Скрижаль: Історичний HUB

@skrizhalua


Твій 🇺🇦 просвітницький HUB:

🌻 Історія України
🌻 Факти, які вщент розбивають пропаганду московитів
🌻 Архіви, фото, авторські відео, міфологія
🌻 По всім питанням: @Schastya_Nastya
🌻 Донат на канал

5375411207947347

https://send.monobank.ua/jar/97cTdJStwi

Скрижаль: Історичний HUB

20 Oct, 17:02


🌻 Хасиди на залізничному вокзалі у Луганську, 2007 рік. 👀

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

18 Oct, 08:39


🌻 Околиці нинішньої метро Лівобережної в Києві.

1890-ті роки

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

17 Oct, 04:57


​​🌻Московити постійно відкушували шматками наші українські землі. За кожної нагоди🤬

99 років тому, 16 жовтня 1925 року рішенням Президії ЦВК СРСР Україна передала московії Східний Донбас і Таганріг, а замість очікуваної Північної Слобожанщини отримала лише зовсім незначні території на північному сході.

Цим було законодавчо оформлено нову лінію кордону між УСРР та РСФРР, яка, зазнавши надалі невеликих змін, після розпаду СРСР стала державним кордоном між Україною та рф.

Питання про кордон між радянськими Україною та московією постало у 1919 році.

У Кремлі змушені були спиратися на задекларований у квітні-травні 1917 року Українською Центральною Радою етнографічний принцип, який у листопаді був юридично оформлений ІІІ Універсалом УЦР.

Однак, через складнощі втілення в життя, він обмежувався губернськими межами — територією УНР було означено 9 губерній, їх було визнано але Таврійську — без Криму, а Чернігівську — без чотирьох північних повітів (Мглинського, Суразького, Стародубського та Новозибківського).

У 1920 році до Донецької губернії УСРР з центром в Луганську було долучено значну частину колишньої Області Війська Донського, на основі якої згодом було утворено дві округи — Таганрозьку, де переважали українці, та Шахтинську, де переважали москалі.

Саме у такому складі, тобто з Шахтами та Таганрогом, УСРР у грудні 1920 року була вперше визнана радянською московією Незалежною Державою, а у липні 1923 року увійшла до складу СРСР.

Одразу після створення СРСР питання кордону знову стало предметом переговорів.

Це здавалося логічним кроком, оскільки національний склад населення при територіальному розмежуванні між УСРР та РСФРР був врахований лише на губернському рівні.

Українці запропонували приєднати до УСРР частину Курської й Воронезької губерній РСФРР загальною чисельністю в 2 млн 51 тис осіб, серед них 69% становили українці.

Представники РСФРР виступили проти.

Комісія ЦВК СРСР винесла компромісне рішення — приєднати до УСРР території із загальною чисельністю 1 млн 19 тис осіб, з яких 58,1% становили українці.

Серед територій, що підлягали приєднанню, були і Білгородський та Грайворонський повіти Курської губернії.

Кремлю зміни кордону видалися завеликими, й більшовицьке керівництво вчинило всупереч рішенню комісії та рекомендаціям її голови. Були враховані пропозиції лише москальської сторони які, як зауважував голова комісії Олександр Черв’яков, «на відміну від українських, жодного принципового обґрунтування не мають».

Частковим виправленням кордону на північному сході не обмежилися. На виконання звернення кацапської сторони московії було передано території на сході та південному сході УСРР: більшу частину Шахтинського та Таганрозького округів (в останньому українці становили абсолютну більшість).

Формальна крапка в питанні про кордон поставила ухвала Президії ЦВК СРСР від 16 жовтня 1925 року «Про врегулювання кордонів УСРР з БСРР та РСФРР», яка так і не пройшла належного за Конституціями УСРР, РСФРР та СРСР затвердження вищими органами влади цих державних утворень.

Основними змінами кордону стали з одного боку долучення до України майже всього колишнього Путивльського повіту Курської губернії РСФРР, а з іншого — передача більшої частини Шахтинської та Таганрозької округ УСРР до складу радянської московії.

Загалом до складу УРСР було передано територію, на якій проживало 278 тисяч осіб, а до складу московії з України — територію з населенням в 478,9 тисяч.

📌 Формування українсько-москальського радянського адміністративного кордону (1918-1928). Відтінками зеленого позначені території, що 16 квітня 1920 року були включені до складу Донецької губернії УСРР. Східний Донбас, який позначений темно-зеленим, повернули до складу РСФРР 16 жовтня 1925 року.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

15 Oct, 10:38


🌻 Чому ми часто зустрічаємо поняття ОУН-УПА написані разом?

ОУН-УПА — поняття, яким у розмовному стилі об'єднують діяльність ОУН (заснованої 1929 року) та УПА (1942—1954) під час Другої світової війни.

ОУН прийняли рішення, що мають бути і свої військові в умовах супротиву і боротьби як проти ворога, так і за самостійну державу. Виникла УПА. Під час ДСВ підрозділи УПА очолювали політики націоналісти ОУНівці (не всі звичайно).

В ОУН були колишні військові у складі (за часів УНР, які були військовими). Євген Коновалець, наприклад, на той час вже загиблий. Але найголовніше, що під час ДСВ УПА були створені під егідою ОУН(Б). Вони працювали разом над самостійною Українською Державою.

Націоналісти зазвичай воюють. Як і зараз.

УПА проіснувало з 1942 до 1954

ОУН з 1929 року існувало і в 1992 переформувалися в громадську організацію, а не політичну.


🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

15 Oct, 10:32


🌻 Важливий допис.

Різниця між ОУН та УПА

Багато людей вважають, що Степан Бандера очолював ОУН з 1929 року, але насправді це не так. Коли люди чують пісню «Батько наш Бандера», вони асоціюють з ним створення ОУН, а іноді і УПА. Я не вперше чую, що він був очільником УПА, це також невірно. Матеріал, який я підготувала — допоможе вам назавжди розібратися з цим.

🤓 ОУН була утворена у 1929 році, а з 1929 по 1938 рік ОУН очолював Євген Коновалець!

📌 Євген Коновалець — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів (1927), перший голова ОУН.

Хоч він і був військовим, а не політиком, колись організував антигетьманське повстання – він був людиною честі, яка не склала зброю, яка не поїхала в еміграцію, а продовжила боротьбу за вільну Україну. Українська військова організація (яку він очолював) була однією із засновників ОУН. Коновалець дійсно мав великий авторитет і був обраний очільником ОУН.

😒 Після вбивства чекістами Євгена Коновальця в ОУН стався розкол. Вже у 1940 році Організація Українських Націоналістів поділилася на

🔗ОУН(Б) Бандерівці ще кажуть революційна та

🔗ОУН (М) Мельниківці.


Бандера ж з 1933 році очолив крайовий провід ОУН. Йому було 24 роки. Його зоряний час – це Варшавський і Львівський процеси, на яких він патріотично виступав, доводив право українців на власну державу. І саме це зробило йому політичне ім’я, він став ідейним лідером і символом цього руху. У міжвоєнний період, від 1934 і до 1939 року, Бандера перебував за ґратами. Падіння польської держави дозволило йому вийти з увʼязнення. Після проголошення Акту відновлення Української Держави влітку 1941 року, він був заарештований німцями і до осені 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен.

🤯 Отже, у 1934 році крайовий керівник Бандера був ув’язнений і отримав довічний термін, а провідника Коновальця в 1938 вбили радянські спецслужби. Ось у таких екстремальних умовах діяла Організація українських націоналістів.

Повернемося до розколу ОУН. Обидві організації ставили перед собою однакову мету - створити незалежну Українську державу. Проте шляхи її досягнення, політичні орієнтації суттєво відрізнялися. Мельниківці розраховували на підтримку Німеччини у вирішенні українського питання, зокрема, вважали, що визволення України від більшовиків можливе лише в союзі з Німеччиною. Прихильники Бандери вважали, що Українська держава може бути утворена лише в результаті національної революції, власними силами українського народу. Не виключали бандерівці й можливість боротьби з Німеччиною.

🤓 І все ж таки повернемося до теми помилок, які трапляються, вивчаючи історію. Що таке УПА ? Чому плутають з ОУН? Як запамʼятати різницю?

😎 Дуже просто!

УПА — це Українська повстанська АРМІЯ, вона була створена пізніше за ОУН, а саме — 14 жовтня 1942 року на день Українського козацтва та свято Покрова, яке вшановували козаки. УПА — це військова структура, це партизани, а не політична організація як ОУН. Вони воювали. І її очільником став Роман Шухевич, а не Степан Бандера або хтось інший.

Що обʼєднує ОУН і УПА? УПА під час Другої світової створена під егідою ОУН(Б) як армія. Обʼєднують українські націоналісти, прихильники боротьби за самостійну Українську Державу. Різниця: ОУН політики, а УПА військові. УПА було створено саме під час Другої Світової.

Сподіваюсь інформація для вас була цікавою і корисною. 🤗

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

14 Oct, 10:07


​​🌻 14 жовтня символічний день створення Української Повстанської Армії.

Я вже згадувала про це 1 жовтня, позаминулого року 14го ми відмічали День захисників України, День українського козацтва, Покрова і день створення УПА. День створення УПА — історична дата, хоча і символічно була створена на Покрова, проте залишилася 14го жовтня.

«Там, десь далеко на Волині створилась армія УПА» — говорить нам народна пісня. І це справді так. Із жовтня 1942-го року свої збройні загони почала формувати бандерівська фракція ОУН.

Однак, не варто забувати, що це не зовсім так, це не перша УПА. До того, а саме з кінця червня 1941-го року, на Волині і Поліссі вже діяли збройні загони українських націоналістів, які також називались УПА, але із приставкою - «Поліська Січ».

Командиром цієї першої УПА був отаман Василь Боровець , на псевдо «Тарас Бульба», більш відомий зараз як Тарас Бульба-Боровець. Політичний провід над УПА Бульби - Боровця здійснював уряд УНР в екзилі.

Перша УПА була офіційно заснована 22-го червня 1941-го року, тобто в перший день німецько-більшовицької війни. Станом на 1941-ий рік чисельність УПА «Поліська Січ» сягала, за різними оцінками, від 3-ох до 10-ти тисяч бійців.

Відповідно до бачення отамана Боровця, подібні «січі» (місцеві народні армії) мали бути й на інших українських землях і мали координувати свою діяльність. Оскільки підрозділи Боровця страждали від гострої нестачі керівних кадрів, він звернувся за допомогою до ОУН, і з літа 1941-го року між ними почалася співпраця.

З осені 1942-го року паралельно із УПА «Поліська Січ» на Волині і Поліссі свої збройні відділи почала створювати бандерівська ОУН, котрі також взяли назву УПА.

Влітку 1943-го року бандерівська УПА роззброїла УПА Бульби - Боровця. Деякі члени першої УПА перейшли до другої, яка спираючись на ОУНівську агентуру в північно - західних українських землях набирала чисельності.

Першим командиром нової УПА став Роман Клячківський на псевдо «Клим Савур», а начальником штабу був призначений полковник армії УНР Леонід Ступницький на псевдо «Гончаренко».

Окрім бандерівців і бульбівців в той час на Волині і Тернопільщині існував ще один український збройний рух, яких складався із прихильників Андрія Мельника. Він був мало чисельним, налічував до трьох тисяч осіб і перестав існувати до літа 1943-го.

В лютому місяці 1943-го року за ініціативи Романа Шухевича в селі Тернобежжя на Львівщині була скликана конференція бандерівської ОУН, на якій Микола Лебідь, який керував ОУН(Б) під час перебуванні Степана Бандери в ув'язненні, висловив сумнів в початку широкомаштабного збройного повстання у зв'язку із неготовністю особового складу, і нестачею озброєння і боєприпасів. Заклики керівника ОУН (Б) в Галичині Михайла Степаняка про початок повстання проти німецької адміністрації не знайшли підтримки.

Більшість учасників конференції підтримали Романа Шухевича, який вважав, що насамперед необхідно діяти проти совєцьких партизанів і поляків, а боротьба проти німців є другорядною і повинна носити пасивний і оборонний характер.

Ця конференція фактично затвердила створення бандерівської УПА, окреслила її цілі і визначила її ворогів.

🌾Підписатися 🌾

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 14:20


🌻 Січові стрільці в Яремче.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 09:31


🌻 На світлині вбивця Степана Бандери і Лева Ребета, агент КГБ — Богдан Сташинський у вересні 1962-го року в Мюнхені.

Фото з архіву Мюнхенської кримінальної поліції.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 06:25


🌻 67 років тому, 12 жовтня 1957 року, агент КГБ Богдан Сташинський скоїв вбивство одного із провідних діячів ОУН — Лева Ребета.

Сташинський підстеріг Ребета в Мюнхені біля офісу журналу «Українського самостійника». Маючи при собі загорнуту в газету спеціальну зброю, сконструйовану у московській «спецлабораторії №12» він вистрелив в обличчя Ребета синильною кислотою. Смерть наступила практично миттєво від закупорки судин головного мозку.

🥲Через відсутність решток хімічної речовини, лікарі констатували смерть Ребета від серцевої недостатності.

Лева Ребета було поховано на цвинтарі «Вальдфрідгоф» у Мюнхені, а вже 30-го жовтня 2010-го року його прах перепоховали на Личаківському кладовищі у Львові.

🤬Сташинський був нагороджений комуністами фотоапаратом «Контакс» за вдалу операцію.

Через два роки за такою ж схемою, але вже з більш вдосконаленої зброї, у Мюнхені він вб'є провідника організації — Степана Бандеру.

📌 Лев Ребет з родиною в Мюнхені.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

12 Oct, 05:15


🌻 Цікаве фото з фотосалону в Заліщиках на Тернопільщині, 1930-ті роки.

Найімовірніше, що це батько з донькою.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb

Скрижаль: Історичний HUB

11 Oct, 08:58


🌻 Звісно, що це не квадробери, і не Гуцульщина. Якщо тільки не бігати як вільний кінь у гірських районах Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей в цій масці. 😁 Насправді, ці дівчата з бурлеску.

Бурлеск – це яскраве театральне видовище, де серйозність перетворюється на пародію, а звичайне стає незвичайним. Це комічна вистава, яка грається з літературними сюжетами, соціальними нормами та стереотипами.

Початки бурлеску сягають XVI століття. З часом він зазнав багатьох змін і перевтілень. Особливої популярності жанр набув у XIX-XX століттях, коли бурлеск-шоу стали невід'ємною частиною розважальної культури.

🌾Підписатися | ЧАТ | ТТ | Insta | Fb