Адвокат Дар'я Тарасенко @advocat_tarasenko_daria Channel on Telegram

Адвокат Дар'я Тарасенко

@advocat_tarasenko_daria


Про юридичне - простими словами.

Адвокат Дар'я Тарасенко (Ukrainian)

Шукаєте компетентного адвоката, який зможе пояснити юридичні питання простими словами? Тоді канал "Адвокат Дар'я Тарасенко" саме для вас! Адвокат Дар'я Тарасенко - це професіонал у своїй справі, який здатний надати ясні та зрозумілі консультації з різноманітних юридичних питань. Незалежно від того, чи потрібна вам допомога у справах сімейного права, цивільних справах, кримінальних справах або будь-яких інших юридичних питаннях, адвокат Дар'я Тарасенко знайде оптимальне рішення для вас. Крім того, на каналі ви знайдете корисні поради, оновлення законодавства та цікаві відомості зі світу права. Приєднуйтесь до каналу "Адвокат Дар'я Тарасенко" прямо зараз, щоб бути впевненими в своїй правовій грамотності та мати доступ до професійної підтримки в будь-який момент!

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 15:22


📂І ще одне начебто рішення уряду - нарешті можливість отримувати паспорти за кордоном тими, хто замовив їх до запровадження вимоги пред'являти ВОД.
Також чекаю офіційний текст.

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 15:22


Начебто сьогодні Кабмін ухвалив рішення, яким забороняється направлення на ВЛК осіб з інвалідністю, а також передбачено включення інформації про наявність статусу особи з інвалідністю в реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

🤔Я так розумію, це рішення надасть змогу всім особам з інвалідністю оформлювати відстрочку онлайн - незалежно від того, отримують вони пенсію чи ні.

Як завжди, чекаємо офіційного тексту Постанови - і вже офіційний текст я коментуватиму!

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 11:35


Скільки не роз'яснюємо, а все одно регулярно на консультаціях спілкуємось із призовниками, які переживають щодо призову.

Нагадаю, що призову на військову службу за мобілізацією призовники не підлягають!

На сьогодні призовники можуть бути призвані на базову військову службу (коли/якщо призов буде оголошено) або ж направлені на базову загальновійськову підготовку.

Про базову загальновійськову підготовку для студентів говоритимемо на вебінарі 18 лютого, ще є можливість доєднатись: https://secure.wayforpay.com/payment/s18b8e8888a71

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 11:22


📌Про алгоритм формування е-пенсійного посвідчення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України дивитись тут:
https://www.pfu.gov.ua/2169396-yak-sformuvaty-e-pensijne-posvidchennya-cherez-vebportal/.
Після формування е-пенсійного посвідчення в ньому буде зазначено новий строк, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

Крок 2️⃣
Після формування таких посвідчень в “Дії” з’явиться можливість оофрмити відстрочку онлайн через “Резерв+”.

👌Історія, про яку ми розповідаємо, закінчилась успішним офомленням військовозобов’язаним відстрочки через додаток “Резерв+”.

📌Нагадуємо, що про “новий" Закон, який регулює встановлення статусу особи з інвалідності, ми писали тут:
https://www.facebook.com/advocat.tarasenko/posts/1398111218210015?locale=uk_UA

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 11:22


🙋“Як оформити відстрочку особі з інвалідністю, яка не пройшла перекомісію МСЕК (на даний час - оцінювання повсякденного функціонування особи)?”

Даємо відповідь на прикладі реальної ситуації.

🤔До адвоката Михальчука Миколи звернувся військовозобов’язаний з проблемою оформлення відстрочки по своїй інвалідності, який отримує пенсію по інвалідності.

Строк повторного переогляду припадав на осінь 2024 року, однак в силу об’єктивних причин чоловік не зміг вчасно пройти перекомісію, а згодом відбулась реформа МСЕК.

В Законі України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи зазначається”:
Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк, і строк повторного огляду припав на період з 24.02.22 р. і до 31.12.24 р., але така особа не проходила повторний огляд МСЕК, то:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ або ІІІ група, зобов’язані з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти переогляд за новим порядком.
всі інші зобов’язані пройти переогляд до 1 квітня 2026 року.

Військовозобов’язаний намагався оформити відстрочку через “Резерв+”, однак отримав відмову на підставі відсутності інформації, що надає право на відстрочку (мається на увазі закінчення строку дії пенсійного посвідчення).
У пенсійному посвідченні зазначено термін його дії - фактично це термін, на який була видана довідка МСЕК, тому з “протермінованим” посвідченням відстрочку, на жаль, онлайн отримати неможливо..

Проблема виникає в тому, що для такого випадку в законодавстві України відсутнє чітке визначення, чи дійсна довідка до огляду МСЕК, яка була видана на строк і такий строк закінчився.
А тому є ризик, що людина, перебуваючи в процесі проходження нового переогляду, може бути мобілізованою.

Який вихід із даної ситуації?

Крок 1️⃣
Особа з інвалідністю, яка отримує пенсію, може сформувати в мобільному додатку “Дія” е-пенсійне посвідчення
Особа з інвалідністю може сформувати в мобільному додатку “Дія” електронне відображення паперового пенсійного посвідчення.

🙋Яка відмінність між цими двома документами?
Формування е-пенсійного посвідчення - це отримання нового пенсійного посвідчення, а електронне посвідчення відображає пенсійне посвідчення і може формуватися лише за наявності паперового посвідчення.

🙋Як сформувати електронне відображення паперового пенсійного посвідчення?
Необхідно в додатку “Дія” прогорнути картки документів до останньої, далі натиснути “Додати документ” – “Пенсійне посвідчення” – “Додати посвідчення”. Після цього в “Дії” буде відображатись пенсійне посвідчення і новий строк, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

Особи з інвалідністю, які отримували пенсійні посвідчення в паперовій формі, можуть отримати електронне відображення посвідчення в Дії після заміни пенсійного посвідчення.
Для цього треба подати заяву на його виготовлення (формування) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або звернутись до будь-якого із сервісних центрів Пенсійного фонду України.

📌Детальніше про алгоритм формування електронного відображення пенсійного посвідчення:
https://paperless.diia.gov.ua/instruction/yak-dodati-pensiine-posvidcennya-v-zastosunok-diya

Якщо в особи з інвалідністю є пенсійне посвідчення в паперовій формі, але неможливо отримати його відображення в мобільному додатку “Дія”, можна замінити посвідчення в папері на е-пенсійне посвідчення.
Але одержувач пенсії має повернути Пенсійного фонду України попередньо видане паперове пенсійне посвідчення (за наявності).
Сформувати е-пенсійне посвідчення можна подавши заяву на його формування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або звернутися до будь-якого із сервісних центрів Пенсійного фонду України.

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 10:15


👨‍⚖️Судова практика апеляційних судів щодо (не)послідовності освіти

Обіцяла вам поділитись посиланнями на судову практику. Нагадаю, мова йде про ситуації, коли МОН вважає, що якщо, скажімо, студент вже навчався на бакалавра і був відрахований, а потім знову поступив на бакалавра, то він здобуває освіту непослідовно і права на відстрочку немає.

Наводжу вам судову практику апеляційних судів.

ПОЗИТИВНА ПРАКТИКА:

👨‍⚖️Справа № 560/11803/24
Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду на користь позивача
https://reyestr.court.gov.ua/Review/124920543

👨‍⚖️Справа № 400/9708/24
П'ятий апеляційний адміністртивний суд залишив в силі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду на користь позивача
https://reyestr.court.gov.ua/Review/125011120

👨‍⚖️Справа № 560/12594/24
Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду на користь позивача
https://reyestr.court.gov.ua/Review/124845737

👨‍⚖️Справа № 560/12594/24
Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду на користь позивача
https://reyestr.court.gov.ua/Review/124845737

👎НЕГАТИВНА ПРАКТИКА

👨‍⚖️Справа № 560/12594/24
Перший апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Донецького окружного адміністративного суду про відмову у позові
https://reyestr.court.gov.ua/Review/123988535

Адвокат Дар'я Тарасенко

14 Feb, 09:37


Подивилась трохи судову практику по оскаженню штрафів ТЦК та СП.
Те, що розганяють в інтернеті про "майже всі штрафи суди скасовують" - неправда

Дуже багато відмов у позовах.

Тому порада номер 1 - не порушувати вимоги законодавства з розрахунком, що, якщо що, штраф в суді буде скасований.
Зухвалі заяви адвокатів в соцмережах можуть зіграти з вами злий жарт....

Адвокат Дар'я Тарасенко

13 Feb, 17:23


Умови тут: https://www.facebook.com/share/p/1QPZgGud8i/

Адвокат Дар'я Тарасенко

13 Feb, 16:21


🙋ХТО З ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ МАЄ ПРОЙТИ ВЛК ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ?

Закон 4235-IX прийнято, підписано Президентом. Можливо, вже завтра він буде опублікований і післязавтра набере чинності.

І хоча прийнятий закон не відрізняється від законопроекту, а коментарі по законопроекту я надавала (от навіщо я іноді і законопроекти коментую!), завайте закріпимо матеріал, як казали наші вчителі.

🙋Хто має пройти ВЛК за новим Законом?
Громадяни України, які відповідають одночасно всім наведеним нижче умовам:
- До 04.05.24 р. були визнані обмежено придатними до військової служби і після цього ВЛК не проходили
- Вік від 25 до 60 років
- Не є особами з інвалідністю.

🙋Чи розповсюджується цей обов'язок на військовозобов'язаних жінок?
Так, якщо вони відповідають наведеним вище ознакам.

🙋Чи розповсюджується цей обов'язок на призовнків?
Ні, бо не буває призовників старше 25 років.

🙋Чи розповсюджується цей обов'язок на військовозобов'язаних молодше 25 років?
Ні, тільки на тих, кому 25 і більше.

🙋Чи розповсюджується це на тих, хто виключений з обліку через непридатність?
Ні, бо вони не відповідають умові номер 1

🙋Чи розповсюджується цей обов'язок на тих, хто є обмежено придатним і має право на відстрочку?
Так, розповсюджується (крім осіб з інвалідністю!)

🙋Чи розповсюджується це на тих, хто за кордоном?
Так (якщо вони відповідають всім ознакам). І нагадую, що пройти ВЛК за кордоном неможливо, тобто - лише приїзжати в Україну.

🙋Чи розповсюджується це на тих, хто перепройшов ВЛК після 4 травня 2024 року?
Ні.

🙋Чи розповсюджується це на військовослужбовців?
Так, якщо досі є ті, хто обмежено придатний. Але як їм виконати обов'язок з'явитись до ТЦК чи згенерувати направлення в "Резерв+" - не питайте мене 🤷 Законодавець просто не подумав, що в цій категорії бдуть не лише військовозобов'язані.

🙋До якої дати необхідно пройти ВЛК?
🗓️До 5 червня 2025 року

🙋Чи треба чекати повістки від ТЦК?
Ні. Тепер ті, хто відповідають наведеним вище ознакам, зобов'язані самі звернутись до ТЦК та СП за направленням або зробити направлення через "Резерв+"?

🙋До якої дати треба взяти направлення на ВЛК?
👉На ваш розсуд, аби встигнити пройти ВЛК до 5 червня. Якщо візьмете направлення напочатку червня і пройти ВЛК до 5 червня не встигнете - будете вважатись порушником.

🙋Що буде, якщо цього не виконати?
👉Може бути притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 17 до 25,5 тисяч гривень, оголошення у розшук тощо.

📌З текстом Закону можна ознайомитись за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4235-20#Text

P.S. Про всяк випадок нагадаю, що "придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони" не є обмежено придатними і на них новий Закон не розповсюджується.

Адвокат Дар'я Тарасенко

13 Feb, 13:09


Закон про обмежено придатних вже підписано Президентом. Перевірила текст - все точно так, як було в законопроекті, який я вже коментувала!
На днях Закон буде опублікований і набере чинності.

Адвокат Дар'я Тарасенко

13 Feb, 12:52


Сьогодні на консультації була дівчина, яка після невдалого досвіду роботи з іншим адвокатом натрапила на мою сторінку у фейсбук і... перечитала всі мої матеріали на тему, яка її цікавить, з 2022 року 😱

Не наважилась спитати, скільки часу вона на це витратила, бо я - той ще графоман 😅

Але! Що я хочу сказати з цього приводу.
Ви бачите, як швидко змінюється законодавство.
І роз'яснення чи зразки документів в публікаціях за 2022 рік можуть бути неактуальними сьогодні.
Будь ласка, звертайте увагу на дату публікацій!

Адвокат Дар'я Тарасенко

13 Feb, 07:11


🙋"Чи можуть мене притягнути до відповідальності за неявкою по повістці, яка була надіслана мені на електронну пошту?"

Відповідає наш адвокат Микола Михальчук:

Ні.
👉В порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації (постанова №560 КМУ) зазначено, що повістка про виклик може бути надіслана засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (реєстрації).

Крім того, повістка вважається належним чином врученою, якщо військовозобов’язаний, призовник чи резервіст отримав її особисто (під підпис).

Крім того, сповіщення про виклик до ТЦК може бути передано через роботодавця в порядку, встановленому Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Постанова КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487).

На сьогодні не існує інших варіантів вручення (надсилання) повісток.
Тому, якщо ви отримали повістку про виклик до РТЦК та СП на свою електронну пошту і не з’явилися по ній, така обставина не може мати для вас негативних наслідків у вигляді штрафу.

📌Більш детально про надсилання повісток поштою ми писали тут:
https://www.facebook.com/advocat.tarasenko/posts/1255014029186402?locale=uk_UA

Адвокат Дар'я Тарасенко

12 Feb, 09:49


Начебто сьогодні Верховна Рада прийняла Закон, яким на обмежено придатних покладено обов'язок пройти ВЛК до 5 червня.
Аналіз законопроекту я вже надавала.
Коментарі щодо Закону надам, щойно буде ОФІЦІЙНИЙ текст прийнятого Закону.

Адвокат Дар'я Тарасенко

12 Feb, 07:59


ОБОВ'ЯЗКУ УТОЧНЮВАТИ ДАНІ НЕ БУЛО: ПРАВДА ЧИ НІ?

🤔Уважні читачі моєї сторінки пам'ятають мої роз'яснення, що рішення суду треба вміти читати, а не вірити гучним заголовкам.

Ось вам яскравий приклад - це рішення суду👨‍⚖️ стрімко розлітається мережею інтернет, а загаловки виглядають так, ніби ніхто не був зобов'язаний уточнювати свої дані.

Але давайте розберемось.

👉Закон містить 2 норми:

1️⃣Відповідно до абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що інші військовозобовязані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобовязані уточнити свої облікові дані через ЦНАП або електронний кабінет призовника, військовозобовязаного, резервіста, або у ТЦК та СП за місцем свого перебування або знаходження.

2️⃣ Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №3633-ІХ визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022 громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов
язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресупроживання, номери засобів звязку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані визначеним способом.

ТЦК та СП, притягуючи до відповідальності Позивача, помилково вказав не ту норму, яку порушив Позивач - пункт 1 наведеного мною переліку, замість пункту 2.

І ось що зазначив Суд:
👨‍⚖️"...суд дійшов висновку, що обов
язок уточнити свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України у військовозобовязаних може виникнути лише після 18.05.2024 (дата набрання чинності Законом України №3633-IX від 11.04.2024) і лише у випадку, якщо Президент України прийме указ про оголошення мобілізації. ... Після 18.05.2024 Президент України не приймав указу про оголошення мобілізації, а тому суд дійшов висновку, що у позивача не виникло обовязку виконати припис абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Але! Читаємо далі:
👨‍⚖️"Суд зауважує, що положеннями пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року № 2105-IX , громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобовязані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресупроживання,номери засобівзвязку,адреси електронноїпошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста (за наявності).
Однак, відповідач приймаючи оскаржувану постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, обставини щодо можливого порушення вказаного нормативного акту не встановлював, посилання на них в оскаржуваній постанові відсутні, а тому суд не застосовує положення цієї норми права до спірних правовідносин."

ПІДСУМУЮ:
Це рішення суду не свідчить про те, що обов'язку уточнити свої дані до 16 липня не було.
Це свідчить про те, що конкретно в цій справі ТЦК та СП протиправно притягнув до відповідальності військовозобов'язаного, пославшись не на ту норму закону.
Якби рішення ТЦК містило посилання на перехідні положення, суд би такий позов НЕ задовільнив 🤷

Адвокат Дар'я Тарасенко

12 Feb, 07:59


📌З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/124171619

Адвокат Дар'я Тарасенко

12 Feb, 07:59


Мій коментар нижче 👇

Адвокат Дар'я Тарасенко

12 Feb, 06:57


ЯК ОСКАРЖИТИ ВІДМОВУ В НАДАННІ ВІДСТРОЧКИ?

Стільки всього писала/розповідала про протиправні відмови, а саме цього алгоритму, здається, і не надавала. Виправляюсь.

👉Перш за все, хочу сказати, що відмова в наданні відстрочки не завжди є такою, яку потрібно оскажувати. Бо може бути:

а) відмова таки законна. Бо ви дійсно не маєте права на відсточку або дійсно подали неповний пакет документів.
б) у відмові зазначено про неподання документа, який ви подати можете.
В другому випадку було б простіше подати нову заяву на відстрочку із тим документом, який вимагає ТЦК, якщо він у вас є - так отримати відстрочку швидше, ніж через суд.

👉Якщо ж ви вважаєте, що повторна подача заяви на відстрочку проблему не вирішить, необхідно оскаржувати відмову в суді. І ось як це зробити:

1️⃣ Зібрати докази. В ідеалі це має бути копія вашої заяви на відсточку з усіма додатками, повідомлення про відмову в наданні відстрочки. Також суди часто вимагають копію протокольного рішення комісії про відмову в наданні відстрочки. Якщо чогось не вистачає, необхдно звернутись до ТЦК та СП з проханням надати копії таких документів, а потім, за необхідності, просити суд витребувати ці докази у відповідача.

2️⃣ Скласти текст позовної заяви.

3️⃣ Сплатити судовий збір (крім випадків, коли акон звільняє вас від обов'язку платити його)

4️⃣ Подати позов до відповідного окружного адміністративного суду.

5️⃣ Очікувати ухвали про відкриття повадження.
Скоріш за все, суд призначить справу до розгляду в порядку спрощеного провадженя без виклику сторін. Це означає, що судових засідань, як такових, не буде. Суд збере документи від обох сторін спору, розгляне справу на підставі цих документів та ухвалить рішення.
Згідно Закону, рішення має бути ухвалено протягом 60 днів з дня відкриття провадження по справі. На жаль, цього строку суди не завжди дотримуються.

Якщо ви вважаєте себе юридично грамотною людиною, можете займатись судовим оскаженням самостійно - Закон не зобов'язує вас мати для цього адвоката.

Адвокат Дар'я Тарасенко

11 Feb, 09:47


🙋"Боюсь оновлювати "Резерв+", щоб там не з'явився запис про порушення правил військового обліку"
Чую таке вже не вперше🙃

Запис про порушення - це такий кіт Шредінгера, якщо ви розумієте, про що я😅

Запис про порушення в реєстрі або є, або немає.

І він не з'являється від того, що ви оновили "Резерв+". Просто з черговим оновленням ви можете дізнатись про такий запис.
Але причинно-наслідкового зв'язку між оновленням "Резерв+" та появою запису про порушення - немає!

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 14:46


🤔Ви ж знаєте, що я не лише критикую держслужбовців, а іноді і хвалю?
❤️❤️❤️Сьогодні мене приємно вразила Державна виконавча служба Кіровоградської області.

👨‍⚖️Маємо рішення суду, яке суб'єкт владних повноважень не хоче виконувати. Точніше, робить вигляд, що виконує, але насправді - ні.
Виконавча служба спрацювала прекрасно - двічі оштрафувала за невиконання рішення суду, подала в поліцію заяву про вчинення злочину - "невиконання рішення суду" і закрила виконавче провадження (не дивуйтесь, саме така послідовність передбачена чинним законодавством).

Але поліція складу злочину тут не побачила 🤬

І тепер найцікавіше - сьогодні дізналась, що виконавча служба так це не залишила, звернулась до суді зі скаргою слідчому судді, щоб зобов'язати поліцію негайно розпочати досудове розслідування злочину.
Державний виконавець особисто був присуній в суді, щоб добитись справедливості. І добився - скарга була задоволена! 💪

Я так бачу вперше. Щиро радію небайдужості державного виконавця та сумлінному виконанню своєї роботи! ❤️❤️❤️

Аплодую вам, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 13:49


ВСЕ ПРО БАЗОВУ ЗАГАЛЬНОВІЙСЬКОВУ ПІДГОТОВКУ ДЛЯ СТУДЕНТІВ

🗓️18 лютого я та мій колега адвокат Роман Кичко проведемо вебінар, на якому розглядатимемо такі питання:

Що таке базова загальновійськова підготовка (БЗВП) та хто має її проходити? Чи обов’язкова вона для дівчат?
Відмінності БЗВП та базової військової служби.
Як організовується БЗВП у закладах освіти та інших установах?
Хто звільняється від проходження БЗВП?
Чи впливає стан здоров’я на проходження БЗВП?
З чого складається теоретична та практична частина БЗВП?
Чи підлягає студент відрахуванню за непроходження БЗВП?
У разі відрахування з вищого навчального закладу, чи підлягає така особа мобілізації?
Чи можуть мобілізувати студента відразу після проходження БЗВП?
Відповідальність за непроходження БЗВП.

Вартість участі - 500 гн.
Після вебінару всі зареєстровані учасники отимають презетнтацію та відеозапис вебінару.

📌Всіх зацікавлених запрошуємо прєднатись: https://secure.wayforpay.com/payment/s18b8e8888a71

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 08:42


В продовження сьогоднішньої теми про (не)автоматичне продовження відстрочки.

Надаю зразки заяв, які обіцяла.

✍️Заява до ТЦК та СП для внесення в реєстр інформації на підставі автоматично продовженої відстрочки (можна відправляти поштою, рекомендую листом з описом вкладення!) https://docs.google.com/document/d/1l_tsNLRfqvn5GT5o0HXipqECxUkcWKfl6KbNWUNN42I/edit?usp=sharing

✍️Заява до ТЦК та СП (на випадок доставки до ТЦК а СП)
https://docs.google.com/document/d/1mhYpZLVomMJYiX2cFaa0DF_PmvaLONX1ivA0VlyNHdo/edit?usp=sharing

Нагадую, що зразки треба скачати на свій пристрій, а вже потім їх заповнювати.

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 08:04


🙋"Як дізнатись, чи внесено інформацію в реєстр, якщо "Резерв+" відсточку показує"?

Друзі! Вкотре нагадую, "Резерв+" не є базою даних, "Резерв+" - це додаток, який "підтягує" інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Якщо ви бачити в "Резерв+" інформацію про надану відсрочку - значить, ця інформація є в реєстрі.
І, навпаки, якщо в "Резерв+" інформації про відстрочку ви не бачите - значить, в реєстрі запису про відстрочку немає.

Те саме стосується і інформації в єВОД, згенерованому через портал "Дія".

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 07:32


Рівно 4 місяці, як прийнято Закон за законопроектом 11379-д, але, всупереч вимогам Конституції, досі не підписано Президентом. Закликаємо Президента підписати Закон!

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 07:31


Інформація для тих, хто стежить за моїм особистим спором з Голосіївським ТЦК - щодо неналежного розгляду адвокатських запитів.
Ухвалою суду від 7 лютого відкрито провадження по справі, призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Номер справи 520/2221/25

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Feb, 06:50


АВТОМАТИЧНЕ (НЕ)ПРОДОВЖЕННЯ ВІДСТРОЧКИ

Всупереч вимогам Постанови КМУ 560 та легітимним очікуванням громадян - відстрочки НЕ продовжились автоматично

Точніше, правильно сказати так: відстрочки продовжились автоматично і діють в силу прямого припису Постанови 560, але ТЦК та СП про це, ймовірно, не знають і, вірогідно, цей факт ігноруватимуть.

Як і обіцяла, за вихідні надумала, який алгоритм дій я раджу в цій ситуації.

1️⃣ Закликаю Міноборони негайно виправити цю ганебну ситуацію. Сподіваюсь, що хтось з Міноборони хоч одним оком зазирає на цю сторінку, і нас почують.

2️⃣ Раджу всім військовозобов'язаним, які розраховували на автоматичне продовження відстрочки, подати в ТЦК та СП заяву з вимогою внести в реєстр інформацію про продовження відстрочки.
✍️Сьогодні підготую зразок такої заяви.

Або, як альтернатива, - звернення до ТЦК із заявою на відстрочку з повним пакетом документів.

3️⃣ Мати із собою пакет документів, які:
👉а) підтверджують Ваше право на відстрочку (ті документи, які подаються для оформлення відстрочки згідно таблиці 5 Постанови КМУ 560)
👉б) підтверджують, що до 07.02.25 р. відстрочка була (попередня довідка про надання відстрочки або збережений до 07.02.25 р. ЄВОД з "Резерв+" з відміткою про відсточку до 07.02.25 р.
Також раджу вивчити напам'ять нормативне регулювання або мати із собою заздалегідь підготовлену заяву з обгрунтуванням, що в силу приписів Постанови 560 Ваша відсточка досі діє.
✍️Сьогодні зразок такої заяви я також підготую.

Ще раз наголошу - нічого не робити із ситуацією, що склалась, - припустимий варіант тільки у випадку, якщо ви бажаєте мобілізуватись. В усіх інших випадках варто добиватись внесення в реєстр інформації про продовження відстрочки.

🤔Справедливості заради наголошу, що автоматично відстрочка таки відбулась для 2 категорій:
- особи з інвалідністю, які раніше оформлювали відстрочку через "Резерв+"
- здобувачі освіти, які раніше оформлювали відстрочку через "Резерв+".

📌Також нагадаю, що про автоматичне продовження відстрочки я розповідала тут https://www.facebook.com/share/p/1NNjNkPGFt/
📌А про фактичну ситуацію 8 лютого - тут https://www.facebook.com/share/v/1BvNB91zoS/

Адвокат Дар'я Тарасенко

08 Feb, 07:45


Поради для тих, кого непокоїть, що сьогодні запису про відстрочку в "Резерв+" вже немає:
https://www.facebook.com/share/v/1Dg56zcvjF/

Адвокат Дар'я Тарасенко

08 Feb, 06:44


📢Хочу нагадати! Кожен чоловік у віці від 18 до 60 років зобов'язаний завжди мати із собою військово-обліковий документ.

Якщо користуєтесь саме документом з "Резерв+", подбайте сьогодні про те, щоб у вас був з собою попередньо збережений файл електронного ВОД (того самого, що з кюар-кодом) або паперова роздруківка цього документа!

Якщо при перевірці ви пред'явите додаток "Резерв+" з написом "технічна проблема" - може бути штраф!

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Feb, 18:46


Завтра, 8 лютого, додаток "Резерв+" може працювати не дуже оперативно. Не панікуйте! Це не дивно, враховуючи, яка кількість людей завтра намагатиметься ним скористатись!

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Feb, 08:24


Прецедентне право по-українські:

👉ВЧ відмовила військовому у звільненні. Звернулись до суду, виграли. Звільнився.
👉Та ж ВЧ відмовила у звільненні другому військовослужбовцю. Звернулись до суду, чекаємо на рішення.
👉Та ж ВЧ відмовила у звільненні третьому військовослужбовцю. Погодили звернення до суду, але адвокат порадив спробувати показати керівництву рішення суду по першій справі і сказати, що у нього той же адвокат.
Результат бесіди - готується наказ на звільнення🥳

Адвокат Микола Михальчук, браво!💪

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Feb, 07:27


АКТ ОБСТЕЖЕННЯ СІМЕЙНОГО СТАНУ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: НОВИНИ

🤔Про проблематику цього питання я вже писала (зокрема, тут https://www.facebook.com/share/p/14HZ4RL8bJ/ )

Маю такі новини:

✍️Керівництво ЗСУ видало розпорядження (для внутрішнього користування, тому можливості ознайомитись немає), яке направлено командувачам оперативних командувань, ті направили відповідні розпорядження начальникам обласних ТЦК та СП для оповіщення РТЦК та СП...

Ще не заплутались? 😅

Головне, що зміст всіх цих розпоряджень такий:
👉ТЦК та СП мають організувати видачу актів обстеження сімейного стану військовослужбовців. Для цього вони мають сформувати комісії, визначити алгоритм дій та форму акту.

Тобто універсального акту та алгоритму його складання немає
Акти мають складатись за зверненням членів сім'ї військоовслужбовця або командування ВЧ.

Будемо сподіватись, що проблема почала зрушуватись з мертвої точки.
Нагадаю, що зразок заяви від членів сім'ї я розробляла: https://www.facebook.com/share/p/1AABMs93Jt/

Також нагадю, що такі акти потрібні ВИКЛЮЧНО для звільнення з ЗСУ (в т.ч. ТрО) з таких підстав, як необхідність постійного стороннього догляду за своїми батьками, батьками дружини або родичами 2 ступеня споріднення.

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Feb, 06:29


📱Про електронне направлення на ВЛК через "Резерв+": чому я НЕ раджу користуватись цим функціоналом зараз - у відео ⬇️
https://www.facebook.com/share/v/18XQnzeB3f/

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Feb, 13:56


Клієнт отримав постанову зі штрафом 17 тисяч за неявку за повісткою.
🤷 Стверджує, що не було ніякої повістки.

✉️Відправляю в ТЦК та СП адвокатський запит з вимогою надати копії матеріалів адміністартивної справи (там мають бути повістка, поштовий опис вкладення з відміткою пошти про прийняття кореспонденції, поштова квитанція та повідомлення пошти про повернення листа неврученим).

Отримую відповідь: повістка і заповнений бланк поштового описа - без жодної відмітки пошти 😅🫣

Позов до суду вже поданий!

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Feb, 07:51


🥳Нарешті і моя черга, а то всі лаври Роману та Миколі!😅

Виграла справу по (не)послідовності освіти!
Львівський окружний адміністартивний суд:

👨‍⚖️"Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення щодо ..., послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Зобов`язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ...., а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує"."

Вимоги задоовлені не в тій формі, як просила я :(
Але для клієнта все прекасно!

🤩Мотивування суду - прекрасне: "Словосполучення у цій нормі «здобутий рівень освіти» вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.

Закон № 2145 та Закон № 1556 чітко визначають, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа.

Отже, законодавець використовує термін «здобутий» для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти."

🔎Номер справи 380/23180/24

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Feb, 07:39


Хто бачить зверху 👆 рекламу "Адвокат на зв'язку 24/7" - ЦЕ НЕ МОЇ КОНТАКТИ!
Наш телефон для запису на консультацію 0502150551
Консультації для військовослужбовців - безкоштовні!

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Feb, 07:32


💪Виграла справу по звільненню військовослужбовця у зв'язку з необхідністю постійного догляду за батьком!
👨‍⚖️Суд зобов'язав військову частину звільнити військовослужбовця з військової служби.

Подзвонити і повідомити це клієнту - улюблений момент в моїй роботі ❤️❤️❤️

Номер справи 460/14381/24
Рішення в реєстрі ще немає.

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Feb, 07:31


Коли звертатись до ТЦК та СП для продовження відстрочки?

Відео про це можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/share/v/1DMSYLWcMw/

Адвокат Дар'я Тарасенко

05 Feb, 14:06


Якщо зараз ви маєте відстрочку до 7 лютого, заяву на відстрочку в "Резерв+" ви зможете подати не раніше 8 лютого!
Доки діє стара відстрочка, нову заяву система не пропускає
Нагадаю, що лише деякі підстави для відстрочки доступні в "Резерв+", більшість же потрібно оформлювати в паперовому вигляді.

Адвокат Дар'я Тарасенко

05 Feb, 13:56


🙋"Чи вже є Указ Президента про продовження загальної мобілізації, можна подавати заяву для продовження відстрочки?"

Відповідь не буде простою, попереджаю.

Процедура така:
1️⃣ Президент видає Указ про продовження загальної мобілізації
2️⃣ Готується законопроект про затвердження Указу
3️⃣ Законопроект розглядає Верховна Рада і приймає Закон про затвердження Указу Президента
4️⃣ Закон передається на підпис Президенту
5️⃣ Президент підписує Закон
6️⃣ Закон набирає чинності з дати, зазначеної в Законі. Тоді ж набирає чинності Указ Президента.

Станом на момент написання цього допису Указ підписаний Президентом, Закон - також. Ані Указ, ані Закон не набрали чинності, ще не опубліковані.

Указ та Закон наберуть чинності 8 лютого.

Також нагадаю, що в Постанову КМУ були внесені зміни. Тепер норми про те, що заяву на продовження відстрочки треба подавали після видання Президентом Указу про продовження загальної мобілізації, більше немає

Але ті, хто не розраховують на зміни та хочуть подати заяву на відстрочку за старим правилами, з моєї точки зору, можуть робити це вже зараз.

Як працюватимуть нові правила на практиці - про це ми дізнаємось 8 лютого.

Відстежувати набрання чинності Законом можна за посиланням 👉https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/55620

Адвокат Дар'я Тарасенко

05 Feb, 07:34


Такої умови, як наявність "свіжого" висновку ВЛК для можливості бронювання/перебронювання - немає

Система "Дії" "пропустить" бронювання незалежно від того, є чи немає в реєстрі запису про актуальний висновок ВЛК. Звичайно, за умови, що всі інші вимоги виконані.

Але ситуація зміниться, якщо через непроходження ВЛК в реєстрі з'явиться відмітка про порушення правил військового обліку.

Адвокат Дар'я Тарасенко

05 Feb, 05:22


🙋"Чи зможе роботодавець мене забронювати, якщо я уточнив свої облікові дані після 16 липня 2024 року?"

Відмітка про уточнення даних (адреса, телефон, електронна пошта) - одна з умов, за яких Дія "пропускає" військовозобов'язаних працівників для бронювання роботодавцем.
При цьому немає значення, коли та яким способом було здійснене таке уточнення - головне, щоб в реєстрі була відмітка про уточнення даних.

Уточнити дані можна в будь-який момент через додаток "Резерв+".

Адвокат Дар'я Тарасенко

04 Feb, 09:05


Друзі! Нагадую, що подібні повідомлення - це реклама від Телеграма, на яку я вплинути не можу.
Це не мої контакти!
Запис на консультацію до мене та моїх колег за телефоном 050-215-05-51

Адвокат Дар'я Тарасенко

04 Feb, 07:43


Про підводні камені законопроекту 12457 (увага - обмежено придатним, що перебувають за кордоном!) -
https://www.facebook.com/share/v/1EuAYes6bw/

Адвокат Дар'я Тарасенко

04 Feb, 06:35


Про ВЛК для обмежено придатних і законопроект 12457. Друзі, невірно сказала у відео щодо строків - пропонується подовжити строк не на 3, а на 4 місяці! До 5 червня!

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Feb, 08:19


🙋"Чи можуть мені відмовити в наданні відстрочки, якщо умене немає актуального висновку ВЛК?"

Неодноразово писала про те, що оформлення відстрочки і проходженя ВЛК - два різні не пов'язані між собою питання, хоча іноді вони можуть збігатись у часі.

Тому важливо розуміти:

ТЦК та СП не має права відмовляти в прийнятті заяви на відстрочку з причин непроходження ВЛК.
Власне, єдина причина, з якої в прийнятті заяви може бути відмовлено, - непред'явлення військово-облікового документа (паперового або електронного). Навіть неповновата пакету документів не може бути підставою для відмови у прийнятті заяви.

Комісія не має права відмовляти в наданні відстрочки через відсутність актуального висновку ВЛК.

Комісія не має права зупиняти розгляд заяви про надання відстрочки до завершення процедури проходження ВЛК.

Натомість ТЦК та СП МОЖЕ направити на ВЛК після прийняття заяви на відстрочку (але до завершення розгляду заяви) - але лише тих, хто є обмежено придатним або тимчасово непридатним зі спливом строку тимчасової непридатності.

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Feb, 07:56


ОНЛАЙН НАПРАВЛЕННЯ НА ВЛК

📱Днями в застосунку "Резерв+" запрацювала можливість за бажанням "замовити" направлення на ВЛК.
Кількома днями раніше Кабінет Міністрів України закріпив цю процедуру в своїй Постанові.
Давайте розбиратись👇

✍️Мова йде про Постанову від 28 січня 2025 р. № 91 "Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", про яку я вже писала вище.

Постановою окрему увагу приділено питанню направлення на ВЛК через додаток "Резерв+".

Ось що важливо знати:

1️⃣ "Замовити" направлення на ВЛК через "Резерв+" - це право, а не обов'язок. Військовозобов'язані, призовники та резервісти не можуть бути примушені "замовити" такий документ та не можуть бути покарані за його незамовлення.

2️⃣ Електронне направлення має бути сформовано і надіслано в "Резерв+" протягом 24 годин з моменту подачі запиту. В ньому буде зазначена адреса, за якою треба прибути, та дата формування направлення.

3️⃣ Електронне направлення вважається отриманим у день надсилання такого направленя в додаток. Саме з цього моменту піде відлік строку, протягом якого необхідно пройти ВЛК.

4️⃣ Якщо військовозобов'язаний або резервіст отримав повістку з метою проходження ВЛК (не плутати з повістками, де вказана інша мета!), то у нього є можливість до настання строку прибуття за повісткою згенерувати направлення в "Резерв+".
В такій ситуації за повісткою можна не йти, а одразу йти на ВЛК згідно отриманого в "Резерв+" направлення.
Нагадаю, що мета виклику зазначена в самій повістці. Якщо в повістки зазначено "для уточнення даних", то ігнорування повістки було б порушенням, навіть якби ви сформували направлення а ВЛК через "Резерв+".

🤔P.S. Досі болючим та дискусійним залишається питання, що таке "електронник кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста". Міноборони запевняє нас, що таким кабінетом є додаток "Резерв+" згідно Постанови КМУ. Але ця Постанова є засекреченою, і ми не можемо переконатись в дійсності таких тверджень, лише вірити на слово.

Адвокат Дар'я Тарасенко

24 Jan, 08:39


🙋Чи потрібно для перетину кордону особам з інвалідністю надавати медичні документи?

Чинним законодавством чітко визначено, які документи необхідно пред'являти особам з інвалідністю при перетині кордону.
Нагадаю цей перелік:
- закордонний паспорт
- військово-обліковий документ
- документ про інвалідність (але не довідка МСЕК!)

🤔Але на практиці буває інакше. Особливо це стосується випадків, коли інвалідність не видна неозброєним оком.Тому я раджу мати додаткові документи, щоб спростувати моживі припущення прикордонників про фіктивність інвалідності.
Такими документами можуть довідка МСЕК, медичні виписки, ренттген-знімки тощо.
Також раджу мати підтвердження оформленої відстрочки.

Втім, з юридичної точки зору, відсутність цих документів не може бути підставою для відмови в перетині кордону.

Адвокат Дар'я Тарасенко

24 Jan, 06:47


Про строки надання відстрочки студентам та викладачам згідно нової постанови КМУ - мої відеороз'яснення можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/share/v/19wgCESZRT/

Адвокат Дар'я Тарасенко

23 Jan, 17:15


Позиція Міноборони щодо відстрочки студентам та викладачам:
https://mod.gov.ua/news/pravila-nadannya-vidstrochki-dlya-studentiv-ta-vikladachiv-roz-yasnennya-minoboroni?fbclid=IwY2xjawH_VNFleHRuA2FlbQIxMQABHTFgSJOO_SXI9cIbjMhmaoIODA1LdLy5rFEgdhSTtjJJ7H-nSqbW2shxMA_aem_PtVQPrxJ7yUc9gydj0Tkvg

Адвокат Дар'я Тарасенко

23 Jan, 07:23


ВЛК при постановці на військовий облік більше не проводитимуть: радіти чи панікувати?

Відео про це можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/share/v/19uh8w3qzH/

Адвокат Дар'я Тарасенко

23 Jan, 06:49


МОЖЛИВІСТЬ ПОВЕРНЕННЯ З СЗЧ ПРОДОВЖЕНА ДО 1 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ

ПОВЕРНЕННЯ З СЗЧ

✍️ 29.11.2024 року набрав чинності Закон №4087-IX,, за яким надано можливість повернутися до військової служби військовослужбовцям, які перебувають в СЗЧ або які вчинили дезертирство.
Законом від 09.01.25 р. продовжені строки до 1 березня 2025 року.

Для такого повернення мають бути дотримані певні умови:
Залишення ВЧ чи місця проходження служби відбулось до 29.11.24 р., і на цій підставі військова служба була призупинена.
Повернення можливо не до своєї і не до будь-якої військової частини! А лише до визначених центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями.
Повернення до служби має відбутись не пізніше 1 березня 2025 року.

🙋Як скористатись цією можливістю?
👉Дізнатись перелік ВЧ, до яких можливе повернення.
👉Прибути до відповідної ВЧ не пізніше 1 березня 2025 року.
👉Подати командиру ВЧ рапорт про продовження військової служби.

Протягом 72 годин командир ВЧ має продовжити служби чи дію контракту, поновити виплати (при цьому виплати за час відсутності виплачені не будуть). Також командування повідомить органи досудового розслідування та ВСП про повернення військовослужбовця до служби.

Важливі нюанси, на які хочемо звернути увагу військовслужбовців:
👉Повернення можливо лише до певних ВЧ! Судячи з усього, це ВЧ, які перебувають в найгарячіших точках. Переліку ВЧ, до яких можна повернутись, у відкритому доступі ми не знайшли. Якщо хтось із підписників знайшов - просимо підказати. Радимо дізнаватись цю інформацію на гарячій лінії МО.
👉Повернення можливо лише до 1 березня 2025 року!
Повернення за цією процедурою неможливо, якщо військовослужбовець “пішов в СЗЧ” після 29.11.24 р.
👉Повернення за цією процедурою не передбачає автоматичного закінчення кримінального провадження! Тому при поверненні за цією процедурою необхідно буде подбати про закінчення кримінального провадження за процедурою, передбаченою законом 3902-IX.
Якщо військовослужбовець повернувся до служби за цією процедурою, але порушення він вчинив не вперше, закінчення кримінального провадження неможливе

🤔Також, просимо вас не плутати з “схожим” законом № 11322, за яким фактично передбачено можливість звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців, які самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство.
Ключова відмінність даного закону полягає у тому, що військовослужбовець який вперше вчинив СЗЧ або дезертирство МОЖЕ бути звільненим від відповідальності (не значить безумовно звільнять) за умов, що такий військовослужбовець звертається з клопотанням до слідчого, прокурора або суду і виявити бажання продовжувати військову службу за попередньою згодою командира військової частини на продовження проходження військової служби.

Шановні військовослужбовці! Дуже просимо не сприймати це як дозвіл на СЗЧ!

Адвокат Дар'я Тарасенко

23 Jan, 06:42


ПОСТАНОВКА НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ

✍️"17" січня 2025 року набув чинності Закон "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки".

Давайте розберемось, що змінює Закон в питанні постановки на військовий облік.

1️⃣ При взятті на військовий облік призовників визначення їх ступеня придатності до військоовї служби не проводиться
Інакше кажучи, ВЛК при постановці на облік призовників більше не потрібно!
Зверніть увагу! Це стосується виключно обліку призовників, і не стосується питання постановки на військовий облік чоловіків старше 25 років!

2️⃣ Змінились строки, коли юнакам необхідно стати на військовий облік. Як і раніше, це треба зробити в той рік, коли виповнюється 17 років.
Але змінився період - тепер стати на облік треба з 1 січня до 31 липня.

Давайте на прикладах.
👉Якщо хлопцю 10 вересня 2025 року виповниться 17 років, він має стати на облік призовників до 31 липня цього року.
👉Якщо 17 років виповнилось 1 січня 2025 року, то також встигнути стати на облік необхідно до 31 липня цього року.
👉Якщо 17 років виповниться 1 січня 2026 року, то ставати на облік необхідно буде в 2026 році.
👉Якщо 17 років виповнилось в 2024 році, а хлопець досі не став на облік, то строки порушені, зробіть це якнайшвидше.

3️⃣ Змінились способи постановки на облік.
Якщо раніше це можна було зробити лише особистим відвідуванням ТЦК та СП, то тепер існує 2 способи:
- особисте прибуття до ТЦК та СП
- через "Резерв+" (відповідний Порядок Кабмін має затвердити до 17 травня).

💪Саме ці зміни я дуже вітаю! Особливо це актуально для юнаків, які перебувають за кордоном!

4️⃣ Визначено, в яких випадках за порушення строків постановки на облік призовників не каратимуть:
👉- хвороба громадянина України;
👉- перешкода стихійного характеру;
👉- проживання (перебування) на тимчасово окупованій території України або території України, де ведуться бойові дії;
👉- інші обставини, що позбавили його можливості пройти електронну ідентифікацію та уточнити свої персональні дані засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста або особисто прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Наявність таких обставин має бути підтверджена документально.

5️⃣Скористатись можливість постановки на військовий облік призовників можливо лише за умови дотримання строків, про які я писала в п. 2. Якщо строк пропущений, то стати на облік можна лише з особистим відвідуванням ТЦК та СП.

Адвокат Дар'я Тарасенко

22 Jan, 07:11


📱Направлення на ВЛК в "Резерв+": чого очікувати?

Чи означає це, що в один день всі військовозобов'язані країни отримають направлення на ВЛК?
Чи буде покарання для тих, хто не піде на ВЛК за таким направленням?
Як бути тим, хто не користується додатком "Резерв+"?

Про це детально у відео https://www.facebook.com/share/v/1CoYLeayp1/

Адвокат Дар'я Тарасенко

21 Jan, 15:54


Друзі, ділюсь підбіркою матеріалів щодо скасування статусу "обмежено придатний" та проходження ВЛК

📌Скасування статусу "обмежено придатний"
https://www.facebook.com/share/p/15Z3HTPZhP/

📌"Чи зобовʼязаний я пройти ВЛК до 4 лютого, 2025 р., якщо я - обмежено придатний?"
https://www.facebook.com/share/p/15UnCg3cgs/

📌Чи може бути непроходження ВЛК обмежено придатним підставою для відмови у бронюванні?
https://www.facebook.com/share/p/12DtQKXVjhV/

📌ВЛК для обмежено придатних (відео)
https://www.facebook.com/share/v/1EXFC6nbky/

📌Як самостійно визначити ступінь придатності?
https://www.facebook.com/share/p/1DZLqgQ1Nq/

Адвокат Дар'я Тарасенко

21 Jan, 07:31


ПРО (НЕ)ПОСЛІДОВНІСТЬ ОСВІТИ: НАША СУДОВА ПРАКТИКА

🤔Ми вже розповідали вам, що маємо іншу точку зору щодо коректності формулювання позовних вимог в цій категорії справ.
Нашою командою подано кілька десятків позовів, і ось ми отримали перше рішення!🥳

Позовні вимоги формулювали так:
"1. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають в такій організації функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, при якій відносноПозивача в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти формується висновок про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
2. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України організувати формування довідки про здобувача освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти таким чином, щоб відносно Позивача в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти формувався висновок про непорушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

👨‍⚖️Ось що вирішив суд:
"Позовну заяву ... до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають в такій організації функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, при якій відносно ...в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти формується висновок про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення... черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує"."

✍️В обгрунтування такої позиції суд зазначив:
"Суд зазначає, що Порядком №560 передбачено саме попереднє здобуття освіти, а не процес навчання без закінчення повного освітнього курсу. Аналогічний припис містить п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 № 3543-XII.
На переконання суду, належним свідоцтвом про здобутий рівень вищої освіти є диплом. Як вбачається з матеріалів справи, позивач має диплом магістра, а станом на розгляд справи здобуває рівень освіти доктор філософії, що не суперечить послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”."

Як ви бачите, резолютивна частина рішення відрізняється від того, про що просили ми. Цей нюанс поки що я не коментую зі стратегічних міркувань.

Протягом 30 днів МОН може подати апеляційну скаргу на рішення суду.

🔎Номер справи 340/7402/24

💪Вітаємо з блискучим результатом нашого адвоката Романа Кичка!

Адвокат Дар'я Тарасенко

21 Jan, 07:19


🥳Отримали перше судове рішення по наших спорах з МОН щодо (не)послідовності освіти!
💪Рішення на користь студента!
Пізніше напишу детальніше!

Вітаємо з чудовим результатом нашого адвоката Романа Кичка!

Адвокат Дар'я Тарасенко

21 Jan, 07:02


🩺ВЛК ДЛЯ ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ

Чи зобов'язані обмежено придатні до 4 лютого 2025 року пройти ВЛК?
Чи можуть направити на ВЛК тих, хто має право на відстрочку?
Які можуть покарати обмежено придатних, які до 4 лютого ВЛК не пройдуть?

Відповіді у відео ⬇️
https://www.facebook.com/share/v/168f76MvGa/

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 13:41


ЗМІНИ В ПЕРЕЛІКУ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ НАДАННЯ ВІДСТРОЧКИ

🤔Крім змін, про які я писала вище, Постановою КМУ 1558 запроваджені зміни до додатку 5 до Постанови 560.
Нагадаю, що цим додатком визначено, які документи необхідно подавати для отримання відстрочки за тією чи іншою підставою.

Розглянемо, що саме змінилось:

1️⃣Новий перелік документів для подачі роботодавцем інформації щодо своїх заброньованих працівників - список військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (згідно Постанови КМУ від 27 січня 2023 р. № 76) або список військовозобов’язаних, на яких оформляється відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до переліків посад і професій (додаток 13 до постанови КМУ від 4 лютого 2015 р. № 45).

2️⃣ Розширено перелік документів, які можуть подати особи з інвалідністю для підтвердження інвалідності (один документ на вибір!).
Також з нового формулювання стає очевидним (нарешті!), що висновок ВЛК особам з інвалідністю подавати не треба

3️⃣Для відстрочки на підставі "самостійного виховання дитини" додано ще один документ, який може підтвердити нездійснення виховання другим з батьків - витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

4️⃣ Для викладачів окремо визначили перелік документів для тих, хто потребує наукового ступеня для відстрочки, і для тих, хто не потребує (раніше із цим була плутанина).

5️⃣ Для інтернів тепер потрібні довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров’я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров’я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.

6️⃣Для тих, чиї близькі родичі зникли безвісті на війні, тепер подача рішення суду про визнання зниклим безвісті не є обов'язковою.
🥳🥳🥳Цьому дуже радію, бо саме за це питання я судилась з КМУ.
Також спрощений пакет документів для цієї категорії.

7️⃣Визначено пакет документів для відстрочки у зв'язку зі звільненням з військової служби через звільнення з полону - витяг із наказу щодо виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави) чи витяг із наказу щодо звільнення з військової служби (із зазначенням підстави), або військово-обліковий документ з відміткою про звільнення з військової служби (із зазначенням підстави).

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 13:10


кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)."
Для мене це було очевидним, але на практиці часто ТЦК та СП не вносили іформацію в реєстр, доки із цим питанням військовозобовєязаний не звернеться окремо. Тепер такого не має бути (сподіваємось).

1️⃣2️⃣Від інтернів нарешті не вимагатимуть довідку за формою додатку 9, а лише документи про зарахування до інтернатури.

1️⃣3️⃣ Норму про заборону направлення на ВЛК тих, хто звернувся для оформлення відстрочки, уточнили. Тепер ця заборона НЕ розповсбджується на тих, хто був визнаний обмежено придатним.
Інакше кажучи, обмежено придатним доведеться пройти ВЛК, навіть якщо вони звернулись для оформлення відстрочки (звісно, за умови, що ТЦК та СП направить на ВЛК).
Те саме стосується і тих, хто був визнаний тимчасово непридатними.

1️⃣4️⃣Змінені вимоги до документів, які мають подаватись для оформленя відстрчоки згідно додатку 5 - про це напишу окремий допис.

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 13:10


🔎Розглянемо зміни, внесені до Постанови КМУ 560 - щодо процедури оформлення відстрочки.

1️⃣ В новій редакції чітко визначено, що заява про надання відстрочки подається до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.
Я і раніше роз'яснювала саме так, але чітко в Постанові це зазначено не було. Вважаємо, що усунули прогалину.
Якщо ви пебуваєте на обліку в ТЦК та СП в Харкові, а фактично знаходитись в Києві, заяву про надання відстрочки все одно небхідно подавати в ТЦК та СП в Харкові. Або ж спочатку змінювати місце військового обліку, а потім вже подавати заяву в новий тЦК та СП.

2️⃣З'явилась умова про необхідність пред'явленя військово-облікового документа при подачі заяви на відстрочку.
Раніше такої умови не було, а на практиці без ВОД заяву про відстрочку або не приймали, або вімовляли в наданні відстрочки.
Новина приємна: в Постанов чітко прописали, що електронний ВОД також підходить👌

3️⃣Змінилось формулювання щодо отримання відстрочки автоматично на підставі даних з реєстрів.
В новій редакції чітко простежується, що для цього необхідно подати відповідний запит (тобто сама по собі відстрочка без активних дій з боку військовозобовєязаного не виникне). Тут, звичайно,мова йде про ті види відстрочок, які на сьогодні можна оформити через "Резерв+".
Також з'явилась норма про те, що відстрочка не лише автоматично оформлюється, а й автоматично скасовується. Думаю, мова йде про певні налаштування програми, яка має виявляти зникнення підстав для відстрочки, але як це працюватиме на практиці - поки що незрозуміло 🤷

4️⃣ Визначені строки, протягом яких органи мають надати відповдь на запит комісії з метою перевірки підстав для відстрочки. Це 5 робочих днів з дня отримання запиту.

5️⃣Визначені строки розгляду заяви комісією. Якщо запит до інших органів не направлявся - 7 днів, якщо направлявся - 15 днів.
🤔Також з'явилась така норма: "У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.".
Виникає питання: яке рішення має приняти комісія в такій ситуації? Тут передбаачє проблеми 😬

6️⃣ Зміни, на які ми всі чекали: "У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.".
Відповідно, для прожовження відсточки тепер не треба вчиняти жодних додаткових дій. Як воно буде на практиці - дізнаємось в лютому.
Зверніть увагу: це стосується лише тих відстрочок, які надані комісією до дати, коли мав закінчитись воєнний стан. Якщо у вас зазначена інша дата, необхідно буде вчиняти додаткові дії для продовження відстрочки.

7️⃣Детальніше прописана процедура скасування відстрочки комісією. Нагадаю, що у комісії можливість скасувати раніше надану відстрочку була і за сторою редакцією Постанови.

8️⃣ Відстрочка особам з інвалідністю тепер має надаватись на весь строк їх інвалідності.

9️⃣Відстрочка здобувачам освіти надаватиметься на 1 семестр (але не більше, ніж на 6 місяців).

1️⃣0️⃣ Відстрочка викладачам надаватиметься до закінчення начального року.

1️⃣1️⃣Нарешті врегульоване питання, коли в реєстр має бути внесена інформація про надану відстрочку:
"Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв’язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 12:01


Постановою КМУ від 31 грудня 2024 р. № 1558 запроваджені такі зміни:

1️⃣ Внесено зміни до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (підстав перживати щодо цих змін немає).

2️⃣Внесено зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Тут із суттєвого: нормативно закріплено можливість уточнення своїх даних через електронний кабінет (те, що практично вже відбувається за допомогою додатку "Резерв+", але поки що тільки щодо таких даних, як адреса, телефон та електронна пошта).

3️⃣Внесено зміни до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Із суттєвого: тепер чітко закріпили, що у випадку зняття чи виключення з обліку така інформація також має бути внесена у ВОД разом із причиною зняття чи виключення відповідно.

4️⃣ Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Постанови КМУ 560). Про це напишу окремий допис.

📌З текстом Постанови можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1558-2024-%D0%BF?fbclid=IwY2xjawH7Dz1leHRuA2FlbQIxMAABHbokpUCV-WmPqnmOSuDBw_MOrGwYe60TR33MI1VHOXyy67YsYUg0hfsrSw_aem_nZQepmws86eGoaieeoSttA#Text

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 11:12


Реєстр виконавчих проваджень відновив свою роботу!
🔎Тепер знову є можливість перевірити, чи відкрито виконавче провадження, а за наявності ідентифікатора доступу - також дізнатись, які дії вчиняються в межах ВП.

Адвокат Дар'я Тарасенко

20 Jan, 11:12


Я повернулась! 🤗

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Jan, 14:08


Зміни до Постанови 560 досі не опубліковані. Так що надаватиму коментарі вже після відпустки. Тримайтесь.

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Jan, 08:33


Чи потрібно для звільнення з військової служби опікуна дитини, позбавленої батьковського піклування, доводити факт утримання цієї дитини?

Очевидно, що ні.

🤯Але військова частина вважала інакше і відмовила військовослужбовцю у звільненні.

💪Добитись справедливості зміг у суді наш адвокат Микола Михальчук, з чим ми його всі разом вітаємо!

Номер справи 500/6818/24
На момент публікації цього допису в реєстрі рішення ще немає

Адвокат Дар'я Тарасенко

10 Jan, 06:36


Про СЗЧ, недобросовісних журналістів та викривлену в свідомості реальність - нове відео доступно для перегляду https://www.facebook.com/share/v/1FL9BV4tkA/

Адвокат Дар'я Тарасенко

08 Jan, 06:44


👨‍⚖️Самі по собі заперечення про наявність у заявника права на .... не свідчать про існування спору та не є перешкодою для встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку окремого провадження.

Прекрасне рішення Верховного Суду, з яким я абсолютно згодна, - Постанова ВС по справі 179/986/23 від 20 листопада 2024 року.

І це абсолютно логічно. Якщо орган відмовляє у прийнятті певного рішення через відсутність доказу певної обставини, це не ознаачє наявність спору про право з цим органом і відсутність можливості встановити відповідну обставину рішенням суду.

🤯Інший підхід утворив би замкнене коло: звернутись до органу неможна через відсутність доказу певної обставини, а звернутись до суду для встановлення такої обставини неможливо через наявність "спору про право".

Тому рішення ВС абсолютно логічне.

АЛЕ!
Дивує інше.
Не так давно Верховний Суд визначив, що неможливо встановити в судовому порядку факт, який впливає на можливість звільнитись з військової служби, бо вбачає спір про право на звільнення з ВЧ. Аналогічна позиція була і щодо встановлення факту для оформлення відстрочки.

🤔В чому ж різниця цих ситуацій, чому ВС має різні підходи?
Я маю лише одну відповідь, і вона мені, м'яко кажучи, не подобається.

Будемо сподіватись, що відтепер суди застосовуватимуть саме ту позицію, яку висловив Верховний Суд в справі 179/986/23.

📌Ознайомитись з повним текстом можна за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/123410474

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 08:01


ЯК ОТРИМАТИ НАШУ ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Нагадуємо, що військовослужбовці можуть отримати консультацію одного з наших адвокатів безкоштовно.
Для всіх інших вартість консультації складає 700 грн.

🙋В якому форматі проходить надання консультації?
☎️В телефонному режимі. За необхідно можна зв'язатись через телеграм, вайбер тощо.

🙋Що включає в себе консультація?
👉З'ясування вашої проблеми і поради щодо подальших дій. За потреби ми також скидаємо зразки заяв (з тих, які я оприлюднювала на цій сторінці). Якщо необхідне подальше складання від вашого імені, наприклад. скарги чи позову до суду. - вартість цих послуг ви обговорите із адвокатом окремо в процесі консультації.

🙋Як записатись на консультацію?
☎️Подзвоніть на номер 050-215-05-51 або напишіть на цей же номер у вайбер чи телеграм.

🙋Коли можна зв'язуватись?
👉Робочі дні у моєї помічниці з пн по пт з 9 до 18. Писати можна у будь-який час, але відповідь надійде в робочий час, коли Анна прийде на роботу та прочитає ваше повідомлення 👌

🙋Я можу отримати консультацію одразу, щойно зателефоную?
👉Дзвінки примає моя помічниця, вона не надає консультації. Але якщо консультація дійсно потрібна терміново, вона пошукає спосіб зв'язати з вами адвоката якнайшвидше.

🙋Як дізнатись, чи консультуєте ви по тих питаннях, які я маю?
👉При записі на консультацію у вас спитають, з якого питання ви бажаєте прокнсультуватись. Якщо такими питаннями ми не займаємось, вам про це скажуть.

🙋На коли буде консультація, якщо я подзвоню сьогодні?
👉Анна запропонує вам варіанти в залежності від завантаженості наших адвокатів. Як правило, завжди є можливість отримати консультацію в той же день або наступного дня.

🙋Чи можу я сам обрати адвоката, у якого хочу отримати консультацію?
👉При записі Анна з'ясує, з яким питанням ви звертаєтесь, та запропонує, до якого адвоката можна звернутись. Оскільки адвокати мають різну завантаженість, то вам назвуть дату, коли кожен з адвокатів може надати консультацію. А подальший вибір - за вами!

🙋Чи відмінності в платній та безоплатній консультації?
Ні. Все написане вище стосується також і безоплатних консультацій.

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:59


Наші контакти тут! 👇

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:56


Друзі, Телеграм показує підписникам цієї сторінки платну рекламу. Плата не мені, а власникам Телеграму, я на це вплинути не можу. Більш того, я навіть не бачу цю рекламу. Просто звертаю вашу увагу, що це - НЕ МОЇ КОНТАКТИ

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:28


МОЗ на своєму сайті опублікувало перелік нормативно-правових актів щодо реформування МСЕК і запровадження оцінювання функціонування:
https://moz.gov.ua/uk/perelik-npa-shodo-reformuvannya-msek-i-zaprovadzhennya-ocinyuvannya-funkcionuvannya?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR16I-NOiKAeT9MUkyuIY6FHPYtbmYoeQNf0wc5gQ2y4tE7LCdIEer1jZW8_aem_t5z9ggdtDXLwEoZlfWMe2A

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Jan, 11:57


👨‍⚖️(Не)дискреційність повноважень ВЧ щодо звільнення з військової служби

Перекладу питання на людську мову: коли військовий оскаржує в суді відмову звільнити його з військової служби, що має вирішити суд? Зобов'язати розглянути рапорт заново чи зобов'язати звільнити?

🤔Часто суди, обираючи перший спосіб, посилаються на дискреційність поноважень військоовї частини. І я знову і знову повторюю, що такий підхід є помилковим🙅🙅🙅

Помилковість цього підходу чудово демострує рішення Верховног суду, ухвалене 24 квітня 2024 року по справі 140/12873/23.

Цитую:
✍️"Таким чином, у випадку коли закон встановлює повноваження субєкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд може зобовязати відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж субєкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення, та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
...
Зважаючи на це та враховуючи, що норма абзацу 5 підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-ХІІ містить імперативний припис, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, зокрема під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), - у зв
язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи (тобто відсутня дискреція щодо прийняття рішення за наявності цих обставин - звільняти чи не звільняти), Суд уважає, що обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивача є ефективним і відповідає завданню адміністративного судочинства.".

👨‍⚖️Відтак, Верховний Суд констатував - у ВЧ відсутня дискреція щодо прийняття рішення про звільнення з військоовї служби за наявності передбачених законом обставин - звільняти чи не звільняти.

👉А це означає, що суд вправі зобов'язати ВЧ звільнити позивача з військоовї служби - і це не буде вважатись втручанням в дискреційні повноваження ВЧ.

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 14:19


Зміни в процедурі судового контролю згідно КАСУ.

«19» грудня 2024 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4094-20#Text

Щодо Кодексу адміністративного судочинства України:
- Стаття 383 змін не зазнала
- Стаття 382 зазнала значних змін.

Доки готувала матеріали для вебінару, зробила порівняльну таблицю. Скачати її можна за посиланням https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0U18BmjTvYbTf7hZojKGk9ajiscqU4qZHtfeUFTz5F5kTK6jMsKh51aHM1i9E4cjHl&id=100040334502054

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 11:28


📢ДО УВАГИ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД АДВОКАТІВ

Я підготувала матеріал для вебінару для адвокатів на тему "Судовий контроль в адміністративному процесі" (із врахуванням найсвіжіших законодавчих змін).

Одна з регіональних рад вже готує акредитацію, щоб провести вебінар для своїх адвокатів.

📞Якщо вам також цікаво - зв'яжіться зі мною напряму або через мою помічницю (0502150551).

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 10:50


"Замість МСЕКів — експертні команди й електронний реєстр: як і де тепер оформити інвалідність" - зі статтею видання "Експрес" з моїми коментарями можна ознайомитись за посиланням

https://expres.online/lyudi-i-problemi/zamist-msekiv-ekspertni-komandi-y-elektronniy-reestr-yak-i-de-teper-oformiti-invalidnist?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0e5nFS2kkl2aXisk4m_zL4kP7v5dixC9VjT4XakuL814mwX8t3OUu-Ef4_aem_srLwfx4Nv6Jx6bVqr4N2ng

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 07:06


Я все ще чекаю офіційного тексту змін до Постанови КМУ 560. Але інсайдери пишуть, що тепер не треба буде кожні 3 місяці подавати заяву на продовження відстрочки - відстрочка продовжуватиметься автоматично.
Сподіваюсь, так і буде!
Також сподіваюсь, що внесення змін щодо строку дії відстрочки буде автоматизовано, а не вручну щодо кожного військовозобов'язаного працівниками ТЦК та СП.

Чекаємо на офіційний текст Постанови!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 12:58


ЧИ МОЖУТЬ СКАРГУ ПЕРЕДАТИ НА РОЗГЛЯД ТОМУ, НА КОГО СКАРЖАТЬСЯ?

Регулярно стикаюсь із цією ситуацією.

Ось і сьогодні. Скаржусь на районний ТЦК та СП. Скаргу подаю в вищестоящий ТЦК - обласний. Отримую відповідь: "Переадресували ваше звернення в районний ТЦК та СП" 🤬🤬🤬

Довелось цитувати норму, що міститься в ст. 7 Закону України "Про звернення громадян": 🗣️Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Сьогодні ситуація вирішилась швидко - в переписці електронною поштою, обласний ТЦК прийняв скаргу до розгляду.
А скільки буває ситуацій, коли дійсно скаргу "спускають" самим же порушникам?! А потім отримаємо відповідь "Порушень не виявлено" 🤷

Міські, обласні ТЦК та СП! Зверніть увагу на законодавчі вимоги щодо належного розгляду скарг!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:32


🚧Кабмін вніс зміни в Правила перетину кордону.
Тепер перетинати кордон дозволено хлопцям, які у віці від 18 до 25 років уклали контракт на 1 рік та звільнились (за умови, що до укладення контракту вони не проходили військову службу).

📃Для перетину кордону, крім закордонного паспорта, вони мають пред'явити військово-обліковий документ та відповідну довідку з військової частини.

Дословно норма звучить так:
"220. У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах або розвідувальному органі Міноборони, укладеним на умовах, передбачених абзацом четвертим частини третьої статті 23 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової військової служби), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності:
довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівником відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони, за формою, затвердженою Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту;
військово-облікового документа.”.

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:16


🧑‍⚕️МОЗ оприлюднило перелік медзакладів, в яких вже працюють експертні команди для оформлення інвалідності за новими правилами https://moz.gov.ua/uk/ekopfo

📌Скачати перелік можна за посиланням: https://moz.gov.ua/storage/uploads/d1a65b8c-fa4b-4c6c-858a-9f88b12c83fe/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%B2-(1).xlsx

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:08


Закон щодо звільнення з військової служби з причин загибелі або зникнення безвісти неповнорідних брата чи сестри - підписано Президентом 31.12.24 р.

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:02


Закон щодо уточнення підстави для відстрочки родичам зниклих без вісті та цивільним полоненим - підписано Президентом 31.12.24!
Очікуємо публікації і набрання чинності найближчими днями!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 06:16


З приємної новини починаємо робочий рік - зміни до Постанови КМУ 560.
Детальніше - у відео за посиланням https://www.facebook.com/share/v/Pg9Dpu6Xi5vmXAXa/

Адвокат Дар'я Тарасенко

31 Dec, 18:48


З прийдешнім новим роком! 🎄🍾🍬

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 15:34


31 грудня та 1 січня у нас - вихідний.
З 2 січня працюємо за звичайним графіком.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 10:49


Друзі!
Як обіцяла, надаю вам зразок заяви в ТЦК та СП, якщо після перевірки ви виявите, що актуальний строк дії бронювання не зазначений.
Скачати зразок заяви можна за посиланням https://docs.google.com/document/d/1OtApkyxzKXGtTAh8sHPFrIC58_HK-miUlK77Wa5bmJo/edit?usp=sharing

Таку заяву можна відправити Укрпоштою (бажано - рекомендованим листом з описом вкладення) або на електрону пошту ТЦК та СП з накладеням кваліфікованого електронного підпису.
Строк розгляду таких заяв - до 30 днів.
Якщо потрібно терміново, краще зверніться до адвоката для направлення адвокатського запиту.

P.S. Ще раз нагадую не плутати бронь та відстрочку! Тут мова йже саме про бронювання роботодавцем!

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 09:48


🙅"Здійснення постійного догляду" і "необхідність у здійсненні постійного догляду" - не одне і те саме.

🤯Для мене це здається таким очевидним. Але проблеми із цим виникають знову і знову, і питання доходить аж до Верховного Суду.

Давайте поясню на простих прикладах.
👉Чоловік - військовозобов'язаний. І він зійснює постійний догляд за своєю хворою мамою. Тут мова йде саме про фактичне здійснення постійного догляду (в контексті права на відстрочку).

👉А ось - інший чоловік. Він вже військоовслужбовець. Стан здоров'я його мами погіршився, і тепер вона потребує постійного стороннього догляду. Син такий догляд не здійснює - адже він на військовій службі. Але є необхідність у здійсненні такого догляду. Тому в контексті звільнення ми гоовримо саме про необхідність у здійсненні догляду, а не про здійснення догляду.

Повторюсь.
В контексті відстрочки - ми говоримо про здійснення постійного догляду.
В контексті звільнення з військоовї служби - ми говоримо про необхідність у здійсненні постійного догляду.

🙋А що на практиці?
Військові частини масово відмовляють у звільненні, вимагаючи надати доказ, що постійний сторонній догляд вже здійснюється.
😡Абсурд. Як може син, будучі в Покровську на службі, здійснювати догляд за своєю прикутої до ліжка матері у Львові?! Ніяк. А от необхідність у здійснення догляду є.

👨‍⚖️Клубок спробував розплутати Верховний Суд.

В справі 352/1658/23 військоовслужбовець намагався в судовому порядку установити факт того, що він за відсутності інших осіб з числа родичів є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за своєю бабою ОСОБА_2 , яка потребує такого догляду відповідно до законодавства України (заява подавалась в 2023 році, коли діяли інші норми Закону щодо підстав для звільнення).
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовляли у відкритті провадження, стверджуючи, що встановити факт здійснення догляду можна в позасудовому порядку.

Верховний Суд визнав, що суди першої та апеляційної інстанцій не праві.

На мій превеликий жаль, Постанова не містить такого обгрунтування, яке дозволило б зрозуміти суть проблеми тим, хто не в курсі всіх нюансів 😭

📌З повним текстом Постанови ВС можна ознайомитись за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/124005059

📌До речі, схоже питання вивчав ВС при розгляді справи 153/247/24 https://reyestr.court.gov.ua/Review/123734081 . Але і тут немає тих аргументів, які мали б бути, щоб остаточно розставити всі крапки над "і".

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 09:09


🙋"Чи зможу я оформити відстрочку по інвалідності, якщо строк переогляду МСЕК вже минув?"

Це залежить від того, чи вважається ваша інвалідність чинною на сьогодні.
Розібратись в цьому допоможе цей допис: https://www.facebook.com/share/p/XBcGjBRHyN8p5YmL/

Якщо ваша інвалідність вважається чинною, до відстрочку оформити можна навіть із простроченою довідкою МСЕК.
📝Раджу до пакету документів додавати письмові пояснення, в яких росписувати, чому інвалідність є чинною - з посиланням на норми Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

Якщо ж інвалідість вже не чинна, то і відстрочку оформити буде неможливо.

Те саме стосується і випадків, коли для відстрочки необхідно підтвердити інвалідність родичів.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 06:51


🙋"Якщо я подав всі документи, але МСЕК пройти не встиг, мені доведеться збирати всі документи заново?"

Ні, не доведеться.

📃Це питання вже врегульовано Постановою КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

👉Для кожної МСЕК визначений заклад охорони здоров'я, куди вони до 27.12.24 р. мали передати отримані ними направлення на МСЕК, розгляд який не було завершено (не призначено дату розгляду або було призначено на дату після 31.12.24 р.).

👉Також до 10.01.25 р. МСЕК мають передати відповідним медичним закладам всі розглянуті справи.

👉Керівники обласних, Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій) мали в грудні 2024 року затвердити перелік закладів охорони здоров’я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Перелік повинен містити інформацію:
📝- в який саме заклад охорони здоров’я передає документи кожна конкретна МСЕК
📝- адреси зазначених закладів та контактні дані осіб, відповідальних за приймання документів.
Шукайте таку інформацію на сайті ваших обласних адміністрацій.

👉До 31 грудня 2025 року інформація про всі передані для розгляду справи має бути внесена в електрону систему.

👉В ці ж строки медичні заклади мають проінформувати рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідних осіб, стосовно яких сформована медико-експертна справа, про зміну місця проведення розгляду.

Підсумуємо.

Документ заново збирати не треба.

📝Всі документи мають бути передані до медичного закладу, який розглядатиметься вашу справу, сформовано чергу, а вас має бути повідомлено про це рекомендованим листом.

✉️Якщо протягом найближчих 2 тижнів (враховуючи швидкість роботи Укрпошти) ви не отримаєте такого листа, раджу знайти на сайті обладміністратиції інформацію про те, в який медичний заклад мала бути передана ваша справа, та звернутись до цього закладу для отримання інформації, чи була ваша справи передана та зареєстрована в системі.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 06:07


Про продовження строків дії бронювання: нагадую про необхідність сьогодні перевірити актуалізацію інформації в реєстрі.
Більше інформації тут: https://www.facebook.com/share/v/Lj2N7tmypSPD9Z89/

Адвокат Дар'я Тарасенко

28 Dec, 13:25


1️⃣0️⃣0️⃣ 0️⃣0️⃣0️⃣
Сто тисяч - такої відмітки досягла кількість підписників на фейсбук-сторінці 😱
Намагаюсь уявити, скільки це. Навіть найбільший стадіон в Європі не вміщає такої кількості глядачів.
А моя сторінка - вміщає 😅

Сама по собі кількість підписників не має цінності.
Але для мене це - спосіб виміряти важливість моєї роботи - часу, зусиль і частинки душі, які я вкладаю сюди. І це вже має значну цінність для мене!

Дякую всім, хто дотичний до цього ❤️

Владислава, Аня, Микола, Роман, Варвара, Валентина - вам окрема подяка!!! ❤️❤️❤️

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:54


Чи дійсно груп інвалідності більше не буде?

Ні, ця інформація є фейком!

Групи інвалідності залишаються.

Зокрема, Критеріями встановлення інвалідності (Постанова КМУ 1338) визначено:

👉Особі, що визнається особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється одна з таких груп інвалідності:

1️⃣ перша (I), яка поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров’я особами з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді;

2️⃣ друга (II);

3️⃣ третя (III).

Третя група інвалідності встановлюється особам, які мають помірний ступінь (1 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

Друга група інвалідності встановлюється, якщо особа має виражений ступінь (2 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

До II групи інвалідності можуть належати також особи, які мають дві хвороби або більше, що призводять до інвалідності, наслідки травми або вроджені порушення та їх комбінації, які в сукупності спричиняють виражене (2 ступінь) обмеження життєдіяльності особи та її працездатності.

Перша група інвалідності встановлюється, якщо особам має значний ступінь (3 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

До I групи належать особи з найважчим станом здоров’я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, повністю залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій або які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.

До підгрупи А I групи інвалідності належать особи з виключно високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє до виникнення потреби у постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі інших осіб і фактичну нездатність до самообслуговування.

Критеріями встановлення підгрупи А I групи інвалідності є ступінь втрати здоров’я, що спричиняє повну нездатність до самообслуговування та повну залежність від інших осіб (необхідність постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги).

До підгрупи Б I групи інвалідності належать особи з високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє значну залежність від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій і часткову нездатність до виконання окремих елементів самообслуговування.

Критеріями встановлення підгрупи Б I групи інвалідності є ступінь втрати здоров’я, що спричиняє втрату можливості самостійного задоволення з допомогою технічних засобів і за умови відповідного облаштування житла більшості життєво необхідних фізіологічних та побутових потреб.

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:34


🙋Чи втратить військовослужбовець статус особи з інвалідністю, якщо не зможе своєчасно пройти переогляд?

Ні!
👉Постановою КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338 визначено:
"Незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.".

Якщо ви - військовослужбовець, і бажаєте звільнитись з підстави наявності у вас інвалідності, якщо строк довідки МСЕК сплив, радимо прикладати до рапорту нотаріально посвідчену довідку МСЕК, а також письмові пояснення щодо чинності інвалідності - з посиланням на зазначену вище Постанову КМУ.

📌Постанова КМУ 1338 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%BF#Text

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:32


Додатково до попереднього допису:

Кабміном вже затверджено:

📝Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Критерії встановлення інвалідності.

Ознайомитись з ними можна за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%BF?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2LDAKYBoCta7PCekMcY1woR7GxaAGFtKjOhmvREDsG0hC8mWUkiOo4RIk_aem_MZ4VQVh0_8tWCpX7UphPrA#Text

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 07:38


ПРОЦЕДУРА ВСТАНОВЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Нагадую, що якщо ви вже маєте висновок про інвалідність, щодо продовження його дії я писала тут https://www.facebook.com/share/p/4fwkwaE1RcNn5Hwk/

Розберемось, якою буде нова процедура встановлення інвалідності в 2025 році для повнолітніх (старше 18 років)👇

Крок 1️⃣
Звернення до лікаря для отримання направлення.
Таке направлення може зробити:
👩‍⚕️ лікуючий лікар з надання первинної медичної допомоги
👩‍⚕️ лікуючий лікар закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання спеціалізованої медичної допомоги
👩‍⚕️ голова військово-лікарської (лікарсько-експертної), медичної (військово-лікарської) комісії.

Крок 2️⃣
Адміністартор закладу охорони здоров'я перевіряє отримане направлення та додані до нього документи на предмет повноти наданої інформації.
Якщо з документами все гаразд, адміністратор приймає їх до розгляду.
Якщо виявлені недоліки - повертає на доопрацювання (підстави для такого поверненя мають бути визначені в майбутньому Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, який затвердить Кабмін).

Крок 3️⃣
Інформація про направлення вноситься до електронної системи, яка, крім іншого, формує електронну чергу. Справи розглядатимуться в порядку черговості.

Крок 4️⃣
Визначення складу експертної команди, яка розглядатиме конкретний випадок. Члени команди призначаються з числа лікарів лікарні, які мають право проводити оцінювання.

Крок 5️⃣
Проведення розгляду справи.
Справа може розглядатись очно чи заочно.
Очний розгляд може бути як з особистим візитом, так і по відеозв'язку. При такому розгляді можуть бути присутні лікар, який ініціював направлення, уповноважений предсттавник (в т.ч. адвокат або представник за довіреністю). Дозволено здійснювати аудіо- та відеофіксацію.

Крок 6️⃣
Повідомлення про результати
Відповідний документ вручається особисто або надчилається електронною поштою чи поштою.

Крок 7️⃣
Якщо особа не згодна із прийнятим рішенням, його можна оскаржити - до Центру оцінювання функціонального стану здоров'я. Строк на подачу скарги - 40 днів з дня надсилання рішення особі. Порядок оскарження і перевірки обгрунтованості рішень має бути визначений в Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, яка затверджується Постаноовю КМУ.
Також можна оскаржити рішення до суду.

Крок 8️⃣
Відомості про результати оцінювання вносяться до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та передаються до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Максимальні строки проведення оцінювання та прийняття рішень мають бути визначені Постановою КМУ.
Якщо особі встановлено інвалідність, експертна команда повідомляє про це теиторіальний орган Пенсійного фонду.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 07:44


🙋"Чи можу я працювати, якщо оформив відстрочку по інвалідності батька?"

Залежить від того, по якій саме підставі оформлена відстрочка.

👉Якщо відстрочка оформлена по пункту 13 (наявність батька з інвалідністю І-ІІ групи), то жодних обмежень щодо роботи немає.

👉Якщо відстрочка оформлена по п. 9 (здійснення постійного стороннього догляду за батьком), то відповідь на питання залежить від того, чи дозволяє робота суміщати її з постійним доглядом.

Якщо ви працюєте дистанційно (з дому) і при цьому одночасно доглядаєте за батьком, то працевлаштування не є перешкодою для відстрочки.
Якщо ж, скажімо, ви ходите на роботу в офіс чи на завод, очевидно, що в цей час ви догляд за батьком не здійснюєте. Відповідно, догляд не має характер постійного, що є обовʼязковою умовою для відстрочки. В такому випадку вам законно відмовлять в оформленні відстрочки по п. 9, а якщо вона вже оформлена - можуть скасувати.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 07:25


🙋Які документи підтверджуватимуть інвалідність та потребу в постійному догляді за новим Законом?

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Розберемось, який документ тепер підтверджуватиме інвалідність.

1️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК безстроково, то довідка МСЕК зберігає чинність і є документом, який підтведжує інвалідність.
Прикінцевими та перехідними положеннями чітко визначено, що така довідка може використовуватись і для цілей, визначених Законами "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обовʼязок і військову службу" (тобто і для відстрочки, і для звільнення).

2️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк, то довідка МСЕК до спливу цього строку чинна, після спливу - дивіться допис про строки проходження переогляду (попередній допис).

3️⃣ В інших випадках документом про інвалідність повнолітньої особи є витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності (форму такого витягу має розробити МОЗ).

4️⃣ Документом про інваілідність дитини залишається висновок ЛКК, як і було раніше.

Що стосується потреби в постійному догляді, її може підтвердити 1 з 3 варіантів документів:

1️⃣ Довідка МСЕК (за умови, що вона залишається чинною відповідно до наведеного вище правила), якщо в ній прямо ззаначено про потребу особи в постійному сторонньому догляді.

2️⃣ Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності з відповідним висновком

3️⃣ Висновок ЛКК.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 06:38


🙋"Як новий Закон вплине на мій статус особи з інвалідністю?"

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Розбір нововведень починаємо з цього допису.

🙅Повноваження МСЕК припиняються 31 грудня 2024 року.
З 1 січня 2025 року повноваження зі встановлення статусу особи з інвалідністю матимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах.

Що ж станеться зі статусом особи з інвалідністю?
Законом запроваджені такі правила:

1️⃣ Якщо ви ще в процесі оформлення інвалідності і не встигнете оформити документ про інвалідність до кінця року, оформлювати інвалідність доведеться вже за новою процедурою.

2️⃣ Щодо тих, хто вже має довідку МСЕК про інвалідність або встигнуть отримати її до кінця року, якщо інвалідність встановлена безстроково, то статус особи з інвалідністю залишається Довідка МСЕК буде належним документом, що підтверджує інвалідність.
Необхідності вчиняти будь-які додаткові дії немає.
Пройти оцінювання повсякденного функціонування особи за новим порядком можна за бажанням.

3️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк і якщо строк переогляду припадає на період після 1 січня 2025 року і особа не пройшла переогляд своєчасно, строк інвалідності продовжується автоматично - але не більше, ніж до 1 липня 2025 року.
Тобто до 1 липня обовʼязково встигнути пройти переогляд за новою процедурою.

4️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк і якщо строк переогляду припадає на період після 1 липня 2025 року, то переогляд потрібно пройти в той строк, який визначений в довідці МСЕК.

5️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк, і строк повторного огляду припав на період з 24.02.22 р. і до 31.12.24 р., але така особа не проходила повторний огляд МСЕК, то
👉чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ або ІІІ група, зобовєязані з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти переогляд за новим порядком.
👉всі інші зобовʼязані пройти переогляд до 1 квітня.

Виключенням з цього правила є випадки, коли пройти переогляд неможливо - перелік таких випадків має бути визначений Кабміном (сподіваємось, що перебування за кордоном чи на військовій службі Кабмін віднесе до таких випадків).
Такі особи зобовʼязані будуть пройти переогляд протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану. о цього часу інвалідність для них буде вважатись продовженою.

🤔Для мене залишається незрозумілим, чи розповсюджуватиметься майбутній перелік причин неможливості проходження переогляду на чоловіків 25-60 років, яким було встановлено інвалідність ІІ чи ІІІ групи на певний строк. Було б логічно, що так, але маю побоювання....
Будемо чекати відповідної Постанови КМУ, яка має бути прийнята протягом 3 місяців з дня опублікування нового Закону.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 16:26


🔎Друзі, я вивчила текст прийнятого Верховною Радою Закону - того, що розформовує МСЕК.
Детальний допис зроблю найближчі дні.

🥳Зараз тільки напишу, що я дуже радію.
Хтось з тих, хто може вплинути на прийняття законів, читають мою сторінку 💪
Коли я аналізувала законопроект, я писала про проблему, яку бачу, і навіть пропонувала, яку норму додати в Закон, щоб такої проблеми не було (посилання на цей допис надам в коментарях).
Мене почули - проблема усунута, при чому майже так, як я пропонувала 💪💪💪

Тому з відстрочкою по п. 9 та 14, а також зі звільненням з військової служби у звʼязку з необхідністю здійснення постійного догляду за членом сімʼї НОВИХ проблем не виникне!🙅

Завтра розповім, кому потрібно буде переоформити інваліднсть по-новому, а хто і надалі користуватиметься старою довідкою МСЕК.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 15:22


🎁Приємний "подарунок" від суду отримав сьогодні мій клієнт.

Раніше ми виграли справу проти ТЦК та СП, а сьогодні отримали додаткове рішення по справі, яким суд зобовʼязав ТЦК та СП відшкодувати витрати, які він поніс на оплату послуг адвоката.
Тепер ТЦК та СП доведеться сплатити 15 тисяч гривень позивачеві.

І комусь з працівників ТЦК та СП, сподіваюсь, доведеться відзвітувати начальству, чому вони так погано працювали, що не лише допустили протиправну бездіяльність, а ще й "поплатились" 15 тисячами гривень 🤷

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 11:14


Чи буває так, що право на звільнення з військової служби є, а права на відстрочку - немає? Спойлер: буває.
В яких випадках військовий після звільнення має ризик повторної мобілізації? Спойлер: якщо не матиме права на відстрочку.

Відео про це можна переглянути за посиланням https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02k6kngJ7qfwSUzhpQqrX28e12D69hkyM1nUrtCzor1bCXQQ8AZnRJoHJGt6TT3BaKl&id=100040334502054

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 09:21


АВТОМАТИЧНЕ ПРОДОВЖЕННЯ ДІЇ БРОНІ

✍️Вчора, 24 грудня, Кабмін прийняв Постанову 1489 "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації".

Друзі, Кабімін намагається нас заплутати🫣, але ви будьте пильними! Мова йде не про будь-яку відстрочку, а саме про відстрочку на підставі броні! Про автоматичне продовження інших відстрочок мова не йде!

Нове правило запроваджено у звʼязку із зупиненням роботи реєстрів і фактичною неможливістю оформити бронювання працівників.

🔎Правило полягає в наступному:
Всі броні, чинні станом на 19.12.24 р., автоматично продовжуються на 1 місяць, але не довже ніж до 28.02.25 р.
Мова йде і бро бронювання, оформлене в паперовому вигляді через Мінекономіки, і про бронювання, оформлене через Дію.

🤔Приклади
1️⃣ Працівник мав бронь до 25 грудня 2024 року. Тепер його бронь автоматично продовжена до 25 січня 2025 року.
2️⃣ Працівник мав бронь до 10 лютого 2025 року. Його бронь автоматично буде продовжена до 28 лютого 2025 року.
3️⃣ Бронь закінчилась 18 грудня 2024 року або раніше. Автоматичного продовження броні немає - доведеться чекати відновлення роботи реєстрів.

Зверніть увагу!
Постановою також доручено Міноборони протягом 5 днів забезпечити внесення інформації про продовження дії броні в реєстр.
Тобто якщо ваша бронь була продовжена автоматично згідно цієї Постанови, до 30 грудня в вашому електронному ВОД має зʼявитись запис про новий строк дії відстрочки. Якщо цього не відбудеться - раджу звернутись до ТЦК та СП із письмовою заявою про внесення відповідної інформації в реєстр.

📌Постанова КМУ 1489 https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-prodovzhennia-strokiv-dii-vidstrochok-vid-pryzovu-na-viiskovu-sluzhbu-pid-chas-mobilizatsii-1489-241224

P.S. Про "Кабмін намагається нас заплутати" - звичайно, жарт. Тут термінологія використана коректно. Але я знаю, що ви часто плутаєте бронь та відстрочку, тому і звертаю вашу увагу на цей момент.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 08:42


Багатодітний батько не має права на відстрочку, якщо хоча б одній дитині більше 18 років.

Я неодноразово пояснювала вам, що некоректно казати про право на відстрочку у багатодітного батька.
Адже в певних випадках статус багатодітного зберігається і тоді, коли 1 з трьох дітей старша за 18 років.
Натомість, підставою для відстрочки є утримання 3 дітей віком до 18 років, тобто законодавець чітко визначив віковий критерій.

👨‍⚖️Для тих, хто й досі сумнівається, - ось свіженьке рішення Верховного Суду.
Справа 340/2502/23

Верховний Суд зазначив: " Отже, визначальними для вирішення цього публічно-правового спору є встановлення факту перебування на утриманні військовозобовязаного трьох і більше дітей віком до 18 років, і лише за вказаних обставин особа може реалізувати своє право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації."

🤔До речі, в цій же Постанові Верховний Суд зазначив, що відповідь на адвокатський запит щодо відсутності підстав для відстрочки не дорівнює відмові в наданні відстрочки: "Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті від 31 березня 2023 року, останній не є зверненням військовозобов
язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Зазначені обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із документами, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а відповідачем листом від 05 квітня 2023 року вих. № 6/3924 надано відповідь на адвокатський запит."

Перекладу на зрозумілу мову: оскаржити відмову в наданні відстрочки можна лише тоді, коли військовозобовʼязаний звернувся із відповідним пакетом документів, а ТЦК та СП відмовив в наданні відстрочки.
Варіант "нехай це за мене зробить адвокат" не працює!

📌З повним текстом Постанови ВС можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122882982