Наука здоров'я від Наумової

@naumova_nutrition


Наталія Наумова – кандидат біологічних наук, біохімік-аналітик, нутриціолог, консультант з харчової поведінки, медичний науковий співробітник. З приводу консультації пишіть у месенджерах: +380954817098

Наука здоров'я від Наумової

23 Oct, 09:09


Сьогодні, 22 жовтня, Міжнародний день захисту чоловічої нервової системи від насильницьких дій з боку жінки.

Хто не в курсі: токсичне мовчання, газлайтинг, пряме чи завуальоване "інші чоловіки заробляють більше", маніпуляції сексуальною близькістю - це ТАКОЖ агресія.

А потім чоловіки приходять до мене на консультацію лікувати компульсивне та стресогенне переїдання. Я допоможу, звичайно, але чи не краще припинити створювати токсичне середовище, принаймні у стосунках? Повірте, їм вистачає токсичності в оточуючому середовищі.

Бережіть своїх коханих чоловіків ;)

Наука здоров'я від Наумової

22 Oct, 06:36


Сьогодні зранку прорецензувала статтю у Neuroscience Letters, вчора ввечері у
Molecular Medicine.
До наступного тижня маю встигнути дві рецензії у Nutrition and Metabolism та Molecular and Cellular Oncology.

А у коментарях деяких груп мені пишуть "нутріціологи" з освітою після тижневого онлайн курсу в інстаграмі ( 🤬 ) (але з купою грошей на рекламу і тисячами підписників ) "ну що ви розумієте, .... це ж науковий факт" 🤣

ну правда, ну куди ж мені про наукові факти знати 😂

Наука здоров'я від Наумової

19 Oct, 05:41


Нове відкриття❗️про те, як печінка вимиває холестерин з організму, може допомогти більш ефективному лікуванню серцево-судинних захворювань ❗️

Дослідження опубліковане в Science Advances і є дійсно науковим відкриттям і абсолютно новим розумінням фізіології печінки:

1⃣ на виробництво жовчі, яка є ключовим механізмом вимивання надлишку холестерину з організму, впливає швидкість надходження крові до печінки через ворітну вену з кишечника.

2⃣ білок, який чутливий до тиску під назвою PIEZO1, визначає швидкість кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.

Попередні дослідження показали, що кровотік у ворітній вені збільшується і зменшується протягом дня у відповідь на рух, відпочинок і прийом їжі:

(а) вироблення жовчі збільшується, коли кровотік у ворітній вені зменшується, що відбувається в результаті фізичних вправ або голодування;

(б) і навпаки, утворення жовчі знижується, коли кровотік у ворітній вені збільшується, що відбувається під час їжі та відпочинку.

Очевидно, що низьке вироблення жовчі може призвести до високого рівня холестерину, що залишається в крові, і може сприяти розвитку жирової хвороби печінки. Якщо цей стан не лікувати, він може прогресувати до запалення печінки та фіброзу.

Це дослідження вперше показало, що кровотік у ворітній вені пов’язаний з рівнем холестерину в крові, а також дослідило роль білка PIEZO1 у регулюванні швидкості кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.


❗️А я нагадаю: високий рівень холестерину може мати генетичну основу або бути пов’язаний зі станом здоров'я і прийомом деяких ліків. Але здебільшого високий рівень холестерину пов’язаний зі способом життя, включаючи дієти з високим вмістом насичених жирів і трансжирів, недостатністю фізичної активності, ожирінням, палінням і надмірним вживанням алкоголю 🍷🍺🍟🍔🌭


✔️Laeticia Lichtenstein et al, Endothelial force sensing signals to parenchymal cells to regulate bile and plasma lipids, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.adq3075

Наука здоров'я від Наумової

17 Oct, 07:11


У мене є суперсила - пам'ятати не тільки результати аналізів, а й улюблені продукти пацієнтів і хто чим переїдає 😜

Щойно була повторна консультація пацієнтки, з якою ми бачилися лише одного разу на початку червня.
І вона була здивована, що я пам'ятаю її улюблені млинці з медом на сніданок, назву улюблених тістечок в кафе біля роботи і вечірні харчові звички її чоловіка, які на неї так впливають.

А чого дивуватися? Хороший стоматолог пам'ятає в якого пацієнта який проблемний зуб, хороший вчитель пам'ятає які помилки найбільш типові для якого учня і тд. Це нормально для дійсно мотивованого фахівця.

Але так, моя суперсила в тому, що я пам'ятаю такі деталі харчової поведінки з першої консультації 😉
А ще цифри підвищеного холестерину 😂

Дякую пацієнтці за відгук і бажаю всім гарного дня!

Наука здоров'я від Наумової

16 Oct, 07:05


Нарешті визначилася з темою доповіді на конференції 😁

І хоча хочеться поговорити на безліч важливих тем, і про інсулінорезистентність, і про менопаузу, і про фертильність, і про харчування дітей аутистичного спектру, але треба обирати щось одне.
І цього разу поговоримо про мікробіом 😊

Тож тема доповіді на конференції,про яку я писала минулий допис,
"РХП та вісь мікробіом-кишечник-мозок"

Кишковий мікробіом є важливим фактором, здатним модулювати двонаправлений зв’язок між кишечником і мозком.

РХП завжди супроводжуються коморбідними психіатричними розладами (депресією, тривожними розладами, ОКР тощо).

Одним із патофізіологічних факторів, який впливає і на РХП, і на тривожно-депресивні розлади, є склад кишкового мікробіому, оскільки існує чіткий зв’язок між складом мікробіому та функцією мозку.

Зменшення тривожного та депресивного стану шляхом корекції кишкового мікробіому може бути ефективною стратегією контролю РХП.

Чекатиму на вас !

Наука здоров'я від Наумової

15 Oct, 06:06


🗣
28-30го листопада, вже зовсім скоро наша традиційна конференція Асоціація лікарів та психологів "РХП: терапія и превенція"
🗣

Вона зорієнтована на тих, хто цікавиться темою і хто шукає допомогу і підтримку. Три дні, 21 доповідь, в кінці кожного дня дискусійний простір зі спікерами, де можна поставити питання і обговорити те, що було важливим. А теми, пов'язані з розладами харчової поведінки, будуть різноманітні: і про хаотичне і впорядковане харчування, і про менопаузу, і про веганство, і про особливості сексуальності людей із РХП, і про нейрофізіологічні основи важких станів, про індивідуальну на групову форму терапії, про допомогу у випадку, якщо людина знаходиться в еміграції і не має відповідної інтеграції і знань до кого звернутися, та ще про багато всього. І все суто практичне.


Реєструйтеся і приходьте. Конференція буде проводитися в зумі, запис плануємо.

https://facebook.com/events/s/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D1%96-%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D1%96%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BF%D0%BE/509923765161310/

Наука здоров'я від Наумової

13 Oct, 07:22


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷Виявлено можливий тригер хвороби Крона: дисфункціональні мітохондрії порушують мікробіом кишечника ❗️


🔸Основний вплив на хворобу Крона мають порушення мітохондріальних функцій. У дослідженні, опублікованому в Cell Host & Microbe, доведено, що дефектні мітохондрії викликають симптоми хронічного запалення кишечника та впливають на мікробіом.

🔸Типовими симптомами хвороби Крона є хронічна діарея, біль у животі та лихоманка. Хоча причини хвороби Крона ще не повністю вивчені, протягом кількох років було відомо, що зміни мікробіома кишечника (тобто спільноти мікробів, які живуть у кишковому тракті) пов’язані із запальними захворюваннями.

🔸Це розуміння може виявитися важливим для людей із запальними захворюваннями, оскільки воно представляє потенційні підходи до нових методів лікування. В даний час лікування зводиться до купірування симптомів захворювання протизапальними препаратами.

🔸Це нове дослідження допоможе розробити нові препарати, спрямовані на регулювання функції мітохондрій і знайти активні інгредієнти, які б відновили функціональність порушених мітохондрій. Це обмежило б пошкодження кишечника як пусковий механізм для хронічних запальних процесів і хвороби Крона.

🔸Дані результати результати свідчать про те, що препарати, які діють на мітохондріальні шляхи або впливають на зв’язки між мікробіомом і мітохондріями, можуть бути ключовим аспектом ефективного лікування.

Elisabeth Urbauer et al, Mitochondrial perturbation in the intestine causes microbiota-dependent injury and gene signatures discriminative of inflammatory disease, Cell Host & Microbe (2024). DOI: 10.1016/j.chom.2024.06.013

Наука здоров'я від Наумової

10 Oct, 10:50


Нове дослідження показує, що люди з діабетом 2 типу мають нижчий рівень білка, який розщеплює та перетворює креатин у м’язах. Це призводить до порушення функції мітохондрій.

Креатин є природною сполукою в організмі, яка також міститься в таких продуктах, як м’ясо та риба. Це також популярна добавка для покращення виконання вправ, оскільки вона може змусити м’язи працювати інтенсивніше та довше, перш ніж вони втомляться.

Незважаючи на визнаний позитивний ефект креатину, попередні дослідження показали можливий зв’язок між високим рівнем креатину в крові та підвищеним ризиком діабету 2 типу. Це підняло питання про те, чи може добавка креатину сприяти цьому ризику.

Нове дослідження, засноване на дослідженнях як на людях, так і на мишах, показує, що люди з діабетом 2 типу мають нижчий рівень білка в м’язах, який метаболізує та перетворює креатин — білок, який називається креатинкіназа. Цей знижений рівень білка призводить до порушення метаболізму креатину в м’язах, що може пояснити, чому люди з діабетом 2 типу накопичують креатин у своїй крові.

Висновки вказують на те, що порушення метаболізму креатину є наслідком діабету 2 типу, а не причиною захворювання.

Дослідження також показує, що низькі рівні креатинкінази не тільки пов’язані з вищим рівнем креатину в крові, але й порушують функцію мітохондрій у м’язах. Мітохондрії, які перетворюють поживні речовини в енергію, функціонують гірше в м’язових клітинах зі зниженим вмістом креатинкінази, що призводить як до зниження виробництва енергії, так і до збільшення клітинного стресу.

Це цілком узгоджується з тим фактом, що люди з діабетом 2 типу мають гірший енергетичний обмін. У майбутньому однією з можливостей може бути регулювання креатинкінази як частини лікування метаболічних захворювань, таких як ожиріння та діабет.


✔️David Rizo-Roca et al, Decreased mitochondrial creatine kinase 2 impairs skeletal muscle mitochondrial function independently of insulin in type 2 diabetes, Science Translational Medicine (2024). DOI: 10.1126/scitranslmed.ado3022. www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.ado3022

Наука здоров'я від Наумової

08 Oct, 07:15


Терапія яскравим світлом (Bright light therapy, BLT) є ефективним допоміжним засобом лікування несезонного депресивного розладу

Систематичний огляд і мета-аналіз (інакше б не публікувала) перевірив і підтвердив ефективність BLT як додаткового лікування несезонних депресивних розладів. Було включено одинадцять унікальних досліджень із даними 858 пацієнтів (75,6% жінок).

Дослідники виявили, що група BLT мала значно кращі показники ремісії та відповіді, а також швидшу відповідь на основне лікування.

Artur Menegaz de Almeida et al, Bright Light Therapy for Nonseasonal Depressive Disorders, JAMA Psychiatry (2024). DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2024.2871

Наука здоров'я від Наумової

06 Oct, 09:12


Всі, хто приходять до мене на консультацію з очікуванням, що я запропоную БАДи, або (страшно навіть думати) "схеми БАДів"... будь ласка не треба. Не бачу сенсу витрачати половину часу консультації на те, щоб пояснювати про всі небезпеки і ризики БАДів, особливо куплених "десь в інтернеті". Давайте краще витратимо цей час оп розмови про раціон та про харчову поведінку.

Ви ж розумієте різницю між покупкою однієї й тієї ж речовини в аптеці у вигляді "лікарської речовини" та у вигляді "БАД"?

Будь-якої речовини. Вітамінів/будь-яких мікроелементів (кальцій, магній, цинк)/"травки" (та хоча б і валерінки).

Розумієте, так?

У першому випадку препарат пройшов усі необхідні стадії досліджень та тестування на безпеки, у другому – не пройшов нічого з того, що необхідно за стандартами безпеки для рекомендації як “лікувальний”. Нічого.

Виробник може використовувати неякісну сировину, може поміняти композицію, у буквальному значенні слова додати в цей БАД щось, що не заявлено в інструкції та описі або, навпаки, не додати те, що заявлено або додати менше, ніж заявлено. Це не контролюється на належному рівні. Причому відсутність цього контролю є законною. У нас і лікарські препарати сумнівно контролюються, що вже про БАДи говорити.

А ще одна і та сама активна речовина може по-різному себе проявляти, наприклад, через різну ізомеризацію. Цис-, транс- наприклад. Але одна форма буде дорожче (у ліках), а інша (у БАДах) дешевше. І при цьому все законно, бо хімічна формула одна й та сама.

Навіть славетна Вікіпедія пише: "стандартів виробництва БАДів не існує. Контроль їхньої якості полягає лише в оцінці їхньої безпеки як харчових продуктів".

Чому? Тому що БАД - це "біологічно активна добавка до їжі" (точніше: "біологічно активні речовини та їх композиції, призначені для безпосереднього прийому з їжею або введення до складу харчових продуктів"). Ось це "до їжі" чомусь забувається і в результаті сприймається як препарат "лікувальної дії".

Для тих, хто бажає посперечатися: я 3 роки викладала в Університеті імені Тараса Шевченка "біобезпеку", зокрема аспекти стандартизації та безпеки харчових та лікарських продуктів, а також рік в Університеті харчової промисловості, і в мене була (не найоптимістичніша) картина реалій тестування харчових та лікарських засобів та продуктів в Україні.

До речі, на запит "реєстрація БАД" гугл видає дуже багато цікавих пропозицій зробити все "легко і швидко", ось тільки, мовляв, зателефонуйте за таким номером. Ну ось приблизно така ж кількість пропозицій, як і "написати диплом/дисертацію")))

Тож про всяк випадок, задумайтеся які саме ви купуєте вітаміни, та навіть той самий вітамін С, вітамін Д, фолієву кислоту, омега 3 і, прости Господи, дріжджі та антиоксиданти.

Наука здоров'я від Наумової

03 Oct, 07:52


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷
Новий ін’єкційний препарат є перспективним для запобігання та лікування гіпоглікемії
🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷


Люди з діабетом приймають інсулін, щоб знизити високий рівень цукру в крові. Однак, якщо рівень глюкози падає надто низько (через прийом занадто великої кількості інсуліну або недостатню кількість цукру), у людей може виникнути гіпоглікемія, яка може призвести до запаморочення, когнітивних розладів, судом або коми.

Щоб запобігти та лікувати цей стан, дослідники розробляють нову технологію з інкапсуляцією гормону глюкагону. Під час випробувань на мишах нанокапсули активувалися, коли рівень цукру в крові падав небезпечно низько, і швидко відновлювали рівень глюкози.

Глюкагон (гормон, який сигналізує печінці викидати глюкозу в кров) зазвичай вводять шляхом ін’єкцій, щоб протидіяти важкій гіпоглікемії у людей, які страждають на діабет. Хоча екстрена ін’єкція глюкагону може відкоригувати рівень цукру в крові приблизно за 30 хвилин, препарати можуть бути нестабільними та нерозчинними у воді. У деяких випадках гормон швидко руйнується при змішуванні для ін’єкцій і злипається разом, утворюючи токсичні фібрили. Крім того, багато епізодів гіпоглікемії відбуваються вночі, коли люди з діабетом не можуть перевірити рівень цукру в крові.

Для підвищення стабільності комерційного глюкагону та запобігання гіпоглікемії, дослідники розробили технологію міцел, які для керованої доставки ліків. Була розроблена міцела, що реагує на глюкозу, яка інкапсулює та захищає глюкагон у крові, коли рівень цукру нормальний, але розчиняється, якщо рівень падає небезпечно низько. Щоб запобігти гіпоглікемії, міцели можна вводити заздалегідь і циркулювати в кровотоці, поки вони не знадобляться.

Наразі дослідження проведені тільки на мишах, але результати дуже багатообіцяючі: міцели з глюкагоном залишаються неактивними і не вивільняють гормон, якщо рівень глюкози в крові не падає нижче клінічного порогу важкої гіпоглікемії. З додаткових досліджень токсичності та біобезпеки на мишах дослідники відзначають, що порожні міцели не викликають імунної відповіді та не викликають пошкодження органів.

Звичайно, потрібні додаткові дослідження, але підтвердження даної методики є першим кроком до нового ефективного методу запобігання або пом’якшення надзвичайно низького рівня цукру в крові. 🤞

A Glucose-Responsive Glucagon-Micelle for the Prevention of Hypoglycemia, ACS Central Science (2024). DOI: 10.1021/acscentsci.4c00937

Наука здоров'я від Наумової

01 Oct, 17:11


Якщо у вас є 2-3-5 "зайвих" кг, то... краще не втручатися...

В даному випадку – найкраще ворог хорошого.

Можна порушити те хороше, що є і незабаром після "позбавлення" цих кг отримати серйозну надбавку у вигляді значно більшої кількості кг, ніж ті, яких позбулися.

А ще можна "зіпсувати стосунки" з їжею. Ці відносини й так досить непрості у всіх людей у суспільстві. Можна остаточно їх порушити. Перестати розуміти, що саме зараз потрібно вашому організму. Перестати відчувати почуття голоду/ситості та адекватно на них реагувати. Перестати ставитися до їжі просто як до їжі та почати її демонізувати, поділяючи на хорошу та погану, дозволену та заборонену, корисну та шкідливу, в результаті – потрапити у замкнене коло циклу дієта/зрив. Ці відносини потім дуже складно та довго відновлювати. А можна й не поновити ніколи.

Так що ці ваші зайві 2-3-5 кг можуть бути зовсім не зайвими у вашому випадку. Вони можуть виконувати якусь функцію, необхідну організму в даний період, наприклад, додатково синтезувати відсутні естрогени, регулювати терморегуляцію або балансувати якусь ділянку гіпоталамно-гіпофізарної осі. А може вони просто роблять вас симпатичнішими ;) Груди і попа у жінки це все ж таки дуже привабливо для чоловіків зі здоровими інстинктами ;) Також приваблива відсутність зайвої худорлявості і міцна статура у чоловіків - для жінок з не менш здоровими інстинктами ;)

Може вони таки не зайві?

Наука здоров'я від Наумової

01 Oct, 08:43


Дякую за кожен новий день, за захист і за можливість вільно жити! Дякую кожному і кожній! Вічна пам'ять тим, хто віддав життя на цій війні...

Наука здоров'я від Наумової

28 Sep, 06:34


Нове дослідження підтвердило очевидне: ІМТ (індекс маси тіла) за межами норми пов’язаний із зниженням фертильності


Було проведено нове популяційне проспективне когортне дослідження , щоб вивчити зв’язок ІМТ до зачаття в обох партнерів із часом до вагітності та ймовірністю викидня. Були включені дані для 3604 жінок та їхніх партнерів, за якими спостерігали від періоду до зачаття до пологів.

Аналіз часу до вагітності включав 3033 епізоди у жінок і 2288 епізодів у чоловіків, а аналіз викиднів включав 2770 епізодів вагітності у жінок і 2189 у чоловіків. Дослідники спостерігали зв’язок між вищим ІМТ у жінок і чоловіків із нижчою здатністю до запліднення (коефіцієнт плідності [FR], 0,98 і 0,99 у жінок і чоловіків відповідно на одиницю збільшення ІМТ).

Нижчу здатність до запліднення спостерігали у жінок із надмірною вагою та ожирінням порівняно з жінками з нормальною вагою (FR, 0,88 і 0,72 відповідно). Підвищені рівні фертильності спостерігалися у зв’язку з недостатньою вагою, надмірною вагою та ожирінням порівняно з нормальною вагою у жінок (співвідношення шансів 1,88, 1,35 і 1,67 відповідно).

Ожиріння асоціювалося зі збільшенням ризику зниження фертильності у чоловіків (співвідношення шансів 1,69). Надмірна вага та ожиріння були пов’язані зі збільшенням ризиків викидня порівняно з нормальною вагою у жінок (співвідношення шансів 1,49 та 1,44 відповідно).

Нормалізація ІМТ у жінок і чоловіків має бути важливою стратегією для покращення фертильності та результатів вагітності.

✔️Aline J. Boxem et al, Preconception and Early-Pregnancy Body Mass Index in Women and Men, Time to Pregnancy, and Risk of Miscarriage, JAMA Network Open (2024). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.36157

Наука здоров'я від Наумової

25 Sep, 07:34


Вода з лимоном смачно. І все. І нічого більше. Жодних чудодійних ефектів.

1) Горезвісні поліфеноли в цедрі лимона у відомому експерименті допомагали зменшувати вагу лише мишам. Чи не людям. Причому цим мишам цедра додавалася в корм, а не у воду. І зменшення ваги було зовсім незначним.

2) Кількість поліфенолів, яке опиниться в "лимонній" у воді, буде недостатнім для будь-якого ефекту (мабуть, крім печії). Якщо тільки ви не видавили 5 лимонів у склянку (але тоді гарантовано не тільки печія, а серйозні проблеми з шлунково-кишковим трактом)

3) Вода з лимоном натщесерце дійсно може призводити до кислотного рефлюксу, гастритів, ерозій, виразок та інших проблем із ШКТ.

4) Про "детоксикацію" та інші (страшно вголос вимовити) "шлаки" навіть писати не хочеться всоте. За детоксикацію відповідають – печінка, нирки, шкіра, легені. Хоч кілограм лимонів з'їсти (або випити з них сік) - це не матиме стосунку до поняття детоксикації.

5) Лимонна кислота може руйнувати емаль зубів. Якщо пити воду з лимоном регулярно, то бажано через трубочку. Але все ж таки головне питання - навіщо?

PS. Я сама люблю воду з лимоном і часто її п'ю. Але заради смаку, а не заради поліфенолів;)

Наука здоров'я від Наумової

24 Sep, 06:23


🔷
Нове епігенетичне дослідження вперше показало, що здоров’я кишечника батька відіграє певну роль у фізіології та поведінці нащадків
🔷

Ми чудово знаємо, що жінки повинні піклуватися про своє фізичне здоров’я заради своєї майбутньої дитини. Але останні дослідження на мишах і на людях свідчать про те, що це важливо робити і чоловікам.

Останнє дослідження, опубліковане в Brain, Behavior, and Immunity, показало, що виснаження кишкової мікробіоти самців мишей було пов’язане зі змінами в їхній спермі, що значно вплинуло на потомство.

Мишам-самцям давали пероральні антибіотики, щоб виснажити їх кишкову мікробіоту. Було виявлено, що це призвело до епігенетичних змін у спермі, які могли змінити нейророзвиток і пов’язану з ним функцію мозку у потомства.

Потомство мало зменшену масу тіла та зменшену довжину кишечника. А також мали зміни в поведінці,типові для тривоги та депресії.

У попередніх дослідженнях цієї ж наукової групи було показано, що на потомство впливають зміни в спермі їхнього батька, викликані бактеріальними інфекціями та вірусами, а також дієтою, фізичними вправами та стресом.

✔️Bethany A. Masson et al, Depletion of the paternal gut microbiome alters sperm small RNAs and impacts offspring physiology and behavior in mice, Brain, Behavior, and Immunity (2024). DOI: 10.1016/j.bbi.2024.09.020

Наука здоров'я від Наумової

23 Sep, 08:44


Банан Блакитна Ява” (Blue Java Banana) – незвичайний екзотичний фрукт. Банани цього сорту мають блакитне забарвлення і фантастичний смак, схожий на ванільне морозиво.

Наука здоров'я від Наумової

21 Sep, 10:34


А я нагадаю, що дуже активно продовжую нейротехнологічні дослідження анорексії.
Вчора протестували 17 пацієнтів і то було... результативно 🤞, хоча й енергозатратно 😅

Запрошую доєднатися 🤗
Принаймні з метою допомогти науковим дослідженням і розробці нового методу тестування РХП.

А ще це просто цікаво з точки зору оцінки свого власного стану і викривлень уваги стосовно образу тіла та харчових стимулів.

Наука здоров'я від Наумової

18 Sep, 06:50


🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸
Академія розладів харчової поведінки (АЕD) США за спів­праці з доктором C. Bulik, яка дослід­жує розлади харчової поведінки з 1982 року, сформульовала дев’ять правдивих фактів щодо РХП.
🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

Факт 1-й: Багато людей, які страждають на РХП, виглядають здоровими, а насправді можуть бути дуже хворими.

Факт 2-й: Сім’я не є причиною виникнення хвороби, але родичі можуть стати кращими помічниками пацієнтів і лікарів у процесі лікування та одужання.

Факт 3-й: Діагноз РХП — серйозна проблема, що порушує як приватне, так і соціальне функціонування індивідуума.

Факт 4-й: Розлад харчової поведінки — не особистий вибір людини, а серйозне біологічно зумовлене захворювання.

Факт 5-й: До РХП схильні особи будь-якої статі, віку, раси, національності, ваги, сексуальної орієнтації та соціально-­економічного статусу.

Факт 6-й: РХП поєднують у собі ризики виникнення суїцидальної поведінки та медичних ускладнень для здоров’я.

Факт 7-й: У розвитку розладів харчової поведінки важливу роль відіграють не лише гени, а й оточення.

Факт 8-й: Гени не визначають наявність захворювання.

Факт 9-й: Повне одужання при РХП можливе, причому ра­ння діаг­ностика і належне лікування мають вагоме значення на цьому шляху.

Наука здоров'я від Наумової

17 Sep, 07:08


🔷
Експериментальний препарат Pfizer Inc. допомагає хворим на рак відновити вагу
🔷


У хворих на рак синдром, званий кахексією, викликає зміни метаболізму та апетиту. Це може призвести до втрати критичних скелетних м’язів і жиру, що послаблює організм, а в деяких випадках може зробити лікування раку менш ефективним. Дослідження свідчать про те, що 30% усіх смертей від раку викликано кахексією, а приблизно 80% пацієнтів із прогресуючими стадіями раку страждають від цього стану. На даний момент немає схвалених препаратів для лікування.

🔸Препарат Pfizer, який називається понсегромаб, є моноклональним антитілом, яке блокує GDF-15, білок, який виробляється під час сильного стресу. Вважається, що високий рівень GDF-15 у хворих на рак пов’язаний із втратою апетиту та нудотою, що змусило вчених Pfizer припустити, що блокування експресії білка може запобігти виникненню кахексії.

🔸Компанія Pfizer залучила 187 пацієнтів з раком і високим рівнем GDF-15 до дослідження фази II, яке перевіряло вплив понсегромабу на масу тіла порівняно з плацебо. Результати дослідження показали, що при найвищій дозі 400 міліграмів пацієнти відновили приблизно 5,6% своєї маси тіла за 12 тижнів. Ці пацієнти також помітили покращення апетиту, рівня фізичної активності та маси скелетних м’язів.

🔸Pfizer обговорює плани розвитку з регулюючими органами та має на меті розпочати дослідження для реєстрації у 2025 році. Компанія також тестує понсегромаб у пацієнтів із серцевою недостатністю та високим рівнем GDF-15. Аллертон сказав, що компанія вивчає інші захворювання, пов’язані з підвищеним рівнем GDF-15, такі як хронічна хвороба нирок.


John D. Groarke et al., Ponsegromab for the Treatment of Cancer Cachexia, New England Journal of Medicine (2024).DOI: 10.1056/NEJMoa2409515