Mercury почав розсилати фаундерам стартапів з України відміни на надання сервісів.
Buymeacoffee перестав реєструвати кріейторів з України.
Наразі це поки два найгучніших скандали. Але я думаю, і сподіваюсь, що помиляюсь - буде більше.
Як би ми не сварились на ці сервіси - їх вини тут не багато. Зараз поясню.
Коли, за те, що забанили аккаунт Сергія Стерненка українці банили Patreon, і блогери просили цього не робити - в результаті, українські кріейтори втратили велику долю свого доходу, а серед ютуберів зайшов термін - "податок на Стерненка", який виражав фінансовий пиздець, якщо Сергія забанять ще десь. Тут до гадалки не ходи, але Сергій сама впливова людина українського ютубу, тому публічно йому ніхто нічого не казав :)
В той момент, я максимально старався пояснити ( та і в цілому, тому цей канал був створений ), чому це погано, і чому в діях Patreon є зміст. Вся сіль - в процесорах. Не тих процесорах, що в Intel глючать, а в тих що бабки переводять - Stripe, Visa, Mastercard, і так далі. Іноді Visa напряму, іноді через Stripe чи Square. Кароче, багато їх. Так ось, ці процесінги живуть по дуже суровим правилам, які направлені на зниження ризику викрадання грошей, чи використання їх для незаконної діяльності.
Наприклад, якщо процесор бачить, що бізнес який його використовує - ризиковий, що значить, там може бути великий рівень фроду, або розповсюджується спірний контент (сайти порнографії), або є ризик незаконної діяльності - він збільшує ціну свого сервіса для бізнеса. До прикладу, Patreon, супер популярний, тому що забирає в творців найменьший відсоток, для свого існування. Звичайно, це тому що в нього дуже низька ціна використання Stripe ( це коли я там працював ). Якщо б Stripe вирішив підняти ціну, із за того, що в Patreon зріс ризик порушення закону - то це б призвело підвищення ціни сервіса не одному творцю на Patreon, а всім. Тому бізнеса роблять те, що мають робити - рахувати.
Спрощена модель розрахунку така:
1. Скільки коштує перевірка контенту / авторів / клієнтів на те, що вони не порушують закон? ( протизаконні дії, санкції і так далі )
2. Скільки коштує постійний моніторінг того всього?
3. Скільки буде штраф, чи втрати бізнесу, якщо вони проґавлять якусь перевірку?
4. Скільки прибутку приносить цей бізнес / клієнт?
Тому, якщо пункти 1 + 2 + 3 > ніж 4 => бізнес / клієнт збитковий, тому слати його і не надавати сервіс.
Точно те саме сталось з Buymeacoffee або Mercury. Зараз санкції діють на окуповані території. Перевірити чи людина з частини Херсоньскої області, яка під контролем України, чи окупована - дуже складна, і дорога, а штраф якщо виявиться - великий. Тим паче, русня любить розважатись тим, що з своїх болот реєструє щось, а потім пише самостійно в відпопідні місця з текстом: Дивіться, цей бізнес санкції порушує. І як ми вже порахували - якщо затрати на те, щоб не попапасти на штраф більше ніж прибуток від бізнеса - в таких випадках бізнес йде. Просто тому що хочуть вижити. І на жаль, таке буде продовжуватись.