A1.CONSULTING

@a1consulting


A1.CONSULTING

17 Oct, 09:41


#ІПК
КІК: актуальні питання

📌 ФАКТИ
Платник податків є контролюючою особою КІК, яка зареєстрована за законодавством ОАЕ. У березні 2023 року КІК отримала від іншого нерезидента позику для поповнення обігових коштів для ведення господарської діяльності. Після настання строку повернення позики сторони домовились та склали договір про прощення боргу. Вся сума прощеної позики включена в дохід КІК у 2023 році, як списання кредиторської заборгованості.

👀 ПИТАННЯ
1. Чи дохід від списання кредиторської заборгованості за отримані раніше позики вважаються активними доходами КІК?
2. Чи дохід від списання кредиторської заборгованості в розумінні вимог, встановлених п. 39-2.4 ПКУ, не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу контрольованої особи у звіті про КІК за 2023 рік?

💡 ВІДПОВІДІ
Якщо фіз. особа – резидент України є власником частки іноземної юридичної особи, яка зареєстрована в юрисдикції – ОАЕ, з якою Урядом України укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал (дата набуття чинності – 09.03.2004) та частка пасивних доходів такої компанії становить не більше 50% загальної суми доходів КІК із всіх джерел, то скоригований прибуток цієї компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи.
Пп. 14.1.268 ПКУ визначено перелік пасивних доходів, серед яких відсутній дохід, отриманий КІК від списання кредиторської заборгованості за раніше отриманими позиками.
Іноземна юридична особа обирає в межах, передбачених стандартами або іншими нормативними документами, певні методи, методики, способи оцінки, форми організації обліку тощо, які використовуються такою особою задля ведення обліку та складання фінансової звітності.
При цьому МСБО 18 «Дохід», який є складовою МСФЗ, розкриває поняття «дохід» як збільшення економічних вигід протягом облікового періоду у вигляді надходження або збільшення корисності активів чи зменшення зобов’язань, що веде до збільшення власного капіталу, крім випадків, пов’язаних із внесками учасників власного капіталу. Дохід включає як дохід від звичайної діяльності, так і прибуток від інших операцій. Дохід від звичайної діяльності є доходом, який виникає в ході звичайної діяльності суб’єкта господарювання і позначається різними назвами, а саме: продаж, гонорари, відсотки, дивіденди та роялті. Метою цього Стандарту є визначення облікового підходу до доходу, який виникає в результаті певних типів операцій та подій. Дохід визнається коли існує надходження до суб’єкта господарювання економічних вигід і ці вигоди можна достовірно оцінити.
Суб’єкт господарювання самостійно визначає свою облікову політику, в якій зазначає, які доходи вважаються активними та пасивними.
Водночас кожен конкретний випадок практичного застосування положень ПКУ здійснюється на підставі аналізу деталізованої інформації та її документального підтвердження, з урахуванням усіх обставин та підстав.
 
Детальніше 👉🏻 4186_ІПК_99-00-24-03-03 ІПК від 23.08.2024

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

16 Oct, 14:13


Джон Макафі – ім'я, що стало символом революції в кібербезпеці, завдяки створенню першого комерційного антивірусного програмного забезпечення McAfee VirusScan. Проте, за межами техносвіту, він став відомим завдяки численним скандалам, серед яких – звинувачення в ухиленні від сплати податків. 

У нашій рубриці #ухилянти ми розповімо, як успішний підприємець опинився в центрі податкового скандалу, що завершився трагічно...

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

15 Oct, 06:53


#ІПК
Оподаткування операцій з продажу частки нерезидента у статутному капіталі української компанії іншому нерезиденту 

📌 ФАКТИ
Товариством розглядається можливість здійснення операції з продажу юридичною особою – нерезидентом, зареєстрованою в Австрійській Республіці (частка у статутному капіталі Товариства складає 75%), своєї частки в статутному капіталі на користь іншої юридичної особи – нерезидента. Основна частина активів Товариства (83%) становлять основні засоби – об’єкти майна, які розташовуються на землі і не можуть бути переміщені в інше місце без втрати їх якісних або функціональних характеристик (властивостей), а також земля та вартість будь-яких її капітальних поліпшень.
За умовами договору купівлі-продажу корпоративних прав передбачено здійснення розрахунку за частку в статутному капіталі Товариства поза межами території України, отримавши при цьому інвестиційний прибуток.

👀 ПИТАННЯ
1. Чи виступає Товариство податковим агентом на території України при здійсненні операції з купівлі-продажу корпоративних прав між юридичними особами – нерезидентами, які проводять розрахунки поза межами території України?
2. Якщо так, то відповідно до якої статті Конвенції та які саме податкові зобов’язання виникають у Товариства, в які терміни та в якій сумі (відсотковому значенні) відрахування повинні бути зроблені?

💡 ВІДПОВІДІ
1. При здійсненні операції з купівлі-продажу корпоративних прав української компанії між юридичними особами – нерезидентами, які проводять розрахунки поза межами території України, Товариство не виступає податковим агентом на території України, а обов’язок щодо сплати податку з прибутку від відчуження інвестиційного активу, виплаченого на користь іншого нерезидента, покладається на нерезидента – покупця у разі якщо нерезидент-продавець не має постійного представництва в Україні.
2. Доходи, отримані особою, яка у розумінні Конвенції є резидентом Австрії, від відчужування паю (частки) у статутному капіталі товариства - резидента України, активи якого складаються переважно з нерухомого майна, розташованого в Україні, або з акцій, вартість або більша частина вартості яких одержується прямо або посередньо від нерухомого майна, розташованого в Україні, підпадають під дію п. 2 ст. 13 Конвенції, тобто оподатковуються в Україні за правилами оподаткування таких доходів, визначеними відповідними положеннями Кодексу.
Доходи резидента Австрії, отримані від відчуження паїв (часток) у статутному капіталі резидента України, інших, ніж ті, що зазначені у п.п. «b» п. 2 ст. 13 Конвенції, відповідно до п. 5 ст. 13 Конвенції підлягають оподаткуванню у країні, резидентом якої є особа, що відчужує такі паї (частки), тобто в Австрії, і, відповідно, ці доходи звільняються від оподаткування в Україні.
 
Детальніше 👉🏻 4210_ІПК_99-00-21-02-02 ІПК від 27.08.2024

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

14 Oct, 07:43


#ІПК
Нарахування та виплата дивідендів нерезиденту - застосування Конвенції з Кіпром

📌 ФАКТИ
Платник податків є податковим резидентом України, платником податку на прибуток. Одним із засновників платника є компанія – податковий резидент Республіки Кіпр.
Платник податків планує здійснити нарахування та виплату дивідендів на користь свого засновника компанії – нерезидента у 2024 звітному податковому році.
Нерезидент є бенефіціарним власником доходу у вигляді дивідендів у розумінні п. 103.3 ПКУ та для цілей застосування Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр (далі - Конвенція). При цьому контролюючими особами нерезидента у розумінні ст. 392 ПКУ є фізичні особи – резиденти України. Платником податку виконуються умови для застосування пониженої ставки податку на репатріацію, передбачені ст. 103 ПКУ та п. 2 ст. 10 Конвенції (зокрема, для застосування пониженої ставки податку на репатріацію у розмірі 5%).

👀 ПИТАННЯ
1. Чи не вважатиметься платник податків податковим агентом щодо доходу у вигляді дивідендів, що нараховуються та/чи виплачуються ним на користь нерезидента, та відповідно, на нього не покладатиметься обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати до бюджету ПДФО та ВЗ з такого доходу у вигляді дивідендів?
2. Чи має право платник податків застосовувати понижену ставку податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України, яка передбачена міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування, при нарахуванні та виплаті дивідендів?

💡 ВІДПОВІДІ

Детальніше 👉🏻 4255_ІПК_99-00-24-03-03 ІПК від 30.08.2024

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

11 Oct, 07:16


#A1mustreads📚
Ми ще не визначилися, що ми любимо більше – консультації, які пише наша команда, чи рецензії, але впевнені, що і перше, і друге виходить дуже круто. Ділимося відгуком Анни Чеботарьової на книгу Давида де Йонга «Нацисти-мільярдери. Темна історія найбагатших династій Німеччини» 👇🏻
 
«Так, я капіталістка. Я володію чвертю акцій Bahlsen і тішуся з того. Хочу, щоб вони й надалі мені належали. Щоб я могла заробляти гроші та на отримані дивіденди купувати яхти й усе інше…. Мене тоді ще не було на світі. До того ж ми платили примусовим працівникам так само, як і німцям, та добре до них ставилися. Bahlsen нема за що відчувати докори сумління». Ця фраза сказана в 2019 році спадкоємицею відомого виробника печива ілюструє як основні німецькі конгломерати, які розбагатіли під час епохи нацизму та аріїзації ставляться до минулого.

Особливість цієї книги в тому, що більшість інформації вперше опублікована за межами Німеччини англійською мовою. Все від чого так старанно відхрещувалися впродовж десятиліть, або замовчували вилізло на поверхню. Підкупи політиків (афера конгломерату Flick і до сьогодні є найбільшим корупційним скандалом у німецькій політиці), небажання виплачувати репарації, відмова визнавати свою участь в усьому цьому. І йдеться про поточний «прозорий» німецький бізнес, продуктами якого користуються по всьому світу. Ось лише декілька назв BMW, Dr. Oetker, Allianz, Porshe, Krupp.

Перша частина книги починається як любовний роман, наслідки якого вплинуть на тисячі людей, і який в подальшому перетвориться на сімейну драму. В цій книжці наочно показано, що за гріхи батьків розплачуються діти, інколи онуки. Життя так чи інакше повертає назад все зроблене.

Великі гроші – великі ризики, але про останні задумуються лише тоді, коли вони виникають. Партнери по бізнесу, з якими все починалося, швидко ставали непотрібними та викидалися «за борт» з мінімальними відкупними чи взагалі без них. А коли прийшов час відповідати, кожен зробив все аби викрутитися та вийти сухим з води, навіть маючи на руках членство у СС від 1935 року та входячи до «Кола друзів Гіммлера», коли ні про яку примусовість навіть і не йшла мова.

Цікаву інформацію знайшли про родину Porshe, які застосовували примусову працю і в приватних цілях. Феррі та Дадо взяли «милу» 16-річну українку прислужувати в їхньому родинному маєтку в Австрії. І ось як про неї писали в листах до друзів: «Якщо вона така працьовита, як і гарненька, то Феррі буде задоволений».

І він був не один такий, старший син конгломерату Flick Отто-Ернст заявив на суді, що надавав менш залученим робітницям працювати по неділях у його саду-городі, щоб ті «могли з’їсти щось смачненьке».

Як потім цинічно будуть заявляти власники більшості заводів, де застосовувалася примусова праця «ми нічого не бачили, коли приїздили на завод», або взагалі таке: «пересічний німець нині їсть менше, ніж вона в трудовому таборі в Ромбаху». На що американський суддя на повному серйозі запитав остарбайтерку «чи не подавали там червоне вино на обід».

Ще в книжці наочно показано, що гроші не пахнуть. Коли певні конгломерати захотіли відбілитися, то вдарилися в благодійність: заснували іменні стипендії в найвідоміших університетах, заснували фонди названі на честь людей, які напряму використовували примусову працю, наглядали за будівництвом концентраційного табору в Польщі, але ніхто не відмовився брати їх гроші.

І найпоказовіше я залишила на останок. Коли фонд EVZ виплачував компенсації для 1,35 млн жертв примусової праці – 2 560 євро на особу та 7 670 євро постраждалим від рабської праці в концтаборах, на рахунки фонду надійшло 5,2 млрд євро сплачених навпіл німецькою державою та бізнесом. 60% з внесків бізнесу припало всього на 17 компаній, решта (з 6500 компаній) заплатили лише 500 євро, не більше, ніж символічний жест.

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

10 Oct, 12:15


18 жовтня відбудеться івент наших партнерів – ID Legal Group - Tax & Business Talks «ТЦУ та KIK: Міжнародна прозорість чи тотальний податковий контроль?».

Формат: offline
Місце: IQ Business Center (вул. Болсуновська, 13-15, м. Київ)
Час проведення: 09:00 – 14:00

Програма, реєстрація та детальна інформація за посиланням Володимир Чижиков керуючий партнер А1 візьме участь у 3 панелі «Запровадження та практична реалізація міжнародних інструментів запобіганню податкових ухилень під час міжнародного структурування бізнесу» в ролі модератора.

👉🏻 Детальніше

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

10 Oct, 07:20


Завдяки новим поправкам до Виконавчого регламенту Федерального Закону про ПДВ, Об'єднані Арабські Емірати звільнили криптовалютні транзакції від 5% ПДВ.

Цим рішенням уряд ОАЕ прагне зрівняти цифрові активи з традиційними фінансовими послугами, які часто користуються подібними пільгами. Ці регуляторні зміни стосуються обміну та передачі права власності на цифрові активи. Це означає, що всі операції з конвертації та переказу криптовалют будуть звільнені від сплати ПДВ.

Коли це почне діяти? Поправка набуде чинності вже 15 листопада 2024 року, однак постанова також застосовуватиметься заднім числом до операцій, здійснених з 1 січня 2018 року. Це означає, що компанії, які працюють з криптовалютами, повинні переглянути минулі декларації з ПДВ, щоб забезпечити відповідність оновленим правилам.

В ОАЕ відшкодування вхідного ПДВ дозволяє зареєстрованим компаніям повернути ПДВ, який вони вже сплатили на відповідні бізнес-витрати. Для підприємств, які працюють у сфері віртуальних активів, це відкриває можливість відшкодування ПДВ за минулі покупки, якщо вони відповідають необхідним умовам. Проте виправлення минулих декларацій може вимагати добровільного розкриття інформації, тому бізнесу варто бути поінформованим та проактивним у вирішенні потенційних податкових наслідків.

👉🏻 Джерело

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

09 Oct, 08:08


Повертаємо у нашу стрічку дописи про КІК 🙌🏻

Враховуючи всю невизначеність пов’язану з КІК-звітуванням, значна кількість контролерів неодноразово ставили запитання: «Як податкова дізнається про мої КІК, якщо я не відзвітую?». Насправді, джерел для виявлення незадекларованих КІК дуже багато, розглянемо детальніше 🙌🏻

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

08 Oct, 07:04


Виплати доходів нерезидентам з українських джерел часто використовуються для виведення коштів за кордон. З січня 2017 року по вересень 2024-го за кордон було виведено 1,5 трлн грн, зокрема за перше півріччя 2024 року – 81 млрд грн, що на 7% більше, ніж у відповідному періоді 2023 року. За цей період було сплачено 41 млрд грн податків, з них 2,7 млрд грн у першому півріччі 2024-го.

Основні напрямки виплат - це Королівство Нідерланди (26%), Республіка Кіпр (20%), Велика Британія (10%), Австрійська Республіка (9%) та інші країни – це насамперед виплати у вигляді дивідендів, процентів, роялті, операцій з цінними паперами тощо. Ефективний інструмент контролю – міжнародний обмін податковою інформацією, який дозволяє вчасно виявляти ризики, пов'язані з виплатами нерезидентам.

З листопада 2022 року в Україні зняті обмеження на перевірки виплат доходів нерезидентів. За 2022-2024 роки було проведено 757 перевірок, внаслідок яких донараховано 11,1 млрд грн. Основні порушення стосуються виплат доходів на користь небенефіціарних власників (свідчить про реєстрацію компаній в низькоподаткових юрисдикціях, з метою «транзиту» коштів до кінцевих вигодонабувачів, які зареєстровані в офшорних юрисдикціях), неправомірного використання пільгових ставок оподаткування та порушення вимог конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Платники податків мають можливість добровільно уточнити сплачені суми податку на прибуток з доходів нерезидентів без нарахування штрафних санкцій та пені до закінчення воєнного стану.

👉🏻 Джерело

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

07 Oct, 08:56


Нагадуємо, що після позитивного проходження оцінювання рівня інформаційної безпеки ДПС, 28 червня 2024 року для України набула чинності Багатостороння угода CRS. Згідно з її положеннями, обмін інформацією здійснюється протягом дев'яти місяців після закінчення календарного року, якого стосується інформація (до 30 вересня).

30 вересня 2024 року ДПС, як компетентним органом України для цілей CRS, успішно здійснено перший взаємний міжнародний автоматичний обмін інформацією CRS із країнами – Партнерами по обміну. Це свідчить про належне впровадження CRS в українське законодавство та визнання України належним партнером для інформаційного обміну на міжнародній арені.

За результатами інформаційного обміну CRS ДПС забезпечено:

🔸 отримання інформації від понад 50 іноземних юрисдикцій;
🔸 направлення інформації до понад 30 іноземних юрисдикцій.

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

04 Oct, 06:23


#A1mustreads 📚

Продовжуємо наші книжкові рекомендації, і сьогодні трохи поговоримо про маркетинг. Своїми враженнями від книги «Маркетингові війни» поділилася Анастасія Карлінська 👇🏻

Чи готові ви побачити маркетинг як справжнє поле битви? Якщо так, то “Маркетингові війни” Ал Райса і Джека Траута — саме те, що потрібно. Це книга, яка показує, що успіх на ринку — не лише питання вдалого продукту, а результат стратегії та вмілого використання конкурентної боротьби.

Що мені особливо сподобалося — це реальні приклади, які автори наводять з історії бізнесу. Вони не лише теоретизують, а й показують, як маркетингові війни велися насправді між гігантами ринку. Від протистояння Coca-Cola і Pepsi, до битв між брендами автомобілів — кожен кейс детально розібраний.

Особливу увагу варто звернути на структуру книги. Вона написана простою мовою, але при цьому не втрачає професійної глибини. Кожний розділ ніби вибудовує логічний ланцюжок, що веде читача від базових принципів до більш складних ідей. Це дозволяє поступово засвоювати інформацію й одразу ж бачити, як її застосувати на практиці.

Ще один важливий момент — акцент зроблений на конкурентну боротьбу. Автори підкреслюють, що сьогодні в маркетингу не можна бути нейтральним — необхідно чітко розуміти, хто твій конкурент і як з ним боротися за клієнта.

"Маркетингові війни" — це книга, яку варто прочитати кожному, хто працює в бізнесі, особливо в умовах сучасного ринку. Вона не просто відкриває очі на маркетинг, а й показує його справжню природу — безперервну боротьбу за увагу, гроші і лояльність клієнтів. Після цієї книги точно захочеться переглянути свою стратегію і почати діяти ще рішучіше.

👉🏻 A1.CONSULTING

A1.CONSULTING

03 Oct, 15:29


Ерл Сіммонс, більш відомий як DMX, підкорив світ хіп-хопу своїм грубим голосом та хітами на кшталт "Party Up (Up In Here)". Його слава розквітла на початку 90-х, але згодом поряд з його творчими здобутками з'явилися й інші, менш приємні асоціації. Серед них — низка правопорушень, таких як зберігання наркотиків, необережне водіння, жорстоке поводження з тваринами та несплата аліментів на утримання дітей. Чільне місце серед них займає ухилення від сплати податків, тому саме ця справа сьогодні в центрі уваги нашої рубрики #ухилянти 🤔

👉🏻 A1.CONSULTING