Роман з історією @history_roman Channel on Telegram

Роман з історією

@history_roman


Кожного дня нова історія

Вільний простір з історії для дорослих та підлітків.

Допомога з історії та географії (контрольні/підтримка/навчання)


t.me/Roman_Slipokoenko

Роман з історією (Ukrainian)

Шукаєте захоплюючий шлях у світ історії? Тоді канал "Роман з історією" (@history_roman) - саме те місце, куди варто звернутися. Щодня вас очікує нова захоплива історія, яка занурить вас у світ минулих подій і допоможе краще зрозуміти минуле та сучасність.

"Роман з історією" - це вільний простір з історії, який адресований як для дорослих, так і для підлітків. Тут ви знайдете не лише цікаві факти та історичні події, але й отримаєте допомогу у вивченні історії та географії, будь то підготовка до контрольних робіт, підтримка під час навчання чи просто цікаві уривки із світової історії.

Не пропустіть можливість стати частиною цікавого світу історії разом з каналом "Роман з історією". Приєднуйтесь вже зараз та дізнайтеся більше за посиланням: [тут буде посилання на канал]

Роман з історією

08 Feb, 08:02


У 50-х роках Ліна Костенко навчалася в Московському літературному інституті імені О. М. Горького. На той час це був передовий літературний виш, у якому відчувався дух свободи — принаймні більший, ніж у республіках, адже там навчалося понад 30 різних етносів, і можна було слухати поезію різними мовами.

Та періодично «узький звір» показував свою сутність. Так, одного разу Ліну Костенко запитав викладач: «Вы же интеллигентный человек. Зачем вам этот язык индейских племён

Згодом Ліна Костенко написала вірш «Іма Сумак».

Було на світі плем'я — інки.
Було на світі — і нема.
Одних приставили до стінки,
а інших вбили крадькома.

...

безсмертно тужить плем'я — інки.
Те плем'я, котрого нема.

Повна версія вірша за посиланням
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=5632

Роман з історією

07 Feb, 06:30


7 лютого 1483 року в Римі, у друкарні Еухарія Зільбера, вийшла книга Юрія Дрогобича — «Прогностична оцінка поточного 1483 року». Це перше відоме друковане видання українського автора.

Праця є астрологічним календарем. Спираючись на розташування небесних світил і аналіз космічних явищ, Дрогобич робить прогнози щодо подій на Землі. Подібні прогностичні трактати у XV–XVII століттях були поширеним жанром у науковому світі.

Книга присвячена Папі Сіксту IV — саме тому, хто наказав збудувати Сікстинську капелу.

Невелика за обсягом: 10 сторінок (формат 18,5 × 13 см). До наших днів дійшли лише два примірники.

Повний переклад за посиланням.
Оригінал написаний латиною.

http://litopys.org.ua/human/hum48.htm

Роман з історією

06 Feb, 10:23


Цікаво почути вашу відповідь на питання в кінці тексту!

Назва пристрою «фен» походить від німецького слова «Fön» (Föhn), яке спочатку означало теплий вітер.

Компанія AEG у 1908 році випустила перший електричний пристрій для сушіння волосся і назвала його «Fön» як торгову марку, оскільки він продував тепле повітря, подібно до цього вітру.

Фен - це сильний, поривчастий, сухий і теплий вітер, що дме з гірських вершин у долини. Він виникає тоді, коли повітря перевалює через гребінь гірського хребта і, опускаючись підвітряним схилом, швидко нагрівається. При цьому температура може досягти максимальних значень для певної пори року. Так, при сильному фені на зледенілому острові Ґренландія температура підвищується на 20-25 °С.

Цей вітер вивчається у 6 класі. Напишіть чи пам’ятали ви дану інформацію із шкільних років.

Роман з історією

06 Feb, 06:35


6 лютого 1996 року Україна отримала від Великобританії антарктичну станцію «Фарадей». Офіційно це було передання, але в народі подейкують, що українці її «виграли». І хоч це жарт, у цій історії справді є чимало цікавих деталей.

Британці мали станцію «Фарадей» ще з 1947 року. Вона була розташована на острові Галіндез, що в Антарктиді. Однак з часом вони збудували нову сучасну базу «Резольюшн» і вирішили передати стару комусь іншому. Продати її за ринковою ціною було неможливо через міжнародні угоди, тож британці шукали наукову країну, якій можна було б передати станцію.

На початку 1990-х українські вчені опинилися у складному становищі: Радянський Союз розпався, а разом із ним припинилося фінансування полярних досліджень. Проте в України були чудові фахівці та величезне бажання продовжувати дослідження. Завдяки дипломатичним зусиллям Велика Британія погодилася передати станцію саме Україні. Аби угода мала офіційний характер, довелося сплатити символічну суму – один фунт стерлінгів. Це була радше формальність, але вона дозволила юридично закріпити право України на станцію.

Станція «Фарадей» була добре оснащеною дослідницькою базою з усім необхідним для полярників. Вона розрахована на 12-14 людей узимку і до 24-х влітку. На ній є лабораторії, житлові приміщення, кухня, бібліотека і навіть знаменита барна стійка, яку британці власноруч виготовили ще в 1980-х роках.

Після отримання станції Україна перейменувала її на «Академік Вернадський» на честь видатного вченого. З того часу українські науковці проводять тут важливі дослідження: спостерігають за кліматичними змінами, вивчають озоновий шар, досліджують магнітосферу Землі, спостерігають за місцевою флорою та фауною. Саме тут у 1985 році британські вчені відкрили озонову діру над Антарктидою!

І як же сердять розмови про те, що Україна має відмовитися від цього скарбу...

Роман з історією

05 Feb, 10:38


Хвилинка реклами

Допомагаю студентам та учням розібратися з виконанням складних контрольних, самостійних, проєктних і практичних робіт. Формат співпраці може бути різним.

Наразі немає вільних місць для індивідуальних уроків, проте в групі "Економічна географія, 9 клас" є одне вільне місце. Куди подівся попередній учень? Ми його з’їли. Жартую. 😄 Група має одне вільне місце з початку року. Долучайтеся!

Роман з історією

05 Feb, 07:44


Поговоримо про лямбу?

Символом Спарти була грецька літера Λ (лямба). Регіон Спарта по-іншому називався Лакедемон.

Існує навіть окремий міф про Лакедемона — сина Зевса (хто тільки не був його сином) та німфи Тайгети. Він створив місто Спарта та вигадав перші закони. Ті самі, які були побудовані на жорсткій військовій дисципліні.

Нині лямба настільки популярна, що її використовують у математиці, фізиці, астрономії. Окремо цю літеру використовують деякі расистські угруповання та «альянс гей-активістів».

Що тут скажеш? Універсальна літера…

Роман з історією

04 Feb, 12:29


Чому Аргентину називають срібною країною?

Аргентину називають «срібною країною» через її назву, яка походить від латинського слова argentum (срібло).

Коли іспанські завойовники прибули на територію сучасної Аргентини в XVI столітті, вони почули легенди про землі, багаті сріблом. Особливо це стосувалося річки Ріо-де-ла-Плата, що дослівно перекладається як «Срібна річка». Хоча значних покладів срібла в самій Аргентині не було (на відміну від Болівії чи Перу), колонізатори вірили, що тут можна знайти дорогоцінний метал.

Уперше назва території як Terra Argentea була вжита на португальських мапах 1554 року.

Офіційно назва країни Аргентина була закріплена конституцією 24 грудня 1826 року.

На фото національних парк Науель-Уапі.

Роман з історією

04 Feb, 06:59


Привітальне!

4 лютого 2004 року почав роботу сервіс Thefacebook, створений студентом Гарвардського університету Марком Цукербергом разом із трьома приятелями. Через рік він змінив назву на Facebook.

Швидке зростання Facebook почалося після того, як у 2007 році корпорація Microsoft придбала частку компанії. Уже в 2010 році Facebook став третьою за капіталізацією веб-компанією у США.

Станом на 2025 рік мережа нараховує 3,07 млрд активних користувачів. Цікаво, скільки серед них ботів?

В Україні Facebook утримує перше місце серед соціальних мереж, маючи понад 14 млн активних користувачів.

І де б ми сралися, якби не було Facebook?

На фото вигляд сторінки 2007 року.

Роман з історією

03 Feb, 11:55


Звідки походить назва Канада?

Слово «Канада» походить від ірокезького слова kanata, що означає «село» або «поселення». У 1535 році місцеві жителі використали цей термін, коли пояснювали французькому досліднику Жаку Картьє шлях до села Стадакона (нині Квебек). Картьє почав вживати «Канада» для позначення не лише цього села, а й прилеглих територій уздовж річки Святого Лаврентія.

Згодом ця назва закріпилася за більшою частиною французької колонії, відомої як Нова Франція. Після британського завоювання в 1763 році термін «Канада» використовувався для позначення двох колоній — Верхньої та Нижньої Канади, які в 1841 році об’єдналися в Провінцію Канада.

У 1867 році, під час створення Канадської конфедерації, нова держава отримала офіційну назву «Домініон Канада». Згодом слово «Домініон» вийшло з ужитку, і сьогодні країна відома просто як Канада.

Портрет Жака Картьє

Роман з історією

03 Feb, 07:32


Поговоримо про походження лютого?

Римський місяць Februarius був названий на честь латинського терміна februum, що означає «очищення», через ритуал очищення Februa, який проводився 15 лютого (у повний місяць) за старим місячним римським календарем.

Січень і лютий були останніми двома місяцями, доданими до римського календаря, оскільки спочатку римляни вважали зиму періодом без місяців.

В Україні назва «лютий» походить від праслов’янського слова, що означає «суворий, холодний; злий, жорстокий». Раніше в цей період дійсно були сильні морози та завірюхи.

Цікаво, що в староанглійській мові лютий називали «брудним місяцем» (Solmonath) та «місяцем капусти» (Kale-monath).

На фото — картина Каспара Давида Фрідріха

Роман з історією

02 Feb, 10:58


Рекомендую цікаве відео про українську гниду з ХІХ століття. Про нього нині дійсно мало говорять. Через свої дії він потрапив у історичне забуття, ну і вже ніколи не вийде з нього.

Разом із тим, якщо ознайомитися з його біографією, можна знайти багато схожих рис із гнидами сучасними.

Та й взагалі Телебачення Торонто випускає чудовий контент.
Рекомендую підтримати їх підпискою.

https://youtu.be/RAp5rZXwXvw?si=OqAzU14_WYzPf2Y2

Роман з історією

02 Feb, 07:47


Завершив читання книги «Близький Схід» під редакцією Умберто Еко.

Можу з упевненістю сказати, що в ній більше води, ніж у Тихому океані. Деякі розділи написані аби бути написаними. А розділи про Індію, Китай, етрусків наводять на питання: чому це є в книзі про Близький Схід? Хоча книга починається взагалі вступом про античність!? З чого було, з того й зліпили, читайте…

Переклад жахливий. У мене склалося враження, що перекладав Google із російської мови. Але це не вперше таке помічаю за видавництвом «Фоліо».

Якість друку жахлива. Книга містить сотні ілюстрацій, але роздивитися їх детально — зась. У мене була книга 2016 року видання. Можливо, пізніші версії вже не мають цих помилок.

З іншого боку, в книзі є справді чудові розділи з гарним описом та унікальною інформацією. Тільки щоб знайти цей алмаз, потрібно перелопатити 1300 сторінок гною.

Дуже суперечливі почуття. Не впевнений, що її варто купувати за 1000 грн. Я брав книгу в бібліотеці.

Роман з історією

01 Feb, 09:59


«Дзеркало Уранії» - набір з 32 карток сузір'їв, опублікований у Лондоні близько 1825 року. Кожна картка містить художнє зображення одного чи декількох сузір'їв.

Всього на картках зображено 79 сузір'їв та дві частини сузір'їв: Голова Медузи Горгони та Гуска. У 1922 році Міжнародний астрономічний союз офіційно затвердив 88 сузір’їв, хоча раніше їх було більше.

Кожен набір розфарбовувався акварелістами вручну.

Цікавою особливістю є те, що кожна зображена зірка мала невеличкий отвір, щоб надати уявлення про вигляд сузір'я, якщо тримати картку напроти світла.

Роман з історією

31 Jan, 12:26


Вчителі фізкультури здорової людини!

Учительський відділ товариства «Сокіл-Батько» у Львові, весна 1913.

Зліва направо: Іван Боберський, Степан Гайдучок, Тарас Франко, Омелян Гузар, Петро Франко, Іван Ігнат, Олександр Довбенко, Ігор Федів.

Тарас Франко (про нього говорять менше ніж про Петра) у свій час був професором фізкультури («руханки») в Українській Академічній Гімназії, завзятим спортовцем та пропагандистом спорту серед молоді Львова. І це тільки маленька частинка його талантів!

Роман з історією

31 Jan, 07:22


Міф про походження письма

У шумерській поемі «Енмеркар і володар Аратти» (XXI-XVIII ст. до н.е.) розповідається про суперечку між двома царями. Вони передавали один одному довгі промови через посланця, який долав гірські хребти й річки, несучи слова володарів від одного міста до іншого.

Та ось якось трапилося, що бідолаха-посланець не зміг запам’ятати й правильно переказати довгу, складну промову. Він почав плутати слова, а деякі й зовсім забув.

"Оскільки посланець виявився кістлявим на язик і не спромігся повторити промову, цар Куллаба, замісивши глину, вирізьбив на ній слова, як на табличці – до того ніхто й ніколи не писав на глині, – але коли бог-сонце знову засяяв, слова проявилися."

Посланець відніс табличку іншому цареві. Той, розглянувши її, мовив:

"Промовлене слово схоже на цвях – прошиває наскрізь, але написане слово залишається назавжди."

А далі ви йдете до першого класу і красиво пишете букву "У"🙃

Роман з історією

30 Jan, 12:18


Іберія - історична назва Піренейського півострова, на території якого розташовані сучасні Іспанія та Португалія. Вона походить від давньогрецького Ἰβηρία (Iberia), що, ймовірно, пов’язане з річкою Ібер (сучасна Ебро). Греки й римляни використовували цю назву для позначення земель, заселених іберами - народом, чия культура існувала до приходу кельтів і римлян.

Цікаво, що окремо існувала також Кавказька Іберія - стародавнє царство на території сучасної Грузії. Попри збіг у назві, її походження не пов’язане з Піренейською Іберією, а ймовірно має місцеве коріння.

А ще в мене в холодильнику своєї долі чекає банка оливок із такою ж назвою.

Іспанія є світовим лідером за виробництвом і експортом оливок. Вона виробляє близько 50% світового обсягу оливкової олії і значну частку столових оливок.

На фото справжні володарі Іберійських гір!

Роман з історією

30 Jan, 06:52


Цікава легенда про виникнення скла!

Пліній Старший. Виникнення скла. Природнича історія, книга XXXVI

У тій частині Сирії, котра називається Фінікією і межує з Галілеєю, розташована гора Кармель, а поряд є болото, що зветься Кандебія. Гадають, що там витоки річки Бело, яка за п’ять миль звідти впадає в море, неподалік колонії Птолемаїда. Течія річки повільна, вода не годиться для пиття, хоча її все одно використовують для священних церемоній...

За переказами, біля берега причалив корабель, на якому купці перевозили соду. Опинившись на піщаному березі, вони почали готувати вечерю, але не маючи каменя, на який поставити горщик, використали замість підставки брили соди, що взяли із собою в вантажі. Але коли розігрілися брили, що обмастилися піском, потік струмок небаченої раніше рідини. Саме так винайшли скло.

На фото фінікійське скло!

Роман з історією

29 Jan, 10:46


Міф про ріг достатку!

У давні часи, серед диких і неприступних гір Криту, жила німфа Амалфея. Саме вона врятувала новонародженого Зевса, коли його мати Рея, намагаючись уберегти сина від неминучої загибелі, сховала його від жорстокого батька Кроноса.

Амалфея вигодовувала майбутнього громовержця молоком священної кози, що носила її ім’я. Ця істота була не просто твариною – її шерсть сяяла золотавим світлом, а її молоко дарувало безсмертя.

Одного разу, граючись, юний Зевс випадково зламав один із рогів своєї годувальниці. Але цей ріг виявився не звичайним: він не залишився порожнім, а став джерелом безкінечного достатку. Фрукти, зерно, мед – усе, що могло символізувати благополуччя, безперервно наповнювало його.

Коли Зевс подорослішав, повалив Кроноса і став верховним богом, він не забув свою рятівницю. У знак вдячності він помістив її на небосхил у вигляді сузір’я Козерога.

А тепер поясніть чому ріг достатку знаходиться на гербі Харкова?

Роман з історією

29 Jan, 08:48


29 січня - День пам'яті Героїв Крут

Пам'яті тридцяти
Павло Тичина


На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

21 (8) березня 1918 р.

Вірш написаний після перепоховання героїв Крут у Києві.

Роман з історією

28 Jan, 06:56


Ян Гевелій — видатний польський астроном XVII століття, відомий своїми детальними картами Місяця, опублікованими у праці «Selenographia, sive Lunae descriptio» у 1647 році. Ця робота містила точні зображення місячної поверхні, які довгий час залишалися еталонними.

У «Selenographia» Гевелій представив три великі карти Місяця діаметром близько 30 см, атлас фаз Місяця з 40 рисунками та опис його поверхні. Він позначив різні об'єкти на місячній поверхні земними географічними назвами, деякі з яких використовуються й досі.

В «Selenographia» Гевелій порівнює власні дослідження з дослідженнями Галілея та відмічає на певні відмінності, зокрема, вказує на невідповідну якість місячних записів у «Зоряному повідомленні» Галілея 1610 року.

Книга присвячена королю Владиславу IV Вазі.

Як вам карта місяця?

Роман з історією

27 Jan, 13:07


Карикатура британського художника Леслі Ілінгуорта була опублікована в журналі Punch у 1950-х роках, у розпал Холодної війни.

Ілінгуорт — відомий карикатурист, який працював для Punch і Daily Mail, сатирично зображуючи світову політику, зокрема суперництво між США, СРСР і Великобританією.

Роман з історією

27 Jan, 06:50


27 січня 1945 року підрозділи 60-ї армії 1-го Українського фронту визволили вцілілих в'язнів нацистського концтабору «Аушвіц-Біркенау» в Освенцімі (Польща).

Концтабір діяв з травня 1940 року до січня 1945-го і став одним із найбільших центрів масового знищення людей у світовій історії. За цей період там загинули не менше 1,1 мільйона осіб, переважно євреї з різних країн Європи. Серед жертв були також поляки, роми, радянські військовополонені та представники інших національностей.

Звільнення Освенцима стало одним із ключових моментів у викритті жахіть нацистських концтаборів і дало світу незаперечні докази Голокосту. Цей день відзначається як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Фото звільнених ув’язнених

Роман з історією

26 Jan, 11:00


Каледонія – це давня назва північної частини острова Велика Британія, яка ототожнюється з сучасною Шотландією.

Назва «Каледонія» походить від латинської форми Caledonii – імовірно, назви одного з кельтських племен, що мешкали на цих землях.

Римляни намагалися завоювати Каледонію, але зустріли сильний опір місцевих племен, зокрема піктів. Після кількох невдалих спроб вони вирішили побудувати Вал Адріана (122 рік н.е.), який розділяв римську Британію від земель піктів.

Слово «Каледонія» досі використовується як поетична назва Шотландії та часто зустрічається в літературі, музиці й піснях. Наприклад, популярна пісня Caledonia Дугі Макліна стала неофіційним гімном Шотландії.

А чи знаєте ви, що існує Нова Каледонія?
Якщо так, напишіть, у якому океані вона розташована!

Роман з історією

25 Jan, 16:50


Ківі — національне прізвисько новозеландців, яке часто використовується як самоназва жителів Нової Зеландії.

Прізвисько почало формуватися в роки Першої світової війни щодо новозеландських військовослужбовців на фронтах Європи завдяки використанню ними нарукавних емблем із зображенням птаха ківі.

У роки Другої світової війни це прізвисько стало ще популярнішим у лавах союзницьких військ, які брали участь у бойових діях в Європі, Африці та Тихоокеанському регіоні. А після Другої світової війни воно стало загальновживаним як у самій Новій Зеландії, так і за її межами.

У новозеландському варіанті англійської мови національне прізвисько часто пишеться з великої літери — Kiwi, на відміну від назви птаха ківі — kiwi та назви фрукта ківі — kiwifruit.

Роман з історією

25 Jan, 12:42


25 січня 1924 року у французькому альпійському містечку Шамоні розпочалися перші в історії Зимові Олімпійські ігри. Вони були організовані як "Міжнародний спортивний тиждень з нагоди VIII Олімпіади". Спортсмени змагалися у 6 видах спорту, серед яких бобслей, лижні гонки, фігурне катання, хокей, ковзанярський спорт і лижне двоборство. Успіх заходу перевершив усі очікування, що спонукало Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) ухвалити рішення про регулярне проведення Зимових Олімпіад кожні чотири роки, починаючи з 1928 року.

Скандинавські спортсмени домінували у більшості дисциплін. Норвегія стала лідером, завоювавши 17 медалей.

У змаганнях взяли участь 258 спортсменів із 16 країн, серед яких було лише 13 жінок. Радянський Союз у цих іграх участі не брав.

У змаганнях брав участь українець Степан Вітковський, який виступав під прапором Польщі. Лижна гонка на 50 км виявилася дуже виснажливою, і Вітковський фінішував 21-м із результатом 6 годин 25 хвилин 58 секунд.

Роман з історією

24 Jan, 11:10


Левант — це історико-географічний термін, що охоплює країни східного Середземномор'я. У вузькому розумінні до Леванту відносять лише Сирію та Ліван. У широкому - все виділене на карті).

Назва походить від французького слова levant, яке означає «схід» або «схід сонця».

У 13–14 століттях термін levante використовувався італійськими торговцями для позначення регіону, що охоплював східне узбережжя Середземного моря. Цей регіон був ключовим у морській торгівлі, адже через нього проходили важливі шляхи, що з’єднували Європу з Азією.

Левант має не лише географічне, але й культурне значення. Це регіон, де протягом тисячоліть співіснували та взаємодіяли різні цивілізації, релігії та культури, зокрема християнство, іслам і юдаїзм.

Роман з історією

24 Jan, 07:05


Одна весела помилка)

У 1631 році світ побачив одну з найвідоміших друкарських помилок в історії. У виданні «Біблії короля Якова», надрукованому Робертом Баркером і Мартіном Лукасом, у сьомій заповіді замість «Ти не чини перелюбу» було написано «Ти чини перелюбу». Через пропущене слово «не» священний текст раптово отримав зовсім інший зміст!

Ця «Біблія перелюбників» обурила короля Карла I та церкву. Друкарів покарали великим штрафом у 300 фунтів стерлінгів, а більшість примірників знищили. Проте кілька екземплярів збереглися до наших днів.

Якщо, що то за суму штрафу можна було придбати корабель, маєток чи цілий рік шикувати.

У 1996 році один із цих рідкісних примірників продали на аукціоні за $27 000.

А я колись у творі із зарубіжної літератури написав не яблуко розбрату, а яблуко розпусти)) Правда тоді було менше галасу)

Роман з історією

23 Jan, 07:59


Герб Королівства Галичини та Лодомерії (1851–1919) був важливим символом регіону і часто прикрашав громадські будівлі та пам’ятки.

На гербі зображена чорна галка із золотим кільцем у дзьобі – символ, що асоціюється з самою назвою Галичини. У давньоруських літописах птах був символом міста Галич, а також регіону. За іншою версією, слово «Галичина» походить від польського halka, що означає «галка» або «чорний птах».

Три золоті корони на гербі символізують об’єднання трьох частин історичної Галичини: Східної, Західної та Лодомерії. Сьогодні Західна Галичина належить Польщі, а Східна – Україні.

А що таке Лодомерія - напишіть в коментарі!

Роман з історією

22 Jan, 12:18


Магриб — назва, яку дали середньовічні арабські географи та історики країнам, розташованим на захід від Єгипту та Аравійського півострова.

Назву «Аль-Магриб» («край, де сідає сонце») ці держави отримали в період завойовницьких походів арабів на межі I і II тисячоліть н. е. Цей термін символізує географічне розташування регіону щодо арабського світу.

До складу Магрибу входять: Мавританія, Західна Сахара, Марокко, Алжир, Туніс, Лівія.

Араби кажуть: «Магриб — священний птах. Його тулуб — Алжир, праве крило — Лівія, ліве крило — Марокко, а голова — Туніс».

Хочу на канал додати історичної географії. Періодично буду писати про різні історичні назви регіонів. Будуть як українські, так і світові регіони.

Роман з історією

22 Jan, 07:48


22 січня 1918 року Українська Центральна Рада проголосила незалежність України (УНР).

«...однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу...»

«…всіх громадян самостійної Української Народної Республіки кличемо непохитно стояти на сторожі добутої волі та прав нашого народу і всіма силами боронити свою долю від усіх ворогів селянсько-робітничої самостійної Республіки».

Четвертий Універсал був ухвалений у приміщенні Педагогічного музею в Києві, де працювала Українська Центральна Рада. 25 січня його текст було публічно зачитано для населення.

На жаль, радість від проголошення незалежності була затьмарена подіями: незабаром більшовицькі війська захопили Київ і розпочали хвилю терору.

З Днем Незалежності та Соборності України!

Роман з історією

21 Jan, 10:57


Історія святкових тортів зі свічками

У Стародавній Греції пироги зі свічками були частиною ритуалів на честь богині Артеміди. Круглі медові пироги символізували повний Місяць, а свічки додавали їм сяйва. Вогонь мав сакральне значення, але ідея задування свічок та загадування бажань у грецьких джерелах не згадується — це вже пізніша культурна інтерпретація.

У Німеччині в середньовіччі виникли святкування «Kinderfest», присвячені дитячим дням народження. На торт ставили свічки за кількістю років дитини та одну додаткову — на щастя й довголіття. Запалення свічок відкривало свято, а їх задування ввечері супроводжувалося загадуванням бажання. Цей елемент добре задокументований і має достовірне походження.

Чи впізнали із якого фільму торт на картинці?
Якщо так - напишіть)

Роман з історією

21 Jan, 07:28


Сьогодні мій ХХХІІ день народження!

Ще зі шкільних років мене дивували дві події, що відбулися 21 січня:

Публічна страта Людовіка XVI у 1793 році. Це був єдиний страчений король Франції. Ну і через двісті років я народився.

Смерть Леніна у 1924 році. Це я вважаю радісною подією.

Обидва опинилися по різні боки революції й дуже безглуздо померли.

Ось такий у мене похмурий настрій))

А які цікаві події відбулися у ваш день народження?

Роман з історією

20 Jan, 07:00


Перший університет України!

Ще зі шкільних років пам’ятаю, як нам постійно нагадували, що перший університет України — Харківський! 1805 рік! Потім ця інформація повторювалася на ЗНО та під час навчання в університеті.

Насправді ж першим університетом на українських землях був Львівський університет.

Його заснував король Ян ІІ Казимир своїм указом 20 січня 1661 року, перетворивши єзуїтську колегію на університет.

У 1676 році в академії навчалося 500 спудеїв (студентів), а на початку XVIII століття їх кількість зросла до 700. До складу навчального закладу входили факультети: філософський і богословський, а з 1749 року — Шляхетський колегіум.

В університеті викладали філософію, логіку, риторику, математику, астрономію, військове мистецтво, архітектуру, латинь та інші дисципліни. Навчання велося латиною.

У 1688 році в університеті відкрили кафедру анатомії та фізики, яку очолив відомий учений Томаш Будний...

Далі була складна історія із відкриттям та закриттям.

Роман з історією

19 Jan, 07:33


Гральні карти Михайла Микешина

У 1890 році художник Михайло Микешин створив ескізи гральних карт для Імператорської карткової фабрики. У своїй роботі він звернувся до мотивів народних казок і творчості Миколи Гоголя. На картах були зображені русалки, богатирі, відьми, Кощій Безсмертний, чаклуни та водяники.

Проте ці карти так і залишилися лише проєктом — вони не були випущені у тираж. Критики визнали, що ілюстрації занадто колоритні й не відповідають вимогам свободи стилю, яка була необхідна для карткових зображень того часу.

Якщо ви вперше чуєте про цього художника, то варто знати, що саме він спроєктував пам'ятник Богдану Хмельницькому в Києві, який став одним із символів української історії та культури

Роман з історією

18 Jan, 08:44


У січні 1778 року британський мореплавець і дослідник Джеймс Кук відкрив для європейців Гавайські острови, які інколи називали «Сандвічеві острови» на честь лорда Сандвіча, який фінансував експедицію. Це відкриття стало частиною третьої навколосвітньої подорожі Кука, під час якої він прагнув знайти Північно-Західний прохід.

Гаваї на той час мали розвинену культуру, засновану на традиціях полінезійців, які заселили острови близько 1500 років тому. Корінні жителі були вправними мореплавцями, які використовували зорі для навігації. Їх суспільство функціонувало за суворою системою капу — набором релігійних і соціальних правил.

Спершу прибуття європейців викликало у місцевих радість, адже кораблі Кука вважалися священними, а сам капітан був прийнятий за бога Лоно. Але вже через рік, у 1779 році, коли Кук повернувся на Гаваї, стався конфлікт із тубільцями. Під час суперечки на острові Гаваї Кук був убитий. Ця трагедія стала наслідком культурного непорозуміння.

Картина - вбивство Кука!
Його ніхто не їв)

Роман з історією

17 Jan, 07:37


Договір оренди житла середини ІІ тис. до н.е.
м. Вавилон

У цьому договорі жриця здає в оренду дім кухареві.

«Майстерні Руттії, дочка Ішме-Сіна, здає Руттію, дочці Ішме-Сіна, кухареві Сіппуші, сину Шамаш-Ецессу, в оренду на один рік.

У якості орендної плати він щодня даватиме 1 5/6 літра цикорію, пофарбує дах і зміцнить фундаментну стіну. Орендодавець відшкодує йому витрати. (Далі йдуть… 2 свідки).

24-й день місяця Абум, 14-й рік правління царя Шамшудітана.»


Цікаво, що оплата здійснювалася цикорієм. Ця рослина мала важливе значення у Вавилоні, її використовували в ритуальних і лікувальних цілях.

На фото квартали Вавилону

Роман з історією

10 Jan, 12:59


«Собаки грають в покер» — це серія з вісімнадцяти картин американського художника Кассіуса Марселлуса Куліджа, яка зображає антропоморфізованих собак, зайнятих різними справами. Найбільшу популярність отримали одинадцять картин, де собаки сидять за картковим столом і грають у покер.

Серія включає першу картину 1894 року, шістнадцять робіт, створених у 1903 році для рекламної кампанії компанії «Brown & Bigelow», яка використовувала ці зображення для просування сигар, а також одну завершальну картину, написану у 1910 році.

Одна з робіт серії, перша картина під назвою «Гра в покер» 1894 року, у 2015 році була продана на аукціоні за 658 000 доларів США.

Роман з історією

10 Jan, 06:07


Після десяти років проєктування і трьох років будівництва 10 січня 1863 року в Лондоні відкрився рух на першій у світі лінії метрополітену.

Маршрут довжиною чотири милі з’єднав сім станцій, а для подолання всієї дистанції було потрібно 33 хвилини. У день відкриття, о 6-й ранку, по маршруту почали курсувати шість поїздів із чотирма вагонами кожен. Інтервал руху складав 15 хвилин. Усього за перший день роботи було здійснено 120 поїздок і перевезено близько 38 тисяч пасажирів.

Попри використання паровозної тяги, через яку тунелі сильно задимлювались, Лондонський метрополітен одразу ж став популярним. За перший рік роботи він перевіз 9,5 мільйона осіб. Уже в середині 1864 року було відкрито ще одну лінію на захід від Сіті.

У 1933 році шість муніципальних компаній, які управляли сімома лініями метрополітену, об’єдналися в єдину організацію «London Transport». До кінця десятиліття ця організація завершила інтеграцію всіх підземних залізниць Лондона в єдину мережу та електрифікацію ліній.

Роман з історією

09 Jan, 10:42


У 1893 році в Лондоні на площі Пікаділлі була встановлена перша у світі алюмінієва статуякрилатий Ерос. Творець - британським скульптором Альфред Гілберт.

Статуя, розташована на Меморіальному фонтані Шафтсбері, стала новаторським проєктом, адже алюміній тільки почав використовуватися в мистецтві завдяки розвитку нових технологій.

Хоча статую зазвичай називають Еросом, насправді вона зображує його брата Антероса — бога взаємного кохання та відплати за нерозділені почуття.

Фонтан, на якому встановлено статую, був споруджений на честь філантропа Ентоні Ешлі-Купера, 7-го графа Шафтсбері, відомого своїми реформами та благодійною діяльністю. Спочатку фонтан слугував джерелом питної води для лондонців, символізуючи турботу про людей.

Сьогодні статуя Антероса є однією з найвідоміших пам’яток Лондона. Її витончений силует став впізнаваним символом міста, а також логотипом газети The Evening Standard.

Роман з історією

09 Jan, 06:33


9 січня 1839 року фізик Франсуа Араго на засіданні Французької академії наук представив метод отримання зображень, розроблений художником Луї-Жаком-Манде Дагером.

Дагеротипія стала першим практичним способом фотографування. Її суть полягає в тому, що посріблену мідну пластинку ретельно полірують, а перед зйомкою обробляють парами йоду, утворюючи тонкий шар світлочутливого йодистого срібла. Після експозиції приховане зображення проявляється за допомогою парів ртуті.

Цей спосіб був єдиним способом отримання фотографічних зображень до відкриття в 1851 р. вологого колодієвого процесу.

Всі представлені фото зроблені за допомогою цього процесу!

Роман з історією

08 Jan, 13:30


Давайте згадаємо, що таке добрий та забутий імперіалізм.

Імперіалізм — це політична, економічна та соціальна політика, спрямована на встановлення або розширення контролю однієї держави чи групи держав над іншими територіями, народами чи ресурсами. Така політика характеризується прагненням до домінування, підкорення та експлуатації залежних територій або країн. Імперіалізм може проявлятися у формі колоніалізму, військової агресії, економічної експансії, культурної асиміляції чи політичного впливу.

Нині ми спостерігаємо повернення імперіалізму. Він простежується в діях Китаю, Росію та Туреччини. Ним тхне в заявах новообраного американського президента.

І якщо США може претендувати на Канаду, Гренландію та Панаму, то чому Туреччина не може відновити Османську імперію? Чому світ має засуджувати Китай за захоплення Тайваню? Чому росії не можна відновити імперію?

На фото радянська карикатура, що нині набуває нових значень!

Роман з історією

08 Jan, 07:33


8 січня 1935 року народився Василь Симоненко – український поет, журналіст і дисидент, чия творчість стала символом боротьби за правду й свободу. Його єдина за життя збірка «Тиша і грім» (1962) розкрила глибоку любов до України та людських цінностей. Симоненко боровся з несправедливістю, документуючи репресії. Передчасна смерть у 1963 році не зупинила поширення його ідей – вони надихають і нині.

В свій час мене найбільше вразив його вірш «На цвинтарі розстріляних ілюзій». Його частіше друкували під назвою «Пророцтво 17 року». Хоча дуже схоже на ХХІ століття.

Гранітні обеліски, як медузи,
Повзли, повзли і вибилися з сил —
На цвинтарі розстріляних ілюзій
Уже немає місця для могил.

Мільярди вір зариті у чорнозем,
Мільярди щасть розвіяні у прах.
Душа горить. Палає лютий розум.
І ненависть регоче на вітрах.

Коли б усі одурені прозріли,
Коли б усі убиті ожили,
То небо, від прокльонів посіріле,
Напевне б, репнуло від сорому й хули.

Тремтіть, убивці! Думайте, лакузи!
Життя не наліза на ваш копил.
Ви чуєте? На цвинтарі ілюзій
Уже немає місця для могил!

Уже народ — одна суцільна рана,
Уже від крові хижіє земля,
І кожного катюгу і тирана
Уже чекає зсукана петля.

Розтерзані, зацьковані, убиті
Підводяться і йдуть чинити суд,
І їх прокльони, злі й несамовиті,
Впадуть на душі плісняві і ситі,
І загойдають дерева на вітті
Апостолів злочинства і облуд!

Роман з історією

07 Jan, 12:10


Рекомендую статтю для прочитання. Про вплив свинцю в Римській імперії говорять уже давно, а тут представлено цікаве комплексне дослідження.

Якщо добре знаєте англійську мову, можна прочитати в оригіналі. "Українська правда" надає посилання на оригінал на початку статті.

https://life.pravda.com.ua/society/svinceve-zabrudnennya-v-rimskiy-imperiji-sprichinilo-znizhennya-iq-naselennya-yevropi-vcheni-305770/?_gl=1*15hk72u*_ga*MTQ2NzA2NDgwMC4xNzEzNTIyMjcx*_ga_6ELQ7YCNBS*MTczNjI1MTU3OS40MTcuMS4xNzM2MjUxNTc5LjYwLjAuMA..

Роман з історією

07 Jan, 07:39


7 січня 1610 року, спостерігаючи за Юпітером у створений власноруч телескоп, Галілео Галілей відкрив три його супутники, а ще через кілька днів — четвертий. Усі вони належать до числа найбільших супутників Сонячної системи й перевищують за розмірами всі карликові планети.

Відкриті супутники Галілей спочатку назвав «Зірками Козімо» на честь великого герцога Тосканського Козімо II Медічі. Згодом, за порадою герцога, він змінив назву на «Зірки Медічі» та пронумерував їх латинськими цифрами (I–IV), вшановуючи всіх чотирьох братів знатного роду Медічі.

Пріоритет відкриття супутників Юпітера оскаржував німецький астроном Симон Маріус, який спостерігав їх ще у 1609 році й склав детальні таблиці їх руху, але не опублікував ці дані. Згодом першість відкриття супутників остаточно закріпилася за Галілеєм, однак вони отримали назви, запропоновані Симоном Маріусом у 1614 році: Іо, Європа, Ганімед і Калісто.

Порівняння розмірів Землі, Місяця та Європи

Роман з історією

06 Jan, 11:55


Про пам'ятник Володимира Великого в Києві!

Ідея увіковічення князя Володимира виникла ще у першій половині XIX століття, коли суспільство активно цікавилося національною історією. У 1830-х роках імператор Микола I підтримав ідею встановлення монумента на честь князя, який зробив християнство державною релігією Київської Русі.

Реалізація проєкту почалася у 1840-х роках. Автором дизайну став архітектор Олександр Тон, а скульптурну частину виконав Василь Демут-Малиновський, один із провідних скульпторів того часу. Монумент відливали з бронзи у Санкт-Петербурзі та доставляли до Києва в кілька етапів.

Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 28 вересня 1853 року. Композиція вражає своєю монументальністю: висота разом із постаментом – 20,4 метра. Фігура князя Володимира тримає в правій руці хрест, символ християнства, а в лівій – великий князівський каптан.

Вибір місця для пам’ятника був символічним – саме на Володимирській гірці, за легендою, князь кидав язичницьких ідолів у Дніпро.

Роман з історією

06 Jan, 07:41


Поговоримо про походження назви «січень»?

У римлян цей місяць називався на честь бога Януса, який відповідав за початок і кінець усього.

Януса зазвичай зображували у вигляді літнього чоловіка з двома бородатими обличчями: одне дивилося на схід, інше — на захід. Цим підкреслювалося, що він знає все, що сталося раніше, і все, що станеться в майбутньому. Іноді одне обличчя зображували молодим, а друге — старим.

В українській мові слово «січень» походить від слова «січа», що означає «розрубування», «розсічення». Ця назва виникла тому, що в цей період зими люди активно розчищали (розсікали) дороги від снігу або рубали ліс для опалення й господарських потреб. Також існує припущення, що це слово символізує розділення (розсічення) старого і нового року.

Руські стародруки XVI–XVII століть згадують цей місяць під такими назвами: стычень, просинец, сѣчень, сѣрин. У вжитку були також інші народні назви: сні́жень, снігови́к, льодови́к, щипу́н, тріску́н

Роман з історією

05 Jan, 07:31


5 січня 1793 року відбувся 2 поділ Речі Посполитої. Значна частина держави була розділена між Російською імперією та Пруссією (Німеччиною).

Причиною стала глибока політична криза, викликана слабкістю центральної влади та впливом шляхетської анархії. Державу послаблювали конфлікти між реформаторами й консервативною шляхтою, а також постійне втручання сусідніх імперій.

Для України цей поділ мав особливе значення, оскільки до складу Російської імперії увійшли Київщина, Поділля, Волинь і частина Брацлавщини.

Для українців поділ став новим етапом у процесі ліквідації залишків автономії. Російська імперія активно інтегрувала ці землі у свій адміністративний устрій, зокрема вводила кріпосне право, зміцнювала централізоване управління та проводила русифікацію. При цьому українська шляхта, яка залишалася на цих територіях, поступово втрачала вплив.

Загалом в історії Польщі відбулося 5 поділів. Зважаючи на зростаючу мілітаризацію сучасної Польщі, країна робить усе можливе, щоб у майбутньому не допустити 6 поділу.

Роман з історією

04 Jan, 13:32


Хочу порекомендувати дитячу книгу для дорослих!

Книга «Політика для початківців» розповідає про особливості державного устрою, як працюють політичні партії та відбуваються вибори. За допомогою простих прикладів можна зрозуміти складні процеси.

Книга поєднує складні терміни з коміксами й дуже багато прикладів. Дещо навіть для мене було новинкою.

Чому її варто читати дорослим? Більшість громадян світу не розуміються на світових політичних процесах. Щось прослухали на уроках географії, десь не почули вчителя історії — і утворилася величезна прогалина. А без цих знань важко перемагати у фейсбучних срачах. Ця книга допоможе розібратися у світовій політиці на прикладі буденних речей.

Дітям ця книга теж має сподобатися. За моїми оцінками, її можна читати з 10 років — звісно, якщо є інтерес до політики.

Ну і пам’ятайте: політика — це брудна справа, але нам усім потрібно цим займатися.

Роман з історією

04 Jan, 10:44


Чи знали ви що слово ІДІОТ походить від давньогрецького слова "idiotes" що означає "приватна особа"?

Його використовували щоб образити людину, незацікавлену в політиці.

Роман з історією

04 Jan, 07:51


4 січня 2010 року відбулося офіційне відкриття Бурдж Халіфа — найвищої на даний момент будівлі у світі. Її висота становить 828 метрів і нараховує 162 поверхи.

Стиль — неофутуризм.

Будівництвом займалася південнокорейська компанія «Samsung C&T».

Вартість будівництва становила 1,5 млрд доларів. У цінах 2024 року це становить 3,75 млрд доларів.

Для мене Бурдж Халіф це символ бездарного марнотратства і змагання у кого більша вежа...

На фото 2008 рік.

Роман з історією

03 Jan, 06:52


3 січня 1895 року народився один із найвидатніших композиторів України - Борис Лятошинський.

Якщо ви не навчалися в музичній школі, то, ймовірно, рідко чули його ім’я.

З раннього віку Борис виявляв неабиякий інтерес до музики. У дитинстві він опанував гру на скрипці та фортепіано, що заклало основу для його майбутньої композиторської діяльності.

Вже у 14 років юний Лятошинський написав кілька музичних творів, серед яких були струнні квартети та фортепіанні мініатюри. Ці перші спроби виявилися настільки вдалими, що виконувалися з успіхом у рідному Житомирі. Це стало початком великого творчого шляху.

В роки Української революції Лятошинський завершив навчання в Київській консерваторії, де його вчителем був видатний композитор Рейнгольд Глієр. Цей впливовий музикант став для Лятошинського наставником, який допоміг йому розкрити талант і сформувати унікальний стиль.

Сам Лятошинський згодом також став визначним педагогом. Його студенти згадували про нього з теплом і повагою:

«До студентів Борис Лятошинський ставився дуже уважно, намагався виявити індивідуальність кожного, оцінював їхні успіхи з доброзичливістю й водночас суворою вимогливістю».

Лятошинський створив понад 50 великих творів, серед яких симфонії, опери, камерні ансамблі та вокальні композиції. Його стиль поєднував українську народну традицію з сучасними західноєвропейськими напрямками, такими як імпресіонізм і експресіонізм.

Борис Лятошинський не лише творив сам, але й активно сприяв популяризації української музики. Він писав музику до кінофільмів, обробляв народні мелодії та викладав у Київській консерваторії, де виховав ціле покоління талановитих композиторів.

Посилання на 3 симфонію

https://youtu.be/RM-CBx4OQI8?si=K-XFG6CuzNEVVSRE

Роман з історією

02 Jan, 14:31


Чи знали ви, що до 2 серпня 1940 року територія сучасного Придністров'я входила до складу Української РСР як частина Молдавської Автономної РСР?

Після підписання пакту Молотова-Ріббентропа і приєднання Бессарабії до СРСР було створено Молдавську РСР, до якої включили частину територій Молдавської АРСР. Це рішення було ухвалено радянським керівництвом, враховуючи геополітичні обставини того часу.

На фото карта УРСР 1938 року.

Роман з історією

02 Jan, 10:40


Роман з історією pinned «Шукаю вмотивованих учнів для пізнання історії та географії! З наступного тижня мої навчальні групи відновлюють роботу. У деяких з них ще є вільні місця, тому, якщо вас цікавить навчання або є така потреба, приєднуйтесь! На уроках ми вивчаємо основи державної…»

Роман з історією

02 Jan, 10:40


Шукаю вмотивованих учнів для пізнання історії та географії!

З наступного тижня мої навчальні групи відновлюють роботу. У деяких з них ще є вільні місця, тому, якщо вас цікавить навчання або є така потреба, приєднуйтесь!

На уроках ми вивчаємо основи державної програми, доповнені моїми власними розробками. Я приділяю максимальну увагу практичним аспектам та інформації, яка дійсно стане в пригоді в реальному житті.

Ми розв’язуємо проблемні питання, аналізуємо та думаємо. Основна мета вивчення історії та географії – навчитися мислити критично та розуміти сучасні світові процеси. Для цього необхідно закласти міцний шкільний фундамент.

Ну а ще учні говорять, що їм подобається працювати зі мною.

Перелік груп із вільними місцями:

Історія, 5 клас – понеділок, 16:30
Історія, 7 клас – понеділок, 18:00 або середа, 16:30

Географія, 7 клас – вівторок, 15:15
Географія, 9 клас – четвер, 16:30

Тривалість уроку: 60 хвилин.
Основна платформа: Zoom.
Додаткове спілкування: Telegram.

Усі курси розраховані до кінця травня. Також надаю підтримку у виконанні контрольних завдань.

Роман з історією

02 Jan, 08:35


Сьогодні відзначаємо народження Айзека Азімова – одного з найвизначніших фантастів ХХ століття.

Народився 2 січня 1920 року на території Росії, у єврейській родині, що пізніше емігрувала до США. Азімов здобув освіту в галузі біохімії, але всесвітню славу здобув як автор наукової фантастики.

Його творчість включає понад 500 книжок і статей, серед яких найвідомішими є серії "Фундація", "Я, Робот" та "Галактична імперія". Саме Азімов увів до літератури ідею трьох законів робототехніки, які стали фундаментом сучасних дискусій про етику штучного інтелекту.

Його твори не лише розважали, а й надихали думати про майбутнє. Азімов передбачив автоматизацію праці, електронні книги, використання сонячної енергії, відеозв’язок і навіть глобальні інформаційні мережі, які стали прообразом інтернету. Він бачив науку як ключ до вирішення багатьох проблем людства і застерігав від її безвідповідального використання.

Азімов також активно популяризував науку через есе та статті, пояснюючи складні концепції просто і доступно. Його гуманістичний погляд на світ та віра в людський розум досі залишаються джерелом натхнення для тих, хто будує наше майбутнє.

Нині його твори вивчають на уроках зарубіжної літератури.
В минулому році прочитав цикл "Фундація" і отримав неймовірне задоволення.

Читали твори Айзека Азімова?

Роман з історією

01 Jan, 09:23


Вітаю всіх причетних із ще одним обертом планети Земля навколо Сонця!

Якби ми жили на інших планетах, то тривалість року виглядала б так:

Меркурій — 88 діб

Венера — 225 діб

Марс — 687 діб

Юпітер — 4 331 доба

Сатурн — 10 747 діб

Уран — 30 589 діб

Нептун — 59 800 діб

Плутон — близько 90 560 діб

Тож на деяких із них ми були б зовсім юними!

Ну і бажаю щастя, здоров’я та наснаги читати телеграм-канал «Роман з історією»!

Дякую, що минулого року були зі мною. 😊

Роман з історією

30 Dec, 08:29


Поговоримо про шампанське?

Шампанське – це французьке ігристе вино, виготовлене виключно з винограду, який росте в регіоні Шампань, за 160 км на схід від Парижа. Якщо виноград походить з іншого місця – це вже не шампанське, а ігристе вино!

У середньовіччі вина Шампані були тихими та мали рожевий відтінок, переважно виготовленими з сорту піно нуар. Через прохолодний клімат регіону процес бродіння часто переривався, що призводило до випадкового утворення бульбашок. Ці «шипучі» вина спочатку вважалися дефектними, а через вибухи пляшок їх прозвали «le vin du diable» – «вино диявола».

У XVII столітті монаху дому Періньйону вдалося вдосконалити виробництво шампанського. Він розробив методи змішування різних сортів винограду для створення збалансованого смаку, а також удосконалив закупорювання пляшок, що дозволило зберігати бульбашки та уникати вибухів.

У XIX столітті жінки-новатори зробили величезний внесок у розвиток шампанського. Мадам Кліко винайшла метод «ремюаж», який дозволяв видаляти осад, роблячи шампанське кришталево прозорим.

Мадам Поммері створила перше сухе шампанське категорії «брют», яке стало популярним у всьому світі.

А мадам Боллінджер розвинула бренд Bollinger, зберігаючи високу якість і традиції виробництва.

А далі шампанське завоювало світ🙃

Роман з історією

29 Dec, 11:25


Пропоную вашій увазі добірку вітальних листівок ОУН та УПА. Ці унікальні матеріали відображають дух боротьби за незалежність України та віру в національну ідею. Листівки створювалися в умовах підпілля та слугували джерелом натхнення й підтримки для українців у складні часи. Вони містять патріотичні гасла, національні символи й відображають непохитну віру у світле майбутнє. Такі артефакти мають величезну історичну цінність і дають змогу краще зрозуміти епоху.

Роман з історією

29 Dec, 08:32


Чому сьогодні 2024 рік?

У 525 році римський монах і хронолог Діонісій Малий, представник так званих «скіфських ченців», запропонував нову систему літочислення, починаючи від Різдва Христового. Ця ідея виникла під час роботи над таблицями для визначення дати Великодня. Діонісій замінив попередню систему, яка базувалася на роках правління імператора Діоклетіана, оскільки той був відомий гоніннями на християн.

Визначивши рік народження Ісуса Христа як початок нової ери, Діонісій припустився помилки в розрахунках: сучасні історики вважають, що Христос народився між 7 і 4 роками до нашої ери. Попри це, система поступово поширювалася.

У VIII столітті англійський монах Беда Високоповажний зробив її популярною у своїх працях. У середньовічній Європі літочислення від Різдва Христового почало витісняти місцеві хронології, а згодом стало стандартом у західному світі.

До Києва даний стандарт прийшов у ХVI ст.

Роман з історією

28 Dec, 11:42


Найскупіша жінка на планеті?

Генрієтта «Хетті» Грін, уроджена Робінсон, з’явилася на світ 21 листопада 1834 року в Нью-Бедфорді, штат Массачусетс, США. Вона була єдиною дитиною в родині заможного бізнесмена, який заробив статок на китобійному промислі. Після смерті батька Хетті отримала у спадок значну суму, що за тогочасними оцінками становила приблизно 7,5 мільйонів доларів.

Переїхавши до Нью-Йорка, вона почала активно інвестувати на Уолл-стріт, за що отримала прізвисько «Відьма з Уолл-стріт». Хетті Грін вирізнялася надзвичайною економністю: вона носила простий чорний одяг, мешкала в недорогих квартирах і намагалася уникати будь-яких зайвих витрат. З нею пов’язано багато історій, які підкреслюють її скупість, зокрема твердження, що вона відмовилася оплачувати лікування сина, через що йому довелося ампутувати ногу. Утім, деякі з цих історій можуть бути перебільшенням або навіть вигадкою.

Хетті Грін померла 3 липня 1916 року в Нью-Йорку, доживши до 81 року. На момент її смерті статки оцінювалися у понад 100 мільйонів доларів, що робило її однією з найбагатших жінок свого часу.

Її портрет в першому коментарі)

Роман з історією

28 Dec, 08:01


28 грудня 1895 року в Парижі відбувся перший платний кіносеанс.

Брати Люм'єри, винахідники кінематографа, представили десять коротких фільмів, знятих на власному пристрої, що поєднував функції камери й проектора. На показ у «Гран-кафе» прийшли близько тридцяти людей, які стали першими глядачами нового мистецтва.

Кіносеанс відкрився стрічкою «Вихід робітників із заводу» («La Sortie de l'usine Lumière à Lyon»). Цей короткий фільм, тривалістю близько 45 секунд, показував просту сцену: робітники, переважно жінки, виходять із фабрики Люм'єр у Ліоні після закінчення робочого дня. Цей фільм можна переглянути за посиланням!

Успіх винаходу був миттєвим: за кілька років Люм'єри створили близько півтори тисячі короткометражок. Втім, вони вирішили залишити кіновиробництво, поступившись місцем митцям, які розвивали цей жанр, додаючи йому більше художності.

Так розпочалась епоха кіно, яка змінила уявлення людей про розваги та мистецтво.

https://youtu.be/XxdBtYyiViY?si=PMRSF9iybCdSVgAN

Роман з історією

27 Dec, 10:49


Продовжимо тему ананасів?

Неподалік містечка Ершир у Шотландії знаходиться одна з найцікавіших архітектурних пам’яток XVIII століття — Ананас Данмор.

Будівлю зведено у 1761 році Джоном Мюрреєм, 4-м графом Данмором. Вона поєднує класичний стиль із несподіваним екзотичним елементом: дах прикрашає 14-метровий кам’яний ананас.

Основу складає двоповерхова літня резиденція, виконана в симетричному класичному стилі. Кам'яний ананас майстерно вирізьблений: кожна «луска» відтворена з дивовижною точністю.

Повернувшись із колоній, граф таким чином підкреслив свій зв’язок із заморськими землями, де ананас був символом гостинності та успіху.

Сьогодні будівля належить Національному трасту Шотландії та привертає увагу туристів з усього світу.

Роман з історією

27 Dec, 07:37


У вашій родині є традиція купувати на Новий рік ананас?

Можна почати з того, що ананас – це багаторічна трав'яниста рослина, але в нас не ботанічний канал, тому переходимо до цікавої історії цього фрукта

Батьківщина - Південна Америка. Якщо точніше - Гвіана чи Бразилія?

Слово «ананас» походить від мови тупі, якою говорили корінні народи Бразилії. Там фрукт називали «нана», що означає «чудовий фрукт»

Європейці познайомилися із ананасами в 1493 році підчас другої мандрівки Колумба. Існує запис, що король Фернандо Арагонський спробував ананас. За свідченням історика Петера Мартира, лише один плід не згнив за час подорожі з Америки і був поданий королю. Фернандо сказав, що це найкраще, з усього що він пробував

Взагалі до ХІХ ст., ананас був символом багатства та достатку. Його подавали на столі у якості декору і дуже рідко споживали. Британські аристократи вирощували ананаси в оранжереях і мірялися в кого кращий ананас

В архітектурі фігури ананасів стали декоративними елементами, що символізують гостинність

Роман з історією

26 Dec, 12:45


Отримав чудовий подарунок на Різдво від однієї учениці та її тата.

Книгу вже прочитав і хочу трішки поділитися враженнями.

Книга називається «Штучні люди». Назва пов’язана з тим, що ілюстрації та портрети створені за допомогою ШІ.

У книзі зібрано короткі історії про відомих і цікавих тернополян. Вибрано найкраще з найкращого.

Книга допоможе краще зрозуміти характер Тернополя та його особливості. Можна порівняти, наскільки сильно змінилося місто за останні 150 років.

Мені не вистачило історій про українців. Проте це більше пов’язано з тим, що раніше в містах переважали іноземці. Однак сподіваюся на продовження, де українці будуть у головній ролі.

Найбільше здивувала історія про Джона Звожека — волонтера з Корпусу миру. Особливо те, як він розвиває місто, тоді як дехто викопує магнолії та знищує пам’ятники. Журба.

Давненько не був у Тернополі! Напевно, настав час пакувати валізи й вирушати до файного міста.

Роман з історією

26 Dec, 06:25


Чому вірмени святкують Різдво 6 січня?

Це питання часто викликає цікавість, адже більшість християн відзначає це свято 25 грудня.

У перші століття християнства всі церкви святкували Різдво разом із Богоявленням 6 січня. У цей день віруючі згадували кілька ключових подій: народження Ісуса Христа, поклоніння волхвів, хрещення Ісуса в Йордані та перше чудо в Кані Галілейській. У IV столітті Римська церква перенесла святкування Різдва на 25 грудня, що збігалося з язичницькими святами зимового сонцестояння. Це мало сприяти наверненню язичників до християнства.

Вірменська апостольська церква, яка є однією з найдавніших у світі, не прийняла ці зміни та зберегла стародавню традицію святкування Різдва 6 січня. Для вірмен це свято є не лише спогадом про народження Христа, але й Богоявленням, коли Ісус був охрещений у річці Йордан і Бог явив Його як Свого Сина.

Святкування починається з урочистої літургії в церкві. Ключовим моментом є освячення води, що символізує хрещення Христа. Після служби освячену воду розносять по домівках, щоб благословити свої родини.

Цей день також наповнений родинним затишком і традиційною трапезою. На стіл зазвичай подають прості, але символічні страви: рибу, пшеницю, вино.

Роман з історією

25 Dec, 08:34


Різдвяна листівка!

У 1843 році у Великій Британії з’явилася перша у світі різдвяна листівка.

Її створив сер Генрі Коул, який хотів полегшити процес вітання друзів і партнерів. Він доручив художнику Джону Калькотту Хорслі намалювати святкову сцену: родину за столом і людей, які допомагають бідним. Надпис "A Merry Christmas and a Happy New Year to You" став першим офіційним побажанням на різдвяній листівці.

Листівку надрукували тиражем у 1000 екземплярів, частину яких Коул продав по шилінгу за штуку.

Дизайн викликав суперечки, адже на ньому діти пили вино разом із дорослими, але це лише підвищило інтерес до нового формату привітань.

У 2001 році одна з таких листівок була продана на аукціоні за 22 500 фунтів стерлінгів.

Роман з історією

24 Dec, 10:42


Картина «Поклоніння волхвів» Сандро Боттічеллі – шедевр епохи Відродження, створений приблизно у 1475–1476 роках. Її замовником був Джованні ді Замбі Кастільйоне, близький до багатої флорентійської родини Медічі, яка активно підтримувала мистецтво.

На той час сцена поклоніння волхвів була популярною темою у релігійному мистецтві, але Боттічеллі підійшов до неї інноваційно. Картина не лише розповідає біблійну історію, а й стає втіленням політичної сили та культурного впливу Медічі. Художник включив у композицію портрети членів цієї родини, а також свій автопортрет. Це була своєрідна данина поваги й демонстрація єдності між мистецтвом і патронами.

«Поклоніння волхвів» зберігалася в приватних колекціях і довго залишалася недоступною для широкого загалу. З часом вона стала культурною перлиною Флоренції. Сьогодні картина виставляється в галереї Уффіці, де приваблює тисячі туристів.