Адвокат Дар'я Тарасенко @advocat_tarasenko_daria Channel on Telegram

Адвокат Дар'я Тарасенко

@advocat_tarasenko_daria


Про юридичне - простими словами.

Адвокат Дар'я Тарасенко (Ukrainian)

Шукаєте компетентного адвоката, який зможе пояснити юридичні питання простими словами? Тоді канал "Адвокат Дар'я Тарасенко" саме для вас! Адвокат Дар'я Тарасенко - це професіонал у своїй справі, який здатний надати ясні та зрозумілі консультації з різноманітних юридичних питань. Незалежно від того, чи потрібна вам допомога у справах сімейного права, цивільних справах, кримінальних справах або будь-яких інших юридичних питаннях, адвокат Дар'я Тарасенко знайде оптимальне рішення для вас. Крім того, на каналі ви знайдете корисні поради, оновлення законодавства та цікаві відомості зі світу права. Приєднуйтесь до каналу "Адвокат Дар'я Тарасенко" прямо зараз, щоб бути впевненими в своїй правовій грамотності та мати доступ до професійної підтримки в будь-який момент!

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 08:01


ЯК ОТРИМАТИ НАШУ ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Нагадуємо, що військовослужбовці можуть отримати консультацію одного з наших адвокатів безкоштовно.
Для всіх інших вартість консультації складає 700 грн.

🙋В якому форматі проходить надання консультації?
☎️В телефонному режимі. За необхідно можна зв'язатись через телеграм, вайбер тощо.

🙋Що включає в себе консультація?
👉З'ясування вашої проблеми і поради щодо подальших дій. За потреби ми також скидаємо зразки заяв (з тих, які я оприлюднювала на цій сторінці). Якщо необхідне подальше складання від вашого імені, наприклад. скарги чи позову до суду. - вартість цих послуг ви обговорите із адвокатом окремо в процесі консультації.

🙋Як записатись на консультацію?
☎️Подзвоніть на номер 050-215-05-51 або напишіть на цей же номер у вайбер чи телеграм.

🙋Коли можна зв'язуватись?
👉Робочі дні у моєї помічниці з пн по пт з 9 до 18. Писати можна у будь-який час, але відповідь надійде в робочий час, коли Анна прийде на роботу та прочитає ваше повідомлення 👌

🙋Я можу отримати консультацію одразу, щойно зателефоную?
👉Дзвінки примає моя помічниця, вона не надає консультації. Але якщо консультація дійсно потрібна терміново, вона пошукає спосіб зв'язати з вами адвоката якнайшвидше.

🙋Як дізнатись, чи консультуєте ви по тих питаннях, які я маю?
👉При записі на консультацію у вас спитають, з якого питання ви бажаєте прокнсультуватись. Якщо такими питаннями ми не займаємось, вам про це скажуть.

🙋На коли буде консультація, якщо я подзвоню сьогодні?
👉Анна запропонує вам варіанти в залежності від завантаженості наших адвокатів. Як правило, завжди є можливість отримати консультацію в той же день або наступного дня.

🙋Чи можу я сам обрати адвоката, у якого хочу отримати консультацію?
👉При записі Анна з'ясує, з яким питанням ви звертаєтесь, та запропонує, до якого адвоката можна звернутись. Оскільки адвокати мають різну завантаженість, то вам назвуть дату, коли кожен з адвокатів може надати консультацію. А подальший вибір - за вами!

🙋Чи відмінності в платній та безоплатній консультації?
Ні. Все написане вище стосується також і безоплатних консультацій.

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:59


Наші контакти тут! 👇

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:56


Друзі, Телеграм показує підписникам цієї сторінки платну рекламу. Плата не мені, а власникам Телеграму, я на це вплинути не можу. Більш того, я навіть не бачу цю рекламу. Просто звертаю вашу увагу, що це - НЕ МОЇ КОНТАКТИ

Адвокат Дар'я Тарасенко

07 Jan, 07:28


МОЗ на своєму сайті опублікувало перелік нормативно-правових актів щодо реформування МСЕК і запровадження оцінювання функціонування:
https://moz.gov.ua/uk/perelik-npa-shodo-reformuvannya-msek-i-zaprovadzhennya-ocinyuvannya-funkcionuvannya?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR16I-NOiKAeT9MUkyuIY6FHPYtbmYoeQNf0wc5gQ2y4tE7LCdIEer1jZW8_aem_t5z9ggdtDXLwEoZlfWMe2A

Адвокат Дар'я Тарасенко

06 Jan, 11:57


👨‍⚖️(Не)дискреційність повноважень ВЧ щодо звільнення з військової служби

Перекладу питання на людську мову: коли військовий оскаржує в суді відмову звільнити його з військової служби, що має вирішити суд? Зобов'язати розглянути рапорт заново чи зобов'язати звільнити?

🤔Часто суди, обираючи перший спосіб, посилаються на дискреційність поноважень військоовї частини. І я знову і знову повторюю, що такий підхід є помилковим🙅🙅🙅

Помилковість цього підходу чудово демострує рішення Верховног суду, ухвалене 24 квітня 2024 року по справі 140/12873/23.

Цитую:
✍️"Таким чином, у випадку коли закон встановлює повноваження субєкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд може зобовязати відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж субєкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення, та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
...
Зважаючи на це та враховуючи, що норма абзацу 5 підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-ХІІ містить імперативний припис, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, зокрема під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), - у зв
язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи (тобто відсутня дискреція щодо прийняття рішення за наявності цих обставин - звільняти чи не звільняти), Суд уважає, що обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивача є ефективним і відповідає завданню адміністративного судочинства.".

👨‍⚖️Відтак, Верховний Суд констатував - у ВЧ відсутня дискреція щодо прийняття рішення про звільнення з військоовї служби за наявності передбачених законом обставин - звільняти чи не звільняти.

👉А це означає, що суд вправі зобов'язати ВЧ звільнити позивача з військоовї служби - і це не буде вважатись втручанням в дискреційні повноваження ВЧ.

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 14:19


Зміни в процедурі судового контролю згідно КАСУ.

«19» грудня 2024 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4094-20#Text

Щодо Кодексу адміністративного судочинства України:
- Стаття 383 змін не зазнала
- Стаття 382 зазнала значних змін.

Доки готувала матеріали для вебінару, зробила порівняльну таблицю. Скачати її можна за посиланням https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0U18BmjTvYbTf7hZojKGk9ajiscqU4qZHtfeUFTz5F5kTK6jMsKh51aHM1i9E4cjHl&id=100040334502054

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 11:28


📢ДО УВАГИ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД АДВОКАТІВ

Я підготувала матеріал для вебінару для адвокатів на тему "Судовий контроль в адміністративному процесі" (із врахуванням найсвіжіших законодавчих змін).

Одна з регіональних рад вже готує акредитацію, щоб провести вебінар для своїх адвокатів.

📞Якщо вам також цікаво - зв'яжіться зі мною напряму або через мою помічницю (0502150551).

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 10:50


"Замість МСЕКів — експертні команди й електронний реєстр: як і де тепер оформити інвалідність" - зі статтею видання "Експрес" з моїми коментарями можна ознайомитись за посиланням

https://expres.online/lyudi-i-problemi/zamist-msekiv-ekspertni-komandi-y-elektronniy-reestr-yak-i-de-teper-oformiti-invalidnist?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0e5nFS2kkl2aXisk4m_zL4kP7v5dixC9VjT4XakuL814mwX8t3OUu-Ef4_aem_srLwfx4Nv6Jx6bVqr4N2ng

Адвокат Дар'я Тарасенко

03 Jan, 07:06


Я все ще чекаю офіційного тексту змін до Постанови КМУ 560. Але інсайдери пишуть, що тепер не треба буде кожні 3 місяці подавати заяву на продовження відстрочки - відстрочка продовжуватиметься автоматично.
Сподіваюсь, так і буде!
Також сподіваюсь, що внесення змін щодо строку дії відстрочки буде автоматизовано, а не вручну щодо кожного військовозобов'язаного працівниками ТЦК та СП.

Чекаємо на офіційний текст Постанови!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 12:58


ЧИ МОЖУТЬ СКАРГУ ПЕРЕДАТИ НА РОЗГЛЯД ТОМУ, НА КОГО СКАРЖАТЬСЯ?

Регулярно стикаюсь із цією ситуацією.

Ось і сьогодні. Скаржусь на районний ТЦК та СП. Скаргу подаю в вищестоящий ТЦК - обласний. Отримую відповідь: "Переадресували ваше звернення в районний ТЦК та СП" 🤬🤬🤬

Довелось цитувати норму, що міститься в ст. 7 Закону України "Про звернення громадян": 🗣️Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Сьогодні ситуація вирішилась швидко - в переписці електронною поштою, обласний ТЦК прийняв скаргу до розгляду.
А скільки буває ситуацій, коли дійсно скаргу "спускають" самим же порушникам?! А потім отримаємо відповідь "Порушень не виявлено" 🤷

Міські, обласні ТЦК та СП! Зверніть увагу на законодавчі вимоги щодо належного розгляду скарг!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:32


🚧Кабмін вніс зміни в Правила перетину кордону.
Тепер перетинати кордон дозволено хлопцям, які у віці від 18 до 25 років уклали контракт на 1 рік та звільнились (за умови, що до укладення контракту вони не проходили військову службу).

📃Для перетину кордону, крім закордонного паспорта, вони мають пред'явити військово-обліковий документ та відповідну довідку з військової частини.

Дословно норма звучить так:
"220. У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах або розвідувальному органі Міноборони, укладеним на умовах, передбачених абзацом четвертим частини третьої статті 23 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової військової служби), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності:
довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівником відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони, за формою, затвердженою Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту;
військово-облікового документа.”.

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:16


🧑‍⚕️МОЗ оприлюднило перелік медзакладів, в яких вже працюють експертні команди для оформлення інвалідності за новими правилами https://moz.gov.ua/uk/ekopfo

📌Скачати перелік можна за посиланням: https://moz.gov.ua/storage/uploads/d1a65b8c-fa4b-4c6c-858a-9f88b12c83fe/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%B2-(1).xlsx

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:08


Закон щодо звільнення з військової служби з причин загибелі або зникнення безвісти неповнорідних брата чи сестри - підписано Президентом 31.12.24 р.

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 07:02


Закон щодо уточнення підстави для відстрочки родичам зниклих без вісті та цивільним полоненим - підписано Президентом 31.12.24!
Очікуємо публікації і набрання чинності найближчими днями!

Адвокат Дар'я Тарасенко

02 Jan, 06:16


З приємної новини починаємо робочий рік - зміни до Постанови КМУ 560.
Детальніше - у відео за посиланням https://www.facebook.com/share/v/Pg9Dpu6Xi5vmXAXa/

Адвокат Дар'я Тарасенко

31 Dec, 18:48


З прийдешнім новим роком! 🎄🍾🍬

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 15:34


31 грудня та 1 січня у нас - вихідний.
З 2 січня працюємо за звичайним графіком.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 10:49


Друзі!
Як обіцяла, надаю вам зразок заяви в ТЦК та СП, якщо після перевірки ви виявите, що актуальний строк дії бронювання не зазначений.
Скачати зразок заяви можна за посиланням https://docs.google.com/document/d/1OtApkyxzKXGtTAh8sHPFrIC58_HK-miUlK77Wa5bmJo/edit?usp=sharing

Таку заяву можна відправити Укрпоштою (бажано - рекомендованим листом з описом вкладення) або на електрону пошту ТЦК та СП з накладеням кваліфікованого електронного підпису.
Строк розгляду таких заяв - до 30 днів.
Якщо потрібно терміново, краще зверніться до адвоката для направлення адвокатського запиту.

P.S. Ще раз нагадую не плутати бронь та відстрочку! Тут мова йже саме про бронювання роботодавцем!

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 09:48


🙅"Здійснення постійного догляду" і "необхідність у здійсненні постійного догляду" - не одне і те саме.

🤯Для мене це здається таким очевидним. Але проблеми із цим виникають знову і знову, і питання доходить аж до Верховного Суду.

Давайте поясню на простих прикладах.
👉Чоловік - військовозобов'язаний. І він зійснює постійний догляд за своєю хворою мамою. Тут мова йде саме про фактичне здійснення постійного догляду (в контексті права на відстрочку).

👉А ось - інший чоловік. Він вже військоовслужбовець. Стан здоров'я його мами погіршився, і тепер вона потребує постійного стороннього догляду. Син такий догляд не здійснює - адже він на військовій службі. Але є необхідність у здійсненні такого догляду. Тому в контексті звільнення ми гоовримо саме про необхідність у здійсненні догляду, а не про здійснення догляду.

Повторюсь.
В контексті відстрочки - ми говоримо про здійснення постійного догляду.
В контексті звільнення з військоовї служби - ми говоримо про необхідність у здійсненні постійного догляду.

🙋А що на практиці?
Військові частини масово відмовляють у звільненні, вимагаючи надати доказ, що постійний сторонній догляд вже здійснюється.
😡Абсурд. Як може син, будучі в Покровську на службі, здійснювати догляд за своєю прикутої до ліжка матері у Львові?! Ніяк. А от необхідність у здійснення догляду є.

👨‍⚖️Клубок спробував розплутати Верховний Суд.

В справі 352/1658/23 військоовслужбовець намагався в судовому порядку установити факт того, що він за відсутності інших осіб з числа родичів є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за своєю бабою ОСОБА_2 , яка потребує такого догляду відповідно до законодавства України (заява подавалась в 2023 році, коли діяли інші норми Закону щодо підстав для звільнення).
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовляли у відкритті провадження, стверджуючи, що встановити факт здійснення догляду можна в позасудовому порядку.

Верховний Суд визнав, що суди першої та апеляційної інстанцій не праві.

На мій превеликий жаль, Постанова не містить такого обгрунтування, яке дозволило б зрозуміти суть проблеми тим, хто не в курсі всіх нюансів 😭

📌З повним текстом Постанови ВС можна ознайомитись за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/124005059

📌До речі, схоже питання вивчав ВС при розгляді справи 153/247/24 https://reyestr.court.gov.ua/Review/123734081 . Але і тут немає тих аргументів, які мали б бути, щоб остаточно розставити всі крапки над "і".

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 09:09


🙋"Чи зможу я оформити відстрочку по інвалідності, якщо строк переогляду МСЕК вже минув?"

Це залежить від того, чи вважається ваша інвалідність чинною на сьогодні.
Розібратись в цьому допоможе цей допис: https://www.facebook.com/share/p/XBcGjBRHyN8p5YmL/

Якщо ваша інвалідність вважається чинною, до відстрочку оформити можна навіть із простроченою довідкою МСЕК.
📝Раджу до пакету документів додавати письмові пояснення, в яких росписувати, чому інвалідність є чинною - з посиланням на норми Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

Якщо ж інвалідість вже не чинна, то і відстрочку оформити буде неможливо.

Те саме стосується і випадків, коли для відстрочки необхідно підтвердити інвалідність родичів.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 06:51


🙋"Якщо я подав всі документи, але МСЕК пройти не встиг, мені доведеться збирати всі документи заново?"

Ні, не доведеться.

📃Це питання вже врегульовано Постановою КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

👉Для кожної МСЕК визначений заклад охорони здоров'я, куди вони до 27.12.24 р. мали передати отримані ними направлення на МСЕК, розгляд який не було завершено (не призначено дату розгляду або було призначено на дату після 31.12.24 р.).

👉Також до 10.01.25 р. МСЕК мають передати відповідним медичним закладам всі розглянуті справи.

👉Керівники обласних, Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій) мали в грудні 2024 року затвердити перелік закладів охорони здоров’я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Перелік повинен містити інформацію:
📝- в який саме заклад охорони здоров’я передає документи кожна конкретна МСЕК
📝- адреси зазначених закладів та контактні дані осіб, відповідальних за приймання документів.
Шукайте таку інформацію на сайті ваших обласних адміністрацій.

👉До 31 грудня 2025 року інформація про всі передані для розгляду справи має бути внесена в електрону систему.

👉В ці ж строки медичні заклади мають проінформувати рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідних осіб, стосовно яких сформована медико-експертна справа, про зміну місця проведення розгляду.

Підсумуємо.

Документ заново збирати не треба.

📝Всі документи мають бути передані до медичного закладу, який розглядатиметься вашу справу, сформовано чергу, а вас має бути повідомлено про це рекомендованим листом.

✉️Якщо протягом найближчих 2 тижнів (враховуючи швидкість роботи Укрпошти) ви не отримаєте такого листа, раджу знайти на сайті обладміністратиції інформацію про те, в який медичний заклад мала бути передана ваша справа, та звернутись до цього закладу для отримання інформації, чи була ваша справи передана та зареєстрована в системі.

Адвокат Дар'я Тарасенко

30 Dec, 06:07


Про продовження строків дії бронювання: нагадую про необхідність сьогодні перевірити актуалізацію інформації в реєстрі.
Більше інформації тут: https://www.facebook.com/share/v/Lj2N7tmypSPD9Z89/

Адвокат Дар'я Тарасенко

28 Dec, 13:25


1️⃣0️⃣0️⃣ 0️⃣0️⃣0️⃣
Сто тисяч - такої відмітки досягла кількість підписників на фейсбук-сторінці 😱
Намагаюсь уявити, скільки це. Навіть найбільший стадіон в Європі не вміщає такої кількості глядачів.
А моя сторінка - вміщає 😅

Сама по собі кількість підписників не має цінності.
Але для мене це - спосіб виміряти важливість моєї роботи - часу, зусиль і частинки душі, які я вкладаю сюди. І це вже має значну цінність для мене!

Дякую всім, хто дотичний до цього ❤️

Владислава, Аня, Микола, Роман, Варвара, Валентина - вам окрема подяка!!! ❤️❤️❤️

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:54


Чи дійсно груп інвалідності більше не буде?

Ні, ця інформація є фейком!

Групи інвалідності залишаються.

Зокрема, Критеріями встановлення інвалідності (Постанова КМУ 1338) визначено:

👉Особі, що визнається особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється одна з таких груп інвалідності:

1️⃣ перша (I), яка поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров’я особами з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді;

2️⃣ друга (II);

3️⃣ третя (III).

Третя група інвалідності встановлюється особам, які мають помірний ступінь (1 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

Друга група інвалідності встановлюється, якщо особа має виражений ступінь (2 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

До II групи інвалідності можуть належати також особи, які мають дві хвороби або більше, що призводять до інвалідності, наслідки травми або вроджені порушення та їх комбінації, які в сукупності спричиняють виражене (2 ступінь) обмеження життєдіяльності особи та її працездатності.

Перша група інвалідності встановлюється, якщо особам має значний ступінь (3 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.

До I групи належать особи з найважчим станом здоров’я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, повністю залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій або які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.

До підгрупи А I групи інвалідності належать особи з виключно високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє до виникнення потреби у постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі інших осіб і фактичну нездатність до самообслуговування.

Критеріями встановлення підгрупи А I групи інвалідності є ступінь втрати здоров’я, що спричиняє повну нездатність до самообслуговування та повну залежність від інших осіб (необхідність постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги).

До підгрупи Б I групи інвалідності належать особи з високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє значну залежність від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій і часткову нездатність до виконання окремих елементів самообслуговування.

Критеріями встановлення підгрупи Б I групи інвалідності є ступінь втрати здоров’я, що спричиняє втрату можливості самостійного задоволення з допомогою технічних засобів і за умови відповідного облаштування житла більшості життєво необхідних фізіологічних та побутових потреб.

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:34


🙋Чи втратить військовослужбовець статус особи з інвалідністю, якщо не зможе своєчасно пройти переогляд?

Ні!
👉Постановою КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338 визначено:
"Незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.".

Якщо ви - військовослужбовець, і бажаєте звільнитись з підстави наявності у вас інвалідності, якщо строк довідки МСЕК сплив, радимо прикладати до рапорту нотаріально посвідчену довідку МСЕК, а також письмові пояснення щодо чинності інвалідності - з посиланням на зазначену вище Постанову КМУ.

📌Постанова КМУ 1338 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%BF#Text

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 08:32


Додатково до попереднього допису:

Кабміном вже затверджено:

📝Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;

📝Критерії встановлення інвалідності.

Ознайомитись з ними можна за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%BF?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2LDAKYBoCta7PCekMcY1woR7GxaAGFtKjOhmvREDsG0hC8mWUkiOo4RIk_aem_MZ4VQVh0_8tWCpX7UphPrA#Text

Адвокат Дар'я Тарасенко

27 Dec, 07:38


ПРОЦЕДУРА ВСТАНОВЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Нагадую, що якщо ви вже маєте висновок про інвалідність, щодо продовження його дії я писала тут https://www.facebook.com/share/p/4fwkwaE1RcNn5Hwk/

Розберемось, якою буде нова процедура встановлення інвалідності в 2025 році для повнолітніх (старше 18 років)👇

Крок 1️⃣
Звернення до лікаря для отримання направлення.
Таке направлення може зробити:
👩‍⚕️ лікуючий лікар з надання первинної медичної допомоги
👩‍⚕️ лікуючий лікар закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання спеціалізованої медичної допомоги
👩‍⚕️ голова військово-лікарської (лікарсько-експертної), медичної (військово-лікарської) комісії.

Крок 2️⃣
Адміністартор закладу охорони здоров'я перевіряє отримане направлення та додані до нього документи на предмет повноти наданої інформації.
Якщо з документами все гаразд, адміністратор приймає їх до розгляду.
Якщо виявлені недоліки - повертає на доопрацювання (підстави для такого поверненя мають бути визначені в майбутньому Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, який затвердить Кабмін).

Крок 3️⃣
Інформація про направлення вноситься до електронної системи, яка, крім іншого, формує електронну чергу. Справи розглядатимуться в порядку черговості.

Крок 4️⃣
Визначення складу експертної команди, яка розглядатиме конкретний випадок. Члени команди призначаються з числа лікарів лікарні, які мають право проводити оцінювання.

Крок 5️⃣
Проведення розгляду справи.
Справа може розглядатись очно чи заочно.
Очний розгляд може бути як з особистим візитом, так і по відеозв'язку. При такому розгляді можуть бути присутні лікар, який ініціював направлення, уповноважений предсттавник (в т.ч. адвокат або представник за довіреністю). Дозволено здійснювати аудіо- та відеофіксацію.

Крок 6️⃣
Повідомлення про результати
Відповідний документ вручається особисто або надчилається електронною поштою чи поштою.

Крок 7️⃣
Якщо особа не згодна із прийнятим рішенням, його можна оскаржити - до Центру оцінювання функціонального стану здоров'я. Строк на подачу скарги - 40 днів з дня надсилання рішення особі. Порядок оскарження і перевірки обгрунтованості рішень має бути визначений в Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, яка затверджується Постаноовю КМУ.
Також можна оскаржити рішення до суду.

Крок 8️⃣
Відомості про результати оцінювання вносяться до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та передаються до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Максимальні строки проведення оцінювання та прийняття рішень мають бути визначені Постановою КМУ.
Якщо особі встановлено інвалідність, експертна команда повідомляє про це теиторіальний орган Пенсійного фонду.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 07:44


🙋"Чи можу я працювати, якщо оформив відстрочку по інвалідності батька?"

Залежить від того, по якій саме підставі оформлена відстрочка.

👉Якщо відстрочка оформлена по пункту 13 (наявність батька з інвалідністю І-ІІ групи), то жодних обмежень щодо роботи немає.

👉Якщо відстрочка оформлена по п. 9 (здійснення постійного стороннього догляду за батьком), то відповідь на питання залежить від того, чи дозволяє робота суміщати її з постійним доглядом.

Якщо ви працюєте дистанційно (з дому) і при цьому одночасно доглядаєте за батьком, то працевлаштування не є перешкодою для відстрочки.
Якщо ж, скажімо, ви ходите на роботу в офіс чи на завод, очевидно, що в цей час ви догляд за батьком не здійснюєте. Відповідно, догляд не має характер постійного, що є обовʼязковою умовою для відстрочки. В такому випадку вам законно відмовлять в оформленні відстрочки по п. 9, а якщо вона вже оформлена - можуть скасувати.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 07:25


🙋Які документи підтверджуватимуть інвалідність та потребу в постійному догляді за новим Законом?

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Розберемось, який документ тепер підтверджуватиме інвалідність.

1️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК безстроково, то довідка МСЕК зберігає чинність і є документом, який підтведжує інвалідність.
Прикінцевими та перехідними положеннями чітко визначено, що така довідка може використовуватись і для цілей, визначених Законами "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обовʼязок і військову службу" (тобто і для відстрочки, і для звільнення).

2️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк, то довідка МСЕК до спливу цього строку чинна, після спливу - дивіться допис про строки проходження переогляду (попередній допис).

3️⃣ В інших випадках документом про інвалідність повнолітньої особи є витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності (форму такого витягу має розробити МОЗ).

4️⃣ Документом про інваілідність дитини залишається висновок ЛКК, як і було раніше.

Що стосується потреби в постійному догляді, її може підтвердити 1 з 3 варіантів документів:

1️⃣ Довідка МСЕК (за умови, що вона залишається чинною відповідно до наведеного вище правила), якщо в ній прямо ззаначено про потребу особи в постійному сторонньому догляді.

2️⃣ Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності з відповідним висновком

3️⃣ Висновок ЛКК.

Адвокат Дар'я Тарасенко

26 Dec, 06:38


🙋"Як новий Закон вплине на мій статус особи з інвалідністю?"

📝19.12.24 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". На момент написання цього допису Закон не набув чинності - очікує на підпис Президента.

Розбір нововведень починаємо з цього допису.

🙅Повноваження МСЕК припиняються 31 грудня 2024 року.
З 1 січня 2025 року повноваження зі встановлення статусу особи з інвалідністю матимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах.

Що ж станеться зі статусом особи з інвалідністю?
Законом запроваджені такі правила:

1️⃣ Якщо ви ще в процесі оформлення інвалідності і не встигнете оформити документ про інвалідність до кінця року, оформлювати інвалідність доведеться вже за новою процедурою.

2️⃣ Щодо тих, хто вже має довідку МСЕК про інвалідність або встигнуть отримати її до кінця року, якщо інвалідність встановлена безстроково, то статус особи з інвалідністю залишається Довідка МСЕК буде належним документом, що підтверджує інвалідність.
Необхідності вчиняти будь-які додаткові дії немає.
Пройти оцінювання повсякденного функціонування особи за новим порядком можна за бажанням.

3️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк і якщо строк переогляду припадає на період після 1 січня 2025 року і особа не пройшла переогляд своєчасно, строк інвалідності продовжується автоматично - але не більше, ніж до 1 липня 2025 року.
Тобто до 1 липня обовʼязково встигнути пройти переогляд за новою процедурою.

4️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк і якщо строк переогляду припадає на період після 1 липня 2025 року, то переогляд потрібно пройти в той строк, який визначений в довідці МСЕК.

5️⃣ Якщо інвалідність встановлена МСЕК на певний строк, і строк повторного огляду припав на період з 24.02.22 р. і до 31.12.24 р., але така особа не проходила повторний огляд МСЕК, то
👉чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ або ІІІ група, зобовєязані з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти переогляд за новим порядком.
👉всі інші зобовʼязані пройти переогляд до 1 квітня.

Виключенням з цього правила є випадки, коли пройти переогляд неможливо - перелік таких випадків має бути визначений Кабміном (сподіваємось, що перебування за кордоном чи на військовій службі Кабмін віднесе до таких випадків).
Такі особи зобовʼязані будуть пройти переогляд протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану. о цього часу інвалідність для них буде вважатись продовженою.

🤔Для мене залишається незрозумілим, чи розповсюджуватиметься майбутній перелік причин неможливості проходження переогляду на чоловіків 25-60 років, яким було встановлено інвалідність ІІ чи ІІІ групи на певний строк. Було б логічно, що так, але маю побоювання....
Будемо чекати відповідної Постанови КМУ, яка має бути прийнята протягом 3 місяців з дня опублікування нового Закону.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 16:26


🔎Друзі, я вивчила текст прийнятого Верховною Радою Закону - того, що розформовує МСЕК.
Детальний допис зроблю найближчі дні.

🥳Зараз тільки напишу, що я дуже радію.
Хтось з тих, хто може вплинути на прийняття законів, читають мою сторінку 💪
Коли я аналізувала законопроект, я писала про проблему, яку бачу, і навіть пропонувала, яку норму додати в Закон, щоб такої проблеми не було (посилання на цей допис надам в коментарях).
Мене почули - проблема усунута, при чому майже так, як я пропонувала 💪💪💪

Тому з відстрочкою по п. 9 та 14, а також зі звільненням з військової служби у звʼязку з необхідністю здійснення постійного догляду за членом сімʼї НОВИХ проблем не виникне!🙅

Завтра розповім, кому потрібно буде переоформити інваліднсть по-новому, а хто і надалі користуватиметься старою довідкою МСЕК.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 15:22


🎁Приємний "подарунок" від суду отримав сьогодні мій клієнт.

Раніше ми виграли справу проти ТЦК та СП, а сьогодні отримали додаткове рішення по справі, яким суд зобовʼязав ТЦК та СП відшкодувати витрати, які він поніс на оплату послуг адвоката.
Тепер ТЦК та СП доведеться сплатити 15 тисяч гривень позивачеві.

І комусь з працівників ТЦК та СП, сподіваюсь, доведеться відзвітувати начальству, чому вони так погано працювали, що не лише допустили протиправну бездіяльність, а ще й "поплатились" 15 тисячами гривень 🤷

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 11:14


Чи буває так, що право на звільнення з військової служби є, а права на відстрочку - немає? Спойлер: буває.
В яких випадках військовий після звільнення має ризик повторної мобілізації? Спойлер: якщо не матиме права на відстрочку.

Відео про це можна переглянути за посиланням https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02k6kngJ7qfwSUzhpQqrX28e12D69hkyM1nUrtCzor1bCXQQ8AZnRJoHJGt6TT3BaKl&id=100040334502054

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 09:21


АВТОМАТИЧНЕ ПРОДОВЖЕННЯ ДІЇ БРОНІ

✍️Вчора, 24 грудня, Кабмін прийняв Постанову 1489 "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації".

Друзі, Кабімін намагається нас заплутати🫣, але ви будьте пильними! Мова йде не про будь-яку відстрочку, а саме про відстрочку на підставі броні! Про автоматичне продовження інших відстрочок мова не йде!

Нове правило запроваджено у звʼязку із зупиненням роботи реєстрів і фактичною неможливістю оформити бронювання працівників.

🔎Правило полягає в наступному:
Всі броні, чинні станом на 19.12.24 р., автоматично продовжуються на 1 місяць, але не довже ніж до 28.02.25 р.
Мова йде і бро бронювання, оформлене в паперовому вигляді через Мінекономіки, і про бронювання, оформлене через Дію.

🤔Приклади
1️⃣ Працівник мав бронь до 25 грудня 2024 року. Тепер його бронь автоматично продовжена до 25 січня 2025 року.
2️⃣ Працівник мав бронь до 10 лютого 2025 року. Його бронь автоматично буде продовжена до 28 лютого 2025 року.
3️⃣ Бронь закінчилась 18 грудня 2024 року або раніше. Автоматичного продовження броні немає - доведеться чекати відновлення роботи реєстрів.

Зверніть увагу!
Постановою також доручено Міноборони протягом 5 днів забезпечити внесення інформації про продовження дії броні в реєстр.
Тобто якщо ваша бронь була продовжена автоматично згідно цієї Постанови, до 30 грудня в вашому електронному ВОД має зʼявитись запис про новий строк дії відстрочки. Якщо цього не відбудеться - раджу звернутись до ТЦК та СП із письмовою заявою про внесення відповідної інформації в реєстр.

📌Постанова КМУ 1489 https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-prodovzhennia-strokiv-dii-vidstrochok-vid-pryzovu-na-viiskovu-sluzhbu-pid-chas-mobilizatsii-1489-241224

P.S. Про "Кабмін намагається нас заплутати" - звичайно, жарт. Тут термінологія використана коректно. Але я знаю, що ви часто плутаєте бронь та відстрочку, тому і звертаю вашу увагу на цей момент.

Адвокат Дар'я Тарасенко

25 Dec, 08:42


Багатодітний батько не має права на відстрочку, якщо хоча б одній дитині більше 18 років.

Я неодноразово пояснювала вам, що некоректно казати про право на відстрочку у багатодітного батька.
Адже в певних випадках статус багатодітного зберігається і тоді, коли 1 з трьох дітей старша за 18 років.
Натомість, підставою для відстрочки є утримання 3 дітей віком до 18 років, тобто законодавець чітко визначив віковий критерій.

👨‍⚖️Для тих, хто й досі сумнівається, - ось свіженьке рішення Верховного Суду.
Справа 340/2502/23

Верховний Суд зазначив: " Отже, визначальними для вирішення цього публічно-правового спору є встановлення факту перебування на утриманні військовозобовязаного трьох і більше дітей віком до 18 років, і лише за вказаних обставин особа може реалізувати своє право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації."

🤔До речі, в цій же Постанові Верховний Суд зазначив, що відповідь на адвокатський запит щодо відсутності підстав для відстрочки не дорівнює відмові в наданні відстрочки: "Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті від 31 березня 2023 року, останній не є зверненням військовозобов
язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Зазначені обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із документами, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а відповідачем листом від 05 квітня 2023 року вих. № 6/3924 надано відповідь на адвокатський запит."

Перекладу на зрозумілу мову: оскаржити відмову в наданні відстрочки можна лише тоді, коли військовозобовʼязаний звернувся із відповідним пакетом документів, а ТЦК та СП відмовив в наданні відстрочки.
Варіант "нехай це за мене зробить адвокат" не працює!

📌З повним текстом Постанови ВС можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122882982