хтозна-що

@htoznascho


Перекладаємо українською цікаві англомовні статті.

Сподобався переклад? Підтримай наш проєкт:

Monobank: 5375414125125293

ПриватБанк: 5168752009378004 (Правниченко В.)

PayPal: [email protected]

Автор: @lamor_i

хтозна-що

20 Aug, 07:01


Просто уявіть: в історії був період довжиною у 117 000 років, коли багатомільйонна популяція предків людини зменшилась до 1280 особин.

Ще трохи й еволюція людини або взагалі не відбулася б (у тому вигляді, який вона отримала), або затрималась на тривалий час.

Приблизний час читання — 3 хвилин

Читати переклад

хтозна-що

19 Aug, 15:26


Важко любити лише один різновид мистецтва. Тому я й не зациклююсь на літературі. Як ви могли помітити, особливе місце серед моїх вподобань посідає синематограф.

Затим сьогодні маю тематичну рекомендацію: Кіно Дайджест — ваш провідник у світ кіномистецтва.

Чому цей канал крутий?

По-перше, через наповнення. Короткі дописи, які чіпляють. Змістовний опис фільму та кілька речень із суб'єктивною оцінкою автора каналу. Додайте до цього сторонні рубрики, як ось #фрагменти та #схожі і отримаєте якісний та різнобічний контент про кіно.

По-друге, через оформлення. Дуже мінімалістичний, але змістовний дизайн. Отримуєш усю потрібно інформацію у принадній обгортці. На таке приємно дивитись.

Лаконічно та зі стилем. Мені подобається.

#такцереклама

хтозна-що

06 Jul, 15:23


Один із найкращих есеїв в історії. Написала його Вірджинія Вулф. Це щось на межі із художньою прозою і публіцистикою.

Життя б'є ключем. А потім раптово згасає. Саме цим відчуттям меланхолії позначенні останні роки життя пані Вулф.

Приблизний час читання — 7 хвилин

Читати переклад

хтозна-що

13 May, 12:36


Бувають гарні спортсмени, бувають великі спортсмени, але іноді трапляються спортсмени, чий талант дуже важко описати звичними термінами. У кожного виду спорту є буквально один-два таланти такого штибу: Джордан у баскетболі, Марадона у футболі, Грецкі у хокеї та Роджер Федерер у тенісі.

Такі спортсмени не просто змінюють гру, змушуючи її трансформуватись під впливом їх величі, а змінюють сприйнятті світу деякими глядачами.

Приблизний час читання — 55 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

13 May, 12:35


Переклад, який я зараз опублікую — найскладніше, що я перекладав. Зрозуміло, адже це не класична стаття, а есе. Есе Девіда Фостера Воллеса.

Так, це текст про спорт, про теніс, а саме про Роджера Федерера, але не варто дати себе підманути цим фактом. Я не великий фанат тенісу (як, мабуть, і більшість з вас), але й текст далеко не тільки про теніс. Це текст про природу генію, людську тілесність, кар'єризм, бюрократію, зміну поколінь та ще сотню побічних речей. Зрештою це просто дуже цікаво та красиво написаний текст.

Не знаю чи вдалось мені не надспотворити стиль автора, але я дійсно старався над перекладом. Важко уявити скільки годин у мене на те пішло (боюсь, що далеко не один десяток), тому сподіваюсь, що ви оціните.

хтозна-що

02 Feb, 07:38


Під Собором Святого Петра (той самий собор у Ватикані) є крипта, так звані «гроти Ватикану».

«Гроти», фактично, є повноцінним собором під собором. Кожне поховання прикрашено величними фресками від легендарних митців різних часів. Це єдине поховання на території Ватикану.

Якщо не рахувати могили слона під Бельведерським дворцем.
Що? Якого слона? Про це сьогоднішня коротенька стаття.

Приблизний час читання — 7 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

24 Jan, 11:25


Пересічна людина знає дуже мало про історію Китаю. У нашому уявленні раніше Китай був бідною монархією, а потім став відносно заможною тоталітарною державою.

Насправді авторитарний світогляд — невід'ємна частина китайського менталітету. І його коріння сягають перших століть нашої ери, коли з'явився кеджу — іспит, що зламав суспільство.

Приблизний час читання — 25 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

16 Jan, 08:00


Дивовижний текст, де технології переплітаються з метафізичним та трансцендентним.

Як одна компанія підкорила цілу галузь та захищає Тайвань від знищення? Чому найбільший виробник чіпів насправді не виробляє власного продукту? Та чи дійсно варто очікувати війни між Китаєм і Тайванєм у найближчі роки?

Приблизний час читання — 58 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

16 Jan, 08:00


Я повернувся

Дякую всім, хто дочекався і висловлюю співчуттям всім, хто відписався. Канал дійсно ожив, з цього моменту тут знову будуть з'являтись переклади. Не обіцяю, що їх буде багато, але можна очікувати на певну регулярність.

Далі будуть відповіді на основні питання по каналу. Не знаю чи воно вам треба.

Куди пропадав?

Я думав, що закриваю проєкт. По-перше, я сильно вигорів. В якийсь момент переклад статей перестав приносити задоволення й перетворився на обов'язкову роботу (за яку ще й не платять).

Якось зловив себе на думці, що перекладаю не ту статтю, яка мене цікавить, а ту, яка має зайти підписникам. Це явно далеко від першопричини створення каналу: давати українцям доступ до якісної та унікальної інформації українською.

По-друге, втрата стимулів. З цим складніше. Через орієнтацію на авдиторію, канал почав сприйматись, як щось комерційне. У стрічці почала з'являтись реклама, іноді не дуже якісна (вибачте). Попри те, що вона не приносила особливих грошей, я продовжував її постити, бо не бачив інших причин для ведення проєкту. Більше такого не буде: не тільки поганої реклами, але й реклами загалом.

А що тепер? Та все так само. Я все ще не маю практичних стимулів вести канал. Звісно, буду вдячний за ваші донати, проте, вони явно не перекриють всю роботу. У найкращі місяці я отримував донатами трохи більше за 1 000 гривень (таке було один чи два рази). Це приємно, але один переклад може зайняти 8-12 годин роботи. А таких перекладів за місяць декілька.

Тому звертаюсь до нематеріальних стимулів. Окрім абстрактної віри у цінності, хочу використовувати канал, як майданчик для зборів. Останнім часом опікуюсь достатньою кількістю зборів, тому потребую більшого розголосу.

По-третє, мене сильно напрягала інформаційна компанія проти телеграму. Постійно гризла думка, що я веду "український" проєкт у російській соцмережі.

Що змінилось? Я усвідомив, що не можу і не хочу злазити з телеграму. Переосмислив для себе деякі моменти щодо використання соцмережі, але глобально вважаю, що користі від ведення «хтозна-що» явно більше. На жаль, цей месенджер продовжує вкорінюватись в щоденному житті українців. То хай тут хоча б буде якісний контент.

Вірю, що поки не з'явиться глобальний тригер, — суспільство не почне дискурс про ризики телеграму. То ж поки так.

Що буде із «хтозна-що» далі?

Та нічого, все як і раніше.

Буде трохи легший тон оф войс, щоб не так офіційно та пафосно. Буде багато зборів. Одна з головних причин, чому я повертаюсь до проєкта — бажання мати додатковий майданчик для просування зборів, якими займаюсь у своєму блозі про літературу.

Буду перекладати різне: різні теми, різні розміри текстів, різні формати. Мабуть, буде більше довгих текстів. Бо вони зазвичай більш якісні та цікаві. Можливо, буду розповідати про класні українські тексти. Загалом можете пропонувати свої ідеї, буду тільки радий.

Ще раз дякую всім хто залишився (ви ж не просто забули відписатись?), це прикольно, що через рік без активності, на каналі залишається така кількість людей.

Що я можу зробити?

Я буду неймовірно вдячний за вашу активність. Я слідкую за статистикою: кожен ваш лайк, репост чи донат неймовірно мене мотивують. Не описати, наскільки приємно, коли бачу коментар з подякою. Буквально, потім ще кілька днів тішу себе думкою, що комусь подобається мій контент.

Щодо донатів. Не впевнений у доцільності створення buymeacoffee, бо не думаю, що є багато людей, які готові підтримати фінансово. Тому залишаю лише банку та приватівську карту. Всі гроші підуть на розвиток каналу: підписка на видання, у яких я беру статті (щоб не катувати себе vpn'ом); книжки, які я купую для благодійних розіграшів; символічне підтримання моєї менталки, яка дає змогу закінчити переклад і не поїхати дахом;

Перший переклад вже готовий. Наступний буде не такий великий, але не менш цікавий. Надсилайте цей допис всім друзям/батькам/родичам з села/домашнім улюбленцям/людям з чату осбб/колишнім. Буду дуже радий побачити багато переглядів та реакцій, то ж все у ваших руках.

Пристебніться, ми продовжуємо...

хтозна-що

06 May, 15:23


Щороку в США виробляється стільки картону, що можна було б охопити екватор декілька разів. Як забезпечити мільйони компаній по всьому світу картоновими коробками для упаковки їхньої продукції?

Вас здивує, наскільки складно та цікаво влаштована індустрія коробок та пакувань.

Приблизний час читання — 20 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

28 Apr, 16:34


Симона де Бовуар писали, що сучасне суспільство сприймає старих людей, як пусте місце. Їх існування ігнорується, про це незручно говорити. Зараз навпаки зростає активна агресивна риторика про негативний вплив старих людей на економіку та розвиток суспільства. Але що при цьому відчувають старі люди?

Приблизний час читання — 11 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

28 Apr, 16:34


Вибачаюсь за таку довгу відсутність. Приготував для вас невеликий переклад на сьогодні та вже готую довгоочікувану статтю із серії "Історія під назвою «Ми»". Скоріше за все текст буде готовий на початку наступного тижня.

Приємного прочитання.

хтозна-що

12 Apr, 16:15


99% території Мальдів займає вода, тож чому майже всі підлітки не вміють плавати?

Приблизний час читання — 5 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

09 Apr, 19:15


Тема підвищеної тривожності особливо актуальна в наш час. Але як позбавитись нав'язливих думок, якщо вони просто не йдуть з голови?

Приблизний час читання — 7 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

07 Apr, 16:00


Найкращі статті про філософію, які публікувались на цьому каналі. Сподіваюсь, що ці статті дуже вдало доповнять ваш вечір.

Чому помста не принесе вам щастя? — 5 хвилин

Чому я сподіваюсь померти у 75 — 11 хвилин

11 античних способів впоратися із тривогою — 8 хвилин

Чи можемо ми довести, що наш світ - це не симуляція? — 8 хвилин

Ви точно знаєте, що таке кохання? — 9 хвилин

Межі мови — 8 хвилин

хтозна-що

03 Apr, 16:01


Нещодавно Інтернет вибухнув після публікації відкритого листа, з проханням накласти мараторій на розвиток штучного інтелекту на певний період. А ви знали, що одним із засновників OpenAI є Ілон Маск? А чи чули ви, що Ілон пішов з компанії ще у 2018 році, зсилаючись на її безперспективність.

Все це та не тільки у новому розслідуванні від Semafor.

Приблизний час читання — 6 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

01 Apr, 17:09


Ви могли чути прізвище Фуко, може навіть його ідеї, але так і не зрозуміти, чому його вважають одним з найбільш впливових гуманітарних вчених ХХ століття. В сьогоднішній статті ви знайдете детальне пояснення його основних ідей та того, як вони змінюють наш світ.

Приблизний час читання — 12 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

29 Mar, 16:04


Ми звикли сприймати Вінстона Черчіля, як харизматичного чоловіка, лідера нації та просто майстерного політика. Але колишні жителі британських колоній з вами не погодяться. Для них Черчіль, як для нас Столипін чи Микола І. Що ж такого зробив Вінстон, що його так ненавидять?

Приблизний час читання — 17 хвилин

Читати статтю

хтозна-що

29 Mar, 09:42


Ах, Beatles, ця знаменита ліверпульська п'ятірка: Джон Ленон, Пол Маккартні, Джордж Гаррісон, Стюарт Саткліфф та Піт Бест... Стоп, яка ще п'ятірка? Який Стюарт Саткліфф та Піт Бест?

В сьогоднішній статті ви дізнаєтесь, ким були перші учасники Бітлів та чому вони покинули гурт.

Приблизний час читання — 16 хвилин

Читати статтю