Суд наклав арешт на майно самого Полієнка, його тещі і тестя, повідомило видання «Слово і діло», а також підтвердили джерела «Схем» в правоохоронних органах:

▪️двоповерхову квартиру на 220 квадратів в Києві
▪️два паркомісця в цьому ж ЖК
▪️земельну ділянку в Броварському районі Київщини та будинок площею 134 квадрати

В межах провадження про конфіскацію САП також просить стягнути дохід від необґрунтованих активів, адже після виходу розслідування «Схем» теща Полієнка продала апартаменти.

Нагадаємо, у розслідуванні «Схеми» також розповіли, що теща Полієнка – Валентина Ткаченко – з 1998 року офіційно заробила 100 гривень. На пенсію вона вийшла у 2014 році, наразі отримує менш як три тисячі гривень на місяць. Таку ж пенсію отримує і її чоловік, тобто тесть Полієнка. Всі його офіційні доходи за три роки, без урахування пенсії, за даними від джерел «Схем», склали близько 350 тисяч гривень. Тобто сумарно їхніх офіційних коштів не вистачило б на придбання цього нерухомого майна в житловому комплексі. У коментарі журналістам Полієнко зазначив, що йому невідомі «обставини придбання» квартири, а його дружина пояснила, що її матір заробляла на вирощуванні квітів, і, крім того, в родині «була «Волга», яка прирівнювалась по вартості до житлової квартири в місті Києві».

Після виходу розслідування САП на підставі матеріалів НАЗК подала до Вищого антикорупційного суду позов про «визнання необґрунтованими» активів на майже 8,7 мільйона гривень родини столичного топполіцейського, а також їхнього подальшого «стягнення в дохід держави».

Схеми

21 Nov, 19:28


Мінфін США запровадив санкції проти російського «Газпромбанку». Про його співпрацю з армією РФ раніше розповідали «Схеми»

Управління контролю за іноземними активами визначило Акціонерне товариство «Газпромбанк» разом з його шістьма іноземними дочірніми компаніями каналом, через який Росія закуповує військову техніку для ведення війни проти України.

Російський уряд також використовує «Газпромбанк» для виплат своїм солдатам, у тому числі бойових премій, а також для виплати компенсацій сімʼям російських солдатів, які загинули під час війни проти України, йдеться у повідомленні.

Крім «Газпромбанку» під санкції потрапили понад 50 російських банків, повʼязаних з міжнародною фінансовою системою, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів та 15 російських фінансових чиновників.

Раніше «Схеми» у розслідуванні розповіли, що через «Газпромбанк» Міністерство оборони Російської Федерації виплачує зарплатню та «бойові доплати» російським військовим, які ведуть агресивну війну проти України.

У другому матеріалі про «Газпромбанк» журналісти «Схем» оприлюднили докази про виплату грошей через цей банк солдатам 64-тої окремої мотострілецької бригади Сухопутних військ РФ, більше відомої як «бучанські різники».

Схеми

18 Nov, 13:31


⚡️Після розслідування «Схем» прокурори САП ініціювали конфіскацію майна родини столичного топполіцейського

Мова про заступника начальника ГУ Нацполіції Києва Тараса Полієнка, на тещу якого, як з'ясували «Схеми», були записані двоповерховий пентхаус та два паркомісця в ЖК бізнес-класу в Києві.

Прокурори просять суд визнати «необгрунтованими активами» квартиру площею 220 квадратних метрів та паркомісця, а також дохід від продажу зазначених апартаментів – і в подальшому стягнути це все в дохід держави.

«Аналізом доходів та видатків посадовця, членів його сім’ї і родичів встановлено неможливість набути ці об’єкти нерухомості за рахунок законних доходів. Після придбання цих активів їх використовували посадовець і його сім’я, а не родичка, що разом з іншими даними вказує на те, що вона набула їх у власність саме за дорученням посадовця», – повідомляє пресслужба антикорупційної прокуратури.

У НАЗК, на підставі матеріалів яких прокурори подали позов, додали, що після виходу розслідування «Схем» теща Полієнка продала апартаменти. І тому за рахунок доходів від продажу це збільшило суму позову.

Нагадаємо, у розслідуванні «Схеми» також розповіли, що теща Полієнка – Валентина Ткаченко – з 1998 року офіційно заробила 100 гривень. На пенсію вона вийшла у 2014 році, наразі отримує менш як три тисячі гривень на місяць. Таку ж пенсію отримує і її чоловік, тобто тесть Полієнка. Всі його офіційні доходи за три роки, без урахування пенсії, за даними від джерел «Схем», склали близько 350 тисяч гривень. Тобто сумарно їхніх офіційних коштів не вистачило б на придбання цього нерухомого майна в житловому комплексі. У коментарі журналістам Полієнко зазначив, що йому невідомі «обставини придбання» квартири, а його дружина пояснила, що її матір заробляла на вирощуванні квітів, і, крім того, в родині «була «Волга», яка прирівнювалась по вартості до житлової квартири в місті Києві».

Схеми

16 Nov, 11:46


З «Юнармії» – на фронт: як Росія готує українських дітей в окупації до війни проти власної країни

«Юнармія» – це російська молодіжна військово-патріотична організація, що формує у підлітків лояльність до російської армії та готує їх до участі у військових діях. З початку російсько-української війни в 2014 році Росія активно створює осередки «Юнармії» на окупованих територіях України – і залучає до них українських дітей.

Журналісти «Схем» та медіапартнери отримали доступ до витоку ексклюзивних документів з російських окупаційних адміністрацій, надані групою українських гакерів KibOrg. Завдяки цим даним вдалося дослідити, як «Юнармія» впроваджує мілітаристську ідеологію в Україні, використовуючи школи, літні табори та «патріотичні» заходи, та як молоді українці, потрапивши під вплив цієї організації, стають частиною російської військової машини та опиняються у лавах російської армії.

Зокрема, журналістам вдалось ідентифікувати кількох колишніх «юнармійців», які після вишколу пішли воювати проти України.

Наприклад, це – нині 23-річний Ілля Зозульський з кримського села Полтавка. Як повідомляли російські ЗМІ, Ілля «пройшов організацію та став у ній наставником», коли Росія окупувала Крим. Тепер він – російський артилерист, нагороджений медаллю Жукова.

У Криму «Юнармія» діє з 2016 року, та з окупацією нових територій – Росія заводить туди і свою військово-патріотичну організацію. На захоплених теренах Херсонської та Запорізької областей перші відділення російських таборів патріотичного виховання з’явились у листопаді 2022 року.

А маріупольський штаб «Юнармії» лише протягом літа 2024-го провів у дитячому таборі «Щирість», що у курортному селищі Мелекіне на березі Азовського моря, сім «юнармійських» змін. Зокрема, дітей вчили стріляти з автоматів.

Детально про те, як українських дітей в окупації відправляють в російські військово-патріотичні табори, вчать поводитися зі зброєю, агітуючи йти воювати проти своєї країни, а також, хто за це відповідальний – у новому розслідуванні Максима Савчука та медіапартнерів, створеному у межах проєкту Kyiv Media School.

Схеми

14 Nov, 12:26


Нардепа Одарченка, який пропонував хабар Найєму, визнали винним та засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна, йдеться в трансляції ВАКСу.

За версією обвинувачення, у серпні 2023-го він запропонував голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Найєму хабар у криптовалюті Bitcoin – в еквіваленті 50 тис. дол. США.

Раніше Одарченко заперечував, що давав хабар. Утім, згодом визнав це, але стверджував, що Найєм нібито «створив всі умови, змусивши мене запропонувати йому цю вигоду». Згодом у вересні Одарченко виїхав із України і сказав, що цечерез «загрозу життю та здоровʼю». Він оголошений у міжнародний розшук.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

12 Nov, 19:33


Родичі «слуги народу» з оборонного комітету Геннадія Касая під час повномасштабної війни скупили майна у Дубаї на 1 мільйон доларів. Це – донька нардепа та племінник, фірма якого постачала Міноборони ті самі скандальні турецькі куртки для армії

Елітні апартаменти у Еміратах донька політика Поліна та племінник Олександр купували у 2022-2023 роках, коли й розгортався скандал із постачанням форми для армії за завищеними утричі цінами та невідновідної стандартам якості.

Усього в родини нардепа Касая «Схеми» нарахували чотири обʼєкти нерухомості у Дубаї, загальна вартість яких перевищує мільйон доларів.

Офіційного пояснення походженню мільйона доларів на елітну нерухомість у Дубаї в родичів народного обранця Геннадія Касая «Схеми» не знайшли.

Поліна – копірайтерка та контент менеджерка. Олександр – донедавна гравець гандбольної команди «Мотор» та власник невеликих часток у бізнесі. Один з них, щоправда, виявився дуже успішним.

Це – турецька компанія Vector Avia, яка у 2022-му отримала державне замовлення від Міноборони України на 1 мільярд гривень на постачання одягу для ЗСУ. Однак, як згодом встановили слідчі, ці куртки державі продали за завищеними втричі цінами та невідповідної якості. Одним із співвласників фірми тоді був племінник народного депутата «Слуги народу» – Олександр Касай.

І він, і його двоюрідна сестра Поліна, відмовились пояснювати звідки в них гроші на квартири в Еміратах. Сам депутат сказав «Схемам», що не має стосунку до їхніх коштовних покупок.

Інформацію про дубайську нерухомість родини народного депутата Геннадія Касая журналісти знайшли у витоку з державних реєстрів Обʼєднаних Арабських Еміратів, отриманому та верифікованому у межах співпраці з Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Повну версію розслідування дивіться тут

Схеми

12 Nov, 13:33


ДБР підозрює одного з посадовців Міноборони в тому, що він «списав» майже 94 млн грн пені львівському бізнесмену Гринкевичу за прострочені контракти, повідомляє пресслужба бюро.

Ігор Гринкевич перебуває під вартою з кінця грудня 2023 року. Його затримали під час спроби дати хабар у 500 тисяч доларів одному із керівників головного слідчого управління ДБР. 17 січня йому також повідомили підозру у справі щодо закупівель одягу для ЗСУ. За даними слідства, сума закупівель сягала майже 1 мільярда гривень.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

07 Nov, 19:15


Лише після виходу розслідування про численні поїздки Татарова до РФ, заступник голови Офісу президента прокоментував факти з розслідування «Схем», про те що він 9 разів злітав в Москву через Мінськ після 2014 року із Києва.

Татаров заявив, що все це «фейк». «Абсолютно неприпустимо – поширювати недостовірні дані і навіть натяки щодо начебто наявності моєї комунікації з кимось з Росії чи поїздок на її територію», заявив він.

Зазначимо лише, що факти з розслідування «Схем» ретельно перевірені перехресним методом – співставлена інформація із баз даних про перетин кордону трьох країн – України, Білорусі та Росії. Таку інформацію неможливо знищити, як і внести її «заднім числом» – вона потрапила у витоки з різних баз даних за різні роки. Методологія аналізу описана у матеріалі.

Нагадаємо, що у розслідуванні «Схеми» відстежили поїздки Татарова до столиці РФ у період після 2014 року, яких було щонайменше дев’ять, востаннє він літав до Росії наступного дня після перемоги Зеленського на виборах президента 21 квітня 2019 року. У більшості поїздок його маршрут пролягав через Мінськ – через зупинене після 2014 року пряме авіасполучення між Києвом та Москвою.

Пояснити мету цих поїздок «Схеми» просили у офіційному запиті в ОП на ім’я Олега Татарова, але до виходу розслідування він залишив його без відповіді.

Схеми

07 Nov, 11:54


Олег Татаров щонайменше 9 разів літав до Москви після 2014 року

Заступник керівника Офісу президента Олег Татаров, який у той період займався адвокатською діяльністю, тричі був у РФ в 2017-му, чотири рази в 2018-му, та двічі – в 2019 році. Востаннє Татаров літав до Росії наступного дня після перемоги Зеленського на виборах президента 21 квітня 2019 року.

Оскільки після 2014 року авіасполучення між Україною та Росією було зупинене, у більшості поїздок Татаров діставався Москви з Києва через Мінськ. Журналісти «Схем» проаналізували та співставили дані про поїздки Олега Татарова за допомогою доступу до інформації з баз даних про перетин кордону трьох країн – України, Білорусі та Росії.

Що Олег Татаров, який у 2020 році отримав посаду заступника керівника Офісу президента України, щонайменше 9 разів робив у столиці Російської Федерації – Москві – після того, як Росія розпочала агресію проти України, захопила український Крим та окупувала частину територій на сході України?

Про це «Схеми» запитали в Татарова у офіційному запиті, який відправили на його ім’я в ОП, втім на момент публікації матеріалу відповіді не отримали.

Детальніше про поїздки Татарова в РФ, а також до Білорусі та окупованого Криму – у новому матеріалі

Схеми

01 Nov, 18:09


Син Баканова з СБУ завершує зведення маєтку під Києвом на землі, купленій за втричі заниженою вартістю

Син ексочільника СБУ Івана Баканова Артур Лазаренко у 2021 році придбав земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком в елітній частині села Ходосівка на Київщині. Це за 24 кілометри від центра Києва. Ціна землі, вказана у договорі – 455 тисяч гривень (на той час 17 тисяч доларів), при цьому попередня власниця купила цю землю втричі дорожче. Це з'ясували журналісти «Схем» Максим Савчук та Кирило Овсяний.

В документі вказано, що «на час посвідчення цього договору на відчужуваній земельній ділянці будь-які забудови, будівлі та споруди, відсутні». Але, як видно із супутникових знімків, станом на квітень 2021 року на цій території вже тривали будівельні роботи, а у жовтні, коли Лазаренко вже місяць, як був власником ділянки, можна побачити, що повністю зведена «коробка»: стіни і дах будинку.

Станом на осінь 2024 року будівництво двоповерхового будинку сина Баканова площею близько 300 квадратів виглядає майже завершеним.

Раніше «Українська правда» повідомляла, що ексочільник Служби безпеки України Іван Баканов на початку повномасштабного вторгнення влаштував свого сина Артура Лазаренка на службу в СБУ, де той продовжує працювати донині.

Схеми

23 Oct, 10:26


Російський бізнес в Україні на 1 мільярд гривень попри санкції перейшов до приватного власника з оточення Кіпера

Бізнес російського бізнесмена в Україні Ігоря Наумця вартістю 1 мільярд гривень, попри дію санкцій РНБО та арешти, перейшов до нового приватного власника в обхід держави, яка не проконтролювала збереженість заблокованих активів та за півтора роки не скористалась механізмом конфіскації бізнесу санкціонованого бізнесмена із громадянством РФ.

Мова про численні активи холдингу Наумця «Юнігран», який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку – це виробничі комплекси, техніка, сотні вагонів, сотні гектарів землі. Як з’ясували журналісти, новим приватним власником цих активів став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.

Детально про це – дивіться у новому розслідуванні «Схем»

Схеми

22 Oct, 19:00


Бізнесмен з російським громадянством намагався врятувати свої активи від конфіскації, а зрештою став «жертвою рейдерства».

Та ми б не розповідали цю історію, якби від цієї схеми не втратила держава Україна – а саме мільярд гривень.


Мова про громадянина РФ Ігоря Наумця – власника українських підприємств з видобутку піску, щебеню та виробництва тротуарної плитки і компонентів вибухівки для промислових цілей. Він вивозив у Росію видобуті в Україні корисні копалини впритул до лютого 2022 року, а пов’язаний із ним бізнес досі сплачує податки в РФ. А ще Наумець брав активну участь у діяльності псевдорелігійної організації «АллатРа», яка, за даними СБУ, діє на користь спецслужб Росії і поширює прокремлівські наративи.

Вже після початку повномасштабного вторгнення, українські правоохоронці запідозрили його у фінансуванні тероризму та арештували майно та активи підконтрольних йому підприємств на понад 1 мільярд гривень.

А згодом ще й наклали на Ігоря Наумця санкції РНБО.
З того часу минуло півтора року, але український бюджет так і не поповнився за рахунок активів цього бізнесмена. Натомість вони.. перейшли у приватні руки маловідомого українського бізнесмена, зі зв’язками у владі.

Технічно це все стало можливим завдяки одному рішенню судді Печерського суду Сергія Вовка – він постановив зняти арешт з майна Наумця. Та ще одному рішенню прокурорів ОГП.. які раптово відмовились від апеляції на це рішення.

Після цього вони були продані.
Хто ж став новим власником активів підсанкційного російського бізнесмена повністю в обхід держави? Це український бізнесмен і ексдепутат Броварської міськради Сергій Шапран.

Чому держава, і правоохоронці зокрема, ніяк не втрутились в процес виведення активів прямо з-під санкцій? Активів, які мали бути стягнені у власника з російським громадянством на користь України, сумарна вартість яких складає мільярд гривень – коли бюджет так потребує грошей для оборони держави? І до чого в цій історії колишній головний прокурор Києва, а нині очільник Одеської ОВА, Олег Кіпер? Про все це – дивіться у новому розслідуванні

Схеми

22 Oct, 14:32


❗️Генеральний прокурор Андрій Костін заявив про звільнення з посади

Як повідомляє Офіс генпрокурора, цитуючи Костіна, президент сьогодні провів засідання РНБО «щодо очевидно аморальної ситуації з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів».

За словами Костіна, зараз на всіх рівнях в державі тривають перевірки, розслідуються кримінальні провадження. Також він заявив, що має бути персональна, зокрема політична, відповідальність.

«В даній ситуації вважаю правильним заявити про звільнення з посади Генерального прокурора», - йдеться в повідомленні.

Цьому передувала низка повідомлень правоохоронців про ймовірні зловживання у МСЕК, зокрема у Харківській, Рівненській, Миколаївській, Закарпатській областях. На початку жовтня стало відомо, що ДБР підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина на незаконному збагаченні. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Згодом журналіст Юрій Бутусов заявив, що 49 прокурорів Хмельниччини, включно з обласним прокурором, оформили інвалідність, за його словами, «дахуючи» корупційну схему «Слуги народу» Крупи у МСЕК та ПФ».

Схеми

16 Oct, 09:36


❗️«Якщо план підтримають, ми можемо завершити війну не пізніше наступного року»: Зеленський представив у парламенті план перемоги. Він складається з п'яти пунктів та трьох таємних додатків, які презентували партнерам раніше.

▫️Перший пункт: запрошення України в НАТО нині, до закінчення війни;
▫️Другий пункт зосереджений на обороні. Зокрема, йдеться про продовження операцій ЗСУ на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території;
▫️Третій пункт: неядерне стримування Росії та отримання конкретних видів озброєнь;
▫️Четвертий пункт: розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій проти Росії;
▫️Пʼятий пункт розрахований на післявоєнний час і пов’язаний із тим, що українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.

Минулого тижня Зеленський побував із візитами в європейських країнах, які є найважливішими союзниками України – Великій Британії, Франції, Німеччині й Італії – щоб представити свій план після обговорення його минулого місяця з президентом США Байденом.

❤️ Радіо Свобода. Підписуйтесь

Схеми

10 Oct, 14:20


Депутатка Розенблат не задекларувала майна та доходів у Дубаї на 1 мільйон доларів

Депутатка Житомирської міськради та сестра головного фігуранта «бурштинової справи» Олена Розенблат протягом 5 років не декларувала елітну нерухомість в Обʼєднаних Арабських Еміратах на 600 тисяч доларів та дохід від оренди та продажу житла на 359 тисяч доларів – сукупно це 959 тисяч доларів або 27 мільйонів гривень за курсом, актуальним на час фінансових операцій.

«Схеми» виявили це завдяки витоку даних з дубайських державних реєстрів – #DubaiUnlocked.

Олена Розенблат – сестра екснардепа від партії «Блок Петра Порошенка» Борислава Розенблата. Він – фігурант кримінального провадження, у межах якого його обвинувачують у зловживанні впливом та отриманні хабарів на 280 тисяч доларів за сприяння іноземній компанії у видобутку бурштину в Україні.

Джерело «Схем», знайоме з матеріалами справи, на умовах анонімності повідомило, що під час накладання арештів на його майно Борислав Розенблат використовував свою сестру Олену для приховування активів – переписував на неї свої об’єкти нерухомості та компанії. Сам Розенблат усі обвинувачення на свою адресу відкинув.

Детально про незадекларовану дубайську нерухомість та доходи депутатки на 1 мільйон доларів – у новому матеріалі «Схем»

Схеми

08 Oct, 17:35


Вербицький більше не прокурор: Костін звільнив ексзаступника з правоохоронного органу за власним бажанням

Про це генпрокурор Костін розповів в інтерв’ю Суспільному. Нагадаємо, Дмитра Вербицького звільнили з посади заступника генпрокурора після розслідування «Схем», але той залишався у статусі прокурора.

Також генеральний прокурор повідомив, що службове розслідування відносно Вербицького завершене, а його результати передали до НАБУ. Втім, що виявила ця перевірка – Костін не розповів.

Дмитро Вербицький – фігурант двох розслідувань «Схем». У першому журналісти розповіли про те, що Вербицький оселився в таунхаусі у котеджному містечку «Коник» у Києві, який придбав його племінник за довіреністю для одеського бізнесмена в шість разів дешевше від ринкової вартості. Після цього, НАБУ розпочало кримінальне провадження щодо можливого незаконного збагачення Вербицького.

У
другому розслідуванні «Схеми» розповіли про дівчину Вербицького Христину Ільницьку, яка у 2024 році стала власницею нового Porsche і 3-поверхового котеджу в тому ж «Конику», загальна вартість яких складає щонайменше 52 мільйони гривень – хоча її сукупний дохід, прозвітований перед державою за останнє десятиліття, склав трохи більше ніж 360 тисяч гривень.

Схеми

08 Oct, 15:57


«Тобі за це нічого не буде»: як спецслужби РФ свідомо вербують дітей для підпалів авто ЗСУ та будівель ТЦК

Роблять це в межах дезінформаційної кампанії Росії, метою якої є показати, що в Україні нібито існує активне підпілля, що в такий спосіб виступає проти загальної мобілізації.

Українських дітей вербують за допомогою мережі пов’язаних між собою ботів та каналів у телеграмі, де пропонують за підпали «швидкі гроші», встановили журналісти Радіо Свобода – ньюзруму та розслідувального відділу «Схеми».

Журналісти проаналізували дані щодо десятків підпалів військових авто підлітками по всій Україні та безпосередньо поспілкувались з неповнолітніми паліями, затриманими працівниками СБУ та Нацполіції. А також провели власний експеримент – залегендовано поспілкувались з «кураторами», щоб з’ясувати, як організована схема вербування.

У переписках з «кураторами» журналістам вдалося пересвідчитися, що вік потенційних виконавців для замовників не має значення. Навпаки, тих, кому немає 18, активно заохочують до співпраці, переконуючи, що за це «нічого не буде».

За підпал авто замовники пропонують від кількох сотень доларів до кількох тисяч. Гроші надсилають на криптогаманці або звичайні українські картки. Втім, як розповіли журналістам підлітки-палії, часто «куратори» надсилають лише частину суми, або взагалі залишають виконавців без оплати.

Хто стоїть за вербуванням українських підлітків та що загрожує виконавцям – у новому матеріалі

Схеми

08 Oct, 13:17


Наслідки удару ЗСУ по найбільшій у Криму нафтобазі – «Схеми» публікують супутникові знімки

На знімках з супутника Planet Labs за 8 жовтня, які є у розпорядженні журналістів «Схем» (Радіо Свобода), видно клуби диму на території нафтобази у Феодосії, місті на березі Чорного моря в окупованому Росією Криму.

У Генштабі ЗСУ визнали «успішний удар» ракетних військ та назвали цей морський нафтовий термінал «найбільшим у Криму за обсягами перевалки нафтопродуктів, які використовувалися, зокрема і для забезпечення потреб окупаційної армії РФ».

На супутникових знімках, зокрема, видно, що станом на 11:44 за Київським часом масштабна пожежа на нафтобазі триває.

У ніч на 7 жовтня у Феодосії лунали вибухи. Радник підконтрольного РФ голови Криму Олег Крючков заявляв про займання на нафтобазі. Окупаційна влада Феодосії повідомляла про евакуацію понад тисячі мешканців міста.

Схеми

04 Oct, 10:15


💰Ось так виглядають викинуті з вікна пів мільйона доларів.

Фото «Схеми» отримали від джерел в правоохоронних органах.

Схеми

01 Oct, 12:22


Ватажку угруповання «ДНР» Пушиліну та його прибічникам оголосили підозри у депортації дітей після розслідування Радіо Свобода

В Офісі генерального прокурора України повідомили про підозри лідеру угруповання «ДНР» Денису Пушиліну та його підлеглим – «фахівчиням з прав дітей» Елеонорі Федоренко та Світлані Майбороді – у «порушенні законів і звичаїв війни», «вчиненим за попередньою змовою групою осіб». За це передбачено до 12 років позбавлення волі.

Підставою, зокрема, стали викриття фільму Радіо Свобода про вивезення українських дітей з окупованих територій до Росії.

У фільмі-розслідуванні «Список 31», опублікованому у червні 2023 року, журналісти проєктів Радіо Свобода «Схеми» і «Ти як?» встановили особи дітей, яких незаконно депортували до Росії з окупованої частини Донецької області, відстежили маршрут, за яким їх вивозили, та назвали організаторів, відповідальних за це. Зокрема – Пушиліна, Федоренко та Майбороду, серед інших.

Схеми

26 Sep, 14:33


Апеляція підтримала Портнова у справі проти керівниці бюро Радіо Свобода Наталки Седлецької

Київський апеляційний суд став на бік проросійського діяча Андрія Портнова і відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро Радіо Свобода та проєкту журналістських розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької. В цій справі Портнов захищає свою честь, гідність та репутацію, які нібито зазнали шкоди через пост Седлецької в день підпалу авто «Схем».

Апеляційна інстанція залишила у силі рішення Печерського суду на користь Портнова. Рішення про це 25 вересня оголосила трійка суддів Анатолій Стрижеус, Любов Поливач та Олена Шкоріна.

У дописі, через який Портнов позвався до суду, Седлецька згадала про його негативне ставлення до редакції, зокрема, про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував «учбово-виховними заходами» редакції розслідувачів.

При цьому, журналістка в пості вказала, що це лише факти, а версій, хто міг підпалити авто «Схем», може бути багато - бо у розслідувальної редакції чимало впливових недоброзичливців.

Медіаюристи, які захищають Седлецьку в цьому процесі вважають, що такі позови і рішення суддів - це загроза свободі слова, оскільки спричиняють «охолоджувальний ефект» на журналістів та медіа.

Наразі повний текст судового рішення із аргументацією ще не оприлюднений.

Після оприлюднення, захист Наталії Седлецької подаватиме касацію на рішення Київського апеляційного суду на користь Андрія Портнова до Верховного суду.

При цьому, через чотири року після підпалу авто «Схем» правоохоронці так і не встановили замовників злочину.