Стара Полтава @starapoltava Channel on Telegram

Стара Полтава

@starapoltava


📷 Стара Полтава. Історія Полтави у фотографіях. Ретро-світлини.

👉 Реклама, зворотній зв'язок: @starapoltavaadmin

Стара Полтава (Ukrainian)

Стара Полтава - це канал, який присвячений історії міста Полтава. Тут ви знайдете унікальні фотографії, що відображають минуле цього прекрасного міста. Ретро-світлини дозволяють глядачам зануритися в атмосферу минулих епох і відчути дух старовинності. Кожна фотографія розповідає власну історію та допомагає зберегти спогади про минулі часи. За допомогою цього каналу ви зможете побачити, як змінювалася Полтава на протязі років і відчути глибоке патріотичне відчуття до свого міста. Приєднуйтесь до нашого каналу, долучайтеся до обговорень та діліться власними спогадами про історію Полтави! Долучайтесь до нашої спільноти і дізнавайтеся більше про цікаві факти та події, пов'язані з історією міста. Разом ми будемо відкривати унікальні куточки минулого Полтави та збагачувати свої знання про це чудове місто! Долучайтеся до нас за посиланням @starapoltavaadmin.

Стара Полтава

21 Feb, 10:54


Відпочинок на Ворсклі, 1973-й рік.
#стараполтава

Стара Полтава

21 Feb, 10:18


⚡️ Памятник на місці «відпочинку» Петра I буде розібрано і музеїфіковано. Про це повідомила Катерина Ямщикова у своїх соціальних мережах. На цьому місці розглянуть варіант встановлення пам'ятника видатному полтавцю.

Також очільниця міста проанонсувала широкоформатну виставку в Корпусному парку, яка розповість про правдиве трактування історичних фактів Полтавської битви без імперських спотворень.

Стара Полтава

21 Feb, 06:42


11 років тому...

Стара Полтава

20 Feb, 22:26


Чи чули ви раніше аби ваші батьки чи баба з дідом вживали слово "фільварок". Цікаво чи широко вживалось це слово на Полтавщині. В документах зустрічається нечасто...

Стара Полтава

20 Feb, 18:43


Збір металобрухту школярами школи №10.
фото: Юрій Ширай
#стараполтава

Стара Полтава

20 Feb, 14:25


А ось і перші подробиці:

👉 Пам'ятник на місці відпочинку Петра Першого біля Спаської церкви буде ПЕРЕНЕСЕНО до музею "поля Полтавської битви". Фінансові витрати забезпечать невідомі меценати. З місцевого бюджету гроші не братимуть.

👉 Лева залишать. На пам'ятнику Келіну змінять таблички.

Стара Полтава

20 Feb, 13:49


Під час виконкому депутати одноголосно (11 голосів) підтримали законопроект від Катерини Ямщикової про "очищення публічного простору".

Вочевидь мова йде про 3 пам'ятники виведені Мінкультом з реєстрів
1) на місці відпочинку Петра Першого
2) коменданту Келіну (лев)
3) пам'ятник Петру Першому біля музею поля Полтавської битви

Сам проєкт до цього ніде не оприлюднювався. Подробиць і деталей немає.

Стара Полтава

20 Feb, 07:05


Грудень 2013. Євромайдан в Полтаві.
фото: Олег Дубина
#стараполтава

Стара Полтава

19 Feb, 15:02


У Полтаві відкрили інформаційну табличку з QR-кодом, присвячену військовому, політичному та культурному діячу Симону Петлюрі. Її створили у рамках проєкту "Стріткод: історія на кожному кроці".

Стара Полтава

19 Feb, 10:40


19 лютого 1900 року у Полтаві, в будинку Русових на Воскресенському узвозі, Микола Міхновський зачитав свою історичну промову «Самостійна Україна». Уперше в новітній історії України голосно пролунала ідея незалежності 🇺🇦, не як мрія, а як чітка політична вимога.

Юрист і публіцист Міхновський аргументував необхідність побудови власної держави, назвав головного ворога української нації — російський імперіалізм, і закликав боротися за «одну, єдину, неподільну, вільну, самостійну Україну від гір Карпатських аж по Кавказькі».

Сьогодні, через 125 років, його слова залишаються актуальними. Полтава пам’ятає. Україна бореться. Україна буде вільною.

Стара Полтава

19 Feb, 08:04


В одному з цехів Полтавського заводу штучних алмазів і алмазного інструменту. 1979-й рік.
#стараполтава

Стара Полтава

18 Feb, 17:03


2004-й рік. Полтава.

Збори жінок Полтавщини, на яких вони підтримують кандидата в президенти від Комуністичної партії Петра Симоненка. В результаті цей кандидат з майже 5% посяде четверте місце програвши Ющенку, Януковичу та Морозу.

Відео: Суспільне Медіатека

Стара Полтава

18 Feb, 09:19


🥺 Церква Різдва на Полтавщині – майже втрачена.

Памʼятку національного значення звели 1801 року. Унікальні розписи храму майже повністю втрачені, а будівлю продовжує руйнуватися.

Реставрація памʼятки наразі неможлива, тож місцева влада міркує над консервацією, аби не втратити Церкву Різдва остаточно

📸: Артур Ароян

👉 | Підписатися

Стара Полтава

18 Feb, 07:57


Шевченківський (Петровський) парк (фонтан та огорожа), фото 50-х років.
Джерело: приватний архів
#стараполтава

Стара Полтава

17 Feb, 19:01


Антибільшовицький селянський рух (1919–1921) на Полтавщині

Після встановлення більшовицької влади Полтавщина стала одним із центрів масового спротиву. Селяни, які ще вчора вірили, що можуть спокійно працювати на своїй землі, стикнулися з продрозкладкою, репресіями та тотальним терором ЧК. Відтак, по всій губернії почали формуватися 🇺🇦 повстанські загони.

Як був організований повстанський рух?

Полтавщина входила до ІІІ повстанської групи, осередок якої мав бути в Пирятині. Сучасна область охоплювала 12-й і 14-й повстанські райони.

🔹 У 12-му районі (центр – Лубни) діяв отаман Наливайчик, а на його межах – отаман Бородатий та "Полтавський повстанський відділ".
🔹 У 14-му районі (центр – Полтава) воювали отамани Наконечний і Кожух, а основу руху тут створив Петро Новохацький ("Шуба"). Його загін сягав 2500 осіб, мав 4 гармати і підтримку більшості селян. Повстанці атакували Полтаву, Лохвицю, Гадяч, Миргород, Кобеляки.

Також активно діяв отаман Андрій Левченко – його загін нараховував до 1000 осіб і оперував у двох повстанських районах. У жовтні 1921 року він мав 900 піхотинців і 300 кіннотників.

У 14-му районі діяли:
⚔️ Орловський (Нова Перещепина)
⚔️ Іван Біленький (Решетилівка)
⚔️ Леонтій Христовий (Гадяччина, загинув у липні 1921 р.)

Загалом ці три останні отамани мали 1760 піших козаків, 300 кінних та 10 кулеметів.

Чому боротьба була такою важкою?

Коли у 1917–1919 роках Україна виборювала незалежність, багато селян вирішили не підтримувати армію УНР, а просто повернутися додому навіть отримавши зброю. Вони втомились, деякі воювали, ще з 1914 (Перша Світова війна). Думали "гірше не буде". Вони помилилися. Битися за свободу довелося все одно, але вже в умовах партизанської війни. Не було централізованого командування, зброї бракувало, а сили були розпорошені.

Це яскравий урок для сьогодення. Тоді сумнівалися, тепер – ні. Сучасна війна показала, що організований опір ефективніший за стихійний. Якщо не воювати за 🇺🇦 незалежність разом, то доведеться виживати у ворожій неволі.

Що сталося далі?

Повстанський рух тривав до 1921 року, але більшовики придушили його жорстокими каральними операціями. Десятки тисяч повстанців загинули, ще більше – опинилися в таборах.

Ці події – нагадування, що боротьба за свободу ніколи не була легкою, але без неї майбутнього немає.

Стара Полтава

17 Feb, 18:25


У Полтаві продовжують відкривати історичні таблички, ідея чудова, але реалізація щоразу викликає питання.

Сьогодні табличку про Михайла Грушевського повісили на... ресторані «Диканька». Логіка? Ну, вулиця ж Грушевського. А що сам заклад належить депутату-корупціонеру Євгену Диканю, якого досі судять – то вже деталі. Добре, що поряд закрився легендарний «Аміго», бо хто зна, можливо, Грушевський отримав би прописку на фасаді місця-легенди.

Минулого тижня табличку про Пилипа Орлика повісили на ресторані «Атмосфера», що стоїть на місці знищеної архітектурної пам’ятки – «Музичних класів Базилевич».

Так, логіка міської влади зрозуміла: таблички вішають на будівлі, власники яких можуть доглядати за ними. Але чи справді це найкращий спосіб вшанування історичних постатей? Чи, може, в майбутньому чекати дошку Івана Мазепи на офісі якоїсь лотерейної будки?

Стара Полтава

24 Jan, 12:42


100 років тому, 24 січня 1925 року народився Петро Петрович Ротач — український поет, прозаїк, літературознавець, публіцист, педагог та краєзнавець. Він народився на хуторі Каленівщина поблизу села Слобідки-Новицької, який тоді належав до Полтавщини (нині — Чернігівська область). Ротач зробив значний внесок у дослідження історії та культури Полтавського краю.

Помер 13 червня 2007 року. 14 жовтня 2009 року на фасаді будинку в Полтаві, де Ротач прожив 45 років, відкрили пам’ятну дошку.

Документальний фільм про нього

Стара Полтава

24 Jan, 06:25


1958 рік. Полтава. Виставочна площа. Нині тут Полтавська ОВА.
фото: Людмила Ярощук
#стараполтава

Стара Полтава

23 Jan, 10:29


Церква св. Юрія
с. Нижні Млини, Полтавщина
1784

Світлина п.чв.ХХ ст.

Стара Полтава

23 Jan, 05:58


1956 рік. Полтава. Локація невідома.
фото: Павло Штефан
#стараполтава

Стара Полтава

22 Jan, 13:41


Будинок земства в Полтаві.

Архітектор - Василь Кричевський (1873 - 1952)

Світлина 1925 року

Стара Полтава

22 Jan, 11:47


📅 В цей день 1906 року в Полтаві народився Григорій Бажул (1906-1989) — український бандурист, засновник кобзарських колективів в Австралії.

Народившись у Полтаві, Бажул пройшов складний шлях: з навчання на бандурі в Харкові, де його вчителем був Гнат Хоткевич, до боротьби за відродження української музичної традиції в умовах гітлерівської окупації. Він був активним учасником культурного руху, організовував концерти для українських повстанців і писав статті, що висвітлювали знищення кобзарів в Україні під час сталінських репресій.

Після еміграції до Австралії в 1948 році, Бажул став основоположником кобзарських колективів і створив школу гри на бандурі, яка продовжує існувати й до сьогодні. Його праці, зокрема про кобзарське мистецтво в Австралії, залишають значний внесок у дослідження і збереження української музичної спадщини.

Григорій Бажул помер у 1989 році в Сіднеї, не доживши до здобуття Україною незалежності, про що він мріяв все своє життя. Його творчість і патріотична діяльність стали важливою частиною історії української культури, як в Україні, так і за її межами.

Стара Полтава

22 Jan, 07:35


1990-й рік. Корпусний парк. Акція свідомих українців ланцюг "Від ката Петра до ката Сталіна".
фото: Ганна Кіященко
#стараполтава

Стара Полтава

22 Jan, 05:47


🇺🇦 22 січня – День проголошення незалежності Української Народної Республіки

22 січня 1918 року Українська Центральна Рада проголосила незалежність Української Народної Республіки. Цей історичний момент закріпили у Четвертому Універсалі, розробленому Михайлом Грушевським. У ньому вперше офіційно заявлено про самостійність, суверенітет і незалежність Української держави.

Саме цей день став першим кроком на шляху до національного становлення. І хоча УНР не вдалося втримати свою незалежність у ті буремні часи, пам’ять про це рішення надихала покоління українців на боротьбу за свою свободу.

🕊 Тому, коли 24 серпня 1991 року Верховна Рада проголосила Акт про Незалежність України, це стало відновленням того, що було започатковано ще в 1918 році.

Сьогодні ми святкуємо день, коли Україна вперше заявила світу про своє право бути вільною. Це наш перший і справжній День Незалежності.

Вітаємо всіх із цією історичною датою! 💛💙
Наша незалежність – це те, за що боролися покоління, і те, що ми повинні берегти кожного дня.

Слава Україні! Слава її героям! 🇺🇦

Стара Полтава

21 Jan, 16:36


🇺🇦 Річниця "Ланцюга Єдності" – символ незламності та єдності українців. 35 років від поворотного моменту та усвідомлення.

21 січня 1990 року Україна продемонструвала всьому світу свою силу, згуртованість і прагнення до незалежності. Мільйони людей утворили живий ланцюг на честь річниці проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР 1919 року.

Це був момент, коли сотні тисяч сердець билися в унісон, а руки об'єднували Захід і Схід. Українці показали, що навіть у часи радянського гніту вони зберегли віру в свободу й ідентичність.

Сьогодні цей день нагадує нам про важливість єдності перед викликами, які постають перед нашою державою. Урок "Ланцюга Єдності" простий, але надзвичайно актуальний: разом ми сила, розділені — слабкість.

Стара Полтава

21 Jan, 14:16


вул. Просвіти №9/12 (колишня Лідова, Ново-Кременчуцька). Фото 70-ті роки.

Споруджений у 1912 році спеціально для діяльності Другого Вищого початкового училища імені Товариства Взаємного кредиту - за кошти цієї установи. Діяло до 1916 року, поки не було вилучено владою для військових цілей.

У 1918 р. орендоване для роботи Полтавського учительського інституту (який у січні 1920-го року став Полтавським українським педагогічним інститутом).

Після його перетворення в 1921 році на Полтавський інститут народної освіти тут діяв природничо-математичний факультет.

Біля 1924 року в інституту будівлю відібрали для потреб міліції.

В роки німецької окупації тут діяла українська допоміжна поліція, а в його підвалах була в'язниця. Після війни будівлю віддали під житлові потреби.
Раніше тут діяв магазин "Лана", зараз значну частину будинку використовують під хостел. Є кав'ярня.

інформація та фото: Леонід Булава
#стараполтава

Стара Полтава

21 Jan, 08:32


Один із творців Соборної України: книга про Андрія Лівицького

У Лубнах презентували книгу "Андрій Лівицький. Листування (1919–1953 роки)", підготовлену Українським інститутом національної пам’яті. Видання містить унікальне листування діяча УНР із провідними українцями — Симоном Петлюрою, Ісааком Мазепою, Олександром Шульгиним та іншими.

Андрій Лівицький — видатний борець за незалежність, Голова Директорії та Президент УНР в екзилі. Його життя тісно пов’язане з Лубнами, де він працював адвокатом, брав участь у громадських рухах і навіть очолював місцеву самооборону.

Користуючись нагодою усім рекомендую прослухати наш подкаст "Лубенська республіка", де ми обговорюємо якраз судовий процес і події того часу пов'язані з Лівицьким.

Стара Полтава

21 Jan, 05:29


📅 21 січня — день народження видатного історика та краєзнавця Івана Францовича Павловського (1851–1920). Хоча він народився в селі Боброве Калузької губернії (росія), у 1854 році родина Павловського переїхала до Полтавщини, і саме тут він присвятив своє життя дослідженню історії та збереженню культурної спадщини регіону.

📚 Іван Павловський — архівознавець, педагог та автор численних наукових праць з історії Полтавщини. Його робота мала значний вплив на розвиток краєзнавства та архівознавства в Україні. Він зібрав велику кількість матеріалів про Полтавський край, які сьогодні є важливими джерелами для дослідників.

на фото 1911-го року Іван Павловський по центру біля памятника полеглим шведам

Стара Полтава

20 Jan, 15:02


Петровський парк у Полтаві офіційно перейменували. Віднині він Шевченківський парк.
фото Леонід Булава. 1997-й рік.

Стара Полтава

20 Jan, 11:12


20 січня 1930 року на Полтавщині в рамках колективізації розпочався посилений етап "розкуркулення". Вже до 1 квітня 1930 року було розкуркулено 4 955 селянських господарств, що становило 2,6% від їх загальної кількості.

Методика розкуркулення була наступна:

Конфіскація майна: У селян вилучали землю, худобу, реманент та запаси продовольства.
Примусове виселення: Родини розкуркулених селян виселяли з домівок, часто вивозили до північних регіонів СРСР, Сибіру чи Далекого Сходу.
Судові переслідування: Заможних селян оголошували «ворогами народу» і засуджували до ув’язнення або навіть страти.

Полтавщина, як і інші регіони України, зазнала великого опору колективізації та розкуркуленню. Багато селян намагалися приховати свої статки, відмовлялися від вступу до колгоспів. Частина виступала проти влади зі зброєю в руках, хоча такі виступи жорстоко придушувалися.

Розкуркулення стало частиною трагедії українського села, адже це призвело до втрати незалежності селян, масового голоду і руйнування традиційної аграрної економіки. Полтавщина, як один із центрів аграрного життя України, пережила цей період особливо болісно, що залишило глибокий слід у пам’яті місцевого населення. Заможне селянство було знищено, традиційний уклад життя в сільських громадах почав розпадатись, а також закладені "цеглини" майбутнього Голодомору.

Стара Полтава

20 Jan, 09:11


#анонс
Лекція Вахтанга Кіпіані у Полтаві «На щиті у вічність»

Відомий історик, журналіст, публіцист і військовослужбовець Вахтанг Кіпіані відвідає Полтаву та проведе лекцію на тему «На щиті у вічність: як вшановували захисників України у діаспорі».

📅 Коли: 21 січня о 17:00
📍 Де: Молодіжний хаб, м. Полтава, просп. Віталія Грицаєнка, буд. 25

Лекція присвячена унікальним традиціям поховання українських вояків у діаспорі — від Січових Стрільців до УПА. Особлива увага буде приділена меморіальному цвинтарю в Саут Баунд Брук, де поховано більше тисячі українських воїнів.

Не пропустіть важливу подію!
#Полтава #Кіпіані #Історія #Лекція

Стара Полтава

20 Jan, 08:07


1934 рік. Приміська частина Полтави. Зима. Локація невідома.
фото: Володимир Захаров.
#стараполтава

Стара Полтава

19 Jan, 12:45


Будівля товариства взаємного кредиту. Полтава. 30-ті роки.

Нині це сквер пам'яті Героїв України. Перехрестя вулиць Стрітенської та Державного Прапора (Гагаріна).

Збудовано за проектом архітектора Ширшова в 1900-му році. Після революції радянська влада в цій будівлі розташувала пошту. В 1943 будівля не вціліла через війну.

#стараполтава

Стара Полтава

19 Jan, 11:37


Channel photo updated

Стара Полтава

19 Jan, 08:46


🇺🇦Памʼятку 1910 року в центрі Полтави захистили від перебудов.

На особняк поміщика Невіандта, де працює центральний РАЦС на вулиці Соборності, 8, укладуть охоронний договір.

Понад 100 років тому цей будинок належав Костянтинові Невіандту – гласному полтавської міської думи. Сьогодні тут реєструють шлюби

👉| Підписатися

Стара Полтава

18 Jan, 22:24


Похорон Панаса Мирного. Полтава. Соборний майдан. 1920-й рік.
#стараполтава

Стара Полтава

18 Jan, 09:39


Літній кінотеатр на мікрорайоні «Алмазний» по вул. 23 Вересня, фото приблизно 1993-95 рр.
фото: Вікторія Кацай.
#стараполтава

Стара Полтава

17 Jan, 10:48


Літак "ЛІ-2" у парку "Перемога". На задньому плані танцювальний майданчик. 1974 рік.
фото: Анатолій Сербін
#стараполтава

Стара Полтава

17 Jan, 06:33


Суд остаточно визнав будинок на вулиці Гоголя 7 у Полтаві культурною спадщиною і заборонив зносити.

Подякуйте активістам з Save Poltava, які півроку судились хоча б лайком. Цей будинок зберегли.

Стара Полтава

16 Jan, 17:54


Керівник департаменту з питань цивільного захисту Олександр Сороковий і невідомий мені дядько сьогодні за допомогою болгарки зрізали дошку на пам'ятнику полтавському полководцю Мартину Пушкарю (це мікрорайон Пушкарівський). Виникли питання.

1) Коли очікується демонтаж пам'ятника?

2) Чи був на це дозвіл?

3) Олександр Сороковий прокоментував це так. "Мартин Пушкар – славетний Полтавський полководець. Він не мав жодних друзів серед москалів!". У зв'язку з цим питань стає ще більше, адже Мартин Пушкар по суті був зрадником, і по-сучасному сказано сепаратистом, який жив на московські гроші і протидіяв Виговському. 🤔

4) Якщо далі планів немає, то це так і стоятиме?

Стара Полтава

16 Jan, 17:36


Лютий 1959 року. Полтава. Будівельник за роботою.
фото: Полтавський обласний держархів
#стараполтава

Стара Полтава

16 Jan, 10:29


Даруємо рол на замовлення від 500 грн💚
Або на наступне замовлення після відмітки в сторіс (не сумується з іншими знижками чи акціями)

Замовляйте на сайті jinsushi.in.ua або 📞 +380 (50) 049 75 95, +380 (97) 770 33 27

Стара Полтава

16 Jan, 06:23


Трошки про зими, яких давно не було.

"Потяг здоров'я". 1972 рік. село Головач.

Щороку Південна залізниця у вихідний день організовувала безкоштовний потяг (для всіх охочих) з Полтави до станції Головач. Умова безкоштовного проїзду - мати в наявності комплект лиж. Потяг чекав до 15:00, потім відвозив усіх назад. 

А ви давно катались на лижах?
Фото: Видавництво "Мистецтво"

#стараполтава

Стара Полтава

15 Jan, 21:02


Готель "Турист". Полтава. 80-ті роки.
На фото ігрові автомати «Повітряний бій», «Полювання», «Авторалі» і, звичайно ж, «Морський бій». А за цим автоматом видніються двері, які ведуть у «Дискоклуб».

Стара Полтава

15 Jan, 07:07


Фото з архіву ПТУ №3. Рік не вказано. Здається, деякі з будинків, що на світлині, вціліли донині. Нагадують приватний сектор між вулицею Сакко і стежкою на Хитрий ринок, що йде повз покинуту колію Млинкомібнату.

На оригіналі, у верхньому правому кутку світлини, на білій табличці надпис: Гільдія Червоного Хреста.

Оригінал фото знайдено на смітнику біля Полтавського професійного ліцея транспорту (вул Вавілова, 2) у 2010 році. Там були і інші світлини: портрети комуністів-випускників ПТУ №3, збирання картоплі студентами на колгоспних полях, фотографії тепловозів.

Інформація та фото Анатолій Волик
#стараполтава

Стара Полтава

14 Jan, 20:11


Будинки шкіл зведені за проектами Опанаса Сластіона на Полтавщині на поч. ХХ ст.

Світлини 1980-х з фондів ДНАББ ім. В. Заболотного

Стара Полтава

09 Jan, 11:59


1955 рік. Постановочне фото. Полтавці, які поїхали підкорювати цілину. Ранок на польовому стані.

Стара Полтава

09 Jan, 05:12


Кравецька майстерня Полтавського міського товариства "Допомога". Полтава. 1934 рік.

Звернув увагу на розсувні металеві жалюзі, якими наніч закривалися вікна від грабіжників (що використовуюють і сьогоднішні торгаші), а також на малюнки з фасонами мод за склом. Зліва, щось схоже по об'яві на "Часовщик", про що говорить і намальований годинник. "Та золот. та сереб. вещей" ніби віддає "Торгсином", але що це таке не зрозуміло.

фото та інформація Володимир Захаров
#стараполтава

Стара Полтава

08 Jan, 17:28


Прошу підписників Старої Полтави допомогти цим волонтеркам 🙏🇺🇦

Я з ними знайомий особисто і підтверджую, що вони працюють без вихідних з 2014-го року. За місяць вони плетуть 120 (!) маскувальних сіток, "кікімор", екрани для тепловізорів. Приходять після роботи ЩОДНЯ. Послухайте відео 👆

Усі ці роки вони це все робили за власні кошти. І рідко звертались з такими зборами. Але зараз замовлень стає більше..

Так, їм не треба космічні суми на роботу. Зараз, наприклад, бракує 5226 гривень. Але кошти потрібні постійно щомісяця (близько 60К гривень) на закупівлю матеріалів. Давайте закинем їм на роботу на пару місяців вперед 💪. Військові постійно замовляють у них і там ціла черга із замовлень. Ці ваші донати реально допоможуть. Хоча б так. А в ідеалі, якщо хочете і можете - долучайтесь руками.

5457082277434879

ПриватБанк
Сігіда Тетяна Валеріївна

Або # картки конверта у ПриватБанк
5168752101684929

Стара Полтава

08 Jan, 09:11


Хто з вас тут був?

Стара Полтава

08 Jan, 08:58


Де зараз ви, кати мого народу?
Де велич ваша, сила ваша де?
На ясні зорі і на тихі води
Вже чорна ваша злоба не впаде.

Народ росте, і множиться, і діє
Без ваших нагаїв і палаша.
Під сонцем вічності древніє й молодіє
Його жорстока й лагідна душа.

Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди,
І орди завойовників-заброд!

Ви, байстрюки катів осатанілих,
Не забувайте, виродки, ніде:
Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!


Василь Симоненко – “Де зараз ви, кати мого народу?..”

8
січня могло б виповнитися 90 років видатному українському поетові-шістдесятнику Василеві Симоненку. Літературні критики назвали його поетом "без каменю за душею". Уродженець Полтавщини став одним з найпотужніших борців за Україну серед представників української літератури.

Хоча прожив Симоненко лише 28 років, есеїст Євген Сверстюк заявив, що цей поет належить до тих, чию біографію треба вчити як частину історії нашої держави. 1962 року поета жорстоко побили працівники міліції. Рак нирок та побої міліціонерів призвели до передчасної смерті Симоненка наступного року.

Стара Полтава

08 Jan, 06:16


Перехрестя Стрітенської та Короленка. Будівельний технікум. Радянські часи. Нині тут медичний коледж. Рік фото невідомий.
#стараполтава

Стара Полтава

07 Jan, 18:39


Лютий 2017. Центральний ринок.
Фото: Steven Jensen
#стараполтава

Стара Полтава

07 Jan, 15:44


Привіт, рідна Полтаво💚

Твій улюблений смак, без зайвих зусиль.

🍣безкоштовна доставка по місту від 400 грн;
🍣знижка на самовиніс - 5%, до Дня Народження - 10%.
🎯 Замовляй+380 (97) 770 33 27, +380 (50) 049 75 95, в Інстаграм або на сайті jinsushi.in.ua;
⏱️ Швидка доставка;
🍱 Широкий вибір суші та ролів;
❤️ Свіжість у кожному шматочку.

Замовляйте ТУТ

Стара Полтава

07 Jan, 06:13


Початок XX століття. Перехрестя вулиць Олександрівська (зараз вул. Соборності) та Протопопівська (зараз вул. Котляревського). Нині це перехрестя перед ЦУМом...

Крамниця "Лемер і К" відома на все місто. Тут продають іноземні вина та французьке шампанське.
#стараполтава

Стара Полтава

06 Jan, 18:44


Сергій Васильківський
Різдвяні святки на Полтавщині
1910-ті

Стара Полтава

05 Jan, 15:08


Сьогодні ми кажемо і пишемо "рис", а сто, двісті років тому цю рослину і крупу ми б називали "риж". Слово "риж" вживали письменники Григорій Квітка-Основ’яненко, Іван Нечуй-Левицький, Юрій Яновський, В. Домонтович. "Риж" писали у 1920-1930-х роках у газетах і статистиці радянської України. Потім орфографію змінили на "рис" — так, як у російській мові.

У джерелах і літературних творах XVIII — ХІХ століття можна ще натрапити на назви "сарацинське пшоно" або "сорочинське пшоно". Друга назва виникла від першої, а перша відображала походження рису, який в Європі асоціювався зі Сходом і тамтешнім мусульманським населенням (сарацинами).

Саме слово "риж" прийшло до нас з грецької мови, адже грецькі купці були одними з перших, хто торгував цим товаром на українських землях у ранньомодерний час. В "Енеїді" Івана Котляревського греки "везли з собою лагомини, оливу, мило, риж, маслини".

Фото: рисова плантація у селі Млини на Полтавщині, 1933 рік.

Більше читайте в матеріалі Локальної історії

Стара Полтава

05 Jan, 11:47


До речі, полтавська "Ворскла" сьогодні відзначає свій ювілей — 70 років ❤️

І хоча, щодо дати точної є певні ньюанси, але зараз не про це.

70 років історії, перемог і яскравих моментів на футбольному полі – це великий шлях, сповнений гордості й незабутніх досягнень. Ви не просто команда, ви – частина нашої душі, символ Полтави та натхнення для тисяч уболівальників.

Ще буде повний стадіон, ще будуть перемоги, і матчі які пам'ятатимуть десятиліття. З ювілеєм, командо 💚🤍

Стара Полтава

05 Jan, 06:55


Демонтаж пілонів на вході до Корпусного саду, початок 1960-х років.
#стараполтава

Стара Полтава

04 Jan, 07:47


Школи Лохвицького земства ― низка будівель в особливому стилі авторства архітектора Опанаса Сластіона. Вони зведені понад століття тому спеціально для навчання місцевих дітей. Більшість нині не використовують за призначенням, а частина пам’яток уже втрачені або продовжують руйнуватися. Про їхню історію та важливість збереження ― у документальному проєкті Суспільного.

https://youtu.be/uPoG00PPziA

Стара Полтава

03 Jan, 15:22


Додатковий показ "КОНОТОПСЬКОЇ ВІДЬМИ" у Полтаві!

9 лютого о 18:00 на сцені Палацу дозвілля "Листопад" 🎭

Відчуйте містичну атмосферу українського фольклору в кожній миті цієї захоплюючої вистави!

Про неї писали New York Times, на неї стоять кілометрові черги до каси Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, ця вистава – лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (2024 р.) у постановці режисера Івана Уривського!

Чекаємо вас! Квитки розлітаються швидко! Встигніть придбати на сайті: https://teatr.org.ua/events/konotopska-vidma-11 🎫

Стара Полтава

02 Jan, 19:24


Січень 1939 року. Ялинка в будинку на Павленках (зараз вулиця Рєпіна)
фото: Володимир Муха
#стараполтава

Стара Полтава

02 Jan, 10:15


Згадав, що у моєму дитинстві були люди (і не мало), які святкували Старий Новий Рік.

І серед родичів теж. Тобто не просто на рівні вітання, а купували продукти, готували стіл і запрошували гостей. В 90-ті та 2000-ні вже відчувалось, що традиція напівмертва, бо чим далі тим більше вона трималась просто на любителях хильнути. А зараз вважайте такої традиції і нема. Сотня років пішла, аби ця звичка зникла. Маю схожі очікування і від Різдва 7 січня.

Це схоже на долю мігрантів. Ви ще говорите українською, можливо ваші діти говоритимуть, але онуки вже ні. Так і з Старим Новим роком. Люди святкували, їх діти теж, а от на онуках все закінчується.

Стара Полтава

01 Jan, 17:18


Від початку повномасштабки різко зріс попит 🇺🇦 українців на послуги дослідників родового дерева. І це легко пояснити. Люди, які втратили або не мали зв'язок з минулим почали шукати його. Бо відповідь на питання "Хто я" частково лежить в історії твого роду.

Самоусвідомлення нас із вами як українців важлива складова і запорука нашої нації. Багатьом із вас бабусі і дідусі могли розповідати, щось про голодомор. Мій батько після колядок у цей різдвяний вечір за столом пригадав, що його батько (мій дідусь) розповідав, що у його селищі на Донеччині в 30-ті роки водили 🌟 вертеп. Одна справа, коли історію читаєш в книжках, чи дивишся на ютубі, а інша коли отримуєш спогад з першоджерел. Збирайте їх. Бережіть ❤️

Про те, як правильно підходити до цього процесу і як його побудувати раджу послухати ось два подкасти.

Як шукати родичів і чи варто це робити? Богдан Логвиненко та Сашко Лютий з Ukraїner про родовід

Дослідити родовід. Подкаст. Стара Полтава. Сезон 1. Епізод 11.

Стара Полтава

01 Jan, 10:04


1995 рік. Зі стіни школи №10 дістають "капсулу часу" 1975 року. На її місце поклали нову. Послання до майбутньої молоді написав тодішній міський голова А.Т. Кукоба. Прочитають її вже скоро, у цьому 2025 році. Як думаєте, що там написано?

Стара Полтава

31 Dec, 12:48


100 років тому. Коляда на Полтавщині
#стараполтава

Стара Полтава

31 Dec, 08:49


Кінець 90-х, або початок 2000-х. Столичний експрес на Монастирській горі.

фото: взято з сайту Неофіційна Південна.
#стараполтава

Стара Полтава

30 Dec, 15:46


1955-й рік. Діти в дитсадку №14. Полтава.
фото: Елеонора Шульга
#стараполтава

Стара Полтава

30 Dec, 09:48


До речі, може хто не знає. У нас в Telegram є маленький чатік, для тих, кому мало просто каналу Стара Полтава. Там можна спілкуватись, ставити питання і цікаво проводити час. Ось посилання https://t.me/+QagvppT_UhzuiO-S

Стара Полтава

29 Dec, 16:11


1984-й рік. Річка Сула. Біля села Герасимівка хлопці купають коней.

фото з фейсбук групи "Зачарована Сула"

Стара Полтава

28 Dec, 13:25


🎉 Нам 7 років! 🎉

У грудні "Стара Полтава" святкує свій день народження — 7 років ми разом з вами досліджуємо історію нашого чудового міста! За цей час ми знайшли безліч унікальних фотографій, розповіли десятки історій і завжди намагалися бути цікавими для вас.

Дякуємо кожному, хто читає, коментує та ділиться нашими матеріалами. Ваша підтримка надихає! 💛

Хочемо нагадати, що нас можна підтримати:
📺 На нашому YouTube-каналі, підписавшись і залишаючи лайки та коментарі.
🎗 Через Patreon — це допомагає розвивати канал і створювати більше цікавого контенту.

Але найважливіше — допомагати ЗСУ. Перемога України — це наша спільна мета, і зараз кожна гривня важлива!

Дякуємо, що ви з нами! Разом продовжуємо досліджувати історію Полтави. 🏛

Слава Україні! 🇺🇦

Стара Полтава

28 Dec, 11:16


🎧 У подкасті Стара Полтава говоримо про історію фотографії у Полтаві

Послухати подкаст можна за посиланням

Коли в Полтаві з'явились перші фотографи? Що і кого вони фотографували? Скільки це коштувало? Про фотографію як мистецтво і історію говоримо з дослідником полтавської фотографії, краєзнавцем, видавцем та дослідником Євгенієм Аничиним. Приємного прослуховування 🎧

Стара Полтава

28 Dec, 08:17


Перші автобуси “Вольво” у центрі Полтави. 1994 рік.

Фото з архіву газети “Полтавський вісник”.

Стара Полтава

27 Dec, 11:28


27 грудня 1907 року в Полтаві народилась Ганна Старицька (1907—1981) — українська й французька художниця, живописець, графік.

1925 — Ганна Старицька поїхала на лікування до Франції, оскільки хворіла на туберкульоз кісток.

1926 — переїхала до батька у Болгарію, тут вона вступила до Школи красних мистецтв у Софії, де навчалася протягом 5 років. Після закінчення академії переїхала до Брюсселя.

1932—1946 — спеціалізувалася в сфері ілюстрації та реклами, працювала дизайнером у брюссельських друкарнях.

Після другої світової війни деякий час жила в Ніцці, де тоді працювала група художників, названа пізніше «Ніццькою школою», що мала певний вплив на художницю.

1952 — переїхала до Парижу, де під впливом чоловіка, бельгійського художника Гійома Орикса, захопилася абстракцією і докорінно змінила свій стиль живопису. У цей період виходять з-під її пензля яскраві картини-поеми.

Померла у Парижі 13 лютого 1981 року. Похована на цвинтарі Монпарнас.

Стара Полтава

27 Dec, 09:22


Akita Sushi дарують рол або піцу до замовлення!

Замовляйте сет Нірвана за 595грн і отримуйте на вибір: сирний гриль рол з печеним тунцем, або піцу Жульєн в подарунок.

*акція діє до 30 грудня включно

Замовляйте за номером
📲 (050) 595-45-45, або пишіть в direct Insta @akita.sushi.plt

*Вартість доставки для пропозиції 49грн, або самовивіз
📍адреса: вул. Європейська, 66

Стара Полтава

26 Dec, 18:30


Пост від підписниці

Хто ще не купив іграшки на ялинку, раджу завітати на прохідну Склозаводу!

Порадили знайомі, гарні недорогі, від 15 грн до 300 здається. А в середньому від 50 до 120 залежно від розміру.

Стара Полтава

26 Dec, 07:29


1994 рік. Мітинг з нагоди відкриття тролейбусної лінії на Леваду.

Фото з архіву газети “Полтавський вісник”.
#стараполтава

Стара Полтава

25 Dec, 18:59


У Полтавській міськраді ініціювали питання, щодо присвоєння полтавцю Олексію Чухраю звання "Почесного громадянина".

85-річний Олексій Чухрай — заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки композиторів України. Він є автором музики до гімну Полтави "Моя Полтава", яку вперше виконали 1974 року.

Стара Полтава

25 Dec, 18:03


У Полтаві розпочався обласний фестиваль «Різдвяна феєрія». У ньому взяли участь 24 колективи із різних громад Полтавщини, а це більше 250 людей. Цей захід організували, аби відродити традиції колядування та український вертеп.

Стара Полтава

09 Dec, 19:11


25 лютого 1951 року. Корпусний парк.
Фото з архіву родини Кузнєцових
#стараполтава

Стара Полтава

09 Dec, 09:25


Це Диканька. Рік пробуйте вгадати ))

UPD: 1939 рік.

фото: Анатолій Гаранін

Стара Полтава

08 Dec, 07:11


1952-й рік. 7 "В" клас Полтавської школи № 27.

На фото в останньому ряду, в центрі (темний піджак, біла сорочка) стоїть Дашевський Микола Іванович - мій дідусь.
Можливо хтось упізнає своїх? Принаймні, вчительку хтось упізнає?

фото: Максим Дашевський
#стараполтава

Стара Полтава

07 Dec, 06:50


2019 рік. Хата на Європейській, 135
фото: Леонід Булава
#стараполтава

Стара Полтава

06 Dec, 11:59


1940 рік. Військовий санаторій у Нових Санжарах. Солдати лікуються і відпочивають під час Другої Світової війни.

Від 1939 року СРСР бере участь у анексії Балтійських країн, війні з Фінляндією та розподілу Польщі.

Стара Полтава

05 Dec, 20:56


1954 р. Бригада мотальниць Полтавського ПТК: майстер Йомушкіна І., Левченко Дуся, Каплунська Люся, Хлудінцова Марія і Бовдун Надія - моя мама, якій нещодавно виповнилося 90 років. Може хто впізнає своїх близьких?

фото від підписника
#стараполтава

Стара Полтава

05 Dec, 15:53


Слідом за Полтавою місцева влада вирішила роз’єднати День заснування Кременчука і День визволення Кременчука від нацистських загарбників.

Раніше день міста у Кременчуці відзначали 29 вересня. Наступного року і надалі пропонують відзначати день міста в третю неділю травня. Але це поки не остаточне рішення.

У будь-якому випадку процес вже розпочався і наступного року у Кременчуці, як і у Полтаві, день міста і день визволення від нацистських загарбників це буде дві окремі дати.

Стара Полтава

04 Dec, 18:37


Скверик напроти Київського вокзалу. Таким він був. Квіточкою прикрилась моя мама, там вона працювала на автостанції, яка була в приміщенні з/д вокзалу. Нажаль зараз там пустеля. Мені здається з деревами було б краще.

фото від підписника Сергій Мацицький
#стараполтава

Стара Полтава

04 Dec, 11:35


Просто будинок в Решетилівці. Сучасне фото. Автор розписів Є. Пілюгін.

Стара Полтава

03 Dec, 20:21


Бригада штукатурів біля театру ім. Гоголя.
1957-й рік. По центру бригадир Недайборщ. У верхньому ряду справа моя мама Дядечко Дарія Кирилівна.

фото: Люба Дядечко
#стараполтава

Стара Полтава

03 Dec, 10:14


4 вересня 1983. Фотограф невідомий.
#стараполтава

Стара Полтава

02 Dec, 12:58


1963 рік. Біля театру ім. Гоголя і новорічної ялинки.

фото: Світлана Дмитренко
#стараполтава

Стара Полтава

01 Dec, 16:47


У Державному архіві Полтавської області зберігаються окремі фонди, що присвячені конкретним персоналіям. Найбільш ранні документи – фонди публіциста, історика Михайла Драгоманова, хірурга Миколи Скліфосовського.

Серед фондів відомих полтавців, зокрема, документи щодо життя і діяльності Юрія Кондратюка, Івана Зубковського, Саші Путрі, Віри Жук, Петра Ротача та інших. Більше про це читайте тут.

Стара Полтава

01 Dec, 14:56


1 грудня 1991 року. Полтава. Всеукраїнський референдум щодо проголошення Незалежності України 🇺🇦.
За результатами референдуму "Так" Незалежності сказали 94,9% виборців
#стараполтава
Фото: Полтавський Краєзнавчий музей

Стара Полтава

01 Dec, 10:46


1 грудня 1918 року народився Платон Майборода, композитор, який присвятив своє життя музиці.

Та мало хто знає, що Майборода був добровольцем на війні, перебував у полоні та зміг урятуватися завдяки допомозі матері.

Суспільне Культура розповідає найцікавіше про видатного композитора, добровольця та друга, який любив життя.

Стара Полтава

01 Dec, 07:42


Свято-Георгіївський храм в Нижніх Млинах. Дата фото невизначена.
#стараполтава

Стара Полтава

30 Nov, 06:03


Місточок через Тарапуньку, 1943 рік.

Фото: Леонід Булава
#стараполтава

Стара Полтава

29 Nov, 08:06


70-ті роки. Полтавський хрестовоздвиженський монастир.
#стараполтава

Стара Полтава

28 Nov, 12:31


Рівно три роки тому у Полтаві відкрили пам'ятник архітектору Леву Вайнгорту

Стара Полтава

28 Nov, 06:10


1938 рік. Випускницi школи №9.

В центрi моя мама, з однiєi з найбiднiших сiмей в класi. Школу закiнчила з вiдзнакою та без iспитiв була зарахована до Киiвського медiнституту.

фото: Юрій Ширай
#стараполтава

Стара Полтава

27 Nov, 17:44


#анонси

1 грудня о 13:00 у Полтавській обласній філармонії відбудеться унікальний мистецький захід "Повна скриня", який об’єднає традиційне мистецтво, музику та історію, відкривши скарби народного одягу. У центрі події — показ зразків традиційного одягу Полтавщини кінця XIX — початку XX століття, відтворених за старовинними, автентичними зразками з музеїв і приватних колекцій

Стара Полтава

27 Nov, 10:29


У сквері біля "Малої академії мистецтв" у Полтаві встановлюють пам’ятник філософу та поету Григорію Сковороді.

Стара Полтава

22 Nov, 05:48


Біла альтанка 28.05.1954.
Фото Куликова ДАПО. Фотокаталог
#стараполтава

Стара Полтава

21 Nov, 16:02


🎧 У гостях подкасту журналіст та телеведучий Костянтин Грубич. Говорили про галушки, капусняк, гастрономічну і туристичну Полтавщину, а також не оминули тему імперських пам'яток.

Про що говорили:

👉 Що може бути брендом Полтавщини окрім галушок

👉 Що робити з імперськими пам'ятниками

👉 Про Дублянщину, Андрія Данилко і полтавців.


Де нас зручно слухати:

🎧 Apple Podcasts
🎧 Spotify
🎧 Soundcloud
🎧 Castbox
🎧 Pocket Casts
🎧 Anchor
або просто шукайте "Стара Полтава" на YouTube.

Не забувайте, писати нам відгуки і ставити 5 зірочок на платформах, де ви слухаєте подкаст. Розповідайте про нас своїм друзям.

І ще у нас є Patreon, де можна задонатити на каву нашим гостям.

Стара Полтава

21 Nov, 11:24


Грудень 2004-го. Події Помаранчевої революції у Полтаві. Мітинги біля ОДА, СБУ та міськради.

фото: Полтавський обласний держархів
#стараполтава

Стара Полтава

21 Nov, 07:04


Фото з особистих архівів підписниці.

У Полтаві, окупованій німцями, літо 1942 року. Мої дідусь, бабуся і мама.

фото: Світлана Капко
#стараполтава

Стара Полтава

20 Nov, 11:00


Пропоную комплекс послуг для Ваших маленьких і не дуже улюбленців.

Індивідуальний підхід з любов'ю до кожного хвостика)

Послуги :
🪄 гігієнічний догляд
🪄 комплексний догляд
🪄 вичісування
🪄 експрес-линька
🪄 купання
🪄 чищення вух
🪄 підрізання кігтів
🪄 та ін.

Використовую професійну косметику, процедури проводжу без седації.

Ви можете привести вашого улюбленця на комплексне/гігієнічне обслуговування або вибрати окремі послуги

Знаходжусь за адресою вул. Шевченка, 67 (біля Старої Автостанції), тел. 0667991938

Стара Полтава

20 Nov, 09:27


Із фасаду будівлі залізничного вокзалу “Полтава-Південна” можуть демонтувати барельєф, який присвячений подіям Полтавської битви. Його пропонують перенести у музей.

Стара Полтава

20 Nov, 05:25


1914 рік. Всіхсвятська церква. Збудована в 1858 році.

В 1938 році біля церкви (служіння в якій у той час не велося), збудували середню школу №27. Під час війни (1941-1943 роки) в школі був госпіталь. А в церкві німецька окупаційна влада дозволила служіння.

Церква зруйнована у 1962 році - під час останнього (хрущовського) гоніння на релігію.
У 1969 році , при спорудженні комплексу "Солдатської слави", головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт місце Всіхсвятської церкви позначив пам'ятним каменем із написом "1941-1945".
#стараполтава

Стара Полтава

19 Nov, 11:34


У Гадячі планують встановити пам’ятник українській письменниці Олені Пчілці. На його будівництво збирають гроші. Нині зібрали понад 35 тисяч гривень.

Стара Полтава

19 Nov, 05:28


Вулиця Соборності. 80-ті роки. Аптека №3 та Каштанова алея ліворуч.
фото: Володимир Муха

Стара Полтава

18 Nov, 16:17


Хотів би поклонитись рідній хаті,
а ні, хоч рідному двору.
Та вже нема села на карті,
нема його і наяву.

Навіть немає горстки чорнозему,
який топтав я босоніж.
Нема нічого окрім щему,
такого гострого як ніж.

Село моє пішло під воду.
Як в нім казково все було.
То спомин нелегкий, як виселялись ми нагору,
залишивши у пам'яті своє старе село.


Під час будівництва Кременчуцької ГЕС, 65 років тому з мапи Полтавської області зникли 73 населені пункти. Черкаські журналісти Захар Колісніченко та Андрій Чернега зняли документальний фільм про села, які затопили через будівництво Кременчуцької ГЕС. Дуже пізнавально, рекомендую до перегляду.

https://www.youtube.com/watch?v=jocMR0vZCB4

Стара Полтава

18 Nov, 12:01


Будинок Полтавського земства за проектом В. Г. Кричевського.

Бічні ракурси на світлинах 1908 року.

Стара Полтава

18 Nov, 09:28


13 квітня 1997 року. Ретро-весілля. Полтавська область.
Бували на таких весіллях?
відеооператор Юрій Орестович.
#стараполтава

Стара Полтава

16 Nov, 12:57


Будівля радіо ― двоповерхова будівля у центрі Полтави. У ній свого часу були, зокрема, гуртожиток та Палац піонерів. Про її історію ― у матеріалі до 100-річчя Українського радіо, яке відзначають 16 листопада.

Стара Полтава

16 Nov, 07:30


Житловий будинок за адресою вул. Юрченка 21/9, 1954 рік.

Стара адреса: Полтава-4, буд. 1. Й досі місцеві мешканці часто називають його "перший" будинок.

Будівля зведена у друг. пол. 30-х рр. ХХ ст. для квартирування військових авіаторів та їхніх родин. На той час - один із найбільших житлових будинків у місті. У будинку 18 під'їздів та, на сьогодні, 135 квартир. В різні роки у ньому розміщувалися: школа, аптека, книгарня, перукарня, паспортний стіл. Квартири 3-4-кімнатні, але довгий час переважно використовувалися як комуналки, де мешкали по 2-3 сім'ї.

Будинок має історичне значення, оскільки саме тут під час операції "Френтік" розміщувався штаб Східного командування ВПС США в Європі (Eastern Command Headquarters (ESCOM).
Фото з сімейного архіву.
Інформація: Олександр Сакало
#стараполтава

Стара Полтава

15 Nov, 13:59


В гостях подкасту Стара Полтава відомий журналіст та телеведучий полтавець Костянтин Грубич. Поговорили про галушки, монумент Слави і навіть про Мамая з Кукобою...

Чекайте скоро буде 👌

Стара Полтава

15 Nov, 06:39


20-ті роки минулого століття. Книгарня на вулиці Котляревського (будинок не зберігся).
фото: Меєр-Хацк Фріденталь
#стараполтава

Стара Полтава

14 Nov, 17:00


📚 Друзі, радо запрошуємо вас на офіційне відкриття уже третьої книгарні у Полтаві! Завітайте до нас 17 листопада, щоб першими оцінити асортимент та взяти участь у святкових акціях. Чекаємо вас за адресою: ТРЦ Екватор, вул. Героїв ОУН, буд. 26.

👋 У день відкриття діятиме акція «Лотерея знижок» — кожен покупець зможе витягнути для себе знижку 5%, 7%, 10%, 15% або навіть 20% на обрані товари!

🛍️ Також серед усіх, хто зробить покупку на суму від 500 грн, ми розіграємо стильний шопер та два сертифікати номіналом по 500 грн.

Не пропустіть відкриття, аби разом із нами створювати нові книжкові традиції в Полтаві!

Стара Полтава

14 Nov, 14:10


Огорожа та келії Хрестовоздвиженського монастиря, що у мікрорайоні Монастирська Гора у Полтаві, під загрозою руйнування. Це через зсув ґрунту на ділянці дороги на вулиці Паїсія Величковського.

Стара Полтава

14 Nov, 11:47


Корпусний сад і вид будівлі кадетського корпусу. Фото з мережі Інтернет, датоване 1880-ми роками.
#стараполтава

Стара Полтава

14 Nov, 04:50


Квитки на матч "Ворскли" за підписку 😎

Адміну підігнали 6 квиточків на найближчу домашню гру полтавської "Ворскли" проти черкаського "ЛНЗ" 23 листопада. Їх розіграю серед тих, хто виконає лише 2 умови:
1) поставить в коментах цього посту
2) буде підписаним на офіційний телеграм-канал "Ворскли" 👉 @fcvorsklapoltava та канал 👉 @starapoltava

На найближчих вихідних будемо визначати переможця. Скидайте пост друзям та знайомим. Всі квитки підуть в одні руки. Вболівайте за рідну команду ⚪️🟢

Стара Полтава

13 Nov, 16:22


Ловіть ще підказку

Стара Полтава

13 Nov, 16:19


1944 рік. Полтава. Похорон небіжчика. Дуже прохідне нині місце. Будинок відбудували. Думайте.

фото: з альбому Світлани Лозовської
#стараполтава

Стара Полтава

13 Nov, 07:07


Хто пам'ятає?

Стара Полтава

13 Nov, 06:21


2004-й рік. Відновлення Успенського кафедрального собору.
#стараполтава

Стара Полтава

12 Nov, 18:43


Іво Бобул та Лілія Сандулеса запрошують всіх на свій концерт 17 листопада о 17:00 в ПД «Листопад»!

Квитки в касі ПД «Листопад та на сайті karabas.com або за тел. (050) 515 71 90

Цього вечора прекрасний дует виконає для вас найвідоміші композиції та роботи, що з’явилися останніми роками: «Якщо любиш — кохай», «Берег любові», «На Україну повернусь», «Рідна хата», «Непереможна Україна» та інші щирі й проникливі пісні.

Стара Полтава

12 Nov, 10:55


65 років тому був введений в експлуатацію перший агрегат Кременчуцької ГЕС. Будівництво ГЕС подавалося радянською владою як нове досягнення гідробудування.

Однак, будівництво КремГЕСу було не лише черговою гігантоманією радянського промислового будівництва, а й трагедією як для тисяч місцевих жителів, так і для ландшафту Середнього Подніпров'я.

Під водами Кременчуцького моря опинилися 73 населених пункти Полтавської області (історія деяких з них сягала ще часів Київської Русі) разом із кладовищами, де були козацькі поховання; тисячі людей стали переселенцями, а по суті – вигнанцями із рідних будинків; затоплено близько 80 тисяч гектарів українського чорнозему та сінокосів; Кременчуцьке водосховище будувалося без будь-яких екологічних розрахунків та висновків, наслідком чого є його загнивання, руйнування гори Пивихи, зникнення унікального комплексу порогів – скель на Дніпрі.

інформація: державний архів Полтавщини

Стара Полтава

12 Nov, 05:12


1984. Будинок на Соборності, 69, де відкрили “Дієтичну їдальню”.
Фото Олександра Черкуна.
Джерело: Полтавський вісник
#стараполтава

Стара Полтава

11 Nov, 06:33


Головний екіпаж 2-ї бомбардувальної групи місії "Френтік". Полтава. Друга світова війна. 1944.

Фото з віднайденого архіву Світлани Лозовської.
#стараполтава

Стара Полтава

10 Nov, 07:25


1944 рік. Корпусний парк. Портрети Сталіна. Шикування. Ймовірно святкування річниці Жовтневої революції.
#стараполтава

Стара Полтава

09 Nov, 08:33


1969 рік. Полтава. Футбол. Стадіон "Колос". Динамівці з Москви прибули на гру проти полтавського "Будівельника". В кадрі воротар гостей Лев Яшин.
#стараполтава

Стара Полтава

08 Nov, 08:38


Ринок Балковий. 2000-ні.
фото: Steven Jensen
#стараполтава

Стара Полтава

07 Nov, 16:03


Хокейна коробка у мікрорайоні Алмазний. 1984 рік.
Фото з архіву Валерія Щербини.
Джерело: Полтавський вісник
#стараполтава

Стара Полтава

07 Nov, 06:15


В цей день 1848 року в Полтаві народився Дмитро Маркович (1848—1920) — український письменник, міністр юстиції УНР у 1919 році.

Стара Полтава

06 Nov, 12:33


У Полтаві вулиця Садівництва може знову стати Графа фон Гарнієра.

Депутати міськради доручили фахівцям Інститут розвитку міста довивчити це питання, після того, як на комісії розглянули петицію щодо повернення топоніму попередньої назви. Вулицю Графа Фон Гарнієра перейменували у вересні 2023-го року на вулицю Садівництва.

Стара Полтава

06 Nov, 10:03


Василь Кричевський (1872-1952)
Інтер'єр полтавської сільської хати
1905

Стара Полтава

06 Nov, 06:32


1984 рік. Новорічна ялинка у Сонячному парку.

Фото Андрія Васюти.
Джерело: Полтавський вісник
#стараполтава

Стара Полтава

05 Nov, 14:38


​«Меблі + Мікс» із задоволенням Вас привітають та запропонують різні меблі і багато цікавих товарів за вигідною ціною!

ціни нижчі на 10 % - 30 %;
виготовляємо меблі за індивідуальними розмірами;
Power банки, лампи кемпінгові;
комоди, ліжка, шафи для ваших найцінніших речей.

Це маленька частина товарів, яку ми можемо вам запропонувати, тому переходьте за посиланням і переконайтесь 👇

Стара Полтава

05 Nov, 09:33


1974 рік. Фонтан біля 10-ї школи.
фото: Анатолій Сербін
#стараполтава

Стара Полтава

05 Nov, 07:03


1973 рік. Піонери. Думаю з 10-ї школи.
#стараполтава

Стара Полтава

04 Nov, 19:56


Десь в опішнянській хаті...

фото: Kolokhaty

Стара Полтава

03 Nov, 19:58


Початок 1890-х років. На фото Сампсоніївська церква.

Збудована у візантійському стилі за проектом архітектора Шарлеманя в 1856 році. У 1895 році храм розширять прибудувавши бокові вівтарі. Ще пізніше до церкви прибудують дзвіницю.
#стараполтава

Стара Полтава

03 Nov, 17:54


Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики опублікував протокол виїзного засідання, яке два тижні тому відбулося у Полтаві. На ньому обговорювалася подальша доля пам’ятників Келіну, місця відпочинку Петра I й Монумента Слави у світлі виконання Закону про деколонізацію.

Текст обговорення доволі цікавий. У статті ми зібрали найцікавіші фрагменти. Зокрема, керівник ГО SavePoltava Віктор Трофименко отримав від Володимира В’ятровича підтвердження, що для виконання закону з Монумента в центрі міста достатньо буде зняти імперську символіку, а саму колону прибирати не обов’язково.

Також у тексті можна зустріти момент, на якому наш сарказмометр зламався. Так, той же В’ятрович згадав нардепів Андрія Бобляха та Дмитра Нальотова, які, на його думку, «дуже небайдужі до питань Полтави». Вони можуть ініціювати додаткове виїзне засідання, яке стосуватиметься тих тем, які бентежать полтавців.

Деталі: https://poltava.to/news/78703/

Стара Полтава

03 Nov, 16:07


Як би ми не ставились до перформансу в Березовому сквері, але після того як це запостив у себе Шарій 🤡 у московитів просто запалало.

Втім слід внести деяку ясність що відбувається аби не плодились фейки.

В Полтаві артвікенд. Вчора і сьогодні. По місту свої роботи виставляють 7 митців з України, троє з Польщі і один з Грузії. Це візуальне мистецтво, перформанс, музика, інсталяції. Це локації в центрі, по вулиці Пилипа Орлика, в театрі, філармонії, обласній бібліотеці, в Корпусному і т.д.

Митці різні. Є відомі, до речі.

До усього має бути і пояснення. Ось подивіться на фото, де до "Котляріка" додали ніби коріння. Інсталяція запрошує нас осмислити культурну спадщину, яка сьогодні проживає боротьбу за можливість стояти на своїй землі. Це про коріння. Про вростання кінотеатру в простір. Це не треба буквально розуміти.

Завтра все приберуть. І "ракета" не залізна, а дерев'яна. І гроші на це витрачали митці. Бюджет громади на залучавсь.

Підписатись на Тралік

Стара Полтава

03 Nov, 10:54


Земська лікарня. Лубни. Наш час.

Земська лікарня (нині тут знаходиться дитяча поліклініка) спроектована архітектором Дмитром Дяченком у 1913 – 1915 роках, у формах якої він вперше звернувся до традицій архітектури українського модерну.

Будинок цей згорів під час Другої світової війни, у 1950-ті його було відбудовано з багатьма втратами — без башти, без більшого фронтону, без кольорового даху, без того страшного тоталітаристам вислову Тараса Шевченка. Змінили також його призначення — перетворили на школу.

Трапилося диво і в Лубнах, вже за незалежної України. Майже первозданний вигляд пам’ятці повернула лубенський архітектор Ірина Казакова — ініціатор, координатор і автор проекту відбудови та реставрації Дяченківського шедевру. Роботи велися у важкі і геть «безгрішні» 1990-ті рр. способом народної толоки, відтак відкриття у 1998 році оновленої лікарні стало воістину вселубенським святом.

Стара Полтава

03 Nov, 09:54


Демонтажні новини в світі:

У Києві збираються демонтувати пам’ятники Булгакову й Анні Ахматовій

У Ризі демонтували памʼятник російському полководцю Барклаю де Толлі

У Луганську демонтували пам'ятники жертвам сталінських репресій та Голодомору

У Симферополі демонтували памятник дисиденту генерал-майору Петру Григоренко

У Петербурзі демонтували памятник репресованим в СРСР полякам

У польському Новограді демонтували памятник "Братам по зброї", де були зображені разом польські та радянські солдати. Загалом це 41-й демонтований памятник в Польщі з 2022го року.

У російській Уфі в листопаді планують демонтувати найбільший пам'ятник Європи — монумент Салавату Юлаєву. Це національний герой, який очолював націоналістичні повстання в Татарстані і Башкірії.

У болгарській Софії демонтували памятник "Радянській армії" і почали демонтаж найбільшого монумента в країні - памятник "Червоній армії", відомий серед місцевих як "Альоша".

Мер норвезького міста Варде, ініціює демонтаж двох пам'ятників норвезьким та російським військовим, часів Другої Світової, які росіяни встановили на норвезькому острові Варде в Баренцевому морі.

У канадському Онтаріо демонтували пам'ятник дивізії "СС Галичина".

В США продовжують поступовий демонтаж пам'ятників конфедератам.

У Тайвані уряд обговорює можливий демонтаж 760 статуй китайському диктаторові Чан Кай Ші.

Стара Полтава

03 Nov, 06:52


20 років тому. "Помаранчева революція" в Полтаві.

Відео: Олександр Усачов
#стараполтава

Стара Полтава

22 Oct, 05:33


Зима 1981 року. Петровський парк.
#стараполтава

Стара Полтава

21 Oct, 10:30


Цьогоріч мало б виповнитися 60 років від початку роботи Полтавського фарфорового заводу. Останнє випалювання виробів там відбулося 2002 року. А 2015 року завод припинив фактичне існування. Про історію полтавської порцеляни слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава".

Стара Полтава

21 Oct, 05:45


1942 рік. Німецькі офіцери оглядають монумент Слави у Корпусному парку.
#стараполтава

Стара Полтава

20 Oct, 16:29


1980-ті. Завод "Електромотор"
фото з рекламного буклету
#стараполтава

Стара Полтава

19 Oct, 18:12


1900 рік. Римо-католицька церква. вул.Стрітенська.
Закладена 27 вересня 1852 року. Завершено будівництво у 1859. Костел був діючим до 1936 року, поки не був знищений місцевою владою. #стараполтава

Стара Полтава

19 Oct, 07:18


Корпусний парк. Десь 50-60-ті роки орієнтовно.
автор фото невідомий
#стараполтава

Стара Полтава

18 Oct, 20:36


#анонси

DVIJ LAB 19 жовтня презентує виставку серії фоторобіт "Why am I Staying Here?" від Артура Арояна.

💙 Серія "Why am I Staying Here?" започаткована у 2019 році та на сьогодні складається з понад 100 фотографій краєвидів міста і людей, зроблених у проміжку з 2014 по 2024 рр. На виставці буде представлено 30 фоторобіт.

Під час роботи виставки планується низка тематичних заходів, таких як лекція про фотографію в Полтаві, перегляд фільму, музичний вечір.

Коли: 18 жовтня о 17:00
Де: Артпростір "КУЛЬТУРА"
Вул. Котляревського, 2
(вхід через арку)
Вхід: донат від 100 грн

Стара Полтава

18 Oct, 11:17


У Полтаві відбулось закрите засідання комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики. Під час нього представники Мінкульту обговорювали подальшу долю імперських пам’ятників. Попередньо усі три пам'ятки планують демонтувати.

Стара Полтава

18 Oct, 07:21


На блошиному ринку іноді можна знайти прикольні речі, які продають за копійки. Наприклад ювілейний годинник Полтавського тепловозоремонтного заводу віддають за 80 гривень. А можна поторгуватись...Ну і звісно багато речей епохи СРСР, які вже стають артефактами.
#стараполтава

Стара Полтава

18 Oct, 04:49


Коли я дізнався, що в Полтаві лише 6% людей волонтерять відчув 💔. Але я знаю тих, хто волонтерить стабільно ще з 2014.

Дівчата з "Hand made для армії руками небайдужих полтавок" ЩОДНЯ працюють. За понад 10 років роботи вони мали менше 10 днів вихідних. Поки ми після роботи їдем додому вони йдуть ще годинку-дві поплести маскувальні сітки, бо 🇺🇦 військові замовляють. В усі фронтові райони. На вихідних ще більше роботи. І так постійно. Стабільно. В будь-яку погоду.

На матеріали для роботи щомісяця треба гроші понад 20 000 гривень. Часто вони і свої докладають. Рідко просять про допомогу. І цей раз не просять, я сам вирішив написати. Хто хоче скинути на правильну справу ось є карта:

5457 0822 7743 4879

Отримувач Тетяна Сігіда

Підписатись на Тралік

Стара Полтава

17 Oct, 15:57


Полтавські студентки. Фестиваль "Родовід". 2024-й рік.
фото: Олександр Розум

Стара Полтава

17 Oct, 05:28


Марш-парад духових оркестрів по центральній вулиці Полтави. 2010-й рік. Травень.

фото: Дарина Розумняк
#стараполтава

Стара Полтава

16 Oct, 16:13


Вечір в Полтаві

Стара Полтава

16 Oct, 07:54


Фото до попереднього посту.
Село Засулля 16 жовтня 1941 року.

джерело: Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Стеллецького

Стара Полтава

16 Oct, 07:51


#Лубні_Холокост

Свідчення Кишканя (Зільмана) Анатолія (1941 р.н.) мешканця м. Лубні

«У період тимчасової оккупації Лубен наша родина залишалася у місті. З розповідей матері я дізнався, як нашу сім'ю: батька, сестру та матір зі мною на руках (мені тоді було 4,5 місяці), разом з іншими євреями Лубен та прилеглих сіл колоною погнали до села Засулля. Там, у районі пенькозаводу, біля величезного рову окремими групами німці розстріляли близько 4 тисяч євреїв.

Внаслідок цієї варварської акції загинули мій батько та сестра Соня. Серед тих кого розстрілювали була і моя мати зі мною на руках. Рівчак, біля якого розстрілювали євреїв, німцями після акції було засипано. Деякі з тих, хто впав у могилу, залишилися живими. Серед живих була і моя мати.Так сталося, що вона впала ще до пострілу. Вона прокинулася під купою тіл від мого плачу. Дочекавшись ночі, вона вибралася з дитиною з ями і пішла геть від цього страшного місця.

Свідки з села Засулля розповідали, що ще довго з цього місця було чутно людський стогін, і кров виступала на поверхні землі. У темноті мати з дитиною на руках лісом дісталася села Засулля. Вона ходила під вікнами хат та просила допомоги.Мати свідка Костянтина Пшеничного пожаліла жінку з крихіткою на руках і впустила у прибудову біля будинку. Там вони перебували кілька днів. Залишатися довше було небезпечно і для неї, і для людей, які прихистили її. Вона пішла у села подалі від міста. Вона пройшла села не лише Лубенського району, а й Хорольського, ніде надовго не затримувалася.

Люди, як могли, допомагали матері, але траплялися й такі випадки, коли їй відмовляли в ночівлі, і тоді мати переховувалась у скирті сіна.Так вона дожила до визволення Лубен від німецької окупації».


З книги Б. Забарка «Ми хотіли жити» ч. 1

Фото село Засулля 16 жовтня 1941 року.

інформація Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Стеллецького