⚠️ Регресні виплати приберуть. Інвалідів залишать без пенсій.
Слуги народу поспіхом готують до остаточного, другого розгляду парламентом скандального законопроєкту № 12209 «щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю».
Показово про цинічно згадану в назві законопроєкту справедливість вже висловився голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич, назвавши цю ініціативу злочином проти людей з інвалідністю.
❓В чому скандальність проєкту закону № 12209?
Все просто – в турборежимі, поспіхом, перескакуючи через думку профспілок і роботодавців, самих людей з інвалідністю, протягують грандіозні зміни до 19 чинних законів, які захищають право людей з особливими потребами на гарантований соціальний захист.
❌Зокрема прибирають поняття «щомісячна страхова виплата» (регрес), а до
закону про пенсійне страхування додають норму про те, що людина, яка має право на отримання щомісячної страхової виплати (регресу) і пенсії з інвалідності має обирати яку з виплат вона буде отримувати.
❌Замість трьох груп інвалідності пропонується два ступені - повне і часткове обмеження працездатності, критерії визначення яких проєктом не передбачаються. Вбачається, що до осіб із частковим обмеженням працездатності відноситимуться особи, які за медичними висновками нині відносяться до 2 групи інвалідності. Таким чином, під нові норми не підпадатимуть особи, які за нинішнім законодавством, відповідно до медичних висновків, мають право на встановлення 3 групи інвалідності.
❌Щодо розмірів страхових виплат, то передбачається, що особам зі стійким
повним обмеженням працездатності виплата призначатиметься залежно від відсотка втрати працездатності, але не вище середньої зарплати по країні, з якої сплачено страхові внески, за попередній рік. Максимальний розмір виплати є суттєво заниженим, оскільки пенсії по інвалідності виплачуються в межах 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, страхові виплати у системі соціального страхування - в межах суми, з якої сплачено страхові внески, а страхові виплати потерпілим на виробництві - в межах чотирьох мінімальних заробітних плат.
❌Ще гіршими є умови визначення розміру страхової виплати для осіб зі стійким частковим обмеженням працездатності. Для таких осіб пропонується страхову виплату призначати у розмірі різниці між заробітком, який особа отримувала до настання страхового випадку, та заробітком, який особа має після повернення до роботи, але не більше ніж розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
❌Передбачені законопроєктом зміни у страхуванні від нещасних випадків на виробництві, значно звужують зміст і зменшують обсяг існуючих прав потерпілих на виробництві і їхніх сімей, і фактично руйнують систему соціального страхування від нещасних випадків на виробництві…
Є зауваження до багатьох інших положень законопроєкту. Зокрема, до
норм, запропонованих до Кодексу законів про працю, Закону України «Про охорону праці», Основ законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших, якими знижується рівень соціального захисту застрахованих осіб. Та інше.
Не можу не підкреслити, що все це робиться Міністерством антисоціальної політики на тлі війни і підвищеного рівня травматизму, загроз на роботі і навіть вдома.
Однією рукою виписуючи собі щедрі премії, держчиновники урізають соціальний захист, його матеріальну частину для тих, хто залишив своє здоров’я на фронті, хто працює у форматі «один за трьох», як то жінки у вибоях в шахтах або на шкідливих виробництвах…
Юристи Конфедерації вільних профспілок України, ми з колегами по фракції Батьківщина в парламенті вже готуємо поправки до законопроєкту № 12209, до другого читання. Бо якщо дозволити моновладі в їхньому монотурборежимі протягнути цю оформлену в законопроєкт ганьбу – матимемо соціальну катастрофу і євроінтеграційний відкат. Бо це поза межами розуміння цивілізованого світу і визначенням правової держави.