Дарко Ристов Ђого

@darkoristovdjogo


Записи и трагови

Дарко Ристов Ђого

23 Oct, 05:19


Полный русский перевод моего интервью сербской газете "Вечерње Новости" - журналист Наташа Йованович.

Дарко Ристов Ђого

21 Oct, 09:59


https://slobodnahercegovina.com/darko-ristov-djogo-crkvenoslovenski-jezik-malo-napora-mnogo-blagodati/

Дарко Ристов Ђого

20 Oct, 12:56


Када одемо у Москву или Софију, када као српски свештеници и вјерници одемо у Свету Земљу, препознаћмо једиснтво у том језику, како у историји тј духовној вертикали, тако и у данашњици, духовној хоризонтали: то је језик на коме се разумијемо у Христу. Зато: уколико хоћемо пред свете претке, морамо да сачувамо црквенословенски. Јесте, ово је позив и да га учимо и да постане дио наше молитвене свакдоневцие, уколико већ није. Не треба одбацивати ни српски, не треба нам нови-стари фронт, него јединство без анимозитета, дубоко познавање и нашег књижевног српског и наше српске редакције старог језика и црквенословенског стандардног језика.

Дарко Ристов Ђого

20 Oct, 12:56


Као млади теолог и свештеник, почесто под утицајем великих теолошких ауторитета који су се према црквенословенском језику односили са презиром, и сам са кроз вријеме усвајао једну наивну и општу представу о неподесности рускословенског (савременог црквенословенског) језика за богослужење Цркве. Заправо, иако сам почесто бранио потребу да задржимо црквенословенски у некој мјери у богослужењу наше српске Цркве, почесто сам имао утисак да би основно разумијевање текстова олакшало приступ нашем вјерном народу богослужењу и животу Цркве. У своју одбрану, морам да истакнем да ни изблиза нисам ни први ни једини који су тако размишљали. Већ од периода између два свјетска рата, читав један круг вриједних и горљивих посленика Богочовјека кретали су у правцу постепене србизације литургије и литургијског живота. Плод тих настојања био је превод литургије на српски језик из пера светог Аве Јустина Ћелијског, а и прије званичног издавања тог превода - капетан Александар Мирковић свједочи да је и величанствени Михаило Ћусић у јесен 1944. у Фочи служио литургију за припаднике ЈВуО на српском језику.

Па ипак кроз вријеме све више сам убијеђен да је не само неопходно сачувати црквенословенски језик у нашем богослужењу, већ га и додатно вратити, не супротстављајући га српском језику и не правећи од тога нову прилику за свађу и раздор, али не смијемо више ни понављати да је то "мртав" језик или "вјештачки хибрид" итд.

Најприје, да се дотакнемо парохијско-пркатичног аргумента - основна језичка разумљивост и даље уопште не значи да људи разумију оно што им се пјева или говори. Уосталом, читања из јеванђеља и сама проповјед и даље изван сваке сумње могу и морају да буду на српском језику (мада и ту треба радити на ревизији превода: зар је могуће да након толико историје српског језика и даље немамо ријеч за појам "Логос" него смо некада могли да имамо своју ријеч и појам Слова а данас, наводно, ниједна српска ријеч не може да добаци до хеленског појма? Да не говори нешто то о извјесној плиткости језика који не може да преведе оно што је некада могао?) Али наш проблем није темељно језичке природе већ се промијенила суштина приступа хришћанству. Хоћемо одмах и све, а оно што тражи неки напор - аутоматски одбацујемо. Тражимо "хришћанство" по мјери лакоће. А, као што ми рече давних дана један руски свештеник - црквенословенски језик је као икона на улазу у храм. Она је таман толико висока, колико да сагнемо главу прије него што цјеливамо Христа: морамо да учинимо мали напор, и онда нам се даје благодат. Ако нам је све у висини, подешено да се не трудимо, онда и не схватамо суштину. А није ни превисоко ни прениско, да не можемо да видимо и досегнемо. Тако и црквенословенски језик - мало напора, много благодати. Али проблем са савременим човјеком јесте што он не жели ни тај мали напор да да тамо гдје не види корист. Ако види корист - додаће и напор (колико људи учи енглески језик не да би читали Шекспира већ из других мотива?) Дакле, или ћемо и ми нешто да дамо да проникнемо у дубине вијекова или ћемо очекивати све на длану.

Такође, црквенословенски језик је и даље богослужбени језик читаве једне богослужбене традиције која нас обједињује. Када гледате како украјински нацисти заузимају православне храмове, треба да знате да је највећи симбол старог, вјековног, истинског, честитог, несаломивог Православља - црквенословенски језик и руска литургијска традиција коју, када сузавцем и пендрецима и оружјем заузму храм, расколници из тзв ПЦУ одмах замјењују украјинским језиком и хеленским црквеним инвентаром и литургијским иновацијама. Матија Бећковић је рекао за ћирилицу: сваки окупатор који нас је освајао, прво би забрањивао ћирилицу - да не постоји други разлог да пишемо њоме, тај би био довољан. Исто данас морамо рећи за црквенословенско богослужење. Да не постоји други разлог, осим тога што га украјински нацисти мрзе, тај би био довољан.

Дарко Ристов Ђого

19 Oct, 15:24


Была ли легализация Киевского Патриархата условием создания псевдохристианской религии? Почему выбор пал на Киев, почему была выбрана мать всех русских городов, чтобы начать великий раскол?

Я думаю, что создание ПКУ можно рассматривать как локальный проект геополитического значения, но также и как кспериментальную площадку для формирования новой унии.
А именно, Украина как национальный проект зародилась в сознании греко-католического духовенства: мелодию украинского гимна сочинил униатский священник, важнейшие борцы за Украину и коллаборационисты с немцами Бандера и Шухевич были детьми или потомками униатских священников. Хотя большинство украинцев были и остаются православными, сама идея Украины как антимосковского государства зародилась среди греко-католиков
В нынешних условиях украинский национализм еще больше ориентирован на подход: “все вместе, против «москалей»!”. Это приводит к случаям «православного» сослужения подчинённого Фанару духовенства ПЦУ и греко-католиков, и тогда этот «местный случай» можно выделить как «пример для других».

Не следует забывать, что большая часть сегодняшних жителей Украины — украинизированные русские.

Если кому-то удастся подчинить православных  украинцев ПЦУ, а затем довести ее до состояния «само собой разумеющегося» единства сначала с УГКЦ (Украинской Греко-Католической Церковью), а значит и с Ватиканом, то вы добились того, чего до сих пор не удавалось никому.

Дарко Ристов Ђого

19 Oct, 15:24


О том, стоит ли на горизонте уния православных и католиков и создание новой глобалистской церкви по образцу Запада, для "Новостей" рассказал профессор Православного богословского факультета Восточно-Сараевского университета (Республика Сербская) доктор богословия, протоиерей Дарко Ристович Джого

Какие амбиции удовлетворяет папа, выступая за унию и создание новой синкретической церкви, и какие амбиции есть у патриарха Варфоломея?


"С одной стороны, есть папа Франциск, который явно пытается расширить римско-католическое богословие, этику и социальную практику, чтобы найти место для всего, что транслируется на коллективном Западе в качестве новой нормы. Подобным образом ведет себя и патриарх Варфоломей, действуя иногда лично или через более видных епископов Фанара. Лидеры первого и второго Рима параллельно стремятся подавать свои структуры как компромиссные, современные, толерантные и даже прогрессивные и адаптируемые, если необходимо, к новым реалиям даже в ущерб традиционной этике и элементарным христианским принципам.

При этом интересно, что все усилия показать постмодернистское лицо Ватикана и Фанара не сопровождаются снижением амбиций по господству над другими христианами. Ни папа Франциск не пересматривал богословие непогрешимости понтифика, когда он выступает от имени церкви – сколько бы он ни делал релятивистских заявлений по важным этическим вопросам, – как и патриарх Варфоломей не воздерживался от амбиций быть своего рода восточным папой, стараясь позиционировать себя как единоличного арбитра и единственную верховную инстанцию в церковных спорах. Так мы пришли к, казалось бы, парадоксальной ситуации: и Ватикан, и Фанар постоянно культивируют образ себя как глобальных, современных, толерантных структур, которые не ратуют за истину, но эти же два центра по-прежнему требуют от верующих повиновения, даже если они видят пагубность этой постмодернизации христианства".

Как Вы с точки зрения двухтысячелетней истории Церкви интерпретируете тот факт, что совместное празднование Пасхи и встреча двух лидеров были устроены в год празднования 1700-летия Первого Вселенского Собора?

"Никейский юбилей – это всего лишь повод реализовать проект "единства несмотря на различия", но этот проект существует уже давно. С одной стороны, это обусловлено пониманием Ватикана, что традиционно римско-католические страны Латинской Америки и Европы больше не смогут обеспечивать католический рост, поэтому, как и в XVII веке, РКЦ пытается компенсировать потери, вызванные цивилизационным кризисом, проникновением на восток. Патриарх Варфоломей и весь проект православия по лекалам коллективного Запада в "единстве с Римом" нацелены на избавления от клейма восточников, окончательную ассимиляцию на Западе, а также возможность навязывания выбора другим Поместным Церквам - либо принять решение Фанара (об унии с Римом) как решение всей Православной Церкви, либо разорвать единство с фанариотами (на что, по оценкам Константинопольского патриархата, у "младших" Церквей не хватит сил)".


Когда Фанар предоставил томос об автокефалии так называемый ПЦУ, раскольнические общины, которым был выдан упомянутый документ, уже имели серьёзную историю насильственных действий и изъятия храмов у канонической Церкви. В период, когда ожидали этот томос - осенью 2018 года и в начале зимы 2019 года - их лидеры угрожали томосом как способом окончательно "захватить власть" над всей (церковной) Украиной, что они вскоре и начали делать. Поэтому ответственность Фанара не только канонически-теоретическая, но и, так сказать, прямая, физическия: фанариоты легализовали группировки, занимающиеся рейдерством и призвали их продолжать насилие. А сегодня представители Фанара делают вид, что ничего не происходит".

Дарко Ристов Ђого

18 Oct, 15:25


Вчера участники международной научной конференции в Белграде были шокированы кадрами захвата кафедрального собора УПЦ в Черкассах.

Глядя на этот ужас, хочется в лицо патриарху Варфоломею "бросить" его же лицемерные слова в Мельбурне о том, что предоставление томоса раскольническим группам в Украине "обеспечило порядок и церковное единство".

Хороший "порядок" и хорошее "единство". Так Матерь-Церковь, как пытаются подать себя на Фанаре по отношению к украинским православным, точно не поступает. Так делает только злая мачеха, которая хочет украсть богатство чужой дочери и которой плевать на ее страдания.

Видео - @antiraskol

Дарко Ристов Ђого

18 Oct, 09:58


Выводы конференции подтвердились реальностью - представитель Сербской Православной Церкви

Протоиерей Дарко Джого, профессор Православного богословского факультета имени святого Василия Острожского Университета Восточного Сараево:

"На нашей научной конференции было одно нежелательное обстоятельство: все, о чем мы говорили, было подтверждено вооруженными радикалами, штурмовавшими Черкасский кафедральный собор. Мы этого не ожидали. Но пусть это будет известно. Конференция была глубокой, точной и трагически важной. Особенно чрезвычайно значимый доклад митрополита Запорожского и Мелитопольского Луки".

Дарко Ристов Ђого

18 Oct, 05:05


Наша научна конференција имала је једну нежељену околност: све о чему смо говорили, потврђивали су наоружани шовинисти упадом у черкаски Храм. Не радујемо се томе. Али да се зна. Конференција је била проницљива и тачна и трагично животна. Нарочито изузетно обраћање Митрополита запорошког и мелитопољског Г. Луке.

https://www.fpn.bg.ac.rs/85072

Дарко Ристов Ђого

17 Oct, 20:56


Мој добри пријатељ и највећи српски режисер - Кустурица (али прави)

Тренутна.

Дарко Ристов Ђого

16 Oct, 20:55


Папа Римский и патриарх Варфоломей трансформируют христианство под новые нормы коллективного Запада - протоиерей Дарко Джого

Из интервью участника завтрашней научной конференции в Белграде:

"С одной стороны, есть папа Франциск, который явно пытается расширить римско-католическое богословие, этику и социальную практику, чтобы найти место для всего, что транслируется на коллективном Западе в качестве новой нормы. Подобным образом ведет себя и патриарх Варфоломей, действуя иногда лично или через более видных епископов Фанара. Лидеры первого и второго Рима параллельно стремятся подавать свои структуры как компромиссные, современные, толерантные и даже прогрессивные и адаптируемые, если необходимо, к новым реалиям даже в ущерб традиционной этике и элементарным христианским принципам.

При этом интересно, что все усилия показать постмодернистское лицо Ватикана и Фанара не сопровождаются снижением амбиций по господству над другими христианами. Ни папа Франциск не пересматривал богословие непогрешимости понтифика, когда он выступает от имени церкви – сколько бы он ни делал релятивистских заявлений по важным этическим вопросам, – как и патриарх Варфоломей не воздерживался от амбиций быть своего рода восточным папой, стараясь позиционировать себя как единоличного арбитра и единственную верховную инстанцию ​​в церковных спорах. Так мы пришли к, казалось бы, парадоксальной ситуации: и Ватикан, и Фанар постоянно культивируют образ себя как глобальных, современных, толерантных структур, которые не ратуют за истину, но эти же два центра по-прежнему требуют от верующих повиновения, даже если они видят пагубность этой постмодернизации христианства".

Дарко Ристов Ђого

16 Oct, 04:58


Сутра на Центру за руске студије Факултета политичких наука Универзитета у Београду.

Добродошли!

Дарко Ристов Ђого

15 Oct, 15:02


СТЕФАН СИНАНОВИЋ:
Закључак: српским језиком говори надполовична већина становника у једанаест црногорских општина (Андријевица, Беране, Даниловград, Херцег Нови, Колашин, Мојковац, Пљевља, Плужине, Шавник, Жабљак, Зета); релативна већина становника говори српским језиком у главном граду и у још пет општина (у највећој Подгорици; Никшићу, Бијелом Пољу, Будви, Котору и Тивту) с тим што је овдје незанемарљив податак да је, рецимо, у Никшићу српски језик на 49,45% (дакле умало већина, а слично је и у другим срединама).

Службеним, црногорским језиком, већина становника говори једино у општини Цетиње (укупна популација: 14.494) и, релативна већина, у Бару (40%, што је за неких шест процената више од говорника српског језика).

У свим овим срединама дјеца књижевност, правопис и граматику уче из уџбеника на којима пише „црногорски језик”, а њихов аутор је Аднан Чиргић.

Да мијењамо? #демократски


https://www.facebook.com/share/ELofM5GBk7abMz8q/

Дарко Ристов Ђого

15 Oct, 11:43


Да подсјетимо заборавне да је од Ђиласовог програмског раздвајања Црногораца од српског идентитета до данас (од 1945, дакле), готово свака власт у Црној Гори инсистирала на процесу "националне еманципације Црногораца од српске прошлости" (садашњости и будућности). Изузетак представља кратки период од Јогурт револуције до 1997, када је опет доминантна формула била: црногорска државност али и веза са српским језиком, идентитетом и заједничка савезна држава. У таквим околностима - сваки човјек који није заборавио, заметнуо, прећутао свој српски национални идентитет и свој српски језик - за мене је херој и брат и заслужује моје дубоко поштовање и бескрајну љубав. А таквих је у Црној Гори много, а ако узмемо у обзир све - заиста много! Немојмо да изгубимо из вида да ни након 30.8. нове прилике нису ишле на руку традиционалном српском идентитету Црне Горе. Окосницу власти су чинили људи који нису брутално газили све српско, али црногорско друштво је и даље такво да привилегијама, симболичким политикама, свиме, више награђује црногорске идентитетске одреднице него српске.

Не смијемо сметнути са ума ни динамику, која је важнија од самих бројева: српски идентитет расте, развија се, показује отпорност и снагу, показује да није смјештен у прошлост, већ ће се са њим морати рачунати у садашњости и будућности Црне Горе. Динамика је важна а она је на нашој страни.

Иако помне анализе тек слиједе, важно је да се измакнемо из разних супстанцијалистичких илузија од којих као народ страдамо свугдје. Не треба да се разочарамо јер "и они други су Срби". Људи су слободни да прихвате или одбаце своју прошлост. Наше је да будемо ми како ваља, да носимо пламен Његошев и Св. Петра Цетињског, да и даље градимо српство и у Црној Гори и у сваком другом крају Отаџбине. Нема ништа унапријед дато, све се мора у Бога замолити и рукама створити. Браћо у Црној Гори, свака вам част!

Дарко Ристов Ђого

14 Oct, 20:34


Подаци за Русију. Можда дјелују обесхрабрујуће али невјероватно су бољи од односа према Одбрамбено-отаџбинском рату у тзв *културној* елити и финансијском сектору у Србији данас.

Ратови, ма какви, нису популарни. Дуго се и Донбас налазио на периферији јавног мнења. Ипак, друштвени процеси консолидације Русије некако започињу.

Дарко Ристов Ђого

14 Oct, 20:31


Был проведен опрос об отношении к СВО. Дифференциированный. Хочу обратить внимание на один слайд. Особенно на нижнюю строку.

Дарко Ристов Ђого

14 Oct, 12:26


Када су 1453. године турски коњи погазили причешће у средишњој светињи Цариграда - храму Христа Премудрости Божије - нико у Русији није могао да вјерује да се то десило. Не, напросто је то немогуће, говорили су себи ондашњи Руси контузовани вијешћу која је до њих након неколико мјесеци стигла. Знали су да је Царство сведено на царски Град, знали су да су цареви потписивали унију, "водили мудру политику и са Истоком и са Западом", али и даље нису могли да вјерују да је могуће да Град Пресвете Богородице падне.

Зар није Пресвета својим покровом штитила тај Град? Није ли Она са ангелским војскама и светитељима својим омофором надивисла се изнад Цариграда? Како може да падне Град који штите Она и Њен Син?
Нису ли Руси, још некрштени пагани док су били, помислили да су на небу а не на земљи, када су дошли на литургију у ту исту Цркву у којој су турски коњаници газили светиње и народ сабран око тих светиња? Шта се то промијенило од Х до XV вијека?

Богородица се није промијенила, није ни Њен Син - Он је исти јуче, данас, сутра и до вијека.

Промијенио се вјерујући Ромеј.

Промијенио непримјетно али стално.

Данашњи православац и однашњи Ромеј - близанци су, пљунута браћа, што би рекли Руси точь в точь.

Не заборавимо: нису крсташи 1203. сами дошли на идеју да узму Цариград - тамо су их довели династички сукоби. "Мудри" Алексије IV тражио је од њих "само" да заузму Цариград па да га онда врате њему, као другару и савезнику. Они су међутим потврдили да је једино горе од непријатеља колективног Запада бити - његов пријатељ. И крсташи су дошли "само да мало виде шта има у Цариграду", дали гаранције да ће да узму "само колико њима припада", вјероватно су потписали и писмо о намјерама са будућом династијом. Но када су дошли, поставили су све своје људе, од "краља" до "латинског патријарха". Тако то бива.

И када се Царство једва опорављало од те трауме, није налазило снаге да појми суштину пада. Не, читав XIV вијек, поред ромејске обнове и ренесансе, појављују се људи попут Кидониса који уздишу за Западом и по први пут ојсећају културну инфериорност. А онда испливавају разни "мудри преговарачи", "сједачи на двије столице", предлагачи "савеза за Западом" ради одбране од Турака и слични другоРомеји. Не - није било довољно ни то понижење из 1203-4, ни оно из Лиона, ишло се ка Ферари и Фиренци 1439. И дошло до тога да нити се одбранило политички, нити се изгинуло славно. Тек је народна легенда и љубав према ранијим вијековима забашурила чињеницу: Царигтрад је пао као град у унију, град без својега достојанства. То тек једном Русу нико није могао да објасни.

И зато: немојмо да кажемо себи: нама се то не може десити. Ми смо бољи.


Ми можемо да будемо бољи! Али ако ствари поредамо онако како их је Господ још од Старог Завјета поредао: не уздати се у коалицију са некадашњим завојевачима нас самих већ у Сина Божијег и Мајку Његову. Тражити Њен Покров, обновити у себи молитву. Знамо ли да нам је Покров Богородице ту али само ако га и сами видимо и осјетимо, ако желимо да нас Она покрива својим омофором?

Помоћи ће Бог ако буде имао коме и покриће Мајка Божије само оне што знају да је Покров Њене Љубави - једина нада и прибјежиште и од "супостата" и од "мудрих пријатеља".

Дарко Ристов Ђого

13 Oct, 21:28


Емир Кустурица: Шта нам је, дакле, урадио Жекс?

📑 Није убица из Младеновца рођен у време Драјфуса нити у време изградње Ајфеловог торња. Није Кецмановић, монструозни дечак убица из основне школе „Рибникар“ растао у Тунгузији, није он био ученик неке школе у Руанди где постоје племенска заоштравања па је могуће да се убијају међусобно на миг неког трговца из Енглеске или Француске, него је управо у Србији растао.

🇷🇸 Телеграм канал Покрета за одбрану Косова и Метохије
@pokretzaodbranukosovaimetohije

https://pokretzaodbranukosovaimetohije.rs/emir-kusturica-sta-nam-je-dakle-uradi/

🔴 ИНСТАГРАМ  👈🏻
🔵 ФЕЈСБУК 👈🏻
⚪️ ЈУТЈУБ 👈🏻

✍🏻 ПРИСТУПИТЕ ПОКРЕТУ
🤝 ПОДРЖИТЕ ПОКРЕТ

Дарко Ристов Ђого

13 Oct, 18:53


ЦАРИГРАД И ВАТИКАН "РАСТАЧУ" ПРАВОСЛАВЉЕ: Проф. ДР Дарко Ђого, протојереј-ставрофор
https://www.novosti.rs/c/drustvo/vesti/1418363/carigrad-vatikan-rastacu-pravoslavlje-prof-darko-djogo-protojerej-stavrofor

Дарко Ристов Ђого

12 Oct, 08:37


Чекајући резултате пописа: Којим језиком је говорио Његош? — RT Balkan
https://rt.rs/srbija-i-balkan/112478-petar-perovic-njegos-srpski-jezik-knjizevnost-crna-gora/