Міндовкілля

@mindovkillia


Офіційний телеграм-канал Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

Міндовкілля

22 Oct, 13:49


🌿Через 19 днів у Баку розпочнеться найбільша кліматична подія року – Конференція ООН зі зміни клімату, відома як COP29.

А ви вже чули про кліматичні саміти COP? Це місце, де країни з усього світу збираються, щоб домовлятися про конкретні кроки для запобігання кліматичній кризі та адаптації до зміни клімату. Як готується Україна до цієї події? Які цілі ставимо перед собою і як будемо брати участь у цьому глобальному діалозі?

Спробуємо відповісти на ці питання та розповісти вам про кліматичний саміт, його історію та кліматичні амбіції України.

🚀Тож розпочинаємо:

Що важливо знати про COP29?
Цього року COP29 відбудеться у Баку з 11 по 22 листопада. Очікується, що у заході візьмуть участь до 100 тисяч представників із 190 країн світу. Очікується ухвалення важливих рішень, які визначатимуть майбутнє кліматичних дій у світі. Це буде місце зустрічі світових лідерів, представників найбільших транснаціональних корпорацій, науковців, експертів та активістів. Кожен день конференції – це насичені двосторонні та багатосторонні зустрічі, презентації інновацій та жваві дискусії на різних рівнях.

Що робитиме Україна на COP29?
Цього року Україна же втретє матиме свій павільйон. Про його стилістику і філософію ми повідомимо згодом. На COP29 ми плануємо демонструвати власні кліматичні досягнення, інформувати світ про екологічні злочини рф, проводити численні тематичні зустрічі і дискусії за участю провідних експертів і політиків.

Чого чекати від COP29?
На минулорічній конференції в Дубаї країни погодилися поступово відмовитися від викопного палива, а також поставили амбітні цілі у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності. Цього року, у Баку, головна мета – досягти домовленості щодо нової глобальної цілі з кліматичного фінансування на період після 2025 року, яка замінить існуючу ціль у 100 мільярдів доларів щорічно.

Крім того, на COP29 багато уваги буде приділено вуглецевим ринкам. Це пов'язано з реалізацією статті 6 Паризької угоди, яка дозволяє країнам торгувати правами на викиди парникових газів. Вуглецеві ринки створюють нові можливості для скорочення викидів через ринковий підхід і забезпечують нові шляхи досягнення кліматичних цілей.

Міндовкілля

22 Oct, 13:18


​​💥Перша заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко в інтерв’ю для РБК-Україна розповіла про основні екологічні виклики та наслідки війни для нашої країни:

▪️Агресія рф спричинила екологічні збитки на щонайменше 2,6 трильйони гривень, найбільшу шкоду довкіллю завдають ракети, їхнє паливо отруює ґрунти та води.

▪️Для відновлення деяких територій ґрунти доведеться тимчасово законсервувати.

▪️Відновлення знищеного лісу після пожежі може зайняти до 90 років.

▪️ Після війни Україна буде відновлюватися за новими екологічними стандартами.

🔗Детальніше читайте у повній версії інтерв’ю РБК-Україна: https://www.rbc.ua/rus/news/olena-kramarenko-mindovkillya-zbitki-ekologiyi-1729501376.html?utm_source=telegram&utm_medium=post

Міндовкілля

22 Oct, 12:42


​​◽️ Підтримуємо позитивний міжнародний довкіллєвий імідж: Україна працює над закриттям ще одного кейсу щодо порушення Конвенції Еспо

Минулого тижня відбулося засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань реалізації Конвенції Еспо.

🔗Конвенція Еспо – це міжнародний договір, що зобов'язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє природне середовище проєктів у випадку, коли такі проєкти можуть вплинути на навколишнє природне середовище іншої держави.

Під час даного засідання Міжвідомча координаційна рада схвалила рішення врахувати результати транскордонної оцінки впливу на довкілля щодо провадження EIA/IC/CI/4, яке стосується недотримання Україною вимог Конвенції Еспо під час продовження терміну експлуатації енергоблоків № 1 та 2 Рівненської АЕС. За результатами засідання Міністерство здійснює підготовку висновку з оцінки впливу на довкілля та іншої документації, необхідної для завершення транскордонної процедури.

На виконання рішення VI/2, проведено транскордонні консультації із шістьма країнами, а саме: з Австрією, Молдовою, Румунією, Польщею, Словаччиною та Угорщиною.

ℹ️ Про завершення процедури оцінки транскордонного впливу на довкілля та про рішення Міжвідомчої координаційної ради буде поінформовано Секретаріат Конвенції Еспо та Комітет з впровадження. Завершення консультацій дозволить порушити питання про закриття провадження EIA/IC/CI/4.

Зауважимо, що необхідність проведення транскордонних консультацій для продовження терміну експлуатації атомних енергоблоків №1-2 Рівненської АЕС у 2014 році стало прецедентом щодо застосування вимог Конвенції Еспо для такого виду діяльності, бо стосується вже діючого об’єкта і не передбачає будь-якої діяльності з будівництва реконструкції, модернізації та/ або розширення. Вже в продовження дискусії щодо застосовності вимог Конвенції спеціальною робочою групою було розроблено керівництво.

🔹Попри триваючу агресивну війну, Україна підтримує позитивний міжнародний імідж надійного партнера та союзника, забезпечуючи дотримання усіх зобов’язань за міжнародними договорами, стороною яких вона є.

Міндовкілля

22 Oct, 11:28


🏭 Впровадження найкращих доступних технологій та методів управління: вивчаємо досвід країн регіону ЄЕК ООН

У Франції у рамках Десятої щорічної зустрічі Цільової групи по технічно-економічних питаннях Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані проведено дводенний семінар щодо впровадження найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ). Участь у заході взяли і представники Міндовкілля.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO), щороку близько 7 мільйонів смертей на планеті пов’язані з впливом забрудненого повітря. Саме тому важливо впроваджувати заходи із запобігання та зменшення викидів шкідливих речовин. 

У ЄС вже оновлено Директиву 2010/75/ЄС про промислові викиди, яка зобов'язує підприємства впроваджувати найкращі доступні технології та методи управління для боротьби із забрудненням. У рамках цього у жовтні запущено інформаційну онлайн-платформу Європейського інноваційного центру промислової трансформації та викидів (INCITE). Платформа збирає інформацію з усього світу про наявні інноваційні рішення, які мають екологічні переваги та є економічно ефективними, а також можуть бути включені в Севільський процес.

Нагадаємо, Севільський процес започаткований Європейською Комісією для оновлення екологічних норм та зменшення промислових викидів в повітря, воду та ґрунт. Представники влади та бізнесу європейських країн у рамках Севільського процесу постійно працюють над переглядом найкращих доступних технологій та методів управління, які далі європейська промисловість впроваджує у свої виробничі процеси. 

Україна з прийняттям євроінтеграційного Закону «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» також стежить за  світовими тенденціями у цій сфері та працює над впровадженням кращих європейських практик.

З презентаційними матеріалами семінару можна буде ознайомитися найближчим часом за посиланням.

Міндовкілля

22 Oct, 07:31


Міністр Світлана Гринчук в ефірі Національного марафону Єдині новини розповіла про результати Міжнародної конференції високого рівня в Гельсінкі щодо пункту 8 про екологічну безпеку Української Формули миру.

За її словами, основними темами, на яких партнери зосередили свою увагу, стали вдосконалення механізмів оцінки екологічних збитків, притягнення агресора до відповідальності та «зелене» повоєнне відновлення.

🤝Партнери допомагатимуть нам у вдосконаленні процесу фіксації екологічних збитків та розробці універсальних методик і підходів для оцінки впливу на довкілля саме від бойових дій.

Крім того, пункт 8 «Екологічна безпека» може стати чудовим майданчик для розробки міжнародних принципів «зеленої» відбудови. Домовилися співпрацювати разом над розробкою таких практичних інструментів та механізмів, які зможуть використовувати у всьому світі.

Міндовкілля

21 Oct, 16:56


​​🇺🇦🇬🇧Україна та Великобританія домовилися посилити співпрацю у сфері захисту довкілля

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук провела зустріч з послом Великобританії в Україні Мартіном Гаррісом.

Вони обговорили:
✔️актуальні напрацювання в межах Пункту 8 Формули миру Володимира Зеленського;
✔️водозабезпечення України;
✔️підготовку та участь України на СОР29 в Баку.

💬«Поділилася з паном послом враженнями про поїздку української делегації до Фінляндії та актуальні напрацювання в межах Пункту 8 Формули миру Володимира Зеленського, який є великим майданчиком для акумулювання зусиль різних держав. Цей пункт можна використати не тільки для підрахунку збитків та виплати репарацій Україні, а й для формування міжнародних принципів відновлення за зеленими стандартами», - зазначила Світлана Гринчук.

💬За її словами, Міндовкілля, за підтримки партнерів, може стати рушієм впровадження принципів зеленого відновлення на базі Пункту 8. Важливо розуміти, що це робота не тільки для України, а на прикладі України для всієї світової спільноти. Наш досвід з оцінки та обрахунку екологічних збитків та притягнення росії до відповідальності за екологічні злочини має стати світовим надбанням.

💬«Окремо зачепили підготовку до Кліматичного саміту CОР29. Пріоритет України сьогодні – доступ до фінансування заходів з адаптації до зміни клімату, зокрема Green Climate Fund. Це важлива складова реалізації Паризької Угоди, яка передбачає доступ до кліматичного фінансування відповідно до потреб держав. Потреби повоєнної України у кліматичному фінансуванні неможливо переоцінити. Тож підтримка на цьому шляху таких партнерів, як Великобританія, як ніколи доречна», - зауважила Світлана Гринчук.

Міндовкілля

21 Oct, 10:52


🖥 Отримання Висновку на транскордонне перевезення відходів Зеленого переліку: на ЕкоСистемі модернізовано послугу

Міндовкілля за сприяння проєкту “Підтримка цифрової трансформації”, що фінансується USAID і UK Dev, у партнерстві з Офісом ефективного регулювання BRDO модернізували онлайн сервіс отримання Висновку на транскордонне перевезення відходів Зеленого переліку. 

Оновлення спрямовані на спрощення процесів для бізнесу та підвищення ефективності управління відходами в країні.

📱 Завдяки нововведенням відтепер підприємства можуть: 
отримати Висновок в режимі «peopleless», тобто без участі чиновника - у разі експорту текстильних відходів (код В3030); відходів паперу, картону та целюлозних продуктів (код В3020); відходів сільськогосподарського і харчового виробництв, якщо вони не інфіковані (код В3060). Після подання заявки рішення вноситься до реєстру автоматично;
обрати потрібного партнера, який здійснює відповідні операції з відходами - без зайвих пошуків.  Платформа автоматично обирає з Реєстру суб’єктів господарювання у сфері управління відходами та пропонує ті підприємства, які підходять. Це забезпечує прозорість та точність процесу - особливо враховуючи, що на відновлення відходи можуть тепер ввозити лише суб’єкти господарювання, які мають дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
формувати звітність автоматично без ручного введення. Для цього сервіс вже інтегровано в інформаційну систему управління відходами.

📱 Серед переваг модернізації:
Прозорість та ефективність: усунення зайвих бюрократичних процедур завдяки автоматизації.
Зменшення корупційних ризиків шляхом мінімізації людського фактора.
Зручність для бізнесу: інтегровані реєстри спрощують вибір партнерів/суб’єктів у сфері управління відходами.

Міндовкілля

20 Oct, 08:09


❄️Зима вже близько

Затамуйте подих і насолодіться морозним ранком у Національному природному парку "Черемоський".

Міндовкілля

20 Oct, 05:00


​​⚡️Консолідуємо світову спільноту навколо пункту 8 Формули Миру Президента Володимира Зеленського задля досягнення екологічної безпеки світу, - Світлана Гринчук

Це є життєво важливим не лише для сьогодення, а й для майбутніх поколінь. І з цим сьогодні погодилися представники 60 країн та міжнародних організацій, які долучилися до конференції в Гельсінкі щодо пункту 8 Української Формули миру. Більшість учасників наголосили, що екологічна безпека — ключова складова сталого майбутнього. А досвід України з оцінки та обрахунку екологічних збитків та притягнення росії до відповідальності за екологічні злочини має стати світовим надбанням.

Про це Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук заявила під час конференції в Гельсінкі щодо пункту 8 про екологічну безпеку Української Формули миру.

У заході взяли участь Прем’єр-міністрів України Денис Шмигаль та Фінляндії Петтері Орпо, керівники Офісів Президента України Андрій Єрмак та Фінляндії Лаурі Тіерала, Генеральний прокурор Андрій Костін, виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович, ексвіцепрем’єр-міністерка, колишня міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем, екс-віце-президентка Європарламенту Гайді Гаутала та інші високопосадовці. Захід зібрав понад 135 учасників онлайн та офлайн з 60 країн та міжнародних організацій.

«Нам не просто необхідна підтримка світу на шляху до визнання російських довкіллєвих злочинів та притягнення росії до відповідальності за руйнування довкілля України через бойові дії. Зусиллями багатьох держав, організацій та інститутів ми маємо консолідувати всю експертизу в сфері оцінки впливу війни для довкілля, аби притягнути до відповідальності агресорів по всьому світі та залишити чисте довкілля наступним поколінням», - зауважила Світлана Гринчук.

У межах заходу учасники напрацювали комюніке щодо підтримки Пункту 8 Української Формули миру, яке окреслює комплекс заходів для досягнення екологічної безпеки світу.

«Це є життєво важливим адже забруднення довкілля внаслідок бойових дій поширюється далеко за межі України. Тому потрібна безпрецедентна консолідація світової спільноти для вирішення проблематики довкілля під час війни та зелених принципів відновлення», - наголосила очільниця Міндовкілля.

За її словами:
▪️Сьогодні задокументовано вже понад 6000 екологічних злочинів рф на суму понад 65 млрд євро. Ці дані не є кінцевими і зростають доти, доки тривають бойові дії.
▪️Звільнені території не можуть бути відновлені до їх розмінування. Сьогодні 139 000 квадратних кілометрів нашої території заміновано.
▪️Тільки у 2024 році пожежі знищили понад 24 000 гектарів лісу.
▪️Орієнтовні екологічні збитки від злочинних дій росіян на річках Сейм та Десна вже оцінюються у 12 мільйонів євро.
▪️Чорне та Азовське моря також страждають від наслідків війни. Наразі збитки для України оцінюються у 345 мільйонів євро. Це лише те, що поки що вдалося підрахувати.

Крім уніфікованих фінансових інструментів, екологічна складова Формули миру передбачає відновлення за найсучаснішими “зеленими” принципами. Це забезпечить зелений перехід нашої держави та новий рівень життя для всіх українців за європейськими стандартами.

«Дякую Фінляндії за співорганізацію цього важливого заходу, а також особисто моєму колезі Каю Мюккянену за теплий прийом у Гельсінкі. Дякую всім партнерам, які сьогодні з нами. Очікуємо продовження координації та планування наступних практичних кроків уже незабаром на Кліматичному Саміті СОР29 у Баку, де Україна вже традиційно матиме свій павільйон», - акцентувала Світлана Гринчук.

Міндовкілля

19 Oct, 18:07


Війна росії проти України спричинила масштабні екологічні руйнування, що призвели до безпрецедентного забруднення довкілля. Про це зазначив під час Конференції з обговорення пункту 8 «Екологічна безпека» Формули миру Президента України.

Захід відбувся в Гельсінках за участі Прем’єр-міністра Фінляндії Петтері Орпо, Віцепрезидента Єврокомісії Мароша Шефчовича, керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, а також високопосадовців інших держав.

Нинішні збитки українським екосистемам оцінюються в 65 мільярдів доларів. Третина українських лісів та 20% природоохоронних територій України уже постраждала від війни. Під загрозою опинилося 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна.

Перед усіма нами стоїть важливе завдання — виробити спільне бачення того, як захистити природу та життя людей. Україна готова розробляти спільне бачення та конкретні кроки на цьому шляху, застосовуючи принцип «ворог повинен заплатити».

Зокрема, озвучив декілька ключових завдань, щодо яких потрібно узгодити спільну стратегію:
відстеження, реєстрації та звітування щодо всіх екологічних наслідків, впливів, втрат і збитків війни російського агресора в Україні;
збір цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів України;
напрацювання наступних спільних кроків для притягнення російського агресора до відповідальності за всі екологічні злочини, які були здійснені проти України.

Екологічна безпека є передумовою економічного та соціального розвитку. Тому ми маємо знайти рішення та ресурси як найкраще можемо захистити та відновити нашу природу та екологію.

3,168

subscribers

1,553

photos

337

videos