Жорсткі тарифи Трампа значно перевершують усі, які він запроваджував раніше. Канада, Мексика і Китай запровадять заходи у відповідь
Менш ніж за два тижні роботи своєї нової адміністрації Дональд Трамп запровадив значні мита проти трьох найбільших торговельних партнерів Америки, породивши привид глобальної торговельної війни. Своїми указами, підписаними 1 лютого, він запровадив 25% мита на імпорт з Канади та Мексики, а також додав 10% мита на імпорт з Китаю.
Такі дії призведуть до зростання цін, стримуватимуть економічне зростання країн і посіють невизначеність у бізнесі. Більше того, вони, швидше за все, будуть лише першим залпом для Трампа, якому не терпиться запровадити більш агресивні та глобальні тарифи.
Цього разу тарифи вдарять по економіці набагато швидше, ніж минулого разу. Під час свого першого терміну пан Трамп нарощував тарифи протягом кількох років, використовуючи закони, які передбачали багатомісячні періоди попередження для постраждалого бізнесу. Тарифи, оголошені 1 лютого, набудуть чинності 4 лютого. Пан Трамп послався на Закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження - закон, який надає Білому дому широкі повноваження щодо запровадження тарифів, якщо він оголошує надзвичайну ситуацію в країні. Пан Трамп заявив, що потік нелегальних мігрантів і наркотиків, особливо фентанілу, через кордони Америки становить надзвичайну загрозу, і що тарифи будуть збережені до тих пір, поки криза не буде пом'якшена.
Але торгова війна не є вирішенням таких складних проблем. Нанесення шкоди економіці Мексики може зробити країну менш, а не більш стабільною. І лише близько 1% вилучень фентанілу та зіткнень з нелегальними мігрантами в Америці відбувається на її північному кордоні, що робить насмішкою скарги пана Трампа на Канаду.
Пан Трамп довгий час вважав, що тарифи йдуть на користь американській економіці. По-перше, він вважає, що вони принесуть величезні доходи федеральному уряду, що дозволить йому знизити податки. Але нові тарифи на Мексику, Канаду та Китай можуть принести федеральному уряду лише 110 мільярдів доларів, або близько 2% його загальних податкових надходжень, згідно з даними аналітичного центру Tax Foundation. Водночас, більшу частину витрат від тарифів понесуть американські споживачі та бізнес. Від авокадо до помідорів, від автомобілів до сирої нафти - Мексика і Канада є основними постачальниками до Америки. Ціни на ці та багато інших продуктів, ймовірно, зростуть у найближчі місяці.
По-друге, пан Трамп вважає, що тарифи заохочуватимуть компанії виробляти більше товарів на американських заводах. Проте Америка сама по собі ніколи не буде настільки ефективною, як регіонально інтегровані виробничі мережі, які виросли за три з гаком десятиліття вільної торгівлі між Америкою, Канадою та Мексикою.
Тим часом пан Трамп вже планує свої наступні кроки. Європа - під його прицілом. Він також говорив про загальні податки на нафту і газ. Зрештою, він хоче накласти універсальний тариф на весь імпорт в Америку. Хоча нові тарифи на Мексику, Канаду і Китай самі по собі досить погані, вони можуть бути лише прообразом того хаосу, який пан Трамп має намір спричинити в міжнародній торговельній системі в найближчі місяці.