ПАРИЖ/КИЇВ, 24 жовтня (Рейтер) - За останні два роки Україна стрімко збільшила експорт насіння кукурудзи до ЄС, що є рідкісною гарною новиною для її постраждалого від війни сільськогосподарського сектору, але додає невдоволення європейських фермерів недобросовісною, на їхню думку, конкуренцією з боку Києва.
Україна нарощує поставки на умовах вільної торгівлі, наданих Європейським Союзом після вторгнення росії, що частково перекреслило багаторічний експорт насіння до України.
Це принесло певний дохід у сільськогосподарську галузь України, яка бореться зі збитками, спричиненими руйнуванням землі та інфраструктури у війні з росією.
За даними Насіннєвої асоціації України, галузевої групи, загальний експорт насіння з України, переважно кукурудзи (кукурудзи), минулого року сягнув $121 млн проти довоєнного рівня лише у $22 млн у 2021 році. За оцінками французької групи виробників кукурудзи AGPM, її частка на ринку насіння кукурудзи в ЄС з 2021 року зросла з нуля до близько 10%.
Хоча насіння становило лише частку від приблизно $23 млрд в українському експорті сільськогосподарської продукції минулого року, в якому домінувало зерно, воно приносить фермерам більший прибуток, ніж зернові культури, такі як кукурудза та пшениця. У 2021 році український аграрний експорт склав близько $27,7 млрд.
"Саме експорт дозволив виробникам насіння протриматися у 2022-23 роках", - сказала Сюзана Григоренко, голова Насіннєвої асоціації України, говорячи про поставки до ЄС.
Вирощування насіння є більш вимогливим, ніж стандартні культури, але маржа прибутку майже вдвічі вища, ніж від виробництва кукурудзи, за даними Міністерства аграрної політики та продовольства України.
За даними міністерства, метрична тонна насіння кукурудзи може бути продана за $3900 порівняно з $200 за тонну кукурудзи, що більш ніж компенсує вищі витрати на виробництво, які оцінюються в $1800 на гектар для насіння проти $900 для зерна.
ЄС, який надав дозвіл на імпорт українського насіння кукурудзи за рік до вторгнення росії, є великим прихильником Києва в цьому конфлікті. Однак імпорт сільськогосподарської продукції є яблуком розбрату для фермерів блоку, які намагаються конкурувати з дешевшою українською продукцією.
Цього року ЄС запровадив обмеження на імпорт деяких сільськогосподарських продуктів з України, включаючи цукор, яйця та кукурудзяне зерно, після протестів фермерів. ЄС продовжує стежити за експортом агропродовольчої продукції з України, заявив речник ЄС.
ЕКСПОРТ НАСІННЯ З ФРАНЦІЇ В УКРАЇНУ ПАДАЄ
Європейська асоціація виробників кукурудзи CEPM шукає заходи для обмеження імпорту насіння кукурудзи, "який є надзвичайно дестабілізуючим для нашого ринку", заявив Артур Бой, радник асоціації з економічних питань.
Зміна у торгівлі відбулася у Франції, яка є найбільшим експортером насіння в ЄС. Згідно з даними насіннєвої асоціації Semae, її позитивне сальдо торгівлі насінням з Україною скоротилося з рекордних €100 млн ($108 млн) у 2020/21 році до €41 млн у 2022/23 році.
Українська влада та промисловість заявляють, що їхня мета - задовольнити більшу частину внутрішнього попиту, а не експортувати як таку.
Країна все ще в основному залежить від імпорту для вирощування олійних культур, імпорт яких у січні-вересні склав $346,5 млн свідчать митні дані.
"Ми маємо величезний потенціал для імпортозаміщення", - сказав міністр сільського господарства Віталій Коваль в інтерв'ю Reuters.
Такі компанії, як американська група Corteva, французька Maisadour і німецька Bayer, створили мережі фермерських господарств і заводи з переробки насіння в Україні задовго до війни.
Конфлікт призвів до скорочення внутрішнього попиту на насіння: посівні площі під кукурудзою в Україні скоротилися на чверть, а російський ринок, на який деякі компанії постачали насіння з України, був перекритий.
Серед міжнародних компаній Bayer та німецька компанія KWS інвестували десятки мільйонів євро в розширення своїх переробних потужностей в Україні.