Антологія Брехні / VoxCheck

@voxcheck


Офіційний канал проєкту VoxCheck.

Знайшли помилку? Є пропозиція? Пишіть сюди: @voxcheck_feedbackbot

Антологія Брехні / VoxCheck

22 Oct, 16:20


Аналітики VoxCheck у співпраці з Суспільним підтвердили присутність військових з Північної Кореї в казармах Приморського краю РФ.

22 жовтня об 11:40 телеграм-канал ASTRA опублікував відео, вказавши, що його зняли у військовій частині «44980» 127-ї мотострілецької дивізії в селі Сергіївка Приморського краю РФ.

VoxCheck та Суспільне зʼясували, що вказана інформація достовірна — солдати КНДР стоять біля входу до одного з триповерхових корпусів казарм, який є на супутниковому знімку.

Фото: скриншот з відео, опубліковане ASTRA

Антологія Брехні / VoxCheck

22 Oct, 11:52


​​❗️У соцмережах поширюють чутки про те, що в школах нібито вивчають «новий гімн України».

Це неправда. Насправді в підручниках з української літератури для 6 класу лише цитують першу версію тексту, створену в 1862 році. У ній згадують знакових для України історичних діячів:

«Наливайко, Залізняк і Тарас Трясило
Кличуть нас із-за могил на святеє діло.
Ізгадаймо славну смерть лицарства-козацтва,
Щоб не втратить марне нам свойого юнацтва.

Ой, Богдане, Богдане, славний наш гетьмане!
Нащо віддав Україну москалям поганим?!
Щоб вернути її честь, ляжем головами,
Назовемось України вірними синами!».


Ці рядки у 1862 році на мотив гімну «Сербія свободна» написав київський поет, діяч українського визвольного руху на Правобережній Україні Павло Чубинський. Наступного року його опублікували у львівському журналі «Мета». Пізніше композитор Михайло Вербицький поклав слова на музику.

Вперше твір прозвучав 10 березня 1865 року в Перемишлі на роковини смерті Тараса Шевченка. За понад 150 років текст гімну неодноразово змінювали.

З його початковою версією школярів знайомить підручник з української літератури для 6 класу Таміли Яценко, Василя Пахаренка, Олесі Слижук. Там чітко зазначили, що це первісний варіант, а не сучасний гімн. Також історичний контекст гімну подають автори іншого підручника з літератури – Валентина Архипова, Світлана Січкар та Світлана Шило.

Текст затвердженого Державного Гімну значно відрізняється від першого варіанту пісні.

Спочатку, 15 січня 1992 року, Верховна Рада затвердила музичну редакцію Державного гімну. 6 березня 2003 року парламент ухвалив закон «Про Державний гімн України». У цій версії зберегли слова першого куплета і частину приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

21 Oct, 09:56


Цьогоріч світ спостерігав за тим, як тисячі картвелів протестували проти намагань влади ухвалити закон про «іноагентів», який повторював російське законодавство та передбачав обмеження свободи слова. Захід, занепокоєний рухом Сакартвело в бік росії, поступово запроваджує обмеження.

Як сталося, що Сакартвело, попри євроінтеграційні процеси, прозахідні настрої у суспільстві та досвід російської агресії, дедалі більше зближується з рф? Пояснюємо у картках.

Антологія Брехні / VoxCheck

21 Oct, 07:08


У Києві відбулася прем’єра фільму-розслідування The Kyiv Independent про воєнні злочини російської армії на Херсонщині. 17 жовтня стрічка «Тіні на лівому березі» зібрала глядачів у Будинку кіно. Також її можна переглянути онлайн.

Команда VoxCheck допомагала з перевіркою фактів у сценарії розслідування.

Фільм фокусується на історіях людей, які зазнали тортур на окупованому лівобережжі Херсонщини. Зокрема, це Руслан Руснак, якого викрали у 2023 році та закатували на вулиці Торговій.

У 2022 році російські окупанти облаштували у Горностаївці катівню, що діє і досі. Вони переслідують людей і в інших окупованих містах і селах.

The Kyiv Independent вдалося зібрати свідчення та встановити імена жертв і окупаційних поліціянтів, які чинять терор. Чому від росії не варто чекати правосуддя – у фільмі Данила Мокрика «Тіні на лівому березі».

Антологія Брехні / VoxCheck

19 Oct, 09:11


«Шок! Сенсація!». Кремль знову намагається маніпулювати емоціями аудиторії та викликати паніку.

Росія заявляє, що в жовтні завдала настільки потужного удару по «заводу боєприпасів» у Кривому Розі, що це спричинило землетрус силою 3,3 бала. Однак у той день обстрілів не було, і жоден завод у місті не постраждав. Справжній «шок» полягає у великому Криворізько-Кременчуцькому розломі, який і визначає сейсмічну активність у регіоні.

Крім того, пропагандисти стверджують, що в Україні нібито «репресують» цивільних, які «всього-на-всього» розвішують триколори в українських містах. А щоб додати більше драми, поширюють фейки про те, що ЗСУ «насильно» вивозять росіян із Курської області.

Не обійшлося й без «сенсацій» щодо Офісу Президента: мовляв, Зеленський придбав «парадний лімузин Гітлера».

Усі ці дешеві драми ми колись уже бачили — по «зомбоящику» російського телебачення. Як кремль намагається маніпулювати свідомістю онлайн, у новому випуску ТОП-фейків тижня.

Антологія Брехні / VoxCheck

18 Oct, 16:01


У мережі поширюють відео, де начебто солдати з Північної Кореї тренуються на одному з полігонів Росії. Першоджерелом, ймовірно, є телеграм-канал «Para Pax».

OSINT-аналітикам спільноти «КіберБорошно» вдалося геолокувати місце відеозйомки. Це Сєргєєвка, Приморський край Росії. Там розташована 127-ма мотострілецька дивізія ордена Кутузова. OSINT-спільнота GeoConfirmed вказала: місце тренування начебто військових КНДР — за 6,7 тисячі кілометрів від лінії фронту. А присутність там армійців Північної Кореї, мовляв, доводить мова, якою вони спілкуються.

Проте аналітики VoxCheck у співпраці з Суспільним не можуть підтвердити чи спростувати, що в ролику фігурують саме військові КНДР. Їхню мову чути погано, а на відео немає чітких ознак, які б указували саме на представників Північної Кореї.

Антологія Брехні / VoxCheck

18 Oct, 15:00


​​❗️Російські телеграм-канали поширюють викривлену «заяву» радника голови ОП Михайла Подоляка, в якій стверджують, що західна зброя – це нібито можливість для ЗСУ почати повномасштабний наступ углиб росії. «На Саратовську, Орловську, Ленінградську і Московську області», – уточнюють фейкомети.

Це маніпуляція. Насправді Подоляк казав не про повномасштабний наступ, а про повітряні удари по військових об'єктах углиб території рф, щоб знищити логістику та склади боєприпасів. Крім того, далекобійні удари виснажують ресурси росії та змінюють соціальні настрої у байдужому до війни суспільстві.

Інтерв'ю Подоляка вийшло в німецькому медіа Die Welt. Відповідаючи на питання про виснаження російських ресурсів та можливу переломну точку у війні, Подоляк згадує і перелічені російські області, але в іншому контексті. Він сказав, що важливо й надалі виснажувати рф та впливати на настрої росіян, які не переймаються загарбницькою війною. Дефіцит зброї та протести становлять небезпеку для кремля. Вплинути на байдужість росіян можуть далекобійні удари вглиб території рф.

«Виснаження російської федерації вже очевидне. [...] Ось чому наші повітряні атаки по російській території так важливі. По-перше, знищується виробництво, склади і логістика, що впливає на ресурси і ще більше поглиблює виснаження. Це військова складова, але є ще й соціальна. Коли атакують у великих масштабах, не тільки в Курську та інших прикордонних районах, а в глибині росії, в Саратові, Орлі, Ленінграді та Московській області, то соціальні настрої зовсім інші…».

Ні Подоляк, ні інші українські спікери не казали про повномасштабний сухопутний наступ углиб російської території.

Україна вже не вперше закликає США, Британію дозволити бити західними далекобійними ракетами по військових об’єктах на території росії. Змін щодо цих обмежень поки немає.

Тим часом Україна розробляє власні рішення для знищення ворожих цілей. Зокрема, це балістична ракета власного виробництва, що вже пройшла льотні випробування. А далекобійним дроном-камікадзе «Лютий» Україна вже вразила кілька російських НПЗ, військових баз та складів. Також нещодавно Сили Оборони почали застосовувати далекобійну ракету-дрон «Паляниця». У радіусі дії ракети-дрона — два десятки російських військових аеродромів, а її вартість нижча за аналоги.

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

18 Oct, 13:43


До Глобального тижня медіаграмотності «Фільтр» пропонує пройти національний тест. Він уже став традиційною подією, а цього року – ще й рекордом.

«Кількість охочих пройти тест та перевірити свої знання майже у 10 разів більша, ніж минулого року. Сайт не завжди міг впоратись із навантаженням, адже понад 200 тисяч українців спробували свої сили», – вчора зазначали організатори.

Тож тест із медіаграмотності продовжили, аби сайт витримав значну кількість відвідувачів. Пройти його можна 23:59 неділі, 20 жовтня.

Прокачати медійний інтелект можна, відповівши на 25 питань, що охоплюють п’ять тематичних блоків. 50 учасників, які покажуть найкращі результати за найшвидший час, отримають призи.

У понеділок, 21 жовтня, всі зможуть дізнатися правильні відповіді. А 25 жовтня оголосять імена переможців.

Нагадаємо, «Фільтр» — це національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

Пройти тест можна за цим посиланням.

Антологія Брехні / VoxCheck

17 Oct, 11:33


​​Хто може повернути медійників з полону рф?

Минулого тижня стало відомо про загибель Вікторії Рощиної, авторки матеріалів про російські злочини. Вікторію Рощину викрали росіяни на окупованій території України в серпні 2023 року. Як повідомила виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко, журналістку утримували у виправній колонії №77 у Бердянську та СІЗО №2 у Таганрозі, де вона перебувала щонайменше з травня до вересня 2024 року. Це СІЗО відоме тортурами до полонених українців.

За даними російської сторони, Вікторія Рощина померла 19 вересня 2024 року, проте її тіло не повернули, а подробиці смерті залишаються невідомими. ЄС вимагає якнайшвидшого ретельного незалежного розслідування, щоб з’ясувати всі обставини її смерті. Офіс генпрокурора України відкрив кримінальне провадження через воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.

За даними Інституту масової інформації, нині в російському полоні перебувають щонайменше 29 цивільних журналістів та три журналісти-військові. Ув'язнених розподіляють по території рф або окупованих територіях, щоб ускладнити доступ адвокатів і рідних. Вони мають «терміни» ув'язнення від 14 до 20 років. Росія застосовує до журналістів тортури, знущання та не надає медичну допомогу, каже голова Департаменту моніторингу свободи слова Інституту масової інформації Катерина Дячук. Полонені потрібні для шантажу з боку кремля, вважає Катриченко.

Зокрема, у цьому переліку журналістка «Радіо Свобода» Ірина Данилович, якій не надають медичну допомогу. Її стан погіршується, вона частково втратила слух і пережила мікроінсульт.

Після переслідування в рф та незаконного арешту медійників очікує правова невизначеність. Кремль часто звинувачує їх в «екстремізмі» чи «тероризмі», що робить захист у правовому полі майже неможливим. «Журналісти документують російські злочини, і росії не вигідно, щоб ця інформація поширювалася світом. Водночас немає механізму повернення цивільних осіб — як з військовополоненими», — наголошує Катерина Дячук.

Від початку повномасштабного вторгнення росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. 88 медійників вбито, з них 11 загинули під час виконання своїх завдань.

Правового механізму для повернення медійників з рф немає. Які кроки допоможуть у визволенні?

1️⃣ Посилення міжнародного тиску на росію. Наприклад, шляхом юридично визнаного розслідування, що дозволить притягнути російських посадовців до відповідальності.

2️⃣ Документування порушень. Збір даних про випадки насильства, викрадення та незаконного утримання журналістів для створення доказової бази в міжнародних судах.

3️⃣ Кваліфікація злочинів рф як воєнних.

4️⃣ Захист прав медійників з боку міжнародних організацій.

5️⃣ Мобілізація громадської підтримки: інформаційні кампанії та акції протесту.

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

17 Oct, 10:12


🔜 Нагадуємо, що вже 18 жовтня стартує безкоштовний онлайн-курс «OSINT – розвідка з відкритих джерел та інформаційна безпека»! Він буде доступний на платформі Prometheus.

На курсі ви навчитеся:
🔎 збирати, аналізувати і використовувати дані з відкритих джерел (соцмережі, держреєстри тощо)
🔎 виявляти інформаційні загрози та уникати витоку конфіденційної інформації
🔎 розпізнавати дезінформацію та протидіяти ворожим ІПСО.

Курс розроблений командою Victory Drones (БФ Dignitas Fund), спільно з партнерами. Одними з авторів стали наші експерти – виконавчий директор «Вокс Україна», молодший сержант 5 ОШБр Максим Скубенко та його заступниця Світлана Сліпченко.

🔗 Реєстрація за посиланням.

Долучайтеся до інфоспротиву разом з нами! 🔥

Антологія Брехні / VoxCheck

16 Oct, 15:51


​​🤔План перемоги над російською пропагандою

Реалізація Плану перемоги переважно залежить від західних партнерів — запрошення до НАТО, дозвіл на далекобійні удари, збиття російських ракет на кордоні України та НАТО тощо.

Утім, у Плані перемоги нічого не сказано, що робити з проросійськими політиками…які досі мають депутатський мандат та транслюють меседжі кремля.

🤡Один з таких — Євгеній Шевченко. Раніше він закликав до миру за будь-яку ціну або залякував «ескалацією» в разі заборони УПЦ МП. Коментуючи План перемоги, він знову поширив чутки та фейки:
вчора Шевченко заявив, що в Раді скоро розглянуть зниження мобілізаційного віку до 18 років;
сьогодні ж він написав, що російська є «мовою громадян України», а народу та Конституції більше немає.

А тепер факти:
Влада не анонсувала зниження мобілізаційного віку найближчим часом. Утім, про це справді ходять чутки (саме чутки, а не факти). Вчора Сергій Лещенко, радник голови ОП, повідомив, що американські політики наполягають на розширенні мобілізації. Також деякі командири з Сил оборони кажуть про необхідність залучати більше молоді до війська.
Російська не є рідною для всіх українців. Ні за Конституцією, ні за соцопитуваннями.Так, у червні в опитуванні Центра Разумкова 78% респондентів назвали українську рідною мовою. Вдома лише або переважно українською розмовляли майже 71% опитаних.
Нагадуємо депутату, що мобілізацію проводять для захисту України. Росія ж прагне нас знищити. «Реалістичні компроміси» з агресором існують хіба що в уяві політиків, для яких «не все так однозначно». А ми однозначно заявляємо — проросійським політикам не місце в українському парламенті.

@VoxCheck