Освітній омбудсмен

@eduombudsman


Освітній омбудсмен

21 Jan, 00:17


ЯК ЗАЛУЧИТИ МОЛОДЬ ДО РОБОТИ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ? ДОСВІД ГРОМАД

У наших закладах освіти дуже мало молодих педагогів, і фактично через 5 чи 10 років не буде кому замінити освітян, які підуть на пенсію. Щороку маємо поступове збільшення середнього віку педагогів і водночас щорічне зменшення кількості молодих фахівців у закладах освіти (кількість молодих вчителів до 30 років у 2018 році - 14%, а у 2023 році – 10%).

Із загальною кількістю вчителів за віком, які викладали окремі предмети у 2019-2023 році, ви можете докладно ознайомитися в таблиці на нашому вебсайті.

Деякі громади, маючи багато вакансій педагогів, розуміючи зростання середнього віку педагогів, намагаються залучити та підтримати молодих фахівців, встановлюючи муніципальні надбавки, премії або інші пільги. Водночас громади надають підтримку для професійного розвитку молодим педагогам.
Хоча, на нашу думку, повинен бути системний підхід до цього питання, розроблений на державному рівні.

Ми проаналізували досвід громад щодо залучення молодих педагогів до роботи у сфері освіти https://bit.ly/48pY77P . Якщо ви знаєте громади, які мають такий досвід, або знаєте інші програми підтримки молодих вчителів у громадах - діліться з нами в коментарях.

Частина громад встановили муніципальні виплати або премії молодим педагогам від 1 тис. до 3 тис. грн щомісяця. Є громади, які крім виплат та премії, здійснюють одноразову виплату у розмірі 10 тис. грн при влаштуванні до закладу освіти. Серед громад, які ми знайшли у мережі, є сільські громади.

Цікаво, що громади йдуть різними шляхами - більшість розробляє та впроваджує Програми підтримки молодих педагогів на декілька років, а деякі громади затверджують виплати або премії молодим педагогам через видання наказів або розпоряджень.

Щодо підтримки професійного розвитку, вона здійснюється і через ті ж місцеві Програми підтримки, і через створення шкіл молодого педагога за ініціативи закладу освіти або інші об'єднання молодих педагогів. Підтримують матеріально та професійно молодих педагогів і громадські організації.

Освітній омбудсмен

21 Jan, 00:00


ПЕДАГОГ - НЕОЦІНЕННА ПОСТАТЬ У НАШОМУ ЖИТТІ
Постать педагога неоціненна в нашому житті. У дитинстві багато з нас не усвідомлюють та недооцінюють ролі вчителя в своєму житті. Лише з часом, досвідом і проходженням шляху дорослості ми розуміємо, як педагоги вплинули на становлення нас як особистостей, наші переконання, цінності та формування нашого непростого шляху до здійснення мрій або ж навіть стали тими, хто запалили в нас ту чи іншу мрію.
Педагоги, які розпалювали та підтримували вогник нашої мотивації, наших талантів та здібностей зацікавлення тим чи іншим предметом чи темою.
Педагоги, які не дозволяли нам зупинятися на досягнутому, коли ми робили помилки, зневірювалися і, здавалося, що рухатися в тому чи іншому напрямі, більше немає сил і сенсу.
Педагоги, які конструктивно критикували, щоб ми розвивалися та вдосконалювалися, хоча тоді на їх слова ми могли ображатися, бо не розуміли їх цінність, значення.
Педагоги, які надихали своїм прикладом, були для нас наставниками.
Педагоги, чиї завдання ми називали нудними або складними, та лише згодом зрозуміли навіщо вони були потрібні.
Педагоги, чиї слова сприймалися скептично, а подекуди насмішкувато, і лише з часом стало зрозуміло, якими ці слова були цінними.
І навіть у дорослому віці, коли ми продовжуємо навчатися, здобувати додаткову освіту, розвиваємо нове хобі, яке стає професією, педагоги й на цьому відрізку нашого шляху допомагають нам стати кращими.
Педагог - це поводир між нами минулими, теперішніми та майбутніми. Скільки здоров’я, зусиль, енергії, часу щоденно вкладає кожен педагог упродовж всього життя у своїх вихованців, учнів, студентів!
Служба освітнього омбудсмена вітає з Днем працівників освіти!
Закликаємо кожного згадати тих педагогів, які відіграли найбільшу роль у вашому становленні та житті. Подякуйте їм та всім іншим педагогам хоча б подумки спогадом, а за можливості - добрим теплим словом.

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:56


ЯК ЗМІНИТИ ОСВІТУ ДІТЕЙ З ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ: ВОРКШОПИ ДЛЯ ОСВІТЯН З МЕТОЮ НАПРАЦЮВАННЯ СПІЛЬНОГО БАЧЕННЯ

Близько 57 000 дітей наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях і продовжують навчатися дистанційно в закладах освіти на підконтрольних територіях. Як змінити онлайн освіту для дітей, які не можуть здобути її в Україні? Як навчати цих дітей зараз і після деокупації?

БО БФ «Солом'янські котики» разом з Державним ліцеєм «Міжнародна Українська Школа» упродовж жовтня проведуть п’ять воркшопів для освітян для напрацювання спільного бачення. Під час цих зустрічей учасники:

порівнюватимуть освітні програми України та країни-агресора;

аналізуватимуть матеріали, що використовуються для навчання дітей на тимчасово окупованих територіях;

напрацьовуватимуть методичні рекомендації за 5 напрямами (початкова освіта, мовно-літературна, математична, громадянська та історична, соціальна та здоровʼязбережувальна галузі).

Зареєструватися можна за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3cdrxdTHG6LoyfphmgyNwEaleErbuwslPeeXp4KdgL1nV4w/viewform.

Воркшопи відбуватимуться для представників галузі:

🔹початкової ланки освіти - 01 жовтня 2024 року;

🔹мовно-літературної - 02 жовтня 2024;

🔹математичної - 03 жовтня 2024;

🔹громадянської та історичної - 04 жовтня 2024;

🔹соціальної та здоровʼязбережувальної - 07 жовтня 2024.

Кожний захід відбудеться очно та триватиме з 9.30 до 15.30 з перервами.

Презентація проводиться в межах проєкту «Підтримка Міжнародної Української школи», що реалізується БО БФ «Солом’янські котики» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри (UCBI)».

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:54


ЯК ЗАБЕЗПЕЧУЄТЬСЯ БЕЗОПЛАТНИЙ МЕДИЧНИЙ ОГЛЯД ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

🧐 ДОСВІД ГРОМАД

Закликаємо педагогів, яких змушують сплачувати за медичний огляд повністю або частково, показати цей допис роботодавцю, представникам засновника (депутатам громади та іншим особам), адже ніяких перепон для оплати немає! І вимагати від місцевої влади закласти кошти на медичні огляди в бюджеті громади на 2025 рік.

До освітнього омбудсмена та до Служби освітнього омбудсмена протягом п’яти років надходять звернення щодо примусу працівників закладів освіти сплачувати повністю або частково за медичний огляд з власної кишені. Частину таких звернень вдавалося вирішити та забезпечити безоплатний медичний огляд за рахунок роботодавця. Адже відповідно до статті 169 Кодексу законів про працю України, проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників здійснюється за рахунок роботодавця.

Ми умовно поділили громади на три категорії:

1️⃣ Громади, які взагалі не сплачують за медичний огляд працівників закладів освіти.

2️⃣ Громади, які сплачують за медичний огляд, але за Довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин форми № 100-2/о (далі - довідка щодо проходження психіатричного огляду № 100-2/о) примушують платити працівників закладів освіти.

3️⃣ Громади, які сплачують за медичний огляд і за довідку щодо проходження психіатричного огляду № 100-2/о💪.

Частина представників громад, які не оплачують огляд у психіатра разом з довідкою № 100-2/о, скаржаться на труднощі у закупівлі.

Працівники Служби освітнього омбудсмена здійснили аналіз закупівель управлінь/закладів освіти щодо медичного огляду працівників закладів освіти на сайті Прозорро та попросили поділитися досвідом ті громади, які забезпечують повний безоплатний медичний огляд для працівників закладів освіти.

Своїм досвідом поділилася Олена Буйневич, директор Департаменту освіти та науки Одеської міської ради. Цікаво, що департамент не закуповує послуги медичного огляду, але всі працівники закладів загальної середньої освіти м. Одеса проходять його безоплатно.

Громади вже почали роботу над бюджетом на наступний, 2025 рік. Працівники зараз можуть звертатися до органу управління освіти (відділу чи департаменту освіти), місцевої влади та депутатів місцевих рад і вимагати закласти кошти в бюджеті громади та забезпечити безоплатний медичний огляд.

Про те, як все організовано в м. Одеса та про інший досвід громад читайте на вебсайті https://bit.ly/4ezJ7Ga .

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:46


МЕДИЧНІ ОГЛЯДИ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ: ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ З 1 ЖОВТНЯ 2024 РОКУ?

❗️ ГАРЯЧІ ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

Працівники закладів освіти підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам.

Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) оновило вимоги до організації та проведення профілактичних медичних оглядів. Ці вимоги набувають чинності з 01 жовтня 2024 року.

Також МОЗ затвердило Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду та Зміни до порядку проведення цих оглядів, зокрема, на предмет вживання психоактивних речовин.

До Служби освітнього омбудсмена надходять звернення від керівників та працівників закладів освіти щодо проведення медичного огляду в умовах воєнного стану. Серед працівників сфери освіти є, зокрема, певне нерозуміння щодо оновлених вимог до організації та проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів.

Служба освітнього омбудсмена здійснила моніторинг нормативно-правових актів щодо цих питань та двічі зверталася з відповідними листами до МОЗ - з проханням докладно роз'яснити деякі питання медичного огляду працівників закладів освіти, а також із пропозицією розглянути можливість відтермінування проходження обов’язкових медичних оглядів для педагогічних працівників під час дистанційної роботи. Також ми звернулися до Державної служби України з питань праці щодо дотримання трудових прав під час вимог до психіатричного медогляду працівників закладів освіти.

Докладно про зміни читайте у публікації на сайті:
➡️ https://bit.ly/3MVQWKp

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:44


🎓 Уряд затвердив план відновлення освіти на деокупованих територіях.

Серед основних пунктів плану:
● освітній процес відповідно до українських освітніх стандартів;
● безпека учасників освітнього процесу;
● впровадження сучасних цифрових інструментів і цифрових навчальних матеріалів;
● формування кадрового резерву;
● підтримка учасників освітнього процесу під час адаптаційного періоду – переходу від системи освіти держави-агресора до української системи освіти.

👉 Підписатися на Уряд online

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:24


ДАЙДЖЕСТ СЛУЖБИ ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА З 17.08 ДО 09.09.2024 РОКУ

Після закінчення каденції першого освітнього омбудсмена Сергія Горбачова 16.08.2024 року, Служба освітнього омбудсмена й надалі продовжує працювати та захищати права учасників освітнього процесу.

Коротко про нашу роботу.

ЗВЕРНЕННЯ ТА ЗАХОДИ ЩОДО ВІДНОВЛЕННЯ ПРАВ

З 17.08.2024 року до 09.09.2024 року до Служби надійшло 92 звернення від учасників освітнього процесу. Найчастіше до нас зверталися щодо:

📄дій працівників закладів освіти в умовах воєнного стану;
📄вільного вибору виду і форми здобуття освіти;
📄умов праці педагогічних працівників;
📄формування класів (груп) у закладах освіти;
📄булінгу.

Також Служба здійснює заходи щодо відновлення порушених прав у нових зверненнях та раніше отриманих. Загалом за цей період було:

📄надано рекомендацій закладам освіти — 11;
📄надано рекомендацій органам управління освітою — 7;
📄надіслано звернень до органів державної влади — 10;
📄надано письмових роз’яснень щодо прав учасників освітнього процесу — 62;
📄надіслано повідомлення заявникам про подальшу комунікацію із закладами, управліннями та повідомлення про очікування результатів — 15;
📄надано консультацій заявникам (телефоном та в месенджерах, соціальних мережах) — 107;
📄надано відповідей на доступ до публічної інформації - 1.

ПРОПОЗИЦІЇ ДО ЗАКОНОДАВСТВА ТА АНАЛІЗ ОСВІТНІХ ПРОБЛЕМ

За цей короткий проміжок часу Службою було розроблено та надіслано пропозиції до проєкту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів”, який знаходиться на громадському обговоренні.

Також працівники Служби вивчали проблемні питання щодо медичних оглядів працівників закладів освіти й звернулися з листом до Держпраці щодо трудових питань, які можуть виникнути під час медоглядів.

Ще одне важливе питання, яке зараз аналізують працівники Служби, - дотримання прав дітей з особливими освітніми потребами, зокрема чому субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами не надходить до фахівців, які проводять корекційно-розвиткові заняття з дітьми.

КОМУНІКАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА УЧАСТЬ У ЗАХОДАХ

З 17.08.2024 року до 09.09.2024 Служба освітнього омбудсмена підготувала та оприлюднила на своїх комунікаційних каналах 6 публікацій, зокрема:

✔️щодо тривалості й термінів навчального року та літніх канікул

✔️щодо того, як навчатися і зберігати зв'язок з Україною дітям, які перебувають за кордоном, у 2024-2025 навчальному році

✔️щодо оновлення законодавства у зарахуванні педагогічного стажу та у виплаті допомоги на оздоровлення.

Крім того, до навчального року ми відповідно актуалізували розділ сайту освітнього омбудсмена “Освіта в умовах воєнного стану” https://bit.ly/3XBTBzh , створили та оновили 20 підрозділів на сайті Wiki довідник https://bit.ly/3ZcKLcn - інформацію для педагогів та здобувачів освіти щодо освітнього процесу у новому навчальному році.

З основними завданнями Служби освітнього омбудсмена ви можете ознайомитися у пункті 15 Положення про освітнього омбудсмена https://bit.ly/3yYVKLW.

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:18


ОНОВЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА:
❗️ У ЗАРАХУВАННІ ПЕДАГОГІЧНОГО СТАЖУ
❗️ У ВИПЛАТІ ДОПОМОГИ НА ОЗДОРОВЛЕННЯ

03 вересня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 1008 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. № 78” та відповідно зміни до Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти (далі - Порядок). Ця постанова вносить надзвичайно важливі зміни щодо:

ЗАРАХУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО СТАЖУ:

🔸для педагогічних та науково-педагогічних працівників за межами України в період воєнного стану;

🔸під час збереження за працівником місця роботи (посади) та/або заробітної плати.

Ще два роки тому, на початку повномасштабного вторгнення, освітній омбудсмен та Служба освітнього омбудсмена неодноразово публічно заявляли про необхідність розробки порядку зарахування стажу роботи за кордоном до педагогічного стажу. На початку 2024 року з відповідним листом із такою пропозицією Служба зверталася до Міністерства освіти і науки України.

ДОПОМОГИ НА ОЗДОРОВЛЕННЯ ПРИ НАДАННІ ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ:

тепер допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки виплачується педагогічним та науково-педагогічним працівникам за основним місцем роботи у РОЗМІРІ МІСЯЧНОГО ПОСАДОВОГО ОКЛАДУ (ставки заробітної плати) НЕЗАЛЕЖНО ВІД тижневого (річного) навчального НАВАНТАЖЕННЯ або обсягу роботи, що виконується.

Докладно про всі зміни - на сайті ➡️ https://bit.ly/4cYf2ia .

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:12


“ЯКЩО, ЯК І МИ, УГОЛОС, ТИ ВЕСЕЛО Й НЕПОХИТНО
ЧИТАЄШ ЦЕ УКРАЇНСЬКОЮ, ЗНАЧИТЬ МИ БИЛИСЬ ГІДНО”

Хочемо увійти у 2024-2025 навчальний рік із цих рядків вірша “Моє покоління” військовослужбовця та поета Павла Вишебаби, нагадуючи про цінність всього, що ми маємо третій навчальний рік поспіль в умовах воєнного стану.

Завдяки нашим захисникам та захисницям більшість дошкільнят, учнів, студентів, педагогів, науково-педагогічних працівників розпочинають освітній процес українською мовою та за українською системою освіти й безпосередньо у закладах освіти. Завдяки нашим військовим у цих закладах продовжують майоріти блакитно-жовті прапори, а полиці бібліотек займають книги та підручники українською. Віримо, що поступово День знань знову розпочинатиметься блакитно-жовто в усіх закладах освіти всіх областей України та на всій її території – від Закарпаття до Луганщини та Криму.

А поки захисники й захисниці виборюють на фронті незалежність, свободу, майбутнє, здобувачі освіти, докладаючи зусиль у навчанні, під захистом Збройних Сил України “виборюють” знання, навички, досвід, і власний шлях до досягнення мрій і до майбутнього, кожен по-своєму – в укриттях, дистанційно перед моніторами, в тимчасовій окупації, зберігаючи зв’язок з Україною за кордоном. А педагогічні, науково-педагогічні працівники, освітні управлінці та всі, хто долучений до сфери освіти, своїми рішеннями та працею створюємо і відкриваємо для цього можливості.

Служба освітнього омбудсмена вітає учасників освітнього процесу та всіх, хто долучений до сфери освіти, з Днем знань. Бажаємо здоров’я, натхнення, віри у власні сили, невичерпної мотивації та безпечного навчального року.

Цінуймо те, що маємо, навчаймося та працюймо для майбутнього! І пам’ятаймо, якою ціною ми маємо кожен новий день для нових звершень.

Тримаймося і переможемо!

Слава Україні!

Освітній омбудсмен

20 Jan, 23:08


Сьогодні Україна вшановує пам’ять усіх своїх захисників і захисниць. Усіх, хто бився заради нашої держави, заради української незалежності та віддав найдорожче – своє життя.

У серпні 14-го року, саме цими днями, російський окупант скоїв один із найбільш підлих злочинів цієї війни – убив сотні наших воїнів під Іловайськом. Це був спланований, цинічний російський злочин, якого Україна ніколи не забуватиме й не залишить безкарним.

Ми завжди пам’ятатимемо кожного й кожну, чиї життя збрала ця війна. І ми не пробачимо Росії жодного знищеного українського життя.

Вічна пам’ять усім нашим героям! І дякую всім, хто не забуває, хто вшановує та допомагає рідним наших полеглих воїнів.