Мікель Артета прийшов в Арсенал в якості гравця в час становлення мему про четверте місце.
Це був офіційний момент завершення доби команди майбутнього, що, зрештою, не змогла нічого виграти та її гравці назавжди залишилися дітьми.
У серпні 2011 пішли Сеск та Насрі, а в останній день трансферного вікна разом з Артетою прийшов Перт Мертазакер. Це сталося за декілька днів після знаменитої поїздки на Олд Траффорд, яка закінчилася поразкою 2:8. Наступного літа після історичного сезону пішов Робін ван Персі, а разом з ним і Алекс Сонг.
Артета завжди говорив тільки приємні слова про Арсена Венгера, але його робота в якості головного тренера краще будь-яких слів дає зрозуміти, що француз був для нього прикладом того, як робити не треба.
Пізній Венгер вже був підстаркуватим філософом, а не практиком, який знає, що потрібно для перемоги.
Творчість - це все добре, але вона нічого спільного з перемогою не має.
Закінчивши карʼєру, Артета пішов вчитися у того, хто точно знає, що потрібно для перемоги. Як же дивно звучить наразі, що коли він очолив Арсенал пʼять років тому, то Артету називали учнем Пепа.
Зустрівшись з необхідністю вигравати в реальному житті, а не лише в своїх мріях, Артета зрозумів, що не лише спосіб Венгера поганий, але й спосіб Гвардьоли. Тому що перемагати як Гвардьола може тільки він.
Тоді Артета звернувся до способу того тренера, з яким він працював найдовше та того, хто зовсім не мав трофеїв, побудувавши Арсенал за канонами Девіда Моєса.
І, насправді, Артета побудував чудову команду, яка має баланс, має професіоналізм, концентрацію та вміння здобувати результат як в окремому матчі, так і в сезоні загалом, але його проблемою стало те, що було проблемою для усіх непоганих та навіть сильних команд за останні роки на чолі з Ліверпулем Юргена Клоппа - бісів Ман Сіті.
Якщо в тому першому сезоні Арсенал не мав віри в те, що може утримати лідерство, то минулий рік був майже ідеальним, але обійти Ман Сіті все одно не вдалося. Ось якби в ту першу команду додати Раю, Райса та Гаверца, то Арсенал мав би стати чемпіоном в першому сезоні, але додавши не отримав потрібної переваги в наступному. Так іноді буває, що правильні рішення для покращення ситуації все ж є запізнілими. Найкращий в історії Джака пішов, Мартінеллі вже не мав такої ефективності, перестав бути важливим фактором Зінченко.
Теперішній Арсенал зовсім інша команда, ніж та, що була в попередніх двох сезонах. Гірша. Хоча краща на папері.
Артета віднайшов спосіб, яким він хоче здобувати результат та не може навіть уявити того, що хоч на міліметр відмовляється від базових речей: концентрація, ідеальна, навіть ідеалістична організація гри, підготовка до втрати мʼяча перед усім, тільки правильність рішень. Футболісти Арсенала затиснуті в необхідності робити тільки правильні рішення. Це неймовірний тиск, з яким вони впоратися не можуть: обігрувати, тому що так треба, а тому що ти хочеш, робити передачу з прорахунками математичних формул в голові.
Цей Арсенал не може дозволити собі мати в команді Тьєррі Анрі, а тому змушений шукати покращення в тих речах, які не порушують загальну струтуру гри: зокрема, стандарти.
У створенні своєї команди Артета досяг досконалості.
Арсенал Артети - ідеальна команда, якій немає куди рости далі. Та проблема в тому, що світ Артети досить обмежений.
Авжеж, варто згадувати усі травми цього сезону і Едегор, і Сака, і Вайт, і навіть Меріно з Калафьорі. У найкращому складі Арсенал був би найкращим, але запас можливостей цієї команди не надто великий, а ще є відчуття, що цей футбол з постійним штурханням себе про необхідність вигравати без перемог забирає дуже багато моральних сил.
Щоб потворити показник перемог у минулому сезоні, Арсеналу потрібно виграти 17 матчів з 18-ти, які залишилися. Ліверпуль цього сезону це минулорічний Ман Сіті, тому треба шукати щастя в інших турнірах. Можливо, якраз футбол Артети більше підійде для здобутків в Лізі чемпіонів.
Бо, здається, щоб виграти лігу треба бути більш розслабленим та різноманітним.