Початок тут. Частина 2.
"Окей, логіка проста. Придатних – у піхоту. Обмежено придатні та жінки – залишаються тримати тил. Що в цій схемі бентежить:
Перше, з чим стикнуться бойові в/ч, куди переводять тиловиків – їх непідготовленість. Шо ми маємо: де-юре тиловики мають БЗВП, але де-факто вона часто або номінальна, або взагалі відсутня. На папері – людина готова до бойових дій, по факту – не вміє тримать в руках зброю. І це проблема як бійця, шо не має навичок виживання та ведення бою, так і підрозділу, в який його закинули. Навіть якщо бійці вмотивовані (що сумнівно, бо від війни виснажені всі - і фронт, і тил) – бойовий досвід нульовий. Якщо ти майже три роки воюєш на нулі, а тебе «посилюють» свіжим тилом – це не підсилення, це проблема. Від такого «поповнення» більше мороки, ніж користі.
Можна спитати, що взагалі в армії роблять люди, які не мають БЗВП? Все просто. 2022 рік: хаотична мобілізація. Багато тиловиків – це ті, кого взяли в перші хвилі без жорсткого відбору. Це сильні фінансисти, бухгалтери, діловоди, механіки тощо. Навчання було скорочене, багато хто взагалі не проходив повноцінних курсів. Їх записали як «придатних», але ніхто не перевіряв реальну готовність. Більшість таких військових не мають досвіду служби у бойових умовах, не були біля ЛБЗ навіть десь ото поряд. І це логічно, бо штаби не мають бути на передку. Знаєте, на мене дивилися як на дурня, коли я регулярно, за свій кошт холостился мотался на полігони, тренувал такмєд (ще раз уточнюю – платно). Ще й відпрошуватися зі служби мусив, вихідних у мене немає. От дарма ви зі мною не їздили хлопці, ну) Але це лірика. І думки для «подумати, спланувати поки є час».
Друга прям дуже гостра проблема – ми послаблюємо логістику. В армії немає зайвих людей. Якщо ти забираєш когось із тилу, ти оголюєш інший напрям.
Тил не є «запасом кадрів», звідки можна брати людей у бойові підрозділи. Це механізм, без якого фронт працювати не буде. На кожного піхотинця, штурмовика працює штат людей, які розрулюють процеси забезпечення, організаціі, фінансування тощо.
Зараз тилові підрозділи зменшують. Від цього автоматично зростає навантаження на тих, хто залишається. Обмежено придатні та жінки фізично не можуть закрити всі функції тилу. Вони можуть працювати з документами, фінансами, адміністративними процесами. Але логістика, водіння та ремонт (!) автомобілів, важкої техніки, складання боєприпасів, розгрузка продовольчого, речового тощо забезпечення– це вже проблема. В одному з моїх батів в піхоту забрали дуже крутого механіка. В людини в цивільному житті – свої СТО, він може полагодити що завгодно, і він мав не просто оперативно лагодити техніку, а налагоджувати службу та працювати в системі. Його забрали в стрілецьку роту. ККД цієї окремої бойової одиниці – просто улетіло вниз.
Це дуже деморалізуючий фактор.
Третє. Чоловіки-придатні пішли в піхоту, в тилу залишаються жінки та обмежено придатні. Змінюється внутрішня динаміка взаємодії в частинах: командири, які звикли до «чоловічої» армійської системи, починають відчувати дискомфорт. Так, жінки в армії зараз є, ми ефективно працюємо. Але баланс – зміститься. І може зрости рівень гендерної напруги та конфліктів.
Стабільність тилу = стабільність фронту.
Що буде, якщо обвалиться тил?"
Далі буде. Частина третя.