Всесвіт у кишені

@universeinthepocket


🔥Найякісніший україномовний канал про Всесвіт! Цікаві факти, наукові відкриття та новітні досягнення у космічній області!

Канал адмініструється товариством популяризаторів астрономії «Шлях до Всесвіту».

Адміни: @Proto_star, @MasalovychNataliia

Всесвіт у кишені

22 Oct, 14:07


🤔 Чи могло давнє зіткнення з величезним метеоритом сприяти розвитку життя на Землі? Парадоксально, але теоретично це можливо.

🦠 Вважається що перші примітивні мікроорганізми зʼявилися на Землі ~3,9 млрд років тому. Як раз на той час (4,1 - 3,8 млрд років тому) приходиться так званий період пізнього важкого бомбардування, коли на Землю падало доволі багато різноманітних космічних каменів. Відтак, в одній з гіпотез появи життєвих форм на планеті визначна роль відводиться саме метеоритам.

☄️ Автори нового дослідження відправилися у Південну Африку, аби вивчити наслідки метеоритного удару S2, що відбувся трохи пізніше - 3,26 млрд років тому. Тіло, яке зіткнулося тоді із Землею, у 50-200 разів перевищувало метеорит, що (за однією з гіпотез) сприяв вимиранню динозаврів. Але ця катастрофа могла у певному сенсі позитивно вплинути на розвиток первісних життєвих форм. В результаті удару з глибин океану було піднято залізо, а також із самого метеориту вивільнився фосфор. Це сприяло процвітанню організмів, які у своєму метаболізмі використовували залізо.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

22 Oct, 05:57


🌀 Галактика, що дивно схожа на кулю.

У свіжому релізі космічного телескопа «Хаббл» - спіральна галактика IC 3225 вельми незвичної форми. Вона знаходиться у100 млн світлових років від нас - у Скупченні Діви. Висока щільність галактик скупчення забезпечує міжгалактичне середовище гарячим газом. Рухаючись крізь цей газ, IC 3225 змушена пробивати собі шлях немов таран, через що вона і втрачає частину своєї речовини.

P.S.: Якщо придивитися до фото - там купа мілких різноманітних галактик. Вам щось запало в душу?

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

21 Oct, 18:06


Квазари знову «плутають сліди» 🙄

Надійно встановлено, що квазари - надзвичайно яскраві та компактні джерела юного Всесвіту - являють собою активні надмасивні чорні діри. Вони поглинають оточуючу речовину «своєї» галактики, і випромінюють гігантську кількість енергії.

Далі ми вступаємо на хисткий ґрунт припущень. На думку вчених, ранні квазари виникли у найбільш щільних областях первинної матерії, з якої в той же час формувалися більш мілкі галактики навколо. За допомогою «Джеймса Вебба» група вчених простежила «назад у часі» на 13 млрд років 5 полів з дуже віддаленими квазарами. Виявилося, що деякі справді оточені десятками менших галактик, а деякі - напрочуд самотні. При цьому інших суттєвих відмінностей (у віці, розмірі, яскравості) між ними нема.

Ця знахідка кидає виклик існуючому розумінню раннього росту надмасивних чорних дір. Порожнеча навколо квазару означає, що він швидко виріс там, де доволі мало матерії для формування зір та галактик. Але як?.. 🤔

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

21 Oct, 11:56


☄️ Кілька видовищних метеорів останніх двох ночей, що упіймалися на оглядові камери японського астронома-аматора Даїчі Фудзі.

Особливо круте перше відео, де один за одним слідують два метеори. І вони, і яскравий метеор наступного відео, що так видовищно спалахує в кінці, походять з потоку Оріонід, максимум якого спостерігається у ці дні.

На третьому відео - дуже довгий - може навіть грейзер. Увійшов в земну атмосферу під кутом лише 6,9°. Хоча цей метеор і спостерігався під час активності Оріонід, він не відносився до потоку, бо мав замалу швидкість (32,4 км/с), не характерну для цих метеорів.

Що справді дивує - так це розмір частинок, які породжують ці яскраві розчерки. Метеороїд розміром з піщинку (до 1 мм) при згоранні в атмосфері виглядатиме таким же яскравим як Вега!

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

21 Oct, 05:51


Просто щоб трошки підняти вам настрій у понеділок вранці 😉

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

20 Oct, 18:22


⚡️Червоні спрайти над Центральною Африкою - з борту МКС!

Астронавт Меттью Домінік планував зняти Каїр, але побачив грозу, і в якийсь момент над звичайними блискавками зʼявилися спрайти.

Ці короткочасні явища тривають близько 0,1 с, виникають високо над грозами, і тому справді легше фіксуються з орбіти. Але упіймати спрайт - рідкісна вдача. Зокрема серед ~800 фото, що відзняв Меттью, лише на одному виявився червоний розряд.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

20 Oct, 16:10


🤩 Побачити як згорають в атмосфері уламочки комети Галлея…

На 21 жовтня прогнозується максимум метеорного потоку Оріоніди: Земля буде проходить крізь потік крихітних частинок комети 1Р/Галлея. Це потік середньої потужності, його ZHR сягає ~20. Максимум потоку не дуже чітко виражений - активність не надто відрізняється в найближчі ночі. Вже 19-го жовтня на камеру одеського «метеорного мисливця» Олександра Ангельського попалося аж 28 метеорів потоку (третє зображення).

Цього року, на жаль, заважатиме Місяць, але потік іноді дає доволі довгі та яскраві метеори - як на відео від Олександра Аітова. Спостереження краще розпочинати приблизно о 22:30 - 23:00, коли радіант достатньо підніметься над горизонтом. Точку спостережень варто обирати так, аби сховатися від яскравого Місяця. Дивитися можна у будь-який бік - метеори зʼявлятимуться по всьому небу. Не забудьте про теплий одяг та гарячі напої! 🍷 🍺 ☕️

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

Всесвіт у кишені

20 Oct, 11:52


Мабуть, ви зустрічали у ЗМІ, що комета C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) «востаннє прилітала 80000 років тому, коли на Землі панували динозаври». John Castillo відтворив як це могло виглядати 😂 Насправді ж це неперіодична комета, вона наблизилася до Сонця вперше, і більше ніколи не повернеться.
Другий знімок 16 жовтня отримав Tom Harnish (Каліфорнія), кльова вийшла композиція.
Ну а останній - свіжа (19 жовтня) робота всесвітньо відомого астрофотографа Bray Falls.
Наразі C/2023 A3 вже недоступна для спостережень неозброєним оком, але її легко упіймати у бінокль чи телескоп.

А тому!

🔥 Одеський планетарій запрошує сьогодні на лекцію «Комети - застиглі у часі». А якщо пощастить з погодою, то на вас чекають спостереження у раритетний англійський ХІХ ст.

Комети найчастіше це брили льоду, що рухаються в темних глибинах космосу.
Наближаючись до Сонця, вони тануть, іноді розпадаються. Кілька років тому біля поверхні Сонця одна комета буквально перетворилася на хмару газу та пилу.
Комети недовговічні. Тоді, звідки приходять нові комети? Десь має існувати «джерело комет»?
Таке джерело є. Далеко в темряві космосу, на півдороги до найближчих зір, Сонце оточує невидима хмара замерзлих комет.


🗓️ 20 жовтня (неділя) о 18:00
🏛️ Астрономічна обсерваторія, парк Шевченко
💵 150 грн - дорослий, 100 грн - дитячий
📞 097-50-98-256, Олександр

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook

2,657

subscribers

3,564

photos

663

videos