Огњило @ognjilosrb Channel on Telegram

Огњило

@ognjilosrb


www.youtube.com/@ognjilo
Огњило је канал посвећен српској историји и традицији. Трудићемо се да нашу историју прикажемо на истинит и аргументован начин и да из тога извучемо и поуке за будућност.

Огњило (Serbian)

Dobrodošli na kanal "Огњило" posvećen srpskoj istoriji i tradiciji! Naš cilj je da vam približimo bogatu prošlost našeg naroda na istinit i argumentovan način, te da iz toga izvučemo važne pouke za budućnost. Na našem kanalu možete pronaći raznovrsne video zapise, analize i priče o ključnim događajima i ličnostima iz srpske istorije. Bilo da ste ljubitelj istorije, istraživač ili jednostavno želite da saznate više o svojim korenima, Огњило je pravo mesto za vas. Pretplatite se i budite deo ove fascinantne avanture kroz vreme i prostor!

Огњило

11 Jan, 10:58


https://youtu.be/XvFGxUjnW5o

Огњило

04 Jan, 02:15


https://ognjilo.com/obavestenje-o-cenama-postarine/

Огњило

02 Jan, 11:48


Увек кад се вратимо на причу о калндару и поновимо резултате дугогодишњег истраживања јаве се људи који нису истраживали али имају предубеђења и нападају нас. Почетак године 1. јануара је документован свуда, за почетак износимо календар Ђурђа Црнојевића за 1494, где се јасно види да година почиње 1. јануара а 1. септембра нема никаквог записа црквене нове године. Наравно да је траг почетка године у пролеће, највероватније око Ђурђевдана остао много дуже у народу, јер се још увек памти, али у званичном црквеном и државном рачунању времена 1. јануар је био усвојен много раније него што то званична историја говори и него што многи мисле.
Имајте само у виду да је тада постојао само тзв. стари календар па је Божић наравно био пре 1. јануара сам почетак нове године се није славио као празник, није имао тај значај. У народу је Божић такође имао значај новог почетка јер од тада сунце почиње да расте и побеђује таму. И то је један од остатака од старине.

Огњило

31 Dec, 23:49


Да, некада нова година није почињала 1. јануара, али одавно почиње. Срећна Нова година

Огњило

30 Dec, 11:24


https://youtu.be/I7NG5LhsMOc

Огњило

14 Dec, 12:16


https://youtu.be/tltmSMM_ekQ

Огњило

07 Dec, 17:54


Ноћ библиотека 6. децембра 2024. Огњило (Александар Митић и Марко Хубер) са Радетом Јанковићем, књижевником, у гостима Јавне библиотеке Бољевац, диван разговор и дружење.
Велико хвала Зорици Масловарић и свим осталима на сјајној организацији и гостопримству.

Огњило

30 Nov, 22:52


https://ognjilo.com/srpstvo-luzickih-srba/

Огњило

29 Nov, 14:39


Камена скулптура Тројана (Триглава), претече тројства, нађена у Ваћанима, у залеђу Шибеника.
У Огњилу број 3 Александар Митић писао је о Тројану/Триглаву, а на каналу Огњило урадили смо и емисију на ту тему.

Огњило

27 Nov, 10:36


https://youtu.be/skFsrI2yGoY?si=tvAJMfjZM0zdXVq5

Огњило

24 Nov, 20:07


Да ли и токе потичу из далеке праисторије? Милорад Стојић је у књизи „Медведњак“ приказао неколико сетова коштаних и камених плочица које он назива пекторалима, а уклапају се у слику тока. У гвозденодобским сахранама са Гласинца у данашњој Босни нађене су токе, као и у илирским гробницама. Драган Јацановић у својој књизи „Српско календарско знање у епксој народној поезији“ каже како су римски цареви пореклом са наших простора приказивани на новчићима управо са токама. Ово је још један могући доказ континуитета од најранијих времена.

Огњило

24 Nov, 12:39


Како нас описују они што нас не воле.

Огњило

19 Nov, 00:21


Огрлица од 28 зуба младог јелена (скупоцена као злато - јелен има само један такав зуб) са Медведњака. Извор слика фејсбук профил професора Стојића и књига Медведњак духовно средиште праисторије.
Занимљиво је да се у налазима са Медведњака број 28 (као и рецимо број 12) често понављају (28 уреза, 28 перли, 28 зуба...) што указује на календарску симболику.

Огњило

17 Nov, 09:14


https://youtu.be/iI64RnrKVVc

Огњило

12 Nov, 14:33


На захтев многих објављујемо запис народне песме са Крита о којој се говори о Мравима - Мирмидонцима као српским синовима и српским кћерима. Песма је објављена у неким старијим расправама овде је преносимо из записa Пантелије Срећковића

Огњило

06 Nov, 11:29


https://youtu.be/acrBCGwIKes

Огњило

30 Oct, 20:31


Ново археолошко откриће у пећини Пештурији (долина Звоначне реке, близу Пирота). Најзначајније је да постоји веза овог насеља са Лепенским Виром, тј. могуће је да су становници овог насеља делили исти начин живота и културу као и Лепенци. Постоје и друга могућа објашњења.
У археолошким слојевима нађени су и зуби Вирезуба, једне врсте шарана, који данас живи у Русији у рекама које се уливају у Црно море, али у то време живео је и код нас.

Огњило

28 Oct, 14:05


Сведоци смо да су се многи у последње време укључили у теме које уопште не познају и покушавају да обесмисле борбу за нашу прошлост. Тако се могу чути тезе да истраживањем веза са старијим временима, ми пљујемо на Немањиће... Ти наши наводни родољуби којима смета старија прошлост уопште не знају ни ту прошлост. Замислите кад би неко рекао да ми пљујемо на војводу Мишића тако што причамо о цару Душану, то је тај ниво доказивања. Све то није чудно, наша прошлост не може да се научи из уџбеника и читајући опште прихваћену литературу па не чуди не знање многих људи. Ми се трудимо и трудићемо се да изнесемо праву истину и на ове теме, прво ћемо се позабавити потпуно нетачним тврдњама да је краљевска титула код нас дошла са запада, очекујте емисију на ту тему у наредним недељама.

Огњило

26 Oct, 07:51


https://youtu.be/JQ4FhjsYLX8

Огњило

25 Oct, 18:27


Пар слика са сајма књига, данас...

Огњило

18 Oct, 08:02


Драги пријатељи, на нашем сајту додали смо продавницу која олакшава наручивање. Нађалост принуђени смо да повећамо цене наших зборника. Хвала свима на подршци!

Огњило

16 Oct, 13:15


https://youtu.be/eKdn5SoVC-w

Огњило

05 Oct, 08:03


https://youtu.be/I71zn3z8fRM

Огњило

01 Oct, 20:51


Најстарији прикази знака @:
1. Хроника Константина Манасија, бугарски препис (хроника из 12. века, препис из 14. века)
2. Судебник цара Ивана IV (Грозног) из 1550.

Огњило

22 Sep, 23:02


https://youtu.be/ue1yAOcQZpQ

Огњило

21 Sep, 13:00


Јевта Поповић рођен је у Срему негде око 1791 а умро је 1831. године. Овде приказујемо графике из његових дела Свеславије (свеске 1,2 и 3) и Милошијада. Јевта Поповић је објавио прво ћирилично издање Гундулићевог “Османа”1826. Осим што је био успешан трговац бавио се писањем и издавањем књига. Био је у контакту са свим значајнијим србима тог времена који су стално или повремено живели и радили у Трсту и Венецији, као што су: Доситеј Обрадовић, Вук Караџић, Јоаким Вујић, Павле Соларић, Вићентије Ракић, Герман Анђелић, Герасим Зелић, Лукијан Мушицки, Матија Бан.

Огњило

16 Sep, 10:50


Карта "Ethnographical map showing the distribution of the human race", аутор James Reynolds и John Emslie, година 1851. Слика говори све.
Доступна дигитално преко портала www.davidrumsey.com