"
Суми зменшаться.
З 1 лютого виплати родичам полонених і безвісти зниклих військових нараховуватимуть по-новому —
Адвокат Роман Лихачов розповів про зміни у виплатах родичам військового у випадку його потрапляння в полон або зникнення безвісти.
1 лютого 2025 року вступають у дію зміни до закону Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, який Верховна Рада прийняла 8 жовтня. Цей закон розробили для удосконалення норм та порядку виплати грошового забезпечення військового на випадок захоплення його в полон або зникнення безвісти.
Роман Лихачов, військовий адвокат та юрист Центру надання підтримки ветеранам, зауважив, що грошове забезпечення військового, який потрапив у полон чи вважається безвісти зниклим, складає близько 120 тис. грн на місяць. Раніше повні виплати щомісяця мала отримувати дружина (чоловік) військового. Тобто у захисника чи захисниці можуть бути батьки, діти, проте виплати все одно мала отримувати лише дружина або чоловік.
При чому військові можуть складати особисте розпорядження та самостійно вирішувати, хто отримає виплати, якщо вони зникнуть безвісти чи потраплять у полон.
❗️З 1 лютого, якщо такого розпорядження немає, то гроші виплачуються таким чином:
50% грошового забезпечення має бути розподілена рівними частками між представниками першої черги — дружиною (чоловіком), законним представникам неповнолітніх дітей, дітьми з-поміж осіб з інвалідністю з дитинства або їх законними представниками та батьками військових (крім тих, що отримують від нього аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав).
«Умовно, якщо у військовослужбовця є дружина, двоє дітей і батько та матір, то ці 60 тис. розподіляються на п’ятьох рівними частинами. Всі отримують по 12 тис.», — зазначив Лихачов.
Якщо ж військовий не має представників першої черги, то 20% забезпечення розподіляється рівними частками між представниками другої черги — повнолітніми дітьми, рідними братами (сестрами), законним представником яких є військовий.
❗️Не виплачена частка грошей (50% або 80%) має залишатися у військовій частині та виплачуватися бійцю у разі повернення його з полону або появи, якщо він був визнаний зниклим безвісти.
Лихачов вбачає у новому алгоритмі як позитив, так і негатив. З одного боку, частку виплат зможуть отримати більше родичів військового. З іншого ж — сума виплат зменшується та фактично ділиться між членами родини.
Раніше партнер військового міг отримати повну суму виплат та самостійно розділити її між членами родини. При чому, за словами адвоката, надходило чимало позовів від батьків військового щодо виплат грошей, якщо з дружиною (чоловіком) не вдавалось домовитись.
Юрист також розповів про ситуацію, коли дружина військового подала на розлучення, а за тиждень він зник безвісти. Суд ще не встиг розглянути заяву, дружина її відкликала та отримувала по 120 тис. грн щомісяця, батьки ж військового не отримували нічого.
Тепер же з 1 лютого частка грошей буде резервуватись за родичем військового. У такому разі гроші передбачені будуть і для умовного батька, який не спілкується із сином, і для дружини, яка виїхала за кордон, а інші родичі, які перебувають в Україні та потребують грошей, можуть їх недоотримувати.

Допомогти зі справедливим розподіленням коштів можуть особисті розпорядження військових, зауважив Лихачов. Тобто він самостійно може визначити хто і скільки грошей має отримати у випадку його зникнення.